Gezondheidszorg supermarkt zonder kassa Adoptieregels moeten van 'paars' verruimd Binnenland Zorg om der j gezondheidszorg Klaar voor 4 mei Gemeenten willen meer greep op arbeidsbureau I DONDERDAG 27 APRIL 1995 'Je kunt de zorgartikelen zo in je mand gooien. Vervolgens loop je er zonder te betalen de winkel mee uit' De gezondheidszorg is een wirwar van tarieven, richtlijnen, eigen bijdragen en eigen risico's. In de bedrijfstak gaat jaarlijks zo'n 60 miljard om, circa 10 procent van het bruto nationaal pródukt (BNP). En elk jaar stijgt dat bedrag. Hoe duur hun huis, televisie, caravan of boot is, weten de meesten wel. Maar wat er nou betaald moet worden voor de genezing van een ziekte, daar staat zelden of nooit iemand bij stil. Dat maakt ook niet uit want de verzekering betaalt wel... In vier afleveringen gaat deze krant in op een aantal aspecten in de gezondheidszorg. Zaterdag stond de eerste aflevering in Erbij, in de krant van gisteren stond deel twee en morgen volgt het laatste deel. Vandaag deel 3: De toekomst van de zorgverzekering. Geové en ZAO. Twee Nederlandse zorgverzekeraars die eikaars tegenpolen zijn. Exponenten van verschillende stromingen en zienswijzen. Geové (100.000 verzekerden) kiest voor het individu, het Amsterdamse ziekenfonds ZAO (500.000 verzekerden) voor solidariteit. In de stijlvolle collegekamer van slot Zeist kruisen de directeuren Eelke van der Veen (ZAO) en Henk Kegel (Geové) de degens. Over elkaar en de toekomst van de zorg. Op het scherpst van de snede? Nou nee, het blijft vriendelijk. Maar een plotseling rood hoofd, een iets luidere stem en een verbeten trekje om de mond verraden onder huidse spanningen. Geové-directeur Henk Kegel (links) Geové-directeur Kegel opent meteen de aanval: „Ziekenfondsen noemen zich zorg verzekeraar. Dat is misleidend. Ze voeren de Ziekenfondswet uit, meer niet. Ik ben het verder helemaal niet eens met de uit spraak dat een ziekenfonds een sociale ver zekeraar is. Ze kunnen namelijk niks ex tra's doen voor hun verzekerden, want al les is wettelijk geregeld. Wij als particuliere verzekeraar kunnen wél meer voor iemand doen dan op grond van diens polis zou moeten. En dus zijn wij als particuliere ziektekostenverzekeraar socialer dan een ziekenfonds." Van der Veen speelt de bal terug: „Wij zijn weliswaar geen echte verzekeraar, maar Geové houdt zich niet met zorg be zig. Geové is een typische niche-player, een maatschappij die in de hoekjes van de markt zit. Een echte verzekeraar, die de goede risico's zoekt. Wij zijn van oudsher gewend ons met de organisatie van de ge zondheidszorg te bemoeien. Als je die toe gankelijker en ook flexibeler weet te ma ken, ben je beter in staat om zorg op maat te leveren voor groepen mensen. En dat is wat anders dan een keer een individuele patiënt door het systeem halen." - De Nederlandse gezondheidszorg kost ons jaarlijks rond de zestig miljard. Den Haag wil bezuinigen. Is dit terecht? Kegel: „De zorg in Nederland is hartstik ke goed. Maar hier en daar onnodig duur". Van der Veen knikt instemmend en haakt in: „Op dit moment is er natuurlijk een ra re vorm van bezuinigen aan de gang. Er wordt minder uit de collectieve middelen betaald, terwijl de mensen méér uit hun ei gen portemonnee moeten halen. Je hebt eerst de plicht het systeem efficiënter te maken voordat je burgers bij laat betalen". - Moet iedereen evenveel recht hebben op zorg? Kegel: „Mensen moeten een dak boven hun hoofd hebben. Die basisvoorziening moet gegarandeerd zijn voor iedereen, desnoods met huursubsidie. Dat geldt ook voor de zorg. Maar net zoals de één rianter wil wonen, mag de ander zich toch rianter in de zorg steken? Iedereen moet de vrij heid hebben zich te verzekeren hoe hij wil. Wil hij veertig procent van zijn inkomen aan zorg besteden, dan besteedt hij veertig procent". Van der Veen: „Daarmee kom je op één van de meest wezenlijke problemen in de zorg, die je niet kunt afdoen door te zeggen 'de één rijdt Eend, de ander Rolls Royce'. Gezondheidszorg is geen doorsnee pró dukt zoals huizen, fietsen of auto's". - Geové profileert zich als een 'boetiek in de zorg'. De onderneming richt zich op aan trekkelijke groepen en niet op bijvoorbeeld ouderen. Is het ZAO, dat openstaat voor ie dereen, dan de