voor Amerikaanse Indianen Buitenland MAANDAG 1 MEI 1995 '.v Werelds grootste casino 'geschenk van onze Schepper' Een luchtfoto van het Foxwood vermaakcomplex in Connecticut, bestaande uit twee hotels en een casino. FOTO CPD - Het telefoontje kwam uit New York. „Hé, lui, ik ben er ook een van jullie. Ik ben ook een 'peacock'", riep een man enthousiast uit. „Een wat?", vroeg de telefoniste. „Een peacock! Ik hoor óók bij jullie". „U vergist U", zei de dame. „Het is Pequot. Mashan- tucket Pequot". „Nee, nee, jullie spreken net verkeerd uit", hield de beller vol. „Ik denk het niet, meneer", was het beleefde weer werk. „Ik denk dat ik het goed uitspreek want IK ben een échte Pequot". De man gaf niet op. „Nee, dan hebben jullie het al die tijd verkeerd genoemd". Al die tijd, da's toch gauw een paar eeuwen. CONNECTICUT HANS DE BRUUN CORRESPONDENT Het was de dag nadat ABC-TV een documentaire had uitge zonden over de Mashan tucket Pequots, een kleine Indianen stam in de Amerikaanse staat Connecticut. Tot die dag had den maar weinigen van de stam gehoord. Sioux, Apachen, Navajo's, ja, die kenden ze. Maar de Pequots? En waarom ook zou iemand geïnteresseerd zijn in driehonderd mensen in een reservaat van hooguit een paar beboste vierkante kilome ters? Maar nu wilden ineens tallo ze Amerikanen bij de Pequots horen. De telefoon stond die dag roodgloeiend. In één uur belden tweehonderd mensen. Er kwamen zelfs telefoontjes uit Canada, Engeland en Cuba. Fidel Castro is zeker ook een Pequot", grapte een Pequot. Het zou misschien veel van zijn problemen oplossen. Want de Pequots waren ineens zo populair omdat zij rijk zijn. Schatrijk. Met zijn driehonder den verdienden zij vorig jaar een slordige 900 miljoen dollar. Een stam van miljonairs? Niet echt, maar de Pequots zijn te vreden mensen. ,,Het is alsof we op een oliebron zitten", zegt een stamlid. Maar onder het Mashantucket-reservaat zit geen olie. De bron die de Pe quots hebben aangeboord spuit... geld. De smalle weg voert door de fraaie -bossen van oostelijk Connecticut, langs pittoreske Peyton Place-achtige dorpjes als Stonington, Preston en Le dyard. Maar midden in de bos sen ligt daar plots 'Foxwoods', een gigantisch vermaakscom- plex. Twee hotels en een enorm casino. Op deze kille voorjaars maandag hebben al zo'n 15.000 mensen de weg naar Foxwoods weten te vinden. En morgen weer. En overmorgen. Bijna vijf miljoen vorig jaar. De geldmijn van de Pequots. In minder dan twee jaar tijd is Foxwoods uitgegroeid tot het grootste gokpaleis van de we reld. Nergens, zelfs niet in goksteden als Las Vegas of At lantic City, vind je een casino, waarin elke dag tienduizenden mensen in één gebouw kunnen gokken, eten, drinken, naar de film gaan of dansen. Met dank aan het Opperste Gerechtshof. Want Amerika's hoogste rechters openden in 1985 de deur naar de rijkdom voor de Pequots. En voor vele andere Indianenstammen. Het Hof bepaalde dat die stammen 'soevereine naties' waren bin nen 'de VS, die in hun reserva ten hun eigen wetten en regels kunnen stellen. En, plezierig detail, geen federale belasting hoeven af te dragen. Noem het herstelbetalingen. Per slot van rekening zijn de In dianen de oorspronkelijke be woners van Amerika, die eeu wenlang door kolonisten Hollanders, Engelsen, Span jaarden zijn verdreven, be stolen, verkracht en uitge moord. Op die kleine stukjes land die zij hebben gekregen de reservaten beslaan maar eentiende procent van het Amerikaanse grondgebied mochten zij nu min of meer doen wat zij wilden. Belastingvrij