Leiden Van der Plas verzet zich tegen uitslag referendum 'Tot onze schrik is het er nu allemaal weer 'Wie reageert wordt kaal geplukt' Jongeren lijden nder tijdgeest' Operatiekamers te bezichtigen 01: Stille tocht in De Kooi ilJDAG 5 ME11995 t henny van egmond. 071 -356414, plv -chef hans koenekoop, 071 -356429 ponsorloop voor Greenpeace jen Voetballers met een verstandelijke handicap houden op Knsdag 9 mei een sponsorloop voor Greenpeace. De sponsor- jop maakt deel uit van het Greenpeace-projekt van Club 58, de lichting voor vorming en vrijetijdswerk aan verstandelijk ge- indicapten. De sporters willen laten zien dat mensen met een fcrstandelijke handicap prima in staat zijn om andere maat- fhappelijke organisaties te helpen. Op het terrein van UVS lordt een rondje uitgezet van 150 meter, waar de voetballers lissen 19.00 en 20.00 uur een zo groot mogelijke afstand lopen, lonsors kunnen zich nog tot dinsdagavond inschrijven voor n bepaald bedrag per rondje. iegeleid zelfstandig wonen ouderen [den Het projekt Begeleid Zelfstandig Wonen voor ouderen iat dinsdag 9 mei officieel van start. Mensen van 55 jaar en ou- •r met psychiatrische problemen kunnen binnen dit projekt lfstandig wonen en krijgen daarbij enige begeleiding. Een vas- woonbegeleider komt elke week langs om ondersteuning te eden bij het zelfstandig doen van de huishouding en het leg- n van contacten. Het projekt beschikt over twaalf woningen in 5t centrum van Leiden en is een initiatief van RIBW en RLAGG lid-Holland Noord, PZ Endegeest en Langeveld, centrum voor sychiatrie. Vaterdag in Meren wijk den» 'Spetter, pieter, pater, wees wijs met water'. In het kader n het Europese jaar van Natuurbescherming is op 13 mei bij basisscholen aan het Broekplein in Leiden een Waterdag. Het enement wordt om 10.00 uur geopend met een slotenschoon- aakactie voor jong en oud, gevolgd door een brandweerde- onstratie. Vanaf een uur of twaalf volgen dan veel activiteiten aarbij het thema 'water' centraal staat. Belangstellenden kun- bovendien een kunstwerk bouwen van het zwerfvuil dat uit sloot komt. De kunstenaars worden bevoorraad door leerlin- van basisschool De Meerpaal. \INO 1970 Woensdag 6 Mei RVAI i 35+; nl.-il-i 08 (7 n groot aantal jongens en meisjes uit Leiden heeft gisteren de locht met oude auto's met opzet gemist. Terwijl de antieke rvvielers voortrolden door de binnenstad, vierden zij op hun en manier feest. Rond het middaguur werd er gezellig ge- lilderd in het Van der Werfpark, terwijl een paar hippe vogels het gras op een gitaar zaten te tokkelen. Leden van het crea- centrum voerden op vijf plaatsen in de stad een wagenspel dat zich afspeelde op de achterbak van een vrachtauto. m"« chting begint onderwijsprogramma 2 (75 iché To. carine damen koken, strijken en '^ibels maken - ambachtelijk vikkan jongeren, voor wie nu een uitzichtsloze toekomst jt, een nieuwe ingang op de tidsmarkt bieden. Dat is de overtuiging van Jan de Een nieuw onderwijspro- hma van zijn stichting VA- Vrij Ambachtelijk en Tech- li Onderwijs) dat op mid- euwse leest is geschoeid, het bewijs leveren. De scholengmeenschap Steiner gaat ermee expe- iteren. jfers van het ministerie van ijs liegen er niet om: zestigduizend scholieren len zo veelvuldig dat men zwerfjongeren spreekt. :ren weten dat ze straks geen baan zullen krijgen, ren heeft dus geen zin. Zo len ze in een complete aldus De Laat. Zelf leerde De Laat hoe jonge- an 14 tot 21 jaar lijden on- jde tijdgeest. Ze zijn luste en hebben geen wil tot iren. Hij bezocht house- en concludeerde dat ieren hun kracht en poten- op die feesten verkwisten rolgens op school matige ities leveren, school is niet meer de waar geleerd .wordt voor leven", stelt De Laat. Vol- hem sluit het voortgezet ?