'Leiden even het hart van Europa' m DIOK moet nog week wachten Sport CHTERLIJN Olaf Ludwig redt klassieker met zege maHSfcgSö&MM* B Voor uw spaarsnippen ligt het ideale broedgebied net over de grens. 0 ÜUNÜhKÜAXj 2/ APKIL iyyb 2\ 'Ambassadeur' Goekoop 'verkoopt' DIOK-toernooi aan Britse rugbypers door: Gert-Jan Onvlee Hoe reageren de Engelsen? Die vraag kwelt de Leidse rugby-delegatie vanaf het krieken van de dag. Zijn de ex perts op het gebied van rugby geïnteresseerd in een pers conferentie van een dreumes van 'het continent'? Toege geven, het wordt de Engelse sportpers wel gemakkelijk gemaakt met een locatie dichtbij huis: in de Nederlandse ambassade in het hartje van Londen. Maar is dat genoeg om de Britten warm te krijgen voor een Hollands initia tief? toernooien? Kummer: „Wij houden ons aan de amateurbe palingen. Dat betekent geen prijzengeld, maar wel een volle dig verzorgde week in Neder land. Als de officiële bepalingen worden verruimd, kunnen wij altijd nog besluiten om met prijzengeld te gaan werken." Van grote psychologische waarde is behalve de aanwezig heid van Goekoop - die 's mid dags met zijn toevallig aanwezi ge dochter Marije een vorkje meeprikl met de ambassadeur - ook de steun van enige Engel sen. Zo vormt Kummer een tan dem met markeling-adviseur Andrew Cooke. Ook de impo sante rugby-autoriteit Michael Humphreys neemt naast de Lei- denaars plaats achter de tafel om de ambitieuze plannen te verdedigen. De oud-rugbyer, die PR-activiteiten voor de Brit se rugbybonden verricht, hoeft maar te kuchen of de zaal hangt aan zijn lippen. Maar het mees te ontzag hebben de Engelsen voor Jeff Probyn, die ondanks zijn leeftijd (39) nog op het hoogste niveau als speler actief Ook Probyn steunt het Leidse initiatief van ganser harte. Hij komt van 19 tot en met 27 au gustus hoe dan ook met de Wasps naar Leiden. „Alleen weet ik nog niet of ik mee speel", zegt de 37-voudige En gelse international, die in de af- bouwfase van zijn lange loop baan is beland. „Maar ik kom graag in Nederland. Bovendien is het goed dat zo'n toernooi in Nederland wordt georganiseerd. Niet alleen voor jullie, maar ook voor de grote rugbylanden. Wij hebben er baat bij dat rugby in steeds meer landen populair wordt. Bovendien kunnen wij vlak voor het begin van de com petitie nog wat aan onze vorm Wees maar niet bang ;r in Leiden de kantjes Bij aankomst op de ambassade blijkt dat de uitnodiging aan burgemeester Goekoop om de eendaagse rugbytrip mee te maken een handige zet van DIOK is geweest. „U bent zeker de burgemeester van Leiden", vraagt de wildvreemde recep tionist aan Goekoop en vervol gens gaan alle deuren voor hem open. En voor de.DIOK-delega- tie, die bestaat uit speler Yves Kummer, oud-voorzitter Ynze Politiek en voorzitter lees \h smann. Navraag leert dat am bassadeur Van Roijen de rugby- delegatie pas gastvrijheid ver leende, toen de komst van Goe koop zeker was. Daarmee zit de taak van de eerste burger van Leiden er ove rigens nog niet op. Tijdens de persconferentie, die wordt vast gelegd door cameraploegen van BBC, ITV en Sky, neemt hij in een bomvol ambassadezaaltje het blok 'Leiden-promotie' voor zijn rekening. Niet 'gehinderd door veel specifieke rugbyken- nis maakt hij de verzamelde Britse rugbypers warm voor Lei den en de speciale plaats