Blauwhelmen hebben zich niet misdragen ,Ik bel even als Vlieland toch Bali wordt." Binnenland teferendumrecht niet foor alle wetten geldig 'Consequent, integer en betrouwbaar was hij LSVb wil meer vrijheid in keuze voor studenten Helgers nog onervaren met Haagse pers iïERDAG 13 ME11995 (ok: Kansen op uitlevering bijna nihil haag» De mogelijkheden om Duitsland er alsnog toe te be ogen daar wonende oorlogsmisdadigers uit te leyeren 'grenzen an nihil'. Dat zei premier Kok gisteren na afloop van het kabi- etsberaad. Zowel om 'juridische als om politiek bestuurlijke' edenen ziet het kabinet er daarom volgens Kok vanaf werk te laken van deze kwestie. Hij zei ook niet met bondskanselier ver de zaak te zullen praten als deze binnenkort in Neder- indis; /VN opent 06-lijn over te hard rijden en haag Automobilisten en vrachtwagenchauffeurs die hun art willen luchten over te hard rijden, kunnen vanaf maandag ellen met een 06-nummer. Het nummer is opengesteld door de ereniging Veilig Verkeer Nederland. De 06-lijn is onderdeel van e campagne die WN samen met de Voetgangersvereniging oert onder de titel 'Minder snel? Dank U wel'. De reacties zul- n aan minister Jorritsma van verkeer en waterstaat worden erhandigd. Het nummer is 06-35034080. niet Jeen onderzoek OM naar Hendriks ;n haag Justitie in Den Haag stelt geen onderzoek in naar rentuele nationaal-socialistische symphatieën van het onaf- ankelijke kamerlid Hendriks. Het openbaar ministerie heeft de olitie inmiddels wel opdracht gegeven te onderzoeken of Hermsen, ex-lid van het Nederlands Blok, zich schuldig heeft emaakt aan smaad met zijn beweringen dat Hendriks zich oordoet als neo-nazi. üanten stelen taxi in Ede )E_! Twee mannen hebben gisteren een 39-jarige taxichauffeu- uit Ede van haar taxi beroofd. De mannen werden later aan- ehouden en zitten vast. Ze hadden die ochtend eerst een aan- jding in Ede veroorzaakt. Via het takelbedrijf bestelden zij een xi naar het station. Toen ze daar bijna waren, greep een van de annen in zijn jaszak en bedreigde de vrouw. De wouw vlucht- de auto uit en zag de mannen met haar taxi vertrekken. Vol- ens de politie was in elk geval een van de twee mannen dron- !GP wil kind beschermen tegen reclame en haag De regering moet maatregelen nemen om kinderen t eschermen tegen de 'steeds agressiever wordende reclame.' )at zegt SGP-fractievoorzitter Van der Vlies. Hij heeft daar in tiddels schriftelijke kamerwagen over gesteld. Hij wil ook dat e igenoemde kindercode wordt vastgesteld. De Consumen- enbond overlegt daarover al met vertegenwoordigers van de r ilamewereld. (Ycties dreigen in supermarkten ien haag In de supermarkten dreigen vanaf volgende week ac- de CAO-onderhandelingen gisteren zijn vastgelopen. De lienstenbond FNV houdt dinsdag in de Utrechtse Jaarbeurs ei Line ;denraadpleging waar waarschijnlijk zal worden besloten tot Werkonderbrekingen. De werkgevers willen de loontoeslag v vondwerk tussen 18.00 en 20.00 uur en op de zaterdagmiddag AR( a 14.00 uur laten vervallen. Na 20.00 uur willen ze slechts 20 irocent bijbetalen. Nu is dat nog 50 procent. epoi >ianbureau krijgt concurrentie moe >en haag Op de Universiteit Nijenrode is een nisch onderzoeksintituut opgezet dat met het Centraal Planbu- ;au (CPB) gaat concurreren. Het is een initiatief van J. Rosen icobson en prof. E. Bomhoff. De laatste heeft zich de afgelopen ijd ontpopt als een scherp criticus van het CPB. Het istituut gaat het Nijenrode Forum for Economie Research (Nijfer) ïeten. Er is de laatste jaren