Gynaecoloog niet vervolgd „Hoeveel over schrijvingen ik ook doe, het kost me niks." Binnenland Kans dat Koerden niet meer mogen vergaderen WAO'ers met lege handen weg Holland International en Arke samengevoegd onder één paraplu Nog twaalf Molukkers vast op bureau na rellen in Den Haag NDERDAG 27 APRIL 1995 n Alexander viert vandaag j 28ste verjaardag, foto :hade busongeluk Duitsland valt mee L» De verwondingen van de passagiers van de Nederlandse die gisteren verongelukte in het Duitse Möhnsesee, vallen zettend mee. Dat heeft de directeur van Munckhorst Reizen het Noordlimburgse Horst, de eigenaar van de bus, gister- ond verklaard. Van de 33 bejaarde passagiers uit Veldhoven, hadden geboekt voor een weekje Harz, is er één met knielet- per taxi teruggebracht naar huis. De overigen hebben de reis ar hun vakantieadres voortgezet. De bus was door nog onbe- ïde oorzaak in de buurt van Westfalen in de berm terecht ge- anklacht opvarenden Achille Lauro nen De Nederlandse opvarenden van het vorig jaar vergane liaanse cruiseschip Achille Lauro gaan een aanklacht indie- n tegen de rederij, de kapitein en de staf van het schip. Vol- ïs hen hebben zij zich schuldig gemaakt aan ernstige nalatig- id en dood door schuld. Dat maakte de Stichting Slachtoffers idergang Achille I.auro (SOAL) vanmorgen bekend. Bij de ;hting zijn bijna honderd Nederlandse en enkele Belgische varenden aangesloten. es jaar geëist tegen CD'er Graman sterdam Procureur-generaal mr. A. Korvinus heeft gisteren or het gerechtshof in Amsterdam zes jaar gevangenisstraf ge- n t tegen de 46-jarige Y. Graman, voormalig Amsterdams raads- voor de Centrumdemocraten. Graman wordt verdacht van indstichting in 1979 in een centrum voor Surinaamse drugs- rslaafden. Door de rechtbank werd hij daarvoor tot zes jaar roordeeld. De hoger beroepszaak werd aangehouden om Gra- clfen psychologisch te laten onderzoeken. De psycholoog laat de igelijkheid open dat Graman zijn aandeel in de brandstichtin- n heeft verzonnen om op te scheppen. Hij is volledig toereke- ïgsvatbaar, maar zou een psychotherapeutische behandeling nselijk zijn. Hij noemde Graman een 'tragische, eenzame Boeder van Dolle Mina' overleden isterdam Op 85-jarige leeftijd is dinsdag in haar woonplaats isterdam Henny de Swaan-Roos overleden. De Swaan gold als n voorvechtster van de vrouwenbeweging. Vorige maand ont- ïg zij voor haar activiteiten de Gerda Brautigamprijs. De raan was zestig toen ze zich aansloot bij Dolle Mina. Ze was lid in Vrouwen voor Vrede en Vrouwen Blijven Eisen. Om haar 'ftijd werd De Swaan wel de moeder van Dolle Mina ge- emd. Recentelijk was zij betrokken bij acties tegen het plan n minister Borst om de pil uit het ziekenfonds te halen. een MBO's, maar Shell-personeel arlem In de krant van gisteren is een verkeerde foto geplaatst het bericht over de demonstratie van MBO-scholen in Den pj lag. Boven dit bericht stond een foto van actievoerend perso- el van de Shell-vestiging in Moerdijk. Onze excuses. Rechtbank acht Prins formeel wel schuldig aan moord op babytje Gynaecoloog H. Prins is schuldig aan moord op eèn ern stig zieke en gehandicapte pasgeborene, maar krijgt van de rechtbank in Alkmaar geen straf opgelegd. Gisteren bepaalde de rechtbank dat Prins zich heeft gehouden aan zorgvuldigheidscriteria, waardoor de moord hem niet te verwijten valt. De eisen komen overeen met die van euthanasiewetgeving, zij het dat vast moet staan dat de kinderen ongeneeslijk ziek zijn. Er moet volgens de recht bank sprake zijn van uitzichts loos, ondraaglijk en niet weg te nemen lijden dat niet, dan wel niét op medisch