die rugby er inneemt. „Rugby is de belangrijkste sport van Leiden. En in augustus is Leiden zelfs even het hart van Europa, al thans op rugby-gebied." De En gelsen slikken het als zoete koek. In de met tulpen en rugby - klompen aangeklede ambassa dezaal wordt de toon kritischer als Yves Kummer de sportieve aspecten van het Euro Rugby Cup '95 belicht. Is er op de drukbezette rugbykalender nog wel plaats voor een achtdaags toernooi? En zo ja, hoe komt het dat topclubs als Wasps, Black- rock, Swansea, Boroughmuir, Toulouse en Treviso liever naar Leiden gaan dan dat zij deelne men aan meer lucratieve rugby- PTT o P5T. Een stukje Holland in Londen: tussen de tulpen en klompen geeft burgemeester Goekoop uitleg, geflankeerd door Yves Kummer (links) en Ynze Politiek (rechts) Leiden. Uiterst rechts luistert de Engelse rugbyvedette Jeff Probyn aandachtig toe. foto vanaf lopen. Waar de Wasps (Engels voor wespen) ook ko men, wij spelen om te winnen." De Wasps kunnen er voor zorgen dat Leiden op zondag 27 augustus een Engels - Franse fi nale te zien krijgt. Dat is de droom van de organisatie, die ook na de afzegging van de En gelse kampioen Bath nog altijd kan uitkomen. Kummer stapt gemakkelijk heen over het ont breken van Bath: „Er is nog één plaats open, maar de clubs staan in de rij. Cardiff (Wales), Orrell (Engeland) en Milaan hebben al belangstelling ge toond." En weg is Kummer, die tussen zijn organisatorische werk voor DIOK door wordt geacht voor de zevende keer op rij kam pioen van Nederland te worden. Met een instelling van 'die vliegtuigen wachten wel op mij' spoedt hij zich naar luchthaven Heathrow om 's avonds aan de Smaragdlaan zijn opwachting te kunnen maken in de topper te gen Castricum. Het enthousiasme en oppor tunisme van Kummer zijn re presentatief voor de handelwij ze van de hele Leidse delegatie. In feite is DIOK brutaal in het diepe gesprongen door in een klein rugbyland een toernooi met internationale grootmach ten te organiseren. „Het ging ongeveer zo", zegt Ynze Poli tiek, die tot verbazing van Cees Ahsmann in Londen plotseling gebombardeerd tot voorzitter van het organisatiecomité. „We hebben op één dag alle clubs benaderd. Met de mededeling: die en die hebben al toegezegd, dus kom ook maar naar Leiden. Die aanpak werkte. Ook de benadering van de ambassade, gevoelig voor de aanwezigheid van de burge meester van Leiden, en van de Britse pers, kennelijk gevoelig voor de statige locatie, pakte goed uit. Maar als de Engelsen het al niet door hadden, dan weten de Leidenaars het maar al te goed: dit is nog maar het begin. De grote sponsors moe ten nog toehappen. Ahsmann: „Wij hebben vier whiskymerken en een bierbrouwer benaderd. Het gekke is dat de Engelse ves tiging van het biermerk is geïn teresseerd, maar dat het in Ne derland wordt tegengehouden. Een ander probleem, de in terne communicatie, wordt aan de andere kant van de Noord zee zichtbaar. De DIOK-delega tie zit nog niet op één lijn. Kum mer en Politiek, die samen met •de speciaal aangetrokken secre taris Monique van Bijsterveld een dag eerder zijn vertrokken dan het duo Ahsmarm-Goe- kóop, zijn de DIOK-voorzitter enkele stappen vóór. „Die plooien moet ik zo snel moge lijk rechttrekken", aldus Ah- Zelfs met Goekoop, met wie hij de hele dag optrekt, is Ah smann misschien nog