Boeken 'Vooral verleden jaar heb ik veel gefilosofeerd over het feminisme' et uit - ZATERDAG 6 MEI 1995 redactie renee de borst 023-150241 Veronica Hazelhoff geeft geen kant en klare oplossingen jeugdboeken recensie casper markesteun feronica Hazelhoff, 'De Sneeuwstorm', tekeningen van Pet van Poppel. Uitgeverij Quendo, 24,90. In het voorlaatste Veren waren het de tweeling zusjes Nini en Maja die tijdens de vakantie op een eiland een bijzonder meisje ontmoeten in een godverlaten landschap: 'Het leek hier niet op Zandvoort. Er lagen kiezelstenen op donker zand. En de zee was bijna zwart. Zelfs het jeetje zon gaf nog geen kleur. Hier zou Nini nooit gaan zwemmen, zelfs pootjebaden wilde tellier niet.' In de Sneeuwstorm, het nieuwste boek van Veronica Hazelhoff, dwalen de neven Ollie (ge noemd naar Olivier Hardy) en Arthur (ge- loemd naar de ridder) op een gegeven mo- nent door een vergelijkbare, bijna surrealisti- iche omgeving. Nu is het een sneeuwland- jchap waar de twee jongens doorheengaan, op veg naar school. Daar wil Arthur per se naar toe, omdat hij er zeker van is dat Monica er ook zal zijn, het meisje op wie hij hope loos verliefd is. De bus rijdt niet. Ollie sjokt maar met Arthur mee, want 'wat 01- lie ook zei, niets hielp. Zelfs al wist hij dat het eigenlijk een eng meisje was. Zo'n j meisje dat stiekem nog een ander vriendje had. Of dat Arthurs liefdesgedichten hard- ii op aan haar vriendinnen voorlas. 3 In het poollandschap verliest Ollie zijn petje waar hij zo aan gehecht is en ver- dwalen de twee jongens tot ze bij een eenzaam huisje komen, waar een jongen met een hond woont. Daar komen ze bij 4 van de sneeuw en de kou. Arthur wil snel d verder, maar dat gaat moeilijk, omdat hij 3 zijn enkel verstuikt heeft. Dus draagt Ollie hem maar. Ook die tweede keer komen ze niet veel verder en belanden ze weer bij de jongen, wiens hond intussen behoor- J_ lijk ziek is geworden. Omdat Ollie zonder ~J er bij na te denken een brief leest die op 4 tafel ligt ('Vera, natuurlijk mis ik je. Maar het is al zo lang geleden en ik weet niet of het liefde was.') moeten ze er uit van de Dngen. En net als in een sprookje is driemaal cheepsrecht. Weer komen ze bij de jongen. )ie gaat de brief posten en met zijn hond naar Ie dierenarts. Ollie en Arthur komen bij een [esloten school. Arthur durft niet te bellen bij rlonica en met de bus die intussen weer rijdt, jan de twee neven terug naar huis. Met drieënzeventig respectievelijk vierent- chtig bladzijden, zijn Veren en De Sneeuw- torm eigenlijk niet meer dan novellen, inge- ikte verhalen in ieder geval, waarin Hazelhoff J angeeft, beroert, vluchtige ontmoetingen laat laatsvinden en veel overlaat aan de invulling oor de lezer die aan het eind van De Sneeuw- torm met misschien even veel vragen blijft zit- :n als Ollie: 'Zou hij de jongen en de hond oit nog terugzien? Kreeg de jongen antwoord p zijn brief? Had de kater nog kunnen wer- En zijn petje? Waar lag dat?' Een bezwaar is dit echter niet. Zoals Nini in Veren meer over zichzelf en haar relatie tot -Jiaar zus Maja te weten komt, wordt Ollie een /O tuk wijzer over zichzelf en zijn verhouding tot ijn neef Arthur. Elke keer krijg je door het le en een ietsie pietsie meer inzicht over wie je ent. Veel blijft nog onopgelost