'Succes is een dood pad' >D ZATERDAG 6 ME11995 uitengewoon fascinerend", noemt Jeroen Krabbé de krachtmeting in 'Farinelli', de füm waarin hij de belangrijke rol vertolkt van de componist Handel. Er is sprake van een jongetje dat op tienjarige leeftijd wordt ge castreerd omdat hij goud heeft in zijn keeltje. Hij wordt inderdaad de meest gevierde zan ger van zijn eeuw en komt dan terecht in competitie met de grote componist Handel. Die moet zich met zijn muziek dusdanig commercieel forceren dat hij nadien geen enkel werk van betekenis meer kan schrijven. „Door het conflict met Farinelli is eigenlijk ook Handel gecastreerd geraakt", zegt Krab bé. „En Farinelli verdwijnt naar het hof van de Spaanse Koning Philips V om er 3000 keer hetzelfde liedje te zingen. Een heel interes sante les over het verwoestende effect van succes. Soms heb je dat met een script dat je nietsvermoedend begint te lezen. Ineens krijg je het gevoel: Dit slaat dus op mij!" 'Immortal Beloved' speelt in de negentien de eeuw, 'Farinelli' in de achttiende eeuw. Als er iets is wat Jeroen Krabbé heeft gefrap peerd aan de stof van deze twee historische muziekfilms, dan zijn het de lijnen die te trekken zijn naar de muziek van nu. „Een castraatzanger als Farinelli had een stembe- reik van meer dan drie octaven. Tegenwoor dig zijn er geen castraten meer, is mij verteld. De muziek-die je hoort in de film is een digi tale samenvoeging van een countertenor en een sopraan. Dat samenvoegen, heeft Corbi- au me verteld, diende telkens te gebeuren op exact die ene noot die ze gelijk zingen. Er zit ten meer dan drieduizend lassen in die zang partijen. Het heeft meer dan een jaar ge duurd voor ze dat klaar hadden. Het moest gebeuren voorafgaand aan de film, want an ders had Stefano Dionisi, die Farinelli speelt en verondersteld wordt het allemaal te zin gen, het nooit kunnen playbacken. Ik vind het zo'n fascinerende stem, want het is androgyn. Het is eigenlijk wat Prince en Michael Jackson een beetje hebben. Het ver schil is dat zij wel die grote hoogte halen, maar dan weer niet zo veel diepte bereiken. De link naar nu, de popsterren van nu, is ont zettend snel gelegd met die Farinelli. Hij wordt ook gelegd in 'Immortal Beloved', met Beethoven. Dat verhaal speelt in zo'n tuttige tijd, de periode van de poederpruiken en theekopjes. En dan komt ineens die idioot Beethoven, die zich voortdurend misdraagt, met niemand sociale aansluiting heeft en dan muziek schrijft die ongekend revolutio nair is. Oudere mensen reageren daar afwij zend op, maar jongeren pikken het op." Het is zoiets als wat nu mooi wordt gevon den door mijn zoontje, Jacob. Die is gek van 'heavy metalIk vind het hard en ik vind het lelijk; zo erg. Ik word daar krankzinnig van, maar wie weet wat daar van over blijft. Want toen ik dweepte met The Beatles in de zesti ger jaren, was ook het hele establishment daartegen, moet je ook niet vergeten. Net als bij concerten van The Beatles, zie je in de film dat ook bij een optreden van Farinelli links en rechts de jongedames flauwvallen in de zaal. Aardig aan de intrige van 'Immortal Beloved' vind ik de oplossing die Bernard Ro se heeft bedacht voor die geheime geliefde van Beethoven. Zoals ook nooit iemand heeft begrepen waarom de grote Beethoven zijn schoonzus zo rot heeft behandeld en zo ei genaardig is omgesprongen met zijn neefje. En dan komt in deze Film als in een goede detective een oplossing die op het eerste gezicht minder waarschijnlijk is en om die reden altijd over het hoofd werd gezien. Ter wijl, als je er goed over nadenkt, het best plausibel is. Ik vind die oplossing leuk en in teressant. Of het echt allemaal waar is, dat doet er niet zo toe. Wetenschappelijke pre tentie hoeft de film niet te hebben." „Ook in 'Farinelli' zit een interessant raad sel. Daar ontdekt Handel hoe het is gekomen dat die jongen, die zo mooi kon zingen, des tijds tegen zijn wil in werd gecastreerd. Het gaat over twee broers. Riccardo is componist, Carlo is de zanger Farinelli. Als die voor el kaar blijven werken, kunnen ze samen de wereld veroveren. Uiteindelijk verwijt de zan ger zijn broer de componist dat die al leen maar commerciële onzin schrijft. Dat zijn stem beter verdient en veel meer kan. Die broer bedrijft enkel commercie. En dat is een eeuwig dilemma voor een kunstenaar. Zodra een kunstenaar succes heeft, kan hij het pad opgaan van het gemakkelijke geld. Dan is het zo verschrikkelijk moeilijk om naar nieuwe wegen te blijven zoeken. Succes werkt verslavend, maar het is een dood pad. 