„Wanneer ik ook geld opneem, het kost me niks." Armoe dodelijkste ziekte op aarde Buitenland Strijd in Tsjetsjenië laait weer hevig op 'LO zoekt steun vn voor protest tegen woningbouw i Werkloosheid centrale thema 1 mei-vieringen Canada: Meer vluchten over gebied indianen Italië zet leger in tegen immigranten Shell: ontmanteling olieplatform op zee verantwoord INSDAG 2 MEI 1S knti-sarin wet van kracht in Japan 'OKYO Gisteren is in Japan een speciale wet die het bezit, ge- jruik en produceren van het dodelijke zenuwgas sarin strafbaar EUnaakt van kracht geworden. Na de gifgasaanval met sarin in de retro van Tokyo op 20 maart, heeft de Japanse regering in snel- reintempo een wet samengesteld en door de kamers gejaagd. )vertreders van de wet kunnen levenslang krijgen. De wet is •chter niet met terugwerkende kracht van toepassing op de da lers van de gifgasaanslag in de metro. Pandastroper krijgt 18 jaar cel tKiNGEen Chinese stroper die een pandabeer heeft gestrikt en )m de pels gedood, is door een Chinese rechter tot achttien jaar revangenisstraf veroordeeld. De veroordeelde is een boer uit de juidwestelijke provincie Sichuan. Hij had een val gezet in een latuurreservaat waarin een volwassen mannetjespanda trapte. )e boer vilde het dier ter plaatse. ®rzDpnieuw haakt jurylid proces-Simpson af sangeles Het gevaar dat het proces-Simpson bij gebrek aan ienuryleden mislukt, wordt steeds groter. Rechter Lance Ito heeft ie gisteren een 25-jarig vrouwelijk jurylid naar huis gestuurd. Zij aariad twee weken geleden in tranen om haar ontslag gevraagd. De eg)iiryleden in het Simpson-proces verblijven sinds 11 jnaurari, plaiermetisch van de buitenwereld afgesloten, in een hotel. De jon- re vrouw is het zevende jurylid dat afhaakt. Ito heeft nu nog ot cpaar de beschikking over vijf reserve-juryleden, de i Dochter Malcolm X bekent schuld Minneapolis De dochter van de legendarische Amerikaanse ftrijder voor de burgerrechten Malcolm X, Qubilah Shabazz, leeft gisteren haar proces weten te ontlopen door een regeling treffen met de officier van justitie. Shabazz zou terecht moe- en staan wegens het maken van plannen om de leider van de Jïation of Islam, Louis Farrakhan, te laten vermoorden. Shabazz Jekende schuld en ging ermee akkoord een psychiatrische be- landeling te ondergaan. In ruil daarvoor werd het proces twee aar opgeschort. "Turkije doodt Koerden in Noord-Irak tiNKARAHet Turkse leger heeft gisteren in Noord-Irak 14 aan hangers van de Koerdische Arbeiderspartij PKK gedood. Daar- ïiee komt het totale aantal dode PKK-strijders sinds het begin ii ran de Turkse operatie op 20 maart officieel op 555 te staan. De Jurken hebben naar eigen zeggen 60 soldaten verloren. Er zijn jaar jog steeds meer dan 10.000 Turkse soldaten in Noord-Irak. alesa begint verkiezingscampagne 'n varschau De Poolse president Lech Walesa is zondag aan zijn 'erkiezingscampagne begonnen zonder zich formeel kandidaat stellen voor het presidentschap. Hij is bereid zich verkiesbaar p stellen voor een tweede termijn mits hij genoeg steun krijgt, liet hij in het zuidelijke Tatras-gebergte weten. Walesa stelt ach pas officieel kandidaat wanneer hij meer steun van de be- jrtj°lkingkriigt' Jaarrapport Wereld Gezondheids Organisatie: Levensverwachting in diverse landen en doodsoorzaken wereldwijd gemiddelde levensverwachting in jaren, in 1993 belangrijkste doodsoorzaken wereldwijd, in 1993 Meer dan een derde van de 5,6 miljard mensen op aarde heeft gezondheidsproblemen, is de sombere diagnose van de Wereld Gezondheids Organisatie (WHO). De voornaamste oorzaak is de armoede in de Derde Wereld, waardoor miljoenen mensen medische zorg en essentiële medicijnen moeten