en wordt ellicht later duidelijk. Kant en klare oplossin- HS krijg je zelden aangereikt. Pas door na te lenken over de werkelijkheid en daar dus nigszins van te abstraheren, kom je telkens in stapje verder. Dat laat Hazelhoff in deze wee laatste boeken op subtiele wijze zien, vak- undig geholpen door illustrator Peter van oppel. Boek met brieven van vorstinnen Emma, Wilhelmina en Juliana: boeken interview wilma de rek/gpd Drie vorstinnen Brieven van Emma, Wilhelmina en Juliana Uitgevenj De Ar beiderspers, Pnjs 69,90. Gelijknamige tentoonstelling in het Oranje Museum in Baam, di t/m vr 10 -17 uur, za zo 12 -17 uur, ma gesloten. Tot oktober 'Koninklijke Hoogheid, u be hoeft zich geen zorgen te ma ken over de inhoud van uw brieven, want, met permissie, u komt er in naar voren als een schat van een meid'. Met die woorden trok Bas Romeyn, boe kenverzamelaar, prinses Juliana een paar jaar geleden over de streep. Romeyn was in het bezit gekomen van een flink aantal brieven van de koninginnen Emma, Wilhelmina en Juliana en had Juliana's toestemming nodig om tot publicatie over te kunnen gaan. De toestemming kwam en het resultaat ligt nu bij de boekhandel onder de titel Drie Vorstinnen brieven van Emma, Wilhelmina en Juliana. Samensteller Bas Romeyn is boekenverzamelaar en liefheb ber van het Koninklijk Huis. En kele jaren geleden kreeg hij van een Haarlems veilinghuis een catalogus toegestuurd waarin onder meer de veiling van een partij kinderbrieven van prinses Juliana aan haar kinderjuffrouw Mien Hulleman werd aange kondigd. Hij vroeg ze ter inzage. ,,Ik las ze en dacht: ja, boeken daarover zijn er altijd wel van, maar brieven als deze zijn in de letterlijke betekenis uniek." Hij bood en kreeg. Niet alleen de brieven, maar ook een heleboel publiciteit. „Iedereen verwachtte dat ik er meteen een boek van zou maken, maar dat was in eerste instantie helemaal mijn bedoeling niet. Ik vond het alleen maar leuk om die brieven te hebben. Na de veiling en alle publiciteit eromheen werd ik door mensen uit heel Neder land gebeld en geschreven: de een had nog een stapeltje brie ven zus, de ander wat brieven zo. Op een gegeven moment had ik er zes van Emma, twintig van Wilhelmina en ruim hon derd van Juliana en toen dacht ik: ik heb nu drie vorstinnen. Dat leek me een leuke titel voor een boek." De inhoud van de brieven is niet opzienbarend. Mededelin gen als 'heb ik je al verteld dat Bep van Hardenbroek tante is geworden' en 'tweede Paasdag zijn we naar een concert ge weest' worden afgewisseld met aardiger, maar verder toch wei nig enerverende informatie als 'ze is erg sociaal aangelegd windt iedereen om haar kleine vinger' Ouliana over Beatrix) of 'we passen goed bij elkaar, heb ben dezelfde smaken gevoe lens' Ouliana over Bernhard). Uit de brieven blijkt dat het hu welijk tussen Wilhelmina en Hendrik aanvankelijk helemaal zo slecht niet was, dat Juliana in 1910 al een beetje kroop ('doch nog niet een zittend kind is') en dat overal in paleis Noordeinde open houtvuren werden aange stoken toen prins Bernhard zijn intrede deed. Werkelijk intiem zijn de drie vorstinnen echter nergens. „De brieven bevestigen zo'n beetje wat we al wisten," zegt Bas Romeyn. „Juliana komt er uit naar voren als de heel aardi ge, lieve meid