'Geen weg terug' Dat herken ik ook. Met mijn schilderen, maar ook als acteur. Want je kunt met een bepaald type rol zo beroemd worden dat er bijna geen weg terug meer is. Dan moet je denken aan vroeger iemand als Edward G. Robinson. Of iemand als tegenwoordig Harisson Ford; als die nu zou gaan afwijken van het soort rollen dat hij altijd speelt, dan wordt dat niet meer door het publiek geaccepteerd. Picasso ging, toen hij eindelijk succes kreeg in zijn blauwe en roze periode, opeens mensen schilderen met neuzen opzij en vier ogen. En niemand begreep het meer. Dat is je eigen succes tarten. Maar dat is wat Picasso heeft gedurfd en gedaan. ,Ik moest voor 'Farinelli' een boek lezen over Handel. Een slaapverwekkend boek waaruit je niks te weten komt over de inner lijke beweegredenen van die man. Toen be dacht ik dat ik het maar moest zien te halen uit zijn muziek. Ik ben alles van Handel gaan draaien. Echt elke dag, in mijn atelier, terwijl ik stond te schilderen. Er zitten een paar mooie dingen bij. Maar het begon me toch zo te vervelen! Het is maakmuziek, heel vaak. Je hoort er bijna de opdrachten doorheen. Zo van: 'Ik heb van de week een feestje, Georg Friedrich, kun je niet een leuk muziekstukje maken?' En dan kwam er weer zo'n riedeltje. Ja, ik ben ook maar een leek, maar dat is mis schien ook beter. Er zitten zeker grootse mo menten in het werk van Handel, maar hij is voor mij geen Bach, of Mozart en al helemaal geen Beethoven. Het is een echelon minder. Toen ik daar achter kwam, dacht ik: Ik moet hem spelen als een opgeblazen kikker. Als ie mand die zichzelf veel belangrijker vindt dan hij is. Hij had een positie in Europa die ongekend was. Hij was een gevierd componist. De En gelse koning subsidieerde Covent Garden zwaar. Als de koning een feest had, dan kwam Handel met zijn Watermusic, of zijn Firework Music. Toen kwam Farinelli naar Londen en ging zingen in het Theatre de la Noblesse. Ineens bleef Covent Garden leeg en ging Handel bijna failliet. Ik redeneerde: waarom bleef het leeg? Waarschijnlijk omdat het toch niet zo bijzonder was wat die Han- defvoorschotelde." Speciaal genoegen „Mooi in de Film vind ik dan de scène waar hij zelf ook zoiets aanvoelt. Hij zet dan zijn pruik af en zegt: 'Ik heb te veel hoogmoed'. Daar zie je ineens wie hij is. En dan besluit hij zich in dienst te'stellen van Farinelli, in plaats van dat de zanger zich in dienst stelt van hem. Kijk, dèt is interessant! Dan kun je een tegenstelling spelen. Dan kun je laten zien hoe iemand echt is, in zijn huiskamer. En hoe hij anders is als er andere mensen in de buurt zijn. Dat vind ik hartstikke mooi om te spelen. En dan vind ik het extra mooi dat ik zoiets via de muziek heb ontdekt. En ik vind het helemaal niet belangrijk of ik me mischien in die muziek vergis, want wat dan voor jou als acteur telt is dat je een handvat hebt gevonden voor hoe je die man kunt spe len en geloofwaardig maken. En regisseur Gérard Corbiau vond het goed dat ik het zo deed." Een speciaal genoegen aan meespelen in 'Immortal Beloved' was voor Jeroen Krabbé dat hij zo veel oude kennissen terugzag. „Isa bella Rosselini ken ik al heel lang. In 1985 heb ik met haar gewerkt op het Sundance In stitute, van Robert Redford. Isabella is een engel èn een hele goede vriendin. Maar ook met Gary Oldman was het een hernieuwde kennismaking. Ik kende hem uit de tijd dat ik die Robin Hood-Film maakte, want daarin was Uma Thurman mijn tegenspeelster; zij was toen met Gary getrouwd. Gary kwam al tijd op de set. Valeria Golino kende ik niet, maar Johanna ter Steege, die Johanna Beethoven-Reiss speelde, had ik in Neder land wel eens ontmoet. Leuk waren de verschillende speelstijlen van die drie vrouwen, want ik bekijk zoiets heel professioneel. Volstrekt andere benade ringen, alle drie. Isabella is volledig horig aan het script en de rol. Stelt zich volledig dienst baar op en begrijpt alles heel snel, want als dochter van Ingrid Bergman en Roberto Ros selini is die gewoon opgegroeid in het vak. Valeria Golino is erg gefocust op hoe het er allemaal uit ziet en vooral hoe zij eruit ziet. Niet erg toegankelijk, vind ik. En Johanna is veel meer een improviserend iemand, die het naadje van de kous moet weten, moeizaam tot een resultaat komt, maar die je weet te verrassen in een scène. Wat ik leuk vind. Daar houd ik erg van." Dat Jeroen Krabbé in twee internationale filmproducties pal achter elkaar te zien is in rollen als artistieke zwaargewicht, berust vol gens de Amsterdammer niet op toeval. „Het is een keuze van mij. De