'Verdachten van seksueel misbruik beschermen' Binnenland CDA wil verbod op zware nederwiet Dodenherdenking: Altijd waakzaam blijven Zwolse burgemeester wil verbod op Centrumpartij Forse celstraffen geëist voor ontucht met jongens Theo Hendriks: Hofnar met een luchtje iIJDAG 5 MEI 1995 ^vervallen zwangere zelf ook verdacht £Nlo Een hoogzwangere 25-jarige vrouw uit Ellewoutsdijk, die ménsdagmiddag werd overvallen, is gisteren zelf aangehouden, ie blijkt gezocht te worden door de politie van Goes voor meer- Jere gevallen van oplichting. Twee onbekende mannen overvie- }n de vrouw en haar bijna 2-jarig zoontje op een parkeerplaats an een snelweg in Venlo. Ze werd mishandeld en van haar choudertas beroofd. Van de overvallers ontbreekt ieder spoor. )ngeluk: Treinverkeer gestremd fi dermalsen Door een ongeval met een auto bij Tricht was er ktërmiddag tot en met vanmorgen geen treinverkeer mogelijk lissen Culemborg en Geldermalsen. Door de botsing is de trein jieteen as ontspoord en de bovenleiding vernield. De intercity- feinen tussen Utrecht en Den Bosch rijden via Arnhem. Reizi- brs moeten rekening houden met een uur extra reistijd, aldus [S, die bussen heeft ingezet tussen Culemborg en Geldermal- en. Het ongeluk werd veroorzaakt door een 23-jarige automobi- &t die het sein negeerde. Hij raakte slechts licht gewond toen hij e aanstormende trein ramde. Verkeerspolitie schrapt 'witte muizen' giebergenEind dit jaar verdwijnen de laatste Porsches van de ferkeerspolitie van de snelwegen. De 'witte muizen' zoals de bortauto's sinds 1962 bij het publiek bekend stonden, worden efinitief vervangen door de Mercedes C220 en de Volvo 850. De jarsches gaan er uit omdat ze duur zijn en andere auto's het jerk net zo goed kunnen doen. Er rijden nu nog twaalf Por- phes, in glorietijden reden er wel zeventig. Naast de snelheid jas een andere kwaliteit van de Porsche het open dak. Zo kon en agent staande in de auto op de vluchtstrook het verkeer jaarschuwen voor files. Maar dat is nu niet meer nodig door de erbeterde elektronica op de snelwegen. )rie jaar voor brute verkrachting pDDELBURGEen 47-jarige man uit Vlissingen is gisteren door de fchtbank in Middelburg veroordeeld tot drie jaar cel wegens et op gewelddadige wijze verkrachten van zijn echtgenote in muari dit jaar. De man eiste anale sex en gebruikte daarbij grof eweld. Ondanks dat de vrouw het uitschreeuwde van de pijn Hst de man van geen ophouden. De vrouw heeft een bescha- gde sluitspier en is voor de rest van haar leven incontinent. De rouw is bezig met een echtscheidingsprocedure. Tegen de man as vier jaar geëist. 'ura^ao krijgt drugshulp rRECHTNederlandse instellingen voor verslavingszorg gaan sa menwerken met de Curagaose overheid om de drugsproblema- jekop het eiland aan te pakken. De instellingen en het eilands- estuur hebben daartoe gisteren in Utrecht een convenant on- ertekend. De zorg voor verslaafden is een probleem op het jootste eiland van de Nederlandse Antillen. Omdat er geen mo-, elijkheden zijn de jeugdige verslaafden te laten afkicken, ko ten er regelmatig jongeren naar Nederland voor een verplicht prblijf in een afkickkliniek. tamer krijgt gratis fietsenmaker. n haag De Tweede Kamer gaat een banenpooler als fietsen- jaker aantrekken. Kamerpersoneel kan binnenkort rijwielen tot p bepaald bedrag gratis laten repareren. Wie binnen tien kilo- jeter van het kamergebouw woont, mag voor 120 gulden per ar reparaties laten verrichten en wie verder weg woont voor lO gulden, zo blijkt uit de jaarlijkse begroting van het parle- jent. Bedoeling is dat kamerleden met het aantrekkelijker ma- p van de fiets de auto vaker laten staan. (.ewonde bij overval Oosterbeek osterbeek Met behulp van een vrachtwagen hebben Vanmor en twee mannen een gewapende overval gepleegd op de ABN MRObank in Oosterbeek. Bij de actie raakte een bankemployé pvond aan zijn been. De overvallers reden met een vrachtwa- en dwars door het struikgewas in een park achter de bank en lapten met grote vaart tegen het gebouw