Weer geen prijs voor Ferrari in thuishaven Irene Eijs neemt meteen wraak na nederlaag larsal verbetert 'erelduurreeord Sport «rij Reiner in zeilfinale tweede winst Pacers 'Roodkapje' beleeft Italiaans sprookje Squash-vrouwen op EK in eindstrijd 22 BANDAG 1 MEI 1995 23 CHEF* WILLEM SPIERDIJK. 071 -356464. PLV -CHEF ROB ONDERWATER. 071 356-163 >01 lekker verdient uitzending naar Köln fSTERPAMFemke Dekker mag deelnemen aan internationale eiwedstrijden in Köln. De 16-jarige Leidse dankte haar uitzen- n8 S^g aan de dubbele overwinning die zij het afgelopen weekein- boekte tijdens de Randstad Regatta op de Amsterdamse Bos- cte clan. Bij de junioren van 17 en 18 jaar won de roeister van Die en Nythe in de skif en samen met haar clubgenote Marieke van n aafn jn <je dubbel-twee. Een ander Leids succesje boekte de vier- Macl^t stuurman van Njord. Het kwartet Van "Wjansze/Steenhard/ Dundas verwees Euros uit Enschede afge- afd eiend naar (je tweede plaats. In de lichte twee-zonder legde Hopbel -roeier Janssen samen met Schipper van Amstel beslag op derde plaats. mo| laiigieke Olaf Ludwig start niet AndNKFURT Duitser Olaf Ludwig is vandaag niet gestart in april pdum den Henninger Turm. de zesde klassieker om de we- (chtiijdbeker. De winnaar van vorig jaar meldde zich gisteren tot gste fte teleurstelling van de organisatie af wegens een bacteriële agenjeetie aan de luchtwegen. De 35-jarige profwielrenner won af- de e 0Pen woensdag nog Veenendaal-Veenendaal. Het was de eer- arJ overwinning dit seizoen van de voormalige Oostduitser. De ste editie van Rundum den Henninger Turm. of Grote Prijs van p Frankfurt, staat dit jaar voor het eerst op de wereldbekerka de gider. In voorgaande jaren was de wedstrijd niet langer dan 210 makePmeter- Dit laar krijgen de ongeveer 170 coureurs, onder wie top c^ts zes Nederlanders, 252 kilometer voor de wielen. ilio wint marathon Hamburg iBurg De 28-jarige Argentijn Antonio Silio heeft de mara- m van Hamburg gewonnen. Silio liep de klassieke afstand in 2 9 minuten en 57 seconden. Met de verbetering van het par- irrecord verdiende hij gisteren naast de winnaarscheque van Unil^a 17.000 gulden een extra bonus van 11.000 gulden. Als n fuipede eindigde de Spanjaard Juan Carlos Monteiro in 2.11.34. van derde plaats was voor de Rus Edoeard Toebatoelin (2.12.31). Hij de vrouwen zegevierde net als in 1994 de Kenyaanse Ange- sindp Kanana in 2.27.24. bij l] 'indsübbel voor volleyvrouwen AMVJ djr<^l)WEGEiNDe volleybalsters van Link/AMVJ hebben zaterdag Jedeajjeuvvegejn bekerfinale gewonnen van Bonduelle/WC uit o.W. Lht met 3-0 (15-13 15-1 15-9). De Amstelveense ploeg behaal- c°rp<jdaarmee de tweede hoofdprijs van het seizoen. Eerder ver- ,edeitrde de Noordhollandse formatie ook de landstitel, kwan Verstappen valt uit door kapotte versnellingsbak RANCISCO «lederlandse zeiler Roy Hei- heeft zich voor de kust van Francisco geplaatst voor de e van de Brut Cup. Heiner, i nwoordig actief in het mat ten versloeg in de halve strijd de Fransman Thierry jnnet. In de finale komt hij ken de Fransman Bertrand 1 deelnemers in San Frarf- I kunnen een prijzenpot ^7.500 gulden verdelen. De |Cup bestaat uit een reeks vijf wedstrijden. Wint een r drie van de vijf evene- ten, dan kan hij rekenen op Kgbonus van een kwart mil joen dollar (ongeveer 375.000 gulden). Heiner startte de halve eindstrijd moeizaam. Het ge brek aan een stevige wind deed de eerste twee races in het voor deel van Péponnet uitvallen. De Nederlander, vijfde van de we reld, profiteerde daarna van de toenemende wind. Hij won drie races op rij. Voldoende voor de finaleplaats. Tegenstander in de eindstrijd is de Fransman Pacé, de huidige wereldkampioen bij het mat chracen. Pacé stond tegen de Australiër Peter Gilmour na drie manches ook achter (1-2), maar