Motie CDA tegen Patijn en Schmitz haalt het niet Gedrag is bijna niet te voorspellen' Binnenland De dijk die wordt, hoe langer hoe breder OOR )ENSDAG 10 MEI 1995 3 AD: Tjeenk Willink Senaatsvoorzitter lhaag Het moet heel raar lopen wil voorzitter Tjeenk Willink Me Eerste Kamer zijn herverkiezing nog zien stranden. De ID heeft gisteren definitief besloten de PvdA'er te zullen voor- igen. Met PvdA en CDA is daarmee een overduidelijke meer- rheid voor prolongatie van Tjeenk Willink als voorzitter. De op mei te verkiezen nieuwe Senaat komt op 13 juni in de kers- se samenstelling bijeen en kiest dan uit zijn midden de voor- er. Als Tjeenk Willink de komende zittingsperiode zijn functie welke reden dan ook neerleggen, dan behoudt de WD zich recht voor alsnog een kandidaat uit eigen gelederen naar vo te schuiven. is: 2 jaar voor achterlaten gehandicapte olle» Voor de rechtbank in Zwolle is gisteren twee jaar cel ge- tegen een vrouw die een 62-jarige gehandicapte man in hul- loze toestand zou hebben achtergelaten. De man overleed la- De verdachte, een 51-jarige huishoudster uit Almere, wordt od door schuld verweten. Ze zou de gehandicapte in mei vo ta een val uit zijn bed hebben achtergelaten zonder edsel en lichamelijke verzorging, en zonder medische hulp te bben ingeschakeld. Verder zou zij een alarmknop expres uit buurt hebben gehouden. Ze haalde na de dood van de man nduizend gulden van zijn bankrekening en vertrok voor een Icantie naar Indonesië. De uitspraak is op 23 mei. lelstraffen voor nep-aanrijdingen nbosch De rechtbank in Den Bosch heeft gisteren vier man- uit Eindhoven veroordeeld tot celstraffen voor onder meer rzekeringsfraude. De mannen hadden aanrijdingen en inbra- scène gezet om daarvoor later schadeclaims in te dienen verzekeringsmaatschappijen. Verder pleegde de bende op ote schaal autodiefstallen, vervalste de papieren van auto's om verkocht ze. De hoogste straffen waren voor een 32-jarige zijn 25-jarige kornuit. Ze kregen drie jaar cel, waarvan smaanden voorwaardelijk. leer allochtone vrouwen vinden baan haag Het bureau werkgelegenheid voor vrouwen uit min- irheidsgroepen heeft de afgelopen vier jaar meer dan duizend lochtone vrouwen aan een baan weten te helpen, vooral in de zondheidszorg en kinderopvang. De doelstelling van het bu- au om in vier jaar negenhonderd vrouwen aan de slag te krij- daarmee ruimschoots gehaald. Dat blijkt uit een rapporta- minister Melkert (werkgelegenheid) aan de Tweede Ka- er heeft gestuurd. erste resultaten Globe op Internet n haag Staatssecretaris Netelenbos (onderwijs) heeft gister- iddag de eerste Nederlandse resultaten van milieutesten voor ;t zogenaamde Globe-programma op Internet gezet. Zij deed top het Internationaal College Edith Stein in Den Haag. Het tgangspunt bij dit onderwijs- en onderzoeksprogramma is dat holiercn van vijf tot achttien jaar over de hele wereld milieu- etingen verrichten. De resultaten worden via Internet naar we- nschappers in de Verenigde Staten gestuurd. Die gebruiken de irzamelde gegevens voor onderzoek naar mondiale milieu- ïtwikkelingen, zoals het broeikaseffect. rijwilligersorganisatie bestaat 50 jaar Twee dagen na de bevrijding werd een vrijwilligersorgani- tie opgericht die uit zou groeien tot een van de grootsten in ederland: de Vereniging Landelijke Unie van Vrijwilligers IW). Gisteren vierde de organisatie haar vijftigjarig bestaan in le. De UW telt 20.000 leden en heeft 131 afdelingen. Tijdens :t feest, in aanwezigheid van prinses Margriet, riep voorzitter I. Samplonius haar leden op waakzaam te blijven dat vrij- swerk geen verkapte professionele arbeid wordt. Volgens HSsecretaris en ex-UW'ster Erica Terpstra (welzijn), ook aan wezig in Ede, komt vrijwilligerswerk echter nooit in de plaats van professioneel werk en zal het een aanvulling blijven. iestuur D66 Limburg moet aftreden aastricht» Het bestuur van D66 in Limburg, ipclusiefvoorzit- ;r Van Druenen, wordt deze week zo goed als zeker gedwongen fte