I Totale oorlog Kroatië dichterbij Buitenland Hamasprotest bij moskee Gaza Italië en Wiesenthal Centrum gelukkig met uitlevering Priebke Zoektocht naar lichamen in puin overheidsgebouw Oklahoma gestaakt President Wereldbank overleden Ethiopische machthebbers nu al zeker van verkiezingswinst fERDAG 6 ME11995 olitle Tokyo vindt grondstof gifgas De politie van Tokyo heeft gisteren in het herentoilet phet drukke metrostation Shinjuku twee zakken met chemi- (ie stoffen gevonden die bijeengevoegd dodelijk blauwzuurgas hnen vormen. De politie ontdekte de zakken na een brand- jlding. Een zak bevatte natriumcyanide, de andere verdund bvelzuur. Een van de zakken had vlam gevat, maar beide kon- n zonder problemen uit het toilet worden verwijderd. De poli- ■Mzei de zaak te behandelen als een poging tot moord. Ito: nazi-partij in Duitsland verboden jdam Het ministerie van binnenlandse zaken van de Duitse ;lstaat Brandenburg heeft gisteren de rechtsextremistische ^jepering Vereniging DirekteActie/Midden-Duitsland verbo- De organisatie richt zich tegen de grondwettelijke orde, rheerlijkt het Nazi-bewind en hangt het racistische en antise ptische gedachtengoed aan, zo zeggen de Duitse autoriteiten. beweging zegt terroristische middelen niet te schuwen en ktpoiipbeert met een reeks publikaties vooral jongeren voor haar >«ieid>eën te winnen. »opltt n onderzoek ontuchtige kardinaal °p<4en De katholieke bisschoppen van Oostenrijk zien af van lEonderzoek naar de beschuldigingen over seksueel misbruik or kardinaal Hans Hermann Groër. Wel zullen ze een pastora- commissie instellen die ervoor moet zorgen dat de kerk na de r*ftstie-Groër het vertrouwen van de gelovigen herwint. Dit "ïft bisschop Weber, voorzitter van de Oostenrijkse bisschop- s, Arbf conferentie, gisteren laten weten. Groër wordt ervan be- nuldigd dat hij twintig jaar geleden priesterstudenten seksueel rieninffr misbruikt. De zeer behoudende primaat van de Oosten- Jse kerk, sinds 1986 aartsbisschop van Wenen, ontkent. De |*909ljchulding werd eind maart door een ex-seminarist geuit en Z'jele dagen later kwamen andere oud-studenten met soortge-» verk fe aantijgingen. Verwacht wordt dat Groër snel zal aftreden als [tsbisschop. lEiD^Hen in Belfast: 17 agenten gewond Zeventien politieagenten zijn donderdagavond gewond ikt in gevechten met zo'n tweehonderd Noordierse loyalis- ■4. Zij gooiden met stenen, flessen en benzinebommen naar de fitie. De relschoppers volgden een optocht van de protes- itse Orde van Orange die een plechtigheid hield om het einde de Tweede Wereldoorlog in Europa te herdenken. De de- Instranten maakten geen deel uit van de parade. De politie [richtte acht arrestaties. Het was de tweede keer binnen twee éen dat het in Noord-lerland tot ongeregeldheden kwam. De Titie raakte woensdag in Londonderry slaags met aanhangers p Sinn Fein, de politieke tak van het Iers Republikeins Leger pmars regeringsleger Sierra Leone town» Opstandelingen van het Verenigde Revolutionair nt (RUF) in Sierra Leone hebben tijdens een overval op de iKoidu tussen de twintig en dertig burgers vermoord. Het le- wist de aanvallers even later te verdrijven. Eerder werd ge ld dat een kleine tweehonderd doden waren gevallen, maar [regeringswoordvoerder ontkende dat. Het regeringsleger igde er ook in om met hulp van troepen uit Nigeria en Gui- ede opstandelingen te verdrijven uit de strategisch belangrij- ilaats Waterloo bij de hoofdstad Freetown. Als het RUF er in geslaagd Waterloo in te nemen, dan was de op een schierei- d gelegen