Leiden Waaghalzen storten zich naar beneden Mlen blazen bij Vlphense duikclub Moorkop is terug Jeugdlab weer open Oranje de lucht in Marsepeinen vlag valt in prijzen MANDAG 1 MEI 1995 HEF HENNYVAN EGMOND, 071-356414, PLV.-CHEF HANS KOENEKOOP, 071-35« Dief in sauna aangehouden leiden De politie heeft gistermiddag in een sauna aan de Tel- derskade in Leiden een 36-jarige Hagenaar aangehouden, die wordt verdacht van diefstal uit kledingkasten. Personeel van de sauna had de man al enige tijd op het oog en gistermiddag werd ij via een televisiecamera betrapt. luntendiefstal Leiden Uit een woning aan de Apollolaan is vrijdagmiddag een Igrote hoeveelheid zilveren en gouden munten gestolen. De be- jwoner vertelde de politie dat de voordeur niet in het nachtslot i dat de sleutels van de kluis in het slot zaten. Aan de Ste- jyenshofdreef bezochten inbrekers de hoogste etage van een flat. In twee tegenover elkaar liggende woningen werd ingebroken. TEen van de bewoners mist een startpistool met twintig patro- 5rit mishandeld in Breestraat Leiden Een 24-jarige Brit is in de nacht van vrijdag op zaterdag pp de Breestraat in Leiden zonder enige aanleiding door een nog bnbekende dader met een metalen kruk in zijn gezicht geslagen. j-Iet slachtoffer stond met enige vrienden na cafebezoek nog wat pa te praten toen hij werd aangesproken door de dader. Toen hij piet reageerde op het verhaal dat de man afstak werd kreeg hij 12 klap. emancipatie in politiek cafe' Leiden In het politiek café van de afdeling Leiden is morgen donique de Vries, lid van de WD-fractie in de Tweede Kamer, Ie gast. Het onderwerp van de discussie is emancipatie. Met in- tang van 2 mei wordt het politiek café gehouden in café Ons Koekje in de Koornbrugsteeg. Aanvang: 20.00 uur. Informatie: 1)71-124184 tNNO 1895 Dinsdag 30 April Vij leven thans in de bloeitijd van de bloembollen. Het bezoek l/ooral aan de streken tusschen Leiden en Haarlem is dezer da ten dan ook groot. Gisteren was het dit niet het minst. De bloe- de de narcissen-, hyacinten- en tulpenvelden sieren, trek en echter niet alleen hier de aandacht, maar ook in het buiten land, vooral in Engeland, dat een goede afnemer is. De 1,Birmingham Daily Gazette" bevat bijv. een voor de heeren Ge broeders De Graaf alhier zeer waardeerend artikel over hun I,Glory of Leiden", welke aldaar zeer geliefd blijkt te zijn. \NNO 1970 'onderdag 30 april voor de rooms-katholieke studentenvereniging Sanctus Augusti- to (Jius in Leiden heeft gistermiddag oud-staatssecretaris C. Egas /an CRM min of meer aangemoedigd ernst te maken met de olannen de vereniging voor iedereen student of niet open üefdaje stellen. „Wordt het niet langzamerhand tijd om het isolement studenten, werkende jongeren en andere bevolkingsgroe- te doorbraken?" vroeg de heer Egas zich af. Dat zou zijns in- stariièns met bepaalde soorten van vormingswerk kunnen. Een podlijrombinatie van intellect en creatieve aanleg leek hem het leven iL'Élvan menigeen te kunnen verrijken. dJ nstarl at leel n poef noeter de P j i eno s hel >k vo< wegeie sportief was ingesteld, :rslicl'am l'jdens Koninginnedag in larjai'den ruimschoots aan zijn Mcken. Je kon het hoog zoeken met een elastiek aan de be- n gaan 'bungy-jumpen', je n het ook diep zoeken eh in t bassin van de duikclub ntalleMlorse Diving ervaren hoe ca# 's om onder water te ade Hfn- Als zwemliefhebber leek tweede optie me verreweg eet. ff veiligst. it hiPur8emeester C. Goekoop en lijk gj voorzitter van de oranjevere- lebbeBlog g'n_gen me voor het kou- ntwoj water in. Het kleedt