'Het CDA moet zijn koers hoognodig drastisch bijstellen' 'We schieten die Apache nog wel met een hand op de rag uit de lucht' Feiten &Meningen Volgens Menem kiest Argentinië hem of de chaos n ZATERDAG 13 ME11995 NIEUWSANALYSE De Argentijnse president Carlos Menem (64) houdt zijn landgenoten een simpele keuze voor. Als de Argentijnen morgen niet op hem stemmen, roepen ze het noodlot over zich af. „Laat het land en de provincies niet over aan de demagogen en de schijn heiligen", zei hij deze week op een verkie zingsbijeenkomst in Mendoza. „Wees voor' zichtig als je stemt. Laat niet alle inspannin gen en verworvenheden van de afgelopen jaren verloren gaan." Ik of dé chaos, lijkt het devies. Menem schildert zijn politieke tegenstanders graag af als onverantwoordelijke politici die als ze de kans krijgen, met geld gaan smijten. In één klap zullen ze alles wat hij sinds 1989 heeft bereikt, teniet doen. Met die indrin gende boodschap hoopt de flamboyante en controversiële president morgen een twee de ambtstermijn al in de eerste ronde van de presidentsverkiezingen veilig te stellen. Menem is zeker van herverkiezing als hij 45 procent van de stemmen behaalt of 40 procent plus 10 procent meer dan zijn naaste concurrent, de sobere senator José Octavio Bordón van de centrumlinkse alli antie I-repaso (Front voor een Solidair Land). Volgens de laatste opiniepeilingen spant het er om en dat gegeven is voor Me nem slecht nieuws. Maanden geleden was er geen vuiltje aan de lucht en leek de her verkiezing van de autocratische peronist een formaliteit. In een eventuele tweede ronde worden de kansen van Bordón hoger aangeslagen, daar hij dan mogelijk de steun krijgt van de overgebleven kiezers van de Radicale Partij, die rhorgen hun stem nog zullen geven aan Horacio Massaccessi. Decennialang is de Argentijnse politiek een onderonsje geweest tussen de peronisten en de radicalen. Mor gen wordt in elk geval dat traditionele twee- partijensysteem doorbroken met een goede uitslag voor Bordón, die zelf wellicht net iets te veel optimisme uitstraalt. „De Mene- misten proberen een nederlaag te voorko men die onvermijdelijk is", zo verwoordde hij deze week de tegen hem gerichte intimi datiecampagne van aanhangers van de pre sident. Bordón, evenals zijn kandidaat voor het vice-presidentschap Carlos Alvarez een dissidente peronist, lijkt een slaatje te willen slaan uit het recente geval van brandstich ting dat zich voordeed bij het hoofdkwartier van zijn partij. Menem en zijn minister van economi sche zaken, Domingo Cavallo, verrichtten de afgelopen jaren grootse prestaties,. Ze sa neerden de economie, brachten de over heidsfinanciën op orde, bedwongen de hy perinflatie (momenteel nagenoeg 0 procent per jaar) en zorgden zelfs voor een redelijk functionerend belastingsysteem. Ze koppel den de Argentijnse peso aan de dollar in een verhouding van één tot één, waardoor het vertrouwen in de nationale munt fors steeg. Keerzijde van die succesvolle medail le was een forse stijging van de werkloos heid en van het aantal armen. Sinds 1989 is Argentinië onder Menems bewind een zelfbewust land geworden, dat de chaos van de radicale president Róul Alf- onsin ver achter zich heeft gelaten. Mede door zijn autocratische manier van regeren (Menem voerde in zijn ambtsperiode zo'n 360 presidentiële decreten door, Alfonsin slechts tien) stelde de „Moor" orde op za ken. De president van Arabische afkomst zei tien jaar nodig te hebben om zijn pro ject af te maken, „om de hervormingen te consolideren die we hebben geïntrodu ceerd." Menem hoopt de