treden. Een commissie van wijze mannen, bestaande uit :n aan tal 'gezaghebbende' statenleden en wethouders, gaat het er voorlopig overnemen in het door interne conflicten getrof- n partijgewest. Tegelijkertijd gaat de commissie naarstig op iek naar geschikte kandidaten voorden nieuw gewestbestuur, at volgens plan na de zomer al moet aantreden. tabinet trekt geld uit voor sobere cel otterdam Tasjesrovers en andere kleine criminelen worden de omende jaren opgesloten in 'sobere' cellen. Het kabinet heeft p verzoek van minister Sorgdrager (justitie) geld beschikbaar esteld om tussen volgend jaar en 1998 duizend extra cellen te taliseren. Het gaat daarbij vooral om celruimte in de grote ste en die kan worden gebruikt voor het plaatsen van kort gestraf- in voor wie op dit moment vaak geen cellen beschikbaar zijn. iutricia in opspraak in Duitsland Petermeer Het Duitse TV-programma Frontal heeft gister- vond felle kritiek geleverd op de produktiemethoden van be- aalde merken babyvoeding van Nutricia. De kritiek was afkom- ligvan het bedrijf Milupa, de Duitse concurrent van Nutricia. Ie merken Nenatal en Premilon van Nutricia bevatten volgens lilupa stoffen die nog onvoldoende zijn uitgetest. Dat zou strij- ig zijn met Europese richtlijnen; De blikken van Nutricia ver- nelden alleen plantaardige stoffen, maar zouden volgens Milu- aook niet volledig uitgeteste stoffen bevatten. Nutricia in Zoe- irmeer omschrijft de Duitse beweringen als 'onzin'. Staatssecretarissen hoeven niet met aftreden te boeten voor 'Schengen-blunders De CDA-fractie in de Tweede Kamer heeft gisteren ver geefs geprobeerd de staatssecretarissen Schmitz (PvdA, justitie) en Patijn (WD, buitenlandse zaken) tot aftreden te dwingen. De twee bewindslieden hebben de Tweede Kamer 'herhaalde malen onjuist' geïnformeerd over de chaos rond de paspoortcontrole op Schiphol. Een CDA- motie van afkeuring kreeg echter alleen de steun van de fracties van Groen Links, Socialistische Partij, Algemeen Ouderen Verbond en Centrum Democraten. den haag gpd De coaliliepartners PvdA, WD en D66 hadden twee weken ge leden al laten weten dat de be windslieden ondanks de ge maakte fouten mochten blijven, en deden die belofte gisteren gestand. Ook van de kleine con fessionele partijen, Unie 55+ en het inmiddels omstreden kamerlid Hendriks mogen Schmitz en Patijn blijven. De politieke schermutselin gen rond beide sen werden ingeleid door de chaos die eind maart op Schip hol ontstond na invoering van het Verdrag van Schengen. Dat verdrag behelst vrij personen verkeer tussen de Benelux, Duitsland, Frankrijk, Portugal en Spanje. Een tijdelijk systeem met magneetpasjes voor deze reizigers op de luchthaven bleek zo fraudegevoelig, dat inmid dels is teruggekeerd naar pas poortcontrole voor iedereen. De bewindslieden hadden de Tweede Kamer steeds in de ver onderstelling gelaten dat defini tieve, bouwkundige oplossingen voor het scheiden van de passa giersstromen op Schiphol, half december klaar zouden zijn. Toen enkele weken geleden bleek dat de bewindslieden er al langer van op de hoogte waren dat Schiphol dit niet redt, was de boot aan: zij hadden de Tweede Kamer onjuist geïnfor meerd. Dit vergrijp heeft in het verleden verschillende bewinds lieden de kop gekost. Het CDA wilde gisteren die lijn doortrekken. De door de co alitiepartners geaccepteerde ex cuses van Schmitz en Patijn gingen er bij de christen-demo craten niet in. CDA-woordvoer- der De Hoop Scheffer: ,,Het kan niet zo zijn dat wij in een ex- cuus-cultuur terechtkomen en overgaan tot de orde van de dag." Zijn conclusie en die van en Links. SP. AOV en CD dan ook, dat de staatssecre- verantwoordelijk zijn voor een ernstige aantasting van de geloofwaardigheid van het kabinet, en daarom moeten opstappen. Hoewel ook de coalitiepartij en vinden dat beide bewindslie den slecht hebben geopereerd en onjuiste dan wel onvolledige informatie hebben verstrekt, streken zij de hand over het hart. WD-woordvoerder Weis glas: „In de