Leidsch Dagblad Nederlandse banken vertrekken uit Iran Bij ons gaat het Oranjefeest gewoon door. Price-off Waaghalzen storten naar beneden i nf BEL: 071-128030 Tegenslag voor Rijnsburg Oorlog Bosnië dreigt op te laaien BS Leiden praat over terugkeer in eredivisie Wie vanaf nu boekt bij Center Pares krijgt 1 Air Mile per 25 gulden kado! Blijf vooral zakelijk! Ouders redden openbaar basisonderwijs Rijnsburg MAANDAG 1 MEI 1995 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR 40762 LOSSE NUMMERS ƒ1,65 leiden Overvolle terrasjes en een gemoedelijke sfeer. Koninginnedag in Leiden verliep zaterdag als van ouds. Een vrijmarkt, tal van kinderspelen en de optredens van vele bandjes verhoogden de sfeer. Ook het zonnetje droeg bij aan het lentegevoel. Een van de meest spectaculaire onderdelen was het bungy jum- pen op de Beestenmarkt. Vanaf 55 meter hoogte lieten roekeloze waaghalzen zich naar beneden storten. Wie minder lef had, hapte in een pilsje en keek vanaf de terrasjes rond de Beestenmarkt toe. foto hielco kuipers Watersnood 3 Iedere Nederlander wordt straks verplicht verzekerd tegen overstro mingen en aardbevingen. Moeders mooiste Onderzoek I \J licht Rijksuniversiteit heid niet langer een criteri- Leiden door: 'Alleen het um is voor het aannemen beste onderzoek blijft van stewardessen. I over'. 5 Olympic Airways heeft y| Professor Van Raan besloten dat schoon- CharleyToorop Q Museum Kröller- I J Muller laat tot eind oktober de volledige collectie van Charley Tooropzien. Nog geen abonnee? VS besluiten tot totaal handelsembargo Nederlandse en Duitse banken hebben zich teruggetrok ken uit een hotelproject van vijftig miljoen dollar in de Iraanse hoofdstad Teheran. Dat meldt de krant Iran News vandaag. Het blad noemt geen namen van de be trokken instellingen. President Clinton kondigde gisteren een financieel en commercieel embargo af tegen het Iraanse bewind. Begin dit jaar voerden de Verenigde Sta ten al de druk op westerse bondgenoten op om Teheran economisch te isoleren. TEHERAN-NEW YORK AFP-Rtr Washington raadde de Europe se banken dringend af samen te werken met de Zweedse pro jectontwikkelaar Skanska, aldus een medewerker van de maat- 'Kermisspin' Oegstgeest gesloten OEGSTGEEST MONICA WESSELING Een meisje heeft zaterdag op de kermis van Oegstgeest aan de Lytwegt een kap van de attractie 'de spin' op haar hoofd gekre gen. Het kind raakte niet ernstig gewond, maar de attractie werd twee uur later op last van de po litie wèl gesloten. Gedurende twee uur heeft 'de spin' gewoon doorgedraaid. De arbeidsinspectie en de di rectie gemeentewerken van Oegstgeest constateerden niet alleen dat de spin al 25 jaar oud was, maar dat de exploitant bo vendien geen keuringspapieren kon overleggen. De kap was al eerder afgebroken, maar toen weer gerepareerd. De politie noemt het een wonder dat het meisje nauwelijks verwondin gen opliep: „Er hadden veel ernstiger ongevallen kunnen ge beuren." schappij in Iran News. De Zwe den wilden in Teheran het eer ste vijfsterrenhotel bouwen sinds de islamitische revolutie in 1979. Skanska had 35 miljoen dollar kapitaal uit het buiten land nodig. In een reactie op het embargo van de VS noemt Teheran een militaire confrontatie met Ame rika onvermijdelijk. Een hoge militaire functionaris riep het Iraanse leger op zich gereed te maken voor de oorlog. „Alle te kenen wijzen erop dat de Vere nigde Staten bezig zijn een oor log voor te bereiden tegen Iran. De Amerikanen gaan door met hun provocaties, maar wij heb ben ons laatste woord nog niet gesproken. Op een dag starten wij een beslissend offensief te gen de Verenigde Staten", aldus commandant Mohsen Rezaï van de Pasdaran, de Revolutio naire Wachters, in de krant Jomhouri-Eslami. Het Amerikaanse embargo is een antwoord op het staatster- rorisme waa;rvan Teheran door Washington wordt beschuldigd en op de pogingen van Iran 'om massavernietigingswapens te verwerven'. Met de stap wil Clinton een nucleair akkoord tussen Iran en Rusland verhin deren. Amerikaanse Firma's kopen per jaar voor meer dan zes mil jard gulden Iraanse olie. In maart sprak Clinton een verbod uit op investeringen in de Iraan se olie-industrie door Ameri kaanse bedrijven. scheveningen Rijnsburgse Boys werkte zaterdag hard bij Scheve- ningen, maar de inzet was niet voldoende voor een overwinning. Na de 2-0 