Oorlogsslachtoffers komen najaren opnieuw in de hel De ramp na de ramp duurt soms een heel leven Feiten &Meningen Embargo VS tegen Iran niet effectief DINSDAG 2 ME11995 NIEUWSANALYSE De instelling van een handelsembargo te gen Iran door de VS lijkt meer ketelmuziek dan een effectieve poging het terrorisme aan te pakken. Hoewel president Clinton repte van duizenden Amerikaanse banen die verloren gaan door hel embargo, stelt de handel met Iran nauwelijks iets voor. I let enige land dat Iran serieus kan treffen, is Japan. Van de 180 miljoen ton olie die Iran jaarlijks produceert, vindt het overgro te deel zijn einde in Japan. Japan heeft van daag wel besloten een lening van 542 mil joen dollar aan Iran op te schorten. De VS proberen derde landen bij de boy cot te betrekken. Een woordvoerder van het Witte Huis meldde gisteren dat de landen van de zogenoemde G-7 (de groep van de zeven meest geïndustrialiseerde naties) op verzoek van de VS eveneens hun financiële- en handelsrelaties met Iran tegen het licht zullen houden. De landen van de Europese Unie zullen hel Amerikaanse voorbeeld niet volgen. Zij geven de voorkeur aan een 'kritische dia loog' met Iran om te voorkomen dat de fun damentalistische machthebbers zich te zeer in een hoek gedreven voelen. Een land als Nederland kan ook nauwe lijks een bijdrage leveren om Iran te treffen. Vanuit Iran komt jaarlijks voor ruim twee miljard gulden aan olie naar Nederland. Daar staat de export van chemische- en landbouwprodukten en machines tegen over van 600 miljoen gulden in 1993. In dat zelfde jaar bedroeg de totale uitvoer 240 miljard gulden en de totale invoer 230 mil jard gulden. Gisteren maakte een Iraanse krant be kend dat als gevolg van het embargo een aantal Duitse en Nederlandse banken zich had teruggetrokken uit een project voor de bouw van een luxe hotel in Teheran. Een woordvoerder van ABN AMRO weet echter niet om welk project het gaat. „Wij zitten er niet in en ik geloof ook niet dat een andere Nederlandse bank bij het project is betrok ken." Clinton besloot zondagavond tot een to taal handelsembargo tegen Iran. Volgens de Amerikaanse president moet Iran worden gestraft voor haar actieve steun aan het in ternationale terrorisme. Politieke analisten menen dat de Ameri kaanse stap vooral is bedoeld om de druk op Rusland op te voeren om af te zien van zijn voornemen om de Iraniërs kernreacto ren te leveren. Die zouden volgens Was hington de Iraniërs helpen hun ambitie te verwezenlijken kernwapens te vervaardi gen. Rusland heeft tot nu weerstand gebo den aan de Amerikaanse druk om af te zien van een overeenkomst over hel voltooien van een nucleaire centrale in Bushehr aan de kust van de Perzische Golf. Rusland ont kent dat de licht-waterreactoren die aan Iran worden geleverd voor de aanmaak van atoomwapens kunnen worden gebruikt en zegt dat er geen bewijs is dat Iran probeert een atoombom te maken. De handel tussen Iran en de VS bedraagt 326 miljoen dollar, een getal dat verwaar loosbaar is op de totale buitenlandse han del. Ter vergelijking, het Amerikaanse han delstekort met Japan ligt al boven de 120 miljard dollar per jaar. De enige manier om Iran te treffen, is een olieboycot tegen dit land. Iran is na Saudi- Arabië de grootste producent van olie bin nen de OPEC. In 1993 produceerde het land 180 miljoen ton olie. Die olie gaat voor het grootste deel naar Japan. Hel embargo opent mogelijkheden voor Nederlandse bedrijven. Shell is al geruime tijd in onderhandeling met Iran over olie winning. Nu de Amerikanen uit beeld ver dwijnen, valt een aantal potentiële concur renten af. Clinton heeft aangekondigd dat buitenlandse bedrijven die zaken blijven doen met Iran, niet worden geboycot in de VS. DEN HAAG PEET VOGELS In Israël wonen ruim 300.000 overlevenden van de holocaust. Na de verschrikkelijke oorlogsjaren vluchtten zij naar Israël om een nieuw bestaan op te