Zoetemelk praat niet meer over stoppen 'Prijzen kaarten gaan niet omlaag' Sport Dennis Stuifzand LD-topscorer 'UVS zweeft morgen tussen hemel en hel' Van Wanrooy naar Vitesse Klassement topscorers '94-'95 •limlwaDIADORA Vitesse wil geld zien fERDAG 13 MEI 1995 27 rfreven trainer met LFC in nacompetitie Als het voorstel van staatssecre taris Terpstra (Welzijn en sport) en Vermeend (financiën) wordt goedgekeurd, hoeven de prof voetbalclubs vanaf 1 januari over een verkocht kaartje nog maar 6 procent in plaats van 17,5 procent btw af te dragen. Een mooie manier voor de clubs om de toegangskaarten voor de doorsnee-supporter goedkoper te maken. Of gaan de clubs hun clubkas spekken? Hans Hagelstein, financieel manager Feyenoord: ..Ik weet niet of de minister een bepaalde bedoeling heeft gehad met het verschuiven van het BTW-per centage. Maar volgens mij zal er niet één betaald voetbalorgani satie zijn prijzen gaan verlagen. Feyenoord doet dat ook niet. In de eerste plaats omdat de maat regel pas op 1 januari ingaat. Dan is het seizoen al halverwe ge. Misschien dat we volgend seizoen kunnen bekijken hoe de prijs van de toegangskaarten is opgebouwd en of er dan iets kan gebeuren. Het is waar dat Feyenoord nog het meest kan profiteren van de nieuwe maat regel, omdat wij een zeer hoog toeschouwersgemiddelde draai en. We gaan dit seizoen af op 27.000 betalende fans per wed strijd. Als je in de Europa Cup en in de beker ook nog een paar ronden verder komt, kunnen de inkomsten uit recettes alleen door die BTW-verlaging een aantal tonnen hoger uitvallen. Ik schat tussen de drie en zes Olaf Ouwerkerk, financieel manager Dordrecht'90: „Onze prijzen nog lager? Dat kan niet! Wij zijn al de goedkoopste club van de eredivisie. Voor zes piek kun je in Dordrecht betaald voetbal zien. Zes gulden is de prijs van een staanplaats. De duurste zitplaats bij Dordrecht'90 kost 22 gulden. De goedkoopste seizoenkaart kost 70 gulden. Voor dat bedrag zie je bij Ajax, PSV of Feyenoord soms maar één wedstrijd. Voor clubs van het kaliber Dordrecht'90 is de BTW-verla ging een leuke meevaller. We houden straks tenminste nog iets over van onze recettes, die toch al niet zo hoog zijn en waarmee we niet echt de trans fermarkt kunnen bestormen. We zouden onze prijzen best nog verder willen Verlagen, om dat we de gunst van het publiek in Dordrecht willen terugwin nen. Maar lager dan die zes gul den kunnen we niet gaan. Voor dat bedrag kun je amper een amateurwedstrijd bekijken in deze regio." Martin de lager, voorzitter Ex celsior: „Wij zijn in de eerste di visie de goedkoopste club. De duurste zitplaats kost twintig gulden. We hebben net besloten om de prijzen voor het komend seizoen iets te verhogen. Die zelfde zitplaats kost straks 25 gulden. Ja, alles een beetje om hoog, maar Excelsior is natuur lijk ook wat omhoog gegaan op de ranglijst na zoveel seizoenen, ha,ha. Maar serieus, als de rege ring straks opeens weer zegt dat de BTW omhoog gaat, dan kun nen wij tussentijds ook de prij zen niet omhoog gooien. Om diezelfde reden verlagen we ze Freek Zwang, secretaris Lan delijke Supporters Federatie: „Er gaat vandaag een brief de deur uit naar de KNVB en de FBO, dat is de federatie van be taald voetbal organisaties. Wij vinden het zeer onterecht dat de clubs het voordeel .in hun ei gen zak steken. De prijzen van toegangskaarten zijn de afgelo pen tien jaar schrikbarend ge stegen. Er zijn clubs als PSV, die, nadat ze een aantal miljoenen aankopen hadden gedaan, de prijzen van hun toegangsbewij zen met honderd of tweehon derd procent omhoog gooiden. De trouwe fans zijn altijd de du pe. Wij zullen er bij de FBO en de KNVB op aandringen dat het financiële voordeel van de BTW-verlaging nu eens bij de supporters terechtkomt. Het komt zelden voor dat een club eens vyat aardigs terugdoet. Al leen Sparta heeft dit seizoen een paar keer z'n poorten ge opend voor een 'knaak' en Dordrecht'90 laat op moeder dag de