LEIDEN 'Wave' van applaus door Leiden 'Suikerbieten vond ik toen heerlijk' Vinnaars eerste puzzel onald McDonald Huis 333 a au ERDAG 6 ME11995 mer< Rom excui tië irïeht iaars krijgen in en dl amende week °l,da bericht. Reisi NVRI ^compliceerde beenbreuk en ^rui s 19< 3MEI JELE ERE tn» Een 14-jarige fietser liep donderdagavond laat een ge- ïpliceerde beenbreuk op bij een botsing met een personen- en. De jongen fietste op de Boshuizerkade en verleende op ising met de Kneppelhoutstraat geen voorrang aan een hem van links komende auto. Hij is per ambulance overge- :ht naar het Academisch Ziekenhuis. rslaafde vernielt auto's n* De politie heeft donderdag tot 's avonds laat handenvol i gehad aan een 43-jarige verslaafde Leidenaar, die zijn woe- toelde op geparkeerde auto's. De man was zo boos geworden dat hij bij de GG en GD aan de Roodenburgstraat niet voor tweede keer methadon kon krijgen. De politie hield hem 's dags aan nadat hij vier auto's had vernield. Toen hij 's 't nds laat werd vrijgelaten, nam hij direct een geparkeerde au- de buurt van het politiebureau onderhanden. De man is ieuw in de kraag gevat. mo 1895 eci 01 iet Maandag 6 Mei rerband met de eventueele oprichting van een Krankzinni- gesticht op het Raamland, onder Zoeterwoude, bij Leiden, is ïuur van de verschillende perceelen van genoemd land vóór :cember jl. tegen 1 Maart van dit jaar opgezegd, ten einde de eente de bevoegdheid zou hebben over het land te beschik- wanneer met den bouw van het gesticht een aanvang zou iten worden gemaakt. Met de belanghebbenden is in voor- 'yi >ig overleg getreden over de voortzetting van de huur. \INO 1970 woensdag 6 mei igtepunt van de viering van bevrijdingsdag in Oegstgeest was etwijfeld de luchtvaartshow boven en rond de sportvelden de Hofbrouckerlaan. Precies om elf uur begon een vliegtuig een strooivlucht. Parachutes met lekkernijen kwamen in :en getale naar beneden. Er werden „gevechten" geleverd on en te bemachtigen. Omstreeks twaalf uur was er parachute ngen door diverse leden van The Flying Dutchman. Dit was zeer spectaculair nummer met een vrije val van tien secon- en ontsteking van rookbommen. r— «3S5 J. Karstens heeft afgelo- woensdag de winnaars ge- van de weekprijzen van 1 (zaterdag 22 april) van tie ten bate van het Ronald mald Huis in Leiden. Alle T ;en wt >I.On iciali pitst mi mn e Vergald /t f\Oe behoudende I hervormden heb ben het afscheidsfeestje van de gereformeerde sy- nodevoorzitte vergald Ten Hoopen /t De Leidse zanger I Jan ten Hoopen en gitarist Hans Stoop nemen een live-cd op in het LAK- theater. Bevrijders en verzetsmensen ovationeel onthaald Vervolg van voorpagina „Ontroerend. Mooier dan de 3 oktober-optocht." De toeschouwers van de be vrijdingsoptocht - een kilo meter lange stoet die giste ren door Leiden trok - rea geerden razend enthou siast. Met duizenden ston den ze langs de weg en ze vonden het allemaal prachtig. De Engelse bis cuits, uitgedeeld vanaf een legertruck, en verzetskran- ten werden gretig in ont vangst genomen. LEIDEN ANNET VAN AARSEN In optocht trokken 'slachtoffers van de hongerwinter' met handkarren en oude fietsen, verklede bevrijders en échte oudstrijders, verzetsmensen, muziekkorpsen, oldtimers, jeeps en ander oud rhilitair ma terieel naar de Garenmarkt. Vooral de oudstrijders en de verzetsmensen, sommigen in jeeps, de meesten marcherend, wachtte een warm onthaal. Een wave van applaus klonk door de