supermarkt in de gezond heidszorg? Kegel: „Met name voor ziekenfondsver zekerden is de gezondheidszorg een super markt zonder kassa. Je kunt de artikelen die niet zijn geprijsd zo in je mand gooien. Vervolgens loop je er zonder te betalen de winkel mee uit. Zelfs de mensen die in de gezondheidszorg werken, hebben geen en kele notie van de prijs van het artikel dat ze aanbieden". Van der Veen: „Ik ben het met Kegel eens dat in de supermarkt degene die ach ter de kaas staat de prijzen moet weten. En wij als verzekeraar moeten ook weten wat zorgaanbieders doen. Meten is weten. Kri tisch kijken is van belang, dat is vooral de taak van de regionale verzekeraar. Die moet bijvoorbeeld samen met een specia list bekijken of een nieuwe behandelings methode wel zinvol is. De hulpverlener die het leuk vindt om met nieuwe dingen te werken, zegt nu tegen de patiënt: dit is het nieuwste van het nieuwste. En de patiënt zegt vervolgens: als u het zegt zal het wel goed zijn. Van dat automatisme moeten we af'. Kegel valt zijn collega bij: „Doet u mij maar even een MRI-scan. Of het noodza kelijk is hoeft niemand zich af te vragen. Want dat ding is er en in plaats van dertien heeft dit land dertig van zulke apparaten. Breng je dat aantal terug tot twaalf, dan neemt ook meteen het gebruik ervan af. Het aanbod schept hier de vraag". - Mag je eigenlijk verdienen aan de ge zondheidszorg? Kegel: „Dat mag. Ik zou het geen goede zaak vinden als specialisten na hun oplei ding geen passend inkomen krijgen voor het werk dat ze doen. Je mag ook binnen de gezondheidszorg verdienen. Je ontwik kelt een medicijn, je gaat enorme investe ringsrisico's aan en dan mag je, als het me dicijn op de markt komt, best een stuk winst maken". Van der Veen: „Natuurlijk mag je er aan verdienen. Je moet er alleen wel voor zor gen dat bijvoorbeeld specialisten geen on evenredig hoge inkomens krijgen". regionaliseren - De overheid stimuleert de ziekenfondsen om landelijk te werken, terwijl aan de an dere kant deskundigen juist pleiten voor het regionaliseren van de zorg. Van der Veen: „Het is heel simpel. Men sen willen hun zorg dicht bij de deur heb ben. Dus moet je zorgen dat je de zorg zo dicht mogelijk bij de mensen brengt en zo efficiënt mogelijk organiseert. Dan ben je klantgericht bezig". Geové'er Kegel kijkt daar heel anders te genaan. „Ik denk dat je zorg landelijk moet organiseren, maar dat je bij de uitvoering moet kijken hoe die per regio is gesteld. Maar op regionaal niveau worden nu be slissingen genomen zonder inspraak van landelijke ziektekostenverzekeraars. Die achteraf wèl worden aangesproken op de nota's die daaruit voortvloei- Van der Veen: „O!" Kegel, licht geagiteerd: „De invloed van particuliere ziektekostenverzekeraars in een regio is haast nul. Ziekenfondsen heb ben per definitie het grootste marktaan deel en die bepalen de omvang van de be schikbare zorg en beslissen er over". Van der Veen onderbreekt: „Dat is nou marktwerking. Nu wordt marktgericht wer ken vaak vertaald als tegen elkaar opbie den met mooie verzekeringspakketten". Kegel: „Als er iémand voor marktwerking is, zijn wij het wel. Maar dat is niet het mo nopoliseren van bepaalde gebieden en ver volgens degene die een deel van de nota moet betalen niet laten meebeslissen". Van der Veen: „Ik zou geen dure beslis singen weten die wij als ZAO alleen kun nen nemen. Alles is in dat opzicht afgedekt in wet- en regelgeving. Ik zal het omge keerde schetsen. In Amsterdam zit een hartchirurgisch centrum, een samenwer kingsverband van drie ziekenhuizen. Een aantal zaken dat wij daarvoor regelen, re gelen we niet alleen voor ZAO-verzekerden maar voor heel Noord-Holland. Ik bedoel: dat is ook de discussie binnen de Zorgver zekeraars Nederland. Hoe kun je verzeke raars die niet op onze manier werken, toch laten meebetalen voor de voordelen die men ondervindt van een betere regionale regeling van de zorg? Als ik de heer Kegel goed begrijp zegt hij: jij mag dat wel rege len maar wij zouden dan wel graag in spraak willen". - Er moet hoe dan ook grondig worden bezuinigd. Heeft u voorstellen? geen sprake is van marktwerking, waar door miljoenen te veel worden uitgegeven. Uit eigen ervaring weet ik dat de kosten fors dalen als je.er voor zorgt dat huisart