^erwijs niet goed aan op de sschool. De strakke leerpro- nma's in het voortgezet on tijs dwingen de leerlingen en veel te leren en dat zijn liet gewend. „Het leven tit eruit geknepen, verschra- treedt op. In zo'n situatie 11 in jongeren het voor ge- meent De Laat. een meegebrachte perso- idvertentie uit de krant hij aan welke kwaliteiten rijfsleven van nu in de 'erkers wil zien. Verant- rdelijkhdid, intitiatief, con- le'e vaardigheden, doorzet- r h 'Verrnogen. „Deze eigen- ITdjj tppen zal een kind alleen en als er vuur in het onder- Oil zit, een motivatie van bin- m< *nr Kabeltarief yi Kabeltarief in Lei- I derdorp wordt in vijfjaar bijna verdubbeld: van 8 gulden naar 15,50 per maand. De Katwijkse bouwer Van der Plas legt zich niet neer bij de uitslag van het referendum over het Koninklijk Militair Invalidenhuis en acht zich ook niet gebonden aan de hoogte van de schadeclaim die door taxateur Proper is vastgesteld. De advocaat van Van der Plas, mr. A. van der Pluijm, beschuldigt de gemeente in een brief over de kwestie van 'onbehoorlijk bestuur'. Van der Plas zal niet zonder meer de bouwvergunning voor 28 appartemen ten achter het invalidenhuis 'terugschuiven door het lo ket', zegt Van der Pluijm. leiden aad rietveld Van der Plas kreeg zijn bouw vergunning op 26 juli van het vorig jaar, op grond van een ontwerp-bestemmingsplan. Maar nadat op 8 maart in een referendum de meerderheid van de kiezers het bouwplan af wees, stemde de gemeenteraad zes dagen later tegen dat be stemmingsplan. „Maar daar mee is het nog niet zeker dat het bouwplan niet wordt gerea liseerd", zegt Van der Pluijm. „Iemand die een bouwvergun ning heeft mag bouwen. De ge meenteraad moet dat bestem mingsplan alsnog goedkeuren. Het stond de raad niet vrij de onmiskenbaar opgewekte ver wachtingen niet te bevestigen." Aan de vooravond van het re ferendum liet de gemeente Lei den makelaar Proper de schade taxeren, die Van der Plas zou lij den bij het afblazen van het bouwplan. Proper rekende uit dat de Katwijkse bouwer daar door een bedrag van iets min der dan 2,5 miljoen gulden zou mislopen. Wethouder R. Hille- brand (PvdA/ruimtelijke orde ning) ging er toen nog van uit dat ook Van der Plas zich bij die uitkomst zou neerleggen. „Wat mij betreft is dit het bedrag waaraan beide partijen gebon den zijn", zei hij destijds. Maar de raadsman van Van der Plas is het met die opvatting niet eens. „Er is nog geen over eenstemming over de hoogte van de schadevergoeding. De gemeente heeft een deskundige in de arm genomen om die schade te laten vaststellen. Maar dat is niet bindend." Volgens Hillebrand is het be zwaar van Van der Plas tegen het afwijzen van het bestem mingsplan door de gemeente raad niet meer dan een onder deel van een formele procedure. „Als de raad beslist om die schadevergoeding van 2,5 mil joen gulden toe te kennen is daarmee de zaak afgerond. Bur gemeester en wethouders ko men binnen een paar weken met een voorstel aan de raad. We willen daar intern nog even goed naar laten kijken." leiden caroline van overbeeke Niet ziek zijn en toch een ope ratiekamer van binnen bekij ken: dat kan in het Leidse Dia- conessenhuis. Het ziekenhuis houdt op 13 mei open dag en gunt belangstellenden een kijkje achter de deuren van twee nieuwe poliklinische operatiekamers. In deze ope ratiekamers worden kleine in grepen verricht, zonder narco se of onder plaatselijke verdo ving. Tijdens rondleidingen kunnen