Toerisme Amerika en Venetië op computerscherm ÏRDAG 29 APRIL1995 REDACTIE ROB VAN DEN DOBBELSTEEN iba El S B E R I C H TEN IH U'Oeen van een plankje »re Nederlanders hebben het lezen on- e knie gekregen met behulp van een ilankje. Het bekendste is natuurlijk het inoot, Mies' van Hoogeveen met illu- es van Cornelis Jetses. Er zijn echter ientallen andere leesplankjes versche- onder meer voor katholieke en joodse en en voor het leesonderwijs in Neder- ich-Indië. Voorbeelden daarvan zijn tot et 3 september, samen met recente ïethoden, te zien op de tentoonstelling n van een plankje' in het Nationaal ol Museum, Nieuwmarkt la te Rotter- geopend van dinsdag t/m zaterdag !0 tot 17 uur en zondag van 13 tot 17 010 -4 04 54 25. ïdermuseum 'ropenmuseum aan de Linnaeusstraat Amsterdam herbergt sinds kort een vol- zeven dagan per week geopend ermuseum, voor de leeftijdscategorie es tot en met twaalf jaar. Al twintig verden onder de naam Kindermuseum jnior tentoonstellingen voor deze ingericht, maar de grote toeloop uiteindelijk een forsere aanpak nodig lakt. Eerste tentoonstelling is 'Verhalen iet te verdwalen', over mensen van de Honing, een groep aboriginals in het den van Australië. Aan de hand van mtijdverhalen' van de Wilde Honing- sen wordt de kinderen kennis over het ichap en de bewoners bijgebracht, telefoon 020 - 5 68 82 00 (bandopna- of 020 - 5 68 82 15 (balie). gje Terschelling nenwerking met rederij Doeksen en AM-Terschelling begint Cateringbe- ;urest vanaf 11 mei dagtochten naar helling. Bij het busarrangement is in- ;pen een rondrit van een uur over het d en een diner op de terugreis aan d van veerboot De Friesland. De reizi- voor de dagtocht worden van de in- ilaats naar Harlingen gereden. Hier >en zij op de snelboot Koegelwieck Terschelling waar de rondrit wordt ge it. „De tijd is wat krap", zegt Bouke lan van FRAM-Terschelling, „maar het iet. Dat hebben we uitgeprobeerd." ns de tocht zullen weteriswaardighe- iver het eiland worden verteld; bijvoor- 1 welke voorzieningen er zijn, wat het tal is achter het 'Stryper Wyfke' en hoe de Brandaris is. Het gezelschap keert le boot van half zes weer terug naar ngen. De prijs van de dagtocht is 99 :n. Volgend jaar zal het arrangement jijde reisbureaus worden aangeboden. Éurest Nederland (mevrouw Mieke raaf), telefoon 0 51 78 - 1 56 94. ito-Mobil museum het Histo-Mobil museum in Dwars- ït (bij Giethoorn) vorig jaar zestien- erd oude en zeer zeldzame blikken en en stations uit heel Europa kocht, ond er een probleem: ruimtegebrek, tok die unieke speelgoedverzameling jn recht te laten komen werd besloten luseum grondig te verbouwen. Die s geklaard. Deze maand heropende uto- en vervoersmuseum officieel de drie en. Histo-Mobil biedt behalve histori- erva- auto's van 1919 ook koetsen, rijtuigen, g met n, kinderwagens, boerenwagens, atsen, ANWB- en Wegenwacht-materi- landbouwwerktuigen en historische liksvoorwerpen uit Giethoorn. Het :um aan de Cornelisgracht 42 te rsgracht (niet ver van het natuurgebied teerribben), is dagelijks geopend van 18 uur. 0 52 16- 14 98. )do in Artis atste dodo legde rond 1660 op het ei- Mauritius het loodje. Het kalkoengrote ielid van de duiven had namelijk één probleem: het kon niet vliegen, en lus een gemakkelijke prooi voor de pelingen van de VOC die op de heen- rugreis naar 'de oost' bij Mauritius anker gingen, om water en proviand in men. Binnen vijftig jaar viel de dodo