Klap voor zwembad Koudekerk Kamerleden op fietstocht door Zoeterwoude Amerikanen toeren wereld rond in acht maanden Regio Leiden/Rijn Veenstreek ►u r gers Rijnstreek gemakkelijker an grotvuil al elbus voor Stompwijk Vrijspraak dreigende bejaarde NSDAG2 MEI 1995 CHEF HENNYVAN EGMOND.071 -356414, PLV.-CHEF HANS KOENEKOOP,071-356429 leutelbeen gebroken ii FcsTGEEST Een 22-jarige Oegstgeestenaar heeft gisteravond een eutelbeen gebroken. Ook liep hij hoofdletsel op. De man kwam p de Irislaan met zijn bromfiets ten val. Volgens een woord eerder van de politie omdat hij een ongelukkige manoeuvre laakte. Hij is overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis D7i-32piden. 323-311' m Nekletsel bij aanrijding PHEN aan den run Bij aanrijdingen in Alphen hebben gisteren mensen nekletsel opgelopen. Een 31-jarige Alphenaar reed ES Ind half negen met zijn auto op de Hoorn op een voor hem 17 uurjmmende voorganger in. Hij is naar het Rijnlandziekenhuis in 071- rijiderdorp overgebracht. Ruim een uur later was het raak op de jeekterweg, waar vier auto's betrokken waren bij een kop- aartbotsing. Een 25-jarige man uit Ermelo en een 31-jarige Henaar werden met nekletsel overgebracht naar het Hofpoort- fekenhuis in Woerden. T '3fredesmok voor leerlingen 1bMPWUK« Omdat de Tweede Wereldoorlog in Nederland vrij- TTEBAf^ë vijftig jaar voorbij is, hebben Stompwijkse en andere Leids- basisschoolleerlingen een 'vredesmok' gekregen van ere leej gemeente. Op de beker staan feestvierende mensen en een htr if- De mok is voorzien van de tekst '1995 vijftig jaar vrij', inforfdere 'ceer dat je bem gebruikt en het opschrift 'vijftig jaar vrij' iprokeik hopen we datje beseft datje eigenlijk een geluksvogel nt', aldus de begeleidende brief van de gemeente. iHarlandervener onderscheiden E pLANDERVEENP. Vos uit Aarlanderveen is gisteren door burge- bester Paats onderscheiden met de ere-medaille verbonden n de Orde van Oranje Nassau. Vos kreeg de onderscheiding 1 en vndat hij gisteren precies veertig jaar in dienst was van C. van 't essenlL Zuiveltechnologie in Aarlanderveen. Daarnaast is Vos al ja il bestuurslid van de speeltuinvereniging Aarlanderveen en de pdelvereniging Leiden. Sinds 1964 werkt hij bovendien als respondent voor de NCRV. In die hoedAnigheid organiseert onder andere busreizen voor 'Kerkepad'. endephen bouwt nieuw kringloopstation klasse O 30 uu f* *1 O EN AAN DEN RIJN/DEN HAAG IICA WESSELING en JAN WINDE ul|e vloerbedekking - voor de |ers in Alphen aan den Rijn, en een groot aantal om- inde plaatsen wordt het ruunjenkort een stuk makkelij - n oorPm zich van dit grofvuil te ilkunjpen. Het aantal gemeente- j breng-depots wordt sterk 515~?breid. Het milieu vaart er •bij want de verwerklhg" leri' mogelijke hergebruik van de p troep wordt eveneens ver- d. Alphen zal voor dat doel ,07i-]jn volgend jaar een kring- tation openen op het in- ieterrein de Schans, t afvalpreventieteam van ovincie Zuid-Holland heeft het Gemeenschappelijk (GVB), ard Samenwerkingsverband van 1105 emeenten in Midden-Hol- en de Rijnstreek, een plan bakt voor betere verwerking vandahet grofvuil. Nu komt er tfveel grofvuil bij het gewone terecht. Wordt er al af- i|erlijk ingezameld, dan nóg at een groot deel van dit vuil tand of gestort. „En dat kan enkort dus niet meer. De neid eist dat in het jaar "Tl van het grofvuil 65 procent **Hit hergebruikt. Daar zullen djius aan moeten werken", fafvalcoördinator' C. Bernt- i kunnen vooral in de klei- vanj gemeenten de burgers niet irheicdag hun vuil op een ge- werf afleveren. Het t in wordt meestal gehaald, pas na dagen of soms zelfs bin wachten. Uitbreiding ds giiet aantal depots betekent t de g/erbetering van de situatie ellersi de burgers, maar het :egorim 'schiet er niets mee op', iet tojvoor is betere scheiding prode troep nodig. Op de wer- komen meer bakken te I waarin het vuil kan wor- genaescheiden. da. „Irntsen: „En vanaf dat mo- 1D te wordt er gemeenschappe- ur