zinvolle wijze kan worden verzacht. De voor bereiding, beslissing en uitvoe ring moeten zorgvuldig gebeu ren en het handelen van de arts moet beantwoorden aan weten- alkmaar» anp Bij behandeling van de zaak heeft de rechtbank een aantal criteria geformuleerd waaraan artsen moeten voldoen bij het beëindigen van het leven van een pasgeborene met een of meer ernstige aandoeningen. In die gevallen gaat het vrijwel uit sluitend om kinderen die door de aandoeningen slechts korte tijd te leven hebben, waarbij ze aantoonbaar veel pijn hebben. Van Mierlo: En'aring van nu telt mee den haag gpd-anp Er is een gerede kans dat of de Nederlandse regering of een burgemeester nieuwe vergade ringen van het omstreden Koer dische parlement in balling schap zullen verbieden. Dit werd gisteren duidelijk in een overleg tussen de Neder landse regering en de Tweede Kamer naar aanleiding van de crisis in de verhoudingen tussen Nederland en Turkije. Turkije eist dat Nederland alle verdere activiteiten van het parlement verbiedt. Woordvoerder Ataman van het Turkse ministerie van bui tenlandse zaken deelde gisteren mee dat de Turkse regering in Ankara heeft besloten geen nieuwe militaire aankopen in Nederland meer te zullen doen. Minister Van Mierlo van buiten landse zaken heeft daar teleur gesteld op gereageerd. „Het is *een reactie die ik betreur". Van Mierlo en Dijkstal (Bin nenlandse Zaken) wezen erop dat als gevolg van de oprich tingsvergadering niet alleen de relaties met NAVO-bondgenoot Turkije ernstig zijn verstoord, maar ook de spanningen bin nen de Turkse gemeenschap in Nederland zijn opgelopen. Ten u ontvangt. Het is gewoon altijd 'kosteloos. Datzelfde geldt voor de girobetaalkaarten die u uitschrijft. - -V>;- Ongeacht het bedrag dat u invult, ongeacht ot u er in het binnenland mee betaalt, ot op een buitenlands postkantoor geld mee opneemt. U weet gewoon waar u aan toe bent. Zoals ook geld opnemen met uw gratis giromaatpas altijd Omdat de. Postbank niet houdt van mitsen en maren, weten thuis bankiers precies waar ze aan toe zijn. Dus als de Postbank zegt dat betalen en geld opnemen voor particu lieren gratis is, dan is het ook gratis. Zonder één mits, zonder één maar. Neem nou de overschrijvingen. Hoeveel u er ook doet, per kwartaal, per jaar, het kost u niks. Of 't nu gaat om de overschrijvingskaarten uit uw blauwe giroboekje, of om de acceptgiro's die mogelijk gebruik maken van H machtigingen, zoveel mogelijk B opdrachten insturen in één envelop en uw girobetaalkaart op zak houden als het contant kan of pinnen mogelijk is) willen we het graag zo houden. Zonder bemerkingen, zonder voorwaarden, JéüD zonder maxima. POSTBANK Thuisbankiers weten waar ze aan toe zijn. schappelijk verantwoord me disch inzicht. Bovendien mag het laten sterven van baby's al leen op uitdrukkelijk, herhaald en consistent verlangen van de ouders. Prins is gynaecoloog in het Waterlandziekenhuis in Pur- merend. Het Openbaar Ministe rie vervolgde hem, in opdracht van minister Sorgdrager van justitie, voor moord op een drie dagen oud meisje. Het meisje kwam in maart '93 ernstig ge handicapt ter wereld en had on voorstelbaar veel pijn. In groot teamverband werd besloten dat opereren geen zin had. Op uit drukkelijk verzoek van de ou ders gaf Prins de pasgeborene een dodelijke injectie. Omdat het meisje een niet- natuurlijke dood was gestorven, meldde Prins zijn handelen zelf bij justitie. De rechtbank had veel respect voor de openheid, eerlijkheid en integriteit van Prins. „Wij wensen u sterkte en moed op de lange weg die u langs allerlei rechtscolleges zult moeten volgen", zei