Leidse straten, telkens wanneer een groepje in zicht kwam. „Schitterend, die golvende massa van klappende mensen." Ton Elderhorst, één van de or ganisatoren is uiterst tevreden. „Een warm onthaal voor de oudstrijders en de verzetsmen sen, een lekker zonnetje... Het verloopt allemaal vlekkeloos. Heb je meneer Van Zijp nog ge zien, in de zijspan? Hij is de man die vijftig jaar geleden de Canadezen opving. Toen reed hij ook in een zijspan de stad in. Het klopt allemaal precies." Slechts één keerde dreigde de optocht te stokken. Een oldti- mertje had het begeven, over verhitting. Het probleem werd snel opgelost. Elderhorst: „Maar ik had er niet aan moeten den ken dat de tank, achterin de stoet, het had begeven." De tank - een oude Centurion - was één van de grootste aan dachttrekkers. Piepend en rate lend trok het gevaarte door de straten. De eigenaar had vier p-lfede officiële feestelijkheden organiseerden ook verenigingen hun feestprogramma. In het sportpark aan de Montgomerystraat kon- __jiinderen op initiatief van korfbalvereniging KZ Leiden meedoen mÏ** wedstrijden gekostumeerd korfballen. foto hielco kuipers "KUNST- ANTIEK- en1 INBOEDELVEILING Kijkdagen: Zaterdag 6 en zondag 7 mei van 11 00 tot 17 00 uur Maandag 8 mei van 10.00 tot 12.00 uur Veilinghuis Oude Gracht Oudegracht 26. 1811 CL Alkmaar Tel 072-154206 Fax 072-116011 L Tel 06-52808323 Privé 023-270519 oplossing van puzzel 1 is: ïnderwijs geld inzamelen', de sleutelzin, die aan het van de zes weken duren- uzzelactie moet worden in- lurd, leverde dat een 'G' en 'E' op. Hieronder de lijst irijswinnaars. I. Jungerius-Verhoef, Kat- een dinerbon voor twee b^onen ter waarde van 100 in, beschikbaar gesteld Shooters Waterfront Res- int-Bar in Valkenburg. .E. van Burik, Zoeterwou- in cadeaubon ter waarde 100 gulden (twee coupures elk 50 gulden), beschikbaar ,g ïld door CB Amusement te LP.M. van Beelen, Katwijk lO- Zee: tien cadeaubonnen ter de van 10 gulden elk (totale de 100 gulden), ter beste- op de Leidse markt en be- •aar gesteld door de Ver eniging van Ambulante Handel. C. Spaargaren, Lisse: een Anaïs Anais geschenkset, be staande uit Eau de Toilette (spray 50 ml) en Body-milk (100 ml), ter waarde van 79,50 gul den en beschikbaar gesteld door Prestige Collections Ne derland uit Weesp. R. Trompert, Lisserbroek: vijf toegangskaarten voor recre atiepark Duinrell in Wassenaar, door datzelfde park beschikbaar gesteld. A. Kortekaas, Leiderdorp: een speciaal pakket drank, be staande uit een liter jonge jene ver, een liter oude vijf jenever en een fles amandellikeur ter waarde van dik 100 gulden en beschikbaar gesteld door Rutte Zn, distillateurs en likeursto kers Sinds 1872, uit Dordrecht. B. de Best, Leiderdorp: vijf toegangskaarten voor Noord- wijk Space Expo, beschikbaar gesteld door dit internationale ruimtevaartcentrum aan de Zwartewegin Noordwijk. S.P. Vink, Roelofarendsveen: een pakket vitamines en mine ralen ter waarde van 75 gulden, beschikbaar gesteld door Indros en Pfluger in Almere. M.A. van Es, Leiden: een pakket van 5 soorten bier ter waarde van 10 gulden, beschik baar gesteld door Klerks Slijte rijen te Leiden. P.A. Raaphorst, Leiden: vijf toegangsbewijzen voor Paleis Het Loo in Apeldoorn. A. van der Zwaag, Leiden: een behandeling (knippen, was sen, watergolfen of föhnen) in Kapsalon Van Tongeren, met vestigingen aan de Doezastraat 13 en het Levendaal 104 in Lei den. A. van Bers-v.d. Meij, Rijns