afweging tussen de omvang van het vergrijp en de straf die daar op dient te staan, vinden wij dat aftreden te ver gaat." De PvdA-fractie hield nog een kleine slag om de arm door te stellen 'op dit ogenblik' geen behoefte te hebben aan een motie van afkeuring. Dit in af wachting van enkele notities over de gang van zaken, die de bewindslieden nog aan het schrijven zijn. Brandpunt mag Zwolsman niet interviewen KRO sleept Staat voor de rechter om principekwestie Mag het ministerie van justitie onderscheid maken tussen ge schreven pers en televisie? Die vraag staat vandaag centraal bij de Haagse arrondisse mentsrechtbank tijdens een kort geding dat de KRO heeft aangespannen tegen de Staat der Nederlanden. De aanlei ding voor het geding is de wei gering van een gevangenisdi recteur om Brandpunt een in gooide r hij vree, tervii toe gedetineerde. De actualitei tenrubriek wil ten behoeve van een uitzending over zware criminaliteit een interview maken met Charles Zwols man, die inmiddels tot vijf jaar cel is veroordeeld wegens be trokkenheid bij de handel in verdovende middelen. Hij zit vast in de Bijlmerbajes. Zwolsman stemde nadruk kelijk in met een interview, maar de gevangenisdirecteur het eten, omdat Zwolsman daar- heel breed forum krijgt om zijn mening te etale ren'. Wel kregen in de tussen tijd bladen als HPIDe lijd. Vrij Nederland. Nieuwe Revu en NRC Handelsblad toestem mingom de crimineel te inter viewen en te fotograferen. De KRO wijst erop dat de oplage van de tijdschriften al groter is dan het aantal kijkers naar een Brandpunt-uitzen ding. Daarbij wil de omroep een principieel antwoord op de vraag of het gerechtigd is om in zo'n geval onderscheid te maken tussen audiovisuele de geschreven pers. iet dt' weigering van ur als een beperking van de vrijheid van informa tie- en nieuwsgaring die is vastgelegd in allerlei interna tionale verdragen. De journa listenvakbond NV1 onder steunt de actie van de KRO. media ei De KRO de direcl Verval bedreigt Hollandse molen Nederlandse molens worden in toenemende mate bedreigd in hun voortbestaan als werktuig i als Dat ochten De dijkverzwaring bij Ochten vordert gestaag. Op de foto is duidelijk te zien hoe de dijk a de dijk op knappen en moesten de bewoners van Ochten hun huizen tijdelijk verlaten. teert de Werkgroep Molenbio- toop van de vereniging De Hol- landsche Molen in haar rap port Ruimte voor molens. Voorzitter C. de Groot van de werkgroep overhandigde het rapport vandaag in Brcukelen aan M.W. Versnel-Schuit/, voorzitter van de vaste kamer commissie voor Volkshuisves ting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer. Volgens de werkgroep moet er bij het invullen van bestem mingsplannen meer aandacht komen voor de omgeving van molens. Doordat de ruimte rond mo lens wordt volgebouwd of be plant met bomen, verliezen ze de wind of het water als krachtbron en komen ze tot stilstand. Een stilstaande mo len raakt in de ogen van de vereniging al snel in verval en verdwijnt op den duur. De werkgroep Molcnbiotoop pleit voor beschermingszones rond elke molen. In bestem mingsplannen moet daarmee rekening worden gehouden. Volgens de werkgroep hebben molens nog steeds een econo mische functie. Zo'n veertig molens malen nog steeds graan of water. Nederland telt ruim duizend molens. Paraguay liet ontvoerder Heineken per abuis vrij den haag «anpzal zij alles in het werk stellen om de man wederom te arreste ren. Volgens zijn advocaat Moszkowicz is de kidnapper na zijn vrijlating 'met vakantie ge gaan' naar een onbekende be stemming. Het uitleveringsver zoek heeft de Paraguayaanse rechtbank wel bereikt, maar toen erover moest worden be slist, werd het Hof voorgezeten door een rechter die niet op de hoogte was van het Nederland se verzoek, aldus de i Een rechtbank in Paraguay heeft een gearresteerde Heine- kenontvoerder per ongeluk vrij gelaten. De dienstdoende rech ter wist niet dat Nederland om uitlevering had gevraagd. Dit heeft minister Sorgdrager (justi