Klusjesman uit Oost-Europa: razendsnel en weinig praatjes iCV Consument Vrouwen denken aan meer dan seks 'Consument beslist welke pretparken overleven' [V DINSDAG 2 MEI 1995 REDACTIE: SASKIA STOELINGA 023-150265 SASKIA STOELINGA. Het 'glossy magazine' Marie Claire prijst op de cover van het mei-nummer de grote ju bileum-enquête aan over vrouwen en hun verboden verlangens. In navolging van de Amerikaanse schrijfster en feministe Nancy Friday, die daar vijftien! jaar geleden al een onthullend boek over schreef, ontwikkelde Christien Brinkgreve, hoogleraar en co lumniste, een vrouwen-en quête naar (Nederlandse) ver boden gedachten. De redactie van Marie Claire wilde te we ten komen hoeveel ruimte vrouwen zichzelf toestaan in hun gevoelsleven. Welke gebo den willen ze (zelfs niet in ge dachten) overtreden. Het verboden rijk blijkt groter te zijn dan seks en agressie. Er zijn meer gebieden die niet echt geoorloofd zijn in deze samenleving, gedachten die niet gepast worden gevonden, of zondig, dingen die men niet mag denken en voelen. Con fronterende vragen als: 'Heb je wel een gewild dat iemand dood was?' en 'Houd je van al le kinderen evenveel?', werk ten daaraan mee. Christien Brinkgreve maakte van de antwoorden van ruim 800 vrouwen een boeiend ver slag en kwam tot tenminste één opmerkelijke conclusie dat jonge en hoger opgeleide vrouwen zichzelf meer verbo den fantasieën veroorloven. Verder in dit nummer een ge sprek met bestsellerschrijver Tessa de Loo en ex-verzets- vrouw Lien Laauwen. Bij Tessa de Loo wordt duidelijk dat ze een 'vervloekt' estheet is die niet van skai bankstellen houdt en nooit meer het aan biddende vrouwtje wil spelen. Lien Laauwen vertelt haar dochter en kleindochter, vijftig jaar na de bevrijding, eindelijk hoe ze de oorlog heeft doorge maakt. De nodige emoties ko men hierbij los. Goede greep bespaart ergernis Brede metalen beugelgrepen met naar binnengeplaatste montagepun- ten, afwisselend horizontaal en verticaal. Aan de horizontale kan ook even de theedoek hangen. foto op, Niemand houdt bij hoe vaak we per dag in de keuken een kast- deurtje of een lade open en dicht doen. Deeltijdwerkers in de keuken benaderen zeker de honderd. Een fulltimer haalt een veelvoud daarvan. Bij de aankoop van een keuken wordt te vaak alleen maar gelet op het uiterlijk kleur, dessin of vormgeving van de fronten en veel minder op de praktische hanteerbaarheid van grepen en knoppen. Het maakt een heel verschil of een greeplijst, een ingelaten schaalgreep, een knop of een beugelgreep wordt gekozen. Een ergonomisch gevormde knop bij voorbeeld heeft een grijpvlak dat vloeiend uitloopt in een 'steel'. Dat geeft houvast. Op trendy staafgreepjes in op- vaUqnde,kJ^t"fep,ofiïiaterialen daarentegen krijgen natte of vette vingers geen vat. Dat geeft ergernis. De meeste keukenfabrikanten bieden niet alleen een enorme keus in fronten, maar tevens in grepen en knoppen. Dat biedt de gelegenheid om het een en ander uit te proberen. Probeer eerst eens alle deuren achter el kaar open en dicht te doen. Ga ervan uit dat in de knel komen- de of wegglijdende vingers op den duur tot ergernis leiden. 6 9 5 2 10 2 10 2 1 9 10 9 5 7 1 9 9 10 2 3 4 5 2 10 9 4 7 9 10 2 10 5 2 2 9 9 3 2 7 7 4 5 9 10 5 7 8 9 1 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 OPGAVE OPLOSSING SLEUTELWOORD In sommige vakjes staat een ge tal dat correspondeert met een getal in de balk onderaan. De let ters die ingevuld worden in de vakjes met een getal, kunnen ook op de balk worden ingevuld. Ver ticaal vormen de letters in de eerste en derde kolom ook een woord. Hoe luidt het sleutel woord? Horizontaal: 1. demonstratie: 2. inwisselen; 3. uitstallen; 4. koers; 5. bescha digd; 6. innerlijk gevoel; 7. bij zonder; 8. vangarm. WOORDZOEKER Overgebleven woord: OMGOOIEN De betere klusjesman komt tegenwoordig uit Oost-Eu ropa. Met name Tsjechen en Polen trekken in hun westerse auto voor bouw werk naar