/EIDEN barden in ioofdrol op oktober Krantenverkoopster geweerd uit Leidse stationshal Complimenten voor Leidse gastvrijheid innaars tweede puzzel onald McDonald Huis aatbelasting ter discussie Computer speurt meer gevallen van kanker op Bevrijdingsbal voortaan niet meer in Stadsgehoorzaal SAMARA ERDAG 13 ME11995 HENNY VAN ECMOND. 071 -356414, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071 -356429 \INO 1895 Maandag 13 Mei n meldt uit Katwijk aan den Rijn: de malaise in den Tulpen- idel deed zich op de publieke veiling alhier geducht gevoelen, prijzen waren laag en de kooplust was gering. Het is bij deze zen voor vele kweekers niet mogelijk zich staande te houden, ir het geheel is de waarde der tulpen 113 van voor 2 a 3 jaren. vertentie) Gemaakte Witte Ondergoederen voor Dames, Hee- ien Kinderen. J. C. Kort, Haarlemmerstraat NO. 122. WO 1970 woensdag 13 mei Koninklijke Begeer Voorschoten slaat in vervolg op de pen- igFeijenoord - AC Milan een unieke penning die hulde brengt ide Europa Cupwinnaar. De ene zijde toont de spelers die de p dragen, alsmede de namen van alle spelers en Ernst Hap- Het randschrift luidt: Feijenoord winnaar Europa Cup ver- it Celtic 2-1 Milaan 6 mei 1970. De andere zijde toont het jenoord-embleem waarom heen handen die het hechte sup- rterslegioen symboliseren. Als randtekst: Hand in hand kame- en voor Feijenoord I. De penning werd ontworpen door de terswoudse medailleur Willem Vis. lotschouw keert terug paardenfestijn is niet het f in het oog springende on- ieel op het programma voor :tober, dat dit jaar valt op dinsdag. Zo is de vloot- op het Galgewater na jaar weer terug van wegge- ist en heeft de 3 October :eniging zangeres Sugar Lee iper weten te strikken voor optreden op het Stadhuis- Verder prijken alle tradi- jiele elementen weer op het amaa, zoals Taptoe, Re- Ie, koraalmuziek en uitrei - van haring en wittebrood, traditonele optocht heeft iema 'getallen'. Een thema volgens voorzitter van de ochtcommissie R. Heruer ;eveer vijftien jaar geleden al eens is genoemd, maar toen niet haalde. De titel de optocht moet nog wor- i bedacht, maar wel is al dui- ijk dat de cijfers 1 tot en met aan bod komen. „We denken 'oorbeeld aan 'tea for two', schuintamboers, de vier- Ijse, de tien geboden en een leelding van het gekkengetal 'aldus Heruer. latbelasting' is het zeer om eden onderwerp dat de PvdA, leling Leiden, heeft uitgeko- voor een debat op zondag dag 21 mei in café 't Keyzer- aan de Kaiserstraat 2. Het it is onderdeel van het eer- Buurtmoeder De Leidse peuter I 2 Chandani Amarjit is de laatste tijd met spron- gen vooruitgegaan. Elke week krijgt ze bezoek van een buurtmoeder. Vrijuit q Ambtenaren van de I J afdeling groen van de gemeente Leiderdorp worden niet vervolgd door justitie. Hun vergrijpen zijn niet ernstig genoeg. LEIDEN AAD RIETVELD Met gevoel voor dramatiek spreekt SP-raadslid Daan Sloos van een verhaal a la Het meisje met de zwavelstokjes. Maar de Rijnsburgse krantenverkoop ster, die met haar man elke och tend al om vijf uur haar waren uitvent bij het NS-station in Lei den, is er nuchterder onder. Zij wordt al jaren door de Spoorwe gen op de huid gezeten. En is dus niet zo onder de indruk van die brief, waarin de NS Stations bv haar verbiedt in de stations hal kranten te verkopen. Sloos, immer op de bres voor de kleine middenstand, de sappe laars zoals hij ze noemt, vindt het een regelrechte schande. „Die mevrouw moet voortaan in weer en wind haar handel drijven. Dat is toch nergens voor nodig?" Hij vindt dat wet houder J. Walenkamp (CDA/economische zaken) moet bemiddelen tussen de krantenverkoopster en NS. De SP'er zal schriftelijke vragen stellen over de zaak. De Rijnsburgse, die al acht tien jaar haar ochtendbladen uitvent aan de vroege treinreizi gers in