Leiden Rel rond opening danssalon Leidenaar krijgt werkstraf voor verduisteren van geld uit kassa m' keutels denkt aan ervice-abonnement Zuydtwijck krijgt waterdoop AFA begint meldlijn tegen extreem-rechts jjiiU'l/ï ~l/yrJr<jyjj£j-' llNSDAG 2 ME11995 hef henny van ecmond, 071-356414, plv.-chef hans koenekoop, 0 Hulpdienst y< Steeds meer men- I Z. sen met ernstige problemen raken aange wezen op de Telefonische Hulpdienst (THD). Zware klap 1 n Het PWA-bad in I J Koudekerk blijft nog even dicht. Er zit een groot lek in één van de ondergrondse leidingen. Jongetje bekneld bij huisvuilkar l-eidenEen vijfjarige jongen uit de Surinamestraat heeft gister middag een beenwond opgelopen toen hij bekneld raakte tus sen een achterwiel en het spatbord van een elektrische huisvuil- jcar. De jongen was met vriendjes aan het spelen rond de wagen. Daarbij sprongen zij achterop de kar, ondanks vermaningen van tie bestuurder en zijn bijrijder. Toen de jongen nogmaals achter- bp sprong, kwam hij met zijn been tussen het linker achterwiel tn het spatbord. De bestuurder van de wagen wist het leed te beperken door direct te stoppen en achteruit te rijden. De jon gen is naar een ziekenhuis gebracht. (invallen in drugspanden [eiden De Leidse politie heeft gisteren rond het middaguur in vallen gedaan in een woonboot en een pand aan de Herensingel tn in een woning aan de Ververstraat. De invallen werden ge- tlaan omdat de politie vermoedde dat er op deze plaatsen ver- Hovende middelen werden verhandeld. Bij de invallen werden Hen 36-jarige vrouw uit Oude Wetering, een 38-jarige man uit Leiderdorp en drie Leidenaars van 27, 37 en 42 jaar aangehou den. Ze werden gepakt toen zij probeerden te vluchten. Allen waren in het bezit van kleine hoeveelheden heroïne. Een 33-jari- ee Leidenaar had cocaïne in zijn bezit. In de panden werden bo vendien nog een 22-jarige Leidse en een 47-jarige Leidenaar iangehouden. Deze laatste plus de 33-jarige Leidenaar zijn door He politie in verzekerde bewaring gesteld. ANNO 1895 advertentie) BAD W1LDUNGEN. De hoofdbronnen: Georg-Vic- or-bron en Helenen-bron zijn sedert lang bekend door hare on- vertroffen werking bij nier-, blaas- en steenlijden, bij maag- en armkatarrh, zoomede bij storingen van den bloedsomloop, als loedarmoede, bleekzucht, enz. Verzending over 1894 meer dan 67,000 flesschen. Uit geen der bronnen worden zouden gewon- len; het in den handel voorkoemde zoogenaamde Wildunger out is een kunstmatig, gedeeltelijk onoplosbaar en nagenoeg i/aardeloos fabrikaat. Beoordelingen gratis. ANNO 1970 Donderdag 2 Mei vijdag 1 mei ién dode, vier gewonden en een schade van minstens twee mil- )en, dat was de balans die rond het middaguur kon worden op- emaakt na de hevige brand, al of niet ontstaan door een ont- loffing, in het houten winkelcentrum in Alphen-noord-Ridder- of 1Tien winkels brandden totaal af. Ook het bijkantoor van e PTT werd ernstig door de brand en de explosie beschadigd, een kwartier tijd was het gehele complex, dat in september osten tientje per maand den aad rietveld n kapot stopcontact, een lek- nde kraan, tegels en stuc- rk die van de muur af komen: urders van De Sleutels kun- }n het straks allemaal door de gen onderhoudsdienst van In corporatie laten reperaren. nminste, als zij daar een tien per maand voor over heb- jn. De Sleutels houdt onder jn vierduizend huurders een [quête naar de behoefte aan h zogenaamd service-abon- jment. Naar voorbeeld van andere pte verhuurders in het land nu ook