ingewerkt. De afzonderlijke meles hebben te weinig grof- oegeiom een gunstig contract,, vuilverwerkers te kun- en afsluiten. Door alle ge nten gezamenlijk één afval- wil erkingscontract te laten af- m br|n, krijg je een betere prijs de op] instel hij was de j/IPWUK DORITH LIGTVOET „DePP^J^S die 's avonds en op zondag naar Leidschendam geP en weer willen reizen kunnen binnenkort gebruik maken gezjeen belbus. Vanaf 28 mei kunnen ze overdag gebruik maken naler|^e nieuwe lijn 47. Die zal het centrum van Leidschendam opHden met Stompwijk. n def heibus krijgt geen vaste dienstregeling. Via het telefoon- 3nzeirmer 070 3178877 kan de tijd worden doorgegeven waarop jn bei! gehruik wil maken van de busverbinding. De bus stopt dan afgesproken tijd bij de gewenste halte en rijdt verder de- subj?e route die lijn 47 overdag rijdt. M|ïn 47 neemt een gedeelte-van de huidige lijn 44 over; het die Jhissen ziekenhuis St. Antoniushove en Leidschendam-Zuid. ioute van hjn 47 loopt van het ziekenhuis via Leidschendam- linerf ene keer naar Stompwijk en de andere keer naar het be- >r de[en^errein Forepark. De HTM verzorgt de belbus terwijl de de route overdag voor haar rekening neemt. Passagiers be schik1 ^un rhten gewoon met een strippenkaart. eer Leiding springt vlak voor opening seizoen Het Koudekerkse Prins Willem-Alexanderbad blijft voor lopig nog even dicht. Nog geen 24 uur voordat het bad afgelopen zondag de poorten voor het nieuwe seizoen zou openen, bleek er een groot lek te zitten in één van de ondergrondse leidingen. Een tegenvaller die inhoudt dat het bad nog één tot twee weken gesloten blijft. Als het te gen zit, gaat de vervanging van de kapotte leiding het door vrijwilligers geëxploiteerde zwembad tussen de twintig en dertig duizend gulden kosten. KOUDEKERK AAN DEN RUN RUUD SEP Op de eerste dag van de Tul penvakantie geen spelende en schreeuwende kinderen in en rond het zwembad. Wel een grote kraan die aan de rand van het grote bad een gat graaft op de plek waar zaterdag ineens het water uit de straat kwam. En een badmeester die maar niet aan zijn werk toe komt. „Ik wil de de bodem van het bad schoonmaken, maar ik loop de hele dag al heen en weer naar het torentje: allemaal mensen die bellen of het bad al open is." Dat bad kan zich verheugen in een toenemende populari teit. In de voorverkoop zijn tot op heden 530 abonnementen verkocht, en dat is meer dan vo rig jaar. Misschien heeft daarbij meegespeeld dat het bad sinds deze winter beschikt over een 25 meter lange glijbaan. Maar is het wel zo slim geweest om tijd en geld in zo'n attractie te ste ken terwijl de belangrijke zaken niet in orde zijn? Voorzitter Jos Ensing van de stichting die het Koudekerkse zwembad sinds vorig jaar ex ploiteert, kijkt toe hoe de kraan een gemetselde waterput aan stukken trekt. „Dit was niet te voorzien", stelt hij. „Dat wil zeggen: die leidingen hadden met een beetje geluk nog wel tien of vijftien jaar mee gekund. En die glijbaan hebben we over genomen van een zwembad dat ging sluiten. Dat was een een malige kans." De bouw van de glijbaan was overigens zeker niet het enige waar de vrijwilligers van de stichting zich de afgelopen maanden mee bezig hebben ge houden. Het diepe bad werd opnieuw gecoat en het grootste zorgenkindje, het ketelhuis, werd volledig vervangen. En sing: „Daarvan hadden we vorig jaar echt het idee: houdt 'ie het of houdt 'ie het niet. Over de leidingen hebben we ons nooit echt druk gemaakt. Dit was voor iedereen een grote domper. Want er knapt toch iets bij je wanneer je ineens het water tussen de tegels door omhoog ziet komen. De mensen die hier de afgelopen maanden mee be zig zijn geweest stonden er echt met tranen in de ogen naar te kijken." Ook Financieel is het een lek een flinke strop. En niet alleen omdat het bad nu langer geslo ten blijft en de 750 kuub water waarmee het bad was gevuld af gelopen zondag meteen weer het riool in kon. „Als het tegen zit gaat dit ons