geschiedenis in te gaan als de man die Argentinië veranderde in 'het Canada van Zuid-Amerika'. Argenti nië moet aan het begin van de 21ste eeuw definitief Derde-Wereldland af zijn en het walhalla van de rijke westerse industrielan den zijn binnengetreden. Maar de afgelopen maanden leek zijn droom in duigen te vallen. Argentinië raakte in de ban van de peso-crisis, die Mexico tot op de rand van de financiële afgrond bracht. Het voorspelde 'Tequila-effect' kon echter alleen uitblijven door een internatio nale steunoperatie van zo'n 11 miljard dol lar, waarmee een faillissement van de na tionale banken kon worden voorkomen. Als na Mexico Argentinië zou vallen, zou geheel Latijns-Amerika in een ongekende financië le en politieke crisissituatie terecht komen, zo was de vrees. De vele recente onthullingen over Argen- tinië's 'vuile oorlog' hebben de president ook geen goed gedaan. De Argentijnen, die nu eindelijk een begin lijken te maken met de verwerking van hun eigen duistere verle den, herinneren zich plotseling dat Menem in 1990 amnestie verleende aan de grootse schenders van de mensenrechten. En velen van hen vergeten niet dat de president nog maar enkele weken geleden marineofficier Adolfo Scilingo een landverrader noemde, toen deze als eerste het stilzwijgen door brak over de 'guerra sucia'. „Als de regering er de komende dagen niet in slaagt om het vraagstuk van de economie terug te bren gen in het debat, groeit de kans op een tweede ronde alleen maar", meende Rosen- do Fraga, één van 's lands leidende politie ke wetenschappers. Menem probeerde de afgelopen dagen het initiatief weer naar zich toe te trekken met een voor zijn landgenoten heldere boodschap. We moeten de buikriem nog verder aanhalen, verklaarde hij voor de na tionale televisie. Alleen sectoren als gezond heidszorg, onderwijs en justitie worden van nieuwe bezuinigingen gevrijwaard. De kreukvrije en doodeerlijke Bordón zegt niet veel af te zullen wijken van Menems econo mische en financiële beleid, maar zijn rege ring zal er één zonder corruptie zijn. Onge twijfeld een fantastische boodschap voor het Argentijnse volk, dat evenwel in meer derheid corruptie beschouwt als een niet uit te bannen natuurverschijnsel. Nieuwe banen, economische" groei en stabiliteit, zijn de thema's die morgen toch weer de doorslag geven. En daarom mag Carlos Me nem waarschijnlijk tot en met 1999 de hoofdbewoner van het Casa Rosada blijven. DEN HAAG TJABEL DALING Meer macht aan de afdelingen Kol Meer macht aan de af delingen binnen het CDA. Alleen zo kan de volkspartij er weer bo venop komen. Aan de vooravond van het dit weekend te houden symposium 'De chris ten-democratie als be weging van de toe komst' zijn de protes tantse senator Postma en het katholieke Tweede-Kamerlid Van der Linden het roe rend met elkaar eens. Maar de laatste gaat verder: Limburg splitst zich desnoods af als de politieke koers niet drastisch wordt bijge steld. „Magere jaren? Integendeel! De zeven vette jaren voor het CDA breken aan." Senator Andries Postma is min der onder de indruk dan anderen over de hüidige ma laise in zijn partij. Eindelijk de handen vrij om flink te discussiëren, zonder de energievretende regeermacht. De tale Kanaans is aan het Eerste-Kamerlid wel be steed. „Alles wat we vergaard hadden, hebben we opge geten. De voorraadschuren zijn leeg. Nu komt de tijd om weer op te gaan bouwen en te oogsten. De intellec tueel vette jaren breken aan. Hij was graag naar het internationale symposium ge gaan dat het CDA dit weekeinde houdt. Onder het opti mistische motto 'De