Jacht op Ajax-kaartjes is begonnen Het PSV-gevoel van Wim Jonk Sport el Sjeng Schalken zet opmars voort met zege op Karbacher Oranjes omgekeerde wereld op het wereldkampioenschap 1 DAG 5 MEI 1995 chef willem spierdijk, 071-356464, plv -chef rob onderwater, 071 -356463 3B het volgend seizoen zijn 1*4 Nederlandse velden weer Al, topspeler rijker. Nadat noord Ronald Koeman ;elona) aantrok, kwam PSV de dagen later met Wim (Inter) op de proppen. Ge- ten gaan bovendien dat Ruud Gullit naar het vader- we terugwil. ïorsin ieval? Rob Jansen, zaak- zich s nemer van Jonk en nog belangrijke spelers, denkt niet. „Nog steeds kunnen i hier niet bieden wat het ■nland doet. Wel is zo dat s voo doof overbrugbaar is. Dat dan uitsluitend voor Ajax spele SV. Verder is men nog ner- nsdai zover." karvvut Feyenoord na Koeman via ei nog Gullit en Cruijff junior :1) ni tlijkt hem onwaarschijnlijk. »i ison langdurig verhoord jmervilleMike Tyson is zes weken na zijn vrijlating uit de p is „Zoals ik zeg, alleen Ajax en PSV kunnen in de slag. Feyenoord? Ach, een paar maanden geleden las ik ook dat Jonk en Bergkamp daar na toe gingen." Dat Ajax en PSV al een uit loop van talenten kunnen stui ten, zo ver wilde Jansen niet gaan. „De absolute top is nog steeds in het buitenland, Ajax dit seizoen dan uitgezonderd. Ik denk ook niet dat jonge spelers ervan schrikken dat bij voor beeld Jonk terugkomt. Hij is niet mislukt. Vorig seizoen won Inter nog dank zij hem en Berg kamp de Europa Cup. Hij hoef de ook niet weg." Dat bij Jonk in de loop van dit seizoen het gevoel kwam beter te kunnen vertrekken, kan Jan sen wel verklaren. „Het is een speler met specifieke eigen schappen. Als een trainer daar van niet goed gebruikt maakt, kan het misgaan. Zet Ronald Koeman rechterspits en vraag hem op snelheid een tegenstan der te passeren. Wie doet het dan fout, speler of trainer?" PSV wil naast Jonk nog twee nieuwelingen. Een daarvan is Chris van der Weerden, van Vi tesse, eveneens een vertrouwe ling van Jansen. De onderhan delingen zitten vast, de clubs komen er niet uit. Pas als de speler aanstuurt op een breuk, volgt er weer actie. „Ik weet nog niet wat hij van plan is", zei Jansen. „Binnenkort gaan we daarover praten." Jonk maakte donderdag een korte tussenstop in Eindhoven, voor de officiële presentatie bij zijn nieuwe club. Terugkijkend sprak hij niet van een foutieve beslissing. „Destijds zag het er heel goed uit bij Inter. De ideë- en waren goed, helaas zijn ze nooit uitgekomen. Ze wilden met Dennis en mij wel meer aanvallen, maar ze hadden te lang verdedigd. Als vanzelf kropen ze steeds weer terug." In het afgelopen najaar nam Jonk voor zichzelf de beslissing weg te gaan, ondanks het nog lopende contract van een jaar. „Inter had me liever gehouden, maar zag dat het geen zin had door te gaan met een speler die niet wil. Voor mijn ontwikkeling was het beter wat anders te gaan doen. PSV? Hier zijn men sen die ik ken, weet ik waar ik aan toe-ben. Ik kreeg onmiddel lijk het gevoel dat ik hier pas." Jonk tekende voor vier sei zoen, op eigen verzoek zolang, uit zekerheidsoverwegingen. Wegens problemen met sup porters over de prijzen van jaar kaarten maakte voorzitter Maeyer bij wijze van uitzonde ring ook de prijs van Jonk be kend. Die bedroeg 3 1/2 miljoen gulden, een schijntje vergeleken met de circa elf miljoen die Ajax twee