zoals we haar kennen, een vrouw met een blij gemoed. Wel enigszins verras send is Wilhelmina: zij heeft al tijd zo'n imago gehad van 'stoe re rots in de branding'. Maar als je dan leest hoe hartelijk ze schrijft over Juliana, over prins Hendrik dan doemt er wel een iets warmer en sympa thieker beeld op. Emma schreef met name naar familie, en haar brieven gaan ook voornamelijk over familiezaken. Ik denk dat ze wat afstandelijker was dan haar dochter en kleindochter, maar dat weet ik meer uit ande re bronnen dan uit de brieven." Eén van de leukste passages uit het boek staat, volgens Ro meyn, in de brief die Juliana op 1 februari 1925 schreef aan haar kinderjuffrouw Mien Hulleman. Ze is dan vijftien jaar oud en vertelt over een 'diner voor ci viele autoriteiten', waarbij ze aanwezig was. ,,'k Had gedacht dat zoo'n ontzettend plechtig diner ontzettend vervelend en flauw en aanstellerig zou zijn. Maar 't was vreeselijk aardig!! Ik geloof, dat bij zóó'n gelegen heid mannen veel geschikter zijn dan vrouwen. Dat is bij mij namelijk een teer punt. Vooral verleden jaar heb ik erg veel ge filosofeerd over het feminisme als je er haast niets van weet, kun je er zoo heerlijk makkelijk een oordeel over hebben 'k Zou toch zulke gloeiende epis tels voor de Vrije Vrouwen kun nen schrijven!" Bas Romeyn: „Dat ze dergelij ke dingen al zo jong zegt, vind ik wel frappant. Ze was toen vijftien! Juliana is voor mij het grote schrijftalent van de drie. Ik vind dat ze heel poëtisch schrijft, met mooie formulerin gen, een beetje filosofisch soms. Wilhelmina heeft het mooiste handschrift. Nee, taalfouten maken ze geen van drie." Frithjof Foelkel Onder de pannen Uitgeverij Meulenhoff Prijs 34,90 Debuutroman over intel lectuele decadentie. De hoofdpersoon is een fysi cus, een psychiatrisch geval, maar ook reken meester van een Aktie Theater Groep. Foelkel zelf, geboren in 1945, is theoretisch fysicus en zweefvlieginstructeur. lan McEwan De dagdromer Uitgeverij De Harmonie Prijs ƒ22,50 Het eerste jeugdboek van de bekende Engelse schrijver. Peter Fortuin heeft fantasieën waar zijn zusje, vader en moe der niets van vermoe den. Een heerlijk dag- droomboekje, waar ook de 'oudere jeugd' veel leesplezier aan kan bele- Dorothy Parker Je was geweldig Uitgeverij Prometheus Prijs 17,50 Verzamelde verhalen van de schrijfster die in de jaren '20 en '30 grote successen boekte met haar geestige verhalen en scherpe tong. Verta ling Frédérique van der Velde. Marie Kessels De god met gouden bal- Geestige roman over Veer, die in een stations kiosk versnaperingen verkoopt. Ze is zich zeer bewust van alles wat zij doet en laat zichzelf geen moment met rust maar observeert on dertussen mensen en dingen even scherp als zichzelf. Zij gaat een re latie aan met Gus, een oudere man met een ge passioneerde levensstijl die kanker heeft. Kes- seis publiceerde eerder de romans Boa en Een sierlijke duik. Marie Kessels DE GOD MET GOUDEN BALLEN ÏJC BCZlgC Dl) Fleur Bourgonje Onderstroom Uitgeverij Atlas Prijs/ 25,00 De liefdesgeschiedenis van een diepzeeduiker en een dichteres. De hij en de zij hebben niet eens een naam, geen ge zicht, een enkele identi teit of nationaliteit, geen taal. Alleen de locatie wordt genoemd: Akaba, de Golf van Akaba, bo ven in de Rode