m *9 Tamils heropenen strijd Israël verdeeld over verhoormethoden Buitenland Wanhopige Major opent aanval op Labourpartij Concentratiekamp Dachau: eerste filiaal der vernietiging tplosieven maffia in 'supermarkt' op zeebodem A Wie vanaf nu boekt bij Center Pares krijgt 1 Air Mile per ƒ25,- kado! MAANDAG 1 ME11995 Meteoriet maakt Australiërs wakker perth Een meteoriet heeft afgelopen nacht duizenden in het Westaustralische Perth uit de slaap gerukt. Honderddui zenden bezorgde burgers zorgden ervoor dat de telefoonleiding van de politie overbelast raakte toen het hemellichaam om twee uur plaatselijke tijd met een harde knal de dampkring binnen kwam. Een minuut tevoren kon men een extreem helder licht aan de nachtelijke hemel zien. Of en waar de meteoriet is ge land, is volgens deskundigen nauwelijks vast te stellen. Nazarbajev mag blijven regeren alma-ata De inwoners van Kazachstan hebben zich zaterdag in een referendum uitgesproken voor de verlenging van de ambtstermijn van president Nazarbajev tot het jaar 2000. Dat betekent dat de presidentsverkiezingen die voor volgend jaar ge pland stonden komen te vervallen. Israël sluit Palestijnse gebieden af Israël sluit morgen de grenzen met de a lestijnse gebieden voor vier dagen af. Twee miljoen Palestijnen uit de Gazastrook en de Westelijke Jordaanoever mogen dan Is raël niet in. De maatregel heeft te maken met de viering van de onafhankelijkheid van Israël, woensdag 47 jaar geleden. Greenpeace bezet olieplatform den haag Ruim dertig activisten van de milieuorganisatie Greenpeace hebben gisteren een olieplatform in de Noordzee ten noordoosten van de Shetland-eilanden beklommen en be zet. Greenpeace wil met de actie voorkomen dat dit platform, dat zijn tijd heeft uitgediend, door eigenaar Shell in zee wordt gedumpt. Protest Spaanse vissers de compostelaOngeveer 20.000 Spanjaarden hebben zaterdag in Santiago de Compostela, de hoofdstad van Galicië, gedemonstreerd tegen het recente visserij-akkoord dat de Eu ropese Unie heeft gesloten met Canada. De demonstranten noemden het akkoord met Canada een bedreiging voor het voortbestaan van de vissersvloot. Ze eisten maatregelen om die van de ondergang te redden. Zwitsers voor toetreding tot EU zürich Ongeveer 52 procent van de Zwitsers is voor toetreding van hun land tot de Europese Unie, 37 procent staat er afwij zend tegenover en 11 procent heeft geen duidelijke mening. Dit blijkt uit een peiling die het economische weekblad Cash in Zü rich vorige week heeft gepubliceerd. Vooral de Franstalige Zwit sers (73 procent) zijn voorstander van toetreding. Mormonen herzien dooppraktijk 1 salt lake city De Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der laatste dagen (Mormonen) en vijf grote joodse organisaties heb- *1 ben overeenstemming bereikt over stopzetting van de posthume doop van holocaust-slachtoffers. Het dopen van doden behoort tot de centrale geloofspunten van de Mormonen, die geloven dat op die manier iedere geest een kans krijgt om Jezus Christus te leren kennen. «ome eelco v pe maffia van de Zuiditaliaan- je regio Calabrië de teen ian de Italiaanse laars staat ekend als een belangrijke le- erancier van explosieven. Het afgelopen weekeinde is duide lijk geworden dat de 'ndrang heta deze faam dankt aan een koopvaardijschip dat in 1941 (loor een Britse onderzeeër Éoor de Calabrese kust tot zin gen werd gebracht. De lading van de 'Laura C' be tond niet, zoals tot voor kort berd aangenomen, uit stoffen n drank, maar uit 700 ton TNT, jiestemd voor het Italiaanse le- ;er in Noord-Afrika. Na ruim :en halve eeuw op de zeebo- lem te hebben gelegen, is het :xplosief nog steeds in prima taat omdat volgens de specia- isten juist water de beste con- ervering garandeert. Politie en anti-maffiamagi- traten zijn