djfelachtige eer te beurt de eerste dier- te zijn die door de mens is uitgeroeid, entoonstelling in het Artis Geologisch ium belicht de wonderlijke kostganger et dierenrijk. Dat gebeurt aan de hand 7e eeuwse tekeningen en schilderijen, leken, een skelet en een reconstructie. :evaren met 'Sedov' rlandse jongeren van 16 tot en met 25 tinnen van 2 tot en met 11 augustus oren op het Russische zeilschip 'Se van Frederikshavn naar Amsterdam van 10 tot 14 augustus Sail '95 wordt uden. Aan boord van dit zogeheten tall zijn vijftig kooien gereserveerd voor irlandse landrotten. Aanmonsteren (luizend gulden, inclusief een kennis- ingsdag bij de Zeevaartschool te Enk- in en de busreis naar Frederikshavn. rvaring is niet vereist, en aanmeldingen: Sail Training Asso- on Nederland, Postbus 55,2340 AB tgeest. Winkeltjes in de sfeer van de jaren dertig spreken ook kinderen aan. HENRIETTE VAN DER HOEVEN Het verzoek niet te veel bagage mee te nemen was zo gek nog niet. De half lege achterbak waarmee we vertrokken, was aan het eind van de trip zo goed als gevuld. En dan ging het nog maar om een 'dienstreis van twee dagen'. Het begon meteen al. Omdat de P&O-ferry ons zo vroeg in Felixstowe had afgezet dat ons eerste doelwit, het Lakeside shopping centre, nog niet was geopend, werd in een gigan tische supermarkt de jacht geopend op een potje tomaten in olijfolie. Met succes, de eerste buit was al om negen uur binnen. Lakeside, zo'n twee uur rijden vanaf de ferryhaven en met 300 winkels het grootste winkelcentrum in zuid-Enge- land, leverde maar weinig op. Wat kleding van GAP, maar daar bleef het bij. Al werd er nog wel even over schoenen gedubd. Het centrum met hier en daar wat Victoriaans aandoende torentjes is gebouwd naar voorbeeld van de Amerikaanse shopping-malls. Maar met puur Engelse win kels als Marks Spencer, House of Fraser, Debenhams, Bentalls en Boots is hét wel net zo Brits als de Big Ben. Typisch iets voor mensen met een lijstje, dit shopping- centre. Opgezet als koopcentrum voor een van de dichtst bevolkte streken van Engeland - twintig procent van de En gelsen woont op een uur rijden - vind je er op drie etages alles wat je in de winkelstraat van 'n redelijke grote stad ook mag verwachten. Van een dierenspeciaalzaak (met re genjasje voor de hond), kledingzaken (met vooral mooie klassieke mannenmode) en cadeauwinkels tot een gek zaakje waar alles een pond kost. Alleen voor drank en etenswaren (om mee te nemen) moetje ergens anders zijn. Een tip voor koopjesjagers: vooral letten op de schoen- en boekwinkels. Ook wie van typisch Engelse kleding houdt kan aardig uit de strijd komen. Lakeside is een echt familiewinkelceritrum met kinder opvang en goede voorzieningen voor gehandicapten (on der meer gratis rolstoelen). Degene die niet wil winkelen, kan een bioscoopje pikken of zich bij mooi weer vermaken met diverse watersporten op en rond het nabijgelegen Alexandra Lake, waar je bijvoorbeeld voor vijf pond een dagje kunt vissen. En zo'n familie-uitje afsluiten met een dinertje is ook geen probleem. Lakeside heeft dertig eetge- legenheden, waar voor een redelijke prijs van typisch En gels tot exotisch kan worden gegeten. Haasten hoef je je niet, want het centrum is de meeste dagen tot acht uur 's avonds open. Op zondag kun je er van 11.00 uur 's och tends tot 5 uur 's avonds terecht. Maar wie 'meer Engeland' op het programma heeft staan, hoeft voor dit centrum