'Beter spelen dan Ajax is erg moeilijk' 'Wie de laatste slag wint, wint de oorlog' Sport □I 5 Savicevic krijgt rust AJAX AC MILAN Een jongensdroom iTERDAG 13 MEI 1995 urg Paolo Maldini: Milans mooiste BIEDll nt. Venr 11466 :nten rondo kame Het verhaal doet de ronde dat Paolo Maldini eerder leerde voetballen dan lopen. Wat wil je ook als je vader Cesare Maldini heet, één van de vedettes in Milans eerste bloeitijd eind vijftiger, begin zestiger jaren. In de tweede Milan-haus- se, die nu al zo'n zeven jaar aanhoudt, wordt de eer van de familie Maldini hoog gehouden door zoon Paolo. En hoe. Ondanks zijn jeugdige leeftijd (26) heeft de verdediger bijna alles al gewonnen wat er te winnen valt. EDWIN STRUIS Slechts op één front, het aantal of ficiële duels voor AC Milan, ligt va der nog voor op zoon. Maar niet lang meer. Volgende week tegen Napoli evenaart Paolo het aantal wedstrijden van z'n vader: 402. Ze noemen hem II bello del Milan, Milans mooiste. Een koos naam die hij voornamelijk te dan ken heeft aan z'n fraaie blauwe ogen. „Het zijn de ogen van mijn vader", vertelt hij lachend. De aan blik van Maldini doet bij hele,' voornamelijk vrouwelijke, volks stammen de harten smelten. De fanmail is niet aan te slepen, komt vanuit de hele wereld en bestaat voor een belangrijk deel uit huwe lijksaanzoeken. Natuurlijk, hij is blij met z'n po pulariteit, maar het heeft ook een keerzijde. „In Italië weet iedereen alles van voetbal. En ze weten het ook allemaal beter. Dus als je een keertje gaat wandelen of winkelen in je spaarzame vrije tijd komt ie dereen op je af met vragen over voetbal. Dan willen ze meteen ook hun eigen mening kwijt. Ja, dat is wel eens moeilijk, maar het hoort bij mijn leven. Over twintig jaar zijn ze me misschien allemaal al weer vergeten." Hobby Eén hobby deelt hij wel met de mensheid. Maldini is sinds kort als dj te beluisteren op de zender Rete 105 met een programma over rap- muziek. Elke zaterdag om 13.00 uur. „Vind ik leuk om te doen. Rin- go, een vriend van mij, presenteert het en hij vroeg me of ik er wat voor voelde. Wat babbelen over rap-muziek, een beetje over voet- )ejan Savicevic, aanvaller van AC Milan, krijgt de komende week rust om een lessure te laten genezen en zich opti mal voor te bereiden op de finale van de ihampions League tegen Ajax. Tot de eindstrijd in Wenen, op 24 mei, komt hij -hote|niet meer in act'e- De Montenegrin verrekte tijdens de training van donderdag een spier in een dijbeen. Volgens clubarts Monti dient hij er dagen absolute rust te houden. Hij list de wedstrijden in de competitie te gen AS Roma en Napoli. II Genio (Het Genie), zoals zijn bijnaam luidt, zei: „Pas /SGF maar,dag °t dinsdag mag ik weer gaan Eerst nog zonder bal. Ik mag de 16 SG HILAAI 1907 MTIE! /sgr) 'finale van mijn leven' niet missen, wat er ook gebeurt. Ik was juist in grote vorm." Trainer Capello: „De Europa Cup heeft absolute voorrang. Ik neem geen enkel risico met Savicevic. Ik ga ervan uit dat hij de wedstrijd tegen Ajax haalt." Savicevic is een van de beste spelers van AC Milan. Vorig jaar was de aanval ler deuitblinker in de finale van de Champions League tegen Barcelona. Hij maakte twee doelpunten, waaronder een fabuleuze lob. Savicevic is ook een van de weinige voetballers die met twee ver schillende clubs de belangrijkste Europese beker won Eerder lukte hem dat in 1991 met Rode Ster Belgrado. bal praten en plaatjes draaien. Erg grappig." De luisterdichtheid van het pro gramma is aanzienlijk toegeno men. Want Maldini is een ster, z'n n,aam een synoniem van succes. „Ach, ik heb het geluk gehad dat ik bij Milan speelde toen meneer Berlusconi binnenkwam. Vanaf dat moment is alles veranderd. Daar voor was Milan een middelmatige ploeg. We dachten niet eens aan een kampioenschap, laat staan dat we er voor gingen. Die mentaliteit heerste er