Omdat de Indianen geen belas ting hoefden af te dragen, be gonnen zij op hun reservaten belastingvrije benzine en siga retten te verkopen. Honderd duizenden niet-Indiaanse Amerikanen deden voortaan inkopen in de reservaat-win kels. Officieel mocht dat niet, het voordeeltje was immers al leen voor de Indianen bedoeld, maar al gauw gaven de inspec teurs van de belastingdienst hun controles op. Er was geen houden aan. Toen kwamen de bingohal len. Op tal van reservaten werd in rokerige zaaltjes druk gegokt. Ook bij de Pequots. Het bin goën werd vrij, en meteen een doorslaand succes. Honderd duizenden New-Englanders vonden de weg naar het reser vaat. In 1986 nam het Ameri kaanse Congres de Indiaanse Gokwet aan, die het gokken in de reservaten geheel vrijliet. En toen was het hek van de dam. De Pequots roken het grote geld. De goklust van de Ameri kanen neemt blijkens de cijfers met het jaar toe. Met het succes van hun bingohal als onder pand wisten zij investeerders te bewegen te investeren in wat 's Michelle, een van de serveersters van het Foxwood-Casino belt met een vriendje. Amanda uit Malborough gooit een dollar in de slotmachine in de hoop de hoofdpri wereld grootste casino moest worden. De beste casino-advi seur uit de 'business', Al Luoia- ni, werd aangetrokken. In sep- tember 1993 gingen de deuren open en de gokkers stroomden toe. Nu staan in de immense za len van het complex vierdui zend 'eenarmige bandieten' te rinkelen. In de bingohal kun nen aan onafzienbare rijen ta fels 3.500 mensen tegelijk spe len. Op deze maandagmorgen is minstens de helft van de ta fels bezet, vooral met grijze da metjes. Er is een theater met vijfduizend plaatsen, waarin Frank Sinatra, Carly Simon en andere sterren hebben opgetre den. Een Imax-bioscoop en kermisachtige attracties zorgen dat wie uitgegokt is zich niet hoeft te vervelen. Cultuur Critici vinden dat de Pequots hun cultuur hebben verraden voor het grote geld, Maar Chris Pearson, een van de slechts driehonderd echte Pequots, be strijdt dat. „De casino's zijn een middel tot het doel", zegt hij. En dat doel is juist het voorko men dat de Indiaanse cultuur helemaal verdwijnt. In Foxwoods proberen de Pe quots nadrukkelijk de bezoe kers iets van hun achtergrond mee te geven. Het complex is smaakvol gedecoreerd met In diaanse motieven. In winkeltjes wordt origineel Indiaans hand werk verkocht. Midden in het casino staat een metershoog, glimmend standbeeld van een Indiaan die zijn pijl en boog op de hemel richt. „Maar geen neon-verlichte Indiaan die gou den munten in een namaak- wigwam gooit", zegt Pearson. „Daarvoor moet je in Las Vegas zijn". Hij noemt het een 'bijpro- dukt' van Foxwoods, dat de mensen al gokkend wat leren over de Indianen. „Al zijn er nog steeds die hier komen en vragen waar onze wigwams zijn", zegt David Holahan, woordvoerder van de stam. In de kelder van het casino be vindt zich een museum, waarin de geschiedenis van de Mas- hantucket Pequots wordt ver teld. Een geschiedenis waarin Hollanders prominent voorko men. Zij waren in 1617 de eer ste blanken die de Pequots .ont moetten. „De Nederlanders hebben een belangrijke rol ge spééld", zegt Pearson. „Omdat zij alles wat zij deden zo goed documenteerden, zijn wij via oude papieren veel te weten gekomen over ons verleden". Maar in 1637 waren de Hol landers verdreven door de En gelsen, die een bloedbad aan richtten onder de Pequots. Slechts 63 stamleden bleven gespaard. Daarna begon het verval. In de vorige eeuw werd het spreken van de Pequot-taal