Toch ander bestuur voor Leidse openbare scholen Kerk Samenleving 'God heeft met alles een bedoeling' Leidse kerken in oorlogstijd c Leiden Leidse Hogeschool 'te modieus' Betalen met hindemissen Buurthuis Westerkwartiei dicht wegens bezuiniginge DONDERDAG 27 APRIL 1995 BUITENLAND KORT DE ROEPING Patriarch Het hoofd van de Servisch- Orthodozxc Kerk, patriarch Pavle, heeft zich demonstra tief achter Radovan Karadzic geschaard. Een dag nadat het VN-tribunaal in Den Haag had aangekondigd te zullen onderzoeken of Karadzic zich heeft schuldig gemaakt aan oorlogsmisdaden, vierde Pavle een mis met de leider van de Bosnische Serviërs in diens hoofdkwartier in Pale. Pavle riep de Serviërs op 'de vrijheid, hun land en hun ge loof te verdedigen'. Zij moe ten alle problemen van het embargo tegen Servië probe ren te doorstaan. Slavenarbeid De speciale VN-rapporteur voor mensenrechten, Tadeusz Mazowiecki, had de Serviërs er afgelopen maan dag van beschuldigd nog steeds etnische zuiveringen uit te voeren en bovendien oudere mannen en kinderlo ze vrouwen te dwingen sla venarbeid te verrichten. Voorts gebruiken de Serviërs de dwangarbeiders als le vend schild aan het front. Vanaf het begin van de oor log in het vroegere Joegosla vië heeft patriarch Pavle par tij voor de Serviërs gekozen. Capitulatie Het einde van de Tweede Wereldoorlog betekende een 'bevrijding van een misdadig regime', aldus de Duitse bis schoppen verklaring. Maar ze voegen eraan toe dat de tweedeling van Duitsland en de Koude Oorlog een bittere teleurstelling waren voor de genen die hoopten op vrede en vrijheid. Met hun verkla ring mengen de bisschoppen zich in de al weken durende discussie in Duitsland over de betekenis van 8 mei 1945, de dag waarop nazi-Duits- land capituleerde. In een op roep hadden 250 personen erop gewezen dat het einde van de oorlog niet alleen de bevrijding van het nazi-be wind was, maar ook het be gin van de verdrijving uit Duitse gebieden in Oost-Eu ropa, van de bezetting van het oostelijk deel van Duits land en van de tweedeling van het land. Hij is de eerste eigen predikant van de buitengewone wijkge- meente Ichtus in Noordwijk aan Zee en omgekeerd is deze wijk zijn eerste gemeente. Ds. G. Herwig (1957, Nieuw Lekkerland) heeft lang in het onderwijs gezeten voordat hij definitief voor het predikantschap koos. In 1977 begon hij als onderwijzer op zijn oude lagere school in Nieuw Lekkerland. Puur om zich te ont spannen begon hij in 1978 een avondstudie theologie om later godsdienstles te kunnen geven. In oktober 1982 werd Herwig hoofd van een christelijk nationale school in Wouterswoude in Friesland. Na drie jaar vertrok het gezin Herwig naar Doornspijk op de Veluwe. Een reden daarvoor was dat de tweede dochter slechthorend was geboren. Met een werkkring in het midden van Nederland meende de dominee wat dichter bij noodzakelijke fa ciliteiten te zitten. Als directeur van de hervormde basisschool in Doornspijk besloot Herwig zijn avondstudie theologie voort te zetten aan de universiteit van Groningen. Sinds 8 maart 1995 is Herwig dominee van de Ichtus-gemeente in de bloemenbad- BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te t Harde (toez.): L W.Ch. Ruijgrok te Middelharnis; te Arnemui- den (toez.): dr. P. Vermeer te Huizen; te IJsselstein (Utr J.C. Schuurman te Capelle aan den IJssel. te Elim L.P.J. van Bruggen, kandidaat te Ze- LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) kantoor Rooseveltstraat 82 1-356356 Familiebenc GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Hoek van Holland drs IJ. Smedema, kandidaat te Rijswijk (Z.H.), die dit beroep heeft aangeno men; te Uithoorn (SoW): drs R. van der Weg te Nieuwkoop; te Oss (Paas kerkgemeente): H. de Haan te En schede; te Drachten- H Klem Ikkink te Coevorden; te Noordeloos: mevr. J.M.T. Paas. kandidaat te Brandwi|k. die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen: naar Noordwijk: M. Lo ner te Oostburg; naar Hasselt (beiden part-time) drs. M.J. Boersma te Bui tenpost (part-time) en mevr. drs. I. Boersma-Prinste Burum (part-time). GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Valkenburg (Z.H.) en Katwijk: C.J. Harryvan te Lemele-Le- melerveld; te Baflo-Warffum i.c.m. Pieterburen: J.Th. Rozemuller, kandi daat te Den Ham. Beroepbaarstelling: A. van Groos, Ja cob Catsstraat 325, 8265 XT Kam pen, tel: 05202-25940. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Alblasserdam: W.W. Nijdam te Hilversum-Oost; te Spijke- nisse: J. Westerink te Bunschoten. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Middelburg-Zuid: J.M. Kleppe te Rijssen-Noorderkerk. Aangenomen: naar VIissingenR. Kattenberg te Arnhem. GEREF. GEMEENTEN IN NED. Bedankt: voor Rijssen: F. Mallan te 071-32 ;1- 023-31 023-32 071-32 071-31 Geen krant ontvangen7 Bel voor nabezorgmg Ma t/m/vr 18 00-19.30 u> Zaterdag 10.00-12 00 ui directie B. M Essenben Arnold (adjunct), J. K Hoofdredactie: advertenties Maandag t/m vrijdag van 8 30 tot 071-35 rubrieksadvertenties Maandag t/m vrijdag van 8 30 tot 17 n der Post (adjunct) (acceptgiro) per maand (autom betaling) per kwartaal (acceptgiro) per kwartaal (autom beta per jaar (acceptgiro) (NL) public relations WH.C M. Steverink 071-356356 per jaar (autom ombudsman r. D. Paauw 071 -356215 per k' Tel. dag. 9 30 - 11 30 uur of per post. redactie G.J.Vi! H.W. van Egmond, chef red Groot A.J.B M. Brandenburg, chef eindredactie regi mg) iling) F. Blok, chef eindredactie algemeen W F. Wegman, chef red Duin- en Bollenstreek W Spierdijk, chef sportredactie leidsch dagblad op cassettebafjei Voor mensen die moeilijk lezen, slechte hebben of blind zijn (of een andere I dicap hebben), is een samenvatting Dagbli N H U I ONGEVALLENDIENST Mallan te Alblasserdam; voor Bruinis- se: F. Mallan te ALblasserdam. OUD GEREF. GEM. IN NED. Beroepen: te Rijssen: T. Klok te Kin derdijk. REMONSTRANTSE BROEDERSCHAP Beroepen: te Utrecht als predikant met een bijzondere opdracht (zieken huispredikant). mevr A.L. Wiermga, Het radio-programma van Mo ker, het media-overleg van ker ken in Rijnland en de Bollen streek, besteedt komende zater dag en zondag aandacht aan de Leidse kerken tijdens de Twee de Wereldoorlog. De voormali ge redacteur geestelijk van het Leidsch Dagblad, S.J. de Groot, haalt persoonlijke herinnerin gen op uit deze periode. Het programma is op zaterdag te beluisteren van 09.30 tot 10.00 uur en op zondag (een herha ling) van 19.00 tot 19.30 uur. Moker zendt uit op de FM 105.7 en via de kabel op de FM 88. n dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-178178): dagelijks 14.30-15 15 u Kraam- ners bovendien van 10 30 - 11Tl 5 Special Care Unit: 10.30-11.00 19.45- 5.00- 15.30 uu overleg met de dienstdoende verpleegkundige. i overleg met de dienstdoende 1 19.00-19.45 u Kinderafdeling: 10.30-19.00 pleegkundige Jongerenafdeling: 14.30-15.15 RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel 071-454545) dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor v uur). Kinderafdeling: 14 30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag) klassehEi stot2|™ (IC): 14 00-14 30 uulflt i 18.30-19.30 uur. klat— Afdeling hartbewaking (CCU)en 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel 01720-63131): dagelijks 14.00-15.00 uu en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 i 18.30-19.30 uur! Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 leen Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uits voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een rui zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en o kunde en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheelkund heelkunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15- uur; babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. Onderwijswethouder Hennie Koek (PvdA) staat open voor een andere bestuursvorm van openbare scholen in Leiden. Zij geeft dit te kennen in haar reac tie op een nota van de CDA- raadsleden Marjan de Jonge en Aart van Bochove. Het CDA dringt al enige tijd aan op ver anderingen en wil met zijn nota de discussie hierover versnellen. De fractie vindt dat het stadsbe stuur op grotere afstand van het openbaar onderwijs moet wor den gezet. Openbare scholen kunnen beter worden bestuurd door een speciale commissie of net als in het bijzonder onderwijs door een vereniging of stichting, meent het CDA. In de vorige raadsperiode was het vooral de D66-fractie, destijds nog oppo sitiepartij, die deze discussie aanzwengelde. Koek, gesteund door een raadsmeerderheid, hield de boot toen af. De open bare scholen stonden evenmin te dringen. De directeuren en hun teams waren tevreden met de gemeente als bestuurder. Inmiddels is er het een en an der veranderd, verklaart Koek haar gewijzigde opstelling. „Ik heb steeds gezegd dat naarmate de gemeente meer onderwijsta ken krijgt toebedeeld, de dub bele pet meer gaat knellen. Die situatie dient zich aan nu het Rijk zaken als schoolgebouwen- beheer aan gemeenten overlaat. Decentralisatie gaat meestal ge paard met een negatieve bruidschat. De gemeente zal daardoor geen doorgeefluik zijn maar zelf keuzes moeten ma ken." Daarbij, vindt Koek net als het CDA, mag de gemeente geen hinder ondervinden van de schijn dat ze het openbaar on derwijs voortrekt. En die schijn wordt groter als de dubbele pet niet wordt afgezet. De gemeen te heeft in het huidige onder wijsbestel een dubbelrol: ze is de baas van het openbaar on derwijs maar moet ook de be langen behartigen van het on derwijs in het algemeen en dus overleggen met het bijzonder onderwijs. Het is, schrijven de CDA'ers in hun nota, net als met de kip die het varken voorstelt uitsmij ters te gaan verkopen. De kip wil daarvoor eieren leveren mits het varken voor de ham zorgt. Betrokkenheid Het CDA laat in zijn nota in het midden of het openbaar onder wijs in het vervolg door een commissie, vereniging of stich ting moet worden bestuurd. De fractie heeft een lichte voorkeur voor de verenigingsvorm. „Die is vooral in het protestants- christelijke onderwijs gebruike lijk omdat daarmee optimale betrokkenheid van de ouders mogelijk is." Het is precies op dit punt dat de meningen van wethouder Koek en het CDA weer we'l uit elkaar gaan lopen. Koek wil lie ver geen privaatrechtelijk maar een publiekrechtelijk bestuur. „Een openbare school is gebaat bij een zo openbaar mogelijke bestuursvorm. Met een com missie ex artikel 82 gemeente wet kan dat worden bereikt." De wethouder wijst erop dat met stichtingen of verenigingen als bestuur het openbaar onder wijs niet zozeer verzelfstandigt als wel 'verbijzondert'. „En dat is toch niet de bedoeling, ook niet van het CDA." Visitatiecommissie plaatst kritische kanttekeningen De Leidse Hogeschool is met haar opleiding 'vormgeving en communicatie' veel te modieus bezig. Dat vindt de commissie van I van onderwijs. Volgens de com missie past deze opleiding niet binnen de leerrichting culturele en maatschappelijke vorming (cmv) die deze Hogeschool aan biedt. Bij het ministerie van on derwijs is twee keer toestem ming voor de opleiding aange vraagd en beide keren is die af gewezen. Toch heeft de school leiding de leerroute doorgezet omdat ze goed in de markt ligt bij studenten. D. van den Wijn gaard, afdelingsdirecteur van de sociaal-agogische studies van de leidse Hogeschool, neemt de kritiek van de visitatiecom missie serieus. „Maar toch zul len we de leerroute vormgeving en communicatie aanbieden aan de tweedejaarsstudenten die hiervoor hebben ingeschre ven. Dat is een kwestie van fat- „Ik denk trouwens dat hier van een misverstand sprake is. Twee jaar geleden zijn we be gonnen met het aanbieden van die leerroute. Dat is in de fol ders misschien met een beetje teveel trommels en trompetten gebeurd. Maar het gekke is dat de hele leerroute nog moet be ginnen. De visitatiecommissie is zo alert omdat men terug wil naar