Leiden, is wel wat ge wend. „De NS probeert al acht tien jaar om ons hier weg te krijgen. Ik heb meegemaakt dat de spoorwegpolitie met vijf man dreigend op mij afkwam." Ze zet sinds de ontvangst van de brief haar krantenstandaard net buiten de nieuwe overkap ping van het station. „Volgens mij sta ik nu op gemeentegrond en kunnen ze me niks maken. Maar misschien krijg ik nu wel te maken met dat verbod op uitstallingen op het trottoir, waar de gemeente mee is geko- Winst Ze zag wel graag dat haar werk door NS wat positiever werd be naderd. Haar handel, schrijft NS Stations, staat op gespannen voet met de nieuwe werkwijze van de spoorwegen. De exploi tatie van de stations moet winst opleveren. ,,U begrijpt dat de verkoop van kranten door u op geen enkele manier bijdraagt aan dit doel", aldus main tenance manager A.J. Faken. „Maar waar kun je dan in Lei den om vijf uur 's ochtends een krantje kopen", vraagt de vrouw zich af. „En het is hard werken hoor, dat verzeker ik je!" Maar van de NS heeft de AKO, die maar een uurtje later open gaat, het alleenrecht ge kregen voor de verkoop van kranten op het station. En dus moest de verkoopster, die een plekje had gezocht onder de nieuwe overkapping, naar bui ten toe. NS heeft een 'gericht beleid' aangekondigd om met samen de spoorwegpolitie ille gale activiteiten op station Lei den te lijf te gaan. De Rijnsburgse vindt het maar onzin. Maar zij zit over zichzelf niet zo in. Ze was, vanwege de gezondheidstoestand van haar man, toch al van plan om over drie maanden het bijltje erbij neer te gooien. Maar zij maakt zich nog wel druk om haar col lega's op andere stations. „Want die moeten ook allemaal weg. Vreselijk." J evenementenplein aan de Garenmarkt wordt tijdens (komende 3 oktober-viering in Leiden bedolven onder I dikke laag zand. Dat is nodig voor een groots paar- Jifestijn, een nog niet eerder vertoond onderdeel op I programma, ,,'s Ochtends is het wat meer ingetogen, ■willen we onder meer dressuur laten zien, maar 's pdags hopen we een spectaculaire paardenact te pre steren", zei bestuurslid van de Drie October Vereeni- g C. Hugens gisteren tijdens een ledenvergadering. In de Stadsgehoorzaal kan de Drie October Vereeniging dit jaar vanwege de verbouwing trouwens niet terecht. Dit bete kent dat het feest voor verstan delijk gehandicapten, traditio neel op de zaterdag vóór 3 okto ber, voor een keertje verhuist naar het smalspoormuseum in Valkenburg. Het is de vraag of de feestvierders dat erg vinden, want een ritje met het treintje hoort er' natuurlijk wel bij. Ook de inschrijving voor dë uitrei king van haring en wittebrood, dit jaar op donderdag 21 sep tember, vindt elders plaats. Hiervoor is De Waag aan de Aalmarkt uitgekozen. Tijdens de ledenvergadering van gisteravond bleek dat de Drie October Vereniging vorig jaar afsloot met een positief sal do van 77.000 gulden. Daarmee begint de vereniging de finan ciële domper van 1993 weer een beetje in te halen. Nog een jaar zo'n resultaat en de vereniging heeft weer voldoende vermogen om grotere risico's met specta culaire atrracties te durven ne men, aldus voorzitter P. van Sterkenburg. Louter vrolijke gezichten, gisteren bij de opening van het opvangcentrum voor asielzoekers in Leiden. Opvangcentrum vluchtelingen feestelijk geopend ste maandelijkse politiek café van de socialisten. Voor de dis cussie zijn uitgenodigd wethou der Walenkamp en oppositie leider A. Geertsema (VVD), op positieleider in de gemeente raad. ledereen is welkom. De bijeenkomst begint om 16.30 LEIDEN ANNET VAN AARSEN Honderden ballonnen, roffelen de trommels, asielzoekerskin deren die optraden als niet on verdienstelijke circusartiesten en veel uitheemse lekkernijen. De officiële opening gisteren van het opvang- en onderzoeks centrum aan de Willem van der