tie) gisteren aan de Tweede Ka mer laten weten. Volgens de be windsvrouw betreurt de Para- guyaanse regering de misstap van de betrokken rechtbank en Condooms in '96 goedkoper Condooms worden vrijwel zeker goedkoper. Het voorbehoedmid del valt, als het kabinet er volgende week mee instemt, met ingang van 1996 onder het lage BTW-tarief van zes procent: nu is dat nog 17,5 procent. Voor andere voorbehoedmiddelen gold dat lage tarief al. Staatssecretaris Vermeend (financiën) en minister Borst (volksge zondheid) willen dat de fabrikanten van condooms de BTW-verla- ging benutten om de prijs van condooms te laten zakken. Goedko pere condooms kunnen bijdragen aan de bestrijding van onder meer AIDS. 'Kok kan kwestie bespreken bij bezoek Kohl Sorgdrager wil gesprek over uitleveren oorlogsmisdadigers rauma-psychologe Carlier ziet niet veel in psychische keuring soldaten n voorpagina ie pijnlijk ook, waar oorlog is, zijn exces- n. Het is bovendien niet voor het eerst dat ïderlandse soldaten in opspraak komen. Indië gingen sommige militairen tijdens politionele acties ver hun boekje te bui- n de hoogste rangen. Procureur- neraal Gonsalvez wordt er tot de dag van ndaag door achtervolgd. Volgens het ka- net waren de excessen weliswaar inciden- maar ze kwamen wèl voor. vanuit Bosnië zijn al eerder berichten komen over 'Jan Soldaat' die dacht dat-ie imbo was, het ongeloof van dr. Mitteri- nften spijt. De afdeling individuele hulp- rlening voor Bosniëgangers was al lang 'de hoogte van verhalen over misdragin- 0 die varieerden van overmatig alcohol- isbruik en drugs tot pesterijen en verk- htingen. Nu de verhalen hardnekkiger en tremer worden en er volgens terugge- trde militairen ook groeps- en pelotons- "nmandanten aan de excessen hebben eigenomen, heeft bevelhebber Couzy een icieel onderzoek gelast. En op last van de «fdofficicr in Arnhem is de marechaus- egisteren een strafrechterlijk onderzoek Bonnen naar het twaalfde bataljon van de ditmobiele brigade dat tot januari dit jaar Srbrenica zat. 1 Defensie zijn de monden inmiddels op 11 „We gaan niet in op geruchten", zegt de woordvoerder. Van de afdeling individu ele hulpverlening is voorlopig niemand te spreken over de bizarre berichten. Andere bronnen verhalen dat er tussen de top van het ministerie en de legerleiding een enor me ruzie is uitgebroken. Volgens Defensie had de legerleiding de geruchten keihard moeten ontkennen om zo de stroom ver dachtmakingen tegen te gaan. Nu dat niet is gebeurd en bevelhebber Couzy zelfs heeft toegegeven op de hoogte te zijn geweest van eerdere misdragingen, is de beer los. Bij Defensie gelooft praktisch niemand iets van de geruchten over het wangedrag van de soldaten. Volksvertegenwoordigers zijn een tikkeltje argwanender. WD'er Korthals heeft gisteren namens alle partijen in de Tweede Kamer 'snel en uitvoerig' ophelde ring gevraagd aan minister Voorhoeve van defensie. CDA'er Hans Hillen is ook ver baasd. „Met mijn collega's van de andere, fracties ga ik geregeld kijken wat voor men sen er rondlopen bij de opleiding voor uit zending naar Bosnië. Ik kan niet anders constateren dan dat er scherp wordt gese lecteerd, niet iedereen is welkom." Toch zegt hij: „Als die dingen zijn gebeurd, met de nadruk op als, dan is dat volgens mij al leen te verklaren door de ontreddering die mensen ter plaatse overvalt. Wij zijn ver wend met onze vijftig jaar vrede, en komen dan ineens terecht in een situatie waar ge weld en rechteloosheid aan de orde van de i, dan dag zijn. Nogmaals: als het gebeurd i: zullen we mogelijk nog hogere eisen moe ten stellen aan de mentale kant van de op leiding, misschien nog beter moeten selec teren op evenwicht, op stabiliteit van men- Daarover moeten we ons echter geen illu sies maken, weet psychologe dr. Ingrid Car lier van het AMC, gespecialiseerd in behan deling van en onderzoek naar mensen die door hun beroep een groot risico lopen op een trauma. Daar horen ook militairen bij, en vooral zij die deel