verboden. Het Pequot-grond- gebied, ooit een derde van Connecticut, was begin deze eeuw tot minder dan één vier kante kilometer afgenomen. In 1917 waren er nog maar negen 'volbloed' Pequots over. Nu is er niet een meer. De laatste échte Pequot, Chris Pearsons grootmoeder, overleed in 1973. Charlatans Het is dus moeilijk te bepalen wie een Pequot is, en wie nu mag meeprofiteren van de plotselinge rijkdom van de stam. De stamraad, bestaande uit zeven leden onder leiding van stamhoofd Richard 'Skip' Hayward, heeft bepaald dat wie in aanmerking wil komen moet bewijzen minstens een-zestien- de Pequot-bloed te hebben. Je over-overgrootvader of -moe der moet dus een volbloed Pe quot zijn geweest. En dat kun nen maar 318 mensen zeggen. Geen wonder dat charlatans proberen een graantje mee te pikken van het succes van de Pequots. Een man belde op met de mededeling dat hij als kind ooit met een Pequot- vriendje had gespeeld, waarbij beiden zich in de vingers had den gesneden. Daarna hadden zij die bebloede vingers tegen elkaar gedrukt. „Mijn bloed is vermengd met dat van een Pe quot en dus behoor ik ook tot jullie stam", zei hij. Geld heeft een grote aantrek kingskracht. Als ergens het 'ver zorgd van de wieg tot het graf opgaat, dan is het bij de Pe quots! Wie geen baan heeft krijgt er een. Elke Pequot woont in een huis, dat ge bouwd is met geld van de stam. Ieder stamlid heeft een gega randeerd inkomen van 60.000 dollar. Maar moet daar wel voor werken. „Wie niet werkt krijgt niets", zegt Holahan. De meeste Pequots werken in het casino, dat echter ook werk biedt aan ruim negendui zend gewone Amerikanen. Maar Pequots verdienen ge middeld twintig procent meer dan niet-Pequots. „Dat vinden we redelijk. Wij zijn hier ten slotte mee begonnen". Alleen de bejaarden, de in hoog aanzien staande 'elders' van de stam, hoeven voor hun geld niet te werken. Maar doen dat toch vaak. Zij zorgen voor de kinderen, bestieren het mu seum of het gemeenschapscen trum. „Iedereen draagt iets bij", zegt Pearson. „En de ou deren zijn onze leiders. Zij ge ven het voorbeeld". De stam betaalt voor ziekte kosten en onderwijs. „Alles wordt betaald. Boeken, school geld. Wie aan een universiteit wil gaan studeren krijgt een ap partement in de stad. Maar als je cijfers niet goed zijn, vlieg je er meteen uit. Je krijgt geen cheque voor niets doen". Met Pequot-geld is de Pine Point school in het nabije Le dyard, waar een op de zes kin deren een Pequot is, veranderd in een van de beste scholen van New England. De school kan de beste leraren die er zijn beta len. Pine Point heeft zeven leer lingen per leraar. Op een gewo ne school is dat het viervoudi ge. Uiteraard wordt in het les programma veel aandacht voor Indiaanse cultuur ingeruimd. Aan de universiteit van New Haven is met Pequot-geld een faculteit 'stam-management' geopend en is een Casino Management School gesticht, die nu al 1.400 leerlingen uit heel Amerika heeft. Miljonairs Natuurlijk zijn wij geen miljo nairs, zeggen de Pequots. Drie kwart van wat binnenkomt wordt immers weer in het casi no geïnvesteerd. Pas dit jaar zullen de laatste schulden wor den afgelost. „Misschien dat onze kinderen en kleinkinderen zich ooit miljonair zullen kun nen noemen", zegt Pearson. De stam draagt bovendien elk jaar 130 miljoen dollar af aan de staat Connecticut. Niet als be lasting, maar in ruil voor de be lofte dat zij als enigen een casi no mogen exploiteren. In die afspraak zit echter de klad. Aangespoord door het succes van de Pequots willen h FOTO (JU k ol