'Dialoog met Russen 't beste' radic:Ik spreek alleen de Servische taal' luropese Unie schort hulp aan Rwanda op Buitenland Rouwen in wat ooit Saigon was Israël begint terugtrekking van Westelijke Jordaanoever Chirac probeert aanhang van Le Pen voor zich te winnen bNDERDAG 27 APRIL 1995 jankel eist terugtrekking troepen 6nn De Duitse minister van buitenlandse zaken Klaus Kinkel fct een volledige terugtrekking van de Turkse troepen uit pord-Irak. Kinkel noemde de terugtocht van 20.000 soldaten m stap in de goede richting, maar niettemin onvoldoende. ,,De t sterende 10.000 soldaten moeten worden teruggetrokken zon- pr uitstel." Turkije zal echter naar het lijkt niet ingaan op de eis In de Duitse minister. felle kritiek uit kerken op Boesak [hannesburg» Vanuit de Zuidafrikaanse kerken is fel gerea- [erd op het eerherstel van Allan Boesak door de Zuidafrikaanse Kering. De Raad van Kerken (SACC) en vooraanstaande theo- i;en zoals dr. Bevers Naudé wilden zelfs niet eens reageren. Dit jkt uit gesprekken die het ANP in Johannesburg met kerkelijke ders over de zaak-Boesak heeft gevoerd. Van de theologen die rtijds goed met Boesak overweg konden, nam niemand het or hem op. Vanuit zijn eigen kerk werd Boesak zelfs 'een op- rtunist van het zuiverste water' genoemd. f'S ontsnapt aan atoomramp (mtle. Een bommenwerper van de Amerikaanse luchtmacht is trig jaar juni op vijftien meter van een depot voor atoom wa- pns neergestort. Pas gisteren is bekend geworden dat de kans p ernstige gevolgen groot was.Het toestel van het type B-52H Kam vlak bij een opslagplaats op een militaire basis in de staat ashington terecht waar vierhonderd kernkoppen lagen. Als de (slagplaats was geraakt, hadden de conventionele ontstekin- n van de atoomkoppen kunnen exploderen, zo meldt een ant in Seattle. uropees geld voor watersnood-landen ussel De Europese Commissie in Brussel zal geld vrijmaken tor de landen die in januari en februari dit jaar door zware ersiromingen werden getroffen. Het geld is met name be emd voor Nederland, Duitsland, Frankrijken België. Hoeveel ld er komt en hoe het over de landen wordt verdeeld, is nog ibekend. Eerder dit jaar stelde de Europese Commissie ruim 3 iljoen gulden voor directe noodhulp beschikbaar. )orlogsveteraan verbrandt zichzelf !)nn Een Duitse oorlogsveteraan heeft zelfmoord gepleegd bor zich op een plein in het centrum van Miinchen met benzi- b te overgieten en deze in brand te steken. Het drama vond nsdagavond plaats. De man is gisteren aan zijp verwondingen 'erleden. Een politiewoordvoerder zei dat de man kennelijk nlde protesteren tegen de discussie die momenteel in Duits- pd woedt over de herdenking van het einde van de Tweede fereldoorlog. Vormeneetwedstrijd veroordeeld ^jnden De grootste Britse organisatie van dierenvrienden heeft üsteren een pub in Wales verdorven genoemd. Het café hield eetwedstrijd voor wormen- en madenliefhebbers. „Ik weet Jit het slechts om wormen gaat, maar het zijn wel levende we- jTns", zei een woordvoerder van de organisatie. De eigenaar van (it café in Swansea toonde gëen enkel berouw. Hij houdt vol- Jnde maand weer een wedstrijd. rjini valt Berlusconi af Qime Gianfranco Fini, de belangrijkste bondgenoot van Silvio cferlusconi, is de voormalige Italiaanse premier woensdag afge- rollen. Fini, leider van de rechtse Nationale Alliantie, zei gisteren b een persconferentie het niet mogelijk te achten dat in juni :<irlementsverkiezingen worden gehouden, zoals Berlusconi wil. Jni mikt nu op oktober. Iritse spion Peter Wright overleden dney Peter Wright, de voormalige Britse spion en schrijver in het geruchtmakende boek Spycatcher, is vandaag op 78-ja- ;e leeftijd in een ziekenhuis op het Australische eiland Tasma- a overleden. In zijn in 1988 verschenen boek noemde Wright chef van de Britse inlichtingendienst