gewoon niet." Met een handvol goede spelers, een andere organisatie en een nieuwe trainer (Arrigo Sacchi) ging er een andere wind waaien bij Milan. Vooral een harde. „De trai ningen die Sacchi gaf waren we helemaal niet gewend. Afgebeuld werden we, elke keer weer. Maar Milan had het wel nodig. Dat was zijn manier om een winnaarsmen taliteit te kweken. Dat lukte aardig want we werden in '88 meteen kampioen." Toen Fabio Capello het roer overnam in '91 dachten velen dat de glorietijd van Milan achter de rug was. „Ja, dat werd gezegd", vertelt Maldini, „m; bekend verhaal, wa elk jaar. De magie Nou, vergeet het ma ling van Capello is e keuze geweest. Kijk, Sacchi wilde wel verder met ons, maar we zaten niet meer op dezelfde weg. Capello is ook hard, maar op een andere manier. Hij is een oud-speler die beter begrijpt wat er in een speler omgaat dan Sacchi. Die zag het elf tal enkel als een team, Capello be nadrukt ook de individuele capaci teiten. Hij geeft ons veel meer ver antwoordelijkheid." Gevolgen De gevolgen zijn bekend. Onder Capello werd Milan drie keer op rij landskampioen en won het vorig seizoen de belangrijkste Europa cup. In al die feestvreugde zit één ding Maldini nog steeds dwars. Het plotselinge vertrek van Ruud Gullit. „Ik was erg verrast en daar was ik niet de enige in. Toen hij te rugkwam dacht ik dat hij tot het eind van z'n carrière bij ons zou blijven. Nog steeds weet ik niet wat er precies gepasseerd is. Hij was natuurlijk altijd al een beetje moei- Naam: Paolo Maldini. Geboren: 26 juni 1968 te Mi laan. Huidige woonplaats: Milaan. Debuut Serie A: 20 januari 1985 tijdens Udinese-Milan. Wedstrijden voor Milan: 400 (Sene A: 282, Coppa Italia: 50, Europacup 1: 49, UEFA Cup: 6, Europese Supercup: 5. Italiaanse Supercup: 4, Wereldcup 4.) Palmares: 4x landskampioen, 3x Europacup 12x Wereldcup, 2x Italiaanse Supercup, 2x Europese Supercup. ik hoor het du over zijn. -. De aanstel- hele goede lijk te begrijpen, maar daar weten jullie in Nederland alles van." Nee, dan is de Milanisti voor het leven beter te spreken over Frank Rijkaard. „Voor Frankie heb ik enorm veel respect. Hij is een goe de vriend van me geworden. Een man ook met een heel goed karak ter. Ik vond het erg spijtig dat hij vertrok bij Milan. Het zal moeilijk voor mij worden om Frankie en de finale goed te scheiden van elkaar. Maar ik zal wel moeten. Hij be hoort op 24 mei toch tot de vij and." Volgens Maldini vindt Rijkaard het helemaal niet zo prettig om te gen z'n oude ploegmaten te spe len. „Voor de wedstrijd in Amster dam sprak ik met hem. 'Waarom nou twee keer spelen tegen Milan, waarom moet ik nou tegen jou spelen?, zei-ie. Uiteindelijk zijn het er zelfs drie geworden, ha, ha." Is het voor te stellen dat een team drie keer van Milan wint in één seizoen? „Het is al moeilijk voor te stellen dat het twee keer gebeurt", antwoordt Maldini droogjes. „Maar natuurlijk, het is mogelijk. Ajax draait een enorm sterk seizoen en is momenteel misschien wel de beste club van Europa. Beter spelen dan Ajax is erg lastig." Maldini klampt zich vast aan het gegeven dat een finale vaak anders verloopt dan wordt voorspeld. „Tja, ik kan me de woorden van Cruijff nog herinneren vorig jaar. Dat klusje zou Barcelona wel even klaren. Het liep iets anders. Ik hoop voor Ajax dat Van Gaal wat verstandiger is met z'n uitlatin gen." Paolo Maldini (links): „Voor Frankie heb ik 'cms van AC Milan hebben vertrouwen in goede afloop van finale EDWIN STRUIS ttelai, iiipporters van Ajax hebben het laar makkelijk. Stadion, trai- ingsveld, kaartverkoop, admi- 00 'istratie, het staat keurig lundeld met een mooie strik ïromheen klaar aan de Midden- reg. Een training bekijken, landtekening vragen, op de fo- Marc Overmars, geen ;nkel probleem. Een gezellig labbeltje maken met Louis laai, eh, we moeten het niet verdrijven. Maar