niet af )0S, afn duikpak. Dat werd me met n schuin oog op het postuur aa1 de burgemeester wel duide- gi Maar eerlijk is eerlijk, Goe- ang a°P bleef zeker tien minuten en jder water en leek zich in het (judwaterbassin helemaal te voelen. gPe leden van de duikclub die vj gevestigd in Alphen en 3aas Perdense Verlaat hadden met e ste[tervaste viltstift enkele bord- i Wal beschreven die duiker Rob it ovf1 de Vechte af en toe voor de respePen hing. Met de spreuk 'de 3. VoFngin Is hier ook' en 'kom 1 probeerde hij kijkers te ver den gratis een duik te wagen. 'orstelen l een half uur is het'mijn beurt om me achter èen scherm in een veel te strak duikpak te persen. Na een kwartier worste len heb ik eindelijk pak en schoenen aan. Ik probeer een zwembril uit en trek de kap over het hoofd. Op het platform krijg ik een loodgordel om mijn mid del gegespt. Twaalf kilo extra gewicht. Het is alsof ik door het platform zak. Dan de zuur stofslang in mijn mond. „Via je mond diep in een uitademen", hoor ik nog net voordat ik me via de ladder in het water laat zakken. Ik heb geen handschoenen aan. Ik kan nu in ieder geval aan gezicht en handen voelen hoe koud het water is. Heel koud, zo blijkt. 'Twaalf graden', had een van de leden van de duikvereni- ging me verteld. „Maar ik lieg er altijd vier graden bij, dan lijkt het voor de mensen minder koud." Die vlieger gaat dus niet op. Dan, mijn hoofd onder water. Onverwacht even een moment van paniek. Ik adem veel te snel in en uit. Doodstil blijf ik aan de trap hangen, terwijl Van de Vechte me onderzoekend aan kijkt. Hij gaat bij elke 'duik' mee om in te grijpen als mensen in paniek raken. „Dan willen ze snel naar boven en gooien ze al les van zich af', had bestuurs voorzitter Koos Schaareman me even daarvoor verteld. Ik probeer langzamer door De gealarmeerde agenten ston den ze zaterdagochtend al of) te wachten op de Steenstraat, de twee jongelui die de gestolen polyester moorkop van banket bakkerij Van Dam meevoerden in hun kleine bootje. Talloze te lefoontjes waren er al binnenge komen op het bureau, met de melding dat de dieven door de Leidse grachten voeren. Een misverstand zo bleek bij aan komst van het duo. Het waren de zoons van eigenaar G. Nag- tegaal die het, op donderdag ontvreemde object zojuist had den teruggehaald bij roeivereni ging Asopos/De Vliet. Ook Nagtegaal, die een spe ciale advertentie in deze krant had laten zetten waarin hij vijf tig moorkoppen uitloofde voor degene met de gouden tip, was in de uren daarvoor overstelpt met telefoontjes van mensen die de moorkop hadden gezien. Zo meldde een beller dat hij vier jongens donderdagnacht met het kunsstof gebak had zien zeulen op de Blauwpoortsbrug. Ze hadden de moorkop uitein delijk in het water gesmeten. Andere bellers vertelden dat de moorkop zich op het dak be vond van het gebouw van roei vereniging Asopos/De Vliet aan de Dwarswetering in Leider dorp. Nagtegaal ontdekte uit eindelijk dat het gebak inmid dels bij de vereniging binnen stond. De moorkop was in Lei derdorp terechtgekomen, nadat enkele leden van Asopos bij een bezoekje aan een snackbar op de Beestenmarkt het ding had den zien drijven bij de Blauw poortsbrug. Ze hadden hem vervolgens meegenomen. Sportief zijn ze zeker, burgemeester C. Goekoop (links) en C. Langezaal, voorzitter van de Vereniging Koninginnedag Leiden. Voor twaalven lagen ze als volleerde duikers in het ijskoude water van een duiktank. foto hielco kuipers mijn mond in en uit te ademen. Het werkt en even later heb ik meer aandacht voor de dingen om me