'Samenleving is latent religieus' Opvoedingsadvies van buurtmoeder Kerk Samenleving gei lki urj art Leiden Theo Bakker Maagdelijk China onteerc ZATERDAG 13 MEM 995 erda REDACTIE DICK VAN DER PLAS, 071- KORTWEG Vastenactie De opbrengst van de Vasten actie van het dekenaat Zoe- terwoude bedraagt 46.000 gulden. Het geld is bestemd voor een project in Recife, de hoofdstad van Pernambuco, een arme deelstaat in het noorden van Brazilië. Met het project wordt een vor- mings- en activiteitenboer derij voor straatkinderen on dersteund. Gezinsdienst De afdeling Katwijk van Phi ladelphia houdt zondag 14 mei een aangepaste gezins dienst in de Petrakerk aan de Korte Voorhouterweg in Rijnsburg. De dienst, waarin gereformeerd predikant G. Snel uit Rijnsburg voorgaat, begint om 15.00 uur. Gospelconcert In de Hartebrugkerk aan de Haarlemmerstraat wordt vanmiddag om 14.45 en van avond om 20.45 uur door de Leidse Evangelie Gemeente De Deur# een gospelconcert georganiseerd. Medewerking wordt verleend door 'Out of darkness' uit Den Bosch. De toegang is gratis. Op dinsdag 16 mei wordt een speciale dienst gehouden in het ge bouw van De Deur aan de Pieterskerkchoorsteeg 15 in Leiden. Aanvang 19.30 uur. Songs of praise Het koor 'Cappella pro Can- tibus', Onder leiding van Theo Tobé, en de jeugdcan- torijen verzorgen op zondag avond 14 mei weer een 'Songs of Praise' in de Groe ne- of Willibrordkerk in Oegstgeest. Het orgel wordt bespeeld door Theo Goed hart en de liturg is ds. W. Janse. Aanvang: 19.00 uur. Moker Het radio-programma van Moker besteedt vandaag en morgen aandacht aan de pastorale zorg aan de bewo ners van Endegeest in Oegst geest. Moker zendt op zater dag uit van 09.30 uur tot 10.00 uur en op zondag van 19.00 tot 19.30 uur (een her haling). Het programma is te ontvangen op de FM 105.7 en via de kabel op de FM 88. Ineke Bakker nieuwe secretaris Raad van Kerken LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) Ineke Bakker, die deze week unaniem door de raad werd be noemd, treedt per 1 september in dienst. Zij is de eerste gere formeerde en de eerste vrouw in deze functie, terwijl zij met haar 41 jaar tot nu toe ook de jongste is. Zij volgt de hervorm de ds. Wim van der Zee op, die enige maanden geleden plotse ling overleed. Diens voorganger was de rooms-katholiek dr. Her man Fiolet. De theologe - 'ik ben formeel geen predikant, maar ik sluit niet uit dat ik dat in de toe komst nog wordt' - is sinds ruim een jaar programmaleider bij de IKON. Zij doceerde daar voor theologie in Nicaragua, Cuba en Costa Rica. Tijdens haar studie aan de VU in Am sterdam deed zij een vergelij kend onderzoek naar de femi nistische en Latijnsamerikaanse bevrijdingstheologie. Bakker is 'heel gelukkig' met de benoeming. ,,Ik werd bij het idee steeds vrolijker. Het is een heel inspirerende plek in het ge heel van de Nederlandse ker ken." Bij de IKON heeft ze voor al een managementfunctie. ,,Ik merkte dat ik steeds meer be hoefte kreeg aan theologische reflectie. Dat zal ik in deze baan grenzeloos kunnen doen." De advertentie waarin de raad om een secretaris vroeg, was haar aanvankelijk ontgaan. ,,Ik werd er op geattendeerd en ben later expliciet gevraagd om te solliciteren." Zij beaamt dat ze wel erg snel bij haar huidige werkgever vertrekt. „Er is bij de IKON heel solidair gereageerd. De Raad van Kerken wordt als deel van dezelfde oecumeni sche familie gezien", aldus Bak ker. Wat zij zo aantrekkelijk vindt van de raad is dat deze zich niet met 'theologische luchtkastelen' bezighoudt, maar met concrete vragen uit de samenleving. Wat voor haar 'hot items' zijn? „De arme kant, de