/EIDEN 'Wat heb je aan filialen als ze nooit open zijn' iteeds meer signalen tegen SVI Aivkx nu ook in peelautomaten Bruidspaar in stijl verwelkomd Leidse schutter moet nog wachten op vonnis Aantal verkeersslachtoffers in Leiden schrikbarend hoog Walenkamp laat zich opening niet ontnemen J-ï Voorschotenaar in Utrecht aangehouden Rampoefening van EHB O-brigade Q(" ENSDAG 10 MEI 1995 13 nten Twijfels /t f? Bewoners van I «5 Westwout in Zoe- terwoude twijfelen of de veiligheid van hun wijk wel verbeterd wordt. 020 - 684.43.30 VERHUUR VAN: Tenten. Dekkleden. Meubilair. tevens Zeilmakerij IWATERBORG B.V. leiden* Geheel in stijl werd een docenten bruidspaar uit Woubrugge gisteren bij het Leidse stadhuis door driehonderd leerlingen verwelkomd. Jacqueline Laforêt en Patrick Ras geven les aan de Middelbare Technische Sectorschool, afdeling laboratoriumtechniek. Laforêt geeft in het gebouw, dat is gevestigd aan de Leidsedreef in Leiderdorp, natuurkun de en biologie terwijl Ras natuurkunde do ceert. Als verrassing hadden alle leerlingen hun witte laboratoriumjassen aangetrokken. Samen vormden ze een lang wit lint tussen het stadhuis en de Lokhorstkerk waar het hu welijk werd ingezegend. foto hielco kuipers VERVOLG VAN VOORPAGINA Het bestuur, de directie en de medewerkers van de bibliotheek zeggen grote weerzin te hebben tegen het gebruik van de kaasschaafmethode bij het aanpakken van de finan ciële problemen. Die zijn groter geworden omdat er in verband met de takendiscussie tot 1998 vijf ton extra moet worden bezuinigd. „De kaasschaafmethode hebben we al een tijd gebruikt", zegt bibliotheekdirecteur Henk Sannes. „Daarom zijn we vorig jaar gekomen met het plan OBL 2000. Want wat heb je aan vijf, zes vestigingen, als ze bijna nooit open kunnen zijn en als je nauwelijks nog diensten kunt aanbieden." leiden annet van aarsen Sannes neemt liever e'e'n dras tische maatregel dan drie 'hal ve'. Directeur en bestuur gelo ven er ook heilig in dat ze na oktober nog steeds een goed pakket aan diensten kunnen bieden. Weliswaar worden er drie filialen gesloten, maar daarvoor in de plaats gaat er een jeugdbus (voor leerlingen in het basisonderwijs) rijden en worden de wisselcollecties voor instellingen en de boek-aan- huis-dienst voor ouderen, lang durig zieken en gehandicapten uitgebreid. Het onderkomen in 't Spoortje zou in gebruik blij ven om als depot te dienen. „We verloochenen onszelf niet. We blijven bij onze kerntaken, we blijven een zo'n goed moge lijk produkt bieden voor al onze gebruikers." - Vice-voorzitter Kreuse: „In de gesprekken met het gemeente bestuur hebben we gezocht naar wegen om het probleem op te lossen, maar geen goede andere maatregelen gevonden. We vinden het niet prettig om filialen te sluiten. Maar de noodzaak is er om snel in te grijpen. We hebben al te lang gewacht, nu zullen we niet .on der gedwongen ontslagen uit komen." De directie weet nog niet hoeveel dat er zijn. Volgens wethouder Langen- berg is de haast waarover Kreu se het heeft, er niet. „Er ligt voor vijf ton aan bezuinigingen in 1998", zegt hij. „Dat betekent dat er hard aan oplossingen ge werkt moet worden. Maar op grond van het budgetaire ver haal is sluiting absoluut niet no dig." Het tekort van 450.000 gulden dat volgend jaar dreigt, is volgens hem voor een groot deel te wijten is aan het beleid van de bibliotheek. „De bibliotheek is zo roeke loos geweest geen maatregelen te nemen bij de teruggang in prijscompensatie. Daardoor is er al een gat van 300.000 gul den. We hebben keer op keer tegen de bibliotheek gezegd dat er maatregelen genomen moes ten worden. Het bestuur moet de vraag maar eens