nederlaag begint het er steeds somberder uit te zien voor de geelzwarten om zich op het hoogste zaterdagamateumiveau te handhaven. Alleen Volendam is door de ploeg van interim-trainer Arie Kurver nog in te halen. Lukt dat, dan moet Rijnsburg een pro motie-degradatiewedstrijd spelen tegen een periodekampioen van de tweede klasse. Op de foto een hevig teleurgestelde Steven Fa- ber na de nederlaag bij Scheveningen. Pagina 15: Gelukje blijft uit bij Rijnsburgse Boys. foto kees van hoocdalem Bollenschuur in Lisse brandt uit LISSE ROZA VAN DER VEER De bollenschuur van de Gebrs. Ten Hagen Lisse bv aan de Hee- reweg is zaterdagochtend door een brand vernield. De schuur werd gebruikt voor de opslag van bollenmateriaal zoals gaas- bakken, pallets en verpakkings materiaal. Onderzoek heeft uitgewezen dat het vuur niet door een tech nisch defect is ontstaan. Brand stichting wordt, in verband met de recente branden in de Bol lenstreek, niet uitgesloten. De Lissese brandweer kreeg assistentie van de korpsen van Noordwijk en Sassenheim. Aan vankelijk is nog overwogen om wonenden te evacueren, gezien de dichte bebouwing met win kels en woonhuizen, vertelt de Lissese brandweercommandant M. Noordervliet. Maar dat bleek niet nodig. Verspreiding van het asbest in het dak kon worden voorkomen door het goed nat te houden. Bij de brand zijn geen gevaarlijke stoffen vrijgekomen. VN-afgezant slaagt er niet in bestand te verlengen dl Sinaasappelsap, QQ pak 1 liter AM kjkj Aanbieding geldt t/m zaterdag 6 mei a.s.. en zolang de voorraad strekt s Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Aantrekken sponsor doorslaggevend BOEDAPEST HANS GERTSEN CORRESPONDENT De oorlog in Bosnië dreigt hevig op te laaien. Vanmiddag om 12 uur Nederlandse tijd is het vier maanden geleden gesloten be stand afgelopen. De Bosnische regering en de Bosnische Ser viërs zijn niet bereid het, steeds vaker geschonden, bestand te verlengen. Een laatste poging van VN-af gezant Akashi om de strijdende partijen tot een verlenging van het fragiele bestand te bewegen, mislukte gisteren volledig. Zo wel in de Bosnische hoofdstad Sarajevo als in het hoofdkwar tier van de Bosnische Serviërs, Pale, kreeg Akashi nul op het re kest. De Bosnische premier Silajd- zic wees een verlenging van het bestand af, omdat een verlen ging 'de legalisering van de be zetting van een groot deel van ons grondgebied' zou inhou den. Silajdzic wilde slechts toe zeggen dat het Bosnische leger zich terughoudend zal opstellen mits de Bosnische Serviërs geen voedselkonvooien aanvallen of blokkeren. Radovan Karadzic, de leider van de Bosnische Serviërs, zei dat er wat hem betreft pas van verlenging van het bestand sprake kan zijn als de Verenigde Naties de sancties tegen Joego slavië definitief opheffen. Dat laatste is onwaarschijnlijk. Karadzic bleek wel bereid de onderhandelingen over de her opening van het vliegveld van Sarajevo voor hulpgoederen te heropenen. Het vliegveld werd drie weken gesloten nadat Bosnische Serviërs VN-vliegtui- gen beschoten uit protest tegen vermeend misbruik van het vliegveld door de Bosnische re gering. De sluiting van het vlieg veld dreigt op korte termijn voor tekorten aan voedsel in de Bosnische hoofdstad te zorgen. Het toch al fragiele bestand werd het afgelopen weekeinde opnieuw herhaaldelijk geschon den. In de omgeving van Saraje vo werd zaterdag en zondag volop geschoten. In de Bosni sche enclave Bihac werd even eens hevig gevochten. Van een bestand is rond Bihac al weken lang eigenlijk geen sprake meer. De leden van de zogeheten Contactgroep (De Verenigde Staten, Rusland, Frankrijk, Groot-Brittannië en Duitsland) proberen nog een politieke op lossing voor het conflict te vin den. -4 ïv it '1 Wie boekt voor een verblijf" in mei of juni a.s. krijgt er 2(Zie verderop.) short break LEIDEN LOMAN LEEFMANS Het bestuur van BS Leiden be slist morgen of de basketbalver eniging zich gaat inschrijven voor de vernieuwde Nederland se eredivisie. Dan is namelijk bekend of de basketbalclub een nieuwe, grote sponsor krijgt, die broodnodig is voor het spelen op het hoogste niveau. Als Lei den zich voor 8 mei om 17.00 uur bij de bond inschrijft, krijgt de club na twaalf jaar een ver volg op de roemruchte periode van Bona Stars, Mercasol, Par ker en Elmex. Teammanager Henny Nijssen hoopt dat alles in de komende