T®'*' hoop, dat is zeker. Bij andere 1 clubs in Europa ligt het iets ge compliceerder. Bij AC Milan bij- foorbeeld. De roemruchte vereniging leeft het de doorsnee fan niet ra eenvoudig gemaakt. Dat wat bij Ajax op één stuk grond staat, is bij Milan ondergebracht op vier verschillende lokaties, die ook eens mijlenver uit elkaar n. Tussen Milaan en Mila- neQo, het luxueuze trainings complex in het dorpje Carnago, n niet alleen vijftig kilome ter en twee tolhuisjes, maar ook een autostrada (A8) waar files wel raad mee weten. En maal bij het complex aangeko men, zul je merken dat het elek tronisch bediende toegangshek maar voor weinig openzoeft. Eenmaal daags mag select groepje supporters op uitnodiging naar binnen. De overigen proberen ia spijlen van de hekken door glimp op te vangen van hun Molen. Berlusconi Elke bolide die in de verte aan komt suizen wordt verwach tingsvol bekeken. Alsof de paus, nog heiliger - Silvio Berlus- i er ieder moment uit kan stappen om elke Milan-fan per soonlijk de zegen te geven. IJde le hoop. De paus is weliswaar een voetbalfan, hij gaf onlangs de Romeinse derby Lazio-AS z'n zegen, maar heeft belangrijkere zaken aan z'n mijter en de zeld zame keren dat Berlusconi langskomt, komt hij voorname lijk over, dat wil zeggen per heli copter. Vandaag zijn de fans echter peer dan tevreden met een »g van De Grote Aanvoer der (II Grande Capitano) Baresi, de aanblik van Milaans Mooiste dl Bello del Milan) Maldini of fen handje van Het Genie (II Genio) Savicevic. En ze zijn blij verrast als ze Marco van Basten, die na drie weken afwezigheid ook weer eens z'n gezicht laat zien, ontwaren. Over 'San Mar co' wordt nog steeds met ont zag gesproken. Alsof z'n laatste wedstrijd voor Milan niet twee jaar, maar twee dagen geleden plaatsvond. „Dejan Savicevic is soms geniaal, maar Marco was altijd geniaal", verzucht een fan. „Ik bid elke dag nog dat hij weer de oude wordt." Voetbal en reli gie liggen in Italië niet ver van elkaar verwijderd. Eindelijk, ze mogen naar bin nen, de afvaardiging uit Gor gonzola, het blauwgeaderde stadje in de buurt van Milaan. Gespannen lopen ze het im mense terrein op. De dag der dagen is nu echt aangebroken. Rondgeleid worden op Milanel- lo, het kloppende hart van grootmacht AC Milan. Net even ouder dan Ajax (1899 om 1900) en met net even wat meer aan zien in Europa. Vijf finaleplaat sen in de afgelopen zeven sei zoenen, dat zegt voldoende. Milaiiello past uitstekend bij zo'n machtig heerser. Het land goed dat zich uitstrekt rond het centrale gebouwencomplex zou je eerder verwachten bij een pa leis of kasteel. Grazige weiden, zo ver de blik reikt. Met gras matten die de vergelijking met golf-greens moeiteloos kunnen doorstaan. Grasspriet voor gras spriet bijgehouden met een na gelschaartje, zo lijkt het. Aan de rand van de trainings velden houdt wijlen Nereo Roc- co in standbeeldvorm een oogje in het zeil. Het beeld staat wat verstopt tussen de bomen en ontbeert een naam. Alsof Milan zich een beetje schaamt voor de trainer die de club weliswaar in de jaren zestig roem en twee Europacups 1 bezorgde, maar ook de uitvinder is van het ver foeide catenaccio, het ultrade- fensieve systeem ter voorko ming van tegengoals. Daar wil het aanvallend ingestelde Milan van tegenwoordig liever niet aan herinnerd worden. Maar de man had succes en is dood, ge noeg reden voor een stand beeld, maar dan wel een beetje uit het zicht. Devotie Het groepje supporters heeft voor de randzaken weinig oog. De training is begonnen en daar CHAMPIONS j Opgericht: 18 december j President: Silvio Berlusconi Trainer: Fabio Capello Prestaties in Europacup I finale-wedstrijden 1957- 58 Real Madrid-Milan 3-2 1962-'63 Milan-Benfica 2-1 1968-'69 Milan-Ajax 4-1 1988-'89 Mllan-Steaua Boekarest 4-0 1989- 90 Milan-Benfica 1-0 1992- 93 Olymp. Marseille-Milan 1-0 1993-'94 