aan. Een 25-jarige jan raakte gewond onder het puin. Zijn 38-jarige collega bleef ngedeerd. Volgens een ooggetuige werd de overval gepleegd (Dor een man en een vrouw die vluchtten op een motor. FNV: Looneis vijf procent bij DSM [erlen Gezien de winstexplosie van DSM denkt de Industrie- bnd FNV aan een looneis van tenminste vijf procent voor de ^O-onderhandelingen van volgend jaar. Districtsbestuurder falravens van de FNV vindt dat het tijd wordt dat het personeel pk eens gaat profiteren van de rijkdom van het chemiebedrijf. SM maakte woensdag bekend in het eerste kwartaal van dit lareen nettowinst te hebben behaald van 356 miljoen gulden, bond vindt ook dat DSM het niet kan maken nu nog mensen ontslaan die in hun outplacement-periode geen andere baan ibben gevonden. GP wil verbod gratis sekslijnen moet afgelopen zijn met de is erotische 06-lijnen vanuit inbare telefooncellen. Dat is van de maatregelen om het nemende gebruik van die lij door kinderen een halt toe oepen. De SGP-kamerleden Berg en Van der Vlies len dat in schriftelijke vra- >e SGP'ers wijzen de minis- lorritsma (verkeer en water- ANP Algemeen Nederlands Per PvdA wil zedelijkheidswet verbeteren DEN HAAG GPp Het komt nu nog te vaak voor dat verdachten van seksu eel misbruik worden vervolgd, terwijl daar onvoldoende bewijs voor is. De sociale gevolgen voor ten onrechte in het verdachtenbankje geplaatste burgers zijn zo ernstig, dat er strengere regels moeten komen voor de manier waarop het proces-verbaal en de dagvaarding worden opgesteld. opgesteld, heeft onder meer de 'Bolderkar-affaire', waarbij my thevorming ontstond rondom vermeend grootscheeps seksu eel misbruik van kinderen, aan getoond dat de bewijsvoering soms rammelt. Swildens wijt dat met name aan de actieve rol van sociale hulpverleners in deze zaak, die de verklaringen van hun den haag gpd Dat stelt de Partij van de Arbeid in een nieuw ontwerp voor de zedelijkheidswet. Het wetsont werp wordt maandag aan mi nister Sorgdrager (D66) van jus titie aangeboden. Volgens PvdA-kamerlid .Swil dens, voorzitter van de commis sie die het wetsontwerp heeft cliëntjes buitengewoon serieus namen. „Veel mensen zijn ten onrechte aangeklaagd en bij de bevolking bleef toch iets hangen van: waar rook is zal ook wel vuur zijn. Daarom kun je bij de waarheidsvinding, zoals dat heet, niet zorgvuldig genoeg zijn." De PvdA-commissie stelt in het wetsontwerp daarom voor hulpverleners niet meer te be trekken bij de bewijsvoering in zedelijkheidszaken omdat zij vanwege hun betrokkenheid bij de cliënt de getuigenissen niet voldoende objectief zouden kunnen beoordelen. Swildens: „Bij therapieën opgekomen herinneringen kunnen ook een verkeerd beeld geven. De waar heidsvinding moet gebeuren door onafhankelijke gedrags deskundigen." De PvdA-commissie is verder tot de conclusie gekomen dat het meermalen verhoren van slachtoffers niet alleen belas tend is voor het slachtoffer, maar ook weinig meerwaarde biedt in de bewijsvoering. Lie ver ziet Swildens één goed ver hoor, dat eventueel ook op een videoband wordt opgenomen. De verdachte, of een door diens advocaat ingeschakelde des kundige, zou in staat moeten worden gesteld dit verhoor c.q. de videoband te bekijken voor het opsteilen van het verweer schrift. In Nederland geproduceerde marihuana met een hoog per centage werkzame bestandde len, is aan te merken als hard drug en moet geheel worden verboden. De CDA-fractie in de Tweede Kamer overweegt dit standpunt in te nemen in een later dit jaar te voeren drugsde bat. Dat zegt CDA-woordvoer- der Van de Camp in een vraag gesprek met deze krant: „Ik denk dat we die kant opmoeten. Het is de consequentie van ons standpunt over het drugsbeleid. Je bent natuurlijk absurd bezig als je de criteria voor wat je on der softdrugs verstaat steeds verder oprekt." Volgens een rapport van de Centrale Recherche Informatie dienst uit 1992 is nederwiet met een gehalte van meer dan veer tig procent van de werkzame stof THC, allang geen uitzonde ring meer. Het