niet uit gepraat. Om de grootse plannen te verwezenlijken, moet de ac commodatie van DIOK deze zo mer ingrijpend worden ver bouwd. Toeschouwersaantallen van wellicht achtduizend per wedstrijd moeten worden ge herbergd. Medewerking van de gemeente is daarvoor onont beerlijk. Mochten benodigde vergunningen uitblijven, dan kan Goekoop wellicht net als in de ambassade in Londen als 'breekijzer' fungeren. Toppers blijven weg in Veenendaal Geforceerd vrolijke gezichten voor de start, opgeluchte koppen na afloop. De groten van het internationale profpeloton lieten ondanks toezeggingen vooraf, de jubilerende organisatoren van de naar erkenning snakkende klassieker Veenendaal - Veenen daal woensdag links liggen. Olaf Ludwig redde het misbaksel van een klassieker door na 211 kilometer als eerste over de streep te gaan. Veenendaal - Veenendaal hoopt en verwacht komend seizoen door de Internationale Wielren Unie (UCI) een categorie hoger ingeschaald te worden. Op het niveau van bij voorbeeld de aan sprekende Franse etappewedstrijd Criterium International. Het parcours is inderdaad mooi, het deelnemersveld en de winnaars meestal van goed niveau. Ludwig staat op de erelijst inderdaad goed, alleen bleek het deelnemersveld woensdag het niveau van een Belgische kermiskoers nauwelijks te ontstijgen. Veenendaal had volgens voorberichten toppers in huis, de beste ploegen hadden toegezegd in hun sterkste samenstelling te komen. Mooie woorden, weinig daden. Museeuw (winnaar Ronde van Vlaanderen), Ballerini (Parijs - Roubaix), Mauro Gia: netti (Luik-Bastenaken-Luik, Amstel Gold Race). Ze waren er dus Het peloton werd, naast een paar wel goed bezette formaties, voor het merendeel gevuld met de Belgische verschoppelingen van Asfra, Zetelhallen, Rotan Spiessens, Vlaanderen 2002, Pal mans, Saxon, Vosschemie, SEFB, Cedico en een groep Neder landse individuelen. Ploegen met jongens, die het grootste ge deelte van het seizoen hooguit tweederangs koersen te zien en te rijden krijgen. De organisatoren voelden zich gekwetst. Hadden ze nota bene daarvoor staatssecretaris van sportzaken Erica Terpstra voor het startschot naar Veenendaal gelokt. Die was in elk geval zo en thousiast om te zeggen dat ze kort voor de start de tinteling van de renners tot op het podium kon voelen. Die .tinteling ver dween kennelijk bijna gelijktijdig met het startschot. Vooï de organisatoren kwam de naam van Ludwig als geroe pen, ook al heeft de vroegere pupil van Post aan marktwaarde en aanzien ingeboet. Veenendaal - Veenendaal v van enkele toppers. s gedevalueerd door het wegblijven RUGBYMEDEWERKER Wachten, wachten en nog eens wachten. Dat was wat er in Lei den moest gebeuren na afloop van de met 39-8 gewonnen rug bywedstrijd van DIOK tegen Castricum. Concurrent Haagse Rugby Club moest immers op eigen veld tegen de Delftse Stu denten onderuit gaan, waar door de Leidse formatie een verlenging van de landstitel vei lig kón te stellen. Het wachten bleek tevergeefs. HRC, dat pas om 20.30 uur aan de wedstrijd begon, won met 19-8 van de studenten en dus moet DIOK wachten tot de Hagenaars in de hun resterende twee wedstrij den een misstap maken, of tot zeven mei als DIOK het in Am sterdam opneemt tegen de plaatselijke AAC om bij winst de champagneflessen te kunnen ontkurken. Castricum was nog