redde het door twee overwin ningen uiteindelijk wel. D GEfran^aise Catherine Marsal ssei M zaterdag op de wieler- 180 i van Bordeaux het wereld- .07 ecord voor vrouwen op .2 kilometer gebracht. Zij 95 tterde het zes jaar oude re- |.35 Ivan haar landgenote Jean- longo. Die legde in 1989 in ij 10 Co-City 46,353 kilometer !'59 j'0° Irsal is de eerste vrouw die ,j48 [ens van 47 kilometer heeft U0 broken. Ze reed in het Ve- Ime van Bordeaux precies ^64 heter meer dan Longo, die >j95 I 1986 in het bezit was van i36 ecord. Toen verbeterde zij llorado Springs het record 170 pe Nederlandse Keetie van [mits lijkt zich met de In- Pacers moeiteloos te gaan >en voor de volgende ron- n de play-offs in de Ameri- »e basketbalcompetitie. De wonnen, onder meer [27 punten van de Neder- fr, ook het tweede duel van itlanta Flawks. Dinsdag- kan Smits met zijn ploeg |anta de tweede ronde be- jits vervulde in het tweede 53.90A 34,90 208,00 146,00 346.00 b 86.80 311.00 18.00A I 62.10A 29.70A Bas van der Goor pakt de titel modena. anp Het was de ruim honderdduizend tifosi weer niet ge gund. Opnieuw geen zege van Ferrari op het circuit dat door de Italianen wordt beschouwd als de thuishaven van de roemruchte renstal. Dit keer was het Damon Hill in de Williams-Renault die roet in het eten gooide op het sfeervolle circuit van Imola. De tweede en derde plaats voor respectievelijk de Ferrari-rijders Jean Alesi en Ger hard Berger vergoedde veel maar zeker niet alles. IMOLA» GPD Oosten-Hage, die in 1978 in München 43,082 had gereden. Longo deed daarna nog twee geslaagde pogingen. Marsal heeft in haar loopbaan inmiddels 175 zeges achter haar naam staan. Ze maakte vooral furore op de weg. In 1990 werd ze in het Japanse Utsunomiya wereldkampioene, een jaar later met de Franse ploeg wereld kampioen tijdrijden. Op de wielerbaan van Bordeaux vestigde Toni Rominger verle den jaar het uurrecord bij de mannen. Hij legde ruim acht ki lometer meer af: 55,291 kilome ter. Het was in november voor het eerst dat de 55-kilometer- grens werd overschreden. Voor het laatst in 1983 won er een Ferrari in Imola. Het was de Fransman Patrick Tambay die de fans toen in extase bracht. In de twaalf jaren daarna werden er veel ereplaatsen behaald, maar het echte succes bleef uit. De race van gisteren begon met een minuut stilte van alle 26 formule 1-coureurs als eerbe toon aan de vorig jaar in Imola om het leven gekomen Ayrton Senna en Roland Ratzenberger. Voor even kon je een speld ho ren vallen op de plaats waar drie dagen lang de decibels hoogtij vierden. Nadat de motoren eenmaal gestart waren, ontspon zich een race die lange tijd in zich had wat een formule 1-wedstrijd hoort te hebben: spanning, in haalmanoeuvres en fraaie staal tjes stuurmanskunst. Michael Schumacher, gestart van pole- position, was de eerste leider in de wedstrijd. Maar de Duitser zou, tegen zijn gewoonte in, ook de eerste uitvaller zijn. In de tiende ron de, kort nadat hij nieuwe ban den had gehaald, maakte de Duitser een beginnersfout. Hij vergat dat het rubber nog niet de ideale temperatuur had en verloor bij het insturen van de Piratella-bocht de macht over zijn Benetton. Een flinke crash was het gevolg. Einde race voor Schumacher. De klap van Schumacher werd door de honderdduizend tifosi met leedvermaak begroet, want de nieuwe leider heette Gerhard Berger in de Ferrari, gevolgd door Hill, Coulthard en Alesi. Een pitstop verknalde alle kansen van de Oostenrijker op de zege. ,,Ik had problemen met de koppeling. Toen ik weg wilde rijden» sloeg de motor af," keek Berger met gemengde gevoe lens terug naar het moment dat hij een mogelijke overwinning in rook zag opgaan. Opvallend is dat het niet de eerste keer is dat Ferrari op die manier in ei gen land een goede kans op de zege uit handen geeft. Vorig