Madeweg had een feestelijk tintje. Staatssecretaris E.M.A. Schmitz (justitie), die de ope ningshandeling mocht verrich ten, roemde de manier waarop Leiden haar vluchtelingen op vangt. „Een schoolvoorbeeld voor de Nederlandse gemeenten", noemde de staatssecretaris de Leidse 'traditionele gastvrijheid voor vluchtelingen'. Bij andere gemeenten stuit ze nogal eens op weerstand als zij een verzoek krijgen een centrum binnen de gemeentegrenzen te halen. „Vaak protesten, vaak vraagte kens", aldus Schmitz. „Dat was in Leiden niet het geval. Geluk kig valt het in de andere ge meenten achteraf vaak mee. Als je de plannen toelicht, goed uit legt, vind je bijna nooit een ge sloten deur." 'Leiden, stad van vluchtelin gen' was een thema dat door veel sprekers werd aangestipt. „Onze schatting is dat driekwart van de autochtone Leidse inwo ners afstamt van vluchtelingen die in de loop der eeuwen in Leiden zijn neergestreken", zei bijvoorbeeld wethouder Jan Laurier (sociale zaken). Hij is trots op de manier waarop de omwonenden van nu de komst van de asielzoekers in het nieu we opvangcentrum hebben op gevangen. „De buurtorganisatie is er direct op ingesprongen, treedt nu op als belangbeharti- ger van de nieuwe buurtbewo ners. Voor mij is duidelijk dat onze stad van vluchtelingen ook een stad vóór vluchtelingen is." Cor Smit, een van de mensen achter de campagne 'Leiden, stad van vluchtelingen', toonde tijdens een diapresentatie de grote hoeveelheid sporen, die tienduizenden vluchtelingen in de loop der tijden hebben ach tergelaten. Vluchtelingen toen maar ook nu betekenen volgens hem een verrijking van de stad. „Men zegt dat er in het begin van de zeventiende eeuw in de Leidse straten meer Frans dan Nederlands werd gesproken", verhaalde Smit. „De vluchtelin gen brachten wolnijverheid, grafische nijverheid en knappe koppen naar de stad. Leiden was in de zeventiende eeuw aan het verarmen. De vluchtelingen brachten weelde. Staatssecretaris Schmitz prees zich gelukkig met het Neder landse vluchtelingenbeleid in vroegere eeuwen. „Om het maar cru te zeggen, als Neder land in de tweede helft van de vorige eeuw geen economische vluchtelingen zou hebben toe gelaten, had ik hier vandaag niet gestaan." De tijden zijn echter veran derd, economische vluchtelin gen hebben inmiddels geen recht meer op een vluchtelin genstatus. „Maar ons land is en blijft verplicht om échte vluch telingen op te blijven vangen", verklaarde de staatssecretaris. „En laten we dat zo goed moge lijk, zo humaan mogelijk, is J. Karstens heeft afgelo- woensdag de winnaars ge ien van de weekprijzen van :1 2 (zaterdag 29 april) van lactie ten bate van het Ronald 'onald Huis in Leiden. Alle laars krijgen in de loop van komende week nader schrif- jk bericht. oplossing van puzzel 2 is: eef aan ernstig zieke kinde- n Voor de sleutelzin, die aan einde van de zes weken du nde puzzelactie moet worden gestuurd, leverde dat een 'E', n 'F' en een 'Z' op. Hieronder lijst met prijswinnaars. P.J. van Dijk, Lisse: een dinerbon twee personen ter waarde van 100 ieschikbaar gesteld door toters Waterfront Restaurant-Bar in «enburg. W. Kervink-Bergers, Leiden: een «aubon ter waarde van 100 gulden coupures van elk 50 gulden), he fbaar gesteld door CB Amusement Leiden. P. Boellaard-'t long, Leiden: tien cadeaubonnen ter waarde van 10 gul den elk (totale waarde 100 gulden), ter besteding op de Leidse markt en be schikbaar gesteld door de Vereniging van Ambulante Handel. J. Brussen, Leimuiden: eert Anaïs Anais geschenkset, üestaande uit Eau de Toilette (spray 50 ml) en Body-milk (100 ml), ter waarde van 79,50 gulden en beschikbaar gesteld door Prestige Collections Nederland uit Weesp. J. Cozijn, Warmond: vijf toegangs kaarten voor recreatiepark Duinrell in Wassenaar, door datzelfde park be