burg: een zaklantaarn ter waar de van 25 gulden, beschikbaar gesteld door het bedrijf Boogert (Legerdump) aan de Hallenweg in Leiden. CA v.d. Berg-Stigter, Lei den: vijf toegangskaarten voor Madurodam in Den Haag. E. Abrahams, Oegstgeest: een Sony Walkman ter waarde van 49,95 gulden, beschikbaar gesteld door Swaak in de Haar lemmerstraat. J.C. Hellendoorn, Koude kerk: een cadeaubon van 25 gulden, beschikbaar door Intra- tuin aan de Leidseweg in Voor schoten. J.G. Glasbergen, Rijnsburg: een cadeaubon ter waarde van 20 gulden, beschikbaar gesteld door het Leids Naaimachine huis aan de Maarsmansteeg 8. W. Harders, Oegstgeest: een cadeaubon ter waarde van 20 gulden, beschikbaar gesteld door het Leids Naaimachine huis aan de Maarsmansteeg 8. Piepend en ratelend reed deze tank, een oude Centurion, door de Leidse straten. De tank kroop door Leiden en was een van de grootste aandachtstrekkers. weken in het stof gelegen om het ding aan de praat te krijgen. In de Leidse .optocht was hij meer dan welkom maar de deelname van de Centurion la ter op de middag aan de op tocht in Katwijk bleef tot het laatste moment onzeker. Burge meester en wethouders van de badplaats dachten aan een ver bod, bang dat de tank het door de zon zacht geworden wegdek zwaar zou beschadigen. De rit door Leiden diende als test, Kat wijk zond een 'verkenner' om de schade op te nemen. Die bleef echter tot een minimum beperkt, alleen in de Pelikaans traat had het wegdek even te lij den. De oudstrijders en verzets mensen hadden een zware klus, de meesten legden de vijf kilo meter te voet af. „Vier mijl, dat ben ik niet meer gewend", zegt een vermoeide Brit. „Maar ik had het beslist niet willen mis sen." Eén van zijn makkers moest het halverwege opgeven, bevangen door de warmte. In de wagen van de eerste hulp dienst, die telkens in de buurt van de optocht bleef, knapte hij echter snel weer op. „Dit moet toch behoorlijk emotioneel zijn voor deze mensen", peinst een toeschouwster. „Vijftig jaar la ter, alles is veranderd in Leiden. Saamhorigheid Pieter Keijzer, één van de hon derden vrijwilligers die zich voor de optocht hadden opge geven, zag de Canadezen vijftig jaar geleden de stad intrekken. „Ik was toen tien jaar en we woonden op de Vierde Binnen vestgracht. Op vier mei, half tien 's avonds, zagen we ze bin- nénkomen over het Levendaal. En nu loop ik er zelf, dat doet me toch wel wat. Niemand kent elkaar maar in de stoet ont stond gelijk saamhorigheid. Grandioos." Liters frisdrank en bier ver dwenen op de Garenmarkt, het eindpunt van de optocht, in dorstige kelen. Een snelle dronk, veel deelnemers moes ten zich haasten naar andere evenementen. Gratis bevrijdingsontbijt voor 55-plussers LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE Vele- tientallen thermosflessen koffie, door de zon verwarmde liters sinaasappelsap en hon derden plastic bordjes met zwe tende broodjes. Zo'n zevenhon derd 55-plussers uit Leiden schuiven op deze zomerse be vrijdingsdag aan voor een gratis ontbijt in de binnenstad. Langs het water van de Vismarkt staan meterslange, improvisorisch ge dekte tafels en plastic tuinstoel tjes. Om negen uur is de helft van de stoelen nog onbezet. Voordat de eerste krentebollen kunnen worden gesmeerd, klinkt eerst het volklied op het Stadhuisplein. „Wilhelmus van Nassauwe...", zingen jong en oud uit volle borst nadat de vlaggen zijn gehesen en de Leidse Brassband