Zwinglibond: stoppen met 'Samen op Weg' 'Alleen het beste onderzoek blijft over' Partizanei jjü Kerk Samenleving Oud-burgemeester Cees Smal tot priester gewijd Leiden Stadsdistributiecentrum en ex-directeur komen er niet uit Goekoop streeft naar boekji met 'spelregels' voor kraker! MAANDAG 1 MEI 1995 REDACTIE DICK VAN DER PLAS, 071 -35648 BUITENLAND KORT Zalig Paus Johannes Paulus II heeft gisteren in het Noordi- taliaanse stadje Trente bis schop Giovanni Nepomuce- no De Tschiderer (1777- 1860) zaliggesproken. In de kathedraal van de stad her dacht de paus zondagmid dag het concilie van Trente, dal 450 jaar geleden (1545- 1563) het sein tot de Cont rareformatie gaf. Met concilie ontwikkelde het katholieke antwoord op de Reformatie. De nieuwe zalige is volgens de paus een man die grenzen heeft overschreden. Als zoon van een barones heeft hij verbindingen gelegd tussen verschillende sociale klassen, talen en mentaliteiten. De Tschiderer was vicaris-gene raal en hulpbisschop voor het Duitstalige deel van het aartsbisdom Trente. Vanaf 1835 was hij prins-bisschop van Trente. Homoseksualiteit Praktizerende homoseksue len maken voorlopig geen kans om te worden gewijd in de Kerk van Engeland. Dat zei de aartsbisschop van Canterbury, George Carey, afgelopen zaterdag in een toespraak tot de Anglicaanse Evangelische Vergadering. Hij weersprak geruchten dal de Kerk overweegt om haar standpunt over homoseksua liteit te herzien. Carey bena drukte dat de Kerk voorlopig niet van plan is homoseksue le relaties gelijk te stellen aan het huwelijk. Daarmee nam hij de vrees weg van een groep conservatieve evange- licalen binnen de Anglicaan se kerk, die de indruk heb ben dat de bisschoppen te toegevend zijn- ten aanzien van homoseksuele activitei ten, met name door geestelij ken. Diefstal Inbrekers hebben uit de ge bouwen van twee Vaticaanse congregaties in Rome zes 16e eeuwse beelden gestolen. Volgens het Italiaanse dag blad La Repubblica ont vreemdden zij ook geld en geheime documenten. Een woordvoerder van het Vati- caan heeft dat ontkend. „De dieven zochten duidelijk geld, maar tevergeefs", aldus Ciro Bendettini. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) tubbergen theo krabbe gpd De oud-burgemeester van Tub- bergen, drs. C.B. Smal, is afgelo pen zaterdag in de Utrechtse Catharinakathedraal door kar dinaal Simonis tot priester ge wijd. Het was een hoogst op merkelijke en zeer bijzondere priesterwijding. Smal (64) is we duwnaar en vader van drie kin deren. Vorig jaar april trad Smal terug als burgemeester van Tubbergen vanwege het berei ken van de pensioengerechtigde leeftijd. In het diepste geheim volgde Smal, die al tijdens zijn ambt als burgemeester theologie aan de Katholieke Universiteit Nijme gen studeerde, het afgelopen jaar een speciale opleiding aan het Ariënskonvikt, de priester opleiding van het aartsbisdom Utrecht. Hij vervulde zijn pasto rale stage in de Deventer paro chie van de H. Joannes Vianney. Het aartsbisdom beraadt zich op dit moment nog op de plaats waar drs. C. Smal benoemd zal worden. Binnen het aartsbisdom Utrecht is Smal geen onbeken de figuur. Als voorzitter van het dr. Schaepmancentrum in Tub bergen, een functie die hij nog steeds vervult, organiseerde hij jaarlijks de zogeheten Schaep- mandagen, waarop CDA-toppo- litici als Lubbers, Braks, Hirsch Ballin, in Twente acte de pre sence gaven. Ook binnen ande re verbanden heeft Smal zich geprofileerd als een ras-CDA'er, die zijn christendemocratische politieke overtuiging overal met verve uitdraagt. Dat Smal besloten heeft om na zijn actieve periode als bur gemeester van Tubbergen zich dienstbaar te maken binnen de rooms-katholieke Kerk is wel heel bijzonder. Moedig ook, al zal dat niet zonder problemen voor hem gepaard gaan. Zal hij er bijvoorbeeld in slagen om zijn politieke overtuiging ge scheiden te houden van zijn priesterschap, wanneer hij straks in