Nederland. Ze zijn uitgerust met twee su per-rechterhanden en wer ken razendsnel voor een gunstig uurloon. ,,Ze heb ben bovendien niet zoveel praatjes als de Nederlandse beunhaas", luidt het com mentaar van veel 'werkge vers'. UTRECHT MARGREET FOGTELOO Het kan toeval zijn, maar de laatste tijd hoor je steeds vaker mensen zeggen dat 'de Polen even een keuken aan het plaat sen zijn' of 'de Tsjechische klus jesman bezig is een mozaïek parketvloer aan te leggen'. Klusjesman is eigenlijk wat zacht uitgedrukt, want de naar schatting enkele duizenden Oosteuropese bouwmannen die jaarlijks naar Nederland trek ken, werken volgens hun op drachtgevers uiterst professio neel en zijn vooral veelzijdig. Ze pleisteren en schilderen de mu ren net zo makkelijk als dat ze complete keukens en badka mers aanleggen, waarvoor ze en passant ook even de water- en gasleiding hebben vernieuwd. En dan te bedenken dat velen van hen autodidact zijn, een van de weinige positieve uit vloeisels van het oude commu nistische systeem waarin verder niet veel talenten in de mensen werden geprikkeld. De nood zaak om vroeger alles zelf te moeten doen op het Oost europese platteland, waaruit hele, door amateurs gebouwde woonhuizen herrezen, wordt nu te gelde gemaakt in het Westen. Zoals de twee Polen Martin en Janoc, die niet zouden weten hoe ze het zonder hun Holland se opdrachten zouden moeten redden. Martin, 45 jaar, was vroeger elektricien en werkt sinds een Oosteuropese klusjesmannen: „We weten goed wat we op de markt waard zijn." foto gpd jaar of drie enkele maanden per jaar in Nederland, samen met Janec, die van oorsprong taal wetenschapper is. „We zijn eind jaren tachtig begonnen in Duitsland. Via-via zijn we in Nederland terechtgekomen. En dat bevalt ons erg goed." Het via-via-circuit houdt hen permanent aan het werk. „Uit de ene klus komt de volgende voort. Vrienden en familieleden van onze opdrachtgever zien hoe we werken en vragen ons ook. We kunnen soms het werk gewoon niet aan." De twee Polen zijn na drie jaar behoorlijkgeprofessionaliseerd. Ze zijn in het bezit van de beste materialen alles gekocht in Nederland en vragen niet meer zoals in het begin een tientje per uur, maar twintig gulden. „Nee, niet zo veel min der dan onze zwartwerkende Nederlandse collega's. Maar we weten inmiddels goed wat we op de markt waard zijn. Wij kunnen echt alles, dat is ons grote voordeel, zo horen we vaak. Laatst hebben we een compleet huis van binnen ver bouwd. Alleen de buitenmuren hadden ze voor ons laten staan." De reis naar Nederland duurt tegenwoordig nog maar 'een uur of acht', want door het extra inkomen van 60.000 a 70.000 gulden per jaar ('de Poolse au toriteiten vragen nooit iets') zijn de heren in goeden doen ge raakt. Vroeger kachelden ze in een Ladaatje, nu scheuren ze over de Dujtse Autobahn in een Ford Scorpio, die behalve vol zit met gereedschap ('we zijn een bedrijfje op wielen'), ook tot de nok toe is gevuld met etenswa ren, flesjes sterke drank en naar knoflook riekende vette wor sten. „Als we logeren bij onze opdrachtgever zorgen we in principe voor ons eigen kostje. Maar meestal eten we wat de pot schaft." Oude dag Weer terug naar vrouw en kin deren, zit de auto vol met 'wes terse schatten', zoals mooie ca deautjes om het thuisfront te sussen. „We zijn soms dertig weken per jaar van huis. Maar ja, onze vrouwen willen graag goed leven. Zij porren ons op te werken, dus ze mogen niet mopperen." Er wordt ook ge spaard voor de oude dag, want in Polen is weinig sociale zeker heid. „Een deel van de harde valuta ruilen we in zloty om in Polen beter te kunnen leven en een deel wordt gespaard." Ze wer ken er keihard voor, vaEik twaalf uur per dag en alleen op zondag rust. „Maar", zegt Janec som- bertjes, „in ons land is de oude dag erg kort. Wij zullen niet ou der worden dan 65." Er komt 'oorlog' tussen de grote Europese pretparken. Door de komst van Ameri kaanse giganten als