beantwoor den waarom de bibliotheek geen rekening hoeft te houden met die teruggang in prijscom pensatie en anderen wel. De bi bliotheek gedraagt zich als een verwend kind." Bij de bibliotheek leeft het ge voel dat het gemeentebestuur geen verantwoordelijkheid neemt. „De gesprekken sinds november verliepen heel vrien delijk, maar tot harde afspraken kwam het maar niet. De oplos singen die zijn besproken, zijn lange termijn-oplossingen. Daar hebben we niets aan", aldus vice-voorzitter Kreuse. Direc teur Sannes: „Het is heel frus trerend. Van ieder plan en ieder initiatief in de groep van biblio theekmedewerkers, wordt direct gezegd 'ja, maar volgend jaar moeten we het toch weer afbre ken'. Ik vraag me af of de men sen enig idee hebben wat het betekent als je als bestuur, als directie, als medewerkers op die manier tegen je organisatie aan moet kijken. Als je weet dat de jaren die volgen, telkens jaren van bezuinigen zijn." Morgen is er een gesprek tus sen het bibliotheekbestuur en wethouder Langenberg. De twee partijen zullen daar hun standpunten nader verklaren. Het gerechtshof in Den Haag heeft nog steeds geen uitspraak gedaan in de zaak tegen een 30- jarige Leidenaar die in maart van het vorig jaar zijn ex-vrien din zwaar verwondde en haar moeder met een paar kogels door het hoofd doodde. Maan dag zou er een vonnis worden uitgesproken maar dat is uitge^ steld omdat het Hof nog een ge tuige wil horen. De uitspraak volgt nu op 16 juni. Het kost de rechters van het Hof de nodige moeite om de zaak in hoger beroep tegen de Leidenaar - voormalig eigenaar van een glazenwassersbedrijf - af te ronden. Een eerste zitting in december 1994 werd ver daagd naar maart omdat de verdediging een psychiater een contra-expertise wilde laten uit voeren naar de toerekeningsvat baarheid van de man. Deze was hel oneens met het rapport van het Pieter Baancentrum. In maart volgde opnieuw uit stel toen de politie een van me deplichtigheid verdachte Leide naar had aangehouden. Deze man heeft volgens justitie van de plannen van de 30-jarige Lei denaar geweten en hem een re volver gegeven. Voor het open baar ministerie was de arresta tie van de mogelijk medeplich tige een belangrijke ontwikke ling. Met de verklaringen van de man hoopt het openbaar minis terie te bewijzen dat de glazen wasser zich schuldig heeft ge maakt aan moord met voorbe dachte rade. De rechtbank had de man in augustus van het vo rig jaar veroordeeld tot zes jaar en TBS wegens doodslag en po ging tot doodslag, een vonnis waar het openbaar ministerie zich niet mee kon verenigen. Het verkeersveiligheidsbeleid in de regio Leiden voldoet vol strekt niet aan de verwachtin gen. De actie min 25 procent, in 1987 gestart door de toenmalige minister van verkeer en water staat Maij-Weggen met als doel het aantal verkeersslachtoffers met een kwart terug te brengen, heeft in heel Zuid-Holland een bescheiden resultaat gehad, maar in de Leidse regio geen enkel. Daar is het aantal ver keersslachtoffers sinds die tijd juist met zes procent gestegen. Vooral fietsers en bromfiet sers zijn, zo blijkt uit het rap port van de regionale werk groep verkeersveiligheid, een kwetsbare groep. In Leiden ra ken bij verkeersongevallen twee keer zoveel fietsers gewond als in andere steden van vergelijk bare grootte. De commissie ver keer, bestuurlijke vernieuwing en cultuur noemde gisteravond die cijfers 'schrikbarend'. Met de actie min 25 procent werd vooral gemikt op voorlich ting en op een mentaliteitsver andering bij de verkeersdeelne mers. „Die middelen werken niet", zei raadslid E. van Mid delkoop van GroenLinks. „Maar we gaan op dezelfde weg