Ml 5, Roger Hollis, een rrader. De Britse regering heeft indertijd op alle mogelijke ma- eren geprobeerd publikatie van het boek te verhinderen. Franse aanvallen op Spaanse aardbeien stoppen brussel gpd Het moet uit zijn met de stelsel matige vernietiging van Spaan se aardbeien door boze Franse boerenorganisaties. Frankrijk heeft als lidstaat van de Europe se Unie de plicht om er alles aan te doen dat niet opnieuw vrachtwagens met Spaanse aardbeien worden aangevallen. Dat heeft de Europese Commis sie in niet mis te verstane be woordingen aan Parijs laten we ten. Begin april dit jaar werd 's nachts in het Franse Narbonne de lading aardbeien van negen Spaanse vrachtwagens vernield. Vorig jaar is dat ook al enkele malen gebeurd. Brussel vindt dat de Franse autoriteiten paal en perk moeten stellen aan deze 'inbreuken' op het door de EU beleden vrije verkeer van goe deren. Voor zijn protest koos de Eu ropese Commissie gisteren het tamelijk ongebruikelijke middel van het zogeheten 'gemotiveer de advies'. Volgt Parijs dit ad vies niet op, dan kan de Com missie de zaak aankaarten bij het Europese Hof van Justitie. Omdat Frankrijk dit half jaar voorzitter van de EU is en als zodanig in de schijnwerpers staat, is de Brusselse schrobbe ring juist op dit moment een enorme blamage. De Commis sie vindt het Franse argument dat de aardbeien wegens de de valuatie van de peseta te goed koop op de Franse markt ko men, niet steekhoudend. ho chi minhstad Een oude vrouw in het vroegere Saigon bidt op het Lac Canh kerkhof voor Vietnamese oorlogsslachtoffers. Veel nabestaanden van soldaten d val van Saigon, dezer dagen twintig jaar geleden, bezoeken dit kerkhof in Ho Chi Minhstad. NAVO-voorzitter: Het is niet de bedoeling Moskou te isoleren brussel aly knol De dialoog tussen de NAVO en Rusland is niet ken en de Russen zullen op een dag begrijpen dat de NAVO niet de bedoeling heeft hen te isoleren. Dat zei NAVO-secretaris-generaal Willy Claes gisteren in Brussel. Volgens Claes is 'de Europese veiligheidsarchitectuur zonder Rusland niet mogelijk'. optreden in Tsjetsjenië. Claes benadrukte gisteren nog eens dat de NAVO staat op het stop zetten van het geweld en het vinden van een vreedzame op lossing, die is gebaseerd op res pect voor de rechten van de mens. „Maar we denken dat het voortzetten van de dialoog het beste is", voegde hij eraan toe. Vooral Polen en Tsjechië zijn gebrand op een NAVÓ-lidmaat- schap. De Poolse minister van buitenlandse zaken Wladyslaw Baroszewski noemde deze week in Washington 1998 als streef datum. Tekenend is ook dat de correspondent Rusland maakt grote bezwaren tegen een eventuele uitbreiding van de NAVO richting voorma lig Oostblok. Maar volgens Claes zal het debat over het 'hoe' en het 'wanneer' van de uitbreiding niet voor het einde van dit jaar beginnen, wanneer «en eerste studie over de uit breiding wordt voorgelegd aan de ministers van buitenlandse zaken van de NAVO-lidstaten. De NAVO op zijn beurt zit in zijn maag met het Russische Tsjechische president Vaclav Havel deze week als eerste Oos teuropees staatshoofd het mili taire hoofdkwartier van de NAVO, Shape, in het Belgische Bergen bezoekt. De NAVO-leider zei gisteren dat er een duidelijker beeld van de uitbreiding zal zijn na de topontmoeting op 10 mei in Moskou tussen de Russische president Jeltsin en zijn Ameri kaanse collega Clinton. Hij zei ook er 'niet pessimistisch' over te zijn dat Rusland alsnog zal doorgaan met het zogeheten Partnership for Peace (PfP), dat militaire samenwerking tussen de NAVO en andere landen voorziet. Moskou brak vorig jaar december de toetredingsproce dure tot het partnerschap voor vrede onverwacht af uit protest tegen een te snelle uitbreiding van de NAVO. De grote internationale pers bureaus melden, dat Moskou de opstandelingen in Tsjetsjenië