jaar geleden voor hem kreeg. Hardnekkig ontkende Maeyer dat Ronaldo, de fameuze spits van PSV, bij de onderhandelin gen betrokken zou zijn en dat Inter een optie op hem had ge kregen. Letterlijk zei Maeyer dat er geen „definitieve" afspraken waren gemaakt. „Ronaldo speelt nog een groot aantal ja ren bij PSV." In het kader van de vriendschappelijke betrek kingen spelen beide clubs op vrij korte termijn twee keer (uit en thuis) tegen elkaar. Wim Jonk trekt voor de eerst keer het PSV-shirt aan. Z( langenis opnieuw verhoord. De oud-wereldkampioen zwaar- ivicht werd in Sommerville ondervraagd voor een zaak uit 18. Toen zou Tyson een medewerkster van zijn toenmalige itgenote Robin Givens seksueel hebben lastig gevallen. Vol les de aanklacht zou Tyson journaliste Phyliss Polaner meer- g( e malen bedreigd en mishandeld hebben. Bovendien wordt ervan verdacht de'vrouwen in een lift met de dood te hebben j lreigd. De zaak gaat nu verder omdat Tyson in 1992 wegens krachting van een Miss Black America tot zes jaar gevange- (j, straf werd veroordeeld. ullit wil praten met Feyenoord terdam Ruud Gullit heeft via zijn zaakwaarneemster Ella riaanse te kennen gegeven dat hij met voorzitter Van den rik bereid is te praten over een één- of twee-jarig contract bij ^enoord. Volgens Adriaanse is de ex-international aangenaam rast door de belangstelling van de Rotterdamse club, die ech- nog enkele weken geduld moet hebben voordat een beslis- gzal vallen. Van den Herik heeft op persoonlijke titel laten ten dat het huren van Jordi Cruijff, de 21-jarige spits van Bar- ona, interessant is voor Feyenoord. Glen Kirton, directeur van het organisatiecomité voor mal financ^e records te breken bij het komende EK voetbal 11996 in Engeland. Hij rekent om zeker honderd miljoen id, omgerekend ongeveer 260 miljoen gulden. De eindronde ingeland wordt gespeeld met zestien landen. Een novum in Europese voetbal. In Zweden 1992 namen nog acht landen tojpl.De televisierechten van 1996 zijn verkocht aan de EBU _edi fpr HO miljoen gulden. In '92 betaalde de EBU nog 34,5 mil- mï"8ulden' olleyballers nemen revanche /porde De Nederlandse volleybalploeg heeft gisteren in Vil- Leid irde, zonder bekijks, revanche genomen voor de nederlaag esch en België in Maaseik (0-3). Het duel eindigde dit keer met 3-0 k hei iet voordeel van Oranje, dat uiteraard nog geen samenhan- mee ld geheel vormde. De setstanden (15-13 16-14 15-13) sugge- en spanning, maar waren eerder een gevolg van de door itel dnüscoach Joop Alberda toegepaste wisselingen. oardman wint tijdrit voor Nijdam iin-beaumont» De Britse wielrenner Chris Boardman heeft gis- aterdagtak bij SJC ordwuk SJC wil volgend seizoen beginnen met een zaterdag- rer(j De zondagtweedeklasser uit Noordwijk wil daarmee tege- ben >et komen aan de wens van een aantal senioren. De bedoeling 'at de vereniging op zaterdag met drie elftallen in de afdeling at spelen. SJC wil het zaterdagvoetbal puur recreatief houden kc geen trainer aantrekken voor deze tak. De ledenvergadering i de club moet de plannen overigens nog goedkeuren, eefll ohn Eelman 'itaar Haarlem k o\ an I mlem gus van oosten en de vierde etappe van de Vierdaagse van Duinkerken, een Irit over 13,3 kilometer in Hénin-Beaumont, gewonnen. Hij n tevens de leiding in het algemeen klassèment over van de litser Eric Zabel. Jelle Nijdam eindigde in