Philips Terneuzen stuurt helft personeel de laan uit Binnenland toute Amsterdam - Utrecht ™>ver spoor en weg verbeterd Bommelding legt ministerie lam 'Maffia weren bij aanpak Rotterdamse havengebied' 2B1 doet proef met databank aanranders en verkrachters Toerist ondervindt alleen voordeel van samengaan ITERDAG 29 APRIL 1995 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD GeasS' prinses Juliana morgen 86 jaar Iaarn Prinses nil ia na wordt horgen 86 jaar ud. Zij viert haar erjaardag in he lheiden kring, aar schoonzoon (ieter van Vol- •nhoven, de :htgenootvan [rinses Margriet, rordt morgen 56. Imdat 30 april zondag valt, ïordt overal in [et land vandaag [oninginnedag tvierd. Koningin leatrix, die zelf [p 31 januari 57 lar werd, viert [e dag in Zuid- imburg. FOTO ANP Files en ongelukken bij begin vakantie riebergen» Het begin van de meivakantie en enkele ongelukken ;idden gisteravond tot meer en langere files. Tegen vijf uur tonden er 25 files met een totale lengte van 130 kilometer. Rond even uur waren de meeste opgelost. De politie verwacht ook andaag op verschillende plaatsen grotere drukte. Dat is onder 'neer het geval in Amsterdam en Utrecht waar op Koninginne- ag traditioneel vrijmarkten worden gehouden. Ook in Zuid- imburg, waar het koninklijk paar op bezoek komt, wordt drukte erwacht. ^og één Molukker in voorarrest ien haag De 38-jarige Molukker die dinsdag door de Haagse lolitie werd gearresteerd tijdens de rellen met Molukkers in Den laag, wordt beschuldigd van poging tot doodslag en/of zware lishandeling. Zijn proces dient op 2 juni voor de rechtbank in )en Haag. De rechter-commissaris heeft gisteren besloten de nan langer in voorarrest te houden. Zes andere Molukkers wer- len gisteren vrijgelaten maar zijn wel gedagvaard. Zij worden r leschuldigd van openlijke geweldpleging tijdens de korte golf an vernielzucht door ongeveer tweehonderd Molukkers bij de iering van de proclamatie van de RMS. Jitstel in strafzaak Ajax-supporters hünchen Twee Ajax-supporters blijven voorlopig in voorarrest man de Stadelheimgevangenis in München. De Duitse officier van ustitie weigert haast te maken met de behandeling van de straf- aken. De twee, een 29-jarige man uit Amsterdam en een 22-ja- ige man uit Utrecht, werden voor aanvang van het duel Bayern /lünchen Ajax op 5 april opgepakt op verdenking van ge weldpleging. De Amsterdammer moet 3 mei voorkomen; de Jtrechtenaar moet op 22 juni voor de meervoudige raadkamer un [an de rechtbank verschijnen. Hij wordt verdacht van het stelen [an een T-shirt en van geweldpleging bij zijn aanhouding. Daar- )ij zouden agenten zwaargewond zijn geraakt. Op dit misdrijf taat een celstraf van één jaar. *Als Ajax speelt, zwijgt politiek rinpEN haag» Het raderwerk van de overlegeconomie staat op 24 nei stil. De finale van de Champions League tussen>AG Milan en ziel ijax zorgt ervoor dat er die dag in elk geval geen overleg is tus- >en kabinet, werkgevers en werknemers. Zowel in kabinet, orga- ïisaties van werkgevers als vakbonden zitten voldoende Ajax- en 'oetbalaanhangers om op de voorgestelde dag het overleg maar iet overleg te laten en af te reizen naar Wenen of voor de buis te ;aan zitten. Een alternatieve datum is nog niet geprikt. 'froject kost ruim twee miljard e weg- en spoorverbinding ssen Amsterdam en Utrecht ordt verbeterd. Dat heeft het ibinet gisteren besloten. De loorlijn wordt verdubbeld laar vier sporen) en er komt in directe spoorverbinding iet Schiphol. De rijksweg A2 :ijgt er twee rijstroken bij. De isten voor dit project zijn ruim vee miljard gulden. De verbinding tussen de oofdstad en Utrecht wordt lornamelijk verbeterd om :hiphol en het gebied rond het oordzeekanaal beter bereik- tar te maken en de dagelijkse es te verminderen. Op voor- el van de ministers Jorritsma 'erkeer) en De Boer (milieu) ordt begonnen met de uitbrei- ing van de