diverse malen kritiek geweest op de nonopoliepositie van het CPB. ■ft t< !t volk zou zich niet efctten moeten kunnen uitspre- zogeheten correctief Als Tweede n ferendum, een volksraadple- ng waarbij een eerder geno- regeringsbesluit door de s kan worden gecorri lerd. Dat vindt het kabinet. Ook is het de waag of de uit tering van grote infrastructu le projecten (zoals de aanleg de Betuwelijn) aan een refe ndum mogen worden onder- orpen. ,,Als er eenmaal rendum over de beslissing tot inleg is geweest, moet je dat ook op elk onderdeel nog doen?", vroeg Kok zich las ren na afloop ilijk ad af. Dat er een correctief Commissie concludeert na onderzoek in Nederland en Srebrenica: n haag cpd-anp Hr is geen sprake van structureel wangedrag door Neder landse militairen in het voormalige Joegoslavië. Dat is de conclusie uit onderzoek dat de afgelopen dagen ter plek ke is gehouden door een commissie uit het leger. Woord voerders van het leger en politici hebben opgelucht en opgetogen gereageerd op de uitkomst van het onder zoek. plaatselijke commandanten is namelijk op het hart gedrukt dat het verzwijgen van feiten 'voor niemand gunstig is'. Behalve militairen zijn ook bewoners en leden van hulpver lenende instanties als Artsen Zonder Grenzen gehoord. Als er sprake zou zijn geweest van misdragingen, zouden de bewo ners daar ongetwijfeld melding van hebben gemaakt, aldus Voorhoeve. „Zij hebben geen reden daarover te zwijgen, eer der de neiging om gebeurtenis sen uit te vergroten". De minister houdt 'voorzich tigheidshalve' nog een kleine Het oordeel van wordt onderschreven door de officier van justitie in Arnhem, die een gerechtelijk vooronder zoek verricht naar mogelijk wangedrag. Dat onderzoek duurt nog voort, maar volgens defensieminister Voorhoeve zal ook dat geen feiten opleveren die de goede eer en naam van het Nederlandse leger aantas ten. Hoewel het onderzoek ter plekke slechts enkele dagen heeft geduurd, heeft Voorhoeve er het volste vertrouwen in. De slag om de arm. omdat „met duizenden militairen onder moeilijke omstandigheden nooit is uit te sluiten dat in een incidenteel geval de regels zijn overtreden". De officier van justitie in Arn hem heeft evenmin aanwijzi- gingen dat blauwhelmen kinde ren met snoepjes in een mij nenveld zouden hebben gelokt of lichamelijk geweld tegen prostituées zouden hebben ge bruikt. Het enige dat overblijft, is een wrede weddenschap. Een inwo ner van Lukavac drukte bran dende sigaretten op zijn arm en borst uit in ruil voor geld van een blauwhelm. Die is meteen naar Nederland teruggestuurd, maar omdat de weddenschap van de Bosniër uitging, is de zaak tegen hem inmiddels gese poneerd. De militaire vakbond AFMP is 'enorm blij' met de uitkomst. nandant >ataljon „Ik kon de verhalen bijna niet geloven. Als er structureel iets aan de hand was, hadden wij dat als bond toch moeten we ten". stelt voorzitter B. Snoep. Overste Karremans, de com- van het Nederlandse n Srebrenica, is niet over het resultaat. „Ik James rede lijk goed, iedereen hier kent el kaar, en ik had dan ook niet an ders verwacht," liet hij telefo nisch vanuit Srebrenica weten. De geruchten over mogelijk wangedrag zijn hard aangeko men bij de Nederlandse militai ren in de moslim-enclave. Woordvoerders van WD en D66 reageerden verheugd op het nieuws. Premier Kok stak de mijjtairen in Bosnië gisteren een hart onder de riem. De re gering spant zich in om te zor gen dat de militairen het hoofd hoog houden, aldus de premier. id\ema als Betuwelijn is ook