twintig tot dertig duizend gulden kosten", weet Ensing. De stichting kan dat geld wel ophoesten, maar de schadepost slaat wel meteen een enorm gat in het fonds voor groot onderhoud. De gemeente stortte daarin een halfjaar gele den een bedrag van 75.000 gul den. „Daar is nu nog zo'n en dat is weer gunstig voor de burgers." Berntsen verwacht niet dat de prijs van de vuilverwerking nu direct omlaag gaat. „Maar zon der samenwerking zou de ver werking wèl veel duurder wor den. In Alphen aan den Rijn en Gouda zijn kringloopwinkels waar grofvuil een nieuwe be stemming krijgt. Omdat dit soortbedrijfjes1 vrijwel altijd door particulieren en uit ideële motieven' zijn opgezet', is de professionaliteit en continuïteit niet altijd even goed. „We on derzoeken nu of we ook geza menlijk in GVB verband een kringloopbedrijf kunnen opzet ten." Zaterdag Tot op heden kunnen Alphena- ren met hun afval terecht op het gemeentelijk terrein aan de Ha venstraat. Burgemeester en wethouders zijn echter van me ning dat deze locatie midden in een woonwijk ongewenst is. Bij het nieuwe kringloopstation kunnen inwoners straks naast grofvuil en klein chemisch afval tegen betaling ook puin, grond, tuinafval, koelkasten, autoban den en lichte of zware metalen inleveren. Bovendien wordt op het terrein een loods van de Kringloopwinkel geplaatst. Een medewerker van de Stichting Kringloop zal de ingeleverde goederen sorteren op herge bruik. De Kringloopwinkel zelf verhuist van de Concordiastraat naar de Energieweg. Wethouder H. Habermehl (CDA/reiniging) wil nog onder zoeken af het nieuwe kring loopstation ook op zaterdag open kan. Bij het huidige depot aan de Havenstraat kan men niet op zaterdag terecht. De verplaatsing van het depot valt samen met de verhuizing van de afdeling Reiniging van de Havenstraat naar het voor malige Geniecomplex aan de Hoorn. Het terrein aan de Ha venstraat moet halverwege vol gend jaar in zijn geheel zijn ont ruimd. Met de aankoop van het stuk bedrijfsterrein en de bouw van het kringloopstation is een be drag van bijna 2,5 miljoen gul den gemoeid. Het voorstel moet nog goedgekeurd worden door de raad. De deelnemers van de 'World Ride '95' pauzeerden gistermiddag in Leimuiden. Zeven wielrijders leggen in acht maanden ruim 13.000 mijl af tijdens een reis om de wereld. FOTO BEN DE BRUYN LEIMUIDEN LIESBETH BUITINK Zeven Amerikaanse fietsers, van wie er zes een lichamelijke handicap hebben, zijn bezig met een reis om de wereld. Zo'n 13.220 mijl leggen de wielrijders af in acht maanden en ze rijden daarbij door drie continenten en zestien landen. Hun reis om de wereld bracht ze al van Atlanta naar Washington, New York, Du blin, Londen, Parijs en Brussel. Gisteren legde de groep de etappe Den Haag-Am sterdam af, met onderweg een tussen stop in Leimuiden. De reis om de wereld bestaat uit veer tien etappes. De groep rijdt momenteel van Parijs naar Wenen, via Berlijn en Praag. Daarna gaat het naar Warschau, Moskou, over de Oeral dwars door de voormalige Sovjet-Unie naar Siberië en Mongolië, China, Japan en tot slot weer door de Verenigde Staten naar Washing ton. Daar komt de World Ride '95 op 18 november aan. De wielrenners rijden niet voortdu rend met zeven personen. De hoofdsponsor van het evenement, Axa Equity Law, zorgt in de landen waar de verzekeraar een vestiging heeft voor een uitgebreide begeleiding. Zo fietsten gisteren 150 Axa-medewerkers en assu rantie-tussenpersonen mee van Den Haag naar Amsterdam. De World Ride '95 wordt georgani seerd door World TEAM Sports, die in 1991 al een beklimming van de Kiliman jaro in Kenia voor minder validen op touw zette. De deelnemers zijn getrain de sporters. „Rex Patricks heeft een geamputeerd been en heeft in 1992 meegedaan aan de Paralympics in Bar celona", vertelt Paul Curly, die teamlei der is. „Die zeven jongens zitten in weer en wind op hun fiets. Soms is het het ge makkelijks om een etappe van 150 kilo meter te rijden, want dan hoeven