groeiende twee deling. De kerken kunnen er niet onderuit daar aandacht voor te vragen. En de nieuwe. Nederlanders. Het valt me op hoe 'wit' het nog toegaat in on ze samenleving." De raad is ook nog erg 'wit', constateerde Van der Zee vorig Drs. Ineke Bakker, de nieuwe secretaris van de Raad van Kerken, karakteriseert de Nederlandse samenleving als 'latent religieus'. ToQn zij twee jaar geleden, na een verblijf van jaren in Latijns-Amerika, terugkeerde op Hollandse bodem viel haar de ontkerkelijking op. ,,Maar ik heb ontdekt dat dat niet samenvalt met het terugtrekken van geloof." Ineke Bakker: „Ik werd bij het idee steeds vrolijker." jaar. De niet-inheemse kerken lieten echter weterf tijd nodig te hebben om hier te wortelen en onderling contacten te leggen. Bakker: „De contacten zullen op den duur wel groeien. De pas gevestigde kerken hebben misschien meer aan hun hoofd, maar ik hoop dat ze eens lid van de raad zullen worden." Een ander terrein dat Bakkers interesse heeft is dat van de persoonlijke levensethiek. De wagen dus rond zaken als abor tus en euthanasie of de positie van vrouwen. „Maar", realiseert ze zich, „juist op dat punt liggen de grote verschillen tussen de kerken." Nu worden dergelijke hangijzers vermeden, maar Bakker denkt dat daar eens ver andering in komt. Politiek „Wat mij goede hoop geeft is het feit dat politiek twintig jaar geleden in de kerken niet of nauwelijks bespreekbaar was. Nu is het voor bijna alle kerken een vanzelfsprekende zaak dat de kerk boodschap heeft aan de politiek. Waarom zou zo'n ont wikkeling ook niet mogelijk zijn op het terrein van de persoonlij ke ethiek?", aldus Bakker. Ook het feit dat zij als vrouw in deze functie is benoemd is volgens haar een duidelijk sig naal dat er in de kerken wat ver andert. „Ik zie deze benoeming als het resultaat van een lang proces waarin talloze vrouwen ongelofelijk hard hebben ge werkt om de positie van de vrouw steeds weer op de agen da van de kerk te krijgen." De raad heeft weieens het verwijt gekregen dat hij zich be zighoudt met allerlei maat schappelijke zaken, maar dat de sloop van de scheidende kerk muren gestaakt lijkt te zijn. Bak ker zegt „pragmatisch" tegen de oecumene aan te kijken. „Voor op blijft wel de. schande van de verdeeldheid staan. Dat beïn vloedt de geloofwaardigheid van de kerken negatief." Ze vervolgt: „Ik blijf het stre ven naar institutionele samen werking belangrijk vinden." Erg negatief over de huidige stand van de oecumene is ze niet. „Ik heb niet het gevoel dat er nu sprake is van een diepe depres sie." De internationale oecume ne kan inspirerend werken. „Kijk bijvoorbeeld naar de toenadering met de pinkster kerken in Latijns-Amerika." Samenwerking moét wel rea listisch en vruchtbaar zijn, vindt ze. Ongetwijfeld met het gekra keel van het Samen-op-Weg- proces in het achterhoofd, rela tiveert ze: „Je kunt wel alle energie steken in het in elkaar schuiven van eikaars organisa ties, maar is het niet beter om je te bezinnen op de manier waar op je de traditie voor de 21e eeuw kunt vertalen?" Bakker ziet het als een uitda ging voor de kerken om met nieuwe vormen in te spelen op de bestaande religieuze behoef ten. „In feite is dat proces al aan de gang. De kerken zijn soms wel erg bescheiden over het diaconale kerkewerk. Ik denk bijvoorbeeld dat er in Amster dam een hoop mis zou gaan als de kerken daar niet meer zou den werken." Rooseveltstraat82 071-356356 Postadres; Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen "071-128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma, t/m/vr. 18.00-19,30 uur en Zaterdag 10,00-12.00 uur 