ZATERDAGS BIJVOEGSEL D Gevecht tegen seksmaffia ZATERDAG 13 MEI 1995 vasthoudendheid van de Antwerpse schepen (wethouder) emancipatiezaken Patsy Sörensen kan de omstreden Zeeuwse seksbaron Gerard Cok nog duur komen te staan. Hij wil middenin in de Antwerpse rosse buurt een superbordeel bouwen. Sörensen, die behalve politica ook oprichtster is van het Belgische hoerenopvangcen- trum Payoke, verzet zich met hand en tand tegen 'de intrede van grof crimineel geld' in de Antwerpse prostitutiebuurt. In België volgt de pers de twist tussen Cok en Sörensen al maan den op de voet. Zo groeide de strijdlustige schepen uit tot ware volksheldin. De zakenman tracht zijn tegenstandster nu via ju ridische procedures het zwijgen op te leggen. Maar Patsy staat voorlopig met 2-0 voor. Niet alleen staakte Cok de bouwwerk zaamheden, ook kreeg zijn opponente onlangs steun nit bijzon dere hoek: de Belgische koning Albert ontving de strijdster te gen vrouwenhandel ten paleize. „Prostitutie", luidt het credo van Sörensen, „is er voor de prostituées en niet voor louche za kenlieden." Haar kruistocht tegen de oprukkende Nederlandse seksmaf fia en met name de bouw van een eroscentrum door Gerard Cok, leverde haar weinig vrienden op in zakelijk, politiek en be stuurlijk België. In de rosse buurt in het Schipperskwartier durft de actievoerster zich niet meer te vertonen. Onlangs ging een onbekende man haar op straat te lijf. Met hulp van omstanders wist ze te ontkomen. De ruiten in haar woning boven hoeren- opvangcentrum Payoke zijn van kogelvrij glas. In het pand waakt sinds kort een herdershond. Telefonisch regent het bedreigingen en intimidaties. Een vriendin die Sö- rensens auto leende, werd klemgereden door mannen met een vuurwapen. „Ach", verzucht de Antwerpse, „Ik zou het inderdaad veel rustiger kunnen hebben. En mijn familie ook. Voor al mijn moeder heeft grote schrik." De nationale heldin van België twijfelt echter geen moment: „Iemand moet het voor de prostituées opnemen. Zij verdienen waar digheid." Dat de politica met haar ruime hart heel wat mensen tegen zich in het harnas jaagt, is haar worst. „Het is een boemerangeffect. Ik sla en krijg een klap te rug", analyseert ze haast nonchalant. Tegênstand Binnen de Antwerpse politiek hoeft het 'enfant terrible' nauwelijks op steun van collega's te rekenen. Sterker nog, het college waarvan zij deel uitmaakt, heeft haar verboden nog langer als schepen het woord te voeren over de komst van het eroscentrum. Haar laconieke re actie: „Dan zet ik de strijd voort in naam van Payoke." Het kort geding waarmee dé Zeeuwse zakenman Cok en diens PR-adviseur oud-journalist Hans Knoop (de 'ontdekker' van Pieter Menten) haar de mond wilden snoeren, maakte evenmin veel indruk: „Als ik niks meer mag zeggen, zijn er honderden anderen die het woord willen voeren." Vol overgave werpt Sörensen (46) zich op als verdedi ger en belangenbehartiger van het Schipperskwartier (haar geboortewijk) én met name de rosse buurt. Wan- delend door de wijk is amper een fatsoenlijk gesprek met haar te voeren. Haast elke voorbijganger begroet de populaire volksvertegenwoordiger zodat ze om de mi nuut een praatje maakt of adviezen geeft. Voor de bewo ners is de politica hun niet-benoemde burgemeester en hoop in bange dagen tegelijk. Toen de Antwerpse teken lerares dertien jaar geleden na een scheiding terugkeer de in de wijk aan de Schelde, kon ze niet bevroeden dat ze ooit het boegbeeld van politieke strijdvaardigheid en integriteit in België zou worden. Patsy schrok zich een hoedje van wat