ontberen. college zelf met de nodige pro blemen heeft te kampen. Het autocratische beleid van WHO- topman Nakajima demorali seert ons, vinden zijn medewer kers, en schrikt de donorlanden geneve bob kroon correspondent Dit stelt directeur-generaal Hi- roshi Nakajima van de WHO in zijn jaarrapport aan regerings delegaties en volksgezondheids- pecialisten uit meer dan 180 landen. Tot 10 mei zijn die in Genève bijeen voor de jaarlijkse assemblée van de WHO. De doelstelling van de WHO, 'Gezondheid voor Iedereen in 2000, is in elk geval onhaalbaar, al was het alleen maar omdat 's werelds hoogste gezondheids- af. Nadat vorig jaar een poging van westerse landen mislukte om hem uit zijn ambt te zetten, financieren de donors bij voor keur korte, beter te controleren hulpprogramma's. Daardoor loopt de WHO-planning op lan gere termijn ernstig gevaar. In zijn jaarrapport geeft Na- moskou hans hoogenduk correspondent Het eenzijdig door Moskou af gekondigde bestand voor de op standige deelrepubliek Tsjetsje nië wankelt. Russische troepen en Tsjetsjeense strijders raakten gisteren weer op diverse plaat sen slaags. Volgens het Russi sche militaire commando in de Tsjetsjeense hoofdstad Grozni voerden aanhangers van de op standige leider Doedajev keer op keer aanvallen uit op Russi sche stellingen. Het oplaaien van de gevech- Til5 IZALEM GPD-Rtr-AFP )OI PLO voelt zich ernstig in ver- jenheid gebracht door een 395 opluit van de Israëlische rege- ;n ig Arabisch land in Oost-Jeru- plaejern te onteigenen ten behoe- 1 van Israëlische woningbouw. Yasser Arafats politieke advi- d pr, Achmed Tibi, meent dat het vredesproces tot stilstand zal komen als Israël de onteige ningsplannen uitvoert. Arafat heeft Faisal Husseini, de Pales tijnse 'minister' met Jeruzalem in portefeuille, opdracht gege ven protest aan te tekenen bij de VN in New York. Ook moet Husseini, die op dit moment in de Verenigde Staten is, de Amerikaanse regering overhalen de Israëlische rege ring te weerhouden van de bouw van nederzettingen in het Arabische deel van de stad. De Arabische Liga komt zaterdag in spoedzitting bijeen om de kwestie te bespreken. De Israëlische premier Rabin verklaarde gisteren dat hij per- TAK El .OT er ERSP at 39-' Rijn. 3295' I.RAC OM' RFIElt ling F IET' :DIN( JEN E PRI LW persi in het buitenland pint, zijn daar geen kosten aan verbonden. En datzelfde geldt voor geld opnemen aan de balie. Omdat de Postbank niet houdt van mitsen en maren, weten thuis bankiers precies waar ze aan toe zijn. Dus als de Postbank zegt dat betalen en geld opnemen voor particu lieren gratis is, dan is het ook gratis. Zonder één mits, zonder één maar. Neem nou geld opnemen met de gratis giromaatpas. Welke giromaat u ook gebruikt, het kost u niks. Overdag niet, 's nachts niet, in het weekend niet. Zelfs wanneer u met uw giromaatpas Of er nu wel of niet buiten een giromaat is, of u het nu op een binnen- of een buiten lands postkantoor doet, het is gewoon kosteloos. Zo is dat. En niet anders. Met uw hulp (zoveel mogelijk gebruik maken van machtigingen, zoveel mogelijk opdrachten insturen in één envelop en uw girobetaalkaarten op zak houden als het contant kan of pinnen mogelijk is) willen we het graag zo houden. Zonder beperkingen, zonder voorwaarden, zonder maxima. POSTBANK kajima een pessimistisch beeld van de gezondheidstoestand in de wereld. De explosief groeien de Derde-Wereldbevolking wordt steeds armer en daardoor ook minder bestand tegen in fectieziekten en parasieten, die jaarlijks ruim zestien miljoen slachtoffers eisen. Bijna de helft van de wereld bevolking krijgt geen of onvol doende medische zorg. In som mige ontwikkelingslanden wordt een op de drie baby's niet