Milan-Barcelona 4-0 CHAMPIONS -j, m, LEAGUE '94-'95 De weg naar de finale Milan-Ajax 0-2 Ajax-Milan 2-0 Milan-AEK Athene 2-1 AEK Athene-Milan 0-0 Milan-Salzburg 3-0 Salzburg-Milan 0-1 Milan-Benfica 2-0 Benfica-Milan 0-0 Paris St Germain-Milan 0-1 Milan-Paris St. Germain 2-0 Nederlandse clubs tegen AC Milan 1969, 28/05, finale Europacup I (Madrid) Milan-Ajax 4-1 1969,12/11, 2e ronde Europacup I (Milaan) Milan-Feyenoord 1-0 1969, 26/11return (Rotterdam) Feyenoord-Mllan 2-0 1974, 09/01, Supercup (Milaan) Milan-Ajax 1-0 1974,16/01, return (Amsterdam) Ajax-Mllan 6-0 1992, 09/12, Champions League (Eindhoven) PSV-Milan 1-2 1993, 21/04, Champions League (Milaan) Milan-PSV 2-0 1994, 14/09, Champions League (Amsterdam) Ajax-Mllan 2-0 1994, 23/11, Champions League (Triest) Milan-Ajax 0-2 Aantal behaalde titels/bekers Nationale Nationale titel beker 1901 1967 1906 1972 1907 1973 1951 1977 1955 1957 1959 1962 1968 1979 Het stadion van AC Milan (Giuseppe Meazza Stadion) San Siro gaat alle aandacht naar uit. Als ware het een heilige mis, in op perste devotie worden de oefe ningen van voorganger Fabio Capello aanschouwd. Elke ver storing van de stilte, hoe mi niem ook, wordt als hinderlijk ervaren. 'Ssst', voegt men een paar op normale toon pratende heidenen uit Nederland toe. Na de training deelt de rond leider de kaarten uit waarop ze de handtekeningen van de spe lers kunnen verzamelen. In de buurt van de kleedkamer wor den ze geposteerd waarna een periode van zenuwachtig dren- GPD-graphics Remoud Si|tsma telen volgt. Ze worden niet te leurgesteld. Gewillig laten de sterren zich verleiden tot een krabbel en een babbel. Een kwartiertje later wordt het groepje weer afgevderd. Nie mand zegt een woord, iedereen verkeert nog steeds in hogere sferen. Voor de wat meer luidruchti ge fans kan je dezelfde avond terecht bij Milan Point, de sou venirshop in hartje Milaan waarvan Franco Baresi mede eigenaar is. De volgende och tend begint de vrije verkoop van duizend entreebewijzen voor Milan-Ajax en daar willen som migen hun nachtrust wel voor opofferen. Anderen hebben stromannen ingehuurd die zit tend in tuinstoelen toewerken naar het openingstijdstip van 9.00 uur. Een vervaarlijk uitziende uit smijter ziet er nauwgezet op toe dat er geen onverlaten de zaak binnenkomen. Elke toerist, hoe Japans ook, wordt uitvoerig ge screend. Nee, ze komen toch echt voor een Milan-stropdas, dat moet deze gatoeëerde me demens toch wel begrijpen. De Milan-fans steken in een niet al te best humeur. Ze vin den het een schande dat ze maar zo weinig finale-kaarten toebedeeld hebben gekregen. Van de 17.500 toegewezen tic kets gaan er slechts drieduizend naar de tifosi, reisbureau Gulli ver kreeg er vijfduizend toege schoven. „Maar die vragen krankzinnige prijzen", weet een supporter. „En dan moet je met het vliegtuig mee. Wij willen ge woon met de auto naar Wenen, dus willen we alleen een kaart je." Z'n vrienden vallen hem, hoe wel zij de Engelse taal verre van machtig zijn, instemmend bij. Gebruikmakend van de voor Italianen zo kenmerkende lip- pendiarree vervloeken ze hun club. Voor één nacht, uiteraard. Als ze morgen een kaartje heb ben bemachtigd, is alles weer vergeten en vergeven. Daarvoor is hun liefde voor de club te groot. Neem nu Riccardo Albini. Eén van de 48.234 seizoenkaart- houders die Milan telt. Opge groeid met Milan, levend met Milan en zeer waarschijnlijk ook stervend met Milan. Hij was er bij toen Milan in '89 in Barcelo na aan de Europese rooftocht begon door Steaua in de finale te deklasseren, hij hoopt er straks in Wenen ook bij te zijn. Nee, hij is geen lid van de Briga- te Rossonere, de gevreesde sup- portersgroep, hij is gewoon lief hebber. „Daar heb je er hier bij na honderdduizend van, maar daar hoor je nooit wat over. Die vijfduizend ultra's, die verzie ken vaak de