is zodoende te kwalificeren als harddrug, m^ar die consequentie is nooit ge trokken. Van de Camp: „De Jel- linekkliniek kreeg vroeger drie of vier softdrugsverslaafden per jaar over de vloer, nu al drie tot vier per week. En dat is slechts het topje van de ijsberg." Alle nederwiet wordt nu ge doogd en mag in hoeveelheden van maximaal dertig gram wor den gekocht voor eigen gebruik. Teelt en groothandel is wel ver boden. Justitieminister Sorgdra ger wil teelt en groothandel in nederwiet onder voorwaarden toestaan en buitenlandse soft drugs verbieden. Van de Camp: „Veel nederwiet is bedreigender voor de gezondheid dan bij voorbeeld Libanese of Marok kaanse hasj." Slachtoffer hotelbrand eist geld brussel. anp Een van de Nederlandse slacht offers van de hotelbrand op ou dejaarsavond in Antwerpen heeft een kort geding aange spannen tegen het Switel-hotel en de verzekeringsmaatschappij Sun Alliance. De man eist sa men met zijn familie een voor lopige schadevergoeding van bijna vier miljoen Belgische frank (200.000 gulden). Dat is gisteren bevestigd door de rechtbank in Antwerpen. De man verloor in de brand zijn vrouw en liep zelf zware brandwonden op. Volgens De Gazet van Antwerpen is de Rot terdammer het eerste slachtof fer dat via een rechtszaak zijn gelijk probeert te halen. In to taal hebben 258 mensen, onder wie 63 Nederlanders, een scha declaim ingediend bij Sun Alli ance. De maatschappij heeft 670 miljoen frank beschikbaar, maar de totale schade zou meer dan een miljard frank (55 mil joen gulden) bedragen. Bij de brand kwamen elf mensen om het leven, onder wie twee Ne derlanders. amsterdam anp Bruinsma-boek mag van Hof van onderwereldfiguur en drugsbaas Klaas Bruinsma, en de rol van Engelsma bij drugs deals. In februari 1992 verloor de advocaat een tegen uitgever Veen en auteur Middelburg aangespannen kort geding met dezelfde inzet. Belangrijkste bron voor het levensverhaal van Bruinsma was zijn voormalige lijfwacht Geurt Roos. Het gerechtshof in Amsterdam heeft gisteren de bezwaren van advocaat mr. J. Engelsma tegen het boek De Dominee van Pa rool-journalist Bart Middelburg verworpen. Engelsma wil dat het in 1992 verschenen boek uit de handel wordt genomen om dat het zijn reputatie schade zou doen. Het boek beschrijft de criminele handel en wandel zwolle anp Oud-strijders bij de dodenherdenking op de Dam in Amsterdam. foto anp frans vanderlinde den haag anp staat), Ritzen (onderwijs) en Borst (volksgezondheid) op re cent onderzoek door de Henge lose Hogeschool Edith Stein. Daaruit blijkt dat bijna tachtig procent van de kinderen uit groep acht van de basisschool gebruik maakt van gratis, ero tisch getinte 06-lijnen. Onge veer de helft van de jeugd doet dat vanuit een telefooncel. Bij een aantal kinderen leidden de telefonades tot afspraakjes waarbij ze werden aangerand. Op talloze plaatsen in Neder land zijn gisteren de dodelijke slachtoffers van alle oorlogsge weld herdacht. Veel mehsenlco- zen ook dit jaar weer voor een kleine, herdenking in hun eigen omgeving. Maar zoals altijd trok ook de Nationale Dodenher denking op de Dam in Amster dam veel belangstellenden, jong en oud. Er waren ook veel Ca nadese veteranen op de Dam. Koningin Beatrix legde daar met prins Claus een krans bij het Nationaal Monument. Het koninklijk paar, dat vergezeld was van hun drie zonen, werd gevolgd door organisaties en particulieren. Ook premier Kok legde een krans. In een korte speech riep hij onder meer op tot verdraagzaamheid jegens de medemens „ook als hij of zij van ver komt, solidariteit met wie niet voor' zichzelf kan zor gen, begrip voor de levensover tuiging van anderen en plichts betrachting tegenover de sa menleving." Tijdens een plechtigheid in de Nieuwe Kerk had schrijfster Mies Bouwhuys vol vuur gepleit voor het behoud van de Natio nale Herdenking, ook nu na vijf tig jaar: „Herdenken is niet zo maar een eerbiedige daad van nabestaanden. Het betekent: ons vereenzelvigen met man nen en vrouweq die weigerden hun wereld uit te leveren