railverbinding, op- it zoveel mogelijk personen n haag gpd Bonden geschokt en bereid tot actie voor behoud arbeidsplaatsen Bij Philips Terneuzen (Philips Lighting) verliezen 340 van de 670 werknemers hun baan als gevolg van een reorga nisatie. Tot 1 april 1996 vallen er geen gedwongen ontsla gen. Of die ook na dat tijdstip zijn te voorkomen, is on duidelijk. Philips heeft dit gisteren tegen personeel, vak bonden en ondernemingsraad gezegd. Enkele dagen eer der maakte Philips uitstekende winstcijfers bekend. terneuzen anp-gpd Nederlandse en Belgische vak bonden (Philips Terneuzen heeft ook Belgische werkne mers) hebben geschokt gerea geerd op de mededeling. „Het staat als een paal boven water dat we dit niet zonder slag of stoot accepteren", aldus J. Jongejan van de Industrie- en Voedingsbond CNV. De bonden rioemen de plannen 'onfatsoen lijk'. De werknemers van Philips Terneuzen hebben gisteren ge laten en verslagen gereageerd op de voorgenomen afslanking. De bonden zien het als hun eerste taak onderhandelingen met de Philips-directie te begin nen en de consequenties van de plannen aan te vechten. Daarbij staat behoud van de bestaande werkgelegenheid in Terneuzen voorop. Jongejan: „Als we die doelstelling niet halen, rest er maar één middel: de bal kei hard terugspelen." De bond voorziet op Termijn algehele sjpiting van.het bedrijf. De goe de winstcijfers maken het vol gens de bonden des te treuriger, omdat er geen sprake is van een noodsituatie. Philips denkt daar anders over. Het mes gaat in de Ter- neuzense vestiging om beter ge wapend te zijn tegen de toene mende concurrentie op de we reldmarkt in compacte fluores centielampen (spaarlampen). Het Philips-aandeel in die markt (nu 36 prdfcent) groeit nog steeds, maar de concurren tie (Osram, General Electric en Siemens) eveneens. Kort gele den vestigden de concurrenten zich in lage Ionen-landen in Azië en Oost-Europa, waardoor zij kunnen produceren tegen beduidend lagere kosten. Phi lips ziet zich genoodzaakt om nu maatregelen te nemen om de concurrentieslag in de toe komst aan te kunnen. Het concern wil dat doen door de produktie van spaar lampen over te hevelen naar fa brieken waar de loonkosten aanzienlijk lager zijn dan in Ne derland en waar ook materialen goedkoper kunnen worden in gedacht. Daarbij gaat het om bijvoorbeeld Polen - waar een deel van de Terneuzense pro- duktielijnen al naar verdwenen zijn - China en India. Hiermee overstappen van de auto naar de trein. Ook het goederenver voer kan door de capaciteitsuit breiding gemakkelijker over het spoor plaatsvinden. De verbreding van het spoor kost ongeveer 1,3 miljard gul den. Daaronder valt ook een rechtstreekse verbinding tussen Utrecht en Schiphol via de nieuw aan te leggen 'Utrecht- boog'. Treinreizigers moeten nu nog overstappen in Duiven- drecht. Naar verwachting kan in 1997 met de aanleg begonnen worden. In 2003 zal het spoor klaar kunnen zijn. De rijksweg tussen de twee steden wordt uitgebreid met twee rijstroken, zodat er in beide richtingen vier banen beschikbaar komen. De kosten hiervoor bedragen 960 miljoen gulden. Naar verwach ting zal in 2002 begonnen wor den aan het karwei. den haag Een brandweervouw wacht bij het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag af of zij nog in actie moet komen. Het ministerie is giste ren bijna tweeëneenhalf uur ontruimd geweest na een bom melding. Die kwam kort na twaalf uur bij het ministerie bin nen. Volgens de politie kwam de boodschap neer op: binnen een half uur ontploft een bom. De beveiliging van het gebouw nam de melding serieus en stuurde minister Van Mierlo en zijn ambtenaren naar buiten. De politie heeft geen explosieven gevonden. In het gebouw, bij genaamd de apenrots, werken doorgaans 1.800 mensen. Vol gens een woordvoerder waren van hen tijdens de melding en kele honderden aanwezig. Om half drie gaf de Haagse politie het