Leidsch Dagblad f WAO-keuring veel te streng' k Lé Italiaanse robot bakt patat in Alphen t Paniek in Zagreb Blote man 'wandelt' door weerbericht op Britse TV Meerderheid FNV-leden tegen CAO-akkoord AKZO Justitie krijgt opnieuw dreigbrief van Octopus Dode man gevonden in Lisse Eerste bevrijders komen terug in Leiden Alleen eerder gevluchte Cubanen welkom in VS GOED NIEUWS __/VOENSDAG 3 ME11995 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40764 LOSSE NUMMERS ƒ1,65 Chirac tegen Jospin 7 Het televisiedebat tussen de Franse presi- lentskandidaten is volgens (ommentatoren in een gelijkspel geëindigd. Chauffeurs waarschuwen foor controle jlDEN/OEGSTGEEST en controle van vrachtwagens p de A44 bij Oegstgeest is gis- ^rmorgen na een paar uur af- pbroken, omdat er na een tijd- geen vrachtwagen meer langs Ivam. De chauffeurs waar- chuwden elkaar via hun 'bak je', zodat er al snel niemand leer in de 'fuik' van politie, puane en regionale verkeersin- pectie reed. De controle op de sieving van milieuvoorschrif- >n bij het vervoer van bedrijfs- fval werd daarop verplaatst (aar de afrit van de A4 op de loge Rijndijk in Leiden. zagreb Verschrikt en geschokt zoeken inwoners van de Kroatische hoofdstad Zagreb een veilig heenkomen nadat Kroatische Serviërs de stad met artillerie hebben beschoten. De beschieting was een vergelding voor de Kroatische acties tegen de zogenoem de 'Servische Repu bliek Krajina', het door de Kroatische Serviërs beheerste deel van Kroatië. Bij de beschietingen van Zagreb vielen vijf do den en raakten 121 mensen gewond. Pa gina 7: 'Servische' Krajina is al eeuwen lang oorlogszone. FOTO EPA ROBERTRA Dekenaten I Werklozen A fZ Zevenduizend lang- I J durig werklozen krijgen tijdelijk werk in de terugbrengen van veertien vier grote steden met be naar zes. I hulp van hun uitkering. yi Het bisdom Rotter- I Z dam wil het aantal dekenaten in haar diocees 'Geïnspireerd door het mooie weer' liverpool ap Het weerbericht in het pro gramma This Morning van het Britse televisiestation ITV is gis teren verstoord door een naakt loper. Zoals gebruikelijk werd het weerbericht door weerkundige Fred Talbot gepresenteerd van af enkele drijvende vlotten in de haven van Liverpool die samen een vijftien meter lange kaart van Groot-Brittannië en Ierland vormen. Plotseling sprong een naakte man van de kade op het vlot waarop Talbot stond. Terwijl Talbot probeerde door te gaan met zijn weersvoorspelling, ren de de 'streaker' onder gejuich van een menigte aan de kant, over de vlotten van Engeland naar Wales. Hij viel in het water toen hij van Schotland naar Noord-lerland wilde springen. Toen de man zich weer op het droge had gehesen, gaf de ver baasde Talbot hem zijn klem bord, zodat hij zijn edele delen kon afdekken. Daarna werd het programma, dat door miljoenen mensen werd bekeken, onder broken. De man zei later dat het mooie weer hem had geïnspi reerd tot zijn actie. toezichthouder sociale verzekeringen trekt aan de bel arnhem «gpd zaterdUn goede en objectieve WAO-keuring is in gevaar. Ar- eidsdeskundigen die de WAO'ers moeten beoordelen, ^iaan onder grote druk. Zij worden van bovenaf gedwon- zo min mogelijk mensen volledig arbeidsongeschikt verklaren. Daardoor worden veel mensen bij WAO- feuringen arbeidsgeschikt verklaard, voor functies die ze Igenlijk niet aankunnen. ringen. De PvdA, het CDA en de FNV hebben geschokt gerea geerd. Uit het onderzoek blijkt dat bij 47 procent van de iri 1994 herkeurde