jaar verging het Jean Alesi in Monza vrijwel identiek. Damon Hill nam het roer van Berger over en zou de leidende positie ook niet meer uit han den geven. Achter de Engels man, die door zijn zege ook de leiding in de tussenstand van het wereldkampioenschap heeft overgenomen van Schumacher, ontspon zich echter een prach tig duel om de overige ereplaat sen. Verstappen Ofschoon Verstappen gisteren al na vijftien ronden de strijd moest staken, toonde hij aan dat tot de betere coureurs in de formule 1 te behoren. Gestart van een zeventiende positie, lag de 23-jarige coureur uit Mont- fort na de eerste ronde al op de dertiende plaats. In de ogen van de race-commissarissen was Verstappen bij het op groen springen van het startlicht ech ter te vroeg van zijn plaats weg gereden. Een straftijd van tien seconden, uit te zitten in de pits, werd hem opgelegd. Vooraleer Verstappen voor straf de pits moest bezoeken, liet hij iedereen weer eens ver steld staan van zijn rijkunsten. In de tweede ronde haalde de Limburger niemand minder dan Nigel Mansell en Johnny Herbert in. „Een heerlijk ge voel," glimlachte Verstappen veelbetekenend. Deze week zou Verstappen aanvankelijk voor Benetton tes ten in Imola, maar gezien de grote problemen die het team heeft zal hij nog even geduld moeten hebben. „Ik krijg mijn kans heus nog wel en boven dien heb ik het veel te goed naar mijn zin bij Simtek. Ik heb gewoon een geweldig goede au to. Het is fijn om eerste coureur te mogen zijn en te bepalen in welke richting een de wagen ontwikkeld moet worden. Je ziet het resultaat. Ik kan doen met de auto wat ik wil. Als we zo verder gaan, ben ik ervan over tuigd dat we nog een paar keer bij de eerste zes en dus in de punten zullen eindigen." Dat had er gisteren al ingeze ten, als in de veertiende ronde niet net als in Argentinië de ver snellingsbak het had begeven. Maar weinig Nederlanders in een sporttak van aanzien kun nen het hem nazeggen. In één seizoen de landstitel, de natio nale beker en een Europa Cup veroveren. Zelfs de Ajacieden van Louis van Gaal krijgen dat niet voor elkaar. Volleyballer Bas van de Goor slaagde wel. Met zijn Italiaanse werkgever Modena haalde hij zaterdag ook de laatste hoofdprijs binnen, de Scudetto, door voor de derde keer op rij in de finale-playoffs van Ron Zwervers Treviso te winnen. Een jaar geleden kenden slechts enkele insiders Bas van de Goor, een bescheiden Bra bantse volleyballer die in Apel doorn bij Dynamo hooguit na tionaal furore maakte. Goed, bondscoach Joop Alberda had de 2,09 meter lange 'midden man' in de slotfase van het EK in Finland (1993) al even aan de top laten ruiken, het had de spionnen van de grote en rijke (Italiaanse) clubs hooguit een naam voor in het boekje opge leverd. De voorronde van de World Volleybal League 1994 veran derde echter zijn bestaan. In een paar maanden tijd groeide Van de Goor uit tot vedette en dus ook tot 'begeerlijke han delswaar'. De doorbraak kwam al bij de openingswedstrijden van de WVL op Cuba: tweemaal onverwachte winst, Van de Goor uitblinker. Bij de duels in Wuppertal tegen Duitsland liet vaste spelverdeler Peter Blangé de keus ook vaak op hem vallen boven zijn jarenlange vaste maatje Zwerver: alles op Basje. Zijn bescheidenheid en vooral nuchterheid bleef. Gevestigd Maar zijn naam was wel geves tigd en werd nog versterkt tij dens de WVL-eindstrijd in Italië en het WK. Bas van de Goor, door zijn rossige kuifje al snel Roodkapje genoemd, kon voor de verwezenlijking van zijn ide aal zelfs kiezen. Hij koos voor een eenjarige verbintenis bij Modena dat de oude glorietij den onder de Argentijn Julio Ve- lasco, tegenwoordig even suc cesvol als Italiaanse bonds coach, wilde doen herleven. Van de Goor kreeg geen spijt en wil graag langer blijven. De terugblik op