moeders gratis binnen. Het is sowieso al triest dat elke cfub willekeurig zijn prijzen kan vaststellen. Er is niets geregeld, men kan vragen wat men wil. De KNVB zegt er niets van." C( JL 38667 jk, daar heb je onze Ben Cramer'. De LFC-bestuurder Beert P1 ^et eru't voorc*at hij er erg in heeft en lacht daarom n beetje besmuikt. Jan Zoetemelk, de trainer van de jdse Football Club en net als de zanger uitgedost met iTiE- n grijze haardos, heeft geen enkele moeite met de ver- J 5|lad lijking. Het kan slechter, beseft de ietwat ijdele oefen- s ?ester, uitgerust met een zonnebankbruin gezicht. 13 00-1 4 00 EURO Autosport formule 1. GP 13.07-15.15 Ned 2. Studio Sport. 14.00-16 00 EURO: Voetbal: Paulista League 1995, finale; Santos - Palmeiras. 14 15-15.45 RAI UNO. Tennis, verslag van het ATP toernooi van Rome. 15 30-17.10 RTL 5: Wielrenner* Giro O'ltalia. 16 00P1P7.30 EURO: Tafeltennis: WK vanuit Tijanjin (China), finale enkelspelen. leiden Voor Dennis Stuifzand was het gisteravond dubbel feest. De spits van Docos werd tijdens de kampioensreceptie van zijn club niet alleen gehuldigd van wege de titel in de vierde klasse zondag, maar ook ontving hij de hoofdprijs in het topscorersklas sement. Stuifzand maakte maar liefst 34 doelpunten in de com petitie. De Leidenaar wint met al die treffers een groot aantal prijzen, beschikbaar gesteld door de fir ma DIADORA. Op de foto ont vangt hij een cheque uit handen van de chef sportredactie van de ze krant, Willem Spierdijk. Op de achtergrond tonen Stuifzands ploeggenoten de prijs die de club ontving. DIADORA stelde tien ballen beschikbaar voor het elftal van de topscorer. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS hoti het wel heel bont ma- i wil je ruzie krijgen met Jan emelk. Hij houdt wel van I dolletje. Het oprukkende verraadt zijn leeftijd. Nog jaar, dan ziet Zoetemelk Bham, maar in zijn doen en lie inwoner van Voor uiten soms nog een kind. lij droomt nog regelmatig, rondborstige blondi- van doelpunten. Van ilpunten. „Ik weet nog goed ik de mooiste maakte. Ik ilde met Randstad Sport tegen Teylingen. Ik krijg op de rand van de zestien kop 'm als een streep in de En ik kan helemaal niet Zoetemelk is gek op doel- Nu droomt hij er van, ieger maakte hij ze aan lopende band. Eerst voor en later voor Randstad Hij maakte er ooit eens in een wedstrijd. „Voet- zegt hij regelmatig tijdens gesprek, „dat is mijn lust en leven." iner wordt hij soms op de bank. „Dan e niet voorstellen dat speler een bal er niet ge- inschiet." Vroeger liep hij veld in om zijn beklag te „Maar ik word steeds riis- 'e bewijst het elftal er geen mee als je als een gek te-, langs de lijn. Bij LFC helemaal kalm hou- inders gaan er een paar len in het veld. Er zijn er op donderdag al r de wedstrijd i Zoetemelk heeft een be- carriere achter de rug. Om te stellen dat hij in het top voetbal grote successen heeft behaald bij aansprekende clubs, nee, dat niet bepaald. „Mijn kracht is om van een uitgespro ken bende, weer een leuk elftal te maken met perspectief." Hij fungeerde talloze malen als troobleshooter. Bij de jeugd van Roodenburg bijvoorbeeld. „Tot twee keer toe heeft Jan Lo- vink (de jeugdcoördinator) me gebeld met het verzoek om er in te springen. Dat heb ik gedaan en twee keer heb ik de zaak op de rails gezet. Toen mocht ik weer gaan en konden anderen met de eer gaan strijken. Dat heeft me pijn gedaan." Vorig jaar nam hij het besluit om te stoppen. Hij had drie jaar GWS achter de rug en het boek werd dichtgeslagen. „Maar die telefoon rinkelde maar", zegt Zoetemelk. Eerst kwam Valken, dat hem vroeg om de jeugd te trainen. Zoetemelk zei 'ja'. Een paar maanden later belde UDWS, dat na het opstappen van Ton Kamphues stuurloos was. Zoetemelk hapte toe. Zo heb je niets, zo heb je alles. Het besluit om te stoppen heeft Zoetemelk nu maar naast zich neer gelegd. „M'n vrouw Jan Zoetemelk: „In deze regio is iedereen bezig met spelers. Het is om gek v