Zee. Bourgonje debuteerde met Spoorloos, het best verkochte debuut van 1985. LiZhisui Het privé-leven van Mao Uitgeverij Balans Prijs/59,50 Tweeëntwintig jaar was Li Mao's persoonlijke ge neesheer. Hij geeft in zijn herinneringen een beeld van Mao's dicta torschap, het geheime hofleven in de be schermde wijk waar de Chinese leiders woon den, en de verschrikkin gen die het Chinese volk onderging. P U Z Z E )PGAVE 501 IYPTOGRAM irizontaal: io Alsnog verwerkt tot leus (6); 7. opschudding was niet nodig, twas vals! (5); 8. Vogel ter af- iting van een voertuig (5); 9. isleidend licht (5); 10. Licht aar op, want je gaat erop! (4); Onzinnig harnas (6); 12. Een ouw kan er niet door om in de tel te komen? (6). OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL ticaal: iBocht in zee voor 'n stad in ru (5); 3. Het wordt beter en taal anders (6); 4. Het is een ten derhalve niet in een kwade uk (6); 5. Die gaat er snel van- »r met het vlees! (4); 6. Vlei- id strakker trekken (8); 10. !t op konijnen met een boor 11. Nou vraag ik je, drink er- f!(3). R I TOMPOES Heer Bommel en de Hachelbouten Op een mooie dag in het voorjaar stond heer Bommel op zijn gazon en staarde naar een kale plek in het gras. Om hem heen was alles in bloei, een zacht lentewindje streek hem langs de slapen en de vogeltjes zongen in het lommer. Maar heer Ollie had daar geen aandacht voor. „Wat een rare, ronde plek", prevelde hij. „Grauwe aarde, omzoomd met paddestoelen en dat terwijl Joost toch alles goed bemest heeft! Dat is niet normaal..." Hij schudde het hoofd en een vreem de beklemming maakte zich van hem meester. „Dit moet een heksenkring zijn", hernam heer Bommel, een schichtige blik om zich heen werpend. „Zoiets brengt ongeluk. En wat is dat daar? Daar staat iemand mijn beuk te be kladden!" Ontstemd spoedde hij zich naar de ingang van zijn tuin, waar een ge meentearbeider doende was met een kwast en een potje witte verf. „Wat betekent dit?" vroeg heer Ollie uit de hoogte. „Ik breng uw huisnummer aan", leg de de ander uit. „Een nieuwe ge meenteverordening. Ieder pand moet genummerd worden; dat is ge makkelijker voor de post. Zodoen de." Heer Bommel wilde een scherp ant woord geven, doch zijn oog was op de cijfers gevallen en nu verbleekte hij. „Dertien!" stamelde hij. „Nummer dertien!" „Dat klopt", gaf de beambte toe. „Distellaan 13; dat bent u." „M-maar dat is het ongeluksgetal!" riep heer Ollie verslagen uit. H W R Weersvooruitzicht ZATERDAG 06 MEI DOOR HANS VAN ES Dankzij de medewerking van een standvastig hogedrukgebied be leefden we gisteren een van de warmste bevrijdingsfeesten van de afgelopert 50 jaar. Bij onafge broken zonneschijn en vrijwel windstil weer werden de maxima landinwaarts opgeschroefd naar 25 tot 27 graden. Aan het strand bleef het een paar graden koeler dankzij een zwak zeewindje. Tijdens het rustige en zonnige weer van de laatste tijd had zich veel stof verzameld in de onder ste luchtlagen, waardoor de lucht duidelijk minder blauw was dan de voorgaande dagen. Vooral aan zee was het nogal nevelig door de vochtige lucht, die met de aan- landige wind een eindje landin waarts stroomde. Een nieuwe kern van hogedruk is van Ierland naar de Noordzee getrokken. Aan de zuidflank hier van stroomt vandaag iets minder warme