Scheuren in Zuidafrikaanse coalitie Stress *"0 ZATERDAG 6 MEM9L Denkwijzer Probeert u de volgende vragen eens voor uzelf te beai woorden. 1. Hoe vaak hebt u in de afgelopen maand pen (of 's nachts in bed liggen) denken aan dingen dif nog allemaal moest afmaken of regelen? 2. Hoe vaak h( u in de afgelopen maand gemerkt dat u alles wat u doen had, niet af kon krijgen? 3. Hoe vaak hebt u in afgelopen maand het gevoel gehad dat de moeilijkhed zich zo hoog opstapelden, dat u er met geen mogeli heid doorheen zou kunnen komen? 4. Hoe vaak heb zich in de afgelopen maand opgewonden of boos maakt over dingen die gebeurden waar u geen contri over had? (zoals een kind dat van de trap viel of een c lega die ziek thuis bleef)? en 5. Hoe vaak hebt u zich in de afgelopen maand zenuwachtig, gejaagd of gestresst gevoeld? Als u op minstens drie van deze vijf vragen 'tame vaak' of 'heel vaak' moet antwoorden, dan hebt u wa schijnlijk 'stress'klachten. Klachten over uw gezondh die het gevolg zijn van onder te grote druk of spanni moeten leven. Of u bent hard op weg om die te krijge Deze vragen zijn afkomstig uit een in een aantal landen ge bruikte vragenlijst voor 'waarge nomen stress'. Onderzoek daar mee heeft laten zien dat de score op die vragenlijst een goede voorspeller is voor het ontwikke len van gezondheidsklachten op de korte of middenlange termijn. Wat is stress precies? Het woord is stress is afkomstig uit de na tuurkunde en heeft daar onder meer de betekenis van de druk die op een bepaald materiaal wordt uitgeoefend waardoor het, eventueel voorgoed, van vorm verandert. In feite is deze beteke nis ook als het om levende we zens gaat, zoals mensen, zo slecht nog niet. Stress uit zich in derdaad vaak in een tijdelijke verandering van de vorm van ons lichaam of van bepaalde orga nen, bijvoorbeeld doordat onze spieren aangespannen worden. Maar stress kan ook, als deze chronisch is, gepaard gaan met een permanente verandering van ons lichaam, bijvoorbeeld door dat spieren scheuren of op een andere manier beschadigd wor den, zoals gebeurt met de hart spier bij een infarct. Net als in de natuurkunde is er ook in de psychologie een aantal definities van stress in omloop, maar de grootst gemene deler daarvan is toch ongeveer de volgende: stress is een als ne gatief ervaren toestand die het gevolg is van het feit dat iemand niet in staat is - of zich niet in staat acht - om aan de eisen en verwachtingen die hem of haar vanuit een centraal levensgebied (bijvoorbeeld de werksituatie of partnerrelatie) worden gesteld te voldoen en die gepaard gaat met klachten of gebrekkig functione ren in lichamelijk, emotioneel of sociaal opzicht. Van belang is dat volgens deze definitie stress niet alleen het gevolg kan zijn van het feit dat iemand niet in staat is, maar ook van het feit dat iemand zich niet in staat acht om aan ge stelde eisen te voldoen. Mensen achten zichzelf soms hulpeloos, menen dat ze niets kunnen doen, terwijl ze in werkelijkheid wel mogelijkheden ter beschik king hebben. Hoe ontstaan s.tressklachten en wat voor type klachten zijn het eigenlijk? Ons lichaam en ons brein zijn van nature zo gepro grammeerd dat ze niet alleen bij directe acute bedreigingen of problemen maar ook onder om standigheden van grote druk of spanning, reageren met het ne men van 'nood'maatregelen. Hetzij in de vorm van een 'vecht'-, hetzij in de vorm van een 'vlucht-'reactie (fight-or- flight respons). Dit gebeurt onder andere door middel van de af scheidingvan zogenaamde stresshormonen, zoals adrenali ne. Dit hormoon zet vervolgens de lever aan om de daarin opge slagen glucose te 'lever'en voor energie, het versnelt onze adem haling, verhoogt bloeddruk en hartslag en doet de spanning in onze spieren toenemen. Het maakt, met andere woorden, ons lichaam klaar om ofwel zijn mannetje of vrouwtje te staan en er flink tegenaan te gaan, ofwel te maken dat het wegkomt. Maar