ervan overtuigd dat He clans van de 'ndrangheta het Schip gebruikt hebben als 'een [upermarkt van de dood'. De geringe diepte 50 meter tn het feit dat het materiaal in handzame 'broodjes' in het juim ligt opgeslagen, vergemak kelijkten het werk van de mafio- Einde bestand Sri Lanka Twee vliegtuigen neergeschoten: 97 doden Tamilrebellen hebben zaterdag voor de tweede keer in twee dagen een vliegtuig van de Srilankaanse luchtmacht neergeschoten met een luchtdoelraket. Alle 52 inzitten den kwamen daarbij om het leven. Het gebruik van luchtdoelraketten door de Tamil-Tijgers is een nieuw verschijnsel in de twaalf jaar oude oorlog. neerstortte riep de piloot over de radio: „Rakelaanval!" Het vliegtuig, dat afkomstig was van de basis Anuradhapura, kwam terecht in vijandelijk gebied. Srilankaanse troepen drongen dit later binnen om te proberen de stoffelijke resten te bergen. Vrijdag haalden de Tamils eveneens een vliegtuig van het zelfde type neer met een lucht doelraket. Daarbij kwamen 45 Het toestel, een tweemotorige Avro Hawker-Siddley 748 van Britse makelij, werd zaterdag neergehaald vlak voordat het zou gaan landen op de basis Palaly op het schiereiland Jaff na, zo maakte het Srilankaanse ministerie van defensie bekend. Alle inzittenden vonden de dood. Kort voor het toestel militairen om. Vlak voor het vliegtuig neerstortte meldde de piloot dat één van de vleugels in brand stond. Aanvankelijk was het leger ervan uitgegaan dat brand was uitgebroken in een van de motoren. Zaterdag be vestigden legerwoordvoerders echter dat ook dit toestel was getroffen door een raket. De Tamil-Tijgers, die al twaalf jaar in een oorlog met de rege ring zijn verwikkeld, verbraken eerder deze maand een bestand door twee kanonneerboten van de marine aan te vallen, waarbij twaalf marinemensen om het leven kwamen. Tien dagen gele den trokkken de Tijgers zich eenzijdig terug uit de onder handelingen die in oktober wa ren gestart op initiatief van pre sident Chandrika Kumaratunga. De raketaanvallen worden door militaire analisten als een escalatie van de oorlog be schouwd en als een ernstige te genslag voor de Srilankaanse re gering. Het leger, dat over slechts enkele bases aan de rand van het schiereiland Jaffna beschikt, had tot nu toe een groot voordeel over de rebellen: het kon beschikken over vlieg tuigen. Nu de rebellen lucht doelraketten blijken te hebben, valt dit voordeel echter weg. De bevoorrading van de regerings bases dreigt hierdoor in gevaar te komen. De Britse premier en leider van de Conservatieven John Major heeft gisteren een wan- hoopsaanval geopend op de Labourpartij. Hij deed dit na dat Labour zaterdag tijdens een partijcongres de rijen sloot door het streven naar nationa lisatie van de economie af te schaffen. Dit statuut stond sinds 1918 in het partijhand- Major schilderde het beleid van de Britse socialisten af als vaag en zonder principes. In The Sunday Times noemde hij zijn opponent en leider van Labour Tony Blair een „naïeve en oppervlakkige politicus". Het Labour-congres besloot zaterdag met 65 tegen 35 pro cent artikel vier over de nood zaak van nationaliseringen uit het handvest te schrappen. Bij de vakbonden, die 70 procent van de stemmen leverden, was slechts een krappe meerder heid voor afschaffing. Het voorstel kreeg echter massale steun van de dertig lokale par tijafdelingen, die de overige stemmen leverden: 27 waren voor en slechts drie tegen. In een nieuw toegevoegde clausule staat de partij „een bloeiend particulier bedrijfsle ven, een goed ontwikkelde open sector en gelijke kansen voor ieder individu" voor. Ma jor heeft de nieuwe clausule inmiddels bestempeld als „de grootste poging om goedgelo vigen te bedriegen, sinds de wolf zich als de grootmoeder van Roodkapje verkleedde". rn W P*"x