hoofdstad van de rest van het land afgesneden. ïailand valt Karen in Myanmar aan ta waw Thaise strijdkrachten hebben gisteren met g htshelikopters de aanval ingezet op boeddistische Karen op dgebied van buurland Myanmar, het vroegere Birma, ailand is het zat dat de boeddistische Karen, gesteund door Myanmarese leger, hun christelijke volksgenoten aan de lise kant van de grens aanvallen. Er leven lang§ de Thais- I yanmarese grens ongeveer 70.000 gevluchte Karen. De her- ▼s ilde aanvallen vanuit Myanmar op de christelijke Karen wer- i steeds door Thailand morrend getolereerd. Donderdag wer- idrie Thaise politiemensen gedood bij gevechten met boed- ische Karen. Het Thaise leger sloeg terug. Een kamp van de ïddistische Karen in het zuidoosten van Myanmar werd met i raketten bestookt. Het leger van Myanmar reageerde door Druggen over de grensrivier af te sluiten. ont National uitgesloten van verkiezing iSEL Geknoei met handtekeningen op de kieslijsten voor de gische senaat en het regionale parlement in Waals-Brabant is rechts-extremistische Front National opgebroken. Het ifdkiesbureau in Namen en Nijvel verklaaftle de lijsten deze k ongeldig. De Franstalige partij komt derhalve ook niet in ïmerking voor publieke financiering van zijn verkiezingscam- ;ne voor de beide colleges. De extreem-nationalistische partij volgens een onlangs uitgevoerde enquête van het dagblad Libre Belgique rekenen op 6 procent van de stemmen in Wal- ië en 8 procent van de kiezers in Brussel. Op 21 mei worden lelgië verkiezingen gehouden voor het federale parlement mer en senaat) en de regionale parlementen. echter herroept oordeel over neonazi ÜL; De omstreden Duitse rechter Rainer Orlet, die vorig jaar storm van woede veroorzaakte door een positief oordeel de neonazi-leider Deckert, heeft zich van dit oordeel gedis- tieerd. In zijn vijf pagina's tellende toelichting schrijft Orlet zijn omstreden oordeel 'achterhaald' is. Hij onderstreept der zijn trouw aan de grondwet. Orlet had Deckert in de mo ring van een vonnis waarin de neonazi tot een jaar voor- ardelijke gevangenisstraf werd veroordeeld, een 'persoonlijk- dmet sterk karakter' genoemd. Het parlement van de deel- at Baden Württemberg eiste van hem een toelichting. SPD en willen Orlet desondanks ontslaan. Belgrado zendt pansterwagens, VN in opperste staat van paraatheid ZAGREB Rtr-DPA Een totale oorlog om West-Slavonië in het oosten van Kroatië is vrijwel onafwendbaar. Niet alleen mobiliseren zowel de Kroaten als de Krajina-Serviërs al hun man schappen en artillerie, ook zond Belgrado een forse pant ser-divisie naar de omstreden enclave die onder toezicht stond van de VN. De blauwhelmen in het gebied verke ren in opperste staat van paraatheid. maar de achtergebleven vrou wen houden het op gevangen neming. VN-medewerkers, EU-waar- nemers en VN-afgezant Akashi maakten melding van plunde ringen door de Kroaten. Journa listen zouden hebben gezien hoe Kroatische soldaten tijdens een zegetocht buitgemaakte huisraad meevoerden. Maar Servische gevangenen weer spraken dat. Een aantal van de zevenhonderd Servische man nen die in de handbalruimte van het sportcentrum van Bjelovar waren opgesloten ver klaarden dat van mishandeling of diefstal van huisraad door de Kroaten geen sprake was. Ook een Duitse EU-waarnemer was van oordeel dat de Kroaten niet buiten hun boekje zijn gegaan. De ambassadeur van Kroatië bij de VN vroeg dan ook excuses van het secretariaat van de vol kerenorganisatie voor het aan leveren van valse informatie. Volgens Mario Nobilo