aan een regime van ontmenselijking en vernietiging. Hen herdenken wil zeggen: bereid zijn te doen wat zij deden: onze oren en ogen gebruiken, waakzaam zijn." Op de Grebbeberg, waar in mei 1940 360 Nederlandse mili tairen het-leven verloren tijdens het laatste gevecht tegen de Duitsers, werden de oorlogsdo den herdacht door de Koninklij ke Landmacht, prinses Mar griet, Pieter van Vollenhoven, hun zoon Pieter-Christiaan, ne genhonderd nabestaanden en veteranen en nog vele honder den andere belangstellenden. In Holten waren zeker vier duizend Canadese veteranen bijeen om hun hier en in Duits land gesneuvelde kameraden te herdenken. Mr. Pieter van Vol lenhoven legde een krans na mens koningin Beatrix en prins Claus. Een formatie van F16- vliegtuigen bracht laag vliegend een saluut. Scholieren legden bloemen bij elk graf. De Cana dezen herdenken hun doden op 6 en 8 mei ook nog in Groes- beek. In Den Haag trokken min stens vierduizend mensen diep CP'86, nu Eigen Volk Eerst, sa men met hun bestuurders een criminele organisatie vormen. Bovendien zijn zowel de Vereni ging CP'86 als haar bestuurders veroordeeld voor het aanzetten tot rassenhaat en discriminatie. Eén van hen is de Zwollenaar H. Ruitenberg, landelijk voorzitter en raadslid van CP'86 in Zwolle. Franssen juicht het vonnis van de Amsterdamse rechtbank toe, maar hij betreurt het dat het geen concrete gevolgen heeft voor het raadslidmaat schap van Ruitenberg. Burgemeester Franssen van Zwolle heeft gisteren in een brief aan de Tweede Kamer en minister Dijkstal (binnenlandse zaken) aangedrongen op een onderzoek naar de mogelijkhe den om de partij CP'86 wettelijk te verbieden. Hij wil ook laten nagaan of bestuursleden van die partij het kiesrecht kan wor den ontnomen. Dan zouden ze ook geen raadslid kunnen zijn. Aanleiding voor de brief is de uitspraak van de Amsterdamse rechtbank dat de Vereniging Koningin Beatrix en prins Claus nemen een moment stilte in acht nadat Amsterdam anp ze een krans hebben gelegd op de Dam. foto anpfransvanderlinde onder de indruk over de Waals- dorpervlakte. Het defileren duurde door de grote opkomst enige uren. De herdenking op de fusilladeplaats waar destijds zeker driehonderd mensen wer den doodgeschoten, geldt mede door de serene duinomgeving en de aanwezigheid van de zo genoemde Bourdonklok als één van de aangrijpendste van het land. Voor het eerst sinds 1987 was deze herdenking weer op televisie, uitgezonden door RTL 4. De Canadese premier Jean Chrétien is gisteravond op het marinevliegkamp Valkenburg aangekomen voor een twee daags bezoek aan Nederland. Het is voor het eerst sinds 1983 dat een Canadese premier Ne derland aandpet. Chrétien viert hier de bevrijding waarvoor meer dan zevenduizend Cana dezen hun leven gaven. Tegen twee mannen en een vrouw zijn wegens ontucht met tenminste elf jongens gisteren voor de rechtbank in Amster dam celstraffen tot vijf jaar ge ëist. De hoogste eis was tegen een 40-jarige man uit Smallin- gerland, Hij zou als enige een van de slachtoffertjes, behorend tot een hem goed bekend gezin in Drachten, ook anaal hebben misbruikt. De man heeft het gros van de tenlastegelegde fei ten bekend, maar stelt dat juist deze beschuldiging onterecht is. Ook een 46-jarige medever dachte uit Zaandam bekende dat hij zes jongens in leeftijd va riërend van zeven tot veertien jaar, gedurende twee jaar vrij wel dagelijks heeft misbruikt. De zaak tegen de^e man is ver daagd in afwachting van een psychiatrisch rapport. Een der de verdachte ontkent. De vierde verdachte is een 37-jarige Am sterdamse vrouw en moeder van twee slachtoffertjes. Ze heeft bekend dat ze zelf ook heeft meegedaan aan het mis bruik van haar zoontjes. RKMNWTÏZR UIT TIRBUftA VOOR ££N MARDOft IN D£ W\HKCL T£ KOOP. VOR&ONS MIJ VVOUDON WE &ETL6 &T y den haag wilco dekker Brengt de gezondheid ernstige schade toe. k.h 4.10.1994 Stb.720. Wat zijn ze blij bij het AOV, dat Theo Hendriks niet meer tot de gelederen behoort. Sinds zijn verbanning uit het Algemeen Ouderen Verbond