heen. Weinig te beleven in zo'n bassin, maar het is wel een aparte gewaarwording om onder water te kunnen ademen. Ik zie luchtbelletjes opstijgen. Volwassenen en kinderen staan voor de raampjes te kijken. Ik zwaai, maar of ze het zien, be twijfel ik. Mijn duikbril is besla gen en ik beweeg me langzamer dan normaal. Niet zo vreemd natuurlijk met al dat extra ge wicht op mijn lichaam. Ik klim omhoog en laat de bril omspoe len. Bij de tweede poging, gaat het al een stuk beter. Gewend aan de vreemde manier van be wegen, waag ik zelfs met Rob een dansje. Ik vrees dat mijn oude dansleraar niet onder de indruk zal zijn van deze variant van de quickstep, maar ik ben tevreden. Als mijn duikbril we derom volloopt, houd ik het voor gezien en klim ik met moeite naar boven. Daar kwam meer bij kijken dan ik vooraf had gedacht. Wordt het geen tijd voor een duikcursus? Het Jeugdlab in het LDM-gebouw aan de Middelstegracht is vanaf vandaag weer geopend voor kinderen van zes tot veertien jaar. De kinderen kunnen daar elke dag experimenteren met techniek en kunst. Zo kan er gebouwd worden met kleine baksteentjes en spe cie en is er een schuit die gerestaureerd moet worden. Andere acti viteiten zijn: chips bakken en koffie branden of een eigen krant ma ken. De toegangsprijs voor kinderen is vijf gulden. Het is ook moge lijk om het Jeugdlab af te huren voor bijvoorbeeld verjaardagsfeest jes. Voor groepen geldt een korting van 20 procent. I Iet jeugdlab is nog op zoek naar vrijwilligers. Geïnteresseerden kunnen zich aan melden via tel: 128533. Vliegtuigen boven Leiden en Haarlem haarlem/leiden Vijftig jaar geleden werd ruim elf miljoen Blo voedsel gewor pen, gelost door zo'n zesdui zend vliegtuigen. Afgelopen za terdag vertrokken dertig vlieg tuigen voor een vlucht over Ne derland. Met deze vlucht wer den de mannavluchten her dacht, waarmee in de nadagen van de Tweede Wereldoorlog de hongerende Nederlandse bevol king van Zweeds wittebrood werd voorzien. Na binnenkomst in Neder land wierpen de vliegtuigen eerst in Vlaardingen duizenden minibroodjes af. Na een tocht langs Den Haag, Leiden en Am sterdam bereikten de toestellen rond een uur of twee Haarlem. Butler spreekt op universiteit leiden De Amerikaanse schrijver Robert Olen Butler geeft woensdagavond 3 mei een lezing aan de Rijksuniversi teit Leiden. Hij zal spreken over oorlog en literatuur en vooral over de enorme inten siteit van zijn gruwelijke en fascinerende ervaringen in Vietnam. De lezing is een af sluiting van het Amerikanis tiek themacollege 'Vietnam, the forever war'. Butler won in 1993 de Pulitzerprijs met zijn verzameling korte verha len 'A good scent from a strange mountain.' De enorme marsepeinen vlag van banketbakkerij Jacobs heeft de eerste prijs gewonnen tijdens de Oranje Taarten Bakwedstrijd die de Leidse Koninginnedag vereniging zaterdag heeft ge houden. De taart met de marse peinen leeuw van banketbakke rij Raaphorst verdiende de tweede plaats. Een derde plek was weggelegd voor een figura tief ontwerp van banketbakkerij De Witt. Het ging om een don kere vrouw waarin ruim tien ki logram chocola was verwerkt. Eervolle vermeldingen waren er voor de taart in lagen met de Koninginnekroon van banket - bakkerij Tijssen en; de oranje.en rood-wit-blauwe taarten van banketbakkerij Vos. De taarten waren zaterdag te zien in de etalage van het Oosters Tapijt huis Koerdistan op de Korevaar- straat. „We hebben gelet op schoon heid, originaliteit en de uitwer king van het thema", vertelt Barbara Westerink, bestuurslid van de Oranjevereniging. „Bo