ouder dan vijf jaar, terwijl in West-Europa dat lot maar zes op de duizend kinderen treft. Een vergelijking: de gemid delde Nederlander wordt zo'n 78 jaar (Japanners 79), terwijl de gemiddelde Ugandees zijn 43ste verjaardag niet haalt. De AIDS-epidemie, die vooral in Afrika huishoudt, is hieraan grotendeels schuldig. Nakajima voorspelt dat in het jaar 2000 vijf miljoen kinderen besmet zullen zijn met het AIDS-virus en dat tegen de tien miljoen kinderen door AIDS hun ouders zullen verliezen. Tientallen miljoenen mensen kunnen worden gered als per patiënt voor enkele dubbeltjes aan medicijnen beschikbaar zou zijn. „Het wereldziekte beeld weerspiegelt de groeiende kloof tussen arme en rijke lan den, maar ook tussen de arme en allerarmste landen", aldus de WHO-topman. Nakajima meldt ook een paar lichtpuntjes. De WHO is erin geslaagd de wereld vrij te ma ken van pokken. Met een beetje geld en geluk zal ook polio te gen de eeuwwisseling verleden tijd zijn. De wereldwijde vacci naties tegen ziekten als maze len, kinkhoest en difterie berei- aandoeningen aan luchtwegen anp - bron WHO ken nu tachtig procent van alle kinderen. Daarnaast blijft waakzaam-1 heid geboden tegen malaria (twee miljoen slachtoffers per jaar) en tuberculose, waaraan vorig jaar 2,7 miljoen mensen stierven. De groeiende weer stand van TBC- en malariaver wekkers tegen moderne anti* biotica is een van de meest zorgwekkende ontwikkelingen van de laatste jaren. ten betekent een klap voor het vier dagen geleden door de Rus sische president Jeltsin afgekon digde bestand. De Russische lei der wilde met zijn besluit voor komen dat de feestelijkheden op 9 mei rond de herdenking; van de ondergang van nazi- Duitsland overschaduwd zou den worden door de oorlog in Tsjetsjenië. Veel westerse lei ders die de plechtigheden in Moskou willen bijwonen, heb ben zich kritisch uitgelaten over het optreden van de Russen in het opstandige gebied. soonlijk zijn toestemming aan de onteigeningen heeft gege ven. De te onteigenen grond is bestemd voor uitbreiding van Israëlische woonwijken op de len van de Westelijke Jordarin- oever die na 1967 binnen de stadsgrenzen van Jeruzalem ;djn gebracht. Prenzlauerberg. De politie hield vanochtend ruim 120 relschop pers vast na ernstige geweldda digheden. In Parijs en de andere grote Franse steden gaven enkele dui zenden Fransen gehoor aan een oproep van de vakbonden te protesteren tegen uitsluiting en werkloosheid. In Rusland mar cheerden arbeiders in Moskou, St Petersburg, Vladivostok. Ook in de Oekraïnse hoofdstad Kiev werd gedemonstreerd. De Zuidafrikaanse president Mandela moest in een pantser wagen worden weggevoerd van een 1 Mei-demonstratie in KwaZulu-Natal, nadat de me nigte die hij kort daarvoor had toegesproken, met machinege weren werd beschoten. Daarbij vielen twee doden en zes ge wonden. BRINPISI-BERLIJN-MOSKOU AFP-Rtr In de meeste Europese landen stond de Dag van de Arbeid in het teken van de werkloosheid. In Italië hielden de drie grootste vakbonden gisteren een mani festatie in Brindisi, die was ge-, richt tegen de hervormingen van de pensioenuitkeringen. Ook de machtige Duitse vak centrale DGB bestempelde ar beid tot hoofdthema van haar viering. In Berlijn raakten 72 politieagenten gewond en wer den 36 personen gearresteerd. De onlusten deden zich in de nacht van 30 april op 1 mei voor, waarin het in Berlijn stee vast tot botsingen komt tussen politie en 'autonomen'. Groe pen jongeren hebben ook de af gelopen twee dagen voor grote onrust gezorgd in de wijk Oude garde laat tanden zien moskou De 1 mei-viering in Moskou bracht tienduizenden op de been, onder wie veel communisten van de oude stempel, die met name tegen