een bestand heeft aangeboderr dat moet samenvallen met de viering van het einde van de Tweede Wereldoorlog in Euro pa. Maar Rusland kondigde te gelijkertijd aan dat haar troe penmacht in de Kaukasus wordt opgevoerd. Minister van defensie Gratsjov heeft de Russische strijdkrachten in Tsjetsjenië op dracht gegeven alle militaire operaties gedurende tien dagen te staken vanaf 1 mei. Het be stand is afhankelijk van de be reidheid van de rebellen dat ook in acht te nemen. De opstande lingen hebben al gezegd zich er niet aan te zullen houden. De Russische president Jeltsin bevestigde dat hij een decreet zal tekenen over het staken van militaire operaties voor de pe riode van de feestelijkheden. Per 1 juni worden de strijd krachten in de Kaukasus ver sterkt met een nieuw leger, het 58ste. Dat is in strijd met het in 1990 getekende Verdrag over Conventionele Bewapening in Europa, gaf de bevelhebber van de Russische landstrijdkrach ten. Semjonov, gisteren tegen over het persbureau Interfax toe. Hij vertelde niet om hoe veel manschappen en materieel het gaat. De oprichting van het 58ste leger is volgens Semjonov noodzakelijk door de gecompli ceerde situatie in de noordelijke Kaukasus, vooral in Tsjetsjenië. De NAVO vindt de Russische plannen een betreurenswaardi ge ontwikkeling, aldus een woordvoerder. Verbod op export gevaarlijk afval naar Derde Wereld BRUSSEL ALY KNOL CORRESPONDENT Vanaf 1 januari 1998 moeten al le exporten van gevaarlijke af valstoffen naar landen in de Derde Wereld worden verbo den. Dat heeft de Europese Commissie in Brussel gisteren voorgesteld. Volgens Europees commissa ris Ritt Bjerregaard voor milieu zaken mogen de rijke landen niet langer de arme landen mis bruiken door het dumpen van stoffen waar ze zelf van af wil len. In het voorstel ziet ze 'een sterk moreel en politiek signaal naar de Derde Wereld, dat wij onze problemen niet aan hen willen opdringen'. Bjerregaard meent dat het voorstel in lijn is met het beginsel dat het afval probleem 'zo dicht mogelijk bij de bron' moet worden aange pakt en dat ook het principe 'de vervuiler betaalt' recht wordt gedaan. HAAG-BELGRADO GPD-Rtr-AFP san Tadic gaf gisteren uiter- onbewogen antwoord op de ag van rechter Gabrielle Kirk ï^Donald: „Ik ben niet schul- en ik heb nooit deelgeno- 1 n aan enige van de misda- waarvan ik ben beschul- dDe verklaring van de van logsmisdaden verdachte snische Serviër betekent dat VN-tribunaal voor ex-Joego- - vië zich nu opmaakt voor het enlijke proces tegen Tadic, tevens het eerste van het tri- %aal zal zijn. 'adic is beschuldigd van tien- en misdaden tegen de men- j jjkheid. Tadic, bewaakt door ■e VN-agenten en gezeten ehter een wand van kogelvrij ds, onderging zijn voorgelei- k ig gisteren rustig. Enig onge- i ld toonde hij toen hij door 1< hnische storingen de simul- j n-vertalingen niet kon horen i hierdoor tot drie keer toe zijn e ledige naam moest zeggen, versta alleen de Servische en ik spreek alleen de Servi- dhe taal", zei hij na de tweede ging en datum voor de eerste icesdag is nog niet vastge- Id. Pas als alle procedurele zoeken van zowel de verde- efeng als de aanklager zijn be: handeld, kan het proces begin nen. Tadic' advocaten, de Ne derlander M. Wladimiroff en de in Belgrado wonende Serviër Milan Vujin, en aanklager Grant Niemann gaven gisteren te ken nen dat zij in dit verband mo ties zullen indienen. In verband met de verkrach ting van een vrouw in het 'do denkamp' Omarska die Tadic ten laste wordt gelegd, zal aan klager Niemann een beroep doen op de procedureregel over de bescherming van slachtoffers en getuigen. Volgens deze regel kunnen getuigen en slachtoffers anoniem of achter gesloten deuren hun verklaringen afleg gen. Bovendien kunnen men sen die niet met verdachten in de rechtszaal willen worden ge confronteerd, in dit