Oegstgeest dreigt nog steeds met kort geding 4 'izzeria Achthovenerweg moet dicht tlphense instellingen agen bezuinigingen Regio Leiden/Rijn Veenstreek Wellicht toch subsidie voor kunstgras ASC Gewonde hangt uur boven water Wassenaar en 'Domme Daan' Redders roeien naar Engeland CHTERGROND NDERDAG 27 APRIL 1995 ettingbotsing op A4 elofarendsveen Op rijksweg A4 ter hoogte van Roelofarends- ;n zijn gisteren rond kwart voor één 's middags zes auto's op aar gebotst. De kettingbotsing ontstond toen automobilisten or bet aquaduct in de richting Amsterdam moesten remmen blijkbaar onvoldoende opletten. Twee auto's moesten wor- /eggesleept en een 28-jarige vrouw uit Hoofddorp en een jarige Hagenaar moesten voor onderzoek naar het St. Elisa- hziekenhuis in Leiderdorp. romfletser gewond ogmade Bij een aanrijding op de hoek van de Poelgeestlaan de Graaf Willen li-laan is gisteravond een 16-jarige bromfiet- uit Hoogmade gewond geraakt. De jongen werd bij het op- laien van de Graaf Willem Il-laan geschept door een auto die rd bestuurd door een 42-jarige Hoogmadenaar. Het slachtof- met hoofd- en beenletsel overgebracht naar het AZL. [an bekent ontucht hen aan den run» F.en 29-jarige Leidenaar heeft bekend de af- open tijd in Alphen ontucht te hebben gepleegd met twee ige meisjes. De man woonde tijdelijk in hetzelfde huis als zijn chtoffertjes omdat hij een relatie had met de moeder van de ;e. De.Leidenaar werd afgelopen maandag aangehouden en is niddels voorgeleid aan de officier van justitie in Den Haag. utomobilist rijdt door na aanrijding hen aan den rijn» Een onbekende automobilist is gistermiddag en half één doorgereden nadat hij op de Alphense Beetho- ïsingel twee Alphense meisjes van 11 en 12 jaar had aangere- Het ongeval ontstond toen de automobilist in de bocht van Beethovensingel en de Bachsingel sterk moest afremmen en arbij te veel naar rechts stuurde. Met zijn rechterzijkant raakte van de twee meisjes, waardoor beiden ten val kwamen, liepen verwondingen aan knieën en ellebogen op. aravans branden uit op Duinrell ssenaar Bij een brand op de camping van Duinrell zijn van- cht twee caravans uitgebrand,terwijl er twee caravans grote iade opliepen. De caravans waren op het moment van de ind niet bewoond. De brandmelding kwam even voor mid- ■hacht binnen. Vandaag wordt een onderzoek ingesteld naar j oorzaak van de brand. chtduizend gulden voor Amnesty Een sponsorloop met alle Leiderdorpse openbare holen heeft gisterochtend achtduizend gulden opgebracht, ft geld is bestemd voor Amnesty International. De leerlingen ten zich sponsoren door familieleden en bekenden. De spon- irloop en een fotowedstrijd met als thema 'vrijheid' vormden ihoofdmoot van een project, dat nu is afgesloten. Alle inge- hden foto's zijn vanaf 1 mei te bezichtigen in de bibliotheek n de Cor Gordijnsingel in Leiderdorp. jen aan den run ruud sep I doen heel belangrijk werk we kunnen niet zonder sub- tAls de gemeente moet be igen is dat prima, maar op niet worden gekort. Dat j in het kort de reactie van de ien Alphense organisaties gisteravond van zich lieten ?n op de 'luisteravond' over gemeentelijke bezuinigin- le luisteravond was de vijfde enkomst in iets meer dan week tijd die was gewijd de bezuinigingsplannen, ige week gaven drie groepen ;ers en een groep ambtena al aan waarop volgens Ijen moeten worden bezuinigd, waarop juist niet. Gisteren dan het woord aan de be- ;hebbenden zelf: de instel- <en die volgens de voorstel- in de toekomst minder of geen