WAO'ers de uit kering is ingetrokken of ver- n haag anp-gpd at stelt het College van Toe pt Sociale Verzekeringen iTSV), dat onderzoek deed •Aar de praktijk van WAO-keu- len weekje Isp ergesteken is Ieuls te kort arlem john schoorl ït leek 'm wel wat, zo'n week- asperges steken. Zeker nu de Iers in Limburg zo om perso- ;el schreeuwden. Wat-ie pre- 'S moest doen, hoe hij het, itte goud' moest blootleggen, Maurits Brans (26) daar st wel uitgebreid te horen ijgen. Dus belde de Haarlem student naar tal van instellin- n, informatiepunten en bu- aus in het zuiden. Maar ze >efden hem niet en z'n twee ienden konden ook thuisblij- n, zo kreeg hij te horen. Eén ek aspergesteken is te kort. De Tweede Kamer houdt van- ag een spoeddebat met mi- ster Melkert van sociale zaken er de problematiek rond de pergestekers. Dit gaat met na- e over de sancties tegen bij- indsgerechtigden die niet in aspergeteelt aan de slag wil- Tuinders in Limburg en abant klagen ieder jaar steen been dat ze niet genoeg per- neel kunnen vinden om as- rges te steken. Polen die aan Nederlandse grens staan te tppelen om de velden in te njzen i^e|lj m0genniet. in dflpviaurits Brans hoorde vorige 'ek via de radio over het ge ek aan personeel. Samen met ee vrienden besloot hij zich n week in de asperges te stor- Maar al bij het eerste het ste telefoontje zakte het par es geboren enthousiasme on- ddellijk het aspergeveld in. ee, meneer, voor een weekje bben we niets aan jullie', :eg hij te horen. 'We richten is vooral op mensen die veel ïger beschikbaar zijn. En we hten ons op mensen die na asperges ook de aardbeien ie willen pikken'. Het Centrale informatiepunt rsoneelsvoorziening Asperges Aardbeien in Roermond be- stigt het verhaal van Maurits Izijn kompanen. „Een weekje >ergesteken is veuls en veuls cort. Daar kunnen die boeren h niet aan beginnen. Het ig dan simpel werk zijn, je iet er toch handigheid in krij- n. Als ze het eenmaal hebben ngeleerd, moeten ze weer 'g. Stel je nou eens een boer or. Die man is meer bezig t die jongens te helpen dan -ie zelf ook z'n werk toe mi. Dat kost alleen maar tijd asperges." pna 3: FNV geeft uitkering i weigeraars asperge-oogst. laagd. Dat is meer dan twee maal zo veel als de oorspronke lijke raming van 21 procent. Volgens het CTSV ligt dit vooral aan de werking van het zogenoemde Functie Informatie Systeem (FIS), het computer programma waarmee de ar- beidsdeskundige geschikte functies zoekt voor WAO'ers. In de praktijk blijkt dit programma zo ruim te zijn opgezet, dat bij na iedereen wel voor een func tie in aanmerking komt en dat vrijwel niemand aanspraak kan Nieuw ultimatum voor vrijlating criminelen maken op een volledige WAO- uitkering. De PvdA wil nog vóór de zo mer een versoepeling van de keuringsregels. Minister Melkert en staatssecretaris Linschoten van sociale zaken overwegen de keuringseisen te verzachten. De versoepeling zou informeel al worden voorbereid. Dat bete kent dat mensen die onder de strenge regels zijn herkeurd, niet opnieuw bij een arts hoe ven te verschijnen. Hun uitke ring wordt met terugwerkende kracht hersteld of verhoogd. WD-woOrdvoerder Van Hoof vindt dat Niet de keuringsregels, maar het toepassen ervan pro blemen oplevert. D66 wil nog niet reageren, omdat de partij het rapport niet heeft. CDA- woordvoerster Bijleveld noemt het 'schrijnend dat de keurin gen zo automatisch worden af gehandeld'. De FNV vindt het onderzoek 'schokkend'. Zestig procent van de leden van