een parochie benoemd wordt? Immers, tussen zijn poli tieke overtuiging en zijn pries terschap kunnen spanningen ontstaan, wanneer in de paro chie zich politieke en maat schappelijke vraagstukken (vluchtelingen, ontwikkelings samenwerking, vredesvraag stukken) voordoen. Het aartsbisdom Utrecht kampt al jaren met een groot priestertekort. In 1990 waren nog maar 250 priesters in het bisdom beschikbaar voor de pa rochiële zielzorg in de 365 paro chies, die het bisdom toen tel de. De aanwas van nieuwe jon ge priesters laat ernstig te wen sen over. Iedere priesterkandi daat wordt derhalve door de bisdomleiding met open armen ontvangen. Kardinaal Simonis ging zelfs zover om enkele jaren geleden bij wijze van experi ment Poolse priesters naar zijn bisdom te halen. Achteraf werd dit experiment door het bisdom als mislukt geëvalueerd. Rooseveltstraat 82 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE 071-356356 071-128030 Abonnementen Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma t/m/vr 18.00-19.30 uur Zaterdag 10.00-12.00 uur DIRECTIE B. M. Essenberg, G P Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, F. Nypels, H, G. van der Post (adjunct) Al zuil aan 071-323 5|kl3[ 023- 317 3-bul; 023- 320 2lhet 071-321 9)beu 071- 31591 PUBLIC RELATIONS W. H. C. M Steverink OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-356215 Tel dag. 9.30-11.30 uur of per post. REDACTIE G J. Visser, chef redactie nieuwsdienst/kunst H.W. van Egmond, chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindredactie regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco Hoofdredactie: ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 uur 071-356 2L M RUBRIEKSADVERTENTIES JV1 071-128030 Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 uur 071- 143 5<oEG! ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) 31,jj^u per maand (autom. betaling) per kwartaal (acceptgiro) per kwartaal (autom betaling) per jaar (acceptgiro) 071 -356356 per jaar (autom. betaling) VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) 3o!pra 87,!biec /3$,s 336) l34jUl' LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBAND WAS! Voor mensen die moeilijk lezen, slechte ogmar hebben of blind zijn (of een andere leesh^en dicap hebben), is een samenvatting van II^ regionale nieuws uit het Leidsch DagbladL.. j geluidscassette beschikbaar. Voor informal1) d 08860-82345 (Centrum voor Gesproken LcJie 2 tuur, Grave). bns N H U I Itlll BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Kralingen: L. Korevaar te Bussum. Bedankt: voor Amstelveen-Buitenvel- dert (bw.Eben Haëzer): H. Wester hout te Zeist. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Aangenomen: naar Lelystad: C.J. Harryvan te Lemele-Lemelerveld die bedankte voor Axel, voor Rotterdam- Zuid en voor Valkenburg(Z.H.) en Katwijk. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Beroepen: te Kampen: J.J. van Ec- keveld te Zeist; te Boskoop: P. Melis te Nieuw-Beijerland. Binnen vrijzinnige kringen gaan er steeds meer geluiden op om het Samen-op-Wegproces vaarwel te zeggen. Frans Brinkman, hervormd predikant en voorzitter van de vrijzinnige Zwinglibond, gaat nog een stapje verder. Hij is van mening dat hervormde vrijzinnigen wegens het SoW-proces de Nederlandse Hervormde Kerk zouden moeten verlaten. den haag. anp Leden van de Zwinglibond zou den volgens Brinkman samen met de remonstranten, doops gezinden, de Vrijzinnige Ge loofsgemeenschap NPB (voor heen Nederlandse Protestan tenbond), de Vrije Gemeenten en de Vereniging van Vrijzinni ge Hervormden een nieuw kerkgenootschap moeten vor men, los van de oude kerkver banden. Zo'n vrijzinnige kerk zou een tegenwicht moeten bieden voor 'de orthodoxe Verenigde Protes tantse Kerk die eraan komt'. De voorzitter van de Zwinglibond kan niet meer uit de voeten met het Samen-op-Weg-proces. „Men bouwt slechts voort op de orthodoxe, dogmatische