christen-democratie als beweging van de toekomst' komen tal van gezaghebbende spre kers uit binnen- en buitenland in de Nieuwe Kerk in Den Haag bijeen. DENKTANK Het symposium maakt deel uit van de intensieve ge- dachtenwisselingen die momenteel in de geplaagde partij plaatsvinden. Voorzitter Hans Helgers slooft zich uit in luisterbeurten en huiskamergesprekken. Er is zelfs een 'denktank' van jongeren opgericht. Daarnaast mogen de 650 afdelingsvoorzitters binnenkort in groep jes op audiëntie in Den Haag. De partijvoorzitter hoopt op die manier te horen hoe zij denken over organisatie en koers van de partij. Postma, behalve Eerste-Kamerlid ook hoogleraar on- derwijsrecht aan de Vrije Universiteit, is heel tevreden üj !G Kc )iei René van der Lind^e „Afsplitsen van h£-er| CDA? Ik zeg niet Voi nOOit." FOTO AR( a i met de diepgaande discussies over de politieke koers. „We moeten, nu we in de oppositie zitten niet overgaan tot een ijsschotsen-politiek: eerst de volgende verkie zingen halen en dan wel verder zien. Nee, voor 1998 zijn we zeker niet klaar, hooguit vier jaar later. In die ze ven jaar dienen we een lange-termijnvisie neer te zet ten. Eerst weer een goede partij worden, misschien dat we dan worden uitverkoren om weer te regeren 1 Maar niet andersom." Het dolende CDA dient bij het zoeken naar de juiste weg gebruik te maken van een 'rijke christen-democra tische traditie'. Critici noemen dit 'de ingebakken ver deeldheid', Postma een te koesteren 'pluriformiteit'. „We hebben altijd een linker- en rechtervleugel gekend, want we zijn een volkspartij. Dat is onze kracht. Voor de toekomst is het van belang dat vertegenwoordigers van beide kanten het idee hebben dat ze serieus worden ge nomen. Bij de opstelling van het laatste verkiezingspro gram is het juist hier fout gegaan: alleen een bepaalde stroming kreeg gelijk." HOOGMOED Juist de verschillen noemt hij waardevol. „Ook in de re gio's wordt nu eenmaal niet hetzelfde gedacht en ge daan. Daar moet ruimte voor zijn. Bij mij in Groningen worden op CDA-bijeenkomsten bijvoorbeeld verhalen in het Gronings voorgelezen. Dat is toch prachtig! Het getuigt van intellectuele hoogmoed om die verschillen weg te willen poetsen. Politiek is ook niet alleen ratio neel. Gevoelens en emoties spelen een belangrijke rol. Mensen willen in heel hun wezen aangesproken wor den dooreen partij." Het betóog sluit opvallend naadloos aan bij de mening van CDA-Tweede-Kamerlid René van der Linden. Van der Linden heeft uitgesproken opvattingen over de toer komstige koers van de partij. riet in het Limburgse bronsgroen eikehout zeer populaire kamerlid pleit al veel langer voor meer zeggenschap van de regio's bih- nen de partij. „De partij is veel te centralistisch. Het is toch van de gekke dat het Friese CDA geen eigen vertegenwoordiger in de Kamer heeft? Voor de kiezers is dat wezenlijk van belang. Ze stemmen op je omdat ze vertrouwen in je hebben. Daardoor kun je ook bij hen aankomen met een lastige boodschap. De belevingswereld van de mensen is heel anders dan in Den Haag vaak wordt ge dacht. Het zou ons hier heel wat debatten besparen als kamerleden dichter bij hun achterban zouden staan." Het erkennen van de regionale verschillen en zelfstan digheid in het CDA is een 'absolute must'. „Het CDA moet net als een groot bedrijf een holding worden, met de regio's als zelfstandige units. Dat geeft een enorme kracht die niet kapot te krijgen is, ook niet in tijden dat het slechter gaat. Landelijk kan bijvoorbeeld het verkie zingsprogram vastgesteld worden. Maar daarbuiten heeft elke regio een