als noch het een noch het ander kan dan is het 'opgeladen' li chaam niet in staat om de opge bouwde spanning kwijt te raken. Het wordt dan letterlijk en fi guurlijk gefrustreerd in wat het van nature zou willen doen, na melijk de spanning naar buiten toe af te reageren. En dus neemt het risico toe dat die spanning binnenin blijft hangen, wat in feite wil zeggen dat we die op onszelf afreageren. Dat is onder meer de reden dat mensen onder chronische stress vaak spierklachten ontwik kelen, zoals stijve kuitspieren, rugpijn, nekpijn en gewrichtspij nen. De als gevolg van de stress reactie opgebouwde spierspan ning kan niet afvloeien en blijft dus 'hangen'. Hetzelfde geldt voor andere klachten als hoofd pijn, maagklachten, te hoge bloeddruk en overslaan of rac i van het hart. Het lichaam kan hierdoor letterlijk uitgeput ral vandaar dat moeheid een van meest algemene klachten van daag de dag is. Mentaal leidt chronische gespannenheid to prikkelbaarheid, ontstemming verminderde interesse in andi ren en cynisme (de 'mooie ve halen maar ik moet nog zien' houding). Mensen met chron sche stressklachten hebben di letterlijk eri figuurlijk een 'oni 'spanningsprobleem. Dat pro bleem wordt vaak alleen maai groter als ze het quick and dii proberen op te lossen: overmi roken, eten, koffie of alcohol drinken. Chronische stressklai ten worden ook niet goed aar pakt door alleen maar gebruil maken van methoden als li chaamsbeweging, bijvoorbeel joggen, of het tegenovergestel i ontspannings- of meditatie-o i ningen. Natuurlijk kunnen dij helpen. Maar iemand die grot spanningen in de partnerrelac eruit probeert te lopen of te n} diteren, bestrijdt wel de sympj; men maar niet de oorzaken ei op de lange duur werkt dat nl tuurlijk niet. Onderzoek laat zien dat gezi» de, effectieve methoden qstn met stress omgaan zijn: 1. H«| zoeken naar relevante inform, over wat er aan de hand en v» er aan te doen is; 2. Het delen van zorgen/zorgelijke gevoele met anderen; 3. Het vragen v< hulp of steun aan anderen; 4. uiten van/bezig zijn met zorg op 'objectieve' manieren (bijvoorbeeld door er een dag boek van bij te houden, er bot ken over te lezen, naar een lez te gaan e.d.) 5. Het nagaan vai die aspecten van het probleen de problemen waar jezelf iets aan doen kunt en die waar je niets of weinig aan doen kunt i het richten van je aandacht ei energie op hetgeen waar je co trole over hebt; 6. Het afwisse lend nu eens geven van aand. aan en dan weer verleggen va aandacht weg, van het proble of de zorgen. Zowel verdringe: of gewoon ontkennen alsook} voortdurend in de zorgen rondwentelen zijn beide onge zonde eh ineffectieve maniere van omgaan met stress. Van b lang is om bewust te besluiten om bepaalde momenten wele op anderé momenten juist nie aandacht te geven aan het pre bleem. Stel bijvoorbeeld eenp ker- of zorgenuur voor jezelfv en gebruik dat ook. Besluit teg lijk om als de zorgen op andei tijdstippen.omhoog komen, di naar dat uur door te schuiven je aandacht tot die tijd op and dingen te richten; 7. Gebruikt dosis humor. Neem, zoals Zin bardo in zijn boek Psychologit Leven zegt, af en toe de gelege heid te baat om over jezelf tel chen met anderen; om overal deren te lachen, met jezelf; en om over de regelmatige absun heid van het leven te lachen. bruik je fantasie om het rareti ontdekken, het bizarre uit te\ den en het betrekkelijk in alle ontwaren. Speel af en toe mei het leven alsof het allemaal ee Banana Split uitzending is, dif - tenslotte - een glimlach af dwingt omdat op die manierI ven de beste wraak is; en tens! te 8. Probeer niet perfect te zij goed met fouten is al goed ge noeg RENE DIEKSTRA hoogleraar klinische en gezondheidspsychologie Nu in Zuid-Afrika de wittebroodsweken voorbij zijn, wordt duidelijk dat het huwelijk tussen het ANC, de Nationale Partij en de Inkatha-Vrijheidspartij in de regering van nationale eenheid barsten begint te vertonen. Oorzaak: de onwil van de Nationale Partij om de verantwoordelijkheid voor het verleden op zich te nemen, daarnaast de geheel eigen politieke agenda van Zulu- leider Mangosuthu Buthelezi en niet in de laatste plaats doordat het ANC niet alleen uit Nelson Mandela's bestaat. onnie Kasrils, onderminister I van defensie. Voor de renova- tie van zijn huis: 250.000 rand (125.000 gulden). Het opknappen van het be- diendenverblijf: 21.000 rand. Hmm, ik wist niet dat een communist bedienden kon heb ben. Nou ja, dat zullen dan ook wel commu nisten zijn. Minister van onderwijs Sibusiso Bengu. Voor de renovatie van zijn huis De dame op het podium werpt af en toe een strenge blik over haar bril, terwijl ze ver der gaat met haar opsomming van de bedra gen die ANC-ministers het afgelopen jaar aan het opknappen van hun ambtswoningen hebben besteed. Het gaat om ettelijke miljoe nen. Dan kijkt ze het publiek aan. „En geloof het of niet, deze lijst is op feiten gebaseerd." Ze staat op. Cabaretier Pieter-Dirk Uys doet pruik en bril af en de tuttige ambtenaar maakt plaats voor een ander typetje. Zuid- Afrika's bekendste politieke satiricus was een jaar lang stil. Maar zijn wittebroodsweken met de nieuwe regering zijn voorbij. „Je kunt niet altijd in het donker blijven vrijen, dus heb ik het licht aangedaan." Als Evita Bezuidenhout, Afrikaner en am bassadrice in het thuisland Bapetikosweti, schopte Uys jarenlang de heilige huisjes van de apartheid omver. Gewapend met mier zoete 'koeksisters' en vette 'boerewors' zette Evita de politici van de Nationale Partij voor gek. Het werd Uys niet door iedereen in dank afgenomen* Hij is herhaaldelijk met de dood bedreigd. Milde behandeling Drie dagen voor de verkiezingen van 27 april vorig jaar werd zijn verkiezingsshow van het televisiescherm verbannen. Evita, bij gele genheid gekleed in een glitterjurk met de kleuren van de Zuidafrikaanse vlag, trad in de maanden daarna als ambassadrice op van het nieuwe Zuid-Afrika, die de nieuwe ANC- politici op TV interviewde en vooral hun ster ke kanten aan de kijker liet zien. Strooplikkerij, vonden critici. Maar nu de wittebroodsweken voorbij zijn, is van stroop likken weinig sprake meer. Veel nieuwbakken ministers zullen zijn 'You ANC nothing yet' niet echt leuk vinden. Alleen president Nelson Mandela kan op een milde behande ling rekenen. „Mandela wil ik niet voor gek zetten. Ik houd van die man", zegt hij, en het publiek is het roerend met hem eens. Er zijn maar weinig Zuidafrikanen, die Mandela niet in hun hart hebben gesloten. De bekende dichter-fïlosoof Adam Small noemt het 'de magie van het moment' dat het land over een leider van zijn formaat be schikt. Altijd toegankelijk en belangstellend, het wandelende voorbeeld van nationale ver zoening: Mandela is zonder enige twijfel de juiste man op de juiste plaats. Vrijwel nergens in de wereld heeft een be vrijdingsbeweging ooit met succes de over stap naar een democratische regeringspartij kunnen maken. En een jaar nadat het ANC als verreweg de grootste partij uit de stembus tevoorschijn kwam, is bepaald niet zeker dat de organisatie een uitzondering gaat vormen. Afhoudend Het ANC ziet zichzelf nog steeds als bevrij dingsorganisatie en dat heeft consequenties. Een bevrijdingsorganisatie moet zich verde digen tegen aanvallen van de vijand en dat is precies wat het ANC nog steeds doet, maar niet op een bevredigende manier. Kritiek van buiten vindt geen gehoor. Kranteartikelen over corruptie en mismanagment worden al snel uitgelegd als een complot ter verzwak king van de organisatie. Fouten worden afge daan als een gevolg van de vroegere apart heid. In woorden is het ANC een grote voorstan der van openheid. Maar kritiek binnen de or ganisatie hoort binnenshuis te blijven, op straffe van disciplinering. Toen Winnie Man- dela's bondgenoot Bantu .Holomisa een kriti sche brief over haar ontslag aan de pers liet uitlekken, werd