door." PvdA'er E. van der Veen pleitte voor onderzoek naar de oorza ken van al die ongelukken. „Want daar zul je toch je oplos singen op moeten baseren." Een aantal raadsleden pleitte voor meer optreden van de po litie tegen verkeersovertredin gen. Een pleidooi waar wethou der P. Langenberg (D66/ver- keer) zich bij aansloot. „De poli tie moet meer tijd steken in ver keer. De capaciteit die daarvoor nu wordt vrijgemaakt is onvol doende. Dat kan meer en be ter." Van het verkeersveiligheids beleid van de regionale werk groep moet de commissie niet te veel verwachten, zei Langen berg. „We hebben daar maar 70.000 gulden voor en we weten niet welke maatregelen wer ken." Meer heil verwacht Langen berg van infrastructurele maat regelen: de aanleg van fietspa den en hel reconstrueren van gevaarlijke kruispunten. Daar over moet nog voor de zomer een nota verschijnen. Vooruitlo pend daarop besloten burge meester en wethouders gisteren alvast 116.000 gulden uit te trekken voor het opheffen van kleine knelpunten in het Leidse fietspadennet. „En dan gaat het om de dingen die we op korte termijn kunnen oplossen", al dus Langenberg. scheidings- en vergistingsinstallatie I) die Gevulei-gemeenten willen bouwen i de VoorschoteYweg is voor de afvalver- rking overbodig en zowel financieel als lieuhygienisch een groot risico. Dat irijft de stichting stop vuilverwerking )rschoterweg Leiden (SWL) in een brief i de gemeenten die samenwerken in de meenschappelijk Vuilverwerking Leiden omgeving (Gevulei). Recente ontwikke- §en op het gebied van de afvalverwerking iergraven volgens de stichting het plan r.de SVI. 'e stichting ziet steeds meer signalen, de Gevulei maar beter zijn plannen voor ischeidings- en vergistingsinstallatie kan tazen. Andere afvalverwerkers, waaron- de Rijnmondse AVR, hebben na onder- k afgezien van de bouw van een SVI. De- Ide AVR heeft het tarief voor het verbran den van afval verlaagd van 175 naar 155 gulden per ton. Een onderzoek van het Af val Overleg Orgaan zou hebben uitgewezen dat afval goed scheiden en vervolgens de onbruikbare rest verbranden beter is voor het milieu dan scheiden en vergisten. En aan uitbreiding van de capaciteit voor afval verwerking is volgens de SWL ook al geen behoefte. De provincie verwacht dat er in het jaar 2000 ruim voldoende installaties zijn om al het afval uit Zuid-Holland te kun nen verbranden. De brief van de stichting Stop Vuilverwer king sluit voor een groot deel aan bij de kri tiek die hèt CDA-Voorschoten kort geleden uitte op de SVI-plannen. Kritiek waarmee de partij volgens wethouder J. Laurier (GroenLinks/milieu) de plank misslaat. „Ik vraag me trouwens af waarom het CDA in Voorschoten sowieso vragen stelt over de SVI, want Voorschoten heeft geen relatie met de SVI. De SVI is een project van zes gemeenten in de Gevulei en daarvan heeft Voorschoten gezegd: we doen er niet aan mee." Het maximum-tarief voor verwerking van een ton afval in de SVI ligt met 203 gulden heel wat hoger dan de 155 gulden die de AVR nu in rekening brengt. „Maar het voor deel van een SVI is ook niet berekend op een dagcontract", zegt Laurier. „De prijzen voor verwerking van afval fluctueren enorm. Je moet dat dus op de langere ter mijn bekijken. Bovendien zijn we als Gevul ei niet met de planvorpiing voor de SVI be gonnen omdat dat per se goedkoper is. Het gaat ook om milieuhygiënische aspecten en we hebben gezegd dat we als Gevulei-ge meenten de verantwoordelijkheid willen dragen voor verwerking van ons eigen af val." Om vast te stellen of een SVI veel stank veroorzaakt is in een kleine scheidings- en vergistingsinstallatie in het Friese Balk een geuronderzoek