achterliggende stof van beide films, daar bezat ik heel weinig kennis over. Dan krijg je die scripts aangebo den en moet je aan het werk. Voor 'Immortal Beloved' was het aanvankelijk de bedoeling dat ik Beethoven zou spelen. Dèt is door allemaal gedoe niet doorgegaan, waar ik alleen maar blij mee ben, want ik kan niet piano spelen. Gary Oldman doet dat uitste kend. Maar ik ben heel blij met die Schindler; een betere rol bijna.... Maar goed. Ik vind het enig dat er bij mij als acteur iets op mijn pad komt, waar ik nooit aan ben toegekomen in mijn leven. Zoals het bestuderen van een componist. Ik stel dan mezelf als taak alles te lezen wat er over zo iemand is geschreven en ik luister naar alle muziek. Ik lees over de tijd. Dat is buitengewoon leuk. Vervolgens komt dan 'Farinelli' op mijn bord; de Hèndel-rol en dat achttiende eeuwse Europa. Kan ik daar weer induiken. Meesterlijk; het verrijkt mijn leven." „Meteen na de opnamen van 'Farinelli', die eindigden in juli, kon ik door jin een Ame rikaanse actiefilm. Grote rol, grotp film, groot geld. En ik lees het, maar bij pagina tien denk ik al: 'Nee, dit voegt niets aan mijn leven toe'. Ja, het voegt alleen erg veel aan tiiijn bankre kening toe. Maar ik vind het zo'n zonde van mijn tijd. Moet ik dan tegenover Steven Seagal, wat ik een verderfelijk soort type vind, weer zo'n slechterik gaan spelen? Wat heb ik daaraan? Die tijd kan ik beter gebruiken." Die tijd gebruikt Krabbé liever om te schil deren en rustig te werken aan de voorberei dingen van 'Twee Koffers Vol', ^le film naar een boek van Carl Friedman, waarmee hij volgend jaar als regisseur hoopt té debuteren. „Het speelt in de jaren zeventig èn gaat over een meisje met joodse ouders die beiden de concentratiekampen hebben overleefd. Het meisje ontkent alles wat haar verleden is, haar afkomst, haar wortels. Ze denkt: 'Ik ben jong en ik ben vrij. Ik heb er niets mee te ma ken'. Ze gaat werken, uit financiële nood ge dreven, als kinderoppas bij een orthodoxe joodse familie in Antwerpen en krijgt een zeer speciale band met een jongetje van vier. En dan doet zich een aantal gebeurtenissen voor waardoor een einde komt aan haar vrij blijvende opstelling in het leven." „Ik denk dat ik deze film aan zal kunnen omdat het onderwerp ontzettend dichtbij ligt. Omdat het ook mijn eigen probleem is. Ik heb ervaring met theaterregie en ik heb in middels bij zo veel films de kat uit de boom kunnen kijken dat ik onderhand wel een beetje meen te weten hoe het medium werkt. Maar dat wil nog niet echt zeggen dat ik het ook werkelijk kan. Ik word soms badend in het zweet wakker bij de gedachte dat ik heb besloten om die film te Maar ik ga het zéker doen en de rest merken we vanzelf." Jeroen Krabbé: hoofdrollen in films over Beethoven en Handel n en| e Gri nger 1VOU 9h9| 'Immortal Beloved' en 'Farinelli' zijn twee grote internationale speelfilms die niet alleen een muziekonderwerp gemeen hebben, maar tevens Jeroen Krabbé in een hoofdrol. De Amerikaanse produktie 'Immortal Beloved', vorige week in Nederland in roulatie gebracht, voert Krabbé op als Anton Felix Schindler, de violist-secretaris die na Beethovens overlijden gaat uitzoeken wie de geheime liefde van de fameuze componist is geweest. In Gérard Corbiau's film 'Farinelli' speelt Krabbé een fameuze componist: Georg Friedrich Handel. Die komt in het achttiende eeuwse Londen in een dramatisch conflict terecht met de Italiaanse castraatzanger Carlo Broschi die wereldberoemd werd onder de naam Farinelli. Handel zocht de medewerking van Farinelli als de best denkbare zanger voor zijn opera's in Covent Garden. Maar de Italiaan, hoewel beseffend dat hij via Handels muziek artistiek hoger kan reiken, wil zich niet laten scheiden van Ricardo Broschi, zijn componerende broer die muziek schrijft waarmee het gewone volk makkelijker te verbluffen is. De broers laten zich engageren voor optredens bij een ander Londens muziektheater dat al het publiek wegzuigt bij Covent Garden, waarna Handel zich gedwongen voelt muziek te gaan schrijven die commerciëler i$, aldus zijn artistieke integriteit verkwanselend. De film 'Farinelli' is een lust voor oog en oor. In Frankrijk werden er twee Césars mee gewonnen, in Amerika een Golden Globe en een Oscar-nominatie voor de beste niet-Engels gesproken film. 'Farinelli' krijgt komende maand zijn Nederlandse première. ichin éne uit 'Farinelli'. Links Jeroen Krabbé als Georg Friedrich Handel, dits Stefano Dionisi in zijn rol van Farinelli.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 33