Buisjes niet altijd nodig voor kind met slij moren >y. v% n v v i mr Gezondheid MAANDAG 1 MEI 1995 REDACTIE: SASKIASTOELINGA 023-150265 SPREEKUUR Te langzaam De heer Pronk had zonder al te veel problemen de respectabele leeftijd van 78 jaar weten te bereiken. Kwiek en zelfstandig was hij gebleven, ook nadat zijn vrouw was overleden. „Maar nu begint hij wel af te takelen", zei een van zijn dochters. ,,Hij komt tot niets meer, heeft geen zin meer om naar buiten te gaan, eigenlijk zit hij de hele dag bij de kachel een beetje te suffen." Verdere navraag leerde dat meneer Pronk het laatste half jaar uitgesproken kouwelijk was gewor den en inderdaad niet bij de kachel was weg te slaan. Daarnaast was hij dikker geworden en had hij een echte oude-mannetjes-kraakstem gekregen (terwijl hij een paar jaar geleden nog op het koor zat). Al met al waren de dochters bang dat vader niet lang meer in zijn huis zou kunnen blijven wo nen, en dat de achteruitgang die zij waarnamen het begin was van dementie. Lichamelijke en geestelijke achteruitgang. Vrij wel iedereen die ouder wordt, krijgt ermee te ma ken, hetzij bij zichzelf, hetzij bij de partner of bij (één van) de ouders. Met name geestelijke achter uitgang is voor veel mensen een schrikbeeld. Het beeld van 'de demente bejaarde' die met een luier om in een verpleeghuis zit te wachten. Op wat ei genlijk? Op de kinderen, op de dood, op het eten? Dit beeld is schril gekleurd en het is ook niet juist. Dè demente bejaarde bestaat niet, net zomin als dè hartpatiënt bestaat of dè dokter. Waarmee ik ui teraard niet het verdriet wil bagatelliseren dat de geestelijke achteruitgang van een geliefde bij zijn naasten veroorzaakt. Het beeld dat de dochter had geschetst van haar vader deed mij niet in eerste instantie denken aan een beginnende dementie, hoewel de oude heer ook geheugenproblemen had. De verschijnselen wezen eerder in de richting van een te langzaam werkende schildklier (hypothyreoidie), dan op een beginnende dementie. De schildklier is een klein orgaantje dat zich bevindt daar waar de hals met een kuiltje overgaat in het borstbeen. Als u daar de vingers legt en u slikt, kunt u soms een randje weefsel heen en weer voelen gaan. Dat is dan de schildklier. De functie van het orgaantje ligt in de regulatie van de stofwisseling. Het maakt daartoe een twee tal hormonen, die meestal worden afgekort als T3 en T4. Voor de aanmaak van deze hormonen is jo dium nodig. Onvoldoende hoeveelheid van de schildklierhormonen leidt ertoe dat de stofwisse ling vertraagd gaat verlopen. De patiënt krijgt ver schijnselen zoals meneer Pronk: moeheid, suffig heid, kouwelijkheid, schorre stem, toename van gewicht en achteruitgang van het geheugen. Daar bij kunnen ook nog optreden: obstipatie, opzwel len van handen, voeten en gezicht en uitdroging van de huid. Een veelheid aan klachten en verschijnselen die zijn terug te voeren op tekort aan schildklierhor moon en die, uiteraard vooral als ze bij oude men sen optreden, gemakkelijk worden afgedaan onder de veronderstelling dat het enerzijds de leeftijd is en anderzijds een beginnende dementie. Dat is uitgesproken jammer, want een hypothyreoidie is gemakkelijk te behandelen door het in tabletvorm geven van het ontbrekende hormoon. Meneer Pronk werd doorverwezen naar een in ternist om de schildklierfuncties te laten bepalen en na enkele maanden be- handeling voelde hij zich alsherbgcep. Lichamelijke en geeste lijke achteruitgang. Vaak is het de leeftijd, vaak is het inderdaad zo dat dementie al heeft toegeslagen, vaak is er niet veel aan te doen, maar behandelbare ziek ten die een 'pseudo-de- mentie' kunnen