schikbaar gesteld. M.C. Bel, Voorhout: een speciaal pakket drank, bestaande uit een liter jonge jenever, een liter oude vijf jene ver en een fles amandellikeur ter waar de van dik 100 gulden en beschikbaar gesteld door Rutte Zn, distillateurs en likeurstokers sinds 1872, uit Dordrecht. T. van Muijen, Rijnsburg: vijf toe gangskaarten voor Noordwijk Space Expo, beschikbaar gesteld door dit in ternationale ruimtevaartcentrum aan de Zwarteweg in Noordwijk H.G. Kuyvenhoven. Katwijk: een pakket vitamines en mineralen ter waarde van 75 gulden, beschikbaar ge steld door Indros en Pfluger in Almere. G.P. Leliveld, Leiden: een pakket van 5 soorten bier ter waarde van 10 gulden, beschikbaar gesteld door Klerks Slijterijen te Leiden. L. Mizee-Goutier. Katwijk: vijf toe gangsbewijzen voor Paleis Het Loo in Apeldoorn. C.J. de Haas, Oegstgeest: een be handeling (knippen, wassen, watergol- fen of föhnen) in Kapsalon Van Tonge ren, met vestigingen aan de Doeza- straat 13 en het Levendaal 104 in Lei- P. Koudijs, Leiden: een zaklantaarn ter waarde van 25 gulden, beschikbaar gesteld door het bedrijf Boogert (Legerdump) aan de Hallenweg in Lei- E. van Kreuningen, Alphen aan den Rijn: vijf toegangskaarten voor Madurodam in Den Haag. A. Proesterhuizen-Janssen, Leiden: een cadeaubon van 25 gulden, be schikbaar door Intratuin aan de Leids- eweg in Voorschoten. L. La Lau, Leiden: een cadeaubon ter waarde van 20 gulden, beschikbaar gesteld door het Leids Naaimachine- nuis aan de Maarsmansteeg 8. Chr. Schoor, Voorschoten: een ca deaubon ter waarde van 20 gulden, be schikbaar gesteld door het Leids Naai machinehuis aan de Maarsmansteeg 8. LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE Met behulp van de computer ontdekken analisten van het Leidse cytologisch laboratorium in uitstrijkjes twee keer zoveel gevallen van baarmoederhals kanker. Gisteren werd het 100.000ste uitstrijkje door die computer gehaald. Een heuge lijk feit, aldus directeur M. Boon. „We werken in Leiden nu drie jaar met dit computersys teem en zijn het enige laborato rium in Nederland dat op deze wijze uitstrijkjes beoordeelt. Het is een enorme vooruitgang: we missen veel minder kankercel len omdat de computer de af wijkende cellen eerst voor ons opspoort." De beoordeling van die afwij kende cellen, op het computer scherm en onder de micro scoop, blijft nog wel mensen werk, benadrukt directeur Boon. „Het voordeel van het systeem, Papnet genaamd, is dat de computer de eerste se lectie voor ons doet. We sturen alle uitstrijkjes, zo'n 60.000 per jaar uit heel Nederland, naar de computer in Amsterdam. Een dag later worden ze met een au to teruggebracht, samen met cassettebandjes waarop de computer de bijbehorende ge gevens heeft gezet." „Op het beeldscherm worden de eventuele afwijkende cellen zichtbaar. Vervolgens gaan de analistes die cellen verder bekij ken om te kunnen beoordelen of er sprake is van kanker. Jaar lijks ontdekken we bij vijftien van de 60.000 vrouwen baar- LEIDEN HERMAN JOUSTRA De organisatie van het traditio nele Bevrijdingsbal in Leiden is op zoek naar een andere locatie voor haar jaarlijkse feest. Tot nu toe werd het bal telkens op 5 mei in de Stadsgehoorzaal ge houden, maar de organisatie vindt die zaal te duur. Daar komt nog bij dat de zaal dit na jaar een jaar dicht gaat in ver band met een ingrijpende ver bouwing. Na die verbouwing is er bovendien minder ruimte voor een feest volgens de werk groep. Die zet op dit moment de mogelijkheden voor een aantal andere locaties op een rijtje. Ook beraadt de organisatie zich over een andere invulling van het muzikale gedeelte. Tot nu toe richtte men zich met name op muziek uit 1945. De organi satie constateert echter dat daarmee de jeugd buiten de deor wordt gehouden. Boven dien speelt popmuziek bij