moet worden. Tientallen liefdaje dige doelen hebben donatieju van de Pequots gekregen. Afgept lópen herfst stak de J starfj 500.000 dollar in een noodlijpC dehfl 'hórikbalïèam uit dfó buurt. meer uit de rijkgevulde gokruif eten. Vooral gokmagnaat Do nald Trump gaat hevig te keer tegen het exclusieve Indiaanse gokken. Connecticut voelt er wel voor om het gokken vrij te geven. „Maar dan kunnen zij naar hun 130 miljoen fluiten", zegt Holahan. De Pequots besteden hun geld verstandig. Zij hebben er de modernste waterzuiverings installatie van Amerika mee ge bouwd. Bij de bouw en exploi tatie van Foxwoods worden geld noch moeite gespaard om het milieu te ontzien. De se cundaire arbeidsvoorwaarden! van het personeel worden 'roy aal' genoemd. Als gulle rijkaards geven de Pequots ook veel weg. Zo kreeg de Democratische Partij vorig jaar een douceurtje van een half miljoen dollar. „Omdat wij het eens zijn met het beleid van Bill Clinton", zegt Holahan. En, zo geeft hij toe, om te voorko men dat in het Congres wetten zouden worden aangenomen om het gokken weer wat aan banden te leggen. Voor wat, hoort wat, nietwaar? De Pequots schonken maar liefst 10 miljoen dollar aan het Smithsonian Institution, dat in Washington een indiaans mu seum wil gaan bouwen. Niet ver van het casino wordt overi gens al gebouw aan een Pe- quot-museum, dat het grootste indiaanse museum van de VS Ergernis En de Pequots hebben een dee van het door de eeuwen heet verloren land teruggekocht. To ergernis van de niet-Indiaans bevolking, die vindt dat zij me hun vele geldwel erg arrogan te werk gaan. Zij zijn geïrriteer door die rijkdom, maar volgen f de Pequots speelt ook racism f een rol. „Zij zeggen: kijk een| naar al dat geld dat die bruin|| mensen ineens hebben", zes| Joey Carter, een voorman vafej de Pequots. „Het is sinds 1717 ons dorp'Ij zegt Madeleine Jeffery uit La| dyard. „Als je hier wilt kopeigj dan volgens onze regels. Dp land is al 300 jaar van ons". j|| zeggen de Pequots dan meteerp „nadat jullie het van ons helfjj ben afgepakt". Zij stellen dl toen zij in armoedige omstarB digheden in hun reservaat leeB den, de overheid ook geen pocB naar hen uitstak. De omwonenden moetel bovendien toegeven dat de Pt quots de hele streek een eno 1 me economische impuls heH ben gegeven. En dat is hard nc^ dig, nu de klad zit in c* scheepsbouw en de werven il het nabije Groton (waar Amer'j ka's kernonderzeeboten wo den gebouwd) duizenden a beiders hebben moeten onLE slaan. De stam betaalt ook vot de aanleg van nieuwe wegeie voor politie, voor verkeerslicf3 ten. Dit was maar een paar ja;'c geleden een ingeslapen gebied Nu komen er twintigduizen11 toeristen per dag. n tl Gerechtigheid t Er zijn in Amerika nu tientalle3' Indiaanse stammen met casf no's in hun reservaten. Hfr brengt niet alleen veel geld i 1 het laatje, maar ook respect. Er-1 Pequots zeggen ronduit hiP plotse rijkdom als 'eindelijk giy rechtigheid' te zien. Zij hebbed zich daardoor weten te ontwo[x stelen aan een uitzichtloos, afn moedig bestaan. F „Wij hebben altijd onder a#1 de economische ladder gF staan. We konden jarenlang sj°l leen maar werk krijgen a"' dienstmeiden, grasmaaiers e11.' klusjesmannen", zegt PearsoF1 „Ik zie Foxwoods als een gP' schenk van onze Schepper, vj I zijn eindelijk weer de baas p ons eigen gebied. Onze step wordt weer gehoord in Waj hington. Iedereen praat ovf1 ons. We hebben het respef11,1 voor onze cultuur terug. VoF' deze stam is de cirkel rond". M 'O

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 8