de Industriebond FNV zegt 'nee' tegen het onlangs bereikte CAO-akkoord tussen de bonden en het chemieconcern AKZO Nobel, dat ook een vestiging heeft in Sassenheim. FNV on derhandelaar B. Roodhuizen wil zo spoedig mogelijk weer met de AKZO Nobel-leiding gaan praten om te komen tot een ak koord dat in de ogen van zijn achterban wél genade kan vin den. De afwijzing komt volgens hem vooral voort uit gebrek aan vertrouwen in het werkgelegen heidsbeleid van het concern. Ze geloven niet dat arbeidstijdver korting zal leiden tot meer werk. Begin april bereikten het che mieconcern en de bonden over eenstemming over een aantal experimenten met arbeidstijd verkorting (van 38 naar 36 uur). Daarnaast zouden werkroosters en arbeidstijden worden geflexi biliseerd. Werknemers die kor ter gaan werken krijgen maar een kleine loonsverhoging. HET WOORD IS AAN Peter Sins Op het kerkhof der levensherinne ringen staan meer kruisen dan bloemen. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Feiten en meningen - Programma's Randstad Religie - Sport HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Zonnig Vannacht weinig bewolking en mi nimumtemperatuur omstreeks 9 graden Overdag zonnig Middag- temperatuur ongeveer 22 graden. Weinig wind, kracht 3 of minder, In de middag aan de kust kans op zeewind en afkoeling. SPORT OP TV Ned. 2, 20.25 uur. Parma-Ju- ventus, rechtstreeks verslag van de eerste wedstrijd in de UF.FA- Cupfinale. amsterdam gpd ER Voor de tweede keer binnen en kele weken is er bij Justitie een dreigbrief binnengekomen van de misdaadorganisatie Octopus. Opnieuw is een ultimatum van enkele weken gesteld waarbin nen kopstukken van de Oc topus-organisatie moeten wor den vrijgelaten. Zo niet, dan volgen aanslagen, aldus de brief. Enkele Octopus-leden zijn inmiddels overgeplaatst - naar andere gevangenissen of onder een zwaarder regime geplaatst. De Amsterdamse persofficier van justitie mr. N. Schaar heeft dit vanochtend bevestigd. Volgens Schaar worden de beide dreigbrieven serieus ge nomen. „We moeten wel, ook al komen er bij de politie duizen den van dit soort brieven per jaar binnen. De mogelijkheid dat dit het werk is van iemand die in de war is, kunnen we ech ter ook niet uitsluiten." Bij de Amsterdamse politie is een re chercheteam op zoek naar de schrijver(s) van de brief. Politie en Justitie willen verder niet in gaan op de getroffen veilig heidsmaatregelen. Enkele weken geleden werd in een brief gedreigd dat aansla gen zouden worden gepleegd tegen korpschef E. Nordholt en woordvoerder K. Wilting van de Amsterdamse politie als enkele leden van Octopus niet voor 1 mei zouden worden vrijgelaten. In de tweede brief worden ove- lisse wim wegman gen aan het hoofd. De politie kon vanochtend nog niets zeg gen over de de identiteit van het slachtoffer. De recherche is een uitgebreid onderzoek begon nen. Het stoffelijk overschot werd tegen 6.30 uur gevonden door een bewoner van de Ooie vaarstraat. In de struiken aan de Ooievaar straat in Lisse is vanochtend vroeg een dode man aangetrof fen. De politie sluit niet uit dat het slachtoffer door een misdrijf om het leven is gekomen. De man, die naar schatting 30 tot 40 jaar oud is, had verwondin- De binnenkomst van de jeep in de meidagen van 1945. Voorin Capt. Ryder, links achter hem (net zichtbaar) diens chauffeur en op de achterbak de padvinder Thomassen. foto o Thomassen leiden monica wesselingvoor deze gelegenheid opnieuw ernstig bescha digd. Dat