we 's avonds tenminste niet meer naar recep ties en diners. We hebben echt volle da gen, we worden van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat bezig gehouden." David Cornelsen is één van de zeven vaste rijders. Hij is maatschappelijk wer ker maar heeft een jaar onbetaald verlof genomen om mee te kunnen rijden. Aan zijn gespierde armen is goed te zien dat hij een zogenoemde handcycler is. Hij bedient de pedalen met zijn handen omdat hij acht jaar geleden bij een on geluk grotendeels de macht over zijn be nen verloor. „Onze groep is een grote fa milie, we zijn acht maanden lang voort durend in eikaars gezelschap. Soms is dat leuk en houd ik van ze, soms haat ik ze en zou ik het liefst van ze weg willen fietsen", grijnst hij. Cornelsen is vooral benieuwd naar wat hem achter de Oeral te wachten staat. „De Oeral zelf is maar één berg kam. Maar Mongolië schijnt wel ruiger te zijn en we rijden daar over wegen die niet eens zijn goedgekeurd. We kampe ren daar voornamelijk, dat schijnt beter te zijn dan slapen in hotels die niet zijn aangepast aan rolstoelen. Maar de men sen schijnen daar ook minder paterna listisch zijn dan in Parijs en Londen. Mensen denken al snel dat je geestelijk gehandicapt bent als je in een rolstoel zit." Volgens Cornelsen beleeft de groep de leukste avonturen buiten het strak ge plande schema om. „In Ierland zouden we naar de president gaan en we had den nogal haast. Tijdens een tussenstop ging ik naar de WC en toen ik terug kwam, bleek de rest al te zijn vertrokken. Ik ben gaan liften naar een politiebu reau, maar de agenten geloofden niet dat ik naar de president ging omdat ik niet wist dat dat een vrouw is. vertelt hij lachend. 60.000 gulden van over. We kunnen het dus wel opvangen. Maar we zullen nog jaren moe ten doen met dat onderhouds- fonds." Ondertussen heeft de graaf machine de beschadigde leiding bloot gelegd. In de gietijzeren pijp die van de put naar het gro te bad voert, blijkt een gat te zit ten waar je zonder problemen twee vuisten in kunt stoppen. Ensing stelt een voorlopige dia gnose. „We moeten in elk geval een nieuwe put neerleggen en de gietijzeren pijpen vervangen. Als het daarbij blijft, kunnen we misschien eind deze week al open. Maar als alle pijpen er uit moeten, kan het mischien wel twee weken duren." ALPHEN/DEN HAAG persbureau cerberus Hij ergerde zich al tijden wild aan de voetballende jongens voor zijn deur totdat hij augus tus vorig jaar met een mes naar buiten stormde. Volgens de twee opgeschoten knapen had de 64-jarige Alphenaar hen toen in zijn woede met de dood be dreigd. „Ik gooi 'm naar je kop", zou de boze man met opgehe ven mes hebben geroepen. Zo kon het gebeuren dat de Alphenaar, die volgend jaar met pensioen gaat en nog nooit met justitie in aanraking was geko men, gisteren achter het ver- dachtenhekje bij de Haagse po litierechter, mr. A. van Haerin- gen, stond. Die sprak hem vrij. De man was nog steeds een beetje boos. Oh zo vaak had 'ie de politie gebeld met het ver zoek of ze die rotjongens weg konden sturen. Telkens schop ten ze een bal in zijn tuin en als ze die eruit haalden, werden de planten vertrapt. „En dat terwijl er vlak in dé buurt drie velden met doelen en alles staan waar ze kunnen voetballen." Hij had die jongens helemaal niet be dreigd; „Ik wilde met dat mes de bal lek steken en zei alleen dat ze hun kop moesten hou den. Ik voel me al twee jaar ter- roriseerd door die jongens, ook met vuurwerk. Pas nu heeft de politie ze weggekregen. Hoe konden die jongens zich trou wens bedreigd voelen. Ze heb ben na dat voorval nog een paar keergevoetbald." Officier van justitie, mr. D. Kuipers, hoorde het relaas van de verdachte bedachtzaam aan en besloot de man het voordeel van de twijfel te gunnen; „Al hoort het natuurlijk niet, ik kan me toch voorstellen dat men zo reageert in een bepaalde situa tie. En dan bedoel ik het lek ste ken van de bal. Die jongens zien dat mes en dan ontstaat moge lijk een vertekende waarne ming. Hoewel er eigenlijk ge noeg wettig bewijs is heb ik geen zin om iemand van 64 die nog nooit met justitie in aanra king kwam daaraan op te han gen. Daarom kom ik tot vi'ij- spraak." Ook politierechter Van Haeringen maakte er weinig woorden meer aan vuil en ha merde af. 