zijn eerste jaar als fulltime prof in Italië loopt begrijpelijk over van te vredenheid. „Een onwaar schijnlijke start. Daar droom je alleen van", aldus de 23-jarige. „Dit overtreft alle verwachtin gen. Gelukkig vvaren die met betrekking tot mij niet al te hoog. Ik ben weliswaar buiten lander. maar de club realiseert zich dat ik nog heel jong ben. Er ligt geen verantwoordelijkheid op mijn schouders, in tegenstel ling tot bijvoorbeeld Zwerver. Ik kan me rustig ontwikkelen in de schaduw van de routiniers die bij Modena rondlopen." Damon Hill winnaar van de vijftiende Grand Prix van San Marino torst trots zijn trofee. De Engelsman hield met zijn Williams-Renault de Fer rari-rijders Jean Alesi en Gerhard Berger achter zich. foto anp amsterdam anp De Nederlandse vrouwen heb ben zich geplaatst voor de eindstrijd van het Europees teamkampioenschap squash in de Amsterdamse Frans Otten- hal. Ze wonnen zaterdag in de halve finales met 2-1 van Schot land. Hugoline van Hoorn won in drie games van Senga Macfie, Nicole Beumer in eveneens drie games van Alison Bowie. In de afsluitende partij verloor de aan de hiel geblesseerde Denise Sommers in drie games van Claire Waddell. De finale gaat tegen Enge land, dat in het hele toernooi nog geen partij heeft afgestaan en alle zeventien voorgaande edities heeft gewonnen. Voor de Nederlandse vrouwen is het de vierde keer dat zij in de Finale aantreden. In Zürich (1990), Gelsenkirchen 1991en Aix-en- Provence (1993) slaagden zij er niet in Engeland een partij af handig te maken. Het Nederlandse mannen- team heeft zich gehandhaafd in hoogste groep. In de promotie- degradatiegrocp werd zaterdag gelijkgespeeld (2-2) tegen Span je. Aangezien Lucas Buit en Pe ter Paul Scheerder hun partijen in drie games wonnen en Ray mond Scheffer en Eric Smit in vier games verloren, gold het eindresultaat als een overwin ning voor Nederland. Hiermee is het viertal in elk geval verze kerd van de achtste plaats in de eindrangschikking. Zelfs een vijfde positie ligt nog binnen bereik. Dan dient nog te worden gewonnen van Frankrijk en de winnaar van Schotland-Wales. Roeiers verbinden geen conclusies aan Randstad Regatta amsterdam duel tegen Hawks opnieuw een belangrijke rol. Aan de score van ploeggenoot Reggie Miller - 39 punten - kwam hij niet toe. Maar de Brabander was met 27 punten en elf rebounds wel de voornaamste schakel in het team. Uiteindelijk wonnen de Pacers met 105-97. Mocht de ploeg dinsdag ook de derde wedstrijd winnen, dan komt de volgende tegenstander uit het duel tussen de Cleveland Cava liers en de New York Knicks. elertoppers komen in vorm idam gpdbergachtige slotakkoord over 161 km naar Arco diTrento. Ro- ominger en Miguel Indu- minger versloeg de Italiaan Bal- oeien langzaam maar ze- dato en de Rus Berzin in de ar een betere vorm. De strijd om de eerste plaats. Iverfde favorieten voor Ook een tweede zege dus mende Tour de France voor Miguel Indurain, die op 15 n afgelopen weekeind april zijn eersteling had laten weede overwinning van noteren in de tijdrit van de Ron- 'izoen. Rominger in de de van Aragon. De stoïcijnse van de Ronde van Trento, Spanjaard bereidt zijn Tour in in de laatste etappe voor via een aantal kleinere Ronde van de Mijnvallei- etappewedstrijden, en zal de Giro mijden, die hij te zwaar ptinger, die zijn zinnen op vindt. Indurain won zondag in fevanche in de Tour heeft Mieres de slotetappe van de en de Giro d'Italia kiest als Ronde van de Mijnvalleien, ferijkste voorbereiding, be- vóór Fernando Escartin. |de z^ijn vormgroei in het tim brouwer de koning Van paniek is nog geen sprake, maar de spanning onder de Ne derlandse toproeiers begint op te lopen. Niemand wilde con clusies verbinden aan de resul taten van de Randstad Regatta. Nico Rienks was het afgelopen weekeinde