de basis: dus puur oplei den voor sociaal agoog. Wij denken echter dat zo'n leerrou te nuttig kan zijn met het oog op het creatieve aspect." Van den Wijngaard ontkent niet dat het trekken van studen ten ook een rol speelt. „Maar ik vind dat we de vrijheid moeten blijven hebben om met iets nieuws op de markt te komen. Ik denk dat studenten met zo'n aanvullende leerroute ook best een aardige baan kunnen krij gen op de arbeidsmarkt. Maar het is natuurlijk niet zo dat wij opleiden tot vormgever of voor lichter. Daar zijn andere scho len voor. Nee. we leggen de na druk op het creatieve aspect. Waar die kritiek van de visitatie commissie vandaan komt, be grijp ik wel. Zij willen de boel opschonen. Puur het opbouw werk en de rest is flauwekul." leiden Alles lijkt zo goed geregeld aan de Oude Singel. De parkeervakken liggen keurig gerangschikt langs de gracht, borden geven netjes aan waar de betaalautomaten staan. Alleen dan komt het probleem. Hoe bemachtig je een noodzakelijk bonnetje als plotseling een vuilcontainer de automaat blokkeert? Op de container klauteren en dan maar wat priegelen? Of gewoon de automaat negeren en een bon riskeren? FOTO LOEK ZUYDERDUIN Buurthuis Westerkwartier aan de Ten Katestraat is vanaf 1 mei gesloten. De Leidse Welzijns Organisatie (LWO) verhuist haar activiteiten naar buurthuis 't Mierennest en buurthuis Vo gelvlucht. Alleen de peuter speelzaal en de speeltuinvereni ging blijven in het gebouw aan de Ten Katestraat. De LWO beëindigt haar acti viteiten in buurthuis Wester kwartier om te kunnen bezuini gen. „Dit is een concrete maat regel", aldus LWO-directeur Ate Flapper. „Net als een paar maanden geleden de sluiting van buurthuis De Merenzoom. toen het asielzoekerscent^e aan de Flevoweg dicht ging. buurthuis werd de laatste gebruikt voor activiteiten i asielzoekers." Flapper zegt dat met de ting van het Westerkwa voorlopig geen soortgelijke zuinigingsmaatregelen n nodig zijn. „Maar we vre voor de jaren '96-'98. Dan n er volgens het college 250 gulden bezuinigd worden ojlk wijkaccommodaties. Niet all de buurthuizen van de Lp horen daarbij, maar ook voorbeeld de Raad Daadv? kels en andere wijkgeri<a; voorzieningen." BURGERLIJKE STAND LEIDEN - Geboren: Mandy, dv. D.C.J. de Vreugd en A. van der Plas Marlies Suzanne, dv. P.G.M. Valentijn en C. Krausse Karmijn Margaretha, dv. F.C. Lan ge en M.A.T.A. Schlatman San- der, zv. D. Kloos en H. Hamelinck Julia Helena, dv. R. van Ekeren en H.A.M. Deerenberg» Daan Ma- rijn, zv. J.V.D. Brinkmann en N.J. Tijdgat» Wijnand Tim, zv. W. van Dam en Y. Wolkers Kamal, zv. B. El Boujdaini en T. Akoudad Lara Madelief, dv. E. Habold en M.l. Schut Simone Frederike, dv. P.T. de Bruyn en N.F.M. van der Voort Sven Robert, zv. R J. Ho- genhuis en T.J. de Ruijter Kevin, zv. C.M. van der Willigen en C. Raaymakers Jesse Juriaan, zv. A. van Tongeren en M. Beekman Fatjan, zv. I. Bajrami Lloyd, zv. J. Zuurmond en L.A. Verhoeven Maria Geertruida Wilhelmina Cynthia, dv. 0. Kar en M. Schou ten Robin Petrus Elias, zv. H.E.J. Veeger en N. Been Mandy Engeltje Elisabeth, dv. A. Ouwe hand en M.P.E. Meijvogel Britt, dv. A. Bottinga en E. Beers Re becca Eline, dv. P.J.G. Fasel en L. Gressie Arianne Vivianne, dv. J. de Goederen en L.W. Ravensber- gen Britt Bernadette Margareta Maria, dv. B.J.M. de Wilde en T M.G. van Kins Berend Olivier, zv J.R. Schouwenburgen B.F. Togni Charmaine llaysa Hillary, dv. R.R. Akodi en H. Adopai Al- bert Willem Cornells, zv. H.T.R. van Wieringen en G.C. Weijers Casper Jelle, zv. P. Prudhomme van Reine en J.E. de Jong Elise Petronella Diana. dv. A.P. Ie Febre en L.P.M. van der Wiel Bastiaan Franciscus Johannes, zv. J.F. van Woudenberg en A.E. Hoek Jacob Francis, zv. R. Acolatse HildeN hanna, dv. R.E. Aresviken J.P n Fikkert Kimberley, dv. J. Pluj?1 E.M. Overmann »Timo Martini d Adrianus, zv. E.C. van der Plas C.M.T. Heemskerk» Henk Jacid zv. R. van Overbeek en J.A. NaSj geboren Caitlin Amber, dv. G| Drijsen en M.