071 -128 030 DIRECTIE B. M. Essenberg, G. P, Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, F. Nypels, H. G. van der Post (adjunct) PUBLIC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-356356 OMBUDSMAN R. D, Paauw 071-356215 Tel. dag. 9.30 - 11.30 uur of per post. REDACTIE G.J. Visser, chefredactie nieuwsdienst/kunst H.W. van Egmond, chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindredactie regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F, Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco Redactie Hoofdredactie: ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.301 on z 071. ieent 071- ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per maand (autom betaling) per kwartaal (acceptgiro) per kwartaal (autom. betaling) per jaar (acceptgiro) per jaar (autom. betaling) VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) per er te dien dezi I fdstul LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEB |er al, Voor mensen die moeilijk lezen, slechi i. v hebben of blind zijn (of een andere I dicap hebben), is een samenvatting i regionale nieuws uit het Leidsch Dag! of ko: geluidscassette beschikbaar. Voor infi 08860-82345 (Centrum voor Gesprok èthoi N H U I ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconessefj en dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-178178). dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, vooi ners bovendien van 10.30 -11.15 uur en van 19.45 - 21.001 Special Car? Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00 - 15.30 uur en 19.00-19.30 na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoendi pleegkundige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. [ili< OFARE klassfrRDVA dat bijm ien d loper imiss zijn lehai nog RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot uur). Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). 'Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 01720-63131): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, kl en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ie po ACADEMISCH ZIEKENHUIS jeuvll (tel. 071-269111): gille patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 ui gte v 18^30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 u leen Partners/echtgenoten met kinderen. 1 Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitsh voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. i c Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een ruin jj dg zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. j Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en oo kunde en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheelkunïr heelkunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. ;er Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 1,5.15 nder r; babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. enteli lege llllicl ling' eiten CHEF HENNYVAN EGMOND, 071-356414, PLV.-CHEF HANS KOENEKOOP, 071! BURGERLIJKE STAND LEIDEN Geboren Tim, zv. F.A.H. Oosterveer en K. van Raamt Elisabeth Charlotte Maria, dv. D.M. Koen en M. van Gentevoort Lars Hielke, zv. J.G. Turk en I.M.W. Hielkèma Arendje Joëlle, dv. C.J. Guijt en E. Guijt Diederik José Luis, zv. C.L. Stikvoort en G.V. Nieves Pascal, zv. R. van der Geer en A.G.G. van Ee Maarten Adri- aan Bou Tsching, zv. W. Faber en P.M. Vos Sam Anne, zv. R.M.. Hermant en R.A.L. Peer boom Ayoub, zv. T. Hamdi en I. Omari Tim Onno, zv. H. Bulthuis en M.C.M. Geurts Maikel Jacob Nicolaas, zv. J. Hennipman en S.E. van der Valk Nilofar, dv. A.P. Soleyma- ni en S. Taherizade Sjors, zv. D. Bergman en P.B. Robbers Edsart