sen en apotheken samenwerken en in plaats van duurdere medicijnen meer goedkope vergelijkbare geneesmiddelen worden voorgeschreven. Een verzekeraar die zijn werk goed doet en weet wat er om gaat in de zorg kan flink besparen". - En de wachtlijsten, dat is toch ook een kostenpost? Kegel: „Wij zijn er voor onze verzeker den. Wachtlijst of niet, onze verzekerde wordt binnen enkele weken geholpen. In een ander ziekenhuis of in een particuliere kliniek. En als het daar niet op korte ter mijn kan, wijken we uit naar het buiten land". Van der Veen: „Uit onderzoek in Amster dam en omgeving bleek dat er maar drie wachtlijsten waren: voor orthopedie, plas tische chirurgie en staaroperaties bij oude ren. Mensen die commercieel niet interes sant zijn om het zo te zeggen. We hebben geprobeerd afspraken te maken met zie kenhuizen om meer staaroperaties te doen, maar dat lukte niet. We hebben toen een contract gesloten met een privé-kliniek voor duizend staaroperaties. En wat bleek: die wachtlijst was binnen enkele maanden verdwenen. En niet omdat er duizend ope raties hadden plaatsgevonden in die kli niek, maar omdat onder druk van buitenaf de ziekenhuizen toch meer konden dan ze dachten". - Hoe moet de gezondheidszorg er uit gaan zien? Kegel: „De Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ) moet blijven bestaan voor wat we noemen de echt onverzeker bare risico's. Bijvoorbeeld als het gaat om de kosten van een kind dat zijn hele leven Ir in een instelling moet doorbrengen. volgens moet er een zeer smal basispak^ komen waarin alleen de absoluut nood kelijke zorg zit, dat is dus aanmerke minder dan wat er nu in het pakket ziekenfonds zit. En daarnaast een grote 'Tijheid van keuze als het g11 om aanvullende pakketten". Van der Veen: „Er moet juist basispakket komen waarin grote onder len van de AWBZ zijn ondergebracht. Ejm krijg je een pakket waarbinnen de verse lende vormen van zorg op elkaar wor afgestemd. Je moet voorkomen dat AWBZ een vuilnisvat wordt waarin zi vroeger alle slechte risico's worden dumpt. De verzekeraar moet dat hele sispaldeet ook uitvoeren en niet alleen aantrekkelijke dingen". „Als je de toegankelijkheid vai wilt handhaven, zodat iedereen acht zijn inkomen gebruik van kan mak dan moet je uiteraard niet al te veel aanvullende pakket stoppen. Want and wordt je inkomen wel erg belangrijk de toegang tot die zorg." - Ziekenfondsen richten particuliere zekeringsmaatschappijen op en omgeki Ze beginnen steeds meer op elkaar te lijk Valt het verschil straks helemaal wegf Kegel: „Hoewel er algemeen een smelting wordt verwacht, heb ik gor hoop dat beide systemen blijven best; met een inkomensgrens als scheiding, dit moment geldt een loongrens met gevolg dat vermogende bejaarden naar ziekenfonds kunnen". Van der Veen: „Het ziekenfonds en particuliere verzekeraar krijgen stei meer begrip voor elkaar en groeien naar kaar toe. Daar heb ik vertrouwen in. M het gebeurt wel stapje voor stapje". Na uitspraak over alleenstaande moeder Alleenstaanden en homoseksu ele paren krijgen vrijwel zeker het recht een kind te adopteren. De 'paarse' fracties van PvdA, D66 en WD in de Tweede Ka mer eisen dat staatssecretaris Schmitz van justitie dit zo snel mogelijk regelt. Momenteel mo gen alleen echtparen nog een kind adopteren. Deze week be paalde het Amsterdamse ge rechtshof echter dat een alleen staande vrouw een kind dat zij zeven jaar geleden adopteerde mag opvoeden. Volgens PvdA-woordyoerder Kalsbeek is daarmee de weg vrijgemaakt voor een ruimere adoptieregeling. „Ik heb het al tijd hypocriet gevonden dat al leenstaanden en homoseksuele stellen wel als pleegouder mo gen optreden, maar geen kind mogen adopteren. Daar moet nu maar eens een eind aan ko- D66'e'r Dittrich heeft vandaag staatssecretaris Schmitz van justitie in schriftelijke vragen op het hart gebonden de blokkade voor adoptie door bepaalde groepen op te heffen. Hij vindt, evenals het Amsterdamse ge rechtshof, dat de huidige wette lijke beperkingen in strijd zijn met het Verdrag van Rome. WD-woordvoerder De Vries steunt de opvattingen van haar twee paarse collega's, maar vindt wel dat bij adoptie door een alleenstaande goed moet worden vastgelegd wie verant woordelijk is als de ouder over lijdt. Prof. dr. R. Hoksbergen, hoogleraar