De Sleutels huurders V dat willen kleine onder- uit hapden ne- leiden» 'De Zuydtwijck', het schip dat elke zomer zieken en gehandicapten aan boord neemt voor een bootreisje, moet weer zo'n dertig jaar meekunnen. De Zuydtwijck is inmiddels te water gelaten na een grondige opknapbeurt, waarbij de motor werd vervangen en ook de wendbaar heid onder handen werd genomen. De boot dreigde vorig jaar uit de vaart te worden genomen, omdat de motor zijn langste tijd had gehad. Een snelle inzamelingsactie van het Leidsch Dagblad zorgde echter voor een opbrengst van 26.000 gulden. Het plezierjacht van het gelijknamige Leidse verpleeghuis was daarmee gered. De lezers die vorig jaar zo snel reageerden op de inzamelingsactie kunnen ook van dichtbij zien waarvoor ze geld hebben gestort. Oudere le zers kunnen een dagje gratis en verzorgd meevaren. Zie voor deelname de bon elders op deze paggina. FOTO HENK BOUWMAN den haag/leiden men. Hoofd algemene zaken Jos Stikvoort denkt dat daar veel belangstelling voor is, vooral onder oudere huurders, men sen met een drukke baan of mensen die een hekel hebben aan klusjes. Alleen voor behang- verf- en schoonmaakwerk rukt de onderhoudsdienst van De Sleutels niet uit. In het verenigingsblad Bewo ners Express heeft de corporatie vragenformulieren aan alle huurders verstuurd. Om het service-abonnement financieel haalbaar te maken zouden zo'n 1400 huurders eraan mee moe ten doen. ,,Maar in het eerste jaar zul len dat er uiteraard minder zijn", zegt Stikvoort. persbureau cerberus „Het vervelende van verduiste ringen in dienstbetrekking bij een groot bedrijf is dat bij ver missing van geld eerst een hele groep verdachten ontstaat. Ook medewerkers die volstrekt te goeder trouw zijn, moeten in de gaten worden gehouden. Dat is een van de redenen waarom justitie zwaarder tilt aan verdui stering dan aan gewone dief stal". Die woordeiï sprak officier van justitie, mr. D. Kuipers, gis teren tot een 24-jarige ex- plaatsvervangend chef van de afdeling elektronica van V&D in Leiden. De Leidenaar werd op 23 februari vorig jaar op staande voet ontslagen na een maan denlang bedrijfsrecherche-on derzoek. De man werd uitein delijk gepakt omdat camera's registreerden dat hij geld uit de kassalade pakte en in zijn zak stopte. Gisteren stond hij we gens verduistering in dienstbe trekking terecht bij de Haagse politierechter, mr. A. van Hae- ringen. De rechter probeerde tever geefs de drijfveer te vinden die de representatief ogende jonge man er toe gebracht had zijn brandschone straflijst en carriè re op het spel te zetten.Ik heb een jaar lang de tijd gehad er over na te denken, maar ik weet het ook niet". Van gok- of drugsproblema tiek was geen sprake, wel had den de Leidenaar en zijn nieu we vriendin een tamelijk hoge, maar geen buitensporige le vensstandaard. Mogelijk heeft de Leidenaar een gat in zijn hand want hij bleek nog veel schulden te hebben uitstaan. Volgens de man had hij zelf maar zo'n vijfduizend gulden gejat. Hij camoufleerde het kas tekort met bonnen voor artike len die door klanten werden ge retourneerd. Volgens de be drijfsrecherche was er ruim 30 mille weg. „Maar dat is onmogelijk. Ik kon de truc uithalen omdat er net een nieuw systeem was ge ïnstalleerd. In die korte tijd kan ik nooit zoveel hebben wegge nomen gezien de omzet van de afdeling, dat heb ik ook aange toond aan de bedrijfsrecher che". Officier van justitie Kuipers had een andere verklaring voor het verschil in inschatting van het