hij door Mandela persoonlijk op het matje geroepen. Vooral het lagere ANC-kader benadert po- De val van het IJzeren Gordijn heeft het ge vaar van een zoveelste socialistische schijn- democratie op het Afrikaanse continent aan zienlijk verkleind. Maar de retoriek die ANC- politici bij tijd en wijle gebruiken, ademt de geest van vroeger. Tegenover de ontwikkeling van een sterk meerpartijen-stelsel stellen zij ideeën als basisdemocratie en 'een mensge dreven politiek'. Frene Ginwale, bij lange na niet een van de radicaalsten, omschrijft de landen van West- Europa als 'proto-democratieën'. Haar ideaal en het ideaal van velen is een systeem waarin de gewone man via burgerorganisaties over alle belangrijke politieke zaken meepraat. Dat klinkt fraai op papier. Maar in praktijk is het overgrote deel van de bevolking niet tot zo'n mate van politieke betrokkenheid be reid. Het is al een probleem om mensen er van te overtuigen dat ze in november voor de tweede keer in anderhalf jaar weer naar de stembus moeten, ditmaal om een lokaal be stuur te kiezen. Slogans over basisdemocratie hebben elders in Afrika de deur opengezet naar een ondemocratische eenpartij-staat. Zover is het nog niet. In Zuid-Afrika en ook binnen het ANC zelf zijn voldoende kritische stemmen. Pieter-Dirk Uys kan zonder angst satire maken. De pers functioneert vrij, zelfs al is het ANC niet altijd blij met wat journalis ten schrijven. Er zijn oppositiepartijen. En in dien nodig zorgt Nelson Mandela ervoor, dat zijn partijgenoten af en toe naar kritiek van buitenafluisteren. Maar Adam Small vraagt zich wat bezorgd af voor hoe lang nog. „Een van mijn grootste angsten is de tendens tot centralisatie. Idee- en voor een federatie worden door het ANC absoluut afgewezen." Veel macht in de rege ring en weinig in de provincies betekent dat de machtsbasis van de oppositie wordt ver zwakt. Alle Afrikaanse bevrijdingsbewegingen hebben na hun overwinning in het verleden de voorkeur gegeven aan een sterke centrale regering. En tot nu toe heeft dat overal tot rampen geleid. Cabaretier Pieter-Dirk Uys, politiek satiricus. In vele creaties nam en neemt hij de situatie in Zuid-Afrika op de korrel. FOTO'S ARCHIEF litieke opponenten als regelrechte vijanden. Een jaar na de verkiezingen is politiek geweld in Zuid-Afrika nog steeds niet verdwenen. In KwaZulu-Natal Melen het afgelopen jaar honderden doden in de strijd tussen Inkatha en het ANC. In een zwarte woonwijk nabij Kaapstad werd onlangs een zwarte politicus van de Nationale Partij doodgeschoten. De daders kwamen uit ANC-kring. Dat het ANC in de provincies KwaZulu-Na- tal en de Westkaap niet de absolute meerder heid heeft, is een feit waar veel leden zich maar met moeite bij neerleggen. „Geen en kele politieke partij vindt zichzelf ooit groot genoeg", meent Frene Ginwale, voorzitster van het Zuidafrikaanse parlement.. Dat mag zo zijn. Maar de tendens om de recente verkiezingen in feitelijke eenpartij- staten als Zimbabwe en Namibië als demo cratisch af te schilderen, doet het ergste ver moeden over wat veel ANC'ers voor ogen staat als ze zeggen dat de organisatie volgen de keer ook in KwaZulu-Natal en de West kaap moet winnen. „In het ANC bestaat een duidelijk eenpartij-staat denken", aldus Adam Small, „En dat is een bedreiging voor de toekomst. De garantie voor democratie is een sterke oppositie, maar in het ANC wordt dat niet zo gezien." Invloeden Verontrustend noemt Small de grote invloed van de alliantie met de Communistische Par tij. Hoe sterk die invloed binnen het ANC is, was tot vodr kort onduidelijk, want de SACP kent nog steeds een geheim lidmaatschap. Maar onlangs onthulde de partij welke ANC- ministers en parlementariërs lid zijn. Zo ble ken 12 van de 27 ministers actief of gewezen SACP-lid. Zowel de minister van veiligheid als de onderminister van defensie zijn SACP'er.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 34