se duikers. De politie is op het spoor van het schip gekomen dankzij de medewerking van een spijtoptant en een 'wakke re' agent die een rubberboot 'verdachte manoeuvres' zag maken. Verondersteld wordt dat de 'ndrangheta het explosieve ma teriaal heeft doorverkocht haar Siciliaanse zuster nostra, die het op haar beurt heeft gebruikt voor de aansla gen die in 1992 en 1993 Italië teisterden. De meest illustere slachtoffers van deze geweldgolf waren de anti-maffiamagistra ten Falcone en Borsellino. De vondst kan een bijdrage leveren aan het proces tegen de moor denaars van Falcone dat deze week in de Siciliaanse stad Cal- tanisetta van start gaat. De hoofdcommissaris van Reggio Calabria, Ennio Gaudo, noemde de ontdekking van 'enorme betekenis'. „Duidelijk is geworden dat de macht van de 'ndrangheta niet alleen is ge baseerd op drugs maar ook op explosieven", aldus Gaudo. Eenheden van de Italiaanse ma rine zijn gisteren begonnen met de berging van het materiaal. De politie arresteerde een per soon op verdenking de 'bewaar der van de explosieve schat' te zijn geweest. Een voormalige Poolse gevangene Voormalige gevangenen en Amerikaanse oorlogsveteranen die het kamp op 29 april 1945 bevrijdden, hebben gisteren in het Zuidduitse Dachau de vijf tigste verjaardag van bevrijding gevierd van het gelijknamige concentratiekamp. De herden king was een dag uitgesteld voor de joodse gemeenschap, sabbat i Het kamp was het eerste dat de nationaal-socialistigche bewe ging na de machtsovername in 1933 inrichtte voor tegenstan ders van de Nieuwe Orde. Ve len, met name leden van de SS, die leiding zouden krijgen over de grootschalige internering, marteling en vernietiging van vijanden van de nazi's kregen in Dachau hun eerste scholing en training. Onder hen de com mandant van het kamp bij het Poolse Auschwitz, Rudolf Höss. De eerste gevangenen (sociaal democraten, communisten en vakbondsmensen) werden al op 22 maart 1933 Dachau binnen gebracht op bevel van de poli tiecommissaris van het nabijge legen München, Heinrich Himmler. „Andere asocialen", zoals zigeuners, homoseksuelen of geestelijken, die zich niet on derwierpen aan het nieuwe re gime, volgden in de zomer van dat jaar. In oktober 1933 formuleerde kampcommandantTheodor Eicke sadistische regels en straf fen die door andere kampen zouden worden overgenomen. Het zonder toestemming ver plaatsen van iets werd bestraft met drie weken zware dwangar beid. Deze dwangarbeid op zich vormde veelal onderdeel van een programma om gevange nen door uitputting te laten omkomen. Eicke's „pioniers werk" in Dachau bezorgde hem de functie van inspecteur-gene raal van alle concentratiekam pen. Dachau werd een prototype voor de vernietigingskampen die in het Derde Rijk en in be zette gebieden verrezen. De eer ste experimenten met vergas sing vonden in een kasteeltje van Hartheim plaats, vlakbij het kamp. Het gas werd er gebruikt om 'euthanasie' te plegen op gehandicapte gevangenen, die zo, in de nationaalsocialistische gedachtengang, uit hun lijden werden verlost en het Duitse ras van hen zuiveren. Vanaf 1936 werd met bacteriën geëxperimenteerd op zigeuners, onder meer namens opdracht gevers. De Duitse luchtmacht wilde bijvoorbeeld weten hoe lang in zee gestorte piloten in leven konden blijven en in Da chau werd niets nagelaten om hierachter te komen. Gevange nen werden in ijswater gedom peld of kregen drie weken alleen maar zeewater te drinken. Wei nigen overleefden deze experi menten, maar aan gevangenen had het Derde Rijk geen gebrek. De slachtoffers van de Kristall- nacht in 1938, de eerste van staatswege georganiseerde po groms in nazi-Duitsland, waren 11.000 joodse arrestanten. Allen werden naar Dachau overge bracht. Na het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog in 1939 werd het kamp in toenemende mate bevolkt door talloze ver zetstrijders en Russische-krijgs gevangenen, voor wie het oor logsrecht in Duitse ogen niet DIETHER ENDLICHER van toepassing was. Gevange nen werden met het voort schrijden van de oorlog ingezet in de oorlogsindustrie. Zo ver richtten talloze geïnterneerden van Dachau slavenarbeid in de BMW-fabrieken in München. Het eerste geopende kamp van de nazi-vernietigingsindustrie werd een van de laatste die zijn bevrijd. Op 29 april troffen Amerikaanse troffen er 30.000 uitgeputte gevangenen aan. Volgens de administratie van het kamp overleden in de twaalf jaar dat het kamp bestond 'slechts' 32.000 van de 200.000 geregistreerde geïnterneerden. Overlevenden verzekeren dat talloze gevangenen niet werden geregistreerd, onder wie veel Russische krijgsgevangenen. Oklahoma zet machines in bij berging CITY Rtr-AFP-DPA De reddingswerkers in Oklaho ma City gaan machines inzetten om sneller de stoffelijke over schotten van slachtoffers te kunnen vinden. De autoriteiten hebben elke hoop verloren dat zij nog overlevenden vinden on der het puin van het door een bomaanslag verwoeste over heidsgebouw. „Men is op het punt aanbe land waarop men geen levens meer in gevaar brengt om de doden te bergen", aldus de gou verneur van Oklahoma, Frank Keating, gisteravond. Afgelopen weekeinde vonden bergingsploegen in de puinho pen van het overheidsgebouw delen van de bom en van het bestelbusje, waarin de 1.800 kilo zware springlading was verbor gen. Deskundigen van de fede rale recherche (FBI) begonnen met een nauwkeurig onderzoek van de resten van het bestelbus je. Ook niet-goden welkom bij Olympic De ondernemingsraad van de Griekse nationale luchtvaart maatschappij, Olympic Air ways, heeft besloten dat schoonheid niet langer een cri terium is voor het aanstellen van stewards en stewardessen. Dit heeft tot een stroom van protest van laatstgenoemden geleid. Het comité dat verantwoor delijk is voor het aannemen voerde de noodzaak van 'objectieve' criteria aan voor het werven van vliegend perso neel en besloot niet langer vim kandidaten te eisen dat die een 'volmaakt figuur" hebben, zoals tot dusver de gewoonte Dit besluit 'heeft meteen ge volgen voor het concurrerend vermogen van' de maatschap pij', aldus de vakbond van ste wardessen en stewards. Vak bondssecretaris Vassilis Yian- nakoloulos wees erop dat hij niets tegen mensen met een mooi lijf heeft en zei dat Olympic Airways er goed aan doet niet te breken met een ge woonte die alle luchtvaart maatschappijen aanhouden. jeruzalem ad bloemendaal r een verblijf in mei of juni a.s. krijgt er 2! Dit aanbod geldt voor het totale bockingsbedrag en voor elk park. Boek nu direct via 06-0300 of bij écn van de park recepties. U kunt ook boeken bij één v; de Rabobanken, Holland Internationa Reisburo's en -agente VVV en ANWB kantoren en Neckermann reisburo oor het totale Reserveringen met reeds gespaarde Ik park. Boek Air Miles maakt u via Loyalty Managc- bij één van de ment Netherlands in Hoofddorp, tel: 02503-99111. Daar kunt u ook terecht correspondent Heiligt het doel van de terreurbestrijding alle middelen? De dood van een Pales tijnse arrestant, als gevolg van martelin gen door agenten van de veiligheids dienst, zorgt in Israël voor een opleving van de discussie over ondervragingsme thoden. Voorstanders van gewelddadige ver- hoortaktieken voeren aan dat onder pressie verstrekte inlichtingen in een tijd van zelfmoordaanslagen door islami tische extremisten vele Israëlische levens kunnen redden. Anderen zijn bang dat de Israëlische overheid zich door het toestaan van dergelijke methoden ver laagt tot het niveau van een totalitair re gime. Over één ding zijn voor- en tegen standers het overigens eens: zelfs de hardste