was het voertuig ook (als gevolg van een botsing met een pantservoertuig) toen het in 1945 Leiden binnenreed. De twee Canade zen hebben elkaar sinds de oorlog niet meer gezien. Ryder staat op 5 mei tegen een uur bij het stadhuis om het défilé te bekijken en wordt dan opeens geconfronteerd met zijn oude strijdmakker. De twee zullen vanaf het stadhuis in de authentieke jeep als eerste wagen in de optocht verder rijden. De eerste bevrijders van Leiden komen terug. De Canadese bemanning van de eerste jeep die in 1945 Leiden bereikte, Capt. Robert A. Ryder en zijn chauffeur Walther L. Feener, rijdt op 5 mei opnieuw de stad binnen. Dolf Thomassen, de Leidse padvinder die hen in 1945 de weg wees naar bos Oud Poelgeest, is er ook weer bij. De mannen rijden in dezelfde jeep als waarmee ze in 1945 voor Leiden aankwamen. De jeep, ei gendom van een Voorschotenaar, is speciaal Clinton wijzigt beleid na dertig jaar alphen aan den run ruud sep Vooral in het zuiden van het land wordt er al jaren mee geëxperimenteerd: apparaten die na inworp van wat klein geld een bakje patat afscheiden. Zo'n beetje alle verwar mingstechnieken zijn daarbij al eens toe gepast. Een gloeiende plaat, halogeen lampen, een magnetron, zelfs stoom werd ingezet om de aardappelstaafjes te berei den. Maar tot nu toe bleef de doorbraak uit. Het Goudse bedrijf Food Concept denkt nu de definitieve frietrobot binnen handbereik te hebben. Het tweede proef exemplaar staat in Alphen opgesteld. De machine staat bij de C1000 super markt in winkelcentrum Herenhof. Super marktbaas Edwin ten Brink las een paar weken geleden over het bestaan van de frietrobot en bedacht meteen dat hij zo'n apparaat in de winkel wilde hebben. „Het past in ons concept van de supermarkt van de toekomst. Het is een manier om te genwicht te bieden aan de snackbars en cafetaria's", aldus Ten Brink. Maar waarom gaat een supermarkt in de slag met een snackbar? Tot een paar dagen geleden waren de twee tóch hele maal geen concurrenten van elkaar? Dat blijkt een misvatting. Ten Brink: „Doordat je steeds meer één- en tweepersoons huis houdens krijgt, is het kooppatroon ingrij pend veranderd. Die mensen komen vaak pas na zes uur thuis en omdat ze toch wat moeten eten, halen ze een pizza of zo bij de snackbar. Volgens sommige super markten zijn de snackbars onze grootste concurenten." Directeur Albert Hekman van Food Concept mikt met zijn uit Italië geïmpor- teerde apparaat niet alleen op supermark ten. Ook kantines van scholen en bedrij ven behoren tot de doelgroep. „We mik ken op een marktaandeel van drie pro cent. Dat betekent dat we zo'n 1.500 ma chines denken te kunnen plaatsen", ver telt Hekman. Volgens hem is de machine technisch volledig in orde. En al ver spreekt ook hij zich nog wel eens, het is 'een róbot, géén gewone machine'. „Hij haalt de verse friet uit de koelkast, weegt het, doet het in de olie, blaast de friet droog en doet het in een bakje. Dat is toch veel meer dan je van een gewone machine verwacht"? Ten Brink werpt twee gulden in zijn ro bot. In de vierenhalve minuut die nodig is om de patat te bakken, vertelt de super marktbaas over het succes van de machi ne. „Tussen het moment dat we hem af gelopen donderdag plaatsten en zaterdag middag één uur hebben we een kleine 200 porties verkocht." Als de patat uiteindelijk te voorschijn komt, haalt Ten Brink een* zakje zout uit zijn borstzakje. „Dat werkt nog niet, maar dat wordt vandaag gere geld." Ook de mayonaise en de ketchup zijn nog niet aangesloten, terwijl de robot in het bakje per ongeluk drie ongebakken frietjes mee naar buiten geeft. Honderd meter verderop zitten mensen rustig op een terrasstoeltje bij de snackbar hun patat op te eten. Patat mèt. Gewoon van de snackbar. 