geval Tadic, vanuit een andere ruimte getui gen. Als zo n verzoek niet wordt ingewilligd, kan dat volgens perswoordvoerder Christian Chartier van het tribunaal bete kenen dat sommige getuigen niet zullen willen verschijnen. „Het is een erg belangrijke re gel." Overigens is niet bekend hoeveel getuigen tijdens het proces zullen worden gehoord. Tadic' advocaten hebben zes tig dagen de tijd om procedure le verzoeken in te dienen. Om- JERUZALEM «AFP-Rtr Het Israëlische leger begint spoedig met het terugtrekken van de bezette Westelijke Jor daanoever. De Israëlische pre mier Rabin kondigde gisteren in de ministerraad aan dat de krijgsmacht drie trainingskam pen wil evacueren. Eén van de bases is een be langrijk kamp voor recruten, al dus de Israëlische staatsradio. Het betreft Trainingsbasis Vier, een post ten noorden van Ramallah, vlak bij de joodse ne derzetting Beit El. De twee an dere kampen zijn Adoraim en Trainingsbasis Drie bij Nablus. Rabin geeft pas de opdracht tot volledige terugtrekking als blijkt dat PLO-leider Arafat de radica le islamitische bewegingen weet te beteugelen. Jeruzalem neemt hiermee een eerste concrete stap in de terug trekking van het Israëlische le ger van de Westelijke Jordaan oever. Volgens de Israëlisch/Pa lestijnse vredesakkoorden van 1993 moeten de Israëlische sol daten het gebied verlaten voor sprake kan zijn van Palestijnse verkiezingen. Aanvankelijk was de terugtrekking van het Israëli sche leger voor juli vorig jaar voorzien. De PLO en Israël heb ben zich nu tot doel gesteld vóór 1 juli een akkoord te berei ken over uitbreiding van Pales tijnse autonomie over de Wes telijke Jordaanoever. Organisaties van joodse kolo nisten zijn bang dat een terug trekking van het Israëlische le ger tot een 'gazaniserihg' van de Westelijke Jordaanoever leidt en tot meer terroristische aansla gen op Israëliërs. Volgens de Is raëlische radio ging Rabin na afloop van het beraad in ge sprek met de minister van fi nanciën, Shohat, over de terug trekkingsoperatie die de naam Kleuren van de Regenboog draagt. In dat overleg spreekt de Israëlische regering ook over de aanleg van wegen die de kolo nisten langs de Palestijnse dor pen moeten leiden. De van oorlogsmisdaden verdachte Dusan Tadic in de met kogelvrij glas beveiligde beklaagdenbank. dat pas gisteren duidelijk werd dat er een proces zal komen, hadden zij de dossiers met be wijsmateriaal van het tribunaal tot dan toe niet kunnen inzien. De Bosnische Serviërs erken nen het tribunaal in Den Haag niet. Dat hebben zij laten weten stichters van de oorlog die al in een verklaring die hun pers- sinds de derde keer van het be- bureau SRNA heeft verspreid, gin van deze eeuw een volke- Het tribunaal negeert volgens renmoord tegen de Serviërs de Bosnische Serviërs de legitie- proberen uit te voeren', me rechten van het Servische volk en 'ondersteunt de aan- Harde toon over Schengen en drugs uit Nederland USSEL-NAIROBI D-Rtr-AFP-DPA-ANP Europese Commissie heeft de financiële hulp aan regering van Rwanda opgeschort naar aanleiding n de bloedige slachtpartij in het vluchtelingenkamp beho n het zuidwesten van het land. De Europese lie is met ruim 1,6 miljard gulden de grootste donor n Rwanda. Ook heeft de EU veertig waarnemers in vanda gestationeerd. Nederland en België schortten rder al hun bilaterale hulp op. De Commissie wil komende week met alle betrokke- in overleg over de vraag of ook de hulp die de EU via mianitaire instanties aan Rwanda verstrekt, moet irden stopgezet. De regering in Kigali zal in elk geval horen krijgen dat nieuwe hulp van de EU afhangt n de mate waarin de rechten van de mens worden gerespecteerd. Ook moet de Rwandese regering zich in spannen om tot een nationale verzoening tussen de Tutsi's en de Hutu's te komen. Volgens de Commissie moet nauwkeurig worden na