Duitsland twijfelt tussen verdriet en opluchting Feiten &Meningen Zwitsers horen waarheid over gedrë in oorlog liever nies Europa op de vierkante metei: 'Architect' Mitterrand drukte stempel op Parijs ZATERDAG 6 MEI 1995 Duitsland voert een verhit debat over de herdenking van de 8e mei 1945. Inmiddels beschouwen de meeste Duit sers het einde van de Tweede Wereldoorlog in Europa als bevrijding, als einde van deTIitler-dictatuur. Maar nog steeds spreken velen vooral over de dag van de smadelijke nederlaag. Duitsland, eind april 1995. Een veteraan steekt zichzelf in brand voor een militair monu ment in München. Met zijn zelfmoord protesteert de 79-ja- rige tegen de tendens om 8 mei 1945 te zien als dag van de be vrijding. Hij voelt zich als voor malig soldaat miskend en on- teerd. Als 'vuurbaken' wil de na tionalist een zichtbaar teken van bezinning geven, staat in zijn afscheidsbrief. De man had geen betere plaats en tijdstip voor zijn daad kun nen uitkiezen. In de Beierse hoofdstad deed Hitier zijn eer ste pogingen om de macht in het Duitse Rijk over te nemen. In dezelfde stad wilden morgen bijna driehonderd rechts-con- servatieve intellectuelen en po litici samenkomen voor een al ternatieve herdenkingsbijeen komst. In een spraakmakende adver tentie in de krant Frankfurter Allgemeine Zeitung riep de groep enkele weken geleden op tot een kritische benadering van de officiële 8-meiviering. Het initiatief Tegen Het Vergeten waarschuwde voor een eenzijde benadering van de 8ste mei. De dag was het begin van de deling van ons land, aldus de tekst. Met het einde van de oorlog be gon voor miljoenen Duitsers ook de 'terreur van de verdrij ving' en 'nieuwe onderdruk king' in het oosten. De oproep, die Duitsland bijna als slachtoffer van de oorlog af schilderde, leidde tot grote ver bazing en verontwaardiging. De tekst repte met geen woord over de massamoord op zes miljoen joden. Uit de oproep bleek dat democratische parlementariërs en (ex-)ministers op één lijn za ten met vertegenwoordigers van extreem-rechts. Een prominente ondertekenaar van de oppositionele sociaalde mocraten, ex-minister van de fensie Hans Apel, trok ijlings zijn handtekening terug. Maar ook het front van medestanders uit de christendemocratische en liberale regeringspartijen brok- kelde'af. De nationalistische Alfred Dreg- ger, partijgenoot van bondskan selier Kohl en ere-fractievoorzit- ter, was uitgenodigd als hoofdspreker op 7 mei. Toen hij daarvan afzag, besloten de or ganisatoren vrijdag de manifes tatie af te gelasten. Dregger be zweek waarschijnlijk onder druk van Kohl, maar hij ver klaarde zijn stap met onenige heid over het verloop van de bijeenkomst. De voormalige oostfrontsoldaat bleef de op roep voor een nieuwe zienswij ze van de 8e mei verdedigen. De Duitse minister van buiten landse zaken, de liberaal Klaus Kinkel, waarschuwde deze week voor een bagatellisering van de oproep. De oorzaken voor on derdrukking, leed en verdrijving liggen in het jaar 1933, toen de nationaal-socialisten de macht grepen, beklemtoonde de be windsman. „Elke verrekening is fout." Lange tijd was 8 mei voor de Duitsers vooral een historische datum met wat officiële bijeen komsten. Het was zeer zeker geen nationale gedenkdag. On danks herhaaldelijke pleidooi en, onlangs bij voorbeeld nog door de Duitse president Ro man Herzog, ontbreekt zo'n landelijke herdenking nog steeds. Met Allerzielen en op Volks- trauertag is er weliswaar ruimte om te rouwen over slachtoffers en gesneuvelde soldaten vap de Tweede Wereldoorlog. Maar op deze