gedaan. De resultaten daar van zijn nog steeds niet bekend. volg van voorpagina thouder J. Walenkamp werd de eer ge- ad het officiële startsein te geven voor openingsfeest in In Casa. Dat deed hij de grote zaal, het Colosseum. Een plek ar volgens Kamphues een CDA-wethou- zich misschien minder op zijn gemak voelen. Walenkamp liet daar echter is van blijken en stak de loftrompet over vasthoudendheid van de ondernemer Hphues. We sluiten een tijd af van afzien. De ets-o-theek ging 25 jaar geleden open. Al in 1983 begon de zoektocht naar een ande re lokatie omdat duidelijk was dat het in de Kruisstraat niet verder kon." Het optreden van Walenkamp gister avond was omstreden omdat bezwaren van buurtbewoners tegen de milieuvergunning voor In Casa nog moeten worden afgehan deld. Dat gebeurt volgende week dinsdag. Volgens de Socialistische Partij had Walen kamp daarom de opening niet mogen ver richten. De wethouder meldde gisteravond dat het college van B en W de antwoorden op de vragen van die partij inmiddels had vast gesteld. Die komen er op neer dat het colle ge eensgezind vindt dat Walenkamp wel degelijk kon verschijnen. Walenkamp later daarover: „Het betreft hier een besloten feest, dat mag iedereen houden." Zowel Kamphues, als wethouder Walen kamp als een enkele buurtbewoner gaat er vanuit dat de disco op 19 mei gewoon kan beginnen. „Hooguit scherpt de rechter een aantal voorwaarden aan", aldus een omwo nende. Aan de andere kant maakte ze ook gretig gebruik van de gelegenheid om alle noviteiten van dichtbij te zien en het feest mee te maken. „Ach, misschien is het de enige avond dat we plezier kunnen hebben van deze tent." Schennispleger LEIDEN Twee meisjes van 9 en 10 jaar werden gistermiddag gecon fronteerd met een man die zijn geslachtsdeel liet zien. De twee meisjes werden bij het fietstun- neltje bij de Oesterbank in Lei den ingehaald door een brom fietser. Na de tunnel wachtte hij de meisjes op. Dure fiets weg LEIDEN Een fiets ter waarde van 5000 gulden is in de nacht van maan dag op dinsdag gestolen uit een kelderbox van een flat aan het Vijf Meiplein in Leiden. De deur van de box werd opengebroken. Enquête over autoluw centrum LEIDEN Voorzitter P. Bunnig van het Midden- en Kleinbedrijf Leiden heeft weinig vertrouwen jn de manier waarop de binnenstad autoluw moet worden gemaakt. Hij vreest dat de gemeente niet aan de voorwaarden van de middenstand - goede beweg wijzering, voldoende parkeer plaatsen, korte looproutes naar winkels - zal voldoen. Of de le den van de MKB dat ook vinden moet blijken uit een enquête die de ondernemersvereniging houdt. De resultaten daarvan worden maandagavond gepre senteerd op een symposium in Holiday Inn. efstal uit auto len» Uit een aan de Baatstraat in Leiden geparkeerde auto is dt4000 gulden elektrisch gereedschap en een autotelefoon 3000 gulden gestolen. De inbraak is gepleegd in de nacht ^jimaandag op dinsdag. ouden ringen gestolen >en Sieraden, een videorecorder, een draagbare radio en te gouden ringen zijn gisteren gestolen uit een woning aan de Heussenstraat in Leiden. Een deur van het huis werd open- broken. 