zijn de berichten over schendingen van mensenrechten 'overdreven' en moet de hoge vertegenwoordi ger van de VN, Chinmaya Ga- rekhan, die deze gegevens door- Een EU-waarnemer in Zagreb meldde gisteravond de opmars van pantsereenheden uit de Fe derale Republiek Joegoslavië (Servië en Montenegro). Op dat moment waren de troepen van Belgrado die de verdreven Kraji- na-Serviërs kwamen versterken, de grens met Kroatië nog niet gepasseerd. Volgens de leiding van de VN in Kroatië kan de troepenbeweging uit Belgrado niet direct worden uitgelegd als hulp aan de Serviërs. De VN houden de mogelijkheid van machtsvertoon open. In Pakrac, aan de rand van Krajina, wachtten vrouwen en kinderen gisteravond angstig op het verdere verloop van de oor logshandelingen. De strijd om Pakrac, het laatste bolwerk van de Serviërs, was 's ochtends be slecht. De Kroatische overwin naars voerden duizenden Ser viërs in bussen af. Ze transpor teerden de strijders naar de sportstadion van Bjelovar en de gevangenis van Lepoklava. De Kroatische legerleiding meldde dat ze de mannen meenamen voor 'voorlopige registratie', Onderzoek naar misdragingen Nederlandse blauwhelmen den haag anp Landmacht-bevelhebber ge neraal Couzy heeft een onder zoek gelast naar mogelijk wan gedrag van Nederlandse VN- militairen in Bosnië. Defensie heeft dit gisteravond beves tigd. Geruchten over misdra gingen vormen de aanleiding tot het onderzoek dat voorals nog wordt ingesteld door de commandanten van de diver se Nederlandse eenheden in Bosnië. Over de aard en om vang van de mogelijk strafbare feiten zegt Defensie geen me dedelingen te kunnen doen. speelde, zijn excuses aan Za greb aanbieden. De veroorde ling door de VN-Veiligheidsraad van de aanhoudende gevechten in Kroatië was volgens hem me de gebaseerd op 'haastige en onbevestigde berichten'. De strijd rond Pakrac en de schermutselingen in andere de len van Kroatië betekenden een schending van het bestand dat Akashi eerder deze week met de Kroaten en de Krajina-Serviers telefonisch overeenkwam. Een uitnodiging van de internatio nale bemiddelaars Owen (EU) en Stoltenberg (VN) voor onder handelingen over een vredesre geling, legden de Serviërs naast zich neer. Vanuit Parijs drong de internationale contactgroep er bij de strijdende partijen op aan alsnog om de tafel te aan zitten. De VS, Rusland, Frank rijk, Groot-Brittannië en Duits land pleitten opnieuw voor na leving van de wapenstilstand en het herstel van het VN-gezag. Honger bedreigt miljoen Iraki's Meer dan één miljoen Iraki's; dreigen te verhongeren als do-! norlanden geen gevolg geven! aan oproepen tot het leveren, van voedselhulp. Dat heeft het Wereldvoedselprogramma (WFP) van de Verenigde Naties gisteren gezegd. De Turkse inval in Noord-Irak heeft de aanvoer van hulpgoederen naar Irak be moeilijkt. De prijzen van voed sel rijzen de pan uit en de Iraak- se overheid heeft de rantsoenen verminderd. Het sterftecijfer is door de voedselschaarste met 500 procent gestegen in verge lijking met de situatie voor de Golfoorlog. ROME AFP-Rtr De Italiaanse minister Mancuso (justitie) in Rome en het Simon Wiesenthal Centrum in Los An geles hebben gisteren verheugd gereageerd op het besluit van een Argentijnse rechtbank om de voormalige SS-officier Erich Priebke (81) aan Italië uit te le veren. Volgens de advocaat van de ex-nazi kan het echter maanden duren voordat het ho ger beroep tegen het besluit van de rechtbank is afgehandeld. Het Wiesenthal Centrum drong er bij de Argentijnse autoritei ten op aan snel te