Verplichte verzekering tegen overstromingen Onze Top 10 van deze week. O 0 o Tot 15 juni f500,- cadeau bij elke nieuwe Postbank hypotheek. Beatrix heeft een fijne dag gehad in Limburg Binnenland 1.99 15.90 1.19 5.99 1.89 Tilburgse waterleiding gaat bronwater verkopen Edese broers: De ander was de brandstichter BAANDAG 1 MEI 1995 'a: Journalist Herman Bleich overleden den haag De journalist Herman Bleich is zaterdag tijdens een verblijf in Israël aan een acute hartstilstand overleden. Hij werd 77 jaar. Herman Bleich was meer dan vijftig jaar buitenlands correspondent in Nederland voor een aantal Duitstalige bladen in Duitsland en Zwitserland. Geboren uit joodse ouders in Po- len, die de oorlog niet overleefden, was Bleich na de machts overname door Hitler in 1933 voortdurend op de vlucht voor de nazi's. Na de oorlog vestigde hij zich definitief in Nederland waarvan hij in 1952 het staatsburgerschap verwierf. Hij ontwik kelde zich tot een kritische journalist van links-liberale signa tuur, die streed tegen schending van de mensenrechten en die opriep tot waakzaamheid tegen een herlevend fascisme in »r E. Duitsland. Herman Bleich was een van de oprichters van het In- nelo ternationaal Perscentrum Nieuwspoort en gaf zeven jaar lang 'had. leiding aan de Buitenlandse Persvereniging in Nederland, lij in •k- and Gasfles explodeert in auto emmen Een ontploffing in een bestelbus heeft in de nacht van zaterdag op zondag in de Emmer wijk Angelslo een grote ravage iarbiiaan8er'cht- Behalve de bus liepen nog zes auto's en een caravan •utsjJforse schade op. In de bus explodeerde een propaangasfles, vol- en gens de politie doordat onbekenden brandend materiaal door jer_ de slecht sluitende achterportieren van de bus gooiden. Een k snackcaravan die naast de bus stond geparkeerd, brandde volle- ral in'^8 uh en een personenauto vloog in brand. Van een aantal na bij staande auto's sprongen lak en ruiten. Door de enorme knal ran- ontstond enige commotie in de wijk, die door de politie werd og gesust, geenj Van den Broek begrijpt Turken wel >tad den haag Het is begrijpelijk dat Turkije aangebrand heeft gerea- mg t« geerd op de oprichting van het Koerdisch parlement in balling- nog schap in Den Haag. Dat vindt de Europese commissaris voor t- buitenlandse zaken Van den Broek. Volgens Van den Broek was :ht ojde vergadering zeker niet doorgegaan als de PKK (Koerdische en Arbeiderspartij) in Nederland, evenals in bijvoorbeeld Duitsland en Frankrijk, tot verboden organisatie was verklaard. De EC- rie re; commissaris verwacht overigens dat de goede relaties weer snel iriaal hersteld zullen zijn. Turkije zal op zijn beurt inzien dat Neder- ri land geen wettelijke middelen had om de oprichtingsvergade- gde ring te verbieden, aldus Van den Broek, ir de idl'nGeen korting voor aspergeweigeraars E^aan PEN HAAG ^en aantal gemeenten in Brabant en Limburg weigert dien werkl°zen °P hun uitkering te korten als ze niet als aspergeste lg ker willen werken, zo heeft burgemeester Waal van Venray het I afgelopen weekeinde bekendgemaakt. „Sancties helpen niks. il te ^'orig jaar hebben we driehonderd werklozen aangeschreven. Slechts twee gingen er steken", zei Waal zaterdag. Minister I Melkert van sociale zaken stelde vorige week gemeenten die ke_ geen strafkortingen geven, kortingen op de rijksbijdrage in de bijstand in het vooruitzicht. Deze week debatteert de Tweede Q0r Kamer over het tekort aan arbeidskrachten in de aspergeteelt. jn G-j ?n in 0 te •r 's_g-i_ 0 n- ,Er -0 O tioVT b:"'iri) Sperziebonen, 1 500grarni; 1 1 Rundervinken, 100 gram 195-1.65 kilo CflYoghurtdrinks, diverse smaken, pak 1 liter (169) of 3 pakjes 0,2 liter (199] 3 halen, 2 betalen: Cd Bakken en Braden, 1 -7/-. 