mensen met eigen ogen zien hoe dat in zijn werk gaat. Specialisten van het Dia- conessenhuis geven uitleg. De renovatie van het opera tiekamercomplex van het Dia- conessenhuis heeft anderhalf jaar geduurd en enkele miljoe nen guldens gekost. Het Dia- conessenhuis beschikt nu over zeven operatiekamers in to taal. De vijf 'gewone' klinische operatiekamers zijn ook gron dig opgeknapt maar zijn niet te bezichtigen. Belangstellenden kunnen op 13 mei van 11.00-15.00 uur in het Diaconessenhuis terecht. Dr. Schiiller, orthopaedisch chirurg houdt vanaf 11.15 uur een lezing over zijn werk, chi rurg R. Vree gaat vanaf 11.45 uur in op galblaasoperaties, gynaecoloog E. van Woerden vertelt om 12.15 uur over de werkwijze bij sterilisaties, KNO-arts G. Brenkman houdt vanaf 13.45 uur een lezing over het inbrengen van trom melvliesbuisjes bij kinderen en uroloog M. de Goeij vertelt vanaf 14.15 uur over ingrepen aan de urinewegen. Het Diaconessenhuis ligt aan de Hotitlaan 55 in Leiden. de/NNO 1895 Zaterdag 4 Mei agLe U658 idenmiddag werd in het lokaal „Zomerlust" aan den Stations- !g geopend de tentoonstelling van wandversieringen en afge- Ieden bloemen van bolgewassen, uitgaande van de afdeeling igstgeest en omstreken der Algemeene Vereeniging voor lembollencultuur. „Zomerlust" is thans in een waar lusthof rschapen, waar een keur van Flora's kinderen in al hun loonheid prijkt. Moge de wensch van den voorzitter vervuld irden en eene goede opkomst getuigen dat de liefhebbers van lemen een en ander weten te waardeeren! Het antwoord hierop volgens De Laat is smeden, bouwen, strijken en koken. Ambachtelijk werk dus, dat het VATO in een speciaal lesprogramma wil aan bieden. Rode draad hierin is het oude middeleeuwse systeem van leerling, gezel en meester. Zo zouden de leerlingen moe ten beginnen in het stadium van de vroege middeleeuwen waarin ze 'alle gebruiksvoor werpen met hart en ziel ver vaardigde en aan de wereld schonken', aldus De Laat. Zo ondervinden de leerlingen zelf de waarde die zo'n zelfge maakt voorwerp heeft en krij gen ze binding met het eind- produkt. De tweede historische periode noemt De Laat 'indus trialisatie'. De mens neemt af stand van zijn produkten en stelt zijn werk in dienst van het bedrijf. Ook deze periode rrtoe- ten de leerlingen doormaken. Rudolf Steiner Ten slotte komen ze in de auto matiseringsfase waarin de mens buiten het produktieproces komt te staan. Hij moet zijn leervermogen in dienst stellen van de organisatie. „En daar zit ten we op het moment midden in", zegt De Laat. „Daarom hebben schoolverlaters geen idee meer waarom ze werken. Ze zien het eindprodukt immers niet en zijn er niet bij als het ge maakt wordt." In Leiden wil het VATO het programma samen met de ge lijkgestemde vrije school Rudolf Steiner beginnen, 's Morgens wordt hoofdonderwijs gegeven: rekenen, talen, aardrijkskunde, biologie en meer algemeen vor mende vakken, 's Middags gaat de klas ambachtelijk te werk en de dag wordt afgesloten met zang. Het hoofdonderwijs heeft De Laat voornamelijk behouden omdat er altijd een weg voor het kind open moet staan om door te studeren aan het vwo of an der onderwijs. Aan het eind van de opleiding gaat iedere leerling stage lopen bij een meubel- of timmerfabriek. Meisjes doen natuurlijk verzorgende vakken en verzorgende stages, zo stelt De Laat zich dat vpor. leiden De plechtige stoet trok dit keer in de richting van de Atjehstraat. De jaar lijkse stille tocht naar het herdenkingsmo nument in de Kooi tij dens de dodenherden king kende gisteren voor het eerst een an der eindpunt. Het mo nument, een