lucht vanaf de Duitse Bocht naar ons land. Afgezien van een paar vegen bewolking wordt het opnieuw een zonnige dag. Het kwik loopt tot comfortabele waarden op met maxima van 19 graden aan zee tot 23 graden landinwaarts. Morgen is er aanvankelijk nog weinig te merken van een ophanden zijnde weersverandering. De dag begint zonnig en rustig bij snel oplo pende temperaturen. Landinwaarts is weer 25 graden mogelijk. De barometer begint echter flink te dalen op de nadering van een Schot se storing, die vanaf zondagavond korte metten maakt met de onbe zorgde zomerse sfeer boven Nederland. In de loop van de dag komt er steeds meer bewolking opzetten en in de avond dienen zich verspreid de eerste regen- en onweersbuien aan. Maandag is de Schotse storing uitgegroeid tot een flinke depres sie, die via het noorden van ons land het Europese vasteland binnen trekt. Er gaan nu op meer plaatsen buien vallen en de zon laat zich vrijwel niet meer zien. Het kwik doet een forse stap terug: 15 graden. De koude luchtmassa, die de depressie achter zich aan sleurt, krijgt nog een extra stimulans door een nieuw en krachtig hogedrukgebied boven Oost-Groenland, waardoor arctische lucht naar het zuiden be gint testromen. Rond het midden van de week heeft deze lucht de landen rond de Noordzee overspoeld. Zonnige perioden worden afgewisseld door gure buien met kans op onweer. Het kwik stokt bij 12 13 graden. WÊÊÊÊÊÊÊÊ E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Bewolkt en perioden met regen. In de omgeving van Oslo nog af en toe zon en overwegend droog. Zondag grootste kans op regen in het zuiden. Meer naar het noorden opklaringen en droger. Maxima tussen 10 en 14 graden, zondag in het noorden dalend tot 6 graden. Wolkenvelden en af en toe regen. In het zuiden meer zon en overwegend droog. Middagtemperatuur van 7 graden in het noorden tot 15 in het zuiden. Oenemarken: Droog en flink wat zon. Zondag later op de dag vanuit het westen meer bewolking. Middagtempe ratuur circa 15 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Zaterdag in de loop van de dag in Ier land en Schotland meer bewolking ge volgd door regen. In Wales en Engeland nog perioden met zon en droog. Zondag breidt de bewolking zich uit naar Enge land en gaat er overal regen vallen. Mid dagtemperatuur tussen 17 en 23 gra den, tijdens regen ongeveer 12 graden. België en Luxemburg: Zonnig en warm. Zondag in de loop van de dag stapelwolken en in de avond kans op onweer. Middagtemperatuur tussen 20 en 23 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Zonnig, zondag ook enkele stapelwolken en in de avond kans op onweer. Middag temperatuur ongeveer 25 graden, langs het Kanaal rond de 20. Portugal: Zaterdag wolkenvelden en enkele regen- of onweersbuien. Zondag meer zon, maar nog steeds kans op een bui. Mid dagtemperatuur ongeveer 24 graden. Madeira: Wolkenvelden afgewisseld door zon en slechts een kleine kans op wat regen. Middagtemperatuur rond 22 graden. Spanje: Flinke perioden met zon, maar vanuit het zuidwesten meer bewolking. Vooral langs de Portugese grens en langs de zuidelijke costa's enkele regen- of on weersbuien. Middagtemperatuur tussen 25 en 30 graden, langs de Golf van Bis kaje ongeveer 20 graden. Canarische Eilanden: Flinke perioden met zon en droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 25 graden. Marokko: Westkust: flinke zonnige perioden, maar vooral zaterdag ook een enkele regen- of onweersbui. Maxima tussen 27 en 32 graden, bij zeewind koeler, Tunesië: Zonnig. Middagtemperatuur vlak aan zee ongeveer 24 graden. Zuid-Frankrijk: Flink wat zon en droog, maar in de ber gen een kleine kans op een onweersbui Maxima tussen 25 en 30 graden. Mallorca en Ibiza: Zonnig. Middagtemperati 25 graden. Italië: Zonnig. Middagtemperatu en 28 graden. Corsica en Sardinië: Zonnig. Middagtemperatuur ongeveer 24 graden. Malta: Zonnig. Middagtemperatuur rond 25 graden. Griekenland en Kreta: Flinke zonnige perioden en vooral zater dag nog kans op een regen- of onweers bui. Middagtemperatuur oplopend van circa 18 graden op zaterdag naar 21 op zondag. Turkije en Cyprus: Met name langs de Turkse zuidkust en op Cyprus stapelwolken en enkele re gen- of onweersbuien. Langs de Turkse westkust overwegend droog en meer zon. Middagtemperatuur van omstreeks 15 graden langs de Turkse zuidkust tot rond 20 graden langs de westkust. Duitsland: Zonnig, maar in het noorden mogelijk zondag enkele wolkenvelden. Middag temperatuur van 16 graden in het noor den tot 23 in het midden en zuiden van Duitsland. Zaterdag nog op veel plaat sen ongeveer 25 graden. Zwitserland: Zonnig. Middagtemperatuur rond 24 graden. Oostenrijk: Zonnig. Middagtemperatuur rond 24 graden. Polen: Zaterdag flinke perioden met zon, maar ook enkele stapelwolken ep kans op een bui Zondag vooral in het oosten kans op een bui. Middagtemperatuur rond 16 graden, zaterdag in het zuiden nog plaatselijk 22 graden. Hongarije: Perioden met zon en op de meeste plaatsen droog. Maxima ongeveer 24 graden. ZONDAG 7 MEI 1995 Zon- en maanstanden Zon op 06.00 Zon onder 21.12 Maan op 12.23 Maan onder02.21 Waterstand Uitluiden Katwijk Hoog 08.54 21.46 08.27 21.19 Laag 04 56 17.31 04.37 17.12 MAANDAG 8 MEI 1995 Zon- en maanstanden Zon op 05.58 Zon onder 21.13 Maan op 13.30 Maan onder02.49 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 10.04 23.00 23.37 22.33 Laag 05 46 18 2(7 05.27 18 01 Weerrapporten 05 mei 20 uur: 26 10 0,0 26 8 0.0 26 10 0.0 24 7 OX) 27 8 0.0 22 11 00 25 8 0,0 26 8 0.0 25 12 0,0 27 10 00 ongeveer r tussen 23 Oen Helder licht bew Rotterdam onbew Twente licht bew. Vlissingen onbew. Maastricht onbew Aberdeen licht bew. Athene licht bew Barcelona onbew. Berlijn licht bew. Boedapest onbew Brussel onbew. Cyprus halt bew. Dublin licht bew. Frankfurt licht bew. Genève onbew Helsinki hall bew. Innsbruck licht bew. Istanbul licht bew. Klagenlurt licht bew. Kopenhagen hall bew. Las Palmas onbew. Luxemburg Madrid nnw2 20 8 0.1 ozo4 28 15 OX) w2 .27 12 0.0 w5 20 14 Orl ono4 15 8 OIO zw2 26 11 0,0 nno2 25 8 0O zo 5 16 7 0J1 irer. 1 23 6 0X) o 1 15 0.0 nno3 24 7 00 w/w 6 21 12 0.0 nnolO 23 19 0:0 zzw2 25 20 0,1 wl 27 9 0;0 w3 27 10 0.0 zzw2 26 13 0.0 zzo5 28 10 0.0' zzo2 21 16 00 hall bew. Bangkok Buenos Aire Casablanca Johannesburg onbew Los Angeles licht bew New Orleans onbew. New York zwaar bei TelAvtvj hall bew. w.s.O 32 26 0,4 zo3 19 9 0*,0 w3 22 18 00 w.s.O 23 16 0.0 w9 16 12 0.0 ono3 29 17 0.0 no 5 15 13 0.0 nnwl 24 13 0:0 n2 16 13 240 wnw6 18 6 OjO

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7