niets kosten. Vindt di? maar eens." opstand en eiste Zoetemelk 'te rug'. De LFC'ers kregen hun zin. Eén van die voetballers is Jan Zoetemelk, de /.oon van de trai ner. Voor beiden is het sportle ven bij LFC niet altijd even ge makkelijk. Senior eist soms te veel van junior. „Maar als ik te gen hem uitval, weet ik dat hij in de war raakt. Mijn zoon is kwestbaar, daarom moet ik uit kijken met mijn aanpak. Maar ik me soms inhouden." Want vader wil dat zoon doel punten maakt. Doelpunten, waarvan junior later ook weer kan dromen. Voetballen is de levensader van de Zoelemelken. Senior: „Dit jaar ben ik 25 jaar getrouwd. Heb ik van m'n kin deren een waardebon gehad voor een vakantie. Maar ik heb niet eens tijd om met vakantie te gaan". zegt dat ik het toch niet kan la ten. Nou, dat is kennelijk zo". Zoetemelk gaat door tot hij er dood bij neervalt. Met trainen, maar ook met voetballen. Vorig seizoen speelde hij als 46-jarige nog in de KNVB met het tweede van LFC. „Het was de bedoeling om met een paar oudjes in LFC 3 te gaan voetballen. Maar er vielen in het tweede een aantal spelers weg. Toen zijn we maar doorgeschoven." Zoetemelk moest ermee stop pen toen hij bij UDWS de zaak op de rails moest zetten. Een jaar later viert hij successen bij LFC, een club waaraan hij zijn hart heeft verpand. Vijftien jaar eerder was Zoetemelk al eerder trainer van de Boshuizerkade- club. „Ik kwam als klein jonge tje op de fiets uit Voorschoten om hier te kijken. Ik was ver schrikkelijk onder de indruk van de accommodatie. En dat ben ik nog steeds." Destijds maakte Zoetemelk een degradatie mee van de tweede naar derde klasse, nu kan hij met de kanaries een stapje omhoog maken naar de derde klasse. Zoetemelk kijkt met twinkelende oogjes naar buiten: „Deze club hoort toch in de tweede klasse." Zover is het nog lang niet, want eerst wachten MMO (zondag) en Al- tior in de nacompetitie. „Als we promoveren dan moeten we er wel spelers bij krijgen. Maar in deze regio is iedereen bezig met spelers. Het is om gek van te worden. Ik wil spelers hebben die graag willen, maar niets kos ten. Vindt die maar eens." Hoe dan ook: Zoetemelk ziet het volledig zitten met zijn ploeg, waar hij in de winter maanden nog de deksel op zijn neus kreeg. Het bestuur was niet van zins om zijn contract te verlengen. „Ik was kwaad, ik be greep er helemaal niets van, want ik vond dat het goed ging." Een paar weken later was het besluit weer teruggedraaid. Liet bestuur had zijn oren laten hangen naar 'verkeerde perso nen'. De spelersgroep kwam in chef willem spierdijk, 071 -356464. plv -chef rob onderwater. 071 -356463 leiden Pas nu het seizoen er bijna op zit, kan UVS eindelijk op volle sterkte uitrukken. Trainer Ge rard Désar. die maandenlang met een incomplete achterhoe de de top de hoofdklasse A te gemoet moest treden, mist morgenmiddag in de thuiswed strijd tegen Tonegido vermoe delijk alleen nog Edgar van Tol en Steven van Daalen. Maar hoe sterk de Leidenaars ook acteren tegen het elftal van trainer Mei- bi Raboen, zij hebben de kans op lijfsbehoud niet meer in ei gen hand. „We bevinden ons morgen tussen hemel en hel", zegt Désar met enig gevoel voor dra ma. „DWV kan zich uit tegen AFC in veiligheid spelen. Maar zo lang dat niet gebeurt, doen wij er alles aan om ons te hand haven. Bovendien is deze fase van de competitie, die bol staat van de'spanning, heel leerzaam voor de groep. De rentree van Marco Akerboom, Edwin Rob bers en Arthur vau Orssagen is me niet tegengevallen. Daar naast handhaaft Teun Parrel zich knap in de verdediging." Alphense Boys kan ook in de thuiswedstrijd tegen Dl IC nog niet beschikken over Ed Laros. die de laatste wedstrijd van zijn schorsing uitzit. Trainer Paul Bahlmann overweegt Frank Twilt naast de jonkies Jimmy Crawfurd en Patrick Kalkema een basisplaats te gunnen. De aanstaande eersteklasser richt zich al helemaal op het ko mende seizoen. Naast het kwar tet routiniers dat de Alphenaren