'Asperge doet zieke ÜB weer honger krijgen' Smaak Mensen eten minder groente en fruit dan ze denken VRIJDAG 5 MEI 1995 De eerste week van mei is al weer heel lang de start van de aspergeverkoop. De al lereerste asperges van de koude grond vinden deze week officieel hun weg naar de consument. Maar ze zijn natuurlijk al weer veel langer verkrijgbaar dank zij vervroeging van de teelt. Door de kweekbedden af te dekken met plastic wordt de groei geforceerd. Maar de witte Spanse asperges waren natuurlijk net weer even eerder. Asperges zijn nog be hoorlijk aan de prijs, maar die zakt ongetwijfeld naar gelang het seizoen vordert. Vorige week luidden Sopexa, het promotiebureau voor Franse produkten, en het Centraal Bu reau voor Tuinbouwveilingen (CBT) samen het nieuwe seizoen officieel in. Ditmaal in de Am sterdamse kookschool 'La Cuisi ne Francaise' van Pat van der Wall Bake-Thompson. Dat Frankrijk er weer bij is gesleept heeft alles te maken met de com binatie van Hollandse asperges en Franse (witte) Elzaswijn, hoe wel een glaasje rode wijn bij as pergegerechten ook zeker wel is aan te bevelen. De kenner bij uitstek van asper ges is Wiel Basten> die samen met de chef-kok van De Hamert in Wellerlooi, Herman van Ham, er een fraai boek over maakte, vol wetenswaardigheden, foto's en bijbehorende recepten. Bas ten noemt zich een aspergefa naat. „Asperges zijn de koningin der groenten, het witte goud, maar vooral een onuitputtelijke bron van puur kook- en eetple- zier." Asperge is de enige groente die zich gesteund weet door een ei gen broederschap: de Confrérie de l'Asperge Limbourgondië' en met die Frans aandoende naam wordt het gebied bedoeld tussen Peel en Maas, Noord-Limburg dus. Naast Noord-Limburg en de re gio rond Bergen op Zoom wordt er ook in Drenthe en Noord-Hol- fp. Asperges die zijn bereid volgens klassiek recept: met ei, beenham en een roombotersausje. illustraties het groot aspergeboek Asperges werden in vroeger jaren door kruidenmeesters als een belangrijk medicijn gezien. land geëxperimenteerd met de teelt van witte, maar vooral ook groene asperges. De allereerste teelt was in het Westland en 's Gravezande. De Hollandse asperges doen het uitstekend in Duitsland waar de beste soorten naartoe gaan. Veel Nederlanders doen zich tegoed aan de geïmporteerde Spaanse asperges, terwijl er in Spanje en andere Middellandse-zeelanden in het voorjaar rijkelijk wordt ge zocht naar de kleine groene wil de asperges, die er worden ge bruikt voor tortilla's en andere eiergerechten. Maar er worden bij ons het hele jaar door ook honderdduizenden kilo's asperges uit Peru geconsu meerd, zo meldt het blad Cam pagne van de Suiker Unie. Peru heeft een uitstekend klimaat; er vinden drie oogsten per jaar plaats op een veld. De asperges worden door Jonker Fris in glas geconserveerd en op de Holland se markt gebracht. Asperge werd in de historie, zo meldt het boek over het witte goud, vooral gebruikt als medi cijn. Zo blijkt uit de tekst van een kruidenmeester: De Aspergies zyn een lekker ge was en gezond vooryder een. Voornamelijk wanneer se dik, murw, zoet en niet al te veel ge kookt zyn; doet de zieken honger krygen, de Wortel aan de Tanden gelegt neemt de pyn weg, en maakt losse Tanden vast. Het kooksel daar van dikwils gedron ken breekt de Steen, en dryft het Garveel af, en geeven aan het Aangezigt een gezonde koleur. Dat laatste schijnt wel te klop pen, want tegenwoordig vinden mensen baat bij een in het voor jaar gehouden aspergekuur. Daarvoor dient men 's morgens voor tien uur eentiende liter as- per genat te drinken. Met onze moderne onderzoek methoden hebben we wel pre cies vast kunnen stellen wat er allemaal in asperges zit: 93,6% water, 1,9% eiwit, 0,14% vet en 2,9% koolhydraten, 0,85% ruwe celstof en 0,62% mineralen. En dat is weer een hele rits: natrium, kalium, magnesium, calcium, mangaan, ijzer, koper, fosfor, flu oride en chloride. Ook aan vita minen hebben asperges aardig wat te bieden: B-caroteen, thia mine, riboflavine, nicotinezuur, panthoteenzuur, pyridoxine, foli umzuur en ascorbinezuur. Al met al brengen asperges een ca lorische waarde van 20 kCal of 84kJ op de schaal. Noord-Limburg is nu veruit het belangrijkste asperge-teeltgebied van Nederland. In o.a. Grubben- vorst, Maasbree, Horst, Helden en Beesel zetten tuinders met een vooruitziende blik asperges. De grote opbloei dateert echter van na de Tweede Wereldoorlog. De teelt werd verbeterd, een ver dienste vooral van het Proefsta tion voor de Aspergeteelt in het Meterikse Veld in Horst. Er ko men sterkere rassen met hogere opbrengsten. En de afzetmarkt groeit stormachtig. De Duitse liefhebber van asperges laat zich het Nederlandse witte goud goed smaken en importeert het als een welkome aanvulling op zijn eigen teelt. In Amerika en Groot- Brittannië groeit de schare van vrienden van de witte asperges gestaag en ook de Scandinavi sche landen ontdekken het lek- kere van deze zomerse groente. En in Arcen wordt al de Liqueur Het Groot Aspergeboek van Wiel Basten en Herman van Ham is uitgegeven bij Van Riemst in Den Bosch en kost 49,90. Het aspergemuseum is in Horst (tel.04709-87604). Speciale asperge-fiets routes zijn uitgezet door de VVV in West- Brabant, tel. 01640-66000. Aspergeres taurant De Hamert in Wellerooi, tel. 04703-1260. REDACTIE: WIM VAN BEEK 072-196258 Prik kan geen kwaad Koolzuur in frisdrank en mineraalwater kan geen kwaad, zo laat het Voor lichtingsbureau voor de Voeding (VoVo) in Den Haag weten. Het drinken van frisdrank brengt een aantal processen op gang die gevolgen kunnen heb ben voor het gebit. In de eerste plaats krijgen tanden en kiezen een zuurstoot te verwerken, doordat de sui kers uit de frisdrank wor den omgezet in melkzuur. De daders zijn de bacteriën in de tandplak. Naarmate dit vaker gebeurt, neemt de kans op gaatjes toe. In de tweede plaats kan erosie van tanden en kie zen optreden. Daarbij slijt het glazuur over het hele oppervlak weg door de et sende werking van zuur. Aan frisdranken worden zuren toegevoegd, onder andere citroenzuur. Het koolzuur in limonade en mineraalwater heeft echter geen nadelige gevolgen voor het gebit. Dat zuur is namelijk heel zwak. Suikervrije frisdranken le veren weliswaar geen zuur stoot, maar de kans op ero sie door de lage zuurgraad bestaat wel. Ook vruchte sappen hebben een erosie- ve werking, doordat ze van nature veel zuren bevatten. Koolzuurhoudend mine raalwater kan geen kwaad, omdat er geen suiker in zit en het een neutrale zuur graad heeft. Het gebit is wel tegen zuuraanslagen be stand, zolang het er niet meer dan zeven per dag zijn. Daarom adviseert het Voorlichtingsbureau voor de Voeding om naast de drie hoofdmaaltijden niet vaker dan viermaal iets tus sendoor te nemen. Het gebruik van koolzuur heeft in het algemeen geen nadelen. Sommige mensen krijgen last van een opge blazen gevoel of oprispin gen. Zij doen er verstandig aan om dranken zonder koolzuur te gebruiken, ad- dus het Voorlichtingsbu reau voor de Voeding. Veel mensen schatten hun eigen consumptie van groente en fruit te rooskleurig in, zo tjlijkt uit on derzoek. Juist consumenten die minder dan de aanbevolen hoeveelheid eten, maken de grootste overschatting. De meeste mensen zijn niet op de hoogte van de aanbevelingen van het Voorlich tingsbureau voor de Voeding: eet dagelijks 150 tot 200 gram groente (dat zijn drie tot vier opschep- lepels) en twee stuks fruit. Ruim de helft van de Nederlanders haalt deze hoeveelheden niet; 52 procent eet te weinig groente en 56 procent eet te weinig fruit. Veel Nederlanders weten wel dat fruit een waar devol voedingsmiddel is, maar denken ten on rechte dat fruit niet per