Sverre, zv. H.W. van Kla veren en J.C.L. Wassink Mit chell, zv. G.H. de Boer en J.J. Paauw Kevin, zv. G.H. de Boer en J.J. Paauw Asmae, dv. S. Harroui en K. Hmami Michel le Fleur Bastienne Lize, dv. A.G.F. Boogaards en M.H.A. Hoek Lorenzoh Brayan Elmer, zv. R. Witkam en V.M.M. Kornet Wesley Elroy, zv. H.C.J. Fran sen en A.E. van Randwijk Felix Maximiliaan Alexander, zv. F.G. Vermeulen en J.H.C. Bel Laura Elisa, dv. W. Snelleman en C. Hoyer Shelley Jacoba Maria, dv. R.J. Cousins en S.E.M. van Ruiten Jacoba Jennifer, dv. A. van Wijk en J. Ouwehand Evangeline Maria Cathelijne, dv. J.A. Kuipers en A.D. Bikker Esli, zv. M.C.M.F.T. Schoemaker en P.A.M. Verheggen Xandra Diana, dv. D.C. Geskus én A.M. Hol Robin Hubertus Wilhel mus, zv. H.W.G. Aanhane en M.G.A.M. Duivenvoorde Lizet- te Corine, dv. W.D. Drinkwaard en A. Varkevisser Levi Myron, zv. M. Ciere en E.M. de Jong Kelly, dv. E. Steketee en C. Barnhoorn Tessa Jorinda, dv. J. Zuijderduijn en J. Jansen Ju ra Bibia, dv. A.L. Viergever en M.B. de Bloeme Tom Indy, zv. R.J.M. Nijssen en S.E.M. van der Klaauw Hadewich Martine Jo ris, dv. J.M.J. De Meester en B.Y.R. Serbruyns Lucas Jeroen, zv. J. Hoogstraten en J.H. Bou- ma Jacoba Cornelia Sebanja, dv. J. van Duijn en C.G. Mole naar Chérise Joëlla Maria, dv. P.H.D. Jacobs en M.P. van Gent Manon, dv. C. van der Plas en M. van Duijn Iris Johanna, dv. L.S. Melchers en W.J. Rip Na- dine Antoinette Maria, dv. T.W.A. Eberson en M.L.B. Laros Thomès Joannes Adrianus, zv. R.J. Kengen en A.S.M. ter Haar Dirk Jan Andreas, zv. J.A. van den Burg en P.G. Giesbergen Sanne, dv. J. van Duijn en D.J.J. van der Zwan Johannes Wil helmus, zv. J.L.J. Edelaar en M.E. van Rossenberg Eva Ju liette, dv. J.N.A.C. de Vries en M. Jongejan Georgina Severina, dv. M.S. Ferdinand Lennart Tijmen, zv. P. Koopmans en M. Duijzer Sofia, dv. I.S. van Zeist Eveline Louise Fiona, dv. A.I.M. Castelein en J.G. van der Meij Abraham Jelle, zv. B.E.P.B. Ballieux en M.E. Hamel Ype Koen Michiel, zv. T.G.C. Koster en C.C.M. Juffermans Abram Maarten Willem, zv. W.J.A. de Vree en T.M.H. Groen Ayan Abdinur Mustafa, dv. Mustafa Abdi Nur en Aidid Artan Shamsa Joachim Rob- bertus Benjamin, zv. B.F.C, Jonkman en H.G.A. Smit Lau ra Charlotte, dv. P.J. Favier en G.A. Kloosterman. Overleden K. Hensen, geb. 21 jan. 1904, geh. gew. met P. Ommering T. Oosterveer, geb. 28 april 1995, man P. Visser, geb. 8 juli 1918, man D.J. Prentice, geb. 14 jan. 1942, man H.A. van Delft, geb. 30 okt. 1907, geh. gew. met A. Franke J. Bos, geb. 20 dec. 1923, geh. gew. met L.B. Vermeer J.G. van Stijn, geb. 18 juli 1921, man G.M. van der Meer, geb. 29 nov. 1919, geh. gew. met A.J. van Werkhoven W.J. Gawda, geb. 1 jan. 1918, geh. gew. met J.Gawda J.J.C. Sarlet.'geb. 2 fe- br. 1903, man W. de Wit, geb. 3 april 1910, man M.C. Smit, geb. 5 april 1924, geh. gew. met J. Siera C. Bogaard, geb. 11 aug. 1916, echtg. van G. van Lienden T. van der Ploeg, geb. 1 juni 1924, vrouw E. Spiero, geb. 8 okt. 1917, echtg. van L.F. van Blerk M.C. Hille, geb. 26 juni 1928, geh. gew. met J.C. Ko- nings M.C. van der Meer, geb. 7 sept. 1930, geh. gew. met C. Raaphorst R.G.A. Heerenveen, geb. 13 jan. 1961, man E.C.Saffrie, geb. 29 nov. 1922, echt. van A.R. de Groot S.R- .L.G. Boeren, geb. 10 mei 1930, geh. gew. met F.A. Bakkers J.P. Franke, geb. 24 okt. 1899, geh. gew. met B.J. van der Zon D. Hilgeman, geb. 27 aug. 1924, geh. gew. met G. Peet C. Fal- laux, geb. 6 maart 1909, geh. gew. met W. van Weerlee K.G. van den Hoek, geb. 23 juni 1986, man L.A. Tegelaar, geb. 21 maart 1921, man E. van der Linden, geb. 4 sept 1921, geh. gew. met S. Platteel. G. Amarjit (rechts) met haar dochtertje Chandani en Opstapje-begeleidster N. Korkmaz-Güner. „Ik merk dat mijn dochtertje al een stuk verder is in haar ontwikkeling." foto hielco kuipers LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE De Leidse peuter Chandani Amarjit is de af gelopen maanden met sprongen vooruit gegaan. Het twee-jarige kind ontwikkelt zich snel, heeft al een aardige Nederlandse woordenschat en vindt het prachtig om el ke dag met haar moeder een boekje te le zen. Mevrouw G. Amarjit is van geboorte Surinaamse en doet met haar jongste doch tertje mee aan het Leidse Opstapje-project. Elke tweek krijgt zij thuis bezoek van een Turkse 'buurtmoeder' die haar leert welke spelletjes zij met haar kind kan doen. Zij krijgt opvoedingsadviezen en ontmoet tij dens bijeenkomsten in het buurthuis ande re allochtone moeders. Doel van het pro ject: een betere voorbereiding op de basis school. Opstapje is bedoeld voor gezinnen in de Leidse wijken De Kooi, Noord, Slaaghwijk en Zuid-West. Omdat veel allochtone kin deren geen peuterspeelzaal bezoeken, heb ben zij vaak een achterstand als zij naar de basischool gaan. „Zij hebben geen speldis- cipline, kunnen zich moeilijk concentreren en missen bepaalde sociale vaardigheden. En dat betekent een slechte start", aldus co ordinator Henny van der Mark. „Door Op stapje kunnen ouders hun kinderen thuis spelenderwijs voorbereiden op de basis school." Het Opstapje-project duurt twee jaar en is bedoeld voor 2-jarige kinderen. De mees ten zijn van Turkse en Marokkaanse af komst maar er doen ook Surinaamse en Nederlandse kinderen mee. Het project is een initiatief van het Onderwijsvoorrangs- gebied Rijnland. De ouders worden op het bestaan van Opstapje gewezen door de consultatiebureaus, de Centrale Organisatie Kinderopvang (COKL) en Leidse scholen. Van der Mark: „Het doel van het project is niet alleen de kinderen bepaalde vaardig heden bij te brengen maar ook de ouders vertrouwd te maken met speelgoed en spel letjes. Zij leren dat spelen met hun kind leuk en leerzaam is en krijgen daarnaast opvoedingsadviezen. De kinderen krijgen meer zelfvertrouwen en leren zelfstandig spelen. Wij vragen de deelnemende moe ders om elke dag een kwartiertje met hun zoon of dochter te spelen. Tijdens de groepsbijeenkomsten in buurthuis 't Spoortje komen de moeders met andere moeders in contact en wisselen zij ervaringen uit. „Dat is vooral voor al lochtone moeders belangrijk omdat zij vaak in een isolement verkeren. Tijdens deze bij eenkomsten worden zij ook gewezen op al lerlei buurtvoorzieningen zoals de speel zaal, de bibliotheek en scholen." Het eerste jaar laat de begeleidster de v moeder thuis zien hoe zij het kind spelen derwijs dingen kan leren. Het tweede jaar houdt de begeleidster zich meer op de ach tergrond, geeft advies, en neemt de moeder het spelen over. „Het gaat erom dat de moeder regelmatig praat met haar kind, luistert en het kind volgt in zijn gedrag. Ver der leert de moeder consequent handelen, nee-zeggen en het kind terechtwijzen waar anderen bij zijn. Met behulp van meege bracht speelgoed, boekjes of voorwerpen in huis leert de peuter kleuren onderscheiden en tellen." De begeleidsters spreken twee talen: Ne derlands en de taal van de ouders. Van der Mark: „Dit project is zo succesvol omdat de begeleidsters dezelfde culturele achter grond hebben als de ouders. Dat wekt ver trouwen. En voor de ouders is het prettig als zij hun eigen taal kunnen spreken. En hoe beter de kinderen hun eigen taal beheersen, hoe makkelijker zij vervolgens Nederlands leren." Vorige week heeft de Schoolbegeleidings dienst Rijnland de