dagen staan ook andere doden centraal. De 8ste mei bleef de dag van de totale in eenstorting, de onvoorwaarde lijke overgave, de dag van de overwinning door de geallieer den. Er viel niets te feesten. Behalve dan in Oost-Duitsland. Het communistische regime daar zag de dag als overwinning op het Hitler-fascisme. Uit propa gandadoeleinden vierde de DDR 8 mei als heldhaftige over winning van het Duitse com munistische verzet. In de Bondsrepubliek kwam in 1985 de grote omslag, veertig jaar na het einde van de oorlog. De toenmalige bondspresident Richard von Weizsacker hield een opmerkelijke toespraak die Duitsland nieuwe perspectieven bood. De 8ste mei 1945 was niet alleen een dag van smadelijk verlies. Nee, zei Von Weizsac ker, die zelf luitenant bij de Wehrmacht was. Ook voor de Duitsers was het een dag van bevrijding, 8 mei 'bevrijdde ons allen van de onmensenlijke na- tionaalsocialistischedictatuur'. Niet iedereen nam hem die op vatting in dank af, maar de toon 8 mei 1945: bevrijding of nederlaag voor Duitsland. Hier vrouwen die in Berlijn het puin ruimen na de Russi sche verovering van de Duitse hoofdstad. foto afp was gezet. In de meeste school boeken is de Von Weizsacker- visie inmiddels gemeengoed. De 8e mei, „het uur nul", bood de mogelijkheid een nieuw de mocratisch Duitsland op te bouwen. Uit een recent onder zoek blijkt dat 80 procent van de Duitse bevolking de bevrij dingsthese deelt, de meeste an deren spreken over een neder- laag. Bonskanselier Kohl probeert de verdeelde Duitsers nog net voor 8 mei op één lijn te brengen. Hij toont begrip voor oudere Duit sers die nog steeds verbitterd terugkijken: „Beide opvattingen horen bij elkaar. Voor de wereld was het een daad van bevrij ding. Voor miljoenen Duitsers was het een uur van een bittere nederlaag, van vernedering en van de vreselijkste herinnerin gen. Dit is geen excuus, zo was het nu eenmaal." DEN HAAG ROBERT BLOEMEN ANP Voor het rijke Zwitserland, dat nog steeds de vruchten plukt van zijn weinig onbaatzuchtige 'neutraliteit' tijdens de Tweede Wereldoorloog, wordt 8 mei een dag van pijnlijke inkeer en be zinning. Terwijl de 50ste verjaardag van de geallieerde eindoverwinning op de nazi's in alle democrati sche hoofdsteden met luister wordt gevierd, heeft het Zwit serse parlement na een moei zaam debat besloten de zaak af te doen met een simpele her denkingsdienst in de kathedraal van Bern een ingetogen Zwitsers onderonsje waarvoor Duitse noch geallieerde diplo maten zijn uitgenodigd. „Geallieerden? Wat voor gealli eerden?", zegt parlementariër Otto Schoch uit Appenzell, „we kunnen toch niet riskeren dat buitenlandse sprekers van deze herdenking een soort tribunaal gaan maken?" Dat het corps di plomatique op 8 mei in Bern zou opdraven als een collectief van openbare aanklagers, is niet erg aannemelijk maar Schochs opmerking spreekt boekdelen voor het schuldbesef waaronder regering en volksvertegenwoor diging gebukt gaan vanwege de niet zo frisse rol van hun voor gangers, een halve eeuw gele den. Terwijl Europa onder de nazi laars zuchtte, leverde Zwitser land tot vlak voor de geallieerde overwinning nog elektriciteit aan Hitler's oorlogsindustrie, verkochten bedrijven als Oerli- kon hun hoogwaardige luchtaf weergeschut aan de Wehrmacht vervaardigde de Omega-horlo gefabriek precisie- instrumenten voor het Derde Rijk en hield Bern behulpzaam de St. Got- hardtunnel open voor Duitse goederentreinen richting Mus solini's Italië. Het waren Zwitserse autoritei ten die de Duitsers op het idee brachten een levensgrote J