bouwen. In de oorlog ontsprongen zij de dans, maar nu, vijftig jaar na de bevrijding, heeft het verleden velen van hen inge haald. Opnieuw beleven zij die dramatische periode uit hun bestaan. Auschwitz, Theresiënstadt, Bergen-Belsen, Sobibor. Veel overlevenden slapen niet meer of dromen continu van wat hen is aangedaan in de concentratie kampen van de nazi's. Ze lijden aan chronische licha melijke ziekten of extreme vormen van nervositeit. Ze zijn depressief, angstig of hebben last van allerlei psy chosomatische aandoeningen. Amcha, het nationale Is raëlische instituut voor psycho-sociale hulp aan overle venden van de holocaust, helpt. Maar juist nu het aantal hulpaanvragen explosief stijgt, is het geld op. „Dat kan toch niet waar zijn", zegt Maurits Cohen, secretaris van de stichting Amcha Fonds Nederland. „Het mag toch niet zo zijn dat wij hier de bevrijding vieren, terwijl in Israël mensen de oorlog herbeleven?" Nationale actieweek Amcha voor overlevenden concentratiekampen Amcha (Hebreeuws voor 'jouw volk') had daardoor in 1988 een moeilijke start. Maar de laatste jaren is er veel veranderd. Steeds meer oorlogsslachtoffers willen nu over hun problemen praten en doen een beroep op Amcha. „Ze moeten wel", zegt Cohen. „Het leven is voor velen ondraaglijk geworden." Inmiddels biedt Amcha vanuit vier centra Jeruzalem, Ramat Gan, Haifa en Beers- heva met een gespecialiseerde staf van honderd psychologen en maatschappelijk werkers hulp aan meer dan 2.500 personen. Maar het is niet genoeg. Momenteel neemt de hulpvraag met ongeveer 20 procent toe. In oktober van het vorige jaar was Amcha daardoor genoodzaakt een cliëntenstop in te voeren. Hoe komt het toch dat pas nu, zoveel jaar na de bevrijding, mensen ernstig last krij gen van hun oorlogsverleden? „Velen heb ben hun verleden jarenlang verdrongen, maar niet verwerkt", zegt prof. dr. David de Levita, kinderpsychiater aan de Katholieke Universiteit Nijmegen die zelf als joods kind de oorlog meemaakte. „Wederopbouw en vooruitzien waren het motto na de oor log. Mensen hadden het druk met een ge zin, een carrière. Ze wilden ook niet meer aan die verschrikkelijke tijd terugdenken." Waarom nu dan wel? „Ik denk dat dat komt omdat mensen op een leeftijd gekomen zijn dat ze tot de categorie der stervenden beho ren. Destijds zijn ze de dans ontsprongen. Maar dat zal ze nu niet meer lukken." Co- hen vult aan: „De huid is dun geworden. Wat van binnen geforceerd is weggedrukt, kan niet weg gedrukt blijven." Overigens krijgen niet alle overlevenden last van 'late psychische gevolgen'. In feite gaat het om een minderheid. Van de ruim 300.000 overlevenden in Israël is 15 procent ernstig getraumatiseerd. De Levita: „Hoe gevoeliger iemand is, hoe harder de klap pen. Hardere, nuchtere mensen zijn vaak beter in staat om aan een verschrikkelijke periode in hun leven een bepaalde beteke nis te geven." Mensen die daar niet toe in staat zijn, kun nen een beroep doen op Amcha. Door mid del van individuele en groepstherapie, trai ningen, huisbezoeken aan zieke en bejaar de cliënten probeert Amcha het leven voor velen draaglijker te maken. Hoe gaat dat precies in z'n werk? „Mensen die een trau ma hebben, moeten daar steeds weer aan terugdenken", zegt De Levita die in het voormalige Joegoslavië kinderen met oor logstrauma's behandelt. „Ze proberen het van zich af te duwen. Dat lukt niet. Slagen ze erin om de herinneringen overdag weg te houden, dan komen ze 's nachts wel. Wat wij in de therapie doen, is alles opnieuw op laten komen. De mensen moeten hun her- Jarenlang was het onderwerp onbespreekbaar in Israël. Zes miljoen joden die als makke schapen naar de slachtbank werden geleid? „Een samenzwering van de stilte", noemt Maurits Cohen het. „De overlevenden hadden het gevoel dat de anderen niet naar hen wilden luisteren. En degenen die dat hadden moeten doen, konden hun verhaal niet aanhoren. Er