twijfelachtig wetgevingsreferendum komt, is vastgelegd in het regeerak koord. Van dat principe wil het kabinet ook niet terugkomen. Tweede en Eerste Kamer wet hebben aangenomen, krijgen burgers de mogelijkheid om het besluit ter discussie te stellen, mits er voldoende hand tekeningen van burgers zijn om de aanvraag tot het houden van een referendum te ondersteu- Het kabinet heeft gisteren be sloten dat gemeenten en pro vincies in de nabije toekomst één of meerdere wethouders of gedeputeerden 'van buiten' mogen aantrekken. Nu zijn wet houders nog afkomstig uit de raad en gedeputeerden uit de Provinciale Staten. De prins mag wel; maar de Polen niet den haag anp Aspergetelers in Limburg en Noord-Brabant krijgen voorals nog geen werkvergunningen voor Poolse arbeiders. Dit heeft het Centraal Bestuur voor de Arbeidsvoorziening, het lande lijk bestuur van de arbeidsbu reaus, gisteren bekendgemaakt. De afgelopen weken hadden 42 Brabantse en Limburgse as pergetelers 251 tewerkstellings vergunningen aangevraagd en hebben die tijdens hoorzittin gen de afgelopen week toege licht. Het CBA honoreert de aanvragen niet, omdat het vindt dat er voldoende Nederlandse arbeidskrachten beschikbaar zijn. Bovendien zijn er in ande re EU-lidstaten, zoals Ierland en Portugal, genoeg werkwilligen te vinden. De telers hebben te weinig moeite gedaan om men sen te werven, vindt het CBA- bestuur. De boerenorganisaties LTO Nederland, LLTB en NCB heb ben 'zwaar teleurgesteld' gerea geerd op het besluit. De bonden willen zo snel mogelijk overleg met de ministers Melkert (werk gelegenheid), Van Aartsen (landbouw) en d^ Tweede Ka mer over de situatie. Onder het toeziend oog van teler Ten Hof en een part-time steekster haalde prins Willem Alexander in Eexterveem gisteren een asperge uit de grond. De kroonprins deed dat tijdens een werkbezoek aan enke le agrarische bedrijven in Drente. FOTO ANP KOEN SUYK PORTRET IVO SAMKALDEN Oud-burgemeester Ivo Samkal- den van Amsterdam is donder dag op 82-jarige leeftijd overle den. Door de PvdA en de ge meente Amsterdam is bedroefd gereageerd op het verscheiden van de 'humane' en 'intelligen te' Samkalden, die de hoofdstad door de roerige jaren tussen 1967 en 1977 loodste en twee keer minister van justitie was. Premier Kok roemde Samkal den gisteravond als 'een van de markantste politieke persoon lijkheden die Nederland heeft gekend'. „Samkalden was con sequent, betrouwbaar en inte ger. De PvdA en vooral dé ge meente Amsterdam is hem veel dank verschuldigd". Volgens PvdA-fractieleider Wallage was Samkalden 'een monument van integriteit'. Dr. Ivo Samkalden, Rotterdam mer van geboorte, studeerde rechtswetenschappen in Lei den. Eind jaren dertig werd hij bestuursambtenaar in Neder- lands-Indië. Tussen 1942 en 1945 zat hij gevangen in een 'Jappenkamp'. Zijn eerste schreden in de poli tiek zette hij in 1954 toen hij lid van de Gelderse Provinciale Sta ten werd. Landelijke bekend heid kreeg hij toen hij in 1956 minister van justitie werd in het derde kabinet-Drees. Vanaf 1958 was hij twee jaar lid van de Tweede Kamer en daarna vijf jaar van de Eerste Kamer. In 1965 werd hij voor de tweede keer minister van justitie in het kabinet-Cals. In zijn laatste ministersjaar kreeg Samkalden veel kritiek over zich heen, toen hij de Duit se oorlogsmisdadiger Willy La- ges vrijliet uit de Koepel van Breda- Lages, één van de Drie van Breda, was chef van de Sicherheitsdienst in Amster dam. Onder zijn leiding waren de razzia's op de joden gehou den. Lages leed aan