rechtbank president.mr. B. Posch tegen de gynaecoloog. Voor justitie is er geen andere mogelijkheid dan Prins schuldig te verklaren aan moord op de baby. De euthanasiewet is niet van toepassing, omdat de eigen wil niet kenbaar gemaakt kon worden. De arts wordt niet ver volgd omdat hij zeer zorgvuldig heeft gehandeld. De beroepsvereniging van kinderartsen is teleurgesteld dat de rechtbank toch moord ten laste heeft gelegd. „Wij zijn van begin af aan van mening ge weest dat iemand, die zo meer dan zorgvuldig heeft gehandeld, niet van moord beschuldigd kan worden. Moord roept asso ciaties op die deze man niet heeft verdiend", zegt kinderarts R. Holl, voorzitter van de Ne derlandse Vereniging voor Kin dergeneeskunde. Het GDA heeft gisteravond schriftelijk aan de bewindslie den Borst (Volksgezondheid) en Sorgdrager (Justitie) gevraagd of zij willen garanderen dat de be scherming van de rechtspositie van wilsonbekwamen onder alle omstandigheden verzekerd blijft. tijde van de oprichtingsverga dering kon de regering dat niet verbieden door een beroep te doen op verstoring van de openbare orde, omdat daar geen concrete aanwijzingen voor waren, zei Van Mierlo. „Maar bij de beoordeling van een nieuwe vergadering zal de ervaring meetellen die het ver leden heeft opgeleverd". Met name CDA-kamerlid De Hoop Scheffer was van mening dat Van Mierlo er alles aan had moeten doen om de oprich tingsvergadering van het parle ment te verbieden, al was het alleen maar omdat twaalf politi ci. van de Koerdische afschei dingsbeweging PKK in dat par lement zitting hebben. Ook WD-kamerlid Blaauw plaatste vraagtekens bij de redenering van Van Mierlo. Alle fracties in de Tweede Ka mer vonden dat de ruzie met Turkije inmiddels lang genoeg heeft geduurd en de betrekkin gen zo snel mogelijk genormali seerd moeten worden. Van Mierlo liet weten op elk mo ment van de dag overleg te wil len openen met zijn Turkse ambtgenoot, „maar ik hoef niet terug te kruipen, er is niets waar we ons voor hoeven te scha- Toespraken van politici konden de demonstranten weinig bekoren, die van de vakbonden des te meer. foto anp vincent boon den haag anp Ongeveer achthonderd arbeids ongeschikten hebben gisteren vlak voor de deur van de Twee de Kamer, gedemonstreerd te gen de herkeuringspraktijk in de WAO. Veel haalde hun actie op het eerste gezicht niet uit. Alleen PvdA-Kamerlid Adel- mund bleek bereid tot een ge ringe toezegging. Er lopen momenteel twee on derzoeken naar de praktijk van de herkeuringen. Over de uit komst daarvan zal de Tweede Kamer naar verwachting vol gende maand met Linschoten van gedachten wisselen. Als blijkt dat die praktijk op grote schaal leidt tot schrijnende ge vallen, dan zal PvdA-Kamerlid Adelmund bepleiten de herkeu ringen in hun huidige vorm voor WAO'ers vanaf 45 jaar bin nen tien weken af te schaffen. Waarom juist die leeftijdsgrens en of er voor de herkeuringen iets in de plaats moet komen, maakte zij niet duidelijk. Adelmund vond weinig ge hoor bij haar collega's van WD, D66 en CDA. Zij vinden dat de herkeuringen moeten door gaan, zij het wellicht iets min der streng. Het politieke debat op het plein kon de demonstranten maar weinig bekoren. De parle mentariërs, vooral die van WD en CDA, werden herhaaldelijk vergast op boe-geroep. Meer waardering konden zij opbren gen voor de sprekers namens de vier vakcentales, die stuk voor stuk aandrongen op onmiddel lijke stopzetting van de herkeu ringen in de huidige vorm. Duits reisconcern neemt 91 procent van aandelen Hl over rijswijk rob van den dobbelsteen Het grootste reisconcern van Duitsland, Touristik