eerste 'diploma's uitge reikt aan Turkse en Marokkaanse kinderen die het Opstapje project hebben voltooid. Mevrouw Amarjit is enthousiast: „Ik merk dat mijn dochtertje al veel verder is in haar ontwikkeling dan mijn andere kinderen op die leeftijd waren. Chandani vindt het prachtig: elke dinsdagmiddag staat zij naar de Opstapje-begeleidster uit te kijken." Chinees bier werkt ook. Toch lukt het niet om de schrijnen de ervaring die China de laatste dagen is, weg te drin ken. Tianjin is van zoet zuur geworden. Zeker, ik zie nog haar maagdëlijke, lachende onschuld. Maar meer en meer hebben zich door het waas van liefde voor de oude, onge repte cultuur beelden gedron gen van de dreigende teloor gang, van de overgave aan luxe, hebben en meer. Zij is jong en mooi en laat zich in haar onwetendheid nemen door een pooier, die scene krijg ik niet uit het hoofd'ge dronken. In de spiegelruit van mijn ho telkamer trekken de schuren de beelden van de dag voorbij. Van de oude man die al over stekend niet van wijken wilde weten. Hij is oud, zijn hoofd en schouders richten zich al weer naar de aarde. Zonder op of om te kijken, op de' tast bij na, doorkruist hij de straten die ooit zijn veerkrachtige tred ook al droegen. Tuuuut, tuuuut, razend blik stuift om hem heen. Maar zijn gang blijft onverstoorbaar. Dat ie mand die niet hoeft te lopen of fietsen ook nog voorrang zou hebben, gaat er niet bij hem in. Zijn kleinzoon scheurt op een scootervoorbij en zegt te gen me dat opa niet van deze tijd is. Wee, deze tijd. Dan dringt zich de karaoke- bar op, waar ik eerder deze avond in een kleine ruimte vier televisies telde, die clips brachten van Westerse weg- werpmuziek. De jonge nozems uit Tianjin zingen de Engelse teksten mee. Zij verlekkeren zich aan 'the real thing' en voelen zich van deze tijd. Wee, deze tijd. Plots dreigt de melancholie om te slaan in lust om iets ka pot te maken. Ik denk aan in di Ien mijn trip naar het industriël groeicentrum van Tianjin ei hunker naar het geluid van brekend glas. 'You know', bl ituur de de Amerikaan op de tem het v weg tegen een jonge Chinee 'Peking is er de laatste jaren veel op vooruit gegaan. Je zi er steeds meer westerse vloeden. McDonald's, KFC, Coca Cola.' Die Yank met zijn dollars, zi harde werk, en nog meer do litiek lars, die irritante schreeuwle ts ka lijk, die zo hoog opgeeft ovei drag« de 'American way of life', dn 1.^ was na een ochtend van de pressief stemmende techno park-impressies niet meer verdragen. 'Fuckyou,' zeg ik re tegen hem, trek je in hemels derir naam met je hele flutcultuui reeki terug in je 'splendid isolatioi tcac Laat de wereld met rust. En vervolgens leg ik zijn jonge toehoorder uit, dat hij trots zou moeten zijn te komen ui een cultuur die vijfduizend jaar verder is dan diegene di i0r h( hij adoreert. j dai inwe: Ik schakel over op het hete rgad spul, denk aan Leiden, bedö ln^n dat van de stad een ruïne zoi ,SZl overblijven als we hem zoud strippen van alle Amerikaar invloeden en voel me oneirj triest. De valse behoeften- maatschappij zal doorvreten Mijn bandplakkende Chen, wiens onvergetelijke glimlad ik vorige week beschreef, is EN HA wellicht ook al aan het spare; voor een auto. Wil ook wel eens voorrang. )e tv De weemoed om wat bezig ii n 29 te vergaan, drijft me de Tian* °or c jin-nacht in. Ik wil een lach zien, China opzuigen zoalsh nu nog is. De maagd China gaat onteerd worden door de ;n God Geld. Maar nog laaf ikm m aan het heden en omarm de on grijsaard die als een kind naï iverv me lacht. i jd-1 j nakk e hi F. Kc «1 "he en d

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 12