geven, dienen te worden uitgeslo ten. Een te langzaam wer kende schildklier is een van die ziekten. MARISKA KOSTER Nieuw instrument huisartsen voorkomt operatie Buisjes zijn tot nu toe voor honderd duizenden kinderen die last hebben van oorontstekingen en vocht in de oren dè remedie tegen slechthorendheid. Volgens de Utrecht se huisarts Frank van Balen, die on langs is gepromo veerd op slijmoren, is zo'n ingreep niet altijd nodig. Dank zij een nieuw soort 'oorkijker' kan beter worden vastgesteld hoe groot de over last is; hierdoor kan operatief plaatsen van buisjes worden voorkomen. utrecht gerry van der lit Hoe meer kennis een dokter heeft over een bepaalde aandoening, hoe minder zijn behan deling aan mode onder hevig is. Dat stelt de Utrechtse huisarts Frank van Balen. ,,In de jaren vijftig, zestig was het 'mode' om, als een kind vaak verkouden was, de keelamandelen te verwijderen. Later beseften we dat die goed werk doen. In de jaren zeventig raakten trommelvliesbuis jes in de mode. Ik denk dat die spoedig verleden tijd zijn." Van Balen heeft goede reden te denken dat binnen niet al te lange tijd een eind komt aan de 'buisjes mode'. Hij heeft weliswaar géén on derzoek naar buisjes gedaan, maar naar slijmoren. Van Balen onder zocht het gebruik van een nieuw soort oorkijker, de micro-tympano- meter, voor huisartsen. Een van zijn conclusies is dat colle ga's met behulp hiervan kinderen met oorontstekingen en slijmoren langer zelf kunnen begeleiden. Dan hoeven minder kinderen te worden verwezen naar de specialist en wor den mogelijk alleen nog maar buis jes geplaatst als het écht nodig is. Trommelvliesbuisjes zijn sinds een jaar of twintig 'mode'. Via een ope ratie wordt, onder narcose, een buisje dwars door het trommelvlies gestoken. Het buisje voert overtollig vocht achterliet trommelvlies af. In 1975 kregen 18.000 kinderen in Ne derland buisjes in hun oren gezet, in 1991 was dat aantal opgelopen tot 52.000 operaties. Steeds meer onderzoekers plaatsen vraagtekens bij het inplanten van Trommelvlies met beenketen, hamer, aambeeld en stijgbeugel. buisjes. Er is immers een operatie onder narcose voor nodig en dat is nooit prettig voor kleine kinderen. Zo'n buisje gaat maar een maand of acht, negen mee. Bij een kwart van de buisjeskinderen is een tweede buisje nodig, bij tien procent nog een derde operatie. Slijmoren zijn een doodgewoon verschijnsel. Vrijwel alle kleine kin deren krijgen ermee te maken. Vijf ennegentig procent van alle baby's, peuters en kleuters heeft weieens een oorontsteking, de ene keer er ger dan de andere. Vrijwel altijd, bij 80 procent van alle kinderen, is daarbij ook sprake van vocht achter het trommelvlies, ofwel een slij- moor. Niet erg, want meestal ver dwijnt dat vocht vanzelf. Volgens Van Balen is vocht achter het trom melvlies bij kleine kinderen zo nor maal, dat hij het zelfs een natuurlijk verschijnsel noemt. „Er wordt zoveel aandacht aan ge schonken, omdat de kinderen juist in de periode dat slijmoren en mid denoorontstekingen veel voorko men, tussen de zes maanden en de drie jaar, een belangrijk deel van hun taalontwikkeling doormaken. Dan is het belangrijk goed te kun nen horen. Bij slijmoren treedt ge- hoorverlies op. Beginjaren '80 bleek uit onderzoek dat kinderen daardoor taalachterstand opliepen, maar als ze een jaar of acht verder zijn, is die achterstand verdwenen." Toch vindt Van Balen het essentieel kleine kinderen met slijmoren te behandelen. Ze horen slechter dan hun leeftijdgenoten en zijn vooral Oostindisch doof. Het is een ken merk van slijmoren; soms verdwijnt het vocht, dan is het weer terug. Soms zit er ineens een