met 12.000 gratis parkeerplaatsen niet meer dan 'n uur of twee, drie uit te trekken. Dat 'meer Engeland' was voor ons Battle, niet ver van Hastings, een plaatsje dat we rijdend over de fraaie binnen wegen van Kent bereikten. We liepen er onder meer binnen bij Yesterday's World, schuin tegenover Battle Abbey (nu een meisjeskostschool). Een typisch voorbeeld van een uit de hand gedenderde hobby. Annette Buckley begon met het verzamelen van oude blikjes, maar zo langzamerhand ontstond in het uit 1411 stammende pandje een 'Lakeside' in het klein, compleet met faciliteiten voor kinderen. Maar dan in de stijl van de jaren dertig. r f -4t s&i i1 J'ji Waterpartijen, palmen en groene banken geven het winkel centrum een chique uitstraling. foto pr In het buitenland winkelen een vooral bij vrouwen populair dagje uitkan op veel manieren worden ingevuld. Zo is het bijvoorbeeld prima mogelijk te gaan 'shoppen' met je eigen auto. In die sector is vooral Engeland, met z'n toch geheel eigen sfeer, een aantrekkelijke bestemming. Als je het geluk hebt door de eigenaresse te worden rond geleid, maak je kennis met een uniek stukje Engeland, want achter elke winkel zit een verhaal. De kapperszaak kreeg ze van iemand die er mee stopte en de apotheek, uitgevoerd in fraai mahoniehout, kocht ze van iemand die alles ver ving door witte kunststof. Ze vertelt 't met afschuw in haar stem. Maar op de vraag of ze niet liever in de jaren dertig had willen leven schudt ze ontkennend het hoofd: „Ik zou mijn wasmachine en magnetron niet willen missen, maar ik zou wel willen dat de mensen iets meer van de mentali teit uit die tijd hadden, niet dat gejaagde, dat onpersoonlij ke." Na de thee met zelfgemaakte Judge (zachte toffee met noten of rozijnen) werd het tijd een legerstede op te zoe ken: de Crown Inn in Sarre, vlak bij Canterbury. Ook yester day's world, want in de herberg waarvan de geschiedenis teruggaat tot 1500, logeerden onder meer Charles Dickens, Ruyard Kipling, Douglas Fairbanks en Mary Pickford. Ook zij werden er verwelkomd met de drank, die de herberg z'n faam schonk: een glas cherry brandy. Een zoete, verwar mende kersendrank, die nog altijd volgens oud en natuur lijk geheim recept wordt gemaakt in Faversham en uitslui tend wordt verkocht in de Crown Inn, die ook wel The Cherry Brandy House wordt genoemd. Als de avond een maal is gevallen wacht je eigenlijk op de ratelende wielen van de postkoets. Helaas moesten wij het doen met een mi ni-van. Die voerde ons de volgende ochtend naar Sandgate, iets ten oosten van Folkstone. Daar in de Highstreet, zouden de snuffelaars aan hun trekken komen. Het barst hier van de antiekzaakjes. Uren zou je er kunnen rondscharrelen tus sen Victoriaans zilver, meubels en art nouveau-spulletjes. Het gezelschap raakte dan ook in een uitgelaten, koopzieke stemming. En dat kostte geld. Het aardige van deze antiek straat is dat er niet alleen dure zaken zijn. waar je moet bel len als je naar binnen wilt, maar ook winkels zoals Nor- dens, waar je al voor een pond terecht kunt. Je hebt dan geen antiek, „maar" - zoals mevrouw Mallory, de inkoop ster zei - „een oud gebarsten kopje van een pond kan het begin zijn van een fantastische antiekverzameling". Net als haar collega David Lancefield (met mooier en wat duurder antiek) is de eigenaresse van Nordens lid van La- pada. De eerste en grootste organisatie van antiekhandela ren die probeert de op