3 pakjes 200 gram -255- J../U Cöte d'Or mini's (278] of Lila Pause mini's (298), diverse smaken, duozak 400 gram ®a>®® Cd Pindakaas (219], met stukjes noot (2,79), sesam of pikant (2ÏJ9), pot 350 gram CdValdepenas (595) of Cd Blanc de Blancs, (5r75), 'n rode Spaanse of witte Franse wijn, fles 1 liter Cd Appelsap, pak 1 liter -L39" Proefpakje Cd Ultra, Color, 435 gram of Kleur Fijn wasmiddel, 370 gram Nü Cd Kattenvoeding, Mix- (349) vlees- of viskrokantjes, pak 800 gram -329r Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 6 mei a.s.. Zolang de voorraad strekt 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. "Melkert: Geen baangarantie ria werken onder minimum echter te ver. Volgens de be windsman komt dat overeen met een 'structurele verlaging van het minimumloon en daar is niemand bij gebaat'. De PvdA-minister wijst op het ge vaar dat verlaging van het mini mumloon ook tot lagere bij standsuitkeringen leidt 'omdat iedereen er bij werkaanvaarding op vooruit wil gaan'. Wel is de minister bereid de werkgevers tegemoet te komen. In plaats van een vaste aanstel ling moeten zij een driejarig contract aanbieden, waarvan maximaal twee jaar onder het minimumloon. Ook neemt Melkert een suggestie van de SER over om het loonkosten voordeel te koppelen aan in spanningen op het gebied van scholing, opleiding en begelei ding. ,,Voor een werkgever is het een heel besluit om na een investering van drie jaar te zeg gen: ik ga daar niet me'e verder. Bovendien krijgt een langdurig werkloze een gouden kans om zich drie jaar lang op de werk plek te bewijzen", aldus Melkert. c mfylinister Melkert (sociale zaken ;r h^n werkgelegenheid) wil het ïaalfoor werkgevers aantrekkelijker e baken om langdurig werklozen 'el jn dienst te nemen tegen een laal.ianvangssalaris lager dan het ise jninimumloon. De minister jtapt af van zijn voornemen om andjverkgevers na twee jaar te ver- Uicliblichten met een vaste aanstel- eniting over de brug te komen. Wel egeijnoet er sprake zijn van een ver- ro- polgcontract van één jaar tegen minstens het minimumloon, zo heeft de bewindsman gisteren foor de radio gezegd. De SER kraakte eerder het plan omdat het maar een paar duizend nieuwe banen zou op leveren. Volgens de werkgevers komt dat vooral vanwege de Verplichting na afloop een vaste taan aan te bieden. Ook vol gens een commissie van top ambtenaren schieten de kabi netsvoornemens te kort. Zij pleiten in een recent advies voor verlenging van de dispen- ia tietermijn van twee tot zes aar. I Voor Melkert gaat zes jaar Verzekeraars akkoord met ministerie van financiën tilburg. anp Er komt een verplichte verzekering voor alle Nederlan ders tegen schade aan have en goed als gevolg van over stromingen en aardbevingen. Om het rampenfonds te vullen, moeten huurders en huiseigenaren ten minste drie jaar lang een opslag betalen van vijftien tot twintig gulden op de inboedel- en opstalverzekering. Wie beide heeft, betaalt dus drie tot vier tientjes. Hierover heeft het ministerie van financiën na lang onderhandelen achter de schermen een akkoord bereikt met het Verbond van Verzekeraars. bezorger van een nationale rampenverzekering, reageerde het afgelopen weekeinde zeer verheugd op het akkoord. ,,Ik den haag. gpd-anp Het Limburgse WD-kamerlid Van Rey, jarenlang vurig pleit- ben erg blij. Straks zijn de men sen in mijn provincie en Gel derland na overstromingen en aardbevingen tenminste niet meer afhankelijk van de gulheid van de rest van Nederland." De verzekering zou al 1 januari 1996 kunnen ingaan. Het akkoord moet overigens nog wel worden goedgekeurd door het kabinet. Afgelopen vrijdag werd het wegens tijdge brek van de agenda gevoerd. Het onderwerp werd doorge schoven naar de kabintsverga- dering van morgen. Ook de Raad van State moet nog advies uitbrengen. De verzekeraars hebben altijd betoogd dat een rampenfonds over tenminste 500 miljoen gulden moet kun nen beschikken om het risico van natuurrampen te kunnen dekken. De voorgestelde eigen bijdrage levert 150 tot 200 mil joen gulden op en is zodoende in circa drie jaar bereikt. Van Rey: „Als er in die periode geen ongelukken zijn gebeurd, kan de eigen bijdrage daarna wor den geschrapt". De gezamenlij ke verzekeraars dragen een ei gen risico van 100 miljoen gul den. 