grote mate van vrijheid." Bij het bepalen van het landelijk beleid moet omge keerd ook meer rekening worden gehouden met de re gionale geledingen. Met andere woorden: Limburg wil gehoord worden. En dat heeft wat Van der Linden be treft grote consequenties: „Het CDA moet zijn koers bijstellen. Onze toekomst ligt in een sterke beleving waarden door de piensen. Aandacht voor familiepol tiek, een warm, menselijk sociaal beleid. Het opkom voor de zwakken, waarbij je overigens opnieuw moeiEN definiëren wie dat zijn. En ook een vooruitstrevend maar realistisch milieubeleid en een hard maan fair ijeai ligheids- en vreemdelingenbeleid. Plus een duidelijk acc Eu ropese uitstraling.." ijd titi heti AFSPLITSING Niet voor niets valt de naam van de conservatieve D se zusterpartij CDU. De succesvolle machtsbasis v« kanselier Kohl is het lichtende voorbeeld voor Van d Linden. De CDU is sterk regionaal ingericht en va: een duidelijk conservatief-sociale koers. „De kamer fractie moet nadrukkelijker deze kant op", zegt Van Linden. In die fractie heeft hij menigmaal de gewem koers geschetst. Kamerleden toonden zich danig be zorgd over de harde toon en het verholen dreigemer om desnoods als Limburgse en wellicht ook Brabant CDA'ers los van de partij verder te gaan. Is afsplitsinj nh inderdaad een realistisch alternatief? Van der Linden: „Het is niet wenselijk om los van de ei partij door te gaan. Ik heb goede hoop dat het binne e de partij lukt een eigen gezicht te laten zien. Maar je :i moet dingen nooit weggooien'. Het is nu weliswaar n fei aan de orde, maar ik zeg in de politiek nooit nooit". DEN HAAG WILFRÉD SCHOLTEN an De Apache, die toch niet zo'n held lijkt te zijn als wordt beweerd. FOTO ARCHIEF In de verzengende hitte van de woestijn van New Mexico staan er 16 op een rij, de staartdelen iets afhangend, als grote lome insekten. Een Amerikaanse ko lonel wappert terloops met zijn rechterhand: „Deze vogels mo gen nu vliegen." Enkele minu ten later woedt er een zand storm onder de brullende rotor bladen. Uit de stofwolken verrij zen de meest gevreesde moord machines van de Golfoorlog in 1991Apache-gevechtshelikop ters. Op weg naar een nieuwe missie, maar deze keer in een fictieve strijd. Ook bij de Amerikaanse leger- oefening 'Roving Sands', waar aan dit jaar voor het eerst Ne derlandse troepen deelnemen, is voor de Apache een heldenrol weggelegd. Patrick Rivers, Apa che-piloot uit Fort Hood, Texas, heeft al diverse missies diep in zogenaamd vijandelijk gebied achter de rug. Sluipvliegend, onder de radarstraling door, kon hij net als in de Golfoor log radarposten ongemerkt naderen. Op een afstand van 8 kilometer een druk op de rode knop en enkele tellen later: 'Whamm!'. „Een Hellfire-raket op het dak. Dat vertel je niet na." De kans op een voltreffer, bere kent Rivers koel, is vanaf 8 kilo meter actieradius circa 90 pro cent. „En bij een maanloze nacfit is dat 6 kilometer." Voor de goede orde: bij de oefening Roving Sands vallen geen echte slachtoffers. De aanvallen blij ven beperkt tot elektronische signalen. Is de Apache zo goed als on kwetsbaar? „Wij zijn bij deze oefening nog niet één keer op gemerkt", claimt Rivers. Hij feli citeert de Nederlandse regering met het recente besluit dertig Apache-gevechtshelikopters aan te schaffen. „Omdat de Apache niet te verslaan is." Wel waarschuwt hij de Nederlandse piloten die straks voor de Apa che moeten trainen, ,,'s Nachts vliegen is enorm moeilijk. In je helm krijg je voor je rechteroog een infrarood-beeld te zien, waarin 21 verschillende soorten van informatie worden