subsidie meer krij- jrspelbaar ls de enquêtes van vorige k weinig nieuws opleverde, raren de reacties van gister- id ook erg voorspelbaar, nand wil dat er op zijn sub- wordt gekort. En iedereen iijaarne bereid om nog eens keer toe te lichten dat 'ie ei- lijk te weinig subsidie krijgt laats van te veel. „In verge- ng met sport wordt er in Al- n erg weinig geld aan cul- uitgegeven. Dat is geen te- van beschaving", sneerde fobqls van creativiteitscen- Expressie '70. „De ge- i&nte krijgt een drie procent ii der uit het gemeentefonds dus moet er tien procent den bezuinigd en dus moet 3 subsidie voor Expressie '70 22 procent worden gekort. chef hennyvan egmond,071-356414. plv -chef hans koenekoop,071 356429 De Broek- en Simontjespolder mag dan gemeentelijk grondgebied blijven, Oegstgeest heeft wèl de buik meer dan vol van het gedram van buurgemeente Leiden. Als Leiden ook maar een klein beetje onredelijk is bij de ver dere invulling van de plannen voor de polder, dan spant Oegstgeest alsnog een kort geding aan. Leiden laat im mers ook de grenscorrectie niet los en daarom neemt Oegstgeest zijn tegenmaatregelen. oegstgeest monica wesseling Oegstgeest heeft volgens eigen D66-wethouder M. Poelmans heel veel moeten inleveren en is de 'grote-zus-hoiiding' van Lei den eigenlijk wel zat. Leiden dreigt bovendieh nog steeds met een grenscorrectie en dus annexatie van de polder als Oegstgeest de B en S-polder niet naar het idee van Leiden inricht. Die dreiging is in Oegst geest niet lekker gevallen. ,',Als zij dreigen met een grenscorrec tie, dan blijven wij dreigen met een kort geding daartegen.", al dus Poelmans. Slikken De wethouder wint er geen doekjes om: Oegstgeest heeft ei genlijk al te veel toegegeven bij de onderhandelingen over de B en S-polder. „Maar ja, we heb ben hetvolkshuisvestingsbelang voor ogen. Er moeten gewoon huizen komen en dan slik je wat extra." Dat neemt niet weg dat vooral de laatste financiële af spraken Oegstgeest niet echt lekker zitten. „We betalen nogal wat voor Leiden. Zo knappen we de Kwaakweg op en nemen de reconstructie van het woon wagenkamp voor onze reke ning. Dingen die eigelijk Leiden zou moeten betalen, maar die we voor het goede doel voor on ze rekening nemen." Die coulante houding staat volgens de D66'er in schrille te genstelling tot de houding van oegstgeest monica wesseling De voetbalvereniging ASC krijgt wellicht toch van de ge meente Oegstgeest een finan cieel duwtje in de rug voor de aanleg van een oefen-kunst grasveldje aan de Kempenaer- straat. Wethouder M. Poel mans is bereid toch nog eens met de vereniging te gaan pra ten. Voor volgend jaar staat er geen extra geld voor de sport verenigingen op de begroting, maar er is wel geld voor zoge heten nieuw beleid. De voetballertjes moeten 'met z'n allen' oefenen op het krapbemeten gravelveldje naast het hoofdveld. De voet balvereniging wil graag het terreintje 'bekleden' met een soort kunstgras waardoor dat het hele jaar bruikbaar is. Zo n bekleding kost al gauw 250.000 gulden en de voetbalvereni ging heeft niet zomaar ergens een pot geld. In de voorjaarsnota van de gemeente is geen geld voor sportverenigingen. De ge meente wil sowieso eerst een planning voor de lange ter mijn maken voordat er geld wordt uitgedeeld. Veel sport verenigingen hebben wensen voor verbetering van de ac commodatie. Poelmans noemt de wensen van ASC' echter zeer reëel. „En dus ben ik best bereid om nog eens te kijken of we geld daarvoor kunnen vrijmaken." Woody wacht