'Je proeft geen verschil met Spa-water' maanden de nodige apparatuur wordt geïnstalleerd, valt onder de Warenwet, in plaats van de Waterleidingwet, die voor de overige bronnen geldt. Het wa ter wordt, voordat het in flessen gaat, slechts gefilterd en be lucht. „Ons water, dat in midden- Brabant voor minder dan een cent per liter als leidingwater wordt verkocht, is net zo goed als Spa-water. Ie proeft geen verschil. Als mensen dan toch geld willen uitgeven voor fles sen water, wil ik daar wel aan verdienen", zegt Stok. Om te beginnen wil hij 5000 liter bron water per uur gaan oppompen. Met een brouwerij vindt mo menteel overleg plaats over hoe het water het beste over de markt te distribueren. De Tilburgse Waterleidingmaat schappij (TWM) komt in sep tember met een eigen merk bronwater op de markt. Het Pri se d'Eau is gewoon hetzelfde water als in Tilburg en Goirle uit de kraan komt, zonder dat er stoffen (zoals chloor) aan zijn toegevoegd. De bron waaruit het 3500 jaar oude water wordt opgepompt, bevindt zich met nog veertig waterbronnen in het waterwin gebied van de TWM tussen Til burg en Gilze. De bron en het water zijn volgens TWM-direc- teur Stok onlangs door het rijk gekeurd en officieel erkend. Het oppompen van Prise d'Eau ge beurt geïsoleerd van de andere activiteiten. De winning uit de bron, waarvoor de komende Industriebond FNV kiest voor werk in bedrijven utrecht. anp De Industriebond FNV gaat het accent leggen op het bondswerk in de bedrijven. Centraal in de plannen staat versterking van de positie van de kaderleden, vrijwilligers die onbetaald actief zijn voor de bond. Zij moeten, ondersteund door de professio nele bestuurders, meer taken op zich gaan nemen. De gedachte daarachter is dat de wervings kracht van de bond wordt ver groot als het bondswerk zicht baar wordt gemaakt op de werkvloer. De wijzigingen zullen voor het professionele apparaat van de bond vérstrekkende gevol gen hebben. De districtsbe stuurders zullen zich dienst baarder moeten opstellen te genover de kaderleden. Het voornaamste verzet tegen de voornemens is dan ook juist vanuit de professionele hoek gekomen. Het hoofdbestuur moest toezeggen dat de veran deringen geleidelijk worden in gevoerd. Voorzitter Van der Weg gaf vrijdag andermaal toe dat het bestuur te hard van sta pel is gelopen. D'Ancona wil racistisch gehalte VVD onderzoeken den haag gpd De PvdA-fractievoorzitter in het Europees Parlement, Hedy d'Ancona, wil dat een onder zoek wordt ingesteld naar het racistisch gehalte van de WD. Een commissie van het Euro pees Parlement die zich bezig houdt met onderzoek naar ra cisme en vreemdelingenhaat, zou de studie moeten uitvoe ren. Aanleiding, aldus d'Anco na, zijn enkele 'racistisch getin te uitspraken' van WD-leider Bolkestein. Volgens d'Ancona heeft hij bij de provinciale-sta- tenverkiezingen bewust inge speeld op de onrust over de toe stroom van asielzoekers. In de WD is met lichte ver bijstering op het initiatief van de PvdA-Europarlementariër gereageerd. VVD-Europarle mentslid Wiebenga reageerde furieus. „d'Ancona bedrijft de magogie. Haar qitspraken zijn enorm tendentieus", aldus Wie benga. PvdA-fractievoorzitter Wallage weet niets van het plan van d'Ancona. Koninginnedag in grote steden op wat incidenten na rustig verlopen A r'< -fit- „til-1TTf ui'ï--. V" Men neme een mandje en zette het op het hoofd. Originele ideeën te over, zaterdag op de Amsterdamse vrijmarkt. Op de fote rechtsboven kijkt een breed lachende Willem Alexander hoe een man wordt afgevoerd nadat hij de kroonprins een Ajax-shirt in de handen heeft weten te duwen. Op het vliegveld van Eindhoven deelt een van de vijf Amerikaanse veteranen die daar bij de historische vliegshow 'for old times sake' een parachutesprong maakten een handtekening uit aan een jeugdige fan. De show trok 40.000 bezoekers terwijl er op zeker 100.000 mensne was gerekend. eijsden-sittard gpd Het bezoek van koningin Beatrix bracht zaterdag in Eijs- den en Sittard veel minder mensen op de been dan ver wacht. Ondanks stralend weer bleef het aantal bezoekers in Eijsden steken op tienduizend. In Sittard kwamen een kleine vijftigduizend belangstellenden, terwijl op honderdduizend mensen was gerekend. Het deed niets af aan de feestvreug de. De koningin was zeer en- thoustiast over de ontvangst in Limburg, zo zei ze later in een volgens leden van de hof houding hoogst ongebruikelijk dankwoord aan de organisa tie. Het bezoek van de koninklijke familie aan Sittard werd geken merkt door twee goedbedoelde incidenten. Direct bij aankomst op de Rijksweg Zuid kreeg Hare Majesteit plotseling bloemen en een enveloppe aangeboden van de 6-jarige Leon, die door zijn moeder naar