methoden mogen nooit leiden tot de dood van een arrestant. Een team van het ministerie van justitie is sinds vorige week bezig met een on derzoek naar de omstandigheden waar onder de van Hamas-activiteiten ver dachte Palestijn Abdessamad Hereizat (30) om het leven is gekomen. Hereizat werd op op zaterdag 22 april aangehou den in zijn woonplaats Hebron. Na te zijn overgebracht naar het 'Rus sisch EiT, het centrale politiebureau in Jeruzalem, werd hij onder handen geno men door een ondervragingsteam van de Shabak, de Israëlische binnenlandse veiligheidsdienst. Wat er daarna gebeur de is niet helemaal duidelijk. Volgens familieleden is Hereizat in de loop van zijn verhoor in elkaar geslagen door Palestijnse collaborateurs, die voor de Shabak werken. Als sluitstuk zou hij met zijn hoofd tegen een muur zijn ge ramd. Na urenlang bewusteloos in een isoleercel te hebben gelegen werd hij zondag met zwaar hersenletsel naar het Hadassah-ziekenhuis in Jeruzalem ver voerd. Daar troffen familieleden hem de volgende dag in coma aan. Een dag later overleed hij. Twee Israëlische lijkschouwers hebben afgelopen donderdag sectie verricht, in aanwezigheid van dr. Derek Pounder, een door de familie aangezochte Schotse collega. Pounder verklaarde na afloop geen enkele twijfel te hebben dat de dood is veroorzaakt door marteling. De Israëlische artsen bevestigden de doodsoorzaak. De familie van Hereizat heeft via een Is raëlische advocaat een verzoek gericht tot de Hoge Raad om alle documenten die betrekking hebben op de lijkschou wing te ontvangen. Ze wil ook dat alle Shabak-agenten die bij de ondervraging waren betrokken, worden geschorst. Het hoofd van de dienst heeft gisteren de lei der van het team dat de Palestijn heeft ondervraagd, tijdelijk overgeplaatst naar een andere eenheid. Met andere maatre gelen wordt gewacht tot het ministerie van justitie zijn onderzoek heeft afge rond. In de wekelijkse kabinetsbijeenkomst, gisteren, uitten ministers van de liberale Meretz-partij hun bezorgdheid over de dood van Hereizat. „Maar dat wil niet zeggen", zei Meretz-minister Yossi Sarid, „dat we niet overtuigd zijn van de drei ging die uitgaat van de Hamas en van de snelheid die is geboden bij ondervragin gen". Hij verklaarde zich tegen marteling als methode. „De rol van de Shabak is op dit moment van cruciaal belang, maar tegelijkertijd is het totaal onverdraaglijk en totaal onaanvaardbaar dat iemand sterft in de loop van een verhoor". De Harnas heeft bij de Internationale Commissie van het Rode Kruis geklaagd over wat ze omschrijft als „een toename van de toepassing door Israël van geweld en marteling tegen Palestijnse gevange nen en arrestanten". De organisatie aagtc raël. ereldwijde s s tegen Is- In 1987 haalde de Shabak de voorpagi na's toen agenten van de dienst twee Pa lestijnse buskapers na hun arrestatie doodsloegen. Ze probeerden daarna de schuld te schuiven op de militaire een heid die de buspassagiers had bevrijd. Het incident zorgde voor de vorming van de commissie-Landau, die officiële richt lijnen vaststelde voor ondervragingsme thoden. De Shabak zou voortaan 'gema tigde fysieke druk' mogen uitoefenen als ze vermoedde dat een arrestant vitale in lichtingen kon verstrekken. Een nadere omschrijving van die term werd gegeven in een geheime bijlage bij het rapport. De commissie bepaalde ook dat onder vragers onder speciale omstandigheden verder mogen gaan dan het toepassen van 'gematigde fysieke druk'. Eerder dit jaar bepaalde de regering dat de tereur- acties door Palestijnse zelfmoordcom mando's dergelijke speciale omstandig heden hadden geschapen. Daarom kreeg de Shabak voor drie maanden toestem ming hardere methoden toe te passen. Die periode is onlangs verlengd.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5