Disneyland en Warner Brothers zal de concurrentie toenemen. De tijd is voorbij dat elk land zijn eigen grote park heeft. Met deze mening kwam direc tielid E. Mongon van het Franse Pare Aste- rlx op een bijeenkomst in de Efteling ter voorbereiding van een internationale con ferentie in Maastricht. Mongon kreeg bijval van R. van Assendelft de Coningh, adjunct-directeur van de Efte ling. „De komende tien tot vijftien jaar zal de consument in Europa gaan beslissen welke pretparken gaan overleven. Je krijgt de global-spelers: de Universals, Disney's, Warners en de Paramounts. De nationale en zelfs regionale spelers. Dit betekent dat er nogal wat promoties en degradaties in de rangorde van de pretparken zullen plaatshebben"aldus Van Assendelft. Naast de tendens van steeds groter wor dende pretparken in Europa is er bij het publiek, zeker het Nederlandse, zo voor spelde Van Assendelft, ook een toenemen de behoefte aan kleinschalige centra voor „edutainment" waar amusement en op voeding hand in hand gaan. DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck iK VAJ&&T HET, 'T i-S 6ROOT PRO BLEEM De ACHTER-STAND i/J R.BCMTS ~ZJ\ K.6TJ wordt STEBDS groter KU(J JE iEMAMP WEKKEN DiE ZéT LEKK.ER EiST TE SLAPENJ PJDUMOE MOET JE HOU HOgEH: je had EEN WOLLEN PETJE OP EN JE ZON& DE HEPS AVO NO POPEVE thé 9AILOR- MAN" „IK WIL JE &PAA6 NO& EEN KEEK ZIEN" weeom DE HOEK MOET HET zrjH. HOU IK BEN BEN/euWP BOES H T W R Weersvooruitzicht WOENSDAG 3 MEI DOOR HANS VAN ES De basis voor het stabiele voorzo merweer van deze week werd tij dens het voorbije weekeinde bo ven het noorden van Europa ge legd. Daar haalde de winter nog eventjes flink uit met 's nachts hier en daar zelfs strenge vorst. De koude, zware lucht bevorder de het ontstaan van hogedrukge- bied boven dit gebied. In de win termaanden zou zo'n ontwikke ling tot een vorstinval boven de Lage Landen hebben geleid. Als de zon in deze tijd van het jaar in de gelegenheid wordt gesteld 'lange dagen' te maken, betekent dat meestal een snelle opwar ming. De nawinter boven Scan dinavië is inmiddels opgelost. De van oorsprong koude lucht, die uit het noorden over West-en Midden-Europa is uitgestroomd, wordt geleidelijk omgevormd tot een luchtmassa met zomerse ei genschappen. Aan het begin van de reeks lange zonnige dagen is de aanwarming alleen in de ondersede niveaus merkbaar. Zoals op maandag, toen de relatief koude boven lucht boven Duitsland en het zuiden van ons land voor de vorming typische mooi-weerbewolking van het type cumulus zorgde, die teg za zonsondergang weer oploste. In de loop van deze week wordt de lui binnen het hogedrukgebied ook in de hogere lagen verder opge warmd; vanaf het warme aardoppervlak, maar ook via de dalende luchtbeging hogerop in de atmosfeer. Hierdoor wordt de lucht een beetje samengeperst, wat tot verwarming leidt. Natuurlijk speelt oc^ai de positie van het luchtdrukmaximum en de bijbehorende windrich ting een belangrijke rol bij het opwarmingsproces. Voorlopig blijft wind aflandig, tussen oost en zuidoost, zodat de invloed van het na eE, bije zeewater (10 graden) nog gering is. Bij aanhoudend zonnig we>kon en aflandige wind kan het kwik morgen tot op het strand oplopen ti 22 a 23 graden. Vanaf donderdag, als het hogedrukgebied zijn zwaft( tepunt van Polen naar de Noordzee verlegt, kan de kuststrook ten prooi vallen aan een invallende zeewind, vooral in de namiddag. Vh jeVi aan zee is het dan al gauw zo'n 10 graden kouder dan in het binnei land, waar de zomergrens van 25 graden in zicht komt. Voor het ova' ge blijft het meest zonnig en droog. irijf KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dinsdag. wolkenvelden en vooral in midden- en noord-Noorwe- gen van tijd tot tijd regen. Middagtemperatuur tussen 10 en 15 graden, maar in de omgeving van Oslo mor gen nog enkele graden ho ger. Zweden: In het zuiden droog en flinke zonnige perioden; in t het midden en noorden zon afgewisseld