plaquette met de namen van 22 wijkbewoners die de dood vonden na een razzia van de Duitsers in de nacht van 15 op 16 mei 1944, werd onlangs verplaatst naar de gedenkzuil aan de Atjehstraat. Die zuil herinnert aan een jubileum van wo ningbouwvereniging De Eendracht waarbij enkele van de slacht offers werkten. De plaquette hing tot voor kort aan de muur van een woonhuis in de Driftstraat. De bij eenkomst wordt jaar lijks gehouden door woningbouwvereni ging Zijl en Vliet, de opvolger van De Een dracht. FOTO HIELCO KUIPERS Monseigneur Bar waarschuwt in herdenkingstoespraak voor gevaren van nu leiden henny van egmond vervolg van voorpagina „Volkerenmoord, concentratiekampen, gevange nissen, etnische zuiveringen; tot onze schrik is het er nu allemaal weer. Verzet is geboden. Tegen situaties ver weg, maar ook tegen dingen heel dichtbij." Monseigneur R. Ph. Bar, oud-bisschop van Rotterdam, stond in zijn herdenkingstoe spraak in een volle Marekerk uitgebreid stil bij de bedreiging van 'vrijheid en recht' in de huidige tijd. Bar riep op tot massaal verzet tegen mensen die andermans vrijheid en rechten aantasten. Bar benadrukte echter dat het vooral aan de mensen zelf ligt of er ruimte is voor dit soort gedachten. Het was in jaren niet zo druk bij de Leidse doden herdenking die traditiegetrouw begon met een bijeenkomst in de Marekerk. Zo'n duizend men sen zaten in de kerk en luisterden naar toespra ken van burgemeester C. Goekoop en Bar en naar gezang en muziek van het Leyda Consort, het harpduo Arpa Doppa en van organist Joop Brons. Later voegdne zich nog eens duizend mensen bij de stille tocht naar het Vredesmonument nabij Molen de Valk. Goekoop toonde zich 'geroerd' door de enorme belangstelling. Onder de aanwezigen was een aantal veteranen. De Leidse burgemeester reikte aan de dames E.P.A. Aalders en J. Heymans-van Cittert de gouden gedenkspeld van de gemeente Leiden uit. De dames waren vanaf het allereerste begin in 1947 betrokken bij de stichting Doden herdenking. De uitreiking had plaats voor de offi ciële herdenkingsbijeenkomst in de consistorie kamer van de Marekerk. Sinds vele jaren is het in Leiden de gewoonte dat de herdenkingsrede wordt uitgesproken door een buitenstaander. Nadat in het verleden onder andere prinses Irene, Jos Brink, rabbijn Soeten- dorp en majoor Bosschardt de rede hielden, was gisteravond monseigneur Bar uitgenodigd. Bar stond uitgebreid stil bij diegenen die hun leven lieten in de Tweede Wereldoorlog. „Zij hadden de moed en overtuiging om tot het bittere einde door te gaan", aldus Bar, die het 'een heilige plicht' noemde hen te herdenken. Bar, die terugtrad als bisschop van Rotterdam na een discussie over zijn persoon, veroorloofde zich aan het eind van zijn verder uiterst serieuze rede nog een grapje. „Amen", zo sloot hij af. „Het was geen preek, maar het ontviel mij." Integreren bij voetbaltoernooi Het zogenoemde integratietoer- nooi in het kader van 'Leiden, stad van vluchtelingen' wordt zondag verspeeld op de velden van de voetbalvereniging Roodenburg aan de Pieter Both- straat. In totaal 24 teams doen mee aan het toernooi dat om half elf begint. De teams spelen op kleine vel den met vijf spelers. Ze zijn af komstig uit alle geledingen van de maatschappij. Zo doen er bedrijven mee, hebben de ge meenteraad en diverse culturele instellingen teams afgevaardigd en komt ook Somalië 1 op het veld. Er wordt niet alleen ge voetbald. Voor kinderen zijn er diverse activiteiten en op het terras bij het clubhuis van Roodenburg treedt een band op. Het toernooi, dat wordt ge organiseerd door de Leidse