en directeur van het Adoptie Centrum in Utrecht, is niet blij met deze ontwikkeling. „Kinderen worstelen al genoeg met het feit dat ze geadopteerd zijn. Moeten ze dan ook nog een extra uitzondering vormen door bij één persoon te worden geplaatst of bij homo's? Daar vragen kinderen niet om. Daar vragen volwassenen om uit ei gen belang." Hoksbergen staat achter de uitspraak van het Gerechtshof omdat het hier gaat om een be staande situatie waarbij een binding is onstaan tussen kind en verzorger. Plaatsing van 'nieuwe' kinderen bij niet-echt- paren vindt hij echter ten koste gaan van het kind. „Voor de kwaliteit van het leven is het een gegeven dat kinderen graag een vader en moeder hebben." Hoksbergen staat alleen in zijn opvatting. De belangenhar- tigers van alleenstaanden en homoseksuelen, maar ook de Emancipatieraad, de Neder landse Gezinsraad en de hulp- verleningsorgahisatie FIOM ne men de kritiek van de hoogle raar niet serieus. „Adoptie moet mogelijk zijn voor alle soorten leefi/ormen met een liefdevolle omgeving", aldus een woord voerster van de Nederlandse Gezinsraad. „Dit is een ontzet tend belangrijke doorbraak", meent J. van der Linden van de homo-organisatie COC. De Emancipatieraad heeft al in 1991 geadviseerd adoptie aanzienlijk te verruimen. „Het is niet zo dat alleen gehuwden goed kunnen zorgen voor een kind. Onderzoeken uit de gehe le wereld hebben uitgewezen dat een kind niet anders op groeit bij een echtpaar dan bij mensen van gelijk geslacht", al dus F. van Vliet van de Emanci patieraad. Ze wijst hierbij op de vele bevruchtingstechnieken die voor iedereen toegankelijk zijn, en soms zelfs worden ge subsidieerd door de overheid. Gemeenten willen meer invloed op de arbeidsbureaus. Op den duur moet een flink deel van het budget van de arbeidsvoor ziening (1,3 miljard) aan de ge meentebesturen worden over gedragen. Werkgevers en vak beweging, die samen met de overheid de arbeidsbureaus be sturen, voelen niets voor het voorstel van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). De Tweede Kamer hoorde gisteren alle betrokkenen over de plannen van minister Melkert (sociale zaken) om de arbeidsbureaus ingrijpend te veranderen. Vooral het landelijk bestuur van de arbeidsbureaus functioneert volgens de minis ter onder de maat. Hij laat evenwel het recht van sociale partners om tweederde van de bestuurders te leveren onge moeid. VNG-woordvoe ïl menen dat daardoor werkl s, onnodig lang een uitk ig houden. De sociale parit zouden uitbreiding van d^hi nenpools met geld v beidsbureaus tegenwerkerfl VNG stelt daarom voor de le kroonleden in het landelijl stuur te vervangen door 1 door gemeenten benoemt ie den. Die krijgen dubbel stemrecht, zodat mening net zo zwaar wee( )c dat van de zes leden ciale partners. Een paar jaar later moe ;i zogenaamde inkoopmodel feit zijn. Sociale diensten e drijfsverenigingen beschi dan over de rijksbijdrage v< arbeidsvoorziening. Daaf- sluiten ze contracten af r arbeidsbureaus over de sing van werklozen. PvdA, en CDA reageerden afhou op het VNG-voorstel. CAO-akkoord bij Shell Perm- rotterdam gpd groesbeek Op de Internationale Oorlogsbegraaf plaats in Groesbeek wordt de laatste hand gelegd aan de tribunes waarop tijdens de Dodenherdenking van 4 mei de genodigden plaats moeten nemen. Met de vijftigste herdenking van gevallenen en bevrijding in aantocht lopen de gemoederen overigens hier en daar hoog op. Zo heeft het voormalig verzet zich nogal gestoord aan een opmerking van premier Kok over de manier waarop Nederlanders over Duitsers denken. „Zij en wij, dat is precies het onderscheid dat de nazi's maakten: zij, de joden; wij, de ariërs", aldus Kok. Volgens het voormalig verzet is die verge lijking „volstrekt ongepast", foto anp koen suyk De Industriebonden FNV en CNV hebben gisteren overeens ming bereikt met de directie van Shell Pernis /Moerdijk ovei tweejarige CAO. De circa 4.000 personeelsleden van de Shell- gingen hebben de zekerheid gekregen dat zij tot 1999 niet m dwongen ontslagen te maken krijgen. Over ATV zijn geen afi D! ken gemaakt. Shell biedt zijn medewerkers een loonsverhoginj 2 procent per 1 april 1995, een jaar later volgt eenzelfde percen

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 6