de tijdrit als tweede tien seconden, de Belg Johan Museeuw volgde op twintig se- ïden. De Italiaan Mario Cipollini bracht de tweede etappe de Ronde van Romandië, van Delémont naar Villeneuve, op naam. De Slowaak Jan Svorada finishte als tweede in de issasprint voor de Fransman Christophe Capelle. De Let Pjotr groemov bleef leider in de algemene rangschikking. "Voor een kaartje voor de finale zou ik mijn vrouw inleveren Op 24 mei wordt Neder lands grootste georgani seerde reis aller tijden uit gevoerd. Ongeveer 17.500 mensen verplaatsen zich naar Wenen om daar de Champions League-finale tussen Ajax en AC Milan te zien. In logistieke termen: 31 vliegtuigen en 160 bus sen vol. Achterblijvers moeten het met hun televi sie doen. Menigeen heeft er alles voor over om dat te voorkomen. amsterdam gpd Een man van zestig hangt hui- lend aan de telefoon van de supportersvereniging Ajax. Sta pelgek is-ie van die club, zoveel wordt wel duidelijk. En ja hoor: Öf er voor hem niet één kaartje voor de Europacupfinale in We nen af kan? Bij het reisbureau waar de kaarten worden ver deeld is het al niet anders. Een vader aan de lijn. De man heeft zijn zoon een bezoek aan Milan-Ajax toegezegd als de nietsnut zijn schooljaar haalt. Of er niets te regelen valt? Nee. De kastelijn in Amsterdam houdt zijn gasten voor dat de gene die hem een kaart levert, een paar avonden vrij drinken heeft. En een rijke zakenman ziet machteloos toe hoe zelfs de vrienden binnen zijn netwerken hem niet kunnen helpen. De Ajax-gekte slaat toe. In heel Ne derland is de jacht op Ajax- kaartjes begonnen. Maar de buit is al verdeeld. In twee dagen tijd, vlak na de 5-2 tegen Bayern München, wa ren er al 28.000 verzoeken om finalekaarten ontvangen. Arend de Roever, eigenaar van het reisbureau Roever in Amster dam, heeft het alleenrecht op de verkoop van kaarten voor de finale in Wenen. Hij wisselt de zer dagen van gedaante tussen weldoener en boeman, al naar gelang iemand wel of niet een kaart krijgt. „Als we door waren gegaan met inschrijven, hadden we misschien wel 50.000 kaar Ruud Suurendonk houdt 'de Cup met de grote oren omhoog'. Heel wat Nederlanders stellen alles in het werk om Ajax dit jaar in Wenen nog eens die beker omhoog te zien houden. foto archief ten kunnen verkopen. We zijn gestopt bij 28.000, want we heb ben er maar zo'n 17.500 te ver geven." Het reisbureau van De Roever staat voor een immense klus. De bussen vertrekken vanuit heel Nederland. In de buurt van Köln vormen ze een colonne. Momenteel wordt op het vlieg veld bij Wenen hard gewerkt om de stormvloed aan voetbal supporters te kunnen verwer ken. De Roever: „Die toestellen kunnen natuurlijk niet allemaal in één keer landen en opstijgen. Er is daar een tijdelijke verbou- wing van de luchthaven nodig." Tot en met de plaatsen waar de bussen moeten parkeren is De Roevers bureau bij het overleg betrokken. De Roever: „Zakelijk gezien is dit natuurlijk een klap per voor mijn bedrijf. Maar de mensen moeten niet vergeten dat we ook seizoenen hebben gehad dat Ajax helemaal geen Europa Cup speelde. Zoals na dat staafincident. Het Ajax-bestuur toch enigszins overvallen door de be langstelling besloot tot twee criteria bij de verdeling van de kaarten. Wie een seizoenkaart heeft voor de competitiewed strijden van Ajax gaat voor, evenals leden van de suppor tersvereniging. De