tradi tie. Als je de nieuwe concept kerkorde leest, dan rijzen je de haren te berge, want er is totaal geen vernieuwing in terug te vinden. Ik word er soms moe deloos yan. Men is vastgeroest in vaststaande kaders." De vrijzinnige hervormden moeten zich losmaken van de Hervormde Kerk, 'omdat de er varing leert dat er een wezenlijk verschil is in geloofsbeleving en leven tussen orthodoxen en vrij zinnigen'. Zijn boodschap aan de kerken is ondubbelzinnig: „Werk slechts met minimale, zeer beknopte regels, als het gaat om de kerkorde. Schep een optimale geloofsvrijheid en pro beer alle vormen van vernieu wing." Algemeen secretaris Hans Klokke van de Vrijzinnige Ge loofsgemeenschap NPB onder steunt het pleidooi van Brink man. Zijn organisatie heeft er al in 1870 voor gekozen om het 'veilige hervormde nest' te ver laten. Klokke meent echter dat het beter zou zijn om niet meer over een nieuwe kerk te spre ken, maar over een geloofsge meenschap. „Wij hebben het begrip kerk al lang laten varen. Een nieuw kerkgenootschap le vert niets op. Het begrip kerk stigmatiseert alleen maar." Hoge onderscheiding voor Leiderdorper Tijdens de jaarlijkse 'lintjesregen' is de Leiderdorpse ontwikkelings- deskundige F.H.J. Mooren benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Mooren was onder meer oud-secretaris van aarts bisschop Dom Helder Camara en is de huidige particuliere secreta ris van kardinaal Arns van Sao Paulo in Brazilië. Bisschoppen roepen op tot verzoening zagreb knaschoppenconferentie in een verklaring, die het afgelopen Ter gelegenheid van de vijftigste weekeinde is gepresenteerd, herdenking van het einde van Het gaat er volgens de bis- de Tweede Wereldoorlog heb- schoppen niet zozeer om te ben de katholieke bisschoppen treuren over de slachtoffers in van Kroatië opgeroepen tot ver- de eigen gemeenschap en de zoening in het voormalige Joe- schuldigen in de andere groe- goslavië. Er moet een einde ko- pen te zoeken. „De belangrijk- men aan de vijandelijkheden ste vraag is, hoe we over de tussen Serviërs, Kroaten en slachtoffers in de andere ge- moslims. meenschappen treuren en onze Dat schrijft de Kroatische bis- eigen schuld kunnen toegeven." ONGEVALLENDIENST min geva Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en var^vezj woensdag 13.00 t/m vrijdag 13 00, woensdag 13 00 uur (Diaconessenhu en dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. plaa BEZOEKUREN min} DIACONESSENHUIS (tel. 071-178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19 00-19 45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling. buiten de gewone bezoektijden, voor pa ners bovendien van 10.30-11.15 uur en van 19.45 - 21.00 uur u Special Care Unit: 10.30-11 00 uur, 15.00 - 15.30 uur en 19.00-19.30 uur| na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende pleegkundige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klasse II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot 21 uur). Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 uur i 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 01720-63131): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur. 19.00-20.00 leen Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitsluit* voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en oorh kunde en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur: oogheelkundt m heelkunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15-! uur: babyzaal en boxenafdelingi volgens afspraak. 