niet tot aanvallen toegekomen toen na 20 minuten Wiet van Duijn zijn schoen goed onder de bal kreeg en zijn penaltykick omzette voor 0-3, volledig tegen de ver houdingen in. Misschien ge schrokken, begon DIOK direct weer met een zwaar offensief toen uit een snelle spelhervat ting de bal uiteindelijk bij de mee op gekomen fullback Tom Jackson kwam voor de eerste try, 5-3. Gottfried Bos conver teerde 7-3. Vijf minuten latei- werd die aanval gekopieerd door de buffelende Robert Broers, waarna Bos eerst de stand op 14-3 schopte en op slag van rust de tussenstand op 17-3 bracht. Het tweede bedrijf was net begonnen of de Castricum de fensie vertoonde alweer gaten. Jackson was er als de kippen bij voor zijn tweede try van de avond, 22-3. Van echte tegen stand was eigenlijk geen sprake meer en dat deed de aandacht van DIOK verslappen, waardoor een snelle spelhervatting van Mats Marcker de gasten een try opleverde, 22-8. De moe ge beukte Castricum-defensie had geen enkele grip meer op de bij vlagen frivool spelende drie kwarten en DIOK tilde de stand moeiteloos naar 39-8 via Chaudron, Hadinegoro en twee iBos. De World Professio nal Billiards and Snooker Association is vanaf nu mijn sportbond. Geweldig zoals die WPBSA functioneert. Dat is nog eens een voorbeeld voor al die ande re, op amateuristische leest ge schoeide bonden die maar aan modderen. Wat een daadkracht. Tijdens het WK snooker in Shef field kwam aan het licht dat heel wat weddenschappen wa ren afgesloten op een overwin ning van Jimmy White op Peter Francisco. En niet alleen op die zege, maar ook op de uitslag. De 10-2 was door velen voor speld. Reden voor betrokkenen om aan het beïnvloeden van een uitslag te denken, dus gelastte de WPBSA onmiddellijk een on derzoek naar de gang van za ken. Twee dagen later was het resul taat van het onderzoek al be kend. Er waren geen overtredin gen aan het licht gekomen. Kijk, dat bedoel ik nu. Voor de opdracht staan om de wereld van Maleisië tot Londen af te speuren op zoek naar bookmakers-geknoei en dan binnen 48 uur al met het ant woord komen. 'Geen overtredingen'. Perfect. Het eerste zaterdag- teain van UVS sloot de laatste wedstrijd van de nacompetitie afgelopen weekeinde winnend af. MVKV werd met 4-2 verslagen. Die ze ge stelde trouwens niet zo veel meer voor. De blauwwitten hadden zich, evenals tegenstre ver MVKV, in de voorgaande confrontaties al door Koudekerk en TAW laten aftroeven. De vierde klasse van de KNVB zat er dus al lang en breed niet Veel meer dan'die winst, was het de opstelling van UVS die de aandacht trok. Trainer Wally Gallert (47) miste wat mensen en speelde dus zelf maar mee. Evenals Wil Henskens (40) en na rust Bert Jansen (47). Ze draaiden stuk voor stuk moeite loos mee. Nu weet ik wel dat het drietal in hun tijd spelers waren die er stonden. Jansen speelde jaren lang betaald voetbal, Henskens handhaafde zich moeiteloos in de hoofdklasse en Gallert was, ondanks tegenstribbelende knieën eigenlijk te goed voor de clubs waarvoor hij speelde (LDWS). Maar dan nog: op die leeftijd hoor je gewoon niet meer in een standaardteam mee te kun nen komen. En dien je daarin zeker geen belangrijke rol te spelen. Denk ik tenminste. Of is het niveau waarop het voetbal tegenwoordig wordt be oefend dan inderdaad zo aan devaluatie onderhevig? Klopt het dan toch wat Gé Perfors, de zich zo apart voortbewegende speler van Oegstgeest die sei zoenen lang in Rijnsburgse Boys één acteerde, nog niet zo lang geleden stelde'. 