te stempelen in de paspoorten van Duitse joden om de stroom van aldus herkenbare joodse vluch telingen naar Zwitserland in te dammen. De vermogens van deze vervolgden werden overi gens wel liefderijk opgenomen door Zwitserse banken. Zelfs Duitse media hebben het dezer dagen nodig gevonden de Zwitserse 'neutraliteit' tijdens de oorlog aan te kaak te stellen. Het weekblad Die Woche herin nerde aan de 'Duits-vriendelijke instelling van de toenmalige Zwitserse industriëlen en het bloed dat nog steeds kleeft aan de rijkdommen die Zwitserland in de oorlog heeft vergaard'. De Siiddeu tsche Zei timg hekelde het 'geheugenverlies van vele vrijheidslievende Zwitsers, die blijkbaar nog steeds niet weten welke rol hun land in de q heeft gespeeld'. Of met name de DuitsersPb recht hebben de ZwitsersL n mantel uit te vegen, is eeiwj heikele vraag maar het Zfye se parlementslid Judith S( m- vindt van wel. „In brede l|_ ei' van ons volk gelooft menjr steeds dat het Zwitserse lLe|c| een Duitse invasie heeft aujn schrikt. Het begint nu pal beetje door te dringen da dankbaarheid verschuldiu aan al die anderen die oëSK ons een eind maakten aai nazi-waanzin". F-r1 zitting van de voJksvertegK woordiging te beleggen, onze dankbaarheid te bei' aan degenen die onze de? tie hebben gered'. Dat gin door omdat de 150.000 frK (ruim twee ton in gulden! een buitengewone zitting duur werd bevonden. Dat tenminste het officiële a ment. In wezen voelde men er ii niets voor het pijnlijke vef in een gezamenlijke zittiii volksvertegenwoordiging!! naat op te rakelen. „We h niets aan een spektakel iedereen met een verschil! £ai uitleg van de geschiedenijje F de proppen komt", aldusp^ mentslid Pascal Couchepp-* Wallis. Het was tenslotte de Zwitl hij minister van buitenlands} ken en voormalig bondspL™ dent FlavioGotti, die nanr I de regering de knoop doojRsu met een moedige schuldig nis. „Het,gaat er niet om ava] gen nest te bevuilen", alduijt sombere Cotti, „maar wet ie nen en mogen niet ontkejde dat Zwitserland direct bethoe ken was bij de barbarij ur,org dagen. Het is onze plicht j erkennen, niet alleen tegej de miljoenen slachtoffers de nazi-terreur, maar ookl genover onszelf'. Cotti sti ook een 'persoonlijke' soliri teitsbriefaan Helmut KoW" .Volgens de Nouveau Qua in Lausanne was men in a 'ontroerd' over zoveel me[ ven, gezien het 'onbegrip^ mee Duitsland nog steedr kampen zou hebben. Eenbjfl welkome pleister op de Zu0l se wonde was een officiël par nodiging van Frangois Mi en rand aan de Zwitserse boi en president Kaspar Villiger cte herdenkingsplechtighede injj mei in Parijs te komen bijw nen. De invitatie werd dai r c aanvaard. op Kerkrade wordt één met Duitse zusterstad Herzogenrath „Deze situatie is uniek." Bur gemeester Thijs Wöltgens van Kerkrade glundert. Nergens in Europa heeft hij een voorbeeld kunnen vinden van een der mate 'grensoverschrijdende' samenwerking als tussen zijn gemeente en de Duitse stad Herzogenrath. Vandaag verdwijnt de grens tussen de twee buren zelfs he lemaal. Minister van Mierlo en zijn Duitse collega Kinkel wo nen de officiële opening bij van de heringerichte Nieuw- straat/Neustrasse, die de twee plaatsen precies op de Dyits- Nederlandse stippellijn scheidde. Verdwenen zijn de betonblok ken die sinds de jaren zeventig het grensverkeer belemmer den. Met kinderlijk enthou siasme gidsen Wöltgens en stadtdirektorLesmeister van Herzogenrath een bus met Ne derlandse journalisten door de straat. Ruim twee kilometer weg is 'omgebouwd'. Kosten: 8 miljoen Duitse mark. „Moet u die rotonde daar zien. Als u hier inhaalt, rijdt u in Neder land, en daar bent u half in Duitsland." 