voren tot bij de koningin werd geduwd. De en veloppe bevatte een gratiever zoek voor haar zoon Johnnie, die wegens hasjsmokkel tot vijf jaar gevangenisstraf was veroor deeld. De veiligheidsdienst werd pas écht in verlegenheid gebracht door de onbezonnen actie van een 34-jarige inwoner van Hoensbroek, die naar kroonprins Willem Alexander rende en hem een Ajax-shirt in handen duwde. De man werd spoorslags afgevoerd. Ook de viering van Koninginne dag in de grote trok minder pu bliek dan vorig jaar. De festivi teiten verliepen, op wat kleine incidenten na, in een gemoede lijke sfeer. Op de vrijmarkten in Amsterdam en Utrecht kwamen aanzienlijk minder mensen af dan vorige jaren. In de hoofd stad was een half miljoen men sen op de been, terwijl op het dubbele aantal was gerekend. In FOTO'S ANP Utrecht bezochten naar schat ting zo'n 120.000 mensen de markt; 30.000 minder dan vorig jaar. Zaterdagavond deden zich in Amsterdam enkele vechtpar tijen voor, ontstaan na overma tig drankgebruik. Ook in Den Haag, Utrechten Rotterdam onstonden wat schermutselin gen. De politie verrichte tiental len aanhoudingen. houden nog steeds rekening met meer daders. Het is overi gens ook maar de Vraag of je ze alle veertig kunt plaatsen. Er is wel gesuggereerd dat een of twee mensen misbruik hebben gemaakt van de situatie en zelf brand hebben gesticht om de verzekering op te lichten. Wie zal het zeggen?" Over hun motieven hebben de broers nog niets concreets verteld. „Maar bij de jongste wijzen de eerste ontwikkelingen voorzichtig in de richting van het beeld dat door deskundigen is geschetst." Volgens psycholo gen zijn de meeste pyromanen sociaal gehandicapte zielepie- ten die door het aansteken van branden hun agressie en driften ontladen. Het zijn altijd man nen, meestal tussen de zeven tien en dertig jaar ouck Ook de branden die sinds 16 maart Ede en omgeving teister den begonnen klein, maar wer den gaandeweg steeds groter. Ze veroorzaakten miljoenen- schade en veel angst onder de plaatselijke bevolking. In het paasweekeinde bereikten de branden een hoogtepunt. Vier bedrijven gingen in vlammen op. De twee Edese broers die vast zitten op verdenking van de reeks brandstichtingen in hun woonplaats, proberen elkaar bepaalde branden in de schoe nen te schuiven, „leder voor zich praat zich schoon door naar de ander te wijzen", zegt woordvoerder Munniksma van het speciale politieteam. De twee broers, die respectie velijk dinsdag en donderdag werden aangehouden, zijn ook in het weekeinde weer aan de tand gevoeld. De jongste (21) had al enkele brandjes bekend. Hoeveel en welke precies, houdt de politie nog geheim. Of ook de oudste broer (34) brand stichtingen heeft bekend, wil Munniksma jiiet zeggen. Vrij dag besloot zowel de officier van justitie als de rechter-com- missaris dat er voldoende be wijslast is om hen nog een tijdje vast te houden. Bij de jongste broer is huiszoeking gedaan. De politie wil niets kwijt over wat er in dat huis gevonden is. De rechercheurs zijn er nog niet van overtuigd dat ze met de aanhouding van de broers klaarheid kunnen brengen in al le, bijna veertig, branden. „We Ais u op het punt staat een huis te kopen, doet u er verstandig aan eens aan een Postbankhypotheek te denken. De Postbank verstrekt namelijk al jaren kwaliteitshypotheken met een lage rente en gunstige voorwaarden. Maar tijdelijk is een Postbank hypotheek voor u nog aantrekkelijker. Want als u in de periode van 15 april tot 15 juni 1995 voor een nieuwe E Postbankhypotheek* kiest, krijgt u zomaar f 500,- cadeau. En dat komt natuurlijk altijd van J pas als u een huis gaat kopen. Dat bedrag wordt na passering van de akte gestort op een aantrekkelijke giro- spaarrekening, de zogenaamde I Plusrekening. Laat u het bedrag staan, H dan ontvangt u een mooie rente. H Maar u kunt de f 500,- uiteraard E ook vrij opnemen. Wilt u meer weten, belt u dan 06-0400. Heeft u liever direct een persoonlijk gesprek, ga dan naar uw makelaar, hypotheek- of verzekerings adviseur of bel gratis 06-0012. POSTBANK Voor een hypotheek kies je gewoon de Postbank. tie geldt niet voor verhogingen en 2C hypotheken, en niet in combini t Postbank Verhui

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3