kanker. Het leek erop dat hij spoedig zou ster ven. Op grond van medische in formatie besloot Samkalden tot een strafonderbreking van drie maanden. Lages mocht naar Duitsland, waar hij vijf jaar later overleed. In 1967 werd Samkalden burge meester van Amsterdam. Tien jaar was hij eerste burger van de hoofdstad, die toen een storm achtige periode doormaakte. Menigmaal stond de stad in brand door de rellen in de Nieuwmarktbuurt, waarin hui zen werden gesloopt voor de aanleg van de metro. Burgemeester Hans Ouwerkerk van Groningen was daar toen- ARCHIEFFOTO tertijd bestuurlijk nauw bij be trokken. „Ik heb respect voor de wijze waarop hij er destijds standvastig in slaagde het ge zag, in de goede zin van het woord, te handhaven en in goe de banen te leiden." Hij ziet Samkalden als de man die, onder moeilijke omstandig heden, in Amsterdam een brug sloeg tussen de oude gezags structuren en de protesterende, opstandige burgerij. „Dat deed hij op humane en zeer erudiete wijze." „Samkalden heeft tot het laatste moment veel belangstelling ge houden voor Amsterdam," zegt diens toenmalige opvolger en vriend tot het laatste moment, oud-burgemeester Wim Polak, die onder Samkalden wethou der was. „Hij was een briljant jurist, een gezaghebbend burge meester en hij kon erg mooi for muleren." Bij de gemeente zegt een woordvoerder: „Samkalden heeft Amsterdam bestuurd met grote intelligentie, openstaand voor het vele nieuwe maar ook met aandacht voor het behoud van het goede en oude." Onder de Amsterdamse bevol king geldt Samkalden tot op de dag van vandaag als een man die een weliswaar niet zo opval lende, maar wel goéde burger vader was. Na zijn burgemeestersperiode legde Samkalden zich toe op de ruimtelijke ordening. Hij kreeg ook de eretitel Minister van Staat. Samkalden, die ook vele functies binnen de Partij van de Arbeid vervulde, was onder meer Commandeur in de Orde van Oranje-Nassau en in de Or de van de Nederlandse Leeuw. amsterdam hans leber amsterdam Studies aan hogescholen en universiteiten moeten worden samengevoegd tot één stelsel van hoger onderwijs. Studenten moeten een veel grotere vrijheid krijgen om hun studieprogram ma vast te stellen en zelf beslis sen wanneer ze voldoende heb ben geleerd. Een diploma is minder belangrijk, de inhoud van het gekozen programma des te meer. Dat zijn enkele aanbevelingen in een gisteren gepresenteerd rapport van de LSVb, de lande lijke studentenvakbond. De ba sisgedachte van de LSVb is dat het huidige stelsel te veel op aanbod en te weinig op vraag gericht is. De LSVb pleit ervoor dat een student bij aanvang van een studie kan kiezen uit twee ni veaus: een moeilijke en een minder moeilijke propaedeuse. Daarna kan hij kiezen uit een 'programmastroom'. Daarbij is slechts een beperkt aantal vak ken verplicht. Het zelfgekozen programma moet wel worden goedgekeurd door een examen commissie. Op Prinsjesdag pre senteren minister Ritzen en staatssecretaris Nuis hun uit eindelijke visie op het hoger on derwijs. den haag toof brader 058-952345 l krijgt v „Al te ee: De Postbank Leenlijn: 058-952345. IVlisschicn twijfelt u over toch wat verder weg. Of toch een echte cruise. Bel de Postbank Leenlijn. Dan weet u wat u maximaal kunt Jgg knen cn kiint u de lening ook afsluiten. Dat gaat heel persoonlijk: u krijgt een Postbank-medewerker aan de lijn die u een paar gegevens vraagt, zoals uw gironummer, uw netto-inkomen, uw maandelijkse vaste lasten, hoeveel u wilt lenen en in welke vorm. t thuisgestuurd en het bedrag op uw girorekening