'Eurode'heet het geesteskind van de twee bur gervaders, een Duits-Neder landse dubbelstad met 90.000 inwoners. In het herdenkingsjaar 1995, met de vele discussies over de Nederlands-Duitse betrekkin gen, is de 'grenzeloze' Nieuw- straat volgens de stadsbestuur ders van grote symbolische waarde. Hun concrete plannen voor samenwerking op het ge bied van onderwijs, huizen bouw, gezondheids- en oude renzorg en de politie stijgen echter boven die symboliek uit. „Juridisch is het natuurlijk alle maal vreselijk interessant", zegt Wöltgens met gevoel voor understatement. „Maarwe hebben maar besloten te doen alsof het niet moeilijk is." Her zogenrath en Kerkrade probe ren 'buitengewoon pragma tisch' de problemen die uit hun verbintenis rijzen te om zeilen. Wie mag de parkeer bonnen uitschrijven? Welke verkeersborden gelden? De ju risten zijn aan het werk gezet. Voor de Nieuwstraat is het pleit inmiddels beslecht: in het Duitse deel is een uitzonde ringsregel van kracht waarbin nen de Nederlandse borden gelden. „Nederlandse politici zijn altijd erg Europa-gezind", zegt voor- maligPvdA-fractievoorzitter Wöltgens uit ervaring. „Maar als je aan de voet probeert één Europa te realiseren, merkje dat er dagelijks nog regelingen worden opgesteld die zulke plannen in de wielen rijden. We proberen te laten zien hoe onzinnig sommige regelgeving is en met een beetje publicitai re druk onze ideeën door te drijven. Een soort grensover schrijdende burgerlijke onge hoorzaamheid." Op die manier ontstond ook het Nederlands-Duitse 'huizenproject'. In Kerkrade heerste grote onvrede over de stormloop van Duitse zijde op de relatief goedkopere Neder- landse huizen. „Ze kapen onze huizen weg", was de veelge hoorde klacht over de grote aantallen Duitsers die zich in Kerkrade vestigden. Waarom dan geen Nederlandse huizen in Duitsland gebouwd? Een simpele oplossing, waarvoor echter wel enige pressie op de Duitse regering nodig was. Lesmeister: „We hebben ons ministerie van volkshuisves ting vorig jaar zomer simpel weg voor een voldongen feit gesteld. In de aanloop tot de Duitse verkiezingen in oktober kon men toen niet veel anders meer dan ons plan positief on dersteunen." Het gevolg is dat nu in Kerkrade bouwvergun ningen worden afgegeven voor woningbouwprojecten aai andere kant van de grens, vreemde situatie", beaamt Wöltgens. POLITIE pl. olit Met zwier' legt de Kerkraad burgemeester een met praktische samenwer kingsprojectende 'Rodt fa bel' op tafel. Toch loopt samenwerking niet op alle vlakken van een leien d; Heel gevoelig ligt het geza menlijke politie-optreden -yj Nieuwstraat. „Als Duitsers J moeten we nog steeds heel voorzichtig handelen als w iag Nederlands gebied in unifi optreden", zegt Lesmeistei Hoe onbeduidend sommij syc problemen ook lijken, de aa ties kunnen wederzijds hoi ish oplopen. Zo zijn er de park i h boetes die niet worden bet n z omdat het boetesysteem n zo niet is gelijkgeschakeld. „Is ?dr markt in Kerkrade, dan stai ind er allemaal verkeerd gepar keerde Duitse auto's", zo woordt Wöltgens de ergenérzc Het uitdelen van wielklem! en vindt hij een wel erg drastii maatregel. Omgekeerd bet; ite Nederlanders immers de b dht tes aan Duitse zijde vaak oi lerl niet. Voordeeltjes levert het sain iek< werkingsverband natuurlij' ook op. „We vergelijken eeioir en beslissen dan", zegt Les meister, die met heimelijk) noegen het 'kerstkaartenin erl dent' opdist: beide stadsbe ;t. ren hadden een kerstkaart i n worpen