1 -, klasi CHEF HENNY VAN EGMOND, 071 -356414, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071-35Ö Professor Van Raan licht Rijksuniversiteit Leiden door leiden caroline van overbeeke Echt slechte onderzoeksgroe pen bestaan niet meer, zegt hij. „Maar er zijn altijd wel krochten en spelonken waar de bezem doorheen moet." Professor dr. A. van Raan is niet de meest po pulaire wetenschapper van de Rijksuniversiteit Leiden. De hoogleraar gaat dé komende maanden de kwaliteit van het onderzoek van de acht facultei ten systematisch doorlichten. Op verzoek van het college van bestuur. En niet iedere onder zoeker zit daarop te wachten, weet hij. Deze zomer krijgt de Leidse hoogleraar in Chicago een hoge internationale onderscheiding voor zijn werk. Maar de analy ses van zijn onderzoeksgroep, het Centrum voor Weten- schaps- en Technologiestudies, liggen gevoelig in de weten schappelijke wereld. Van Raan bekijkt hoe vaak een bepaald artikel sinds zijn publikatie door anderen is geciteerd. Hoe vaker dat gebeurt, hoe groter volgens hem de kans op kwaliteit. Deze methode, de citatie-analyse, is omstreden. Van Raan: „De kwaliteit van onderzoek is moeilijk meetbaar. Maar de internationale invloed van een publikatie kun je wel berekenen. Als iemands werk vaak wordt geciteerd door an deren. zegt dat ook iets over de kwaliteit." Van Raan gaat ervan uit dat een onderzoeker zijn bevindin gen geregeld in internationale tijdschriften publiceert. „Als dat onderzoek echt iets voorstelt, zullen andere wetenschappers daarop voortborduren. Zij zul len naar dat eerdere werk ver wijzen in hun eigen publikaties. Dat blijkt uit citaten in litera tuurverwijzingen. Met onze sta tistische methoden kunnen we de citatie-score van een onder zoek uitrekenen." Van Raan maakt daarbij ge bruik van een omvangrijk com puterbestand van het Instituut voor Wetenschappelijke Infor matie in Philadelpia. Hier wor den alle citaten uit zo'n 4000 in ternationale wetenschappelijke tijdschriften opgeslagen en be waard. Dat komt neer op een miljoen publikaties per jaar waarvan 20.000 Nederlandse. Van Raan: „Mei die citatie-in- Keijser wil vonnis van rechter over ontslag leiden. aad rietveld Meer dan zes weken praten hebben de BV Stadsdistributiecentrum (SDC) Leiden en zijn ontslagen directeur E. Keijser geen stap nader tot elkaar gebracht. De advocaat van Keijser heeft rechtbankpresident B. Punt, die begin maart in een kort geding de partijen terugstuur de naar de onderhandelingstafel, gevraagd als nog vonnis te wijzen. De directeur vecht zijn ontslag aan. De aandeelhouders van het SDC zetten in de cember van het vorig jaar Keijser buiten de deur, omdat hij niet met hen zou communice ren en met zijn emotionele uitbarstingen de sfeer binnen de BV zou bederven. Dat voor het distributiecentrum in Roomburg - bedoeld om de hoeveelheid bezorgend vrachtverkeer in de Leidse binnenstad terug te brengen - na drie jaar voorbereidingen nog geen paal is gesl deed de positie van Keijser ook geen goed. Keijser eiste in kort geding intrekking van zifj ontslag. Mochten de aandeelhouders van hl SDC vasthouden aan hun besluit dan wil de el directeur een schadevergoeding van 1,7 miljo# gulden. Dat zou de nekslag zijn voor het SD^ent dat van het startkapitaal van 310.000 gulden nü|en c maar 40.000 gulden in kas heeft. j|ercje Dat was de voornaamste reden voor rechtfc Punt om niet direct een uitspraak te doen f kort geding. „Het is moeilijk om voor u iets I doen", zei Punt. Het is allemaal al zo'n prf bleem. En ik sluit niet uit dat dit ontslag 1 SDC veel geld gaat kosten. Punt moet nu toch een uitspraak doen in 1' door Keijser aangespannen kort geding. Hij doj dat vermoedelijk deze week. Prof. dr. A. van Raan: „De kwaliteit v dex kunnen wij de internationa le invloed meten van onderzoe kers, vakgroepen, universiteiten en landen. Dit bestand is dan ook het meest gehate ter, we reld. Het geeft heel wat rode oortjes." Van Raan beseft dat er adders onder het gras zitten. „Een sterrenkundige publiceert veel vaker in een internationaal tijdschrift dan een Neerlandi cus. Juristen en onderzoekers van de letterenfaculteit publice ren minder in vakbladen: zij schrijven vaker een boek of houden een lezing. De invloed van hun werk is daardoor voor ons niet zichtbaar. Maar dat zegt natuurlijk niks over de kwaliteit van dat