tal van andere evenementen op 5 mei wel een prominente rol. Vanwege het grote succes van de bevrijdingsoptocht over doen." Directeur Veenkamp van de Centrale Opvang Asielzoekers, waaronder de Nederlandse op vangcentra vallen, verklaarde dat van zogenaamde 'gelukszoekers' in de centra geen sprake meer is. „Door de komst van de twee aanmeld centra in oktober vorig jaar, waar binnen 24 uur een selectie plaatsvindt, worden de opvang plaatsen die we hebben, steeds meer beschikbaar gesteld aan hen waarvoor de opvang is be doeld. Voor mensen, die in hun land van herkomst worden ver volgd, op de vlucht zijn voor honger, oorlog en geweld. Bur gers die menen dat de asielzoe kerscentra worden bevolkt door gelukszoekers, krijgen steeds minder het gelijk aan hun zij de." moederhalskanker. De invoering van de compu ter betekent dat de medewer kers van het cytologisch labora torium niet meer het hele uit strijkje onder de microscoop hoeven te bekijken. „Het zoek werk gaat bovendien veel snel ler met de computer. Zonder die computer worden veel meer kankercellen door het menselijk oog gemist, zo is uit onderzoek gebleken." „Een deel van ons werk blijft mensenwerk, dus foute beoor delingen kunnen we nog steeds niet uitsluiten. Maar het bekij ken van uitstrijkjes is wel veel nauwkeuriger geworden. Pensioneigenaar Witte Singel: 'Ik blijf in zaken' LEIDEN AAD RIETVELD Volgens eigenaar J. van Her waarden van het pension Witte Singel 80 kan hij zijn zaak tegen de gemeente bij na niet meer verliezen. Van Herwaarden stond gisteren voor de gemeentelijke com missie beroep- en bezwaar schriften om zich te verwe ren tegen het besluit van de gemeente om zijn pension te sluiten en te verzegelen. Na de zitting was Van Herwaar den vol goede moed. „Ik ver wacht toch wel dat we zeven kamers als pensionkamers mogen blijven gebruiken." 1961 Het pension past sinds een wijziging in 1987 eigenlijk niet meer in het bestem mingsplan Vreewijk. Maar omdat het singelpand al sinds 1961 als pension in ge bruik is meende Van Her waarden met gewoon met het pension te mogen door gaan, omdat volgens hetzelf de bestemmingsplan de voortzetting van bestaand gebruik was toegestaan. Groot was de verbazing bij Van Herwaarden, toen hij in de zomer van het vorig jaar te horen kreeg dat zijn pen sion dicht moest. De ge meente ontkende dat er al in 1961 kamers werden ver huurd en zei dat de nieuwe eigenaar het gebruik van het pand had gewijzigd. I-ater werd de brandweer inge schakeld en die meende dat het pand aan de Witte Singel brandgevaarlijk was. Maar op de zitting van de commissie beroep en be zwaar kwam een tekening op tafel, waaruit bleek dat in 1961 al kamers in Witte Sin gel 80 werden verhuurd. „De archiefdienst van de com missie had die tekening te voorschijn getoverd", zegt Van Herwaarden. „En daar ben ik ze toch wel erg dank baar voor. Hier blijkt uit dat de gemeente informatie heeft achtergehouden." Brandweer Ook met de brandveiligheid is volgens Van Herwaarden niets mis. Pas na dat recente onderzoek van de brandweer is gebleken dat er in 1989 ook al een onderzoek was ge weest. En toen was het pand brandveilig verklaard. Sinds dien zijn er alleen maar ver beteringen aangebracht. De gemeente wil dat pension gewoon koste wat het kost daar weg hebben. Maar ik geloof vast dat dat niet lukt." De commissie zegde toe nog deze maand een uitspraak te doen over het bezwaar van Van Herwaarden. weegt de werkgroep opnieuw zo'n optocht in de binnenstad te houden. Ook de succesvolle expositie in de Hooglandse Kerk verdient een vervolg. De werk groep heeft nog een enorme hoeveelheid materiaal in huis die nog nooit is tentoongesteld. Zo wordt onder meer gedacht aan een expositie van oude Leidse foto's. De Samara 1.5i

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11