se hoeft. In groente en fruit zitten niet alleen vitaminen en mineralen, maar ook flavonoïden. Deze stoffen zijn waar schijnlijk samen met de vitaminen beta-caroteen en vitamine c en het mineraal selenium verant woordelijk voor de beschermende werking van groente en fruit tegen ziekten zoals hart- en vaat- aandoeningen en kanker. Door veel soorten groente en fruit te eten krijgen we veel verschil lende beschermende stoffen binnen. Variatie is dus sterk aan te bevelen. Nogal wat mensen vinden Hollandse groente 'saai', 'niet belonend', 'er valt niets aan te bele ven', aldus een enquête. Zij koken omdat dat nu eenmaal moet. Kinderen blijken nogal eens moeilijke eters en dat versterkt de motivatie niet. Op door-de-weekse dagen eet men daarom vaak simpelweg aardappelen, vlees en groente. Als er gasten zijn, moet er iets speciaals op tafel komen: macaroni, spaghetti, pizza, nasi, chili-con-carne. Een stukje paprika erbij en sommige denken dat er genoeg groente is gegeten. Maar juist bij dit soort van oorsprong exotische maaltijden kom je zeker niet aan 150 tot 200 gram groente toe. Een lekkere salade erbij is dan een goede oplossing. Groente hoeft niet saai te zijn, creativiteit is best mogelijk: door prei te roerbakken met paprika, ui en tomaat (in de wok is weinig vet nodig); of door ongebruikelijke combinaties te proberen, zoals sperziebonen stoven met ui, tomaat, sambal of Spaanse peper, andijvie met pindasaus. Velen denken dat groente uit diepvries, glas of blik weinig of geen vitaminen bevatten. Dat is een misverstand: door moderne conserverings technieken bevatten deze groenten bijna net zo veel goede voedingsstoffen als vers bereide groenten. OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. sportief; 5. metaal; 9. glans- verf; 10. Europeaan; 12. vreem de munt; 13. United Kingdom; 14. zuivelprodukt; 16. zilver; 17. gezantschap; 19. domoor; 21. appartement; 23. boom; 24. jon gensnaam; 26. modegek; 27. le- gerrang; 28. leerrede; 30. ach ter; 31. cijfer; 32. las-, 33. Chi nese afstandsmaat; 34. bont soort; 36. boom; 38. een zekere; 40. aanwijzend vnw.; 41. filmde cor; 42. sneeuwhut; 44. kleur; 45. klein kind; 48. voorzetsel; 50. eens; 51. mijns inziens; 52. keurig; 54. hevig; 55. vragend vnw.; 56. betaalmiddel; 57. keu kengerei. Verticaal: 1. soort stof; 2. vaartuig; 3. per soonlijk vnw.; 4. verandering; 6. aldus, 7. tijdperk; 8. roeiwed- strijd; 10. vis; 11. filmdecor; 14. schel; 15. lange, smalle ondiep te in zee; 17. Nederlandse rivier; 18. getal; 20. deel v.e. stoel; 22. waardepapier; 24. barbaars; 25. jaargetijde; 28. schrijfgerei; 29. broeibak; 33. bestuur-, 35. cul- tusgebruik; 37. driepoot; 39. ie der; 41. Engelse titel; 43. Spaanse uitroep; 44. onderricht; 46. grond om een boerderij; 47. dierenverblijf; 49. ontkenning; 51. Chinese deegwaar; 53. buis verlichting; 55. persoonlijk vnw. OPLOSSING CITAAT Horizontaal: 1. motel; 2. kleur; 3. curie; 4. di van;-5. pracht; 6. stof; 7. bloot; 8. engel; 9. allee; 10. koren; 11. karaf; 12. unie; 13. baker; 14. ontbijt. Het citaat is een Nigeriaans spreekwoord: ,,De kracht van de luipaard ligt in de vrees voor hem". TOMPOES Heer Bommel en de Hachelbouten In de nu volgende geschiedenis zul len de oplettende lezertjes een twee ling aantreffen, die zich onder de naam Hachelbout in het leven-van heer Olivier B. Bommel dringt. Het portret van de eerste tweeling broer treffen wij hierboven aan. Het is Hobbel Hachelbout; een sombere en zwartgallige figuur, die overal on heil en boze voortekenen ziet. Reeds als knaap bestudeerde hij kringen om de maan, gebroken spiegels en koffiedik en deze zaken gven hem de overtuiging, dat het leven een ge vaarlijke onderneming is. ,,'t Is hachelijk", pleegt hij te zeggen, en met deze woorden waart hij rond, een spoor van verslagenheid achter zich latend. Het valt te