'Zelfs in de eerste klasse op zaterdag, in de hoofdklasse op zondag kom je spelers tegen voor wie een pass over tien meter te veel gewaagd is, onbegrijpelijk'. Een 'alles-was-vroeger-beter' opmerking, of een stelling met een hoog waarheidsgehalte? Het lijkt me een vraagstelling fi die éen middagje discussie r meer dan waard is. p En dan nodigen we Gallert, P Henskens en Jansen natuurlijk P ook uit. p oreholte en Oegstgees planden hun confron tatie om de Leidsch Dagblad Cup op een zaterdag, rond het middaguur. Het scheelde een paar uur èn een dag later wat geschorste spelers,', in een tweetal competitiewed strijden. Quick Boys en Noordwijk laster hun duel snel even op wijdag avond in en verschenen met hun tweede (Quick Boys) en een combinatie van twee en drie. Een etmaal verder moch ten Jeffrey Stolk, Arnold Rein- ders en Floor van Duyn gewoon meespelen met het eerste; hun schorsing zat er op. FC Lisse zaterdag spreekt voor de avond dat de kwartfinale me Alphen op het programma staat, een oefensessie met het tweede team van FC Den FIaagi af. Geen kwestie van schorsin gen, voor zover mij bekend. Eerder een al dan niet lichte vorm van desinteresse waar de afdelingsclub Alphen van profi teerde door een Lisse-combina tie op een nederlaag te tracte- Natuurlijk is het te begrijpen dat verenigingen de prestaties in de competitie belangrijker vinden dan het overleven van een aantal rondjes in de LD- .Cup. Daar kan ik me van alles bij voorstellen. Maar de vereni gingen moeten in deze niet gaan overdrijven. Een beetje goede wil tonen, dat moet toch kunnen? Daarbij: op het mo ment dat je je als vereniging in schrijft voor wat voor evene ment dan ook, ga je toch ook verplichtingen aan die verder reiken dan de plicht om met elf man en een grensrechter te ver schijnen? De wijze waarop een fiks aantal verenigingen nu met de strijd om de LD-Cup omgaat (er zijn tal van andere voorbeelden te vinden), maakt dit toernooi bij vlagen tot een farce. En dat is i jammer voor een wedstrijden reeks, die tot ver buiten de KNVB Afdeling Leiden bekend staat als een voorbeeld van hoé het wel moet. Staat of valt alles dan met de prijs die er op een toernooi wordt gezet? Neem het KNVB bekertoernooi. Dat stelde tot dii jaar niet zo verschrikkelijk veel voor, werd in het verleden zelfs regelmatig niet eens afgemaakt Totdat men in Zeist besloot de halve finalisten tot het grote toernooi om de Amstel Cup tot te laten. En voor dit jaar zelfs het lumineuze idee ontwikkelde om de finale van dit voorprogramma te promoveren van de grote eindstrijd om de Amstel Cup, in de Rotterdamse Kuip. Een succes was geboren. Maan den werd alleen in deze regio al over die ene partij gesproken die het seizoen van FC Lisse e Quick Boys nog wat cachet zc kunnen geven. Het zat er uiteindelijk niet in. I Niet voor FC Lisse, niet voor de Katwijkers, die dinsdag door he Haagse ADO buiten de laatste zes werden gehouden. Maar het werkte wel. De hoofd prijs deed z'n werk. Zeg, kan de Finale om die LD- Cup misschien ook niet in Rot terdam worden gespeeld? SPORT OP TV SCOREBORD DONDERDAG 16.20-16.30 Did 3: Sport im Westen. 