op nieuwe standplaats D66-wethouder M. Poelmans: „We hebben eigenlijk al te veel toegege ven." foto hielco kuipers te dragen. „En dat steekt." De polder blijft dus van Oegstgeest en deze gemeente gaat er voor de eeuwwisseling ruim duizend huizen neerzet ten. Leiden. Op de exploitatie van de polder - de kosten van ontwik keling bedragen zo'n 100 mil joen gulden - is er een verlies van vijf tot tien miljoen gulden. Leiden weigert aan dit risicio bij woubrugge liesbeth buitink De Woubrugse snackbar Woody mag op het terrein van de rooms-katholieke kerk de Goe de Herder blijven staan tot bur gemeester en wethouders een beslissing hebben genomen over een nieuwe standplaats van de snackbar. De beheerster M. Oberhoff heeft bij de ge meente een verzoek ingediend voor een plek bij het winkelcen trum Batehof. In een kort ge ding kreeg de kerk enkele we ken geleden gelijk in de eis dat Woody het terrein moest verla ten. De uiterste datum werd daarbij op 1 mei gesteld. Na de uitspraak zijn Oberhoff en de woordvoerder van de kerk, J. Markx, echter opnieuw gaan onderhandelen. „Deze overeen komst is pure coulantie van de kerk", aldus Markx. Oberhoff mag niet de huidige snackbar laten staan, maar moet een mo biele wagen neerzetten. Wie daar nog iets van snapt, mag het zeggen." Sommige instellingen boden het gemeentebestuur hun eigen bezuiningsplannen aan, in de hoop op die manier de dans te ontspringen. Zo rekende de se cretaris van de stichting Al phense kinderboerderijen voo dat de bezuiniging op de kin derboerderijen deels kan wor den gehaald door de stichting meer grond in beheer te geven. Op die manier zou de gemeente tienduizenden guldens bespa ren op groenonderhoud. Voor malig CDA-raadslid j. van Beek stelde namens het Instituut Voor Natuurbeschermingsedu catie (IVN) voor om te bezuini gen op de ambtenaren en de belasting te verhogen. En de voorzitter van de stichting Peu terspeelzalen vond dat er maar bezuinigd moest worden op de peuterspeelzalen die niet bij de stichting zijn aangesloten. „Dat is ook mooi in lijn met het ge meentelijk streven om-het peu- terspeelzaalwerk zoveel moge lijk bij de stichting te concentre ren." Moraal Of het gemeentebestuur veel zal hebben aan al de inspraak van de afgelopen dagen is maar de vraag. Directeur L. Peijs van de streekmuziekschool vermaakte de aanwezigen met een parabel die als moraal had dat het ge meentebestuur vooral zelf met een bezuinigingsplan moet ko men. „Het is niet goed om on der het mom van democratie duizend vogels tegen elkaar in te laten tsjilpen", stelde hij, met een verwijzing naar de duizend Alphenaren die waren uitgeno digd om hun mening te geven over de bezuinigingen. Peijs kreeg luide bijval. zqeterwoude/leidenDe brandweer van Leiden heeft gistermorgen een huzarenstukje moeten uithalen om een 19-jarige Delftenaar uit zijn auto te bevrijden. De man vloog in de bocht van de afslag Zoeterwou- de van de snelweg Den Haag/Amsterdam. De wagen ramde de Papebrug en bleef op een dukdalf steken. De auto hing, met.de gewond geraakte Delftenaar, boven het water van het Papemeer. De brandweer kon de man niet bevrijden terwijl de auto boven het water hing en moest dus eerst take len. Al die tijd was niet duidelijk hoe erg de Delftenaar eraan toe was. Toen de auto eindelijk op de kant stond, kon de gewonde worden losgesneden. Hij bleek een gecompliceerde beenbreuk te hebben opgelo pen en is overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Bij de hulpverlening waren