onderzoek." De zogeheten harde weten schappen als natuurkunde en geneeskunde 'scoren' in het al gemeen hoger in internationale tijdschriften dan de zachte we tenschappen zoals letteren. Van Raan betreurt dat. „Ais weten schapper moet je je toch steeds afvragen: waarom doe ik onder zoek? Je wilt de wereld toch la-, ten weten waarmee je bezig bent: je moet je resultaten kun nen présenteren aan anderen. Als je dat niet kunt. dan doe je het niet goed. De tijd van de geiteharen sokken is voorbij. Je ziet gelukkig een kentering in de sociale wetenschappen: de laatste tien jaar is het aantal Ne derlandse publikaties ruim ver viervoudigd." Wereldtop Niet iedere wetenschapper is het met Van Raans gedachten- gang eens. Voor een socioloog die onderzoek doet naar een achterstandsbuurt in Leiden, ligt een publikatie in een Ameri kaans tijdschrift niet voor de hand. Van Raan vindt dat onzin. „Als een onderzoek werkelijk iets voorstelt, dan moet je daar internationaal mee naar buiten komen. Of het nu een wiskun dig onderwerp is of een sociolo gisch onderzoek: de uitkomsten ervan moeten zichtbaar zijn. Waarom zou een onderzoek naar een Leidse wijk niet inte ressant kunnen zijn voor een Amerikaanse socioloog? In Amerika heb je toch ook achter standswijken. Het is niet goed om je als wetenschapper alleen tot je eigen land of streek te be perken." Leiden heeft niets te vrezen van zijn onderzoek, zegt Van Raan. „De universiteit behoort tot de wereldtop, daarover is geen twijfel mogelijk. De kwali teit van het Nederlandse weten schappelijk onderzoek ligt so wieso boven het wereldgemid delde." Maar er zijn altijd zwakke plekken. „Voor de universiteit is het in tijden van bezuinigingen goed om te weten waar haar kroonjuwelen zitten. Juist nu wordt het steeds belangrijker om met goed onderzoek inter nationaal sterk voor de dag te komen. Er komt zwaar weer voor universiteiten. Alleen het beste onderzoek zal overblij ven." leiden loman leefmans Wanneer mag een pand worden gekraakt en wanneer mag de politie overgaan tot ontruiming? De wirwar aan juridische richt lijnen op dit gebied zijn voor le ken dusdanig onduidelijk dat burgemeester C. Goekoop het idee heeft geopperd om een spelregelboekje voor kraakac- ties in 'gewone-mensen-taal' te laten opstellen. Gemeentelijk jurist J. Olivier is bezig met het schrijven van een kraaknota. Hierin staat on der meer een klein, historisch overzicht van de tientallen kraakacties in Leiden in de afge lopen twintig jaar. Verder staan in de nota de huidige bepalin gen uitgelegd over huisvrede breuk, hygiëne, woonruimtever deling, brandveiligheid, eigen domsrecht en andere aspecten die bij kraken om de hoek ko men kijken. Zo is het bijvoorbeeld niet zo dat een pand niet meer mag worden ontruimd als krakers eenmaal een etmaal aanwezig zijn. Dit in tegenstelling tot wat algemeen werd aangenomen. Het verschil is alleen dat wan neer krakers 24 uur in een ge bouw zitten, voor een ontrui ming toestemming nodig is van een hulpofficier van justitie. „Maar kraken op zich is geen strafbaar feit, er zitten alleen al lerlei mitsen en maren aan", al dus Goekoop. De burgemeester kent een paar goede en een paar slechte voorbeelden van Leidse kraak acties. De X aan de Haarlem merstraat en de oude ambal school aan de Haagweg tol volgens hem aan hoe een dat al is opgegeven, toch I een zinnige bestemming J Daar tegenover staan kraal ties in het huidige dierenjf aan de Kenauweg - waar C krakers voor duizenden gull schade werd aangericht - oude fabriek aan de Lair markt, waar bij de vooman Engelse krakers zeer onhygj sche toestanden heersten. Naar verwachting kom definitieve versie van kraaknota dit najaar uit. Da wordt gekeken of de nood bestaat voor het idee van koop om een 'spelregelbo op de markt te brengen 22.00 uur Nederland 1 Dramaserie over h! verzet in Noord-Limbu' t'ngst

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 10