'Bevrijdingsdag tekent democratie' 'DODENHERDENKING HANDHAVEN' ZATERDAG 29 APRIL 19| Viering bevrijding nu en in de toekomst Dodenherdenking nu en in de toekomst niet/geen mening Duitsers uitnodigen op het bevrijdingsfeest niet/geen mening Duitsers uitnodigen op de dodenherdenking IMmnHhWAWlgaa Natuurlijk, de onderzoekers van bureau Solution wisten vooraf dat de Tweede Wereldoorlog een beladen onderwerp is. Maar dat een on derzoek naar de zin van de viering van bevrij dingsdag en dodenherdenking vijftig jaar la ter bij mensen nog zó veel emoties kan op roepen, heeft hen verrast. De vragen maakten emotionele antwoorden los. En soms meer. Mensen wilden hun verhaal kwijt. De pijn en het verdriet van zich afpraten. Of uiting ge ven aan hun angst voor herhaling van de ge beurtenissen. „Gedurende dit onderzoek is ons, door de verhalen van sommige mensen aan de tele foon, eens te meer duidelijk geworden wat de oorlog heeft teweeggebracht", zo blikken Emiel Hop en Denis Slootman van Solution terug op een opdracht die achteraf veel meer inhield dan een routine-onderzoek. „Uit ons onderzoek is eens temeer duide lijk geworden dat de Tweede Wereldoorlog bij heel veel mensen diepe wonden heeft achtergelaten", aldus Hop. „Als jongere kun je je dat niet voorstellen. Zeker bij de vraag welke betekenis dodenherdenking en bevrij dingsdag nog hebben, wilden veel oudere mensen hun verhaal kwijt. Een keer hebben we iemand huilend aan de telefoon gehad." Zin en betekenis De aanleiding voor het opinie-onderzoek van deze krant, was dat met name jongeren steeds vaker opperen dat de dodenherden king en het vieren van de bevrijding een hal ve eeuw na afloop van de Tweede Wereldoor log onderhand mooi genoeg zijn geweest. Maar misschien vinden ouderen dat de jon gere generatie meer respect moet tonen voor de traditionele viering. Of zouden zowel jon geren als ouderen meer gediend zijn met een ombuiging van dodenherdenking en festivi teiten? Bijvoorbeeld: een algemene herden king van het feit dat we in een vrij land leven. De gruwelijkheden var oorlog zouden daarin e sche betekenis houden. Aan een dwarsdoorsnede van de bevolking in deze regio vroeg Solution naar de zin en betekenis die dodenherdenking en het vieren i de Tweede Wereld en blijvende symboli- van de bevrijding vandaag dt dag nog heb ben. Ook werd geïnformeerd naar mogelijke angst voor herhaling van oorlogsgeweld in Nederland en gevraagd of de Duitsers bij do denherdenking en bevrijding welkom zijn. Dat leverde meer op dan een reeks droge percentages. De onderzoekers voegden er een indringende bloemlezing aan toe van persoonlijkeontboezemingen. De vraagstelling: Mag de viering van bevrij dingsdag de komende jaren op dezelfde ma nier plaatsvinden, of mag bevrijdingsdag wat u betreft worden afgeschaft, of op een andere manier worden gevierd? Hierop antwoordde 75 procent dat de viering van bevrijdingsdag moet blijven. Daarbij merkten ondervraagden op: 'Handhaven. Ze ker iets dat nooit vergeten mag worden', 'Blij ven vieren. Als dank aan onze bevrijders', 'Het tekent de waarde van een democratie'. Slechts 7 procent is voor complete afschaf fing: 'Het interesseert me geen reet' - 'De meeste mensen hebben er lak aan' - 'Sta er niet bij stil'. 'Nooit afschaffen' Over dodenherdenking zijn de ondervraag den nog positiever: 84 procent vindt dat deze in dezelfde vorm mag blijven bestaan: 'Als herinnering dat het uit de hand liep, als les' - 'Symbool tegen racisme'. Enkelen benadruk ken dat de herdenking nooit mag worden af geschaft en dat deze strikter door iedereen moet worden nageleefd. Taxi's en buschauf feurs dienen te stoppen en iedereen dient stil te zijn. Slechts 5 procent wil afschaffing: 'Hy pocriet: er is nog zoveel ellende'. Viering van bevrijdingsdag op een andere manier wil 14 procent. Dat varieert van fees telijker of uitbundiger, tot om de vijf jaar of meer gericht op een toekomst zonder racis me en discriminatie: 'Besteed ook eens aan dacht aan Indonesië' - 'Oppassen voor her haling'. Ook werden suggesties gedaan de viering naar Europees niveau te tillen of zelfs meer landen in de rest van de wereld erbij te betrekken. Hop: „Eenderde van de ondervraagden was 18 tot 35 jaar, eenderde 36 tot 55 jaar en eenderde ouder dan 56 jaar. Opvallend is dat in elk van deze groepen die 