veertien brandweermannen en enkele doktoren en andere hulpverleners van de Eerste Hulp Dienst en het trauma team van het AZL betrokken. foto hielco kuipers vervolg van voorpagina Het eerste exemplaar van 'Was senaar in de Tweede Wereld oorlog' wordt vanavond aange boden aan P.H. Schoute, de burgemeester van Wassenaar. Het boek, waarvoor honderden interviews zijn afgenomen, is geschreven door F.R. Hazen berg, A.N.W. Kenens, W.P. van der Krogt, R. van Lit en C.N.J. Nijsingh. In het eerste hoofdstuk wordt duidelijk dat de NSB in het vil ladorp in die jaren een grote aanhang had. Ook de infiltratie van Duitse spionnen komt uit voerig aan bod. Ze werden door de Wassenaarse politie scherp in de gaten gehouden. Door hun vuilnisbakken leeg te halen enaar dreigt met rechtszaak erdorp judy nihof t even en eigenaar G. Zara ikt geen pizza's en andere aanse gerechten meer klaar j ijn restaurant II Buongustaio de Achthovenerweg. Daar het althans op, nu het Lei- r dorpse college van B en W ïieuw unaniem heeft beslo- dat het restaurant dicht :t. Het verzoek van eigenaar om vrijstelling van het be- nmingsplan is verworpen, net is het zoveelste hoofdstuk "Ale historie van het roem- hte restaurant, dat inmiddels e uim twee jaar draait. Zara peinst er niet over om dicht ;aan. „Voor geen geld." Hij nt dat de gemeente fout zit vil een rechtszaak aanspan- n „Laat de rechter maar be- ien.' Het gebied waarin Zara zijn restaurant is begonnen, is vol gens wethouder A. van Dijk (ruimtelijke ordening/BBL) 'waardevol agrarisch gebied'. Op het pand van Zara rust de bestemming 'woonhuis'. Vol gens de wethouder wil behalve het college, ook de provincie geen artikel 19 procedure voe ren om hierin verandering te brengen. „Er zitten wel een paar bedrijven, maar dat is een be staande situatie. Dat betekent niet dat je dat verder moet uit breiden", aldus Van Dijk. Voorbijgegaan Het college heeft zich ook nog gebogen over de vele verzoeken van bezoekers van II Buon gustaio om het restaurant te be houden. „Het zijn sympathie betuigingen waarbij wordt voorbijgegaan aan een aantal zaken. Deze mensen zouden waarschijnlijk naar de gemeen te stappen als hun buurman in zijn woning opeens een restau rant zou beginnen." De wet houder vindt niet dat de ge meente onhandig bezig is ge weest met de pizzeria. „De on handigheid zit eerder aan Zara's kant. Onder meer door illegaal een restaurant te vestigen." Wel geeft hij toe dat het lang duurt voor het restaurant nu echt wordt aangepakt. „Zoiets is een zeer ingrijpend besluit, dat je niet zo maar neemt. Je moet ook kijken naar de rechten van de ander. En we zijn het ook niet gewend, het sluiten van restaurants. Je moet goed uit zoeken hoe het juridisch zit." Gedacht wordt aan een termijn van zes weken voor sluiting van het restaurant. Het zou de twee de keer zijn dat eigenaar G. Zara een aanzegging krijgt om zijn restaurant en afhaalcentrum op te doeken. Met de eerste aan zegging gebeurde niets, onder meer omdat Zara met een ver zoek om vrijstelling kwam. Dat was volgens de gemeente een 'nieuw feit'. Eigenaar Zara vindt dat de ge meente met twee maten meet. Om hem heen zijn volgens hem aan bedrijven wel vrijstellingen verleend. Ookvindt hij het vreemd dat hij van de gemeente wel een hinderwetvergunning heeft gekregen, waarvoor hij naar eigen zeggen zijn restau rant voor 25.000 gulden moest aanpassen. „Had de gemeente mij niet gewild, dan hadden ze mij niet moeten laten betalen en laten doorgaan." Wereldwinkel zoekt donateurs