luchtbel in het oor en hoort het kind goed. Van Balen: „Kinderen met slijmo ren zijn vaak druk, ongehoorzaam, hebben de naam vervelende kinde ren te zijn. Ze worden al gauw een zondebok, en dat draag je je hele le ven mee. Heel intelligente kinderen zullen het wel redden, maar de rest heeft het moeilijk." Kindvriendelijk Hoogleraar huisartsgeneeskunde R.A. de Melker nam in 1989 vanuit de Verenigde Staten een micro-ty- mpanometer mee naar de Utrecht se universiteit. Het was een mini- versie van een log en onhandelbaar apparaat dat al jaren wordt gebruikt door oorartsen, waarmee de be weeglijkheid van het trommelvlies kan worden gemeten. De microtymp ziet er voor een leek P U Z Z E L N D 1 E H G 1 L L E Z E G E D T A A T L U S E R N N T G N E N E 0 H C S E E N N U N E N 1 A R T L S E 0 U E G N M 1 U D L S R R E P J i R E M G A E E E 0 1 R N R 0 E R B L T G T C T E E E D 0 G 0 0 N G R S 1 M R 1 N B G N I N 0 0 0 T E E Z A 0 U V 1 N 1 P N E N B E T E L L D V E S E P L 0 L S E R E C N G s S M E R P D E Y B B 0 H N s 0 E P D D N E N E F E 0 1 C D 1 N G N 1 N E F E 0 M R M 0 G N 1 N N A P S T N .0 Ballen Middelvinger Resultaat Club Missen Ringvinger Compititie Noteren Ronde Deelnemer Oefenen Schoenen Duim Oefening Score Gezelligheid Onderling Senioren Gooien Ontspanning Sport Hobby Plezierig Stand Jeugd Proberen Trainen Lessen Punten OPGAVE OPLOSSING WOORDZOEKER In deze mengelmoes van letters zijn al de genoemde woorden ver stopt. Ze zijn te lezen van links naar rechts, van reqhts naar links, van boven naar beneden of omgekeerd of schuin. Sommige letters worden dubbel gebruikt. Streep alle woorden door. De res terende letters vormen dan regel voor regel van boven naar bene den nog een woord. CRYPTOGRAM opslag k-p-y-o-e april-e-r a-o-erica lever-e-m 1brod visser a-io toeven I'M Fope/e n DÉSAILPEMA^ j. hetzelfde uit als de gebruikelijke 'oorkijker', die iedere huisarts in zijn praktijk heeft. Alleen nu kan de dokter objectief meten of er vocht in het oor zit. En dat is een welko me verandering, want met de gewo ne othoscoop lojkt de arts tegen het nauwelijks doorzichtige trommel vlies aan. Van Balen schat dat zo'n 200 van de 6.000 Nederlandse huis artsen inmiddels een microtymp gebruiken. Deze kindvriendelijke microtymp werkt prima als controlemiddel. „Eigenlijk vind ik dat iedere huisarts die een goede diagnose wil stellen zo'n instrument moet hebben. Ik kan slijmoren nu veel beter opspo ren. Het gevaar is echter dat daar door juist méér kinderen naar de specialist worden doorgestuurd." Dat is niet de bedoeling. De tweede stap in Van Balens onderzoek is dan ook het in kaart brengen van de ri sicofactoren. Het is immers zo dat in negentig procent van de gevallen kinderen 'vanzelf genezen van slij moren. Het is zaak die vijf tot tien procent op te sporen die chronisch last van slijmoren heeft. Van Balen ontdekte dat vooral de kinderen die al op heel jonge leef tijd oorontstekingen oplopen, het risico lopen blijvend last te houden van slijmoren. Ook kinderen die acht tot tien keer per jaar flink ver kouden zijn, wekenlang snotneuzen hebben, vormen een risicogroep. De derde stap in Van Balens onder zoek vormt de behandeling van slij moren. Buisjes plaatsen heeft nade len. In de Verenigde Staten wordt kinderen penicilline gegeven en uit Van Balens onderzoek blijkt dat een lange, twee weken durende kuur met penicilline, kinderen afhelpt van slijmoren. Helaas, zegt Van Ba len, slechts tijdelijk. Penicilline is dus ook geen afdoende remedie in alle gevallen. De huisarts pleit ervoor dat kinde ren uit risicogroepen worden door gestuurd naar de specialist. Is een kind slim en gemakkelijk