de eerste to nen heeft ingezet. Het gratis ontbijt is een initia tief van het 5 Mei Comité Lei den. Studenten van Minerva lo pen af en aan met voedsel en drank zodat de vele 55-plussers ongestoord herinneringen kun nen ophalen aan het Leidse be vrijdingsfeest, een halve eeuw geleden. De 80-jarige Leidse mevrouw G. Hanenburg en haar vriendin A. van Es (84) houden de au bade op het plein snel voor ge zien en schuifelen langs de ta fels op zoek naar een rustig plekje. „Hè hé, ik zit", zegt me vrouw Van Es als ze naast haar vriendin neerploft. „Het ging heel leuk dat zingen, maar ik houd het op mijn leeftijd niet vol." Op haar bordje liggen djjje broodjes maar ze raakt ze niet aan. „Ik doe mee voor de aar digheid maar ik heb helemaal geen trek. Het gaat mij meer om het idee: gezellig samenzijn op een feestelijke dag als vandaag. Ik zie wel hoe lang ik het vol houd. Je wordt ook een dagje ouder." Mevrouw Van Es weet nog goed hoe ze als Leidse in de hongerwinter elke ochtend op voedselstrooptocht ging. „Ja, ik heb heel wat hongertochten ge- Oud-strijders en Leidse 55-plussers, zo'n zevenhonderd in totaal, schoven gistermorgen aan voor een ontbijt In de open lucht, foto hielco kuipers maakt. Elke ochtend ging ik om zes uur de deur uit voor een beetje melk. Soms kreeg je wat, soms kreeg je niets. Dan had je een uur voor niks in de rij ge staan. Suikerbieten vond ik heerlijk: ik had een enorme buik van die bieten. Je had honger, dus je at alles. Dat is nog steeds zo: ik lust alles. Ja. vandaag is een bijzondere dag: ik vind het belangrijk om de oorlog en de bevrijding te herdenken. Dat moet ook zo blijven: het mag nooit vergeten worden." Het Leidse echtpaar Crama zit een paar tafels verderop. Ze hebben al wat bekenden gezien en als het zingen voorbij is, zul len ze samen een broodje sme ren en herinneringen ophalen. Mevrouw Crama (73) heeft wat lege plekken in haar geheugen als het om de oorlog gaat. „Ik weet nog wel dat ik in de laatste maanden voor de bevrijding sa men met een vriendin naar Drente ben gefietst voor voed sel. Daar hebben we toen wel een paar dagen over gedaan. Ik had familie' in Hoogeveen, ooms die bij een conservenfa- briek werkten. Zij hadden nog wel eten." „Maar het gekke is dat niet meer zo precies weet hoe dat gegaan is. Ik weet nog wel dat we wat spek op ons lijf hadden gebonden toen we terugfietsten naar Leiden. Ook herinner ik me dat we werden beschoten toen we over de hei fietsten. Dat was gevaarlijk. Maar veel din gen zijn uit mijn geheugen ge wist." „We zijn dankbaar dat we dit hebben overleefd", zegt haar 70-jarige echtgenoot, D. Crama. „Ik heb tiidens de oorlog in Duitse werkkampen gezeten en was er niet bij toen Leiden werd bevrijd op 5 mei 1945. Vandaag ben ik dankbaar dat ik dit mag meemaken." Hans de Kruijs (69) vindt dat de Tweede Wereldoorlog nooit vergeten mag worden. „Het was voor ons een hele belangrijke tijd. We hebben verschrikkelijke dingen meegemaakt. Jonge mensen kunnen zich niet voor stellen dat er nog andere tijden zijn. Ze kijken naar de televisie en zien de beelden van oorlog elders in de wereld: ver van hun bed. Maar morgen kan het ons overkomen. Ik was 14 jaar oud toen de oorlog uitbrak en ik wist ook niet wat me te wachten stond. Daarom mogen we dit niet vergeten. We herdenken ook nog elk jaar Leidens Ontzet op 3 oktober. En dat is véél lan ger geleden."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11