voorzitter van die vereniging, Theo Pouw, ziet daar de redelijkheid van in. „Mensen die er altijd voor je zijn, moet je niet in de steek la ten als het wat drukker wordt. Dat is ook de gedachte van het Ajax-bestuur." Vele duizenden Nederlanders lazen de afgelopen week teleur gesteld hun brief met de afwij zing. Ajax-voorzitter Michael van Praag bezorgde daarnaast 30 Nederlanders in het Israëli sche Tel Aviv een kleine schok. De Roever: „Die groep wilde naar Schiphol komen, hier een nacht slapen en dan met de ge organiseerde vlucht naar We nen reizen. Omdat dat de enige mogelijkheid is om aan een kaart te komen. Maar Van Praag vond, hoe sneu hij het ook voor die mensen vond, dat de sup porters die altijd in het stadion zijn, voorrang moesten heb ben." Supportersvoorzitter Pouw wil in de toekomst de kaartver- deling nóg eerlijker regelen. „Daarover zullen we met Roe ver in overleg treden. We zijn toch een soort consumenten- bondje. Nu zijn er nog mensen die meerdere kaarten laijgen. Ik heb bijvoorbeeld gehoord dat er een vriendenclub 130 kaarten heeft gekregen. Dat is niet de bedoeling. Ik zou willen dat er in de toekomst, als er te veel vraag is, één kaart per persoon wordt uitgegeven. Vrouwen die meemoeten? Wat heb ik met die vrouwen te maken. Dan ga je maar naast een Ajax-supporter uit Rotterdam zitten." De 17.500 kaarten zijn afgelo pen maandag uit Zwitserland gekomen en liggen ergens in een kluis van een Amsterdamse bank. Ze werden pas laat ge drukt en zullen laat worden ver stuurd om het namaken te be moeilijken. De namen van alle bezoekers aan Milan-Ajax zijn overigens gescreend door de Amsterdamse politie en Ajax zelf. Uiteindelijk vliegen er 8500 Nederlanders naar Wenen, 8000 gaan met de bus. Vliegen kost 590 gulden exclusief kaart, de busreis 375 gulden inclusief kaart. Kaarten kosten tussen de 65 gulden (achter het doel) 175 gulden (eretribune) per stuk. In Oostenrijk zelf zijn er 6000 kaar ten via de nationale voetbal bond verdeeld. De Roever: „Die mensen hebben zich allemaal met paspoort moeten legitime ren en een document moeten ondertekenen dal het kaartje voor eigen gebruik is. Ik denk niet dat er veel kaarten op de zwarte markt zullen belanden. Een enkele, meer niet." Buiten, voor de deur van De Roevers reisbureau, staat een verdwaalde kaartjesjager te treuren. Hij is meer dan een week te laat. „Niets meer te krij gen. Maar voor een kaartje Ajax zou ik mijn vrouw inleveren." lm Eelman is volgend sei- vi in hoofdtrainer van HFC rtvaarlem. Hij tekent binnen a eikele dagen een eenjarig noo ntract bij de eerstedivisio- t. Eelman was tot medio )3, met een onderbreking opg i drie jaar, in totaal zeven- rain n seizoenen in dienst van rwo erdageersteklasser Noord- >t ei jk. Dit seizoen behaalde de He jarige Haarlemmer het t- i mpioenschap met zondag- ierei ledeklasser Hilversum, ebb lijve Eelman wordt bij Haarlem um opvolger van de in de al u mber '94 ontslagen trainer iegi ns van Doorneveld, die hij spei het seizoen '93/'94 nog as- us i teerde. Henny Lee (ex- lali akenburg), die momenteel interim-trainer fungeert, ei ert volgend seizoen terug aats zijn oude functie als assis- rlon it-trainer. Lee tekende on- itisc igs voor drie seizoenen bij. |d( Be oop Brand gaat bij Haar- i aan de slag als technisch Ördinator. De 58-jarige v IS-docent tekende giste- ede i een eenjarig