en er moest wordei i^ gekozen. De Kerkraadse 'w ag en ging heel Duitsland doo edi Het waarom: „De Duitse ka ch ten waren vierkant en dus t|d; duurder' om te verzenden. laa KERKRADE-HERZOGENRATHfha: Sinds Napoleon het Louvre uit breidde en opdracht gaf voor de bouw van de Are de Triomphe en George Haussmann in de vo rige eeuw de grote boulevards aanlegde, heeft niemand het aanzicht van Parijs zo veran derd als Francois Mitterrand. Diens bouwkundige revolutie staat als symbool voor de wind van verandering, die de nieuwe president voor ogen had toen hij in 1981 als eerste linkse staatshoofd van Frankrijk het Elysée-paleis betrad. Met monumenten als de Gran de Arche en de Opéra-Bastille wil Mitterrand een blijvend aandenken nalaten, als presi dent die cultuur hoog in het vaandel droeg. Een houding die hem de onvermijdelijke kritiek opleverde dat hij als een 'nieu we Lodewijk de Veertiende' zijn persoonlijk stempel op Frank rijk wilde drukken. Mitterrands reputatie als bouw meester van de natie moet wor den bekrachtigd door de Trés Grande Bibliothèque (TGB) langs de oever van de Seine in het oosten van Parijs. De vier glazen torens van 25 verdiepin gen staan op de hoeken van de nieuwe bibliotheek, die volgend jaar de deuren voor het publiek opent. Sommige projecten, zoals de tien jaar durende renovatie van het Louvre en de Pyramide van Peï, zijn breeduit geprezen om hun bouwkundige gedurfdheid. De ultra-moderne Opéra-Bastil le is daarentegen vooral doel van hoon en spot, terwijl er ook veel kritiek kwam op de 'verspil ling' van miljarden francs voor de bouw van de inmiddels vol tooide Grande Arche de la Dé- fense en de TGB, zoals de nieu we bibliotheek wordt genoemd. Het instorten in 1993 van het dak van het Grand Palais, dat bij de Champs-Elysées onderdak bood aan talloze grote tentoon stellingen, grepen tegenstan ders aan als bewijs van wat er mis ging. De sluiting van het ge bouw illustreert dat Mitterrand De piramide van het Louvre is één van de hoogstandjes die president Mitterrand achterlaat, fotö archief zijn baan. Maar de felle pole miek over de 'grootheidswaan' van Mitterrand leidde niet tot grote vertraging of stopzetting van zijn bouwprojecten. Het incident van het Grand Palais is te zien als symbool van hoe de Fransen zijn gaan aan kijken tegen hun president. Diens imago verbleekte aan zienlijk door de lange reeks schandalen waarbij zijn socia listische partij (PS) is betrokken. De man die aanvankelijk liefko zend of met eerbied tonton (oompje) of Dieu (god) werd ge noemd, is steeds vaker uitge maakt voor 'megalomaan' of een 'prins, voor wie niets te groot of te grandioos is'. De kritiek maakt duidelijk dat Mitterrand, een groot deel van zijn mandaat bijgestaan door minister van cultuur Jack Lang, zijn doel om een stempel op de Lichtstad te drukken, heeft be reikt. PARUS HELEN GORTER ANP bouwen die voorkomen op deze lijst van gebouwen die wegens restauratie of bij gebrek aan geld voor een opknapbeurt al dan niet tijdelijk hun deuren moesten sluiten, zijn onder an dere het Panthéon, de Opéra- Garnier en het culturele Centre Pompidou. Kritiek op het te dure beleid van Haussmann die de hoofdstad de vorige eeuw haar huidige aanzien gaf hij liet onder meer de Opéra bouwen en de beroemde boulevards aanleg gen kostte de prefect in 1870 de gewonere, aardsere zaken negeert, aldus snerpende com mentaren. Het incident wierp een schril licht op de lange lijst historische monumenten die hieronder hebben geleden. Bekende ge-

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2