gepre senteerd. Met het andere oog moet je je wapensystemen in de gaten houden. Het is alsof je in het donker in een racewagen zit met voor het ene oog een video camera en in de hand een inge wikkeld computerspel. Tel er een derde dimensie bij op hoog en laag en je hebt een idee waar 's nachts Apache-vlie gen op neerkomt." In de cockpit is te zien waarom Defensie zo gecharmeerd was van de Apache: de piloot is in de flanken tegen inslaande ko gels beschermd met dikke ke- vlar-platen, in de bodem van de helikopter zit titanium-bepant- sering en piloot en co-piloot zijn met een ballistisch scherm van doorzichtig kunststof lexan van elkaar gescheiden. Als het motorvermogen in de lucht uitvalt en de piloot neemt ook nog de verkeerde beslissin gen, dan slaat hij bij een lan ding niet aan stukken. Rivers: „Ik heb gevlogen in de AH1, Co bra en Hue, maar als ik ooit moet neerstorten, laat het dan in de Apache zijn. Daar stap je nog levend uit." Alle stoere verhalen van Rivers ten spijt, klinkt een kilometer of veertig verderop in de woestijn een holle lach. Het Nederlandse Stingerteam tan de Groep Ge leide Wapens in de Peel heeft zo zijn eigen mening over de on kwetsbaarheid van de Apache, vertelt Mark van der Woude, specialist in met infrarood-ge- leide schouderwapen waarmee de Afghaanse mudjaheddin ooit Russische gevechtstoestellen uit de lucht plukte. „Sorry voor de Apache, maar ik heb er deze week nog één uit de lucht ge haald. Nou ja, zogenaamd dan. Hij kwam op twaalf uur aanvlie gen, alsof hij God zelf was en ik had hem prima in mijn vizier. Als dit geen oefening was ge weest, had ik er zo een raket in- gejankt. Simpel. Wabbes!" Het hoofdkwartier van de oefe ning Roving Sands heeft er de handen vol aan: Wie heeft wie nu werkelijk om zeep geholpen? In een oorlogsspel waarbij geen schot valt? Net als bij het cow- boytje spelen zijn ook geharde militairen soms iets te vlot met het roepen van: 'jij bent dood!'. En net als in een echte oorlog zijn propaganda, desinformatie en harde wapenfeiten in Roving Sands soms moeilijk te ontwar ren. Terug naar de Apache. Heeft het Nederlandse Stingerteam, zoals aan het eind van de oefe ning beweerd werd, werkelijk in totaal liefst twee Apaches neer geschoten? De arbiters van Ro ving Sands staan voor een las re ge vraag, want onomstotelijk i; kan dat nooit komen vast te staan. Van der Woude geeft t( „De grap van de Stingerraket dat je hem richt met je ogen, piloot die je in het vizier hebt kan aan zijn instrumenten ni zien dat hij aangestraald won want wij gebruiken geen lasei geleiding. Als hij terugkeert o zijn basis is aan de apparatuu gegevens niet te zien dat hij i) gevaar is geweest." Het Nederlandse Stingertean de laatste verdedigingsgor rondom de Nederlandse luch verdedigingseenheid TRIAD kan er niet mee zitten. Na tw weken Roving Sands zien de mannen eruit als Lawrence of Arabia: bruine koppen, stoffig pakken en een vlekkenlap ach ter in de pet geklemd. Com mandant De Vos weet dat hij een lichtbewapende, maar ge vreesde eenheid aanvoert. de Amerikanen bij een echte oorlog weten dat er ergens ee vijandelijk Stingerteam versto zit, gooien ze voor de zekerhe eerst die vierkante kilometer met mortieren helemaal plat, heb ik hier gehoord." Hij zegt het glunderend, alsof hij daarmee één van de plus punten van zijn professie op noemt. De Vos: „Ik kan ze g ongelijk geven. Als wij straks vernieuwde RMP-Stingers heb ben, schieten we die Apaches nog met één hand op de rugg l bonden uit de lucht." EL PASO PAUL KOOPMAN

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2