contract, lopjand en Eelman waren in verleden al werkzaam bij dpi arlem. Het duo kondigde A de bezem door de selec- van Haarlem te halen. Zij len een tiental spelers uit m t amateurvoetbal een con- ït a ct aanbieden. Haarlem lof momenteel op de zes- Ie bde plaats in de eerste di- M i tianjin anp munchen/hamburg anp Sjeng Schalken blijft zich posi tief ontwikkelen. De 18-jarige Limburger, die op de wereld ranglijst voor het eerst in zijn nog korte loopbaan de top-100 is binnengedrongen (98e), plaatste zich donderdag voor de kwartfinale van het toernooi in München door een zwaarbe vochten zege op de Duitser Bemd Karbacher: 7-6 6-7 7-6. Eerder won de qualifier van de voormalige Tsjechische topper Petr Korda. Brenda Schultz verging het in de tweede ronde van Hamburg aanzienlijk minder. De Heem- steedse speelde bedroevend slecht tegen de 18-jarige Duitse Jana Kandarr, die via het kwali ficatietoernooi tot het hoofd schema was doorgedrongen: 3- 6 6-7. Vorig jaar was Schultz in Hamburg nog finalistê tegen Steffi Graf. Haar plaats bij de top-15 van de wereld is door het verlies in gevaar. Nu is ze nog dertiende. Schalken, houder van de open Amerikaanse jeugdtitel en ruim twee weken geleden win naar van een challengertoer- nooi in Monte Carlo, gaat ge staag vooruit op de tennislad- der. De pupil van Henk van Hulst hield donderdag in Mün chen het hoofd koel tegen de plaatselijke favoriet Karbacher. Schalken bofte bovendien dat de Duitse Davis-Cupspeler drie wedstrijdpunten liet liggen, op 6-5 in de derde set. Karbacher was na afloop woedend op zich zelf. „Zoveel kansen heb ik nog nooit gehad in een partij. Ik bakte er niets van", zei hij. „Ik kan mezelf wel voor mijn kop slaan dat ik deze partij heb weg gegeven. Ik had geen strijdplan en geen vertrouwen in mijn sla gen." Schalken kon overigens op 6-5 in de tweede set zelf ook een wedstrijdpunt niet verzilve ren. De eerste tiebreak won de Nederlandse belofte met 7-4, de tweede ging met dezelfde cijfers naar Karbacher, ïn de derde, be slissende, sloeg Schalken toe met 7-3. Na twee uur en vijftig minuten. De Limburger mag nu vrijdag in de tweede partij op het centre coürt tegen de Spaanse gravefspecialist Alex Corretja proberen nog een stap je hoger te komen. De andere kwart-finalepartijen zijn Gross (Dui) - Wayne Ferreira (ZAf), Stich (Dui) - Edberg (Zwe) en Filippini (Uru) - Schalier (Oos). Brenda Schultz, die na een blessureperiode weer haar op wachting maakte, was nergens tegen Jana Kandarr, die op de Sjeng Schalken. wereldranglijst nog maar net-bij de top-300 staat. De nummer zes van de plaatsingslijst kon in de tweede set ook een voor sprong van.4-2 niet vasthouden. Tot grote vreugde van Kandarr, die niet wist wat haar over kwam: „Mein Gott, vandaag ging alles werkelijk fantastisch. Ik heb nog nooit tegen zo'n goede speelster, voor zoveel foto anp toeschouwers en in een derge lijk stadion op de baan gestaan. Haast niet te begrijpen alle maal." Kandarr is nu al zeker van 9325 dollar, een persoonlijk re cord. „Maar belangrijker zijn de 87 punten die ik heb verdiend", zei ze na de partij, die een uur en elf minuten duurde. Oranje goochelt in Tianjin met cijfers. Het rekensommetje is zo moeilijk als de Chinese taal en omgangsmanieren. Het wereld kampioenschap van de omge keerde wereld. De Nederlandse mannen legden donderdag be slag op de vierde