Boris Jeltsin en diens regering demonstreerden. foto reuter Innu 's hopen op steun uit Europa OTTAWA DPA-AFP-ANP De Canadese regering wil het aantal militaire oefenvluchten door NAVO-vIiegtuigen boven Labrador verdubbelen, on danks het verzet van de daar wonende Innu-indianen. Mi nister Collenette (defensie) verklaarde gisteren dat er tot 18.000 vluchten per jaar zullen plaatshebben tegen 7.000 nu. Aan de vluchten nemen ook Nederlandse vliegtuigen deel. Minister Irwin (indianenzaken) dacht niet dat de Innu's blij zul len zijn met de beslissing. „Het is hun gebied en daar zijn ze bezorgd over. Hun bezorgdheid is legitiem." De Innu's van La brador en Québec protesteren al jaren tegen de vluchten, die volgens hen de inwoners en hun kuddes kariboes veel over last bezorgen. Canadese, Britse, Duitse en Nederlandse vliegtui gen scheren soms maar dertig meter boven de boomtoppen. „Het is zoiets als dynamiet in een rivier gooien om vis te van gen. We leven voortdurend on der stress", zei de voorzitter van de Innu-natie, Peter Penashue, onlangs op een bijeenkomst in Londen. Penashue kwam naar Europa om te pleiten tegen de vele laagvluchten van de la waaiige toestellen boven het land van de Innu-voorouders. Collenette acht de oefeningen echter van groot belang voor de lokale economie. Ze houden circa duizend burgers op de luchtmachtbasis Goose Bay aan het werk en brengen de provin cie Newfoundland 100 miljoen Canadese dollars op (108 mil joen gulden). België, Italië en Frankrijk zouden hun vliegtui gen ook boven Labrador willen laten oefenen. De overheid heeft de Innu's gevraagd zitting te nemen in een nog op te richten instituut, dat de gevolgen van de opera ties voor mens en dier in kaart moet brengen. De Innu's heb ben tot dusver geweigerd mee te werken en eisen de beëindi ging van de vluchten. Een woordvoerder van de indianen zei dat zij hun hoop nu vestigen op solidariteitsacties in Europa. Vluchtelingen goudmijn voor maffia lopen jaren een goudmijn ge worden voor de maffia van Pug- lia, de Sacra Corona Unita, die met haar speedboten al een 'veerdienst' onderhield voor de sigaretten- en wapensmokkel. Maar niet alleen de Italiaanse maffia floreert. De Albanezen zelf leren snel en profiteren volop van het feit dat ook de Turkse, Japanse, Russische en Chinese maffia's hun oog heb ben laten vallen op de Alba nees-Italiaanse verbinding voor 'hun'vluchtelingen. Vooral Koerden worden de laatste maanden bij bosjes tege lijk overgezet. Ze hebben dikwijls meer dan 10.000 dollar betaald voor een reis die moet eindigen in Frankrijk of Groot- Brittannië. Vincenzo Santand- rea van het instituut Ipres, dat in opdracht van de regio Puglia sociaal en economisch onder zoek verricht, spreekt van een 'rampzalige ontwikkeling'. „Puglia is door de oorlog in het voormalige Joegoslavië een ver plichte etappe geworden voor de internationale wapen drug- en nu ook mensenhandel. Hét probleem is niet Pugliees of Ita liaans maar Europees en mon diaal en dus moet op interna tionale niveau naar een oplos sing gezocht worden", aldus Santandrea. Hij verwacht dan ook weinig heil van de inzet van het leger. EELCO VAN DER LINDEN De Italiaanse regering heeft be sloten het leger in te zetten om de 700 kilometer lange kust van de regio Puglia, de hak van de Italiaanse laars, beter te be schermen tegen de honderden vluchtelingen die dagelijks vanuit Albanië de oversteek wa gen. De zwaar bekritiseerde maatregél is volgens de autori teiten noodzakelijk om een in vasie zoals die in de zomer van 1991 plaatsvond, te voorkomen. Slechts 38 zeemijlen scheiden Albanië van de kust van Puglia. „Mijn overtocht verliep zonder problemen", zegt Mario, een Al banese boer die