gebouw weer vrij. De politie zegt te weten wie de melding heeft gedaan, maar wil daarover geen informatie geven. FOTO ANP ED OUDENAARDEN Politie bepleit screenen bedrijven Rotterdamgpdpen en geld wit te wassen." De politiechef trekt de parallel met Amerika en Italië. „Daar zijn he le sectoren in handen van de georganiseerde criminaliteit. Een gewaarschuwd man telt voor twee." Met de uitbreidingsplannen voor de Rotterdamse haven is volgens Noordzij een bedrag van honderd miljard gulden ge moeid. „Afgaande op het I la- venplan 2010 en Delta 2000-8 neemt de overheid daarvan vijf tien procent voor haar reke ning." Eerder werden bij de aanbesteding van de Amster damse metro en de Kop van Zuid maatregelen genomen om infiltratie van criminelen te voorkomen. „Met alle respect voor de Amsterdamse metro en de Kop van Zuid," zegt Noord zij, „maar dit zijn slechts kleine projecten in vergelijking met de Rotterdamse haven. Bij het aanbesteden van de grootschalige uitbreiding van het Rotterdamse havengebied moet de overheid alle bedrijven screenen op criminele antece denten. Dat stelt commissaris A. S. Noordzij, chef van de Rot terdamse Rivierpolitie en lid van het Platform Criminaliteits beheersing. Door uitvoerig antecedenten onderzoek wil Noordzij de maf fia buiten de deur houden. „Er zijn symptomen die erop wijzen dat het fout kan lopen," zegt de commissaris. „We hebben nu nog geen indicaties dat de geor ganiseerde criminaliteit is geïn filtreerd in de 'bovenwereld', maar we moeten wel er wel alert op blijven. Mensen met een crimineel vermogen heb ben behoefte aan aanzien en macht. Dat kun je verkrijgen door legale bedrijven op te ko- Een Vlaamse werkneemster van Philips Terneuzen kan haar tranen niet bedwingen als ze hoort dat meer dan de helft van het personeel wordt ont slagen. FOTO ANP RUBEN SCHIPPER zijn 280 arbeidsplaatsen ge moeid. Philips wil de activiteiten op het gebied van lage druk gas ontladingslampen concentreren in Roosendaal. Dit houdt in dat de research-afdeling uit Ter neuzen verdwijnt en daarmee zestig arbeidsplaatsen. Philips denkt de helft van het personeel van de T erneuzense afdeling in Roosendaal te kunnen herplaat sen. De hoog gemechaniseerde produktie van bepaalde types electronische lampen en star ters blijft in Terneuzen geves tigd, mits de afdeling goed blij ven draaien. Volgens locatiemanager J. van der Ster van Philips Terneuzen hebben verschillende bedrijven belangstelling getoond voor vestiging op het terrein van Phi lips. De directie hoopt dat gega digden bereid zijn Philips-per- soneel over te nemen maar de bonden betwijfelen dat. OPLOSSING PAASPUZZEL haarlem/leiden De afgelopen week zijn we letterlijk bedolven onder de oplossingen van onze jaarlijk se paaspuzzel. De meeste puzzelaars slaagden erin de juiste woorden van het kruis woordraadsel te vinden. De oplossing luidde: 'Een ramp biedt de gelegenheid om moed te tonen'. De winnaars van een VW- bon van f50,- zijn: M. Rozemeijer, van Dalenlaan 35, Santpoort-Zuid; A. M. Bakker, Esdoornstraat 20, Haarlem; Buddelmeijer, Reigerstraat 7, Haarlem; M. Dijkman, Hollandse Tjalk 5, Velserbroek; I. T romp, Rijks straatweg 73, Bennebroek; S. L. van Kerkhof, Woestduin- weg 4, Vogelenzang; P. R. O. Frick, Oranje Nassaulaan 112, Overveen; J. C. van Lieshout, C. van Spaarnwoudestraat 48, Spaamdam; R. Braas, Kor- tenaer 3, Hillegom; M. van Vliet, Frans Naereboutstraat 45, IJmuiden. J. W. van der Kraan, De Zeven Provinciën 121, Voorschoten; A. Mooije- kind, Zeekoet 7, Noordwijk; R. van Diemen-de Jong, Wei- poortseweg 60A, Zoeterwou- de; L. G. van Diemen, v.d. Vlugtpark, Lisse; W. van Leeu wen, Margrietstraat 11, War mond; L. Huijgen, Collegian- lenstraat 51, Rijnsburg; R. Meijer-Eikelenboom, Lan dauer 5, Sassenheim; P. v/d Plas, Sterkenburg 39, Alphen a/d Rijn; T.H. Wisse, Telders- kade 12, Leiden; A. Romein, Albatrosstraat 