'Beslissen wordt moeilijker als je zelfde gevolgen ziet' ZOETERWOUDE DORITH LIGTVOET Hoog bezoek gisteren in Zoeter woude. Oud-minister P. Buk man en P. Biesheuvel, voorzitter van de vaste kamercommissie voor verkeer en waterstaat, had den zich door het CDA in Zoe terwoude laten verleiden tot een fietstocht door het veenwei- degebied. En passant konden de heren met eigen ogen zien wat de aanleg van de hoge snel heidslijn en de woningbouw plannen voor de 'groene lon gen' van Zoeterwoude zouden betekenen. Het CDA had de tocht niet mooier kunnen plannen. Een fietstocht door de weilanden terwijl de zon schijnt en de eer ste pinksterbloemen bloeien. Dat Zoeterwoude tevens rijk is aan weidevogels werd duidelijk tijdens een bezoek aan de boer derij van de familie Onderwater aan de Westeindseweg. L. On derwater liet uitgebreid nesten zien van scholekster en kievit en gaf uitleg over het weidevogel beheer, waarbij hij al jaren be trokken is. Vogels die Zoeter woude wellicht zullen mijden als woningbouw- en flitstrein plannen doorgaan. Gebruikelijk is zo'n fietstocht door de weilanden voor kamer leden overigens niet. „Normaal doen wij dergelijke reizen vaak per bus of per auto en dan ook nog vaak in combinatie met een ander bezoek. Maar op de fiets zie je veel meer en doe je ge concentreerd mee", aldus Bies heuvel, zelf een fervent wieler- liefhebber. Het CDA in Zoeterwoude wil met dergelijke bezoeken laten zien hoe mooi het dorp is. „We kunnen nu concreet laten zien wat grootschalige woningbouw of de aanleg van de HSL voor deze omgeving zal betekenen", aldus CDA-voorzitter B. Bes kers. Natuurlijk biedt zo'n fiets tocht ook een uitstekende gele genheid om te lobbyen. En dat kunnen de CDA'ers als de besten. Bij de boerderij van CDA-raadslid S. van der Salm aan de Noord Aa 1 wordt ge stopt. Een prima plaats om de gevolgen van de woningbouw plannen nu eens haarfijn uit de doeken te doen. Want het fraaie weidegebied tegenover zijn boerderij, waar het groepje zo juist doorheen is gefietst, wordt bedreigd door woningbouw plannen. „Wij vinden dat Zoeterwoude groen is en groen moet blijven. Het zou jammer zijn als dit ge bied plaatsmaakt voor woning bouw. Natuurlijk wil ik als agra riër de problemen niet op ande re gemeenten afwentelen, maar er zijn gemeenten die graag wil len bouwen en geen toestem ming krijgen", aldus Van der Salm die hiermee onder meer doelde op bepaalde bollen streekgemeenten. Van der Salm woont straks niet echt rustig meer, omdat hij vanaf de achterzijde van zijn woning straks nog net een stuk je van de flitstrein kan zien. Het hoge bezoek toont veel belang stelling en wil allerlei details we ten. Bukman zegt even later dit soort bezoeken heel nuttig te vinden. „Je moet in de politiek altijd naar de praktijk toegaan, daar moet je de tijd voor ne men." Biesheuvel vindt dat dergelij ke bezoeken het contact met de regio versterken. „Als wij verve lende beslissingen moeten ne men, kan het waarom ervan makkelijker worden uitgelegd als de contacten met de regio goed zijn." Maar beslissen wordt wel moeilijker als je met Oud-minister P. Bukman (links) luistert vol aandacht naar het verhaal van S. van der Salm. Hij is even van de fiets gestapt om met eigen ogen te aanschouwen wat grootschalige woningbouw voor Zoeterwoude bete kent. FOTO BEN DE BRUYN eigen ogen ziet welke gevolgen kent Biesheuvel. Voor beide ka- ken. „Het ergste wat je kan besluiten hebben voor een regio merleden is het geen reden om doen is de werkelijkheid ontlo- en de mensen die er wonen, er- af te zien van dit soort bezoe- pen", aldus Bukman.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13