plaats in hun groep en houden uitzicht op de kwartfinale. De vrouwenploeg moet vrijdagochtend van Zwe den winnen, bij een. nederlaag van 3-2 dient de ploeg het Chi- nes'e telraam te raadplegen. De vrouwen wonnen donder dag twee keer. Mirjam Hooman maakte in de ochtenduren het winnende punt tegen Japan (3- 2). Bettine Vriesekoop zette met drie overwinningen (waarvan één aan de zijde van Hooman) Frankrijk met 3-1 aan de kant. Maar met vier overwinningen uit zes duels kan de ploeg van Peter Engel achter de onbetwis te nummer één China nog op plaats twee tot en met zes ein digen. Het is stof voor rekenwon ders. Het duel tegen Zweden zal er geen zijn voor zenuwpezen. Bij verlies van Oranje liggen Zweden, Japan, Roemenië en Rusland op de loer om één van de plaatsen in de kwartfinale over te nemen. De Nederlandse mannen wa ren voorbereid op rekenwerk. De ploeg degradeerde twee jaar geleden uit de hoogste klasse. Een politieke boycot van Noord-Korea zorgde voor een terugkeer. Nederland koesterde in China de behaalde punten. Punten die de ploeg voor een nieuwe degradatie moeten be hoeden. Met Trinko Keen en Danny Heister telde de ploeg van inte- rim-bondscoach Paul Noël, na het afhaken van Paul Haldan, slechts twee spelers die in de eerste categorie wat te zoeken hadden. Gerard Bakker en Chen Sung, de Chinees die in maart een Nederlands paspoort wist te bemachtigen, waren nog niet klaar voor het grote werk. Ën met twee man zou handhaven lastig zijn. Bakker en Chen ga ven in de eerste drie duels wat ze hadden, maar dat was duide lijk niet genoeg. Donderdag kwam de omme keer. Dankzij Chen, die de eer ste dagen de toerist had uitge hangen. Na zes jaar was hij ein delijk terug in zijn geboorte land. Hij genoot met volle teu gen, ontmoette oude bekenden en verheugde zich op zijn va kantie, na het toernooi. „Het is zo prachtig terug te zijn", verontschuldigde de 30- jarige import-Limburger zich donderdagavond. Hij wist dat hij had gestunteld. Maar nu had-ie gestunt. Nederland won donderdag twee maal, dank zij de Chinees. Nederland stond donderdag ochtend met 0-2 achter tegen Hongkong, een andere degrada tiekandidaat. Keen en Heister lieten tegen respectievelijk Lo Chuen en Chan Kong Wah kan sen liggen. Chen voorkwam met zijn eerste overwinning op het internationaal platform, in twee games op Chan Chi Ming, een afgang. Keen en Heister leefden ervan op waardoor Nederland het eerste lastige klusje over leefde: Chen had echter nog meer goed te maken, vond hij. Neder land zat donderdagavond tegen de Polen, ook al door het degra datiespook achtervolgd, met het zweet in de handen. Keen had van Blaszczyk gewonnen. Maar Heister gaf een prachtige voor sprong tegen Skierski (21-17 17- 13) uit handen en Chen zou van de ervaren Grubba, nummer zestien van de wereld, verliezen, dacht iedereen. Zelfs de eigenzinnige Chen was daar tevoren bijna van overtuigd. Maar het gebeurde niet. Chen transformeerde de 38-jarige routinier tot een be ginner. Het was de stunt die hij nog in petto had en zijn ploeg genoten namen hun petjes voor hem af. Heister maakte het kwarwei af tegen Blaszczyk: 21- 17 23-21 en viel op de grond neer. Van uitputting en vol on geloof. Over zijn eigen prestatie en die van zijn maatje Keen, maar vooral over die van die ra re,.poëpchinees".

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15