16.55-17.08 Did 2: Sport Heute. 17.00-19.00 BBC 2: WK Snooker in Sheffield. 18.39-18.47 Ned 2: Sportjournaal. 18.45-19.10 RTLSport. 19.00-23.00 EURO: WK IJshockey: Italië-Zwitserland, Oostenrijk-Zweden en hoogtepunten van Canada-Duits- 19.30-20.00 BRT 1: Sport. 22.00-00.00 Filmnet:: KOJ3oksmaga- zine: wereldtitel zwaargewicht tuusen Axel Schulz en George Foreman vanuit Las Vegas. 22.16-22.34 Ned 3: Sportjournaal. 22.30-23.10 BBC 2: WK Snooker in Sheffield. 22.30-23.30 RTL 4: Barend en Van 23.15-23.45 Did 2: Sport Extra: WK ijshockey PRIJSVRAGEN Becker (Dui/2) - B)örkman (Zwe) 6-3 6-1. 0VW-O1 30 EURO: Eurosportnieuws 'miS,71'78"79 Islst)'nL M 6-8-13-29-36-38. Reservegetal: 28. rasategui (Spa/7) - Piolme (Fra) 6-2 6-2, Joker: 4825641. Fromberg (Aus) - Costa (Spa) 6-3 6-4, 09,00-09.30 EURO: Mountainbiking: Duitse Mldlotto Bruguera (Spa/5) - Javier Sanchez (Spa) 7- CrossCountry World Cup. Trekking A: 8-15-24-38-43-45. Reserve- 5 0-6 6-2, Mlister (Oos/9) - Karbacher 09,30-10.00 EURO: Tennis: met ATP- getal: 13 n (Dui) 6-2 6-2, Lopez-Moron (Spa) - Lars- overzicht Trekking B: 3-4-18-33-38-43. Reservege- son (Zwe/8) 6-3 7-6. 10.00-10.30 EURO: Olympische Ma- ^o. Q,,nQri7 179a,, Seoul. Mannen, 300.000 gulden, eazine' K Spel 77:9330907 Super6: 172826. Tweede ronde: Ho (VSt) - Radulescu (Dui) 10.30-12.00 EURO: WK IJshockey: (onder voorbehoud). 2-6 6-3 6-2 Volkov (Rus/1) - Ondurska hnnator-viintpn van oktprpn (ZAf) 5-7 6-3 6-3, Rusedskl (Can/8) - 12.00-12.30 EURO: Motorsport Maga- TENNIS Hyeong-Taik (ZKo) 6-4 6-4, Carlsen (Den)- Zjne Monte Carlo. Mannen, 2,5 miljoen gulden. Herera (Mex) 6-3 7-5. le2rïp1m3aRa0zmUeR0:AUtOSPOrt:fOrmiJ" W^l^slS&.S.S WIELRENNEN 13.00-14.00 EURO: Autosport- formu- iiwfil j'ït? Li' Veenendaal Internationale profkoers, Vee- la I. GP van San Mar,no, le kwalifica- w (Bel), 11. Stener (Noo), 12. Steels (Bel), 13. Redant (Bel), 14. Arnould (Fra), 15. Van Veenenc' (Ned), 16. Piatek (Pol) 1.08, 17. Vosk< (Ned), 18. De Vries (Ned), 19. Arazzi Groep A: Rusland - Frankrijk 3-1 (1-0 1-0 1-1). Stand: 1. Rusland 3-6, 2. Frankrijk 3-4, 3. Canada 2-2, 4. Italië 2-2. 5. Duitsland 2- 0, 6. Zwitserland 2-0 Groep B: Oostenrijk - Tsjechië 2-5 (0-3 2-( 0-2), Noorwegen - Finland 2-5 (0-1 0-2 2- 2). Stand. 1. Tsjechië 2-4, 2 Verenigde Sta- Wilt u discreet en gedegen advies over veilige en voordelige beleg gingen? Wip dan eens over bij de zuiderburen en kies meteen voor de grootste bank van België: de Generale Bank. Daar vindt u de professionele,aanpak voor een optimaal spaarrendement. U krijgt er uitstekend advies over een erg rijke beleggingskeuze: op korte, middellange of lange termijn; in gulden, Belgische frank of andere deviezen. Ook andere interessante opties staan voor u open: van Euro-obligaties tot de ruimste selectie van beleggingsfondsen. Kom eens vrijblijvend poolshoogte nemen. Bel ons, of stap binnen bij het dichtstbijzijnde Generale Bank-agentschap. ANTWERPEN-MEIR: Meir 48 (32/3/204.62.11) ANTWERPEN-FRANKRIJKLEI: Frankrijklei 47 (32/3/232.81.36) ANTWERPEN-VAN RIJSWIJCK: Jan Van Rijswijcklaan 58 (32/3/248.45.50) BRUGGE: Vlamingstraat 78 (32/50/44.14.84) KNOKKE-ZOUTE: Elisabethlaan 13 (32/50/60.50.58) GENT-CENTRUM: Kouter 8 (32/9/264.22.01) Generale Bank De grootste Belgische bank.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 24