'Racistische' vlag in beslag genomen katwuk peter van der hulst Een Nederlandse vlag met daar op een Keltisch kruis is gister avond door de politie van Kat wijk in beslaggenomen. Het dundoek was aan een balkon van de torenflat aan de Treub- straat bevestigd. „Flet Keltisch kruis wordt in verband gebracht met vereni gingen die racistische zaken aanhangen", aldus een woord voerder van de politie. Het te ken wordt regelmatig gebruikt in samenhang met de woorden 'white power'. De politie besloot tot inbe slagneming van de vlag na di verse klachten van omwonen den. De Katwijkse eigenaar kan een proces-verbaal tegemoet zien. Tegenover de politie ver klaarde de man dat hij de Kelti sche religie aanhangt en met de vlag zijn vreugde over de bevrij ding kenbaar wilde maken. washington hans de bruun correspondent Cubaanse Amerikanen reageren zowel blij als woedend op het nieuwe immigratiebeleid van Washington ten aanzien van Cubaanse vluchtelingen. Presi dent Clinton besloot gisteren om de 20.000 vluchtelingen die in de Amerikaans marinebasis Cuantanamo Bay op Cuba ver blijven, tot de Verenigde Staten toe te laten. Maar hij voegde er aan toe dat nieuwe vluchtelingen uit Cuba, die in de Caribische Zee worden opgepikt, voortaan di rect worden teruggestuurd. Dat laatste was een wijziging van een beleid dat de VS dertig jaar lang hebben gevoerd, en waar bij Cubanen die het bewind van Fidel Castro ontvluchtten zon der meer tot de VS werden toe gelaten. Cubaanse vluchtelingenorga nisaties waren blij over de toela ting van de vluchtelingen uit Guantanamo, maar reageerden geschokt op het nieuwe 'terug- zendbeleid'. Volgens de leider van de Cubaanse gemeenschap in Miami, Jorge Mas Canosa, heeft Clinton alleen maar toege geven aan de wensen van Cas tro. Hij zei niet in de beleidswij ziging gekend te zijn. Volgens minister Reno (justi tie) kunnen Cubanen die naar de VS willen alleen nog maar in aanmerking komen als zij in Cuba zelf daartoe een aanvraag indienen. De maatregel is ge troffen om Cubanen die per boot hun land willen ontvluch ten te ontmoedigen en tevens bedoeld om een eind te maken aan de situatie in Guantanamo Bay, dat niet op 20.000 vluchte lingen is berekend. De meeste van de bootvluch telingen in het kamp probeer den begin vorig jaar Cuba te ontvluchten. Zij werden op zee door de Amerikaanse marine onderschept en naar Guantana mo Bay gebracht. Daar zaten zij sindsdien in een kamp, samen met Haïtiaanse bootvluchtelin gen. LEEN GOED LEEN GOEDKOOP LEEN GKB De Gemeentelijke Kredietbank helpt u graag aan geld Dat betekent: vlotte en vriendelijke afwikkeling keuze uit persoonlijke lening of doorlopend krediet opvallend lage rente Kom maar langs. Openingstijden: werkdagen van 9.00-12.30 uur. donderdagavond van 17.30-19.30 uur. /^JK GOED VOOR VlTB UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300,2301 EH Leiden tel. 071-167777-fax 071-167158 PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. Ja, dat It goed nieuws. Dus neem ik nu een proefabonnement. I Naam:Voorletters m/v Adres- Nr. bank/giro: Handtekening:. be/orgtngi n envelop, zonder postzegel. OF BEL 071-12 80 30 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1