Union International (TUI), heeft Holland Interna tional (Hl) overgenomen. Omdat TUI ook al voor veertig procent eigenaar is van Arke, komen de twee Nederlandse reisgiganten onder één paraplu te vallen. TUI wordt voor 91 procent eigenaar van Hol land International uit Rijswijk, dat met een omzet van 1,8 miljard de nummer één is van Nederland. De overige aandelen blijven in handen van de KLM, die tot nu toe samen met het Duitse Kauf- hof Holding AG eigenaar was van Holland Inter national. Kaufhof maakte zojr anderhalve maand geleden bekend dat het zijn aandelen in de Ne derlandse onderneming wilde afstoten. Door de koop (waarmee naar schatting een be drag van 200 miljoen gulden was genmoeid) is in Nederland een concern ontstaan dat in eerste in stantie bijna een kwart van alle Nederlandse toe risten zal gaan vervoeren. Dat komt omdat TUI al sinds vier jaar deels eigenaar was van Arke uit En schede (omzet 940 miljoen). Het ligt in de lijn der verwachting dat Ferdinand Franse, oud-directeur van het concern, het aandeel van zestig procent dat hij nog in zijn bedrijf heeft, in de loop van dit jaar aan de Duitse touroperator (en gedeeltelijk aan de KLM) zal overdoen. In een gezamenlijke verklaring van TUI en de KLM wordt de verwachting uilgesproken dat de samenvoeging geen negatieve gevolgen zal heb ben voor de werkgelegenheid. I Iet ligt in de be doeling dat Holland International en Arke voor alsnog onder eigen naam verder zullen gaan. Er korrft wel een holding boven de twee bedrijven. Dat zoals iedereen in de reiswereld vermoedt Erik Jan Nederkoorn daar de leiding van krijgt, wilde geen van de partijen bevestigen. De voor malige Fokker-topman werd bijna een half jaar geleden benoemd tot president-directeur van Ar ke, nadat hij een aanbod voor diezelfde functie een paar maanden eerder naast zich had neerge- legd. Lilypaly: Dit zijn gewoon amokmakers den haag anp Van de zestien Molukkers die dinsdag bij rellen in Den Haag werden aangehouden, zitten er nog twaalf vast op het politiebu reau. Ze variëren in leeftijd van dertien tot 64 jaar en worden verdacht van openlijke geweld pleging. Dit heeft de Haagse po litie gisteren bekendgemaakt. Het Tweede-Kamerlid John Lilipaly, die zelf op de Moluk- ken is geboren, zei gisteren dat burgemeester Havermans en de politie van Den Haag hadden moeten weten dat er ongere geldheden zouden plaatsvinden bij de herdenking van de onaf hankelijke Molukse republiek. Dit soort lustrumvieringen zijn tot nu toe altijd gepaard gegaan met relletjes. Volgens Lilipaly wordt bij dit soort rellen onmiddellijk ge dacht dat het om een militante tak van de RMS, de vrije Repu bliek der Zuid-Molukken, gaat. Niets is volgens hem minder waar. Het gaat niet om 'ideaal beelden', maar om een groep notoire amokmakers die door het lint gaat. Lilipaly verwijt de oudere gar de dat zij de jongeren om de tuin leiden met hun oude idea len. Die hebben in zijn ogen weinig realiteitszin. „Ik weet dat ik tegen de stroom oproei, en het is ook niet zonder gevaar om dit soort dingen te zeggen, maar de oude leiders moeten de jongeren ervan bewust maken dat het geen zin meer heeft om de oude idealen na te streven. De Molukse gemeenschap is immers de meest geïntegreerde gemeenschap in Nederland. Dat is de realiteit." Persbure.iu GPD Geassocieerde Pers Diensten Geldermalsen werkt niet mee aan Betuwelijn kerk-avezaath/geldermalsen anp De gemeente Geldermalsen werkt niet mee aan de aanleg van de Betuwelijn, als de over heid niets wil doen aan het gro te knelpunt bij deze plaats. Dit dreigement heeft burgemeester S.VV. Schaijck gisteren geuit. Ook