begrijpen, dat zijn broeder Hup het niet gemakkelijk heeft ge had. Levende in de schaduw van Hobbel bracht hij nu zijn jeugd door, terwijl hij, gebukt onder angst en on zekerheid, zocht naar een middel om onheil af te wenden. Dit vond hij ten slotte in het verzekeringswezen en nu haast hij zich voortdurend achter Hobbel aan met een tas vol polissen, die zekerheid kunnen geven, van de wieg tot het graf. Zijn portret is het middelste van deze afbeeldingen, terwijl het laatste ten slotte heer Bommel weergeeft. Deze heeft nooit zo nagedacht over diepere dingen en daarom ziet men hem hier dan ook zitten met een op pervlakkige glimlach op het gelaat. Zijn ontmoeting met de tweeling heeft hem echter wel anders leren kijken, zoals het vervolg ons zal leren. H T DOOR HANS VAN ES Ook donderdagmiddag baadde vrijwel geheel West-Europa in de zon bij temperaturen, die op vrij veel plaatsen de grens van 25 graden overschreed. Onweerssto ringen, die onder deze omstan digheden de kop op kunnen ste ken, bleven op afstand. De regis seur van het zomerse weer - een hogedrukgebied van 1027 milli bar- lag vrijwel pal boven Neder land. De drukverschillen waren dus zeer gering, waardoor er wei nig wind stond. Toch voelde het niet benauwd aan, want de lucht vochtigheid was erg laag; later in de middag slechts 32 procent. Ook langs het Hollandse strand heerste een volop zomerse sfeer. Vanaf het middaguur stond er slechts een zwak zèewindje, zo dat de afkoeling beperkt bleef tot ongeveer 18 graden. Achter de duinen steeg het kwik gemakke lijk naar 24 25 graden. Verder naar het zuiden werd het nog een tikkeltje warmer met 28 gradeiF de buurt van Parijs tot ruim 30 graden in Spanje en Portugal. Het lijkt er op dat er de hoogste temperaturen van deze zomers riode nu wel zijn bereikt. Toch verandert er ook vandaag nog ergi nig in de huidige luchtdrukverdeling. Ons land ligt onder de besc ming van twee hogedrukkernen; een boven Duitsland en een niei kern bij Ierland. Er is weer volop zon en met uitzondering van de strook kan weer op ca. 25 graden worden gerekend. Kortom, een fecte entourage voor deze 50e bevrijdingsdag. Mogelijk steekt er de loop van de dag een matige westelijke wind op, maar die zal d merse stemming niet drukken en eerder voor een aangename veii, ling zorgën. Op de Noordzee ligt een sterk verzwakt koufont, dat|n komende nacht van noord naar zuid over het land trekt. Neerslag n- er niet vallen; er trekken hooguit een paar wolkenvelden over. Morgen breekt de zon weer door, maar omdat de wind - hoogui tig - is gedraaid naar noord tot noordoost blijft het iets frisser dai daag met maxima van 17 graden in de Kop van Noord-Holland ei Friesland tot 21 graden in het binnenland. In de loop van het we einde daalt de luchtdruk flink boven onze omgeving. Zondag is w an schijnlijk de laatste dag van een volle week schitterend voorzomi ?hr't weer. In de avond neemt de kans op een onweersbui toe. Als op maandag een depressie op de Noordzee arriveert zijn er meer bu rr' verwachten. Het kwik zakt naar ca. 16 graden. Het ziet er naar u in de loop van de volgende week nieuwe storingen gaan passerei KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: Aan de bewolkte kant en af en toe regen. In het noorden en zuidoosten waarschijnlijk droog en ge regeld zon. Middagtempe- ratuur van 5 graden in het noorden tot 18 in de om geving van Oslo. Zweden: Wolkenvelden en af en toe regen. In het zuiden meer zon en overwegend droog. Middagtemperatuur van 7 graden in het noorden tot 19 in het zuiden, morgen enkele graden lager. Denemarken: Perioden met zon, ook nu en dan wolkenvelden en droog. Middagtempera tuur dalend naar ongeveer 15 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Flinke perioden met zon, in Ierland en Schotland soms ook wolkenvelden. Bij na overal 'droog. Maxima