75 procent voor standers te vinden zijn. Wel is het zo dat het gaat om bevrijdingsdag zoals men die zelf beleeft. Dat kan voor een aantal mensen ook gewoon een lekkere vrije dag betekenen. Ook de zeven procent die voor afschaffing is ligt verdeeld over alle leeftijdsgroepen." De vraag 'Welke betekenis heeft bevrij dingsdag voor u?' bevatte zoals verwacht vooral voor oudere mensen een emotionele lading. Hier komen wel verschillen tussen de leeftijdsgroepen aan het licht. Voor slechts een op de vijf mensen in de leeftijd van 36 tot 56 neemt de betekenis af: 'Toen was de ge dachte: nu wordt alles beter; toch heeft het niet gebracht wat wij verwachtten' - 'Teveel poespas' - 'De meeste mensen hebben er lak aan'. Van de jongeren (18 tot 35 jaar) zegt 33 procent bevrijdingsdag minder belangrijk te vinden: 'Over de hele wereld is het oorlog: heeft dus geen betekenis.' Emiel Hop: „De emoties waren natuurlijk vooral merkbaar bij de ouderen die de oorlog nog hebben meegemaakt. Toch zegt de mid delste leeftijdsgroep, voor wie die oorlogsbe leving niet geldt, de mening van de ouderen te respecteren. De jongeren tonen wat dat betreft meer afstand. Duitsers... Jongeren hebben minder moeite met het uit nodigen van Duitsers om bevrijdingsdag mee te vieren dan ouderen. Gemiddeld wil 53 pro cent van de ondervraagden daar wel aan uit oogpunt van het streven naar vergeving en vrede. Deze overtuiging komt overeen met de politieke voorkeur van de ondervraagden. Voorstanders van de Duitse aanwezigheid bevinden zich vooral onder D66-aanhangers die over het algemeen jong zijn. De onder vraagde ouderen, die zich tegen de komst van Duitsers tonen, stemmen veelal CDA. Ook bij deze vraag openbaarde zich de ge ladenheid van het onderwerp. „Zij zijn toch niet bevrijd, ze zijn zelf de veroorzakers", werd vaak gezegd. Iemand merkte op: „Hoe kun je nou je eigen afgang vieren?". Op dodenherdenking zijn de Duitsers min der welkom dan op bevrijdingsdag. Qua poli tieke voorkeur is het beeld niet anders. Voor standers noemen vrede en vergiffenis, tegen standers zeggen dat de aanwezigheid van Duitsers veel mensen verdriet zou doen. Een opmerking: „Wie dit verzint is niet goed wijs." Emiel Hop: „De belangrijkste conclusies uit het onderzoek zijn volgens mij dat jong en oud verschillend over de betekenis van de bevrijding denken, maar dat we toch een tra ditioneel volk zijn om de bevrijding te willen blijven vieren zoals we dat al jaren doen." VEEL ANGST VOOR HERHALING 'Het broeit in de maatschappij. Er lopen rare mensen rond, zoals neo-nazi's, CD-ers en skinheads'. Met aantekeningen als deze, toont een groot deel van de bevolking zich ernstig ongerust voor de toekomst. Uit het voor deze krant verrichte opinie onderzoek door het bureau 'Solution', blijkt dat 47 procent van de ondervraagden denkt dat er op dit moment een oorlog kan uitbreken waar Nederland bij betrokken raakt. Vooral ouderen vrezen dat de gebeurtenissen van de Tweede Wereldoorlog zich in Nederland vroeg of laat zullen herhalen. In de leeftijdscategorieën daaronder, tonen vrouwen zich over het algemeen bezorgder dan mannen. Van de groep verontrusten zegt 57 procent 'serieus bang' te zijn voor herhaling van oorlogsgeweld. Er worden waarschuwende aantekeningen weet niet/geen mening bij geplaatst: 'De politiek moet iets gaan doen aan de waarden en normen van Nederlanders', 'De komende generatie - de jeugd - is beangstigend', 'Kijk maar naar de voetbalsupporters', en 'Als er oorlog komt, worden toch kernwapens ingezet, dan is er geen tijd voor angst.' Waar 47 procent bang is voor herhaling, meent 44 procent dat daar niet voor gevreesd hoeft te worden: 9 procent van de ondervraagden had over dit onderwerp geen mening. Samenvattend wijzen degenen die de situatie als 'niet verontrustend' beoordelen, erop dat de Nederlandse mentaliteit daar waarborgen voor biedt: 'Wij zijn nu wijzer, alerter, en opener'. Daarbij is er groot vertrouwen in de overheid: 'Gezien de politieke samenstelling van de regering is herhaling niet mogelijk'. Kans op herhaling gebeurtenissen WON Angst voor herhaling COLOFON Eindredactie. PeterHeerl Vormgeving: Ed Petit Fotoredactie: Hans van Vt Infografics: RuudVogele Fred i Gelde Dodenherdenking. Uit het onderzoek dat

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 30