gestort. Zo makkelijk gaat het. Eén telefoontje is voldoende. Elke werkdag tot 21.00 uur cn 's zaterdags tot 12.00 uur. Met de Postbank Leenlijn weet u kunt gaan. POSTBANK Zelfs Felix Rottenberg, ook in een vorig le ven al geen onbekende in het journalistieke milieu, wil graag toegeven dat hij het meest heeft moeten wennen aan de omgang met de Haagse pers toen hij een paar jaar gele den aantrad als voorzitter van de PvdA. Met name de snelheid waarmee een op hét oog onschuldige opmerking kan uitgroeien tot een rel van nationale allure, heeft hem naar eigen zeggen vaak verbaasd. Voor een politiek onbeschreven blad als zijn huidige CDA-collega Hans Helgers moet die snelkookpan van politici en jour nalisten de afgelopen maanden dan ook bijna een buitenaardse ervaring zijn ge weest. En na de gebeurtenissen van gisteren waarin een uiterst summiere samenvatting van een nog te publiceren interview hem een dag lang op de hoon van vrijwel de ge hele CDA-fractie kwam te staan, is het zelfs de vraag of het tussen Helgers en de journa listiek ooit nog goed zal komen. Al toen hij minder dan een jaar geleden als komende CDA-voorzitter aan zijn leden werd voorgesteld, maakte hij grondig ken nis met het gebrek aan nuance dat de nieuwsjournalistiek vaak onvermijdelijk kenmerkt. Hij zou in plaats van spreekbeur ten vooral 'luisterbeurten' gaan houden, al dus Helgers. Er was vervolgens slechts een Voorzitter Helgers. ARCHIEFFOTO Bel en leen via de Postbank Leenlijn. door het CDJA verstrekt paar carnavalsoren en een alerte fotograaf voor nodig om hem voor maanden als 'die man met die grote oren' door het politieke leven te laten gaan. Ook aan het moment dat hij daadwerke lijk op de troon werd gehesen, zal hij geen aangename publicitaire herinneringen be waren. Trouw aan zijn opvatting dat politici zoveel mogelijk 'gewone mensentaal' moe ten spreken, veroorloofde hij zich toen een ongetwijfeld snedig bedoelde vergelijking tussen illegalen en zwartkijkers die de vol gende maandag echter als een boemerang naar hem terugkwam. Het absolute hoogtepunt in de tot nu toe weinig soepele verhouding tussen de CDA- voorzitter en de media speelde zich echter vrij recent af, toen er een complete begrips verwarring ontstond over de vraag wie nu als politiek leider van het CDA moest wor den beschouwd. Terwijl het in de Neder landse politiek al zeker enkele tientallen ja ren gebruik is het begrip 'partijleider' te re serveren voor diegene die hetzij als fractie voorzitter, hetzij als premier of vice-premier in het kabinet de regie voor de actuele poli tiek van zijn partij in handen heeft, kwam Helgers op het idee dat hij als voorzitter van de partij natuurlijk in letterlijke zin toch ook een beetje partijleider moest zijn. Zelfs een gezamenlijke persconferentie met fractievoorzitter Heerma waarin deze in niet mis te verstane bewoordingen aan gaf dal hij en niemand anders „de dagelijk se politieke knopen doorhakte", hielpen Helgers niet uit zijn droom. Zijn bemoeie nissen met 'de middellange termijn' ver dienden, zo hield hij hardnekkig vol, ook het predikaat partijleider. De aanwezige journalisten zijn vervolgens nog dagen be zig geweest de daarmee ontstane knopen weer te ontwarren. Dat Helgers het ook deze keer weer an ders bedoelde dan het in de krant kwam, kan hem misschien niet eens kwalijk wor den genomen. Maar dat het een volle dag moest duren voor hij door had dat dat ge beurd was, maakt hem onverminderd kwetsbaar.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3