van 17 tot 23 graden, maar' in Ierland en Schotland plaatselijk lager. België en Luxemburg: Zonnig en warm. Middagtemperatuur vandaag van 21 graden vlak aan zee tot 26 plaatselijk in de Ardenen en in Luxemburg; morgen iets lagere tempe raturen. Noord- en Midden-Frankrijk: Zonnig. Middagtemperatuur ongeveer 25 graden, langs het Kanaal rond de 20. Portugal: Naast zon soms ook wolkenvelden en kans op een lokale regen- of onweers bui. Middagtemperatuur aan zee van 24 tot 27 graden, landinwaarts lokaal dicht bij de 30. Madeira: Wolkenvelden afgewisseld door zon en slechts een kleine kans op wat regen. Middagtemperatuur ongeveer 25 gra- Spanje: In het algemeen veel zon, maar vooral in de avonduren in het binnenland ook kans op een lokale regen- of onweers bui. Middagtemperatuur aan de kusten meest tussen 22 en 26 graden, in het binnenland van 25 tot 30. Canarische Eilanden: Flinke perioden met zon en droog. Mid dagtemperatuur meest 25 graden of ho ger. Marokko: Westkust: Flinke zonnige perioden, vooral morgen ook kans op een enkele regen- of onweersbui. Maxima tussen 27 en 32 graden, bij zeewind koeler. Tunesië: Zonnig. Middagtemperatuur vlak aan zee ongeveer 24 graden. Zuid-Frankrijk: Droog en overwegend zonnig weer. Mid dagtemperatuur rond 26 graden, in de Provence en Languedoc lokaal dicht bij de 30. Mallorca en Ibiza: Zonnig. Middagtemperatuur ongeveer 24 graden. Italië: In het algemeen vrij zonnig. Droog. Mid dagtemperatuur vandaag van ongeveer 20 graden in het zuiden tot 25 plaatse lijk in het noorden; morgen op veel plaatsen iets hoger. Corsica en Sardinië: Zonnig. Middagtemperatuur eerst onge veer 22 graden, morgen circa 24. Malta: Zonnig. Middagtemperatuur oplopend tot 24 graden op morgen. Griekenland en Kreta: Naast zon vooral in de middag of avond ook kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur meest 18 of 19 gra den, maar op Corfu iets boven de 20. Turkije en Cyprus: Met name langs de Turkse zuidkust en morgen ook op Cyprus wolkenvelden en kans op buiige regen, mogelijk met on weer. Verder geregeld zon. Middagtem peratuur meest tussen 17 en 22 graden. Duitsland: In het algemeen vrij zonnig. Middagtem peratuur vandaag van 21 graden in het noorden tot plaatselijk 26 in het Rijn dal; morgen vooral in het noorden iets lagere maxima. Zwitserland: Zonnig. Middagtemperatuur rond 24 graden. Oostenrijk: In het algemeen zonni ratuurrond 24 graden. Polen: Veel zon, soms ook enkele wolkenvelden en morgen een kleine kans op in het zuiden mogelijk met Maxima van 17 graden in het no ten tot 21 in het zuidwesten. Tsjechië en Slowakije: Zonnig. Middagtemperatuu graden. Hongarije: Zonnig. Maxima vandapg ongeil) graden, morgen iets hoger. ZATERDAG 6 MEI 1995 Zon- en maanstanden Zon op 06.01 Zon onder Maan op 11.18 Maan onde Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 08.15 20.46 07.48. Laag 04.17 16.35 03.58- Weerrapporten 04 mei 20 u Amsterdam onbew. De Bilt onbew Deelen onbew. Eelde onbew Eindhoven onbew. Den Helder onbew. Rotterdam licht bew Twente onbew. Vlissingen onbew. Maastricht onbew. Aberdeen half bew Athene zwaar bei Barcelona licht bew Berlijn onbew Boedapest half bew. Bordeaux onbew. Brussel onbew licht bew onbew half bew zwaarbew. licht bew onbew. half bew. Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen onbew Las Palmas half bew Lissabon half bew Locarno licht bew. Luxemburg onbew. Madrid licht bew. Malaga licht bew. Oslo half bew. Parijs licht bew Praag licht bew, Rome onbew. Split licht bew. Stockholm onbew. Warschau licht bew Wenen half bew. Zurich half bew. Bangkok licht bew. Buenos Aires half bew. Casablanca half bew. Johannesburg licht bew. New Orleans half bev* New York half bew. TelAviv half bew. Tokyo regen Toronto onbew. Tunis onbew. Vancouver half bew.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 6