het gebied van antiek onervaren klanten voor een gigantische miskoop te behoeden. Zo moeten bij Lapada-zaken aan alle artikelen kaartjes met daarop de geschatte leeftijd, prijs en eventuele beschadi gingen of reparaties hangen. Blijkt dat de taxateur een fout heeft gemaakt, dan heeft Lapada de verplichting op zich genomen met de klant tot een redelijk compromis te ko men. Met een wat geruster hart schreef ik een cheque uit voor een met de hand ingekleurd negentiende eeuwse klei ne litho, maar ik ben bang dat ik toch al niet meer te red den was geweest, toen ik het ontdekte. Een ervaring die ik met anderen van het gezelschap deelde, niemand ging met lege handen weg uit Sandgate. Op de terugweg, hadden we aan boord van de pas ver bouwde Pride of Calais opnieuw uitbundig kunnen gaan winkelen, maar de meesten lieten de grote tax-free drank en sigaretten afdeling voor wat het is en ook het warenhuis had buiteri de cosmetica-afdeling en de giftshop weinig te bieden. Daarbij: we hadden slechts vijf kwartier voor de oversteek naar Calais en het laatste, voortreffelijke etentje in het scheepsrestaurant had ook wel iets. Info: ANVR-Reisbureaus of P&O, European Ferry's te Hoofddorp, telefoon 0 25 03 - 2 18 88. JAN VAN DER NAT Amerika wordt een steeds populairder reisdoel en een toenemend aantal mensen gaat verder dan de traditionele reisdoelen als Florida, New York en de grote steden aan de westkust. Wie een poosje door het land van de onbegrensde mogelijkheden wil trekken, diént een en ander goed voor te bereiden. Waar ga je heen en wat is er te doen en te zien. Nu zijn er honderden boeken verschenen, maar die gaan meestal over een bepaald gebied. Wie over een CD-i-speler beschikt kan nu zijn toe vlucht zoeken op Rand McNally's Interac- tiv Atlas, dat veel meer is dan een verza meling van kaarten. Alle belangrijke toeris tische attracties en nationale parken zijn te vinden en vooral te zien. Daarnaast is van alles op te zoeken over de bevolking, de economie en het leefmilieu. 'America' is een complete reisgids, waarin het - CD-i eigen - heel gemakkelijk zoeken is. Venetië is één van de mooiste steden van Europa. Voor de meeste vakantiegangers blijft het echter bij een dagje tijdens een verblijf in Italië met als'hoogtepunt' de onvermijdelijke gondeltocht door de (meestal stinkende) grachten en een pe perduur kopje koffie op het San Marco- plein. Dat is jammer, want Venetië heeft veel te bieden. Met Venice, Portrait of a Ci ty kunt u drie uur lang dwalen door de fraaie stad en mist u helemaal niets: de grachten, de bruggen, de pleinen, de steegjes, de gebouwen van binnen en van buiten. Uiteraard kunt u op deze CD-i zelf kiezen waar u heengaat en andere zaken naar believen overslaan. Maar hoe dan ook: na een paar uur kunt u zeggen dat u in Venetië bent geweest. 'America' kost 119,95 gulden en 'Venice' ligt in de winkel voor 79,95 gulden. Nieuw nationaal park in Zweden in Zweden wordt op 1 juni het 24ste natio nale park officieel geopend. Het gaat om het vlak bij de grens van Finland gelegen ei- landengebied Haparanda, dat bekend staat als een aantrekkelijk recreatiegebied met tal van interessante archeologische plaatsen. Doe 's een dagje Den Haag Haagse en Scheveningse attracties en mu sea zijn een consumenten-campagne be gonnen onder het motto 'Doe 's een dagje Den Haag'. Tot 1 juli en van 1 september tot 1 november bieden zij een korting op de toegangsprijs