Welzijnsorganisatie, is gratis toegankelijk. Nigeriaanse fraudeurs blijven brieven sturen De 'markt' in Nederland moet inmid dels helemaal afgeroomd zijn en het be drijfsleven is uit en te na gewaar schuwd, maar nog steeds bestoken Ni geriaanse criminelen Nederlandse on dernemingen. Met brieven met onwaar schijnlijk lucratieve financiële aanbie dingen. Handelsmaatschappij Sjardin aan de Leidse Rooseveltstraat ontving een dezer dagen een indrukwekkend schrijven van dr. Yusuf Usman, senior official bij de Nigeria National Petrole um Corporation (NNPC). Usman verzocht directeur Sjardin zijn bankrekening open te stellen voor een overboeking van ruim 41 miljoen dollar, een bedrag dat was 'overgebleven' van een grote opdracht waarvoor de NNPC enkele jaren geleden te veel geld zou hebben gereserveerd. De 41 miljoen moet volgens de brief worden overge schreven naar het buitenland opdat de NNPC het vervolgens vrijelijk zou kun nen opnemen. Sjardin is dertig procent van de totale som beloofd als hij mee werkt. „Natuurlijk zijn we er niet op inge gaan", zegt directeur Sjardin. „De afge lopen paar jaar moeten er ontzettend veel van dergelijke brieven naar Europa zijn verstuurd, dat weet iedereen. Zodra je reageert, zodra je een brief terug stuurt, gebruiken ze je briefpapier om je kaal te plukken. Dat is inmiddels toch bekend, daar trapt misschien een enke le domme gans nog in." Sjardin heeft gelijk. De Nigeria Natio nal Petroleum Corporation is een niet- bestaand bedrijf. De brief van 'senior of ficial Yusuf Usman' is slechts één van de duizenden vergelijkbare brieven die op de deurmatten van vele Nederlandse bedrijven ploften. De Nigeriaanse frau deurs zijn al sinds 1990 actief in Neder land. Telkens schermen ze met namen van dure instellingen en departemen ten, telkens beloven ze zo'n dertig pro cent van de 'buit'. Zodra een bedrijf toe hapt, wordt gevraagd om blanco brief papier, ondertekend door de directie en een paar ton om de transactie te kun nen uitvoeren. Het geld komt nooit te rug, de miljoenen worden nooit overge maakt. „We krijgen nog steeds vragen over de Nigeriaanse brieven", zegt woord voerster I. Vogels van de Centrale Re cherche Informatiedienst in Zoeter- meer. De CRI heeft anderhalf jaar lang een meldpunt beheerd om inzicht te krijgen in de praktijken. Vogels: „Het meldpunt bestaat inmiddels niet meer. We weten nu hoe de Nigerianen te werk gaan maar er valt weinig aan te doen. Brieven schrijven is niet strafbaar." Het bedrijfsleven is volgens haar uit en te na gewaarschuwd voor de gevaren. Toch moeten er volgens haar een aantal ondernemingen de boot zijn in gegaan. „Feitelijke meldingen hebben we niet binnengekregen. Een bedrijf zou dat niet snel doen omdat de voor stellen in de brieven niet zo netjes zijn. Maar we hebben wel signalen gekregen, we vermoeden dat er bedrijven hebben toegehapt. Zo heb ik het verhaal ge hoord van een Nederlander, die inging op de voorstellen en vervolgens in Nige ria wilde uitzoeken hoe het precies zat. Hij heeft het er tenauwernood levend van afgebracht. En dan is er de Engels man, die nooit meer terug kwam." Directeur Sjardin van de gelijknamige Leidse onderneming is niet in de verlei ding gebracht. „Op dit soort voorstellen ga je niet in", zegt hij. „Ik heb ook wel eens brieven gekregen van de Kaaiman eilanden en de Maagdeneilanden. Daar werkte het iets anders, vroegen bureau tjes geld te storten op een termijnmarkt. Ook nooit op gereageerd. Zodra je zo iets doet is het bureautje ineens ver dwenen en je geld ook."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 9