handelen. „De tijd is geen schuilplaats voor misdaden tegen de mens heid", zei rabbijn Marvin Hier van het centrum. Erich Priebke leefde sinds 1948 onder zijn eigen naam een rustig leventje in het toeristen stadje Bariloche in de Andes. Hij werd in Italië gezocht we gens betrokkenheid bij de ern stigste oorlogsmisdaad in dat land tijdens de Tweede Wereld oorlog. In maart 1944 werden in de grotten even buiten Rome 335 mannen en jongens omge bracht als vergelding voor de dood van 33 Duitse soldaten. De slachtoffers, onder wie 75 jo den, waren verzameld door de SS en de Italiaanse fascistische politie. Ze werden in groepen van vijf in het achterhoofd ge schoten, geknield op de licha men van zij die vóór hen waren gedood. Priebke werd vorig jaar opge spoord door een team van de Amerikaanse zender ABC. Sindsdien had hij huisarrest. Eerder zochten nazi-kopstuk ken als Martin Bormann, Josef Mengele en Adolf F.ichman hun toevlucht in Argentinië. Bij aanslag 19 april vielen 165 doden OKLAHOMA CITY AFP-Rtr De reddingswerkers in Oklaho ma City hebben gisteren hun zoektocht naar de lichamen van slachtoffers gestaakt. De autori teiten hebben alle hoop verlo ren dat zij nog overlevenden vinden onder het puin van het door een bomaanslag verwoeste overheidsgebouw. De uiteinde lijke balans is dat bij de ver woestende aanslag op 19 april 165 mensen zijn omgekomen. Twee mensen worden nog ver mist. Onder de slachtoffers zijn 19 kinderen. Reddingswerkers vonden de lijken van drie kinderen op het allerlaatste moment in een ge deelte van het gebouw waar een kindercrèche was gevestigd. Zij ontdekten woensdag het li chaam van een ander kind en de stoffelijke resten van twee ouderen, mogelijk zijn grootou ders. Bergingsploegen hebben bijna elke steen van het deels ingestorte Alfred-Murrahge- bouw omgedraaid om de lijken van slachtoffers te vinden. Het onderzoek naar eert tweede verdachte buiten de; extreemrechtse McVeigh die al vast zit gaat nog steeds door. Volgens de Amerikaanse pers houden de autoriteiten er ech ter rekening mee dat die tweede verdachte helemaal niet be staat. washington Rtr gaza» Palestijnse demonstranten voeren een poster van Hamasleider Ahmed Yasin met zich mee in een pro teststoet buiten een moskee in Gaza-stad. De Palestijnse politie in de Gazastrook kondigde gisteren aan poli tieke activiteiten in de moskees te willen beperken. Het korps verbiedt politieke posters en pamfletten in de gebedsruimte. Ook géldt een verbod op politieke speeches. Binnen een week stuurt het korps speciale pa trouilles uit die hierop moeten toezien. Met de jongste maatregel bindt PLO-leider Arafat de strijd verder aan met de radicale islamitische groeperingen die zich tegen het vredesakkoord met Israël verzetten. FOTO REUTER Lewis Preston, die sinds 1991 president was van de Wereld bank en daarvoor directeur van de bank J.P. Morgan en Co., is donderdag op 68-jarige leeftijd overleden. Dit heeft een woord voerder van de bank meege deeld. Preston leed aan kanker. Eerder dit jaar had hij te kennen gegeven dat hij eind deze maand bij de Wereldbank zou vertrekken. „Lew Preston zorgde voor een rustige, stabiele leiding die de bank heeft veranderd. Hij was erg met deze instelling begaan; en wij met hem", aldus waarne mend president Richard Frank van de Wereldbank. Hij be schreef Preston als 'de beste bankier van zijn tijd' en zei dat hij fel heeft gepleit voor veran- ftien doden aanslag markt Oppositie wantrouwt en boycot eerste vrije stembusgang en aanslag op een markt in thiopische stad Dire