De Wereldwinkel Oegstgeest begint een donateursactie om geld bijeen te krijgen voor een nieuwe mobiele wereldwinkel. De bestaande wagen, van waaruit elke dinsdag spullen worden ge kocht, is mede door aansla gen van vandalen aan zijn einde gekomen. De Wereld winkel heeft daarvoor 'dui zenden guldens' nodig. Zij heeft nu honderd donateurs kon veel informatie over hen worden verzameld. In het hoofdstuk 'Collaboratie en Terreur' wordt ingegaan op de activiteiten van de Wasse naarse NSB-voorman Floris I Iers. I Iers was directeur van de privékliniek Nieuw Rijnsdorp. Hij hield op verzoek van de SS de joodse vakbondsvoorzitter dr. Henri Polak gedurende an derhalf jaar op een zolder van zijn kliniek gevangen. Polaks ge zondheid ging achteruit en kort na zijn vrijlating overleed hij. Nadat zijn kliniek was gevor derd door de Duitsers nam Hers dienst bij de Waffen-SS. Natuurlijk wordt er in dit boek ook nader ingegaan op de beruchte V-2's, die vanuit Was senaar op Londen werden afge vuurd en daar voor veel onheil zorgden. Veel van deze raketten raakten al boven Nederland uit hun koers en vielen terug op de lanceerplaats. Tal van monu mentale huizen en buitens wer den daarbij verwoest. In die tijd werd in Wassenaar de scepter gezwaaid door bur gemeester D. de Blocq van Scheltinga, een beruchte NS- B'er. Hij stond hekend als 'Domme Daan'. Aan het Wasse naarse strand zou volgens hem een grote badplaats moeten verrijzen, vol met hotels en wo ningen. Zijn bevoegdheden werden echter door de Duitsers steeds meer ingeperkt, zodat Daan zijn plannen nooit heeft kunnen verwezenlijken. Aan onze oosterburen is het dus min of meer te danken dat wij nog een rustig en 'natuurlijk' stukje strand hebben langs de Noord zeekust. wassenaar marieke mittelmeuer Twee aan twee in een polyester bootje van Galais naar Dover roeien. Drieëndertig kilometer recht door varen, zeven uur lang. De roeiploeg van de Wassenaars Reddings Brigade gaat ervoor, half juli willen de roeiers een topprestatie leveren door Het Kanaal over te roeien. Tot die tijd moet er flink getraind worden want zeven uur over open zee varen, dat heeft de ploeg nog nooit ge daan. Maar ze moeten de overkant wèl halen valt loopt de sponsoractie die de reddingsbrigade aan de grote oversteek heeft gekoppeld in het water. Kampioen Het plan voor de overtocht is een jaar geleden ontstaan. „We waren op zee voor de Nederlandse Kampioenschappen aan het trainen en we roei den steeds verder", vertelt roeier Cor Visser, „Toen hebben we ons voorgenomen Het Kanaal over te roeien als we kampioen zouden worden. En we hebben gewonnen dus nu moeten we." De roeiboot van de reddingsbrigade wordt gevolgd door een begeleidingsboot van de Engelse kust wacht, Naast de vier roeiers gaan er nog vijf men sen mee: een stuurman, twee reserveroeiers, een coach en een medisch begeleider. Er hebben zich al veel sponsors aangemeld. Zo veel dat de reddingsbrigade heeft besloten naast het oorspronkelijke doel, de aanschaf van materi alen voor de rampenploeg, de helft van het geld aan een ander goed doel te geven. Welk doel dat is, wil de reddingsbrigade nog even voor zich houden zodat dal op koninginnedag in de Lang straat met veel toeters en hellen bekend gemaakt kan worden. Visser verwacht dat de oversteek een paar duizend gulden op gaat brengen. Door de vele sponsors zijn de onkosten er al uil en op de vrijmarkt op koninginnedag hoopt de reddings brigade nog veel particuliere sponsors binnen te halen. Vooruitgang Nu