boel." Wangedrag Dat is nog wat zachtjes uitge drukt. In de laatste vijf jaar sprak de UEFA al vijftien keer een straf uit naar aanleiding van wangedrag van Milan-suppor ters. Met als treurig dieptepunt de moordpartij eind januari voorafgaand aan Genoa-Milan waarbij een 24-jarige Genoa-fan om het leven kwam. Uit protest tegen de zinloze daad beleefde Italië begin februari een sport- loos weekeinde. Afgelopen week werd in verband met deze zaak nog een inwoner van Milaan gearresteerd. Eerder in het seizoen beland de een waterfles op het hoofd van Salzburg-keeper Otto Kon rad. De straf die de UEFA Milan oplegde, twee strafpunten en verbanning uit Giuseppe Me azza, betekende bijna de nek slag voor de formatie van Fabio Capello. Op het laatste moment kwam de miljoenenploeg toch weer bovendrijven. Nu gaat het weer goed met z'n club. Sinds Silvio Berlusconi z'n tijd en - vooral - z'n vermo gen in Milan ging steken, nu ne gen jaar geleden, regende het ti tels bjj de Associazione Calcio. De prijzenkast werd in betrek kelijk korte tijd zestien bokalen rijker, variërend van Super-, via Europa- tot Wereldcup. „Na Re- al Madrid in de jaren vijftig heeft geen club het voetbal zo gedomineerd als Milan", vertelt Albini, niet zonder trots. „Op politiek gebied moet ik niets van Berlusconi hebben, wat hij met Milan heeft gedaan valt te prijzen. Hij heeft hier een goede organisatie neergezet. Want daar is-ie goed in: organiseren. Een goede trainersstaf, goede spelers, goede faciliteiten, daar plukt Milan nog steeds de vruchten van." Dit seizoen leek alles anders te worden. De stroeve start in zowel de Champions League als de Serie A voorspelde een sei zoen vol rampspoed en hoon gelach. „Ze hebben ons inder daad afgeschreven na de wed strijd tegen Ajax en de verlies- partijen tegen clubs als Cremo- nese en Padova. Natuurlijk, dat was erg, maar dit team never dies. Je weet het natuurlijk nooit met voetbal, maar ik kan me niet voorstellen dat Milan drie keer in één seizoen van dezelfde tegenstander verliest. Nee. ik probeer het nu, maar het lukt me niet. Onvoorstelbaar. Kent u die uitdrukking: Wie de laatste slag wint, wint de oorlog? Dat slaat op AC Milan. Als ze moe- ze ook. Let rop. Ze kwamen elkaar op de weg naar Wenen al tweemaal tegen, over elf dagen wacht de derde en finale botsing tussen Ajax en AC Milan. In de aanloop naar de eindstrijd van de Champions League, 24 mei in het Ernst Happel-stadion, telt deze krant de dagen af. Met dagelijks een profiel van een speler uit de Ajax-selectie. Van de reserve met het rugnummer 16, Peter van Vossen, tot de doelman met het rugnummer 1Edwin Van der Sar. De koningskraker tussen Ajax en Milan, nog elf dagen. Vandaag aandacht voor Mare Overmars. Er stapte een klein menneke vond hij maar een gezellig door de poort van De Meer. theekransje. En dat Van Gaal Hij keek op letters op het sta dion. A-J-A-X. Hij kreeg een warm gevoel. En wist: 'hier ga ik slagen'. Mare Overmars kwam van Willem II. In Amsterdam had nog bijna nie mand van hem ge hoord. Maar hij wist het al lang: 'Dit heb ik altijd gewild. Bij deze club moet het gebeuren.' Hij pakte de uitgestoken hand van Louis van Gaal ferm beet. Hij ging de trainer bijna voor naar diens kantoortje. Het gevreesde derdegraads ler grote Geboren: 29 maart 1973 Lengte: 1.73 m Gewicht: 71 kilo Clubs: Go Ahead, Willem II Debuut: 16 augustus 1992 hem daarna had aange dat was niet meer dan logisch. 'Ik', zei hij bij het voorlopige af scheid, 'ik denk dat ik hier het ko mend seizoen wel in het eerste kom.' Van Gaal had gela chen. Zó wilde hij ze hebben, de nieuwe Ajacieden. Met deze zou het wel goed komen. Mare Overmars wist dat al lang. Hier zou het gebeuren en hier gebeurde het dus ook. Een jongensdroom? Welnee, Mare Overmars droomt alleen in harde feiten.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 23