vorige zomer zijn dorp in de buurt van Durrës verliet en nu met vijf streekge noten in de haven van regio hoofdstad Bari wacht op een Italiaanse koppelbaas voor het verrichten van hand- en span diensten op het platteland. Mario en zijn 20 mede-passa giers betaalden voor het ticket naar het beloofde land duizend gulden. „We vertrokken met een rubber speedboot vanuit de havenstad Vlorë. Na enkele mi nuten kregen we gezelschap van tien boten en gezamelijk gingen we, natuurlijk zonder verlichting, het inmiddels stik donkere Kanaal van Otranto over", vertelt Antonio. De immigranten zijn de afge- den haag-aberdeen anp Thuisbankiers weten waar ze aan toe zijn. moeten worden. Sinds 1987 zijn daar al ruim 900 offshore-platforms volledig weg gehaald, waaronder platforms van Shell. Volgens de milieugroepering zijn de kosten van verwijdering weliswaar groter dan die voor het afzinken van een platform, maar staan deze in geen verhouding tot de winstr en van de oliemaatschappijen. Volgens een woordvoerder van het Neder landse ministerie van verkeer en waterstaat is het dumpen van olieplatforms in het Ne derlandse deel van de Noordzee in geen ge val toegestaan. Internationale regels bepa len bovendien dat dumping in de gehele Noordzee niet is toegestaan op de ondiepe re gedeelten (60 tot 80 meter). Voor de die pere gedeelten geldt volgens de zegsman een voorkeur voor het verwijderen en afsle pen naar land. „Onder specifieke voorwaar den, onder meer dat er geen gevaarlijke stoffen aanwezig zijn, mogen overheden vergunning verlenen voor het dumpen. Er mag dan uiteindelijk geen gevaar zijn voor de scheepvaart of de visserij." Het olieconcern Shell meent dat de voorge nomen ontmanteling van het uit dienst ge nomen olieplatform Brent Spar op de Noordzee verantwoord gebeurt. Uit langdu rig en zeer intensief onderzoek blijkt vol gens de onderneming dat het afzinken op zee 'geen noemenswaardige gevolgen voor het milieu' zal hebben. Het is bovendien een veilige methode waarvoor de Britse overheid een vergunning heeft verleend, zo meldt Shell uit Aberdeen. Ongeveer dertig actievoerders van Green peace houden het betrokken Shell-olieplat- form ten noordoosten van de Shetland-ei- landen sinds zondagmiddag bezet. Volgens de activisten bevat het verlaten platform nog tonnen schadelijke stoffen (oliebezink sel en radioactieve stoffen) die na dumping in de zee zouden verdwijnen. Het olie-over slagplatform is sinds augustus 1991 buiten dienst. Shell wil de installatie op een nog officieel te bepalen plek later deze maand laten af zinken. Volgens Shell zal het gaan om een plek dieper dan 2.000 meter en meer dan 240 kilometer van de kust. Eventuele ver ontreinigingen zullen snel oplossen, zo stelt het concern. Ontmanteling aan land is vol gens Shell weliswaar ook niet gevaarlijk voor het milieu, maar deze methode is technisch complex en moeilijker veilig uit te voeren. Volgens Greenpeace is 'het dumpen' van het platform in strijd met verschillende in ternationale verdragen. De milieuorganisa tie wil dan ook dat de komende Noordzee- ministersconferentie (8 en 9 juni in het Deense Esbjerg) aandacht aan de zaak be steedt. Greenpeace vreest vooral een prece dentwerking. De dumping zou de aanlei ding kunnen zijn 416 andere vaste olieplat forms te dumpen: 208 Britse, 71 Noorse, 31 Deenseen 106 Nederlandse. Greenpeace stelt dat het betrokken plat form op het land moet worden gesloopt, nadat eerst de aanwezige milieugevaarlijke stoffen zijn verwijderd. In een bericht wijst de milieugroepering op Amerikaanse wet geving die gebiedt dat 'gebruikte' olieplat forms in de Golf van Mexico ook verwijderd

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5