dagen rond komt. „Op dit mo-, ment heeft de eredivisie nog maar zeven teams. De bond wil dat aantal waarschijnlijk vergro ten naar 12 of 14. Voor die uit breiding is gedacht aan bijvoor beeld Voorburg, Dunckers uit J Hilversum en Leiden. Aan de huidige sponsors hebben we niet genoeg om een begroting voor het hoogste niveau rond te krijgen. Maar morgen zijn de laatste gesprekken met een nieuwe sponsor. Dan wordt al les duidelijk", aldus Nijssen. Voor BS heeft een eventuele overgang grote gevolgen. Op de eerste plaats moeten er nieuwe spelers worden aangetrokken. Vaste krachten Wals en Piket stoppen er waarschijnlijk na dit seizoen mee, maar oud-speler Diederik Hofstad komt terug uit Amerika en is al benaderd. Dat zelfde geldt voor nog een paar spelers van wie de teammana ger de namen nog niet wil noe men. „Natuurlijk gaan we ook met de huidige spelersgroep om de tafel zitten om over volgend jaar te praten. Zij moeten er ook mee instemmen. Belangrijker is echter dat er duidelijkheid is voor de inschrijvingstermijn verloopt", aldus Nijssen. Laat u vooral niet imponeren door z'n lichtmetalen velgen. Blijf vooral zakelijk Laat de I Volkswagen-dealer u uitleggen uit welke 9 luxe extra's het Vento Atlantic-pakket (t.w.v f3.000.-) verder bestaat. En zeg dan dat u I daarvoor maar 895 gulden overhebt Het Vento Atlantic-pakket voor f 895,- (m.«w. RUNSBURG/VALKENBURG PAUL VAN DER KOOU Het openbaar onderwijs in Rijnsburg is gered. Door de ou ders. Zij trokken hun beurs toen ze in de nacht van vrijdag op zaterdag ontdekten dat de fusie van de Tintelton met de open bare school de Valkenhorst in Valkenburg dreigde af te ketsen. Er was op dat moment net te weinig geld om de eisen van die fusiepartner in te willigen. Voor de Rijnsburgse school is de samenvoeging van levensbe lang omdat zij onder de ophef fingsnorm zit. De medezeggen schapsraad van de Valkenhorst die wel boven de norm zit had vrijdag om extra geld ge vraagd omdat hij vond dat de personeelsformatie van de nieuwe school te klein was. Omdat de aanvraag voor die fusie uiterlijk vandaag op het ministerie van onderwijs, cul tuur en wetenschappen moest liggen, werd op koninginnedag een extra raadsvergadering be legd in Rijnsburg. Dankbaar aanvaardden raadsleden daar de steun van de ouders en ver hoogden ze voor de laatste keer die week hun financiële bijdra ge. Uiteindelijk steekt de ge meente Rijnsburg zeven jaar lang 18.000 tot 36.000 gulden in de fusie, afhankelijk van de vraag of de regel van kracht blijft dat elke gulden voor het openbaar onderwijs ook in het speciaal onderwijs gestoken moet worden. De Rijnsburgse ouders leggen zeven jaar lang 8.750 tot 17.500 opzij voor 'hun' school. HET WOORD IS AAN Kathe Ahlmann Voor mij hoeft een man zijn plaats in de tram niet af te staan. Mij volstaat het wanneer hij zijn plaats afstaat in de raad van be heer. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Feiten en meningen - Programma's Randstad Religie - Sport VANDAAG OOK TRENDSHEID PAGINA 6 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Zonnig Heldere nacht en in het zuiden kans op een mistbank Minimum temperatuur ongeveer 7 graden Overdag zonnig en droog. Mid- dagtemperatuur ongeveer 20 gra den, op de Waddeneilanden enke le graden lager Oostenwind, zwak tot matig, rond kracht 3. Tweetal schopt Hoogeveense bijna dood HOOGEVEEN ANP Een 33-jarige vrouw uit Hoog eveen is dit weekeinde door twee mannen zeer ernstig mis handeld. Volgens de politie is het een wonder dat de vrouw nog leeft. Het gewelddadige tweetal, een 19-jarige plaatsgenoot en een 18-jarige man uit Zwolle, zijn aangehouden. Zij kregen met de vrouw in een Hoog- eveens café ruzie over een be drag dat ze nog tegoed had. Na dat zij het café had verlaten, overviel het tweetal haar. De beide dronken mannen schopten langdurig en met volle kracht tegen het hoofd van de vrouw. Het zwaargewonde slachtoffer is met een ingedruk te en gebroken oogkas en neus overgebracht naar het zieken huis in Hoogeveen. Daar bleek eveneens de onderkaak te zijn losgescheurd van de bovenkaak. Ook het voorhoofd van het slachtoffer bleek ernstig toege takeld. Ze onderging een vijf uur durende operatie. HOFBURG BIER blik 0,33 liler Hoffelijk gebrouwen bier voor de laagste prijs: van £9 ELKE DAG GOED NIEUWS

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1