te ziek om op de Amsterdamse Bosbaan te ver schijnen, zijn maatje Ronald Florijn daardoor ook maar op halve kracht aanwezig. En Koos Maasdijk verklaarde na zijn ne derlaag in de skif doodleuk niet zo gemotiveerd te zijn geweest. Toch is met de eerste wed strijd van het seizoen op de Bosbaan de jacht op deelname bewijzen voor internationale wedstrijden en toernooien ge opend. Hoofdcoach René Mijn- ders toonde zich na afloop van de tweedaagse regatta verheugd over het vertoonde niveau. „Op de belangrijke nummers werd heel hard geroeid", aldus Mijn- ders, die pas over enkele dagen de selecties voor internationale wedstrijden in Essen bekend maakt. „Op deze manier wordt het plaatje dat ik al had een beetje ingekleurd." De grootste zorg van Mijnders is de Holland Acht, het nationa le project dat op de Olympische Spelen van 1996 in Atlanta goud moet opleveren. In het voortra ject kwam gisteren door de ziekte van routinier Rienks een kink in de kabel. Florijn oogde aan de boorden van de Bosbaan weliswaar gezonder dan zijn grieperige bootgenoot, maar baalde van het feit dat hij niet met zijn vaste maatje kon roei en. Hij had zich in de twee-zon der graag gemengd in de strijd met andere duo's van de Hol land Acht. Een andere pijler van de originele Acht, Henk Jan Zwolle, kwam in de twee-zon der met een vijfde plaats ook al niet uit de verf. Geen man overboord, ware het niet dat voor de felbegeerde plaatsen in de Holland Acht twaalf kandidaten zijn. En hoe gerenommeerd het trio Rienks, Florijn en Zwolle ook is, garan ties voor een vaste plaats krijgt niemand. Zodat ook de gelou terde roeiers bij de komende in ternationale wedstrijden in Köln (volgende week) en Essen (over drie weken) moeten bewijzen dat zij de duo's Bartman/Com- pagner en Van Iwaarden/Van Steenis, die op de Bosbaan wél overtuigden, kunnen bijhou den. Luxe problemen voor de keu zeheren van de roeibond, die ook bij de vrouwen veel strijd verwachten. Sinds Kris Korze- niowski vorig jaar aanschoof bij de trainersstaf van de KNRB is onderlinge competitie zo'n beetje tot kunst verheven. Zo was Irene Eijs aanvankelijk nau welijks aanspreekbaar na haar verrassende nederlaag in de skif tegen Nelleke Penninx. De Leid se nam op sportieve manier wraak door met Anita Meiland in de dubbeltwee Penninx en nummer drie van de skif, Eeke van Nes, naar het tweede plan te verwijzen. In de dubbelvier trokken Penninx en Van Nes op hun beurt weer aan het langste eind. Ook bij de mannen verliep de skif-race verrassend. Koos Maasdijk, onlangs bij de Skif- head gekroond tot nieuwe 'kei zer van de Amstel', had geen verweer tegen winnaar Sander van der Marck en Adri Middag. Maasdijk verklaarde zijn neder laag uit de verzadiging die hem na alle voorgaande Randstad Met de uiterste krachtsinspanning roeien (vlnr) Bartman, Compagne, Van Iwaarden en Van Steenis naar de finish. De vier zonder stuurman zullen de eindstreep in de Randstad Regatta als eerste bereiken. foto anp Regatta's parten had gespeeld, net zo weinig als zijn nederlaag een neemt deel aan te veel on- invloed hebben dan de vorm „Ik heb hier al een keer of ne- in de skif. derdelen. Bovendien went de van de dag. Vandaar dat de ver gen blik getrokken (roeiterm Het belang van de opening ene roeier sneller dan de andere liezers van de Randstad Regatta voor: goud gewonnen), dus van het Bosbaan-seizoen moet aan het merkwaardige feno- ook repten van 'boeinadeel' om mijn motivatie liet te wensen ook niet worden overschat. Niet meen 'boeivoordeel'. Een gun- hun nederlaag draaglijk te ma- over." Zijn zege in de dub- iedereen komt uit op zijn favo- stige baanindeling kan door de ken. beltwee met Middag deed hem riete onderdeel en vrijwel ieder- grillen van wind en. water meer

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 23