ze aantrof: „Mensen die het daglicht schuwden, die probeerden te overleven en niet wisten hoe ze rekeningen moesten betalen. Ze vormden een 'vierde wereld' waartoe ook de prostitutie behoort. Kortom: armoede." Het tekenatelier op de benedenverdieping van haar woning veranderde alras in een vraagloket voor sociaal zwakkeren en vooral prostituées. Voordat de Antwerpse het wist, stond ze op de barricaden voor hoeren die door de politie uit bepaalde stra ten in het Schipperskwartier werden 'weggepest'. Samen met prostituée Yolanda richtte Patsy vervolgens het hoerenopvang- centrum Payoke op, het eerste in Europa en nu alom bekend. Ze bond de strijd aan tegen vrouwenhandel en sociaal onrecht. Teleurgesteld De actievoerster belandde als lid van de Socialistische Partij ook in de Antwerpse gemeenteraad. Binnen de partij kon Sörensen haar draai echter niet vinden. Als raadslid streefde ze naar een huiskamerproject voor prostituées, iets dat zelfs haar eigen 'vooruitstrevende partij' te ver ging. De Antwerpse raakte zeer teleurgesteld in de SP en zijn bestuurders: „Alles bleef maar doordraaien, ik kreeg nauwelijks steun." Uiteindelijk stapte Sö rensen met ruzie uit de partij, waarin ze haar idealen niet lan ger herkende en waarin de door haar vervloekte schijnheilig heid ten opzichte van hoeren gedijde. De toenmalige landelijk SP-voorzitter Frank Vandenbroucke nam het haar destijds zeer kwalijk dat ze suggereerde dat er banden bestonden tussen de partij en mensen uit de prostitu tie. „Die mensen zijn te zacht voor zichzelf en te hard voor de gewone burgers geworden", oordeelt de Antwerpse. Onlangs moest Vandenbroucke als vice-premier aftreden toen bleek dat hij, in het onderzoek naar de Agusta-affaire, zwart geld uit de SP-kas wilde verbranden. Verongelijkt richtte Patsy Sörensen haar eigen Beweging voor Sociale Vernieuwing op. Bij de ge meenteraadsverkiezingen van vorig jaar wist ze drie zetels in de wacht te slepen èn het wethouderschap van emancipatiezaken in het Antwerpse college. Haar grote liefde blijft Payoke en de benarde positie van de Antwerpse prostituées. Het is dan ook niet verwonderlijk dat het juist Sörensen was die ontdekte dat op de lege plek mid denin de Antwerpse rosse huurt geen gewoon appartementen complex zou verrijzen. De vergunning voor de bouy was door het vorige Antwerpse college verstrekt aan de onroerend-goed- firma Vocan, die in handen is van de Zeeuw Gerard Cok. Sören sen vertrouwde de zaak voor geen cent en lichtte Coks doop ceel. Tot haar grote schrik constateerde ze dat de zakenman in Nederland geen onbeschreven blad was. Tegen hem lopen en liepen diverse onderzoeken in verband met het witwassen van zwart geld en andere frauduleuze praktijken. Cok, voormalig directeur van Slavenburgs Bank, zou contac ten hebben met de Amerikaanse pornokoning Reuben Stur- man. Op dit moment staat Cok aan het hoofd van het porno- imperium van de Amsterdamse seksbaron 'Dikke Charles' Geerts, waar de FIOD vorig jaar binnenviel. Bij een van de vele tientallen BV's van Geerts en Cok stonden volgens publicaties ook topfiguren op de loonlijst die hadden behoord tot het syn dicaat van de vermoorde Amsterdamse drugshandelaar Klaas Bruinsma. Sörensen wist niet wat ze hoorde. Ze nodigde Cok en diens adviseur Knoop uit en kreeg te horen dat op de begane grond van het nieuwbouwcomplex dertig 'peeskamertjes' zouden ko men. „Precies wat we niet willen. Zo'n superbordeel is volgens de Antwerpse de plaats bij uitstek waar jonge vrouwen worden uitgebuit. Een triest verschijnsel dat de