komt versterken (Koos en Pieter van Zoest, Peter Gerse, René Vergeer), hult Robin Leunissen (Scheveningen, ex-ARC) zich volgend seizoen in de kleuren van Alphense Boys. De voorver koop voor de oefenwedstrijden tegen Europa Cup-finalist Ajax en Feyenoord start volgende week. arnhem» anp Vitesse heeft voor komend sei zoen Carlos van Wanrooy aan getrokken van NEC. De 27-jari ge middenvelder tekent een contract voor drie jaar, met een optie voor nog een seizoen. Vitesse is dringend op zoek naar versterking, na het vrijwel zekere vertrek van Van der Weerden naar PSV en mogelijk Makaay naar Ajax. Beide spelers zijn zo goed als rond met de topclubs, die alleen langlopen de contracten dienen af te ko pen. Vitesse uit Arnhem, ko mend seizoen met trainer Spel bos in plaats van Neumann, is blijkbaar tuk op spelers van de „kleine" buur NEC uil Nijme gen. Vorig seizoen haalde Vites se Van der Weerden van NEC Eerder gebeurde hetzelfde met het 20-jarige talent Willem Kor sten. Colombiaanse doelmannen scoren bogota dpa De doelmannen van de Colom biaanse voetbalclubs Nacional Medellin en Pereira hebben voor een opmerkelijk feit ge zorgd. De keepers scoorden in het competitieduel tussen de twee elftallen beiden éénmaal. René Higuita maakte als eer ste een treffer. De doelman van het Colombiaanse elftal, die we gens contacten met de drugsmafia een gevangenisstraf heeft uitgezeten, school de hal vanaf 25 meter achter zijn colle ga. Rodriguez benutte even later een strafschop. Hij kon zijn team echter niet meer behoe den voor een nederlaag. Nacio nal Medellin won met 3-1 Leidsch Dagblad Doelpuntenmaker van de week: Hans Zwaan (Katwijk) 2 1) Dennis Stuifzand (Docos) 0 34 2) Hans Zwaan (Katwijk) 2 23 3) Mark Ens (FC Lisse) 1 19 4) Niels Karremans (SVLV) 1 19 5) Fred Bloem (Noordwijk) 0 19 6) Theo Aanhane (VVSB) 0 18 7) Marco de Ridder (Katwijk) 1 18 8) Peter Kruit (Quick Boys) 1 17 9) Ruud Bos (ARC) 1 17 Maurice van Berkel (Leiden) 0 16 Diadora Rosse Norc et einde van het seizoen krijgt de winr ?n Diadora-trainingspak. coachjack, s een paar vootbalschoeneb, tas ei De nummer twee verdient oen Diadc een paar voetbalschoenen, tas ei 169.95. trainingspak. Vitesse wil harde valuta zien van Ajax en PSV. voor het res pectievelijk Roy Makaay en Chris van der Weerden aan de betreffende clubs afstaat, fn het steekspel dat is ontstaan over de transfers van de spelers die in Arnhem nog lopende verbinte nissen hebben, heeft Vitesse's voorzitter Karei Aalbers in eer ste instantie gedreigd met harde maatregelen. Hij wil rugge spraak met internationale bon den, juristen en de overige clubs in het vaderlandse voetbal. Chris van der Weerden bereikte deze week overeenstemming met PSV, hoewel hij bij Vitesse nog twee jaar onder contract staal. Makaay gaf te kennen in te willen gaan op een aanbie ding van Ajax. De spits van Jong Oranje heeft formeel nog drie seizoenen voor de boeg in Arn hem. Roda JC heeft opnieuw drie spelers uit de succesvolle selec tie voor een langere periode aan zich gebonden. De huidige nummer (wee van de eredivisie verlengde vrijdag de contracten met Arno Doomernik, Mark Luypers en Rick Plum. Doomer nik en Luypers tekenden voor vier jaar bij, Plum voor twee sei Voetballer Emilio Butragueno vertrekt aan het einde van het seizoen bij Real Madrid. De 32- jarige aanvaller stond twaalf jaar onder contract hij de koplo per van de Spaanse Primera Di vision. Zijn verbintenis loopt 30 juni af. De voetbalcarrière van Flemming Povlsen is voorbij. De 28-jarige speler van Borussia Dortmund kan na vijf operaties aan zijn knie niet meer op het hoogste niveau in actie komen. De belastingdienst heeft vrijdagochtend beslag gelegd op het geld van de voetbalvereni ging Broekster Boys uit het Frie se Damwoude. De amateurclub zou illegale betalingen hebben verricht aan trainers en spelers en de inkomsten van de kantine niet opgegeven hebben.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 27