0*NNO 1895 Vrijdag 10 Mei j Raadhuis te Oegstgeest zal spoedig telephonisch verbonden den met het Centraal-bureau te Leiden. ganzen, wanneer ze jongen hebben, lastige hoenders kun- 1 zijn, bleek een dezer dagen te Woubrugge. Zekere T., die ganzenkuiken te dicht naderde, werd door moeder de gans 2 maale toe zoodanig in het been gebeten, dat geneeskundi- behandeling van den man noodig werd. bode van Leiderdorp naar Hoögmade is aangesteld te Leiden brievenbesteller. UNO 1970 maandag 11 mei Verplaatsing van de kermis op 3 oktober naar het Groenoord- Iferrein heeft betere financiële resultaten gegeven, maar een ^minderingaan sfeer in de binnenstad. De vereniging, die het i dse feest organiseert, wil de gezelligheid terugbrengen door i. kraampjes te zetten op de plaatsen van voorheen: Beesten- trkt, Turfmarkt en Stationsweg. In de jaarvergadering hoorden I leden verder, dat de optocht ook meer aandacht krijgt en het itto „kassie kijken". utrecht/leiden* De Utrechtse politie heeft gisteren een 21-jarige man uit Voorschoten aangehouden. De Voor schotenaar werd bij een controle ingerekend om dat hij zich verdacht gedroeg. De man was in het bezit van spullen die in de nacht van maandag op dinsdag waren gestolen uit een auto die stond ge parkeerd aan de Weidehof in Leiden. De eigena resse van deze auto had bij haar voertuig een ka bouter aangetroffen, die elders was gestolen. De man is overgebracht naar het politiebureau in Leiden waar hij aan de tand zal worden gevoeld over de diefstallen. Tegen elkaar geklapte auto's, kermende slachtoffers met akelig bloedende wonden en hulpverleners die af en aan renden: de Aerent Bruunstraat vormde gisteravond het decor van een grote rampenoefening van de Eerste Leidsche EHBO-brigade. Voor de jaarlijkse oefening werd deze keer met twaalf zogenaamde lotus slachtoffers een groot verkeersongeluk geënsceneerd. foto dickhocewonino Mandas zich te zeggen. „We richten ons op bedrijven in heel Noord- en Zuid-Holland." Dat Luykx naast de horeca, de antiekhandel en het theaterge- beuren (Trianon en Rex) zich ook al in de automatenhandel begeeft, mag volgens Mandas geen verwondering wekken. Zo wel Luykx als Mandas hebben belangsteling voor behendig heidsspelen. „We hadden het er al vaker over gehad om samen een zaak te beginnen. Nu kwam het er een keer van." Het duo heeft veel contacten in de hore- cawereld en denkt dat er on danks de concurrentie nog wel brood te verdienen valt in de automatenhandel. Dat Leiden sinds 1 maart een stringenter gokkastbeleid heeft ingevoerd, ziet Mandas niet als een belemmering. Cafe"s mo gen nu nog maar een fruitauto maat in hun zaak hebben, ter wijl sportkantines, patat- en shoarmazaken hun gokkasten hebben moeten verwijderen. Mandas ziet hiervoor flipper kasten en videospellen in de plaats komen. Volgens Mandas was het geen enkel probleem om een vergun ning te krijgen voor zijn nieuwe onderneming. Een gemeente woordvoerster bevestigt dit. Het pand heeft een winkelbestêfri- ming. „En of je nu huishoudelij ke artikelen verkoopt of speel automaten verhuurt maakt voor de vergunning in principe niets Uit." Istaven leutelstad krijgt er weer een B*u\ve exploitant van speelau- aten bij. Trend Amusement e naam van het bedrijf dat derdagavond op de Nieuwe stenmarkt 5 zijn deuren nt. De zaak richt zich op de ;ca, club- en buurthuizen en 'an uitgaansgelegenheden, evert behendigheidsspelen flipperkasten, voetbalspe- :n videogames. Daarnaast Trend Amusement fruit en pooltafels bij be- Mandas en Ijioreca- Ben Luykx zijn sa- eigenaar van de nieuwe In het pand was een deel van het win- in tweedehandsgoederen Old Things' gevestigd, een zaak van Luykx. winkel bestaat nog steeds, is nu twee panden verder- Amusement beschikt een showroom, een werk- its en een kantoor. Dat is voldoende, denkt ndas, die reeds enkele jaren aring in de automatenhandel ft. „We beginnen klein, want willen eerst eens kijken hoe loopt", zegt hij. Een aantal iten heeft Trend Amuse- ït in ieder geval binnen, om- de horecagelegenheden van de kasten zullen afne- ,Maar dat wordén natuur- niet de enige klanten", haast

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13