moest een land worden op gebouwd. Voor zwakke joden was geen plaats. Daarom werd er niet over gepraat." Het beeld van de holocaust paste gewoon niet in Israël. „Een jood in Israël wil een sterke jood zijn en is dat ook. Was dat niet zo, dan was Israël al lang vernietigd." Overlevenden van het concentratiekamp Auschwitz een paar uur na de bevrijding door het leger van de toenmalige Sovjetunie. foto archief <lo inneringen de vrije loop laten en daarbij le gevoel uitspreken. Als dat lukt krijg je er*? soort ontlediging. Dan verdwijnt er een 11 hoop ellende uit de psyche." F&! Mensen met ernstige trauma's zijn echteflp1 niet te genezen, weet De Levita. „Er zijn r|8e mensen die zulke erge dingen hebben gemaakt, daar is niets meer aan te doen. Maar we kunnen mensen wel helpen omW goed mogelijk met hun problemen verde! te leven." Bepalend voor het trauma is niNCE zozeer de intensiteit van hetgeen iemanqrTïr heeft meegemaakt, maar de duur. „Hoe aats langer je erin gezeten hebt, des te groter m beschadiging." jnh Het is uitermate schrijnend dat wegens eidei gebrek aan financiële middelen Amcha cliënten nu de deur moet wijzen, vindt Maurits Cohen. „En dat terwijl we eigenlj*^ zoveel mogelijk plaatselijke centra in het|VER, ven zouden willen roepen om de hulpveiF^r; ning zo toegankelijk mogelijk te maken.'ej.u Maar de stichting Amcha Fonds Nederla^ cle die de moederorganisatie financieel ondfc^ steunt, zit niet bij de pakken neer. „Met <jj.s vestiging van een.nieuw centrum in Tel Aviv hopen we in ieder geval aan de acutj noodsituatie een einde te kunnen maken zegt Cohen. Voor het centrum, dat genoemd wordt rvf~Q> nazi-jager Simon Wiesenthal, is 2,5 miljoen nodig. Om dat geld bij elkaar te krijgen, f houdt Amcha-Nederland deze week eenr tieweek onder het motto 'Geef om hen di niet zijn bevrijd'. Op radio en televisie zaV"( uitgebreid aandacht worden geschonken aan de campagne, onder meer door mid( van de documentaire 'Kinderen van de oüM log' van de bekende joodse cineast Willy Lindwer. Deze documentaire werd gisteiPlie door de TROS uitgezonden. "<*8' Een ander hoogtepunt in de actieweek is1^ presentatie van een roos voor Simon Wie "Ul senthal vanavond in de Amsterdamse R/lvo° Wiesenthal zal daarbij persoonlijk aanwö^"'1 zijn. Cohen: „Die roos is daarna overal iifn Nederland voor 5 gulden te koop bij vestfest gingen van de HEMA, V D, de Bijenko#tsP en C A." Verder kunnen mensen gifterr va voor de bouw van het Simon Wiesenthafan huis overmaken aan de stichting Vriendrwe van Amcha (postgiro 760)?rer Hoewel er ook in andere Europese landef100 België, Oostenrijk, Engeland, Zwitserl» ze. én Duitsland Amcha-steunfondsen ge1st 1 vestigd zijn, komt de financiering van heP P' Simon Wiesenthalhuis geheel op rekeniif na van de Nederlandse afdeling. „Er is geeir8e land in de wereld waar de respons zo g °ar is als in Nederland", zegt Cohen. lidel De traliewerken van het voormalige concentratiekamp Theresiënstadt. STEVENHAGEN Hun ervaringen zijn allemaal ver schillend. De één zat in een vlieg tuig dat het doelwit was van een terroristische aanslag, de ander stuitte op een overvaller die hem een geweer tussen de ogen plantte. Nummer drie zag mensen voor haar ogen verdrinken en een vier de wilde panty's kopen in een wa renhuis toen een bom haar bijna opblies. Eén ding hebben de hoofdpersonen in de Franse film VEffroi des hommes (De schrik van je leven) gemeen: ze hebben hun traumatische ervaring nog niet verwerkt en praten erover met een brok in de keel. De Katholieke Uni versiteit Brabant (KUB) wijdde on langs een serie lezingen aan 'De ramp na de ramp'. Aan de hand van de filmbeelden schetste dr. R. Kleber, als psycho loog verbonden aan het Instituut Voor Psychotrauma (IVP) de ingrij pende effecten die een schokkende gebeurtenis hebben in het leven van mensen. Zo blijkt een half jaar nadat eind 1992 in de Bijlmer een Boeing neerstortte