Dawa donderdagavond zeker vijf- doden gevallen. Een onbe- le gooide een granaat op noment dat er veel mensen 'ezig waren. Op de markt de handel van het milde ovende middel qat plaats, chtergrond van de aanslag et duidelijk, maar hebben elijk te maken met de alge- e verkiezingen van morgen, een etnische achtergrond >ort tot de mogelijkheden. etnische spanningen in Dawa zijn recentelijk opge- Het is de tweede stad van and. Oromo's, Amharen en ali's vormen er de grootste Ikingsgroepen. De verkie- en voor het regionaal be- r in de stad, die gelijk met arlementsverkiezingen van jen hadden moeten plaats >en, zijn tot 27 mei uitge- Verschillende etnische peringen betwisten elkaar bieden rond Dire Dawa. NAIROBI FRANS VAN DEN HOUDT CORRESPONDENT Na decennia van dictatuur kunnen 19 miljoen Ethiopiërs morgen naar de stembus voor de eerste vrije parle mentsverkiezingen. Het democratisch gehalte van de verkiezingen is echter zo gering en de kritiek van de oppositie zo groot, dat de uitslag al bij voorbaat vaststaat. Regering, leger, overheid en de kiesraad zijn allemaal stevig in han den van het Ethiopische Revolutionai re Democratische Volks Front (Eprdf) en diens leider Meles Zenawi. Dat is af zo sinds 1991, toen het Eprdf een eind maakte aan de marxistische dictatuur van Mengistu Haile Mariam. Meles Zenawi, die als de nieuwe leider der natie opstond, beloofde weliswaar van zijn land een echte democratie te zullen maken, maar bleek tegelijkertijd niet bereid afwijkende politieke visies toe te staan. Daarom boycotten de be langrijkste oppositiepartijen de verkie zingen. Samen met mensenrechtenor ganisaties leveren zij felle kritiek op het huidige regime. „Oppositieleiders en andere kritici van de regering van Meles Zenawi worden voortdurend dwarsgezeten, gehinderd tijdens hun campagnes, om onduide lijke redenen opgepakt, vastgezet en gemarteld", meent een leider van het Oromo Bevrijdings Front (OLF). OLF stapte al na een jaar uit Meles Zenawi's overgangsregering. „De nationale kies raad is niet onpartijdig maar een ver lengstuk van de regering. De verkiezin gen worden vooraf gemanipuleerd om een overwinning veilig te stellen van het Eprdf en partijtjes die onder haar vleugels opereren. Van eerlijke en vrije verkiezingen is geen sprake, want de huidige regering js democratisch, noch rechtvaardig." De verwachtingen waren hoog gespan nen toen het Eprdf vier jaar geleden aan de macht kwam. Niets leek de nieuwe leiders te veel om volk en Wes terse donorlanden tevreden te stellen. Economie en landbouw werden dras tisch hervormd en vertoonden een op merkelijke groei, politieke partijen konden zich vrijelijk organiseren, de pers kreeg ongekende mogelijkheden zich te roeren en de noordelijke pro vincie Eritrea werd geen strobreed in de weg gelegd op weg naar de onaf hankelijkheid. Maar het duurde niet lang of de euforie onder de bevolking maakte plaats voor teleurstellingen wantrouwen. Al bij de eerste verkiezingen, voor regionale be stuursraden, was het optreden van het Eprdf te overheersend en intimiderend om van een democratisch proces te kunnen spreken. Voor het OLF reden uit de regering te stappen en letterlijk in de aanval te gaan. Drie andere par tijen (de Coalitie van Ethiopische De mocratische Krachten, de Amhara Volks Organisatie en de Zuid Ethiopi sche Democratische Volks Coalitie) ko zen eenzelfde koefs en weigeren deel te nemen aan de verkiezingen. Sommige partijen waren eventueel nog bereid hun boycot te herzien, maar het Eprdf wilde niet aan al hun eisen tege