met wol kenvelden en plaatselijk regen. Middagtempera tuur van 8 graden in het noorden tot 19 in het zui den. Vandaag in het zui den ongeveer 15 graden. Denemarken: Vrij zonnig en droog. Mid- dagtemperatuurlussenJ.6 en 20 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wolkenvelden en vooral in Engeland ook perioden met zon. In Ierland en Schot land vooral vandaag af en toe regen of motregen. Maxima 14 tot 17 graden in de bewolkte gebieden en rond 20 gra den daar waar de zon enige tijd schijnt. België en Luxemburg: Vrij zonnig en droog. Middagtempera tuur rond 20graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Vrij zonnig, maar in het westen ook en kele wolkenvelden. Middagtemperatuur tussen 17 en 25 graden. Portugal: Flinke zonnige perioden, maar ook enke le wolkenvelden. Overwegend droog. Middagtemperatuur variërend van 22 graden in het noorden tot 28 in het zui- Madeira: Wolkenvelden, afgewisseld door zon. Nauwelijks neerslag. Middagtempera tuur ongeveer 22 graden. Spanje: Veel zon, maar toch ook wolkenvelden. Misschien in het noorden een enkele bui. Middagtemperatuur aan de stran den tussen 20 en 25 graden, in het bin nenland oplopend tot plaatselijk 30 gra- Canarische Eilanden: Flinke périoden met zon en droog. Maxi ma circa 24 graden, aan de zuidstran- den enkele graden hoger. Marokko: Westkust: overwegend zonnig en warm. Middagtemperatuur van 25 graden in het noorden tot 30 in het zuiden. Tunesië: Vrij zonnig. Middagtemperatuur vlak aan zee ongeveer 24 graden. Zuid-Frankrijk: Droog en zonnig weer. Morgen mogelijk ook enkele wolkenvelden. Middagtem peratuur ongeveer 25 graden. Mallorca en Ibiza: Zonnig, morgen mogelijk enkele wolken velden. Maxima van ongeveer 23 gra den. Italië: Stapelwolken, ook flinke zonnige perio den. Vandaag nog een enkele lokale re- gen- of onweersbui, verder overwegend droog. Middagtemperatuur tussen 18 en 23 graden. Corsica en Sardinië: Flinke wat zon en droog. Middagtempe ratuur ongeveer 23 graden. Malta: Flink zonnig en droog. Middagtempera tuur circa 23 graden. Griekenland en Kreta: Wisselend bewolkt en een enkele regen- of onweersbui. Ook perioden met zon. Middagtemperatuur schommelend rond 20 graden. Turkije en Cyprus: Veel stapelwolken en enkele regen- of onweersbuien. Middagtemperatuur tus sen 17 en 20 graden. Duitsland: Overwegend zonnig en droog. In het zui den vandaag mogelijk nog enkele wol kenvelden. Middagtemperatuur 18 tot 23 graden. Zwitserland: Perioden met zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur rond 20 gra- Oostenrijk: Wolkenvelden en hier en daar wat lichte regen. Vanuit het westen en noorden ge leidelijk meer zon en hogere temperatu ren. Middagtemperatuur tijdens bewol king rond 17 graden, bij zon oplopend tot 20 graden. Polen: Perioden met zon, maar ook nog enkele wolkenvelden. Vrijwel overal droog. Mor gen meer zon. Middagtemperatuur rond 12 graden, morgen oplopend naar 16 graden. WOENSDAG 3 MEI 1995 Zon- en maanstanden Zon op 06.07 Zon onder Maan op 08.31 MaanonderOt Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 06.38 19.06 06.11 Laag 02.30* 14.44 02.11 Weerrapporten 02 mei 08 u Amsterdam onbew. De Bilt onbew Deelen onbew Vlissingen Maastricht Aberdeen Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Londen Madrid Malaga Mallorca Malta Warschau halfbew. Bangkok halfbew Buenos Aires onbew. Casablanca zwaar bei Los Angeles zwaar bew. New Orleans halfbew. New York zwaar bew. TelAviv licht bew Tokyo onbew. 19 9 4 Cl 3 4 26tiag, 22 enti 25 16 16 13 19 14 30 19 17 Vancouver regenbui Tsjechië en Slowakije: Vandaag wolkenvelden afgewisselt )m zon. Op de meeste plaatsen droog, jq, gen meer zon en in Slowakije iet: |ej| mer. Temperatuur circa 16 graden ^Jd daag in Slowakije 12 graden. Hongarije: Eerst wolkenvelden en kans op eef Geleidelijk meer zon en droog. Mil an' temperatuur omstreeks 16 graden. eel 1-01

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 8