uitmaken van een vre desmissie. „Er zijn honderd-en-één facto ren waardoor bij mensen de stoppen kun nen doorslaan. Dat heeft te maken met hoe iemand in elkaar zit en met wat hij of zij al lemaal tegenkomt. Bij dat laatste gaat het om geweld of zeer trieste ervaringen. Maar zelfs mensen die de meest verschrikkelijke dingen hebben meegemaakt, kunnen er goed doorheen rollen. Bij ongeveer ééri op de vier gaat het fout, maar je kunt van tevo ren vrijwel nooit zeggen wie dat zal zijn. In de Verenigde Staten heb je af en toe iemand die op een dag een supermarkt binnenloopt en daar 'zomaar' iedereen overhoop schiet. Stel dat je een groep mensen hebt die je scherp psychisch selecteert en zo'n man zou daar tussen zitten, dan is de kans toch maar héél klein dat je hem eruit pikt. Het gedrag van mensen is nu eenmaal erg moeilijk te voorspellen." JE THUIS VOELEN IN JE SLAAPKAMER... Thuiskomen houdt voor velen op bij de huiskamer. Achter de slaapkamerdeur is het eigenlijk maar 'behelpen'. En dat is jammer. Dormaél biedt een kollektie komplete slaapkamers, waarin u zich werkelijk thuisvoelt. Precies de stijl die u zoekt. Volledig 'aangekleed'. Met fraaie bedmode, een linnenkast- op-maat, nachtkastjes, ombouwen en stoelen. Een slaapkamer die gezien mag worden. Laat u eens adviseren door de Dormaël-nachtrustspecialist. Ï>S LAAPKAMERS SPECIALISTEN IN NACHTRUST Minister Sorgdrager (justitie) wil met bondskanselier Helmut Kohl praten over de acht oor logsmisdadigers die niet aan Nederland uitgeleverd worden door Duitsland. Over enkele weken brengt Kohl een bezoek aan Nederland. De vier grote fracties in de Tweede Kamer zijn verdeeld over de vraag of de kwestie dan aan de orde moet komen. Van de twaalf oorlogsmisda digers die in Nederland zijn ver oordeeld, wonen er acht in Duitsland. Ze wisten hun straf te ontlopen door Duits staats burger te worden. Duitsland le vert hen niet aan Nederland uit. Volgens officier van justitie mr. P. Brilman wonen de ande re vier in Spanje en Argentinië, Sorgdrager zei gisteravond in het NOS-journaal dat zij zich kan ellen Walla- voorleggen Het kan niet nensen hun zonder i dat de kwestie door premier Kok aan de orde wordt gesteld tijdens het bezoek van Kohl. PvdA ft» ge wil de kwestii aan zijn collega's. zo zijn dat deze gang kunnen gaar het recht afgehandeld wordt" aldus Wallage. Zijn collega Bol- kestein (WD) vindt dat contact met Bonn onderhouden moet worden over de kwestie, al is hij bang dat het een doodlopende weg is. D66-fractievoorzitter Wolffensperger is huiverig dat door het aansnijden van het heikele onderwerp de illusie wordt gewekt dat uitlevering werkelijk mogelijk. Ook I leerma (CDA) vindt dat de kans van sla gen in overweging genomen moet worden. „We moeten voorkomen dat oude wonden opengereten worden." groningen» anp Waddenvereniging verliest kort geding Schietoefening Marnewaard mag gewoon doorgaan De Mame een verguning kan maken waarbij de bodemver vuiling van hel wad door af zwaaiende munitie met zware metalen kan worden voorko men. De vereniging beweert dat Defensie eerder bij een behan deling door de Raad van State over de kwestie gegevens zou hebben achtergehouden. Uit een TNO-rapport, dat later be kend werd. bleek dat zeker 44 procent, met uitschieters tot 83 procent, van de afgeschoten ko gels afzwaait en in de bodem te rechtkomt. Dat is veel meer dan de cijfers waarvan tot dan werd uitgegaan. De rechter verwierp dat bezwaar. Defensie mag vandaag en mor gen gewoon zoals gepland schietoefeningen houden in de Marnewaard. De Vereniging tot Behoud van de Waddenzee heeft het kort geding verloren dat ze hierover had aangespan nen tegen het ministerie van defensie. Volgens de Groninger rechtbankpresident mr. J. van Riessen handelt Defensie niet onrechtmatig als ze de schiet oefeningen laat doorgaan. De Waddenvereniging rea geerde teleurgesteld op het von nis. Haar advocaat mr. M.T- Gans betwijfelt of de gemeente

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3