8, Leiderdorp. Innen gestolen betaalkaarten valt onder inkomen TNO kan illegaal hormoon in vlees zeker opsporen den haag anp den haag gpd 'oornhert-Iiga vreest misbruik van genetische informatie Bundeling Arke en Hl zal prijzen drukken en haag gpd Naast DNA-informatie, vingerafdrukken en personalia zou in het archief ook de werkwijze van de daders opgeslagen moeten worden. In Ca nada zijn daar volgens de CRI bij de opsporing 'zeer goede resultaten' mee geboekt, omdat ze denmisdrijven meermalen volgens hetzelfde sce nario gepleegd worden. Het ministerie van justitie heeft geen proble men met de CRI-databank. De Coornhert-liga, de vereniging van strafrechthervorming, maakt zich wel ernstige zorgen over de zeden-databank. „Met name genetisché informatie is zeer privacy gevoelig. Je moet beducht zijn op de kans op mis bruik. Wat gebeurt er als de erfelijke-informatie breder beschikbaar komt, of ook in handen valt van bijvoorbeeld verzekeringsmaatschappijen?' Veldman wijst er wel op dat in rechtzaken DNA-materiaal als geldig bewijs wordt geaccep teerd. „Daar zijn we niet tegen, want je kunt met een druppel bloed ook je onschuld aantonen." rob van den dobbbelsteen Het onderbrengen in één houd stermaatschappij van Holland International en Arke zal de toe rist alleen maar voordelen bie den. Dat is zowel de mening van de belanghebbenden als van de Consumentenbond. Ook vliegmaatschappijen en accommodatieverschaffers me nen dat toeristen gebaat zullen zijn bij het feit dat de twee grootste reisorganisaties van Nederland straks verder zullen gaan onder ae paraplu van Tu- ristik Union International (TUI). TUI, al voor veertig procent eigenaar van Arke, maakte woensdag bekend dat het een belang heeft verworven van 91 procent in Holland Internatio nal. Als het grootste reisconcern van Europa straks ook de reste rende aandelen van Arke (nu nog in portefeuille van oud-di recteur Ferdinand Franse) in haar bezit zal hebben, ontstaat een reisgigant met een omzet van 10 miljard gulden. Bij elkaar vervoerde het trio vorig jaar 6 miljoen reizigers en „je kunt op je vingers natellen", aldus direc teur Martin Schroder van lucht vaartmaatschappij Martinair deze week, „dat die drie samen zo'n enorme inkoopcombinatie zullen gaan vormen dat de prijs van de vliegtuigstoelen flink on der druk zal komen te staan." Hetzelfde geldt voor andere transportmiddelen "en allerlei accommodatievormen, zoals hotels, appartementen en bungalows. Hoewel de partijen bij het openbaar maken van de overeenkomst benadrukten dat er niet getornd zal worden aan het zelfstandig opereren van zo wel Holland International als Arke, mag worden aangenomen dat op bepaalde terreinen toch een grote mate van samenwer king zal worden doorgevoerd. Niet alleen op inkoopgebied maar ook in de sector dienstver lening. De nieuwe combinatie moet bijvoorbeeld in staat wor den geacht het aantal hostessen in zelfs 'kleine' bestemmingen fors uit te breiden. Vrees dat de nieuwe combi natie zó'n macht krijgt dat het in de toekomst zelf de prijs van de reizen zal kunnen bepalen, is er nauwelijks. Nederland kent zo'n tweehonderd grotere en kleinere touroperators die zo wordt door onder meer de Con sumentenbond onderschreven voor voldoende tegengas zul len zorgen. 'Aan de andere kant moet worden vastgesteld dat Arke en Holland International al enige jaren bezig zijn zich belangen te verwerven in middelgrote, spe cialistische touroperators, zoals Isropa (Hl) en Kras (Arke). Po gingen die Holland Internatio nal in het werk stelde om Vrij Uit (Neerlands grootste autova kantie-verkoper) te kopen, lie- Een dief die in 19Ö9 gestolen gi robetaalkaarten een jaar later verzilverde in Zuid-Frankrijk met vervalste giropasjes, is door de belastinginspecteur terecht aangeslagen voor 'andere in komsten uit arbeid'. Dat heeft het gerechtshof in Den Haag bepaald in het beroep tegen de aanslag. De