gegaan of de humanitaire hulp wel goed terecht komt. De laatste tijd'is sprake geweest van diefstal van hulp, van verspilling en van de verkoop van Europese hulp goederen ten behoeve van de aanschaf van wapens. De Rwandese regering weigert de overgebleven vluchtelingen van het opvangkamp Kibeho een vrijge leide te geven. Naar schatting tweeduizend Hutu's, on der wie ongeveer vijfhonderd kinderen, zitten nog steeds vast in het kamp waar regeringssoldaten het af gelopen weekeinde een bloedbad aanrichtten. Het Rwandese leger (RPA) heeft het kamp omsingeld. Pre mier Kagame wil de vluchtelingen geen vrije aftocht naar Zaïre verlenen. „Het is redelijk te veronderstellen dat er wapens in het kamp zijn", aldus de premier. Kagame kondigde in een vraaggesprek met de BBC een onderzoek naar de massaslachting aan. Hij sloot uit dat de militairen opnieuw geweld zullen gebruiken te gen de vluchtelingen. Bij het bloedbad kwamen volgens tde Verenigde Naties tweeduizend mensen om. Hulpor ganisaties spreken echter over achtduizend slachtof fers, terwijl Kigali het op circa driehonderd doden houdt. De premier zei dat iedere soldaat die buitenspo rig geweld heeft gebruikt, wordt gestraft. De Hutu's weigeren het kamp Kibeho te verlaten, omdat zij bang zijn voor wraakacties van Tutsi-solda- ten. De militairen willen extremistische Hutu-militiele- den arresteren, die verantwoordelijk zijn voor het bloedbad dat vorig jaar in Rwanda werd aangericht. PARUS CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT Jacques Chirac, de gaullistische kandidaat voor het Franse pre sidentschap., heeft gisteren een poging gedaan de aanhangers van de extreemrechtse Jean- Marie Le Pen voor zich te win nen. „Velep van hen hebben hun angsten, twijfels en zorgen tot uitdrukking willen brengen", zei hij over de 4,5 miljoen men sen die zondag op Le Pen stem den. „Ik begrijp die volkomen." Le Pen, leider van het Front National, kreeg in de eerste ron de van de presidentsverkiezin gen zondag ruim vijftien pro cent van de stemmen. Daarmee viel hij af voor de tweede ronde, die op 7 mei plaats vindt. Maar zijn aanhang lijkt de uitkomst van die ronde, die gaat tussen Chirac en de socialist Jospin, te gaan bepalen. Le Pen zal op 1 mei bekend maken op wie hij zijn aanhan gers zal adviseren te stemmen. Chirac noch Jospin is bereid tot onderhandelingen met Le Pen, maar beiden weten dat hun woorden de komende dagen door de neo-fascist op een weegschaal zullen worden ge- legd. Het was opmerkelijk dat Chi rac dinsdag plotseling een har de toon begon aan te slaan te gen illegale immigranten, nadat hij het onderwerp maandenlang had genegeerd. „Frankrijk moet geen remmingen of zwakheden tonen", zei hij, sprekend over maatregelen tegen illigale im migranten. Hij verklaarde dat het Verdrag van Schengen, waarmee onlangs de grenzen met een paar buurlanden open gingen, wellicht moet worden herzien. Schengen zou ertoe leiden dat Frankrijk wordt overspoeld met drugs uit Nederland. Enke le weken geleden al noemde minister Pasqua van binnen landse zaken de controle op Schiphol 'zo lek als een mand je'. Maar ook uit het socialisti sche kamp klonken geluiden die Le Pen als muziek in de oren klonken. Martine Aubry, een van Jospins naaste medewer kers, brak een lans voor evenre dige vertegenwoordiging. Een dergelijk kiesstelsel is een van de hoofdeisen van Le Pen, om dat het zijn Front Nationaal de mogelijkheid zou bieden met een groot aantal leden het par lement binnen te komen. Zoals verwacht adviseerde de communistische leider, Robert Hue, gisteren zijn aanhang om op 7 mei Jospin te steunen. On der Chirac, zo zei Hue, zou 'een arrogant, dominerend rechts een vernietigend programma ten uitvoer brengen'. Hue kreeg zondag ruim acht procent van de stemmen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7