laatste jaren steeds va ker voorkomt. „Vroeger", herinnert Patsy Sörensen zich, „werk ten in het Schipperskwartier louter vrije, Belgische vrouwen. De sfeer in de rosse buurt was leuk. Iedereen kon er rondlopen. Sinds '88 is alles veranderd. Nederlandse, Afrikaanse, Russische en Zuidamerikaanse pooiers en vrouwenhandelaren namen de zaken vaak op gewelddadige wijze over." Wantoestanden Sörensen beschouwt deze georganiseerde criminaliteit als een ernstige bedreiging. „Waar vroeger één grote vitrine was, wer ken nu drie meisjes achter kleine raampjes. 'Rattevallekès' noe men ze die kotjes. Het verloop onder de meisjes is groot en er bestaan weinig contacten tussen hen. In die anonimiteit is de sfeer agressiever en verdienen de vrouwen steeds min der. Ze moeten veel afdragen aan pooiers, die ook nog cri mineel zijn en banken overvallen, en ze worden mishan deld met zwepen." Tegen die achtergrond is de komst van Cok en 'zijn grote geld' voor Sörensen taboe. Terwijl Cok en Knoop zich gepi keerd tonen over 'eerrovende' beschuldigingen en trachten hun bezoedelde naam via de Belgische rechter te zuiveren, bezweert Sörensen dat ze gaat 'aantonen dat die Cok niet deugt.' „Ik ben niet bang. Die bouwvergunning zèl worden ingetrokken." Ook al krijgen de Nederlanders de rechter zo ver dat hij haar een spreekverbod en/of schadeclaim op legt, de Antwerpse 'pitbull' zal nimmer zwijgen. En erin be rusten dat ze de heren civielrechtelijk niet kan stoppen al helemaal niet. Daarom voert ze een voortdurende politieke lobby. „De koning zag het al aankomen. Publiekelijk vroeg hij de politiek tegen dit soort mensen op te treden. Wellicht moet ik meer steun in het parlement in Brussel gaan zoe ken." Van het voeren van processen heeft Sörensen intussen heel wat kaas gegeten, al erkent ze dat het moeilijk is in je eentje op te boksen tegen een leger van goed betaalde ju risten. De kleine (amper 1.60 meter) Antwerpse ontpopte zich als een geducht tegenstandster die tegenslagen kan in casseren. Haar centrum Payoke haalde tot nog toe drie honderd (meest allochtone) mishandelde, uitgebuite en ongelukkige vrouwen uit 'het milieu'. Iets dat doorgaans niet zonder slag of stoot gaat. De dreiging van een forse schadeclaim deert de actie voerster evenmin: „Pff, misschien dien lk wel een claim te gen Cok in. Kunnen we met die vergoeding zijn bouwter rein kopen. Dat zou een mooi platform voor festiviteiten zijn, haha!" Teneinde haar idealen te verwezenlijken schrikt Patsy Sörensen er niet voor terug in het hol van de leeuw te kruipen. „Weet je, „vraagt ze met een geniepig lachje, „waar ik het eerste weekeinde van mei heb gesla pen? In het Churchill Hotel in Terneuzen. Dat is eigendom van Cok. Als ik tegen iemand vecht, wil ik weten tegen wie ik vecht. Hoe het beviel? Het hotel zag er keurig uit." jtouc**' aVen«ede"' r de pï0 tftuèese eSchePenV „erpe"' vsate«5en' Collega-raadsleden in Antwerpen noemen haar een 'verzuurde suffragette'. Anderen bestempelen haar als 'revolutionaire', als 'hoerenmadamof juist als 'moeder Theresa'. Maar over één karakterisering is iedereen het eens: Patsy Sörensen is een 'pitbull'. Ze voelt zich gevleid door haar pittige bijnamen. ,,Dat van die pitbull klopt zeker: als ik ergens mijn tanden in zet, laat ik nooit meer los. Verbeten strijd tegen seksmajfia in het Antwerpse Schipperskwartier. Op deze plaats in het Schipperskwartier wil de Zeeuw Gerard Cok een appartementencomplex neerzetten met daaronder dertig 'peeskamertjes'. FOTO CPD

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 33