in de om gang, dan liever niet doorverwijzen. Heeft een kind last van zijn doof heid, dan wel. Voor Van Balen hoeft een kind pas na zes tot negen maanden naar de specialist. „Met de microtymp kan de huisarts een kind geregeld volgen door de aan wezigheid van slijm elke zés weken te controleren." pOPEY£ 0£ BOES fH lJA (O r> H E T W R Weersvooruitzicht DINSDAG 02 MEI DOOR HANS VAN ES April 1995 heeft overwegend droog en zacht weer opgeleverd. Meteen landelijk gemiddelde van 30 millimeter werd de reeks van regenrijke maanden - sinds december 1994 - doorbroken. Station Twente was nog één van de natste plaatsen met 55 milli meter, maar op diverse locaties in Noord- en Zuid-Holland werd amper 20 millimeter gemeten. Zo noteerde Haarlem slechts 22 millimeter; de waarneemster in Voorhout ving 24 millimeter op, terwijl station Santpoort een maandtotaal optekende van 34 millimeter. Voor de vijfde achtereenvolgende keer bleef de grasmaand te warm. De gemiddelde tempera tuur bedroeg 9.5 graden tegen normaal 8.0. De maand startte zeer zacht en droog. Pas op 10 april viel er enige neerslag van betekenis. Rond de 20e werd arctische lucht naar ons land gevoerd. Daarbij vielen nog enkele gurejn buien met hagel en hier en daar sneeuw. De nachtvorsten waren pit- lan tig. Woensdrecht noteerde op de 21e -3.8 graden en vlak boven het j gras haalde Gilze Rijen zelfs -6.9 graden. In de dagen daarna maakte het kwik een reuzesprong. In grote delen van het land werd het op de| 24e zelfs zomers warm met een absolute top van 26.5 graden in jVe Soesterberg. rin De zon scheen in april 145 uur tegen normaal 155 uur. Na een fraaiéwe koninginnedag viel er op zondagochtend wat regen, maar in de loop \üe van de dag klaarde het schitterend op en steeg het kwik naar circa 1<P graden. L De meimaand start volop lenteachtig en het zou mij niet verbazen alsoe we in de loop van deze week weer met zomerse temperaturen verwenjbe worden. Boven Scandinavië heeft zich een hogedrukgebied genestekba en dat lijkt er eentje van een stabiele soort. Vandaag en morgen word^ er met een oostelijke stroming droge en betrekkelijk koele lucht bin- v nengevoerd, waarbij de maxima niet verder oplopen dan 15 tot 18 graden. Zon is er overigens volop. Vooral de komende twee nachten zijn nog fris met plaatselijk vorst aan de grond. Vanaf woensdag verplaatst het hoog zich naar Midden-Europa; de wind wordt zuidoost en de lucht warmt verder op. Woensdag wordt d Lo| 20 graden gehaald en zoals het er nu naar uitziet, gaat het kwik tegeca het einde van de week bij veel zon nog wat verder omhoog. u R KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dinsdag. Noorwegen: Vandaag perioden met zon en droog. Morgen vooral aan de kusten bewolkt en in het noorden regen of sneeuw. Middagtempera- tuur van 5 in het noorden tot iets boven de 10 in het zuiden. Morgen in de wij de omgeving van Oslo te gen de 15 graden. Zweden: Droog en flink wat zon. Morgen in het noorden en midden toenemende be wolking. Maxima van 4 graden in het noorden tot 13 in het zuiden. Denemarken: Zonnige perioden en droog. Vandaag ook nog enkele wolkenvelden. War mer met maxima op. mor gen van 15 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Rustig weer met wolkenvelden en vooral in het zuiden ook af en toe zon. Droog maar in Ierland en Schotland kans op regen. Middagtemperatuur ongeveer 17 graden, irr Engeland morgen tegen de 20 graden. België en Luxemburg: Zonnige perioden en droog. Middagtem peratuur fors oplopend naar ongeveer 20 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Flink wat zon en droog. Morgen in Bretagne kans op wolkenvelden. Mid