is de roeiploeg nog op het binnenwater aan het trainen maar straks gaat ze ook de zee op. De roeiers hebben al heel wat vooruitgang geboekt. Normaal leggen ze een afstand af van vier lot vijf kilometer, een tocht van ongeveer een uur. In middels roeit de ploeg tijdens de trainingen zes uur achtereen. „ITat valt niet mee", vindt Visser, „We trainen meestal op woensdagavond dus we leggen de helft van de tocht in het donker af. Vo rige week was hel zo koud dal ik er nog hees van ben." Visser kan zich nog niet zoveel bij de tocht voorstellen. „Waarschijnlijk moeten we ons ver stand op nul zetten en er gewoon voor gaan. En ieder uur drie minuten pauze nemen om bana nen te eten en wat te drinken." I door: Loman Leefmans Fris bloed doet polder goed STRAATNAAM - De ouderen woningen op de voormalige speelplaats De Peppel in Wou- brugge krijgen een nieuwe straatnaam. De woningen lig gen aan de Peppelstraat, maar de gemeente overweegt de wo ningen een nummer aan de Peppelhof, het Peppelrondeel of de Populierenstraat te geven. Muurvast heette het. PvdA- wethouder T. van Rij van Leiden en zijn partijgenote en gedeputeerde L. Stolker deden de duimschroeven stevig om bij wethouder E. Lisman van het lokale Leefbaar Oegstgeest (LO), dat met name door de provincie niet voor vol werd aangezien. De LO'er stemde tegen zijn zin toe in een autotunnel richting Merenwijk, het opknappen van slechte Leidse wegen en bruggen en telkens kwam er een nieuwe eis. En als Lisman weifelde, was steevast het antwoord dat de polder middels een grenscorrectie van Oegstgeest zou worden afgenomen. Voor Oegstgeest bleef nog één optie open om het verlies van gezicht en grondgebied te voorkomen: de rechter. En die vond eind februari dat de drie partijen nog maar eens om de tafel moesten gaan zitten. Alles was echter al eens gezegd en de standpunten meermalen Hoe laat je onderhandelingen die meer dan een jaar duren en op niets dreigen uit te lopen alsnog slagen? Je vervangt de hoofdrolspelers en zie, binnen twee maanden is vrijwel alles in kannen en kruiken. Dat is de les die kan worden getrokken uit de slepende zaak rond de gewraakte Broek- en Simontjespolder. Waar Leiden en de provincie Zuid-Holland enkele maanden terug nog lijnrecht tegenover Oegstgeest stonden, is er nu een akkoord dat ondanks enkele bedenkingen toch van eenieder instemming geniet. herhaald, de kans op succes leek nihil. Toch ontstond plotseling een nieuwe situatie. Lisman trad na een conflict in de eigen gemeente af en kreeg Van Eisen van Progresief Oegstgeest als opvolger. Van Rij werd wegens ziekte vervangen door R. Hillebrand en de verkiezingen maakten een einde aan de rol van Stolker, die WD-er T. Jansen op haar zetel zag plaatsnemen. Zeven weken later is men er alsnog uit, al kan niemand echt victorie kraaien. De provincie heeft haar stoere dreigementen moeten inslikken, Oegstgeest ziet zich met een financieel tekort geconfronteerd en Leiden blijft zitten met de gigantische problematiek rond het woonwagencentrum aan het Trekvaartplein. Maar hoewel geen van de betrokken ambtenaren of politici het hardop wil zeggen, is de nieuwe personele bezetting bij de drie strijdende partijen van grote invloed geweest op het behaalde resultaat, dat hun voorgangers niet konden bereiken. Met gevoel voor understatement stelt Van Eisen dan ook: „Ik weet niet of het daardoor komt, maar nieuwe mensen hebben wel eens een nieuwe, frisse kijk op zaken."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 19