moet komen. De oppositie wilde veilig heidgaranties voor hun leiders en aan hang, eiste dat alle politieke gevange nen werden vrijgelaten en vond dat zij evenveel recht heeft op Financiële on dersteuning en aandacht in de media als de regeringspartijen. Terwijl over de voorwaarden werd onderhandeld, wer den opponenten onveranderd gearres teerd en opgesloten. Ook over de nieuwe grondwet, die eind vorig jaar werd aangenomen door een grondwettelijke vergadering, bestaat veel onvrede. Oppositiepartijen zien een te grote invloed van de regering, die hierdoor haar eigen gezag wil be stendigen. Zij willen daarom dat de constitutie opnieuw ter discussie ge steld wordt. Andere partijen, zoals de Amhara Volks Organisatie, is vooral het recht op af scheiding voor iedere regio een doorn in het oog. In de grondwet is gekozen voor negen federale staten (Tigre, Afar, Amhara, Oromia, Somali, Benshangul, Gambella, Harhari en een Zuidelijke Volks Staat), die zich als ze dat willen, van de unie mogen losmaken. Partijen die een sterke centrale regering voor staan, menen dat hierdoor het voort bestaan van de Ethiopische staat in ge vaar is. En of al deze interne kritiek nog niet genoeg is, hebben zich aan de voor avond van de verkiezingen ook buiten landse mensenrechtenorganisaties te gen de regering in Addis Abeba ge keerd. Zowel Amnesty International als de Internationale Commissie van Juris ten (ICJ) maken melding van duizen den onrechtmatige arrestaties van journalisten, advocaten, oppositielei ders en andere kritici, eenzame opslui tingen, martelingen en zelfs executies. Wat de organisaties vooral bevreemdt, is dat Westerse donoren vooralsnog blind zijn voor deze^chendingen van de mensenrechten. „Iedereen wijst steeds naar de gruweldaden van het Mengistu-regime, vooral ook vanwege het tribunaal dat pas gestart is, maar over de huidige misstanden wordt ge zwegen", merkt een mensenrechten activist op. „Meles Zenawi krijgt van het Westen steeds het voordeel van de twijfel, maar dat houdt natuurlijk ooit op." Blijven de donoren doorgaan met hun onvoorwaardelijke steun, dan gaat het straks goed mis, waarschuwt de ICJ. „Dan verliezen oppositiepartijen en bevolking het respect voor hun rege ring, hetgeen kan leiden tot etnisch ge weld en gewapend verzet. Ethiopië is dan weer terug bij af." deringen bij de veel bekritiseer de bank. Daarbij dreef Preston op zijn grote ervaring in bank zaken, zijn kennis van de inter nationale arena en bewogen heid met hen die de bank dien de te'helpen. „Lew Preston laat een veel opener, verantwoordelijker en effectievere instelling na dan die waar hij in 1991 bij in dienst kwam", aldus Frank. Twintig doden bij gevechten zuiden Somalië mogadishu dpa-afp Bij de zwaarste gevechten in de Somalische hoofdstad Mogadis hu sinds de Verenigde Naties het land verlieten, zijn gisteren zeker twintig doden gevallen. Rivaliserende bendes bestook ten elkaar in het zuiden van de havenstad. Er zijn circa vijftig mensen gewond geraakt. 'Tegen de verwachtingen in hleef het relatief kalm in Moga dishu nadat de VN in maart de aftocht blies. De belangrijkste rivaliserende clanleiders in Mo gadishu, Mohammed Farah Ai- deed en Ali Mahdi Mohammed, sloten een bestand en kwamen overeen een gezamenlijk be stuur samen te stellen voor de haven en luchthaven. De gevechten van gisteren speelden zich af tussen de sub clans van de Murusade en de Abgal. Het is niet bekend wat de aanleiding vormde voor deze uitbarstingen van geweld.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5