waardoor 43 mensen omkwamen, 29 procent van de mensen die de ramp van nabij meemaakten nog altijd last te hebben van angst, slapeloosheid en depressies. Veertien jaar na een overstroming in Buffalo Creek in de Verenigde Staten waarbij hon derd mensen het leven lieten, kampt een kwart van de betrokken overlevenden nog met ernstige problemen. In de negentiende eeuw dacht men nog dat die symptomen bio logisch waren. Het lichaam was door de schok als het ware door el kaar geschud en dat zou de oor zaak van de klachten zijn. De term 'shell-shock' uit de Eerste Wereld oorlog getuigt daar nog van. De problemen waarmee de ex-solda ten kampten, schreef men toe aan verwondingen door granaatscher ven. Ook al waren de militairen ui terlijk ongeschonden. Pas later drong het besef door dat de ver schijnselen niet biologisch, maar psychologisch waren. Vanaf 1980 duidde men dat aan met de term posttraumatischstress-syndroom. Achter dat woord gaat een breed scala aan verschijnselen schuil, met als belangrijkste uitingen een intens gevoel van machteloosheid en een gevoel van ontwrichting. „Alle zekerheden in je leven vallen opeens weg", zegt Kleber. Als voor beeld noemde hij de treinpassa- giers die ongeveer twintig jaar ge leden, twee weken lang gegijzeld werden bij Wijster. „Als het al niet meer vanzelfsprekend is dat je op de trein kunt stappen en een kwar tier later op je bestemming bent, waar kun je dan nog wèl op reke nen?" Het herbeleven van de ramp is een ander symptoom. „Als we onze la ding uit het vliegtuig hadden ge worpen, keken we naar het resul taat beneden ons en roken we de geur die opsteeg. Soms ruik ik het weer. Dan pak ik die po omdat ik moet overgeven", vertelt de ex-mi litair die in Algerije vocht. De Viet- nam-veteraan: „Ik deed een paar stappen naar achteren en gleed uit. Ik stond midden in Dennis' inge wanden. Flij leefde nog. Zijn mond bewoog: 'Help me, help me.' Soms hoor ik het hem nóg zeggen." Ook nachtmerries en angstaanval len plagen de betrokkenen. „Hij bezoekt me nog zeker één keer per week in mijn dromen", zegt een andere Vietnam-veteraan over de Vietcong-soldaat die hij recht in de ogen keek voordat hij hem dood schoot. En de man die vijfjaar ge leden een jachtgeweer tegen zijn hoofd gedrukt kreeg: „Na vijfjaar is het nog steeds alsof het vorig jaar gebeurde." Hij streelt liefko zend de drie pistolen op zijn schoot. „Als ik zonder hond de deur uitga heb ik er altijd één bij me." Er zijn ook mensen die geobse deerd raken door hetgeen hen is overkomen. De man die werd overvallen, spreekt bijna lyrisch over het schitterende dubbelloops jachtgeweer dat zijn belager op hem richtte en leest sindsdien sta pels boeken over wapentuig. Het echtpaar dat in een door terroris ten opgeblazen vliegtuig van Air Tsjaad zat, doopte de huishond Cavok. Dat staat voor de in de luchtvaart gebezigde uitdrukking 'Ceiling and visibility O.K.'. Het stress-syndroom kan zich ook lichamelijk uiten. In hoofdpijn of in eetproblemen. „Sinds de aan slag ben ik 28 kilo aangekomen", zegt een vrouw die in het vliegtuig van Air Tsjaad zat. Ook stopte haar menstruatie abrupt. De Fran^aise die tijdens een ernstige overstro ming mensen voor haar ogen zag verdrinken, eet niets. „Toch zwel ik op als een watermeloen." Niet alle effecten van een ramp zijn op de langere duur negatief. Eén van de stewardessen uit het opgeblazen vliegtuig raakte drie weken erna zwanger. „Voor die tijd lukte het niet. Het was alsof ik bang was voor het moederschap en alsof de aanslag die mentale blokkade ophief." Een vrouw die bijna het leven liet bij een bom aanslag in een Frans warenhuis zegt dat haar leven er sindsdien beter op is geworden. „Ik besefte dat ik slechts één leven heb en dat ik daar het beste van moet maken. Ik laat ook niet meer toe dat ie mand er inbreuk op maakt." AMSTERDAM SASKIA BELLEMAN

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2