aan die kan oplopen tot vijftig procent. De Stichting Promotie Den Haag stimuleert de actie met een speciale infor matiekrant. Daarin komen Madurodam, Scheveningen, Sea Life Centre, Omniver- sum, Drievliet, Museon, PTT Museum, Pa norama Mesdagen Renbaan Duindigtaan bod. De informatiekrant is te bestellen per briefkaart: Stichting Promotie Den Haag, af deling Marketing, postbus 85456,2508 CD Den Haag. Info: telefoon 06 - 34 03 50 51. Nieuwe wegwijzers fietsroute De Landelijke Fietsroutes krijgen een verbe terde bewegwijzering. Op alle bordjes woi^dt in de toekomst niet alleen de eindplaats en de totale lengte van het betreffende traject vermeld, maar ook de eerstvolgende grote gemeente. De routenaam gaat verdwijnen; het routenummer blijft en paddestoelen worden voortaan niet meer gebruikt bij het veranderen van richting. Dit soort wegwij zers blijken onvoldoende op te vallen. Arlbergpas verzakt In verband met een wegverzakking is de toegangsroute naar de Arlbergpas in Oos tenrijk tussen Stuben en Alpe Rauz afgeslo ten. Een plaats als Lech is daardoor alleen vanuit Tirol te bereiken. Zoals het er nu naar uitziet, ztü de stremming tot eind juni duren? De winterafsluiting van de Gross- glockner Hochalpenstrasse werd op 30 april opgeheven. Trotter bekroond DeTrotter-reisgidsen zijn door het ANWB- magazine Reizen bekroond met de 'Reizen de Zon'. Deze prijs voor de beste Neder landstalige serie reisgidsen werd dit jaar voor het eerst uitgereikt. Voor 20 gulden naar Engeland In de strijd om de gunst van de van Europa naar Engeland reizende passagier tussen veerdiensten en tunneltrein, is Stena Line met een wel heel bijzondere aanbieding op de markt verschenen. Tot 31 mei kost een dagretour met de Koningin Beatrix (Hoek van Holland - Harwich) twintig gulden. Wie zo vermoeid is dat hij op de terugweg een hut wil hebben, betaalt 29 gulden extra. Info: Stena telefoon 0 17 47 - 83 94 4. Fietsroute Waterlinie Door het Projectbureau Gelderland wordt een nieuwe cultuurhistorische rijwielroute ontwikkeld, die eind juni in gebruik zal moeten worden genomen. Het traject is 75 kilometer lang en voert de fietser door het rivierengebied tussen Culemborg en Slot Loevestein, dat net als fort Asperen kan worden bezocht. De routebeschrijving zal meteen na de ingebruikname verkrijgbaar zijn bij alle VW-kantoren in het rivierenge bied. Tivoli topper Het pretpark Tivoli in Kopenhagen trok van alle attracties in Denemarken in 1994 de meeste bezoekers: 3,8 miljoen. Dat was overigens 200.000 minder dan het jaar daarvoor. Dyrehavsbakken in Klampenborg eindigde als tweede met 2,2 miljoen, de die rentuin van Kopenhagen derde met bijna 1,2 miljoen en Legoland vierde met ruim 11 miljoen. Overigens is dat laatste park uitgebreid met een complete miniatuuruit gave van een internationale luchthaven. Betaald parkeren Veerse Meer Het Recreatieschap Veerse Meer wil vol gend jaar dat automobilisten die hun wa gens neerzetten op de Veersedam en de re creatieterreinen bij het meer, parkeergeld gaan betalen. Ook watersporters die afme ren aan een van de openbare steigers zullen tol moeten afdragen. Een aantal jaren terug werden watersporters ook al eens verplicht een bijdrage te betalen (het beruchte 'Veer se tientje maar inning daarvan mislukte door allerlei oorzaken, waarna deze zoge noemde 'afmeergeldregeling' werd inge trokken.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 23