wekt de 67-jarige arqhitect-in-ruste beurtelings gevoelens van meewaren, lachlust en irritatie op. Dat laatste krijgt de overhand, nu Hendriks en zoonlief, annex persoonlijk medewer ker Oscar, beticht worden van banden met duister ex treemrechts gespuis. Zo is volksvertegenwoordiger Hendriks opeens onderwerp van studie door Justitie, een eer die tot nu alleen CD-leider Janmaat te beurt viel. Hendriks heeft zich in zijn nog jonge Haagse carrière rap ontwikkeld tot de hofnar van de Kamer. Maar wel één met een luchtje. Zijn toenmalige fractiegenoten van het AOV voelden al nattigheid toen Hendriks vorig jaar juni, koud in de kamerbankjes, minister Kosto van justitie indringende vragen stelde over het gekleurde PvdA-kamerlid Rozenblad. Die had gelogen over zijn opleiding en kon meteen weer vertrekken. Hendriks wilde weten hoe Rozenblad eigenlijk aan zijn Nederlan derschap was gekomen. Zijn AOV-fractie hoorde er pas van toen de griffie van de Kamer belde of deze vragen serieus bedoeld waren. Dat blijkt bij Hendriks vaker het geval. De wenkbrau wen werden ook gefronst toen de ex-AOV'er in de Ka mer voorstelde uitgeprocedeerde asielzoekers met een 'mooie boot' de zee op te sturen. Dat was tevens goed voor de naam van Nederland als zeevarende natie, om van de werkgelegenheidseffecten nog maar te zwijgen. De Kamer dacht aan een misplaatste grap, maar Hen driks bleek bloedserieus. Net zoals toen hij bij het AOV 'KGB-achtige' complotten vermoedde om hem een kopje kleiner te maken, minister Wijers vroeg om op Hendriks' kamer even samen een geheim contract door te neuzen en journalisten zonder een spoortje ironie liet weten dat hij met alle liefde handtekeningen uit deelde. Een vermakelijke charlatan, een meelijwekkende mal loot of een gevaarlijke Janmaat in vermomming? Afge lopen dinsdagmiddag kwam een medewerker van de Centrumdemocraten (CD) de fractiekamer van het AOV binnen, gooide een envelop op het bureau en beende direct weer weg. De envelop bevatte een artikel Liit een blaadje van het Jongeren Front Nederland (JFN). Daarin zegt de notoire rechtsextremist Daniël Herm- sen, lid (geweest) van onder meer CP'86 en het Neder lands Blok en zich fractiemedewerker van Hendriks noemende, het volgende: „Hendriks doet zich ten op zichte van mij voor als nationaal-socialist en daarom probeer ik hem te helpen. Van hem heb ik een gesig neerde foto gekregen waarop hij te zien is bij een ha- kenkruisvlag waar hij de Hitlergroet brengt, een echte strijder." AOV-fractievoorzitter Jet Nijpels brengt de publicatie direct naar Kamervoorzitter Deetman. Die acht het raadzaam het ter kennisname naar Justitie te sturen. Tegelijkertijd verschijnt in het weekblad Nieuwe Revu een verhaal over de zoon van Hendriks, Oscar. Die blijkt contacten te hebben met het Nederlands Blok en het Vlaams Blok en de omstreden Ijzerbedevaart te be zoeken. Puur uit wetenschappelijke belangstelling, zegt vader Theo. Die op zijn beurt erkent in het nabije verleden zes keer gesproken te hebben met Daniël Hermsen. De rest ontkent Hendriks in alle toonaarden. Ook het 'ver zinsel' dat er een foto van hem zou zijn waarop hij de Hitlergroet brengt. Het is voor Hendriks te hopen dat Hermsen de foto in derdaad verzonnen heeft. Justitie kan hoogstwaar schijnlijk weinig beginnen met de stukken uit de ex treemrechtse blaadjes Praten met duistere figuren is niet strafbaar en tussen de onzin die Hendriks geregeld uitkraamt is tot op heden niets strafbaars aangetroffen. Zelfs al zou Hendriks ergens voor veroordeeld worden, dan nog kan hij zijn kamerzetel bezet houden. Janmaat is immers ook veroordeeld en nog steeds parlementari ër. Maar als er een foto van Hendriks' Hitlergroet binnen kort de voorpagina's opfleurt, dan kan de hofnar wel in pakken. Is de foto een verzinsel van een verknipt brein, dan zit het Binnenhof nog even opgescheept met de fa milie Hendriks. Vader Theo heeft al laten weten dat 'ze' voorlopig nog niet van hem af zijn.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3