fraudeur is inmid dels wel veroordeeld wegens valsheid in geschrifte en heling. De inspecteur heeft de ver oordeelde, die als inkomen slechts een uitkering van de so ciale dienst van 14.600 gulden opgaf, een naheffing over een belastbaar inkomen van nog eens 57.707 gulden opgelegd. Dat in de wetenschap dat hij ze ker 50.000 gulden heeft opgeno men met 119 in Frankrijk en Spanje verzilverde betaalkaar ten, afkomstig van een diefstal van een partij poststukken. In de raming zitten enkele schoon heidsfoutjes, maar het is de ver oordeelde zelf die moet aanto nen dal het minder is geweest (omkering bewijslast), zegt de belastingrechter. In april 1990 werd een bende opgerold met eveneens een Spaanse connectie. Een leider van de bende werd gearresteerd toen hij in Nederland een partij gestolen girobetaalkaarten en cheques met een waarde van 180.000 gulden kwam ophalen. Deze zaak was zo omvangrijk, dat Spaanse banken Nederland se cheques van toeristen begon nen te weigeren. pen tot nu toe echter op niets uit. Was de Rijswijkse tourope rator daqr wel in geslaagd, dan had de nieuwe TUI-combinatie bijna de helft van de hele Ne derlandse toeristische markt in handen gehad. Een partij die de ontwikkelin gen met angst en beven tege moet ziet, is de reisagent. De nieuwe combinatie is niet al leen in staat nog meer te knab belen aan de commissie die zij mogen berekenen (circa 10 pro cent); daar komt nu ook nog eens de moordende concurren tie bij van de zich sterk ontwik kelende reisbureau-ketens van zowel Holland International als Arke. Gezien het succes van de ze 'retail-sectie' ligt het in de verwachting dat het aantal reis bureaus dat de naam Arke of Holland International zal dra gen, in de toekomst zeer sterk zal stijgen. TNO Voeding in Zeist heeft een waterdichte methode ontwik keld waarmee illegale groeimid- delen in vlees kunnen worden opgespoord. Dankzij het sys teem zijn zelfs nieuwe hormo nen ontdekt, die voorheen niet bekend waren. De methode wordt inmiddels met succes toegepast in de Nederlandse kalverseclor. Ook vanuit het buitenland is er belangstelling voor. De overheid klopte in 1990 bij TNO aan, om een sluitend sys teem te ontwikkelen waarmee het gebruik van illegale groei- middelen kon worden bewezen. In overleg met de Produkt- schappen voor Vee, Vlees en Ei eren werd de Stichting Kwali teitsgarantie Vlees Kalverseclor (SKV) opgericht. De SKV con troleert Nederlandse kalvermes- ters steekproefsgewijs. TNO is dankzij het nieuwe systeem in staat de 20.000 tot 30.000 mon sters allemaal te bekijken en on omstotelijk aan te tonen of en welke illegale hormonen zijn gebruikt. De methode bestaat uit ver schillende onderdelen, die ver lopen van grof naar steeds ver fijnder onderzoek. Maar al bij de eerste stap wordt vastgesteld of er illegale hormorien in het spel zijn. Kay Waterreus, woordvoerder van TNO Voeding, benadrukt het belang van de honderd pro cent garantie. „Voorheen be stond er geen waterdichte me thode en was het moeilijk om de rechtbank een sluitend be wijs te geven. Nu is het heel eenvoudig. Wanneer het onder zoek een positieve uitslag geeft zijn er groeihormonen ge bruikt". Er zijn inmiddels al be hoorlijke boetes uitgedeeld aan kalvermesters die over de schreef zijn gegaan. Honderdduizend bezoekers bij KoninginneNach den haag gpd Ruim honderdduizend bezoe kers hebben de Haagse Konin ginneNach tot een groot succes gemaakt. „Het is nu al veel drukker dan vorig jaar", meldde hoofdinspecteur K. Zandberg en van politie Haaglanden rond middernacht temidden van het feestgedruis. Vooral de optre dens van Jan Akkerman, The Hoax en Van Dik Hout trokken veel publiek. Rory Block uit de Verenigde Staten viel wegens ziekte uit. Vandaag treden nog de 'kinderrockband' de Creche Band, Jasmin Y las siete Poten- cias en De Gigantjes op. igïïSi

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3