vendien hebben we er rekening mee gehouden dat de taarten bestemd zouden zijn voor de bejaardenhuizen. De bakkers wisten dus dat er vele stukjes uit de taart moesten kunnen. De taart van De Witt bijvoorbeeld, scoorde op het gebied van origi naliteit heel hoog, maar je kon er geen stukjes van snijden." Oranjetaarten, de een nog mooier dan de ander, waren zaterdag te zien in de etalage van het Oosters Tapijthuis Koerdistan op de Ko- revaarstraat. foto hielco kuipers, Je staat op een platform 55 me ter boven de menigte met slechts een elastiek om je enkels en je moet naar beneden sprin gen. Je weet dat er aan je hesje nog een extra touw is bevestigd, zodat je in elk geval nog een kans hebt om de sprong te overleven. Op dat moment is het geen geruststellend idee. Maar half Leiden staat te kijken en je wilt niet afgaan voor je vrienden, dus je springt en sterft duizend doden tegelijk. Afgelopen zaterdag waren er tientallen waaghalzen die tij dens het bungy-jumpen op de Beestenmarkt deze ervaring ge voeld moeten hebben. Het zon netje werkte mee. Wie minder avontuurlijk was ingesteld, kon dan ook proberen om een plek je te zoeken op een van de over volle terrasjes om het schouw spel te volgen. Met de regelmaat van de klok lieten vooral jonge ren zich omhoog takelen om zich roekeloos naar beneden te storten. Sommigen waren in voor een 'waterdip', waarbij hun bovenlichaam tijdens de sprong heel even het water raakten. Leon Veefkind uit Roelo- farendsveen was een van die waaghalzen. Samen met eèn stel vrienden naar Leiden afge reisd om Koninginnedag te vie ren en dan wil de een natuurlijk niet voor de ander onderdoen. „Als je iets doet, moet je het goed doen", zei Leon, terwijl hij druipend duidelijk maakte dat hij van de sprong had genoten. „Toen ik boven stond dacht ik wel even 'dit is hoog' maar ik sprong natuurlijk toch. Wan neer je na je sprong in het diepe weer terugveert, dat is het vreemdste moment. Dan voel je je echt gewichtsloos, een heel apart gevoel is dat." Ayla en Linda hebben even daarvoor samen een sprong ge maakt. Ayla vertelt dat ze altijd al zoiets heeft willen doen, maar balonnenwedstrijd was een initiatief van de middenstanders van de Winkelhof. foto loek zuyderduin Honderd piek betalen voor één zweefmoment tussen hemel en aarde. Toch blijken velen bereid om voor deze sensatie grif te betalen. foto hielco kuipers zich steeds liet weerhouden door de prijs. Omdat deze sprong werd gesponsord door het Griekse restaurant Rhodos kwam het er nu wel van. Linda vertelt vooraf nog even bang te zijn geweest dat haar voeten uit het elastiek zouden schieten. Ook toen de beide dames op het platform stonden, was het even slikken. Maar de sprong zelf vonden ze 'heel bijzonder' „Het is alsof je gewichtloos bent, het is jammer dat het zo prijzig is anders had ik dit al eerder gedaan", zegt Ayla. „Mensen doen dit om hun grenzen te verleggen en de adrenaline door hun lijf te voe len stromen", vertelt begeleider Erol Faas even later. Deze sen satie kost de liefhebber wel honderd piek. Een tweede sprong kost 75 gulden, terwijl ook een duosprong iets goedko per is. Daarbij hoort dan nog een t-shirt voorzien van de tekst 'I did It'. Wie zich boven op het plat form bedenkt en teruggaat, mag de sprong alsnog aan een ander geven. Want het komt wel eens voor dat iemand de 'jump' toch niet zo ziet zitten. „Maar dat geeft niet. Dat er wel eens ie mand afhaakt, maakt het des te leuker voor degenen die wél hebben gesprongen", zegt Faas.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 9