nadeel;Ik maak altijd mee dat de dader zoiets lager in schat. In sommige gevallen staat het echter onomstotelijk nclu- ïrla] oolj elfde! •0? u in Leiden viert op 5 mei met tal van activiteiten de fevrijding. In een korte serie wordt de komende tijd n aantal van deze festiviteiten belicht. Vandaag een sprek met de kunstenaar Dabaruch. Hij is de maker m het 'Monument voor de Vrijheid' dat van 5 tot 10 mei te zien is in de Hooglandse kerk. iet was mijn wens om iets te (en in het kader van vrijheid, signaleer al een paar jaar (eds radicalere tendensen. treem-rechts, neo-nazi's en jsenhaat. Ik vind dat griezelig. Wilde daarom het thema {jheid verder invullen. We leten op 5 mei niet alleen igdenken aan de oorlog, (ar we moeten ook in de ;omst kijken. Vrijheid is iets t boven 5 mei uitstijgt, iheid is iets wat altijd :£rijk is. Daarom is mijn istwerk ook een jMyrijdingsmonument en geen *™t kunstwerk is ongeveer 20 [ter hoog en bestaat uit 104 leien. Panelen, die allemaal :en puzzel in elkaar passen ien groot schilderij vormen, monument laat een weg van de aarde naar de zon. jgjizon is de ultieme vrijheid t eigenlijk iedereen naartoe is. Langs de weg zijn maal Vervaarlijk uitziende iren.die de vrijheid 'beren aan te tasten. Op de zijn allemaal ronde telen te zien die allemaal iets vrijheid symboliseren, er bijvoorbeeld een paneel <t daarop een indiaan, ianen vechten al jaren voor hun vrijheid. Er is ook een paneel met daarop Calbelia's. Deze mensen waren slangenbezweerders en vormden de laagste Indiase kaste der ongenaakbaren. Paria's van wie men zou verwachten dat ze door alle hogere kasten gemeden worden, maar dat was niet zo. Ze hebben een soort vr ijheid verkregen door hun vak. Als slangenbezweerders wisten zij alles van slangen en werden zij vaak door mensen van hogere kasten gevraagd om hulp. De macht over de slang was hun vrijheid. Alle panelen kunnen gesponserd worden door mensen. Als mensen een paneel sponseren mogen zij zeggen wat vrijheid voor hen betekent en dat verwerk ik dan in een rond paneel. Dat kan voor iedereen wat anders zijn. Zo was er bijvoorbeeld iemand die varen beschouwde als de ultieme vrijheid. Dus heb ik een paneel geschilderd met daarop een zeilboot op zee en een oneindige horizon. Het monument staat nu maar tot 10 mei in elkaar. Na afloop van de tentoonstelling wordt het monument uit elkaar gehaald. En krijgen de sponsers het paneel thuis. Over vijf jaar, als 5 mei weer een nationale feestdag is, worden de panelen ingezameld en wordt het monument Weer ergens opgebouwd. Nu staat het monument in de Hooglandse kerk. Dat is echt een prachtig gezicht. Mijn moderne kunstwerk in contrast met de klassieke schoonheid van de oude kerk. Het is de bedoeling dat het werk een beetje schuin voorover hangt zodat er een kikvorsperspectief onstaat, maar omdat het werk zo hoog is is het wel aan te raden een verrekijker mee te nemen. Dan zijn alle details goed te zien. Omdat het monument zo verschrikkelijk groot, is, heb ik er ongeveer een jaar, dag in dag uit, aan moeten werken. Nu is er nog één paneel wat ik voor 5 mei moet afmaken, daar zitten kristallen in verwerkt en die heb ik pas laat binnen gekregen. Maar als de boel helemaal opgebouwd is zal er wel een last van mijn schouders vallen. Dan kan ik eindelijk zien hoe alles eruit ziet als het in elkaar zit. Ik heb er duizend slapeloze nachten van gehad, maar het is het wel allemaal waard, want het wordt geweldig om te zien. Mijn grootste wens komt uit." Het 'Monument voor de Vrijheid' is vanaf 5 mei tot 10 mei te zien in de Hooglandse kerk. Rond het monument worden allerlei activiteiten georganiseerd, zoals concerten lezingen. Vanaf 6 mei geeft Dabaruch rondleidingen. valerie leenheer In de Leidse politiek is opschudding ontstaan over de of ficiële opening van danssalon In Casa aan de Lammer markt, de 'opvolger' van de omstreden Koets-o-theek. Wethouder Joop Walenkamp (CDA) opent de horeca-ge- legenheid op 9 mei. Dat kan niet, vinden D66 en de SP. Want een week later dient voor de Raad van State nog het bezwaar van de vereniging van huiseigenaren Mare- poortskade tegen de milieuvergunning van In Casa. leiden aad rietveld vast wat het nadeel is geweest en dan zegt zo'n verdachte al tijd dat hij zich nooit heeft ge realiseerd dat het zoveel was. Het gaat sluipend en daar sta je niet bij stil". De aanklager eiste vier weken cel, waarvan twee weken voor waardelijk. Hij had er geen be zwaar tegen als het onvoor waardelijk deel van die straf werd omgezet in dienstverle ning. Dat kwam mede omdat de verdachte de schuldbekentenis van vijfduizend gulden die hij met V&D is overeengekomen 'tot op de laatste cent heeft te rugbetaald'. Politierechter Van Haeringen hield het inderdaad op 40 uur dienstverlening en twee weken voorwaardelijke gevangenis straf. Voor het publiek gaat de nieuwe disco pas op 19 mei open, na de beroepszaak. Maar als wethou der Walenkamp op een feestje voor genodigden - waar Gordon en Indigo optreden - de officië le opening verricht heeft In Ca sa nog geen milieuvergunning. „Schandalig", zegt Daan Sloos, raadslid voor de SP en bestuurs lid van de vereniging van eige naren. Raadslid Alexander Pechtold van D66 spreek van een 'valse start'. „Die tent mag gewoon nog niet open zijn. Dan geeft het geen pas dat de gemeente betrokken is bij een officiële opening, ook al is die alleen voor genodigden. Er zijn afspra ken gemaakt met omwonenden die nog niet zijn nagekomen. Er zou een tuin worden aangelegd op het dak van de disco, er zou een hek komen om het parkeer terrein van omwonenden af te sluiten. Laat de gemeente daar haar energie in steken." Sloos heeft aangekondigd schriftelijke vragen te stellen over de zaak. De afdeling milieu van de ge meente heeft geen bezwaar le gen het besloten feestje. Maar wethouder Walenkamp zit met de zaak in zijn maag. Hij heeft de indruk dat de ambtenaren die hem hebben geadviseerd op de uitnodiging van eigenaar Leo Kamphues van In Casa in te gaan 'onvoldoende heeft opge let'. „Ik zal daar nog overleg overhebben." Kamphues ziet de procedure tegen de milieuvergunning met vertrouwen tegemoet. „Ik heb een miljoen geïnvesteerd in iso lerende maatregelen. Maar de omwonenden willen nu nog iets extra's, een soort loonsverho ging, zeg maar. Ik heb toege zegd dat er één buitenportier komt, twee portiers bij de bin nendeur en nog een beveili gingsman binnen. Dat zijn al vier mensen. Die vereniging van eigenaren wil nu nog een twee de buitenportier. Dat wordt ge woon te gek. Ik geloof nooit dat de Raad van State dat serieus neemt." Volgens Kamphues is er op de negende mei geen vuiltje aan de lucht. „We hebben dan een ab soluut besloten feest. Wie geen speciale uitnodiging heeft komt er niet in. D66 en de SP hoeven zich geen zorgen te maken. We gaan pas op de negentiende eventueel open. Ik heb goede hoop dat met de omwonenden alles nog koek en ei wordt en dat we gewoon gezellig kunnen gaan draaien." Met een 24 uur per dag bereik baar telefoonnummer hoopt de Anti Fascistische Aktie Leiden (AFA) voortaan sneller te kun nen reageren op activiteiten van extreem-rechts. De actiegroep, opgericht in 1993, probeert Lei den vrij te houden van racisti sche leuzen en stelt zich ten doel vergaderingen van partijen als CD en CP'86 te verhinderen. Extreem-rechts pamfletten wor den door AFA beantwoord met het verspreiden van kritische folders tegen racisme. Het tele foonnummer waarop mensen voortaan melding kunnen ma ken van het verspreiden van ra cistische brieven en het kalken van leuzen is: 071-148415. 'Regionaal van Schiphol profiteren' leiden wim koevoet De Leidse wethouder J. Walen kamp (CDA/economie) wil sa men met gemeenten uit de om geving een regionale ontwikke lingsmaatschappij oprichten die op Schiphol georiënteerde be drijven lokt. Doel is het vergro ten van de werkgelegenheid in deze regio. Het idee van zo'n regionale organisatie heeft Walenkamp 'geleend' van het Schiphol Area Development Centre (SADC), dat in samenwerking met om liggende gemeenten en het bankwezen gronden heeft ge kocht en weer verkocht aan be- drijven die zich in de buurt van de luchthaven wilden vestigen. Walenkamp benadrukt dat hij met een regionale ontwikke lingsmaatschappij 'geen partij en in een concurrentiesfeer wil brengen'. „Niemand is eikaars concurrent. Het maakt Leiden niet zo veel uit als een bedrijf in Leiderdorp neerstrijkt. Anders om geldt precies hetzelfde. Je vist pas achter het net als een bedrijf dat zich vlakbij Schiphol wil vestigen uiteindelijk in Maastricht of Breda terecht komt. Denk aan het Amerikaan se concern Nalco. Het Europese hoofdkantoor staat nu op uni versitaire grond in de gemeente Oegstgeest en het was Leiden dat de acquisitie heeft gepleegd. Er waren louter winnaars." Walenkamp wil binnenkort in het Leidse college zijn plannen bespreken. Vervolgens gaat hij ermee de boer op bij de regio gemeenten. Lezers van het Leidsch Dagblad hebben vorig jaar bijna 26.000 gulden bijeen gebracht voor reparatie en modernisering van de 'Zuydtwijck', het plezierjacht van het gelijknamige verpleeghuis in Leiden. Van dat bedrag is enkele duizenden guldens overgebleven. Als dank voor de gulle medewerking, biedt Zuydtwijck oudere lezers van het Leidsch Dagblad de mogelijkheid om een dagje gratis en verzorgd mee te varen. In totaal komen 300 lezers daarvoor in aanmerking. Vanaf 15 mei vaart de 'Zuydtwijck' elke maandag en woensdag. Als het weer op een van deze dagen slecht is, wordt uitgeweken naar de vrijdag. Per dag kunnen tien mensen mee. De geheel verzorgde boottochten zijn in de eerste instantie bedoeld voor ouderen en mensen met een handicap. De boot is geschikt voor rolstoelgebruikers. Opgeven kan alleen door onderstaande bon in te sturen. Telefonisch worden aanmeldingen niet geaccepteerd. Indien de belangstelling het aantal plaatsen overtreft, wordt geselecteerd op volgorde van aanmelding. U krijgt schriftelijk bericht omtrent tijdstip en datum van deelname. Passagiers moeten wel zelf voor vervoer naar en van de boot zorgen. Naam: Adres: Postcode en woonpl.: Telefoonnr.: Leeftijd: Aantal personen: Rolstoelgebruiker: ja/nee Voorkeursdata: Data/penode waann u niet mee kan: Bon sturen naar: Villi/ JJlgjf hlui Leidsch Dagblad, ACTIE ZUYDTWIJCK, ♦umïg #y Postbus 54, 2300 AB Leiden ZU/il Kunstenaar Dabaruch: „Het 'Monument voor de Vrijheid' laat vrijheid zien in al zijn aspecten." FOTO BEN DE BRUYN

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11