dagtemperatuur van bijna 20 graden in het noorden tot 23 in de zuidelijke de partementen. Portugal: Tamelijk zonnig, maar in het noordwes ten ook wel wolkenvelden. Droog. Mid dagtemperatuur van 19 graden aan de Costa Verde tot 25 graden in de Algarve. Madeira: Perioden met zon en droog. Morgen meer bewolking en kans op een bui. Middagtemperatuur ongeveer 22 gra- Spanje: Vrij zonnig. Langs de Golf van Biscaje en later in het uiterste noorden kans op en kele wolkenvelden. Warmer met maxima van ongeveer 25 graden, maar in het noordwesten koeler en in Andalusië war- Canarische Eilanden: Overwegend zonnig. Middagtempera tuur ongeveer 25 graden, aan de zuids- tranden enkele graden hoger. Marokko: Westkust: Zonnig en warm. Middagtem peratuur van 25 in het noorden tot 30 in het zuiden. Morgen nog iets warmer Tunesië: Tamelijk zonnig. Middagtemperatuur vlak aan zee ongeveer 24 graden. Zuid-Frankrijk: Droog en veelal zonnig weer. Warmer met maxima van ongeveer 22 graden, in het zuidoosten 25 graden. Mallorca en Ibiza: Zonnig. Maxima van ongeveer 25 gra- Italië: Geleidelijk steeds meer zonnige perio den. Vandaag vooral in de zuidelijke helft nog een enkele regen- of onweers bui, verder overwegend droog. Middag temperatuur ongeveer 20 graden, mor gen op veel plaatsen iets hoger. Corsica en Sardinië: Flinke perioden met zon en droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 22 graden. Malta: Steeds meer zon en alleen op vandaag nog een enkele regen- of onweersbui. Middagtemperatuur ongeveer 23 gra- Griekenland en Kreta: Aan de bewolkte kant en op veel plaat sen een enkele regen- of onweersbui. Op de Egeïsche zee soms een stevige noor denwind. Op Kreta iets droger en wat meer zon. Middagtemperatuur ongeveer 20 graden. Turkije en Cyprus: Toenemende bewolking en toenemende kans op een regen- of onweersbui. Min der warm met morgen maxima rond de 20 graden. Duitsland: Vandaag in het midden en zuiden nog wat regen, in het noorden al opklaringen en droog. Morgen overal perioden met zon en droog. Middagtemperatuur flink hoger en morgen ongeveer 20 graden, in het uiterste noorden frisser. Zwitserland: Wolkenvelden en eerst nog wat regen. Morgen van het westen uit droog en van tijd tot tijd zon. Middagtemperatuur eerst ongeveer 18 graden, morgen enke le graden hoger. Oostenrijk: Wolkenvelden en vooral vandaag ni een enkele bui. Morgen ook af en t zon. Middagtemperatuur ongeveer j graden, in Vorarlberg iets warmer. |lv Polen: p Vandaag vooral in het midden en zuidL nog enige tijd regen. Verder droog en f leidelijk steeds meer zon. Middagtere'" peratuur ongeveer 10 graden, vand^at in het zuiden en midden nog 15 graden (tel Tsjechië en Slowakije: Vandaag nog regenachtig. Morgen a opklaringen en op de meeste plaatsPel droog. Middagtemperatuur ongeveer gel graden.iel op éei an DINSDAG 2 MEI 1995 elc Zon- en maanstanden en Zon op 05.09 Zon onder 21. Maan op 07.47 Maanonder23. Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 06.07 18.29 05.40 18 Laag 01.44 14.25 01.25 14.| Weerrapporten 01 mei 08 uur: Eelde Eindhoven Den Helder' Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Boedapest Bordeaux Cyprus Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Luxemburg Madrid Malaga Mallorca licht bew. r mistbanken v Malta Rome Split Stockholm Warschau Wénen Bangkok Buenos Aires Casablanca Johannesburg Los Angeles New Orleans New York Tel Aviv Tokyo Toronto half bew. 19 H 16 8 |-0. 36 26 T. 13 nl 22 15 ,ar 17 13 19 14 31 15 BUI es. 12 o 1.1! 22 12 1.31 16 10 em DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck j A hü is Her...

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 6