Tiel heeft al laten weten niet akkoord te gaan met de plannen. Burgemeester Schaijck van Geldermalsen vindt dat de rege ring volledig voorbijgaat aan de bezwaren van zijn gemeente. Het kabinetsstandpunt komt ook niet overeen met de con clusie van de commissie-Her mans die de situatie bij Gelder malsen en het vlakbij gelegen Meteren één van de vijf grote knelpunten van de toekomstige goederenspoorlijn noemde. „Het kabinet schoffelt de be zwaren volledig onder tafel door keihard te ontkennen dat het landschap wordt verstoord", al dus de burgemeester. In het kabinetsbesluit komt de Betuwelijn in een golfbewe ging boven Geldermalsen en di recte omgeving te liggen. Ten westen van de gemeente rijden de goederentreinen zo'n negen meter hoog over het verkeers punt Deil heen. Vervolgens zakt de lijn een paar meter tot ruim 5,5 meter boven het maaiveld. Via een lange helling stijgen de treinen weer en kruisen op een hoogte van ruim 11 meter de spoorlijn Utrecht-Den Bosch. In Meteren wordt de Betuwelijn vervolgens onder de rijksstraat weg aangelegd. Volgens Schaijck ontstaat er zo een railverkeersplein dat ze ker vier zo groot is als het ver keersplein Deil. „En dat alle maal op 11 meter hoogte, vlak bij Geldermalsen en Meteren." Justitie vervolgt Nutricia wegens Olvarit-affaire den haag gpd De officier van justitie in Den Haag gaat Nutricia vervolgen wegens de in 1993 ontdekte ver vuiling van Olvarit babyvoe ding. Het concern wordt ten laste gelegd dat er etenswaren in de verkoop zijn gebracht die niet geschikt waren voor con sumptie. Op basis van de Warenwet kan Nutricia tot een boete wor den veroordeeld. Vast staat dat individuele bestuurders van Nutricia niet door justitie zullen worden vervolgd, aldus de pers officier in Den Haag. Het is de bedoeling dat de zaak in sep tember voor de Haagse recht bank dient. Het openbaar ministerie pakt niet alleen Nutricia aan. Er wor den ook toeleveranciers ver volgd. Welke dat zijn, en wat hen precies ten laste wordt ge legd, is nog niet duidelijk, liet lijkt echter waarschijnlijk dat zeker vleesleverancier Uylen- broek varkensslachterijen (UVS) in Gorinchem, aangepakt wordt. UVS wordt ervan ver dacht de vervuiling van de Ol varit te hebben veroorzaakt. Er zou door UVS te kwistig zijn ge strooid met het reinigingsmid del llalamid. Nutricia kapte in dertijd alle banden met UVS. Nutricia vernietigde eind 1993 tien miljoen potjes Olvarit nadat de vervuiling was ont dekt. Eerdere waarschuwingen van inspecteurs dat er in de ba byvoeding te hoge concentra ties reinigingsmiddel zaten, wa ren door de onderneming in de wind geslagen. De affaire kostte Nutricia zo'n 30 miljoen gulden. Vijf gevangenen ontsnapt en ook weer opgepakt Vijf gedetineerden die vanmor gen tijdens een transport ter hoogte van Best ontsnapten, zijn korte tijd later opgepakt. De politie startte in het betreffende gebied onmiddellijk een grote zoekactie, aldus een woordvoer der. Daarbij werden tientallen mensen en voertuigen ingezet. Het busje waarin de gevange nen van het huis van bewaring in Vught werden vervoerd naar de raadkamers in Roermond en Maastricht, raakte op de snel weg door nog onbekende oor zaak in brand. De twee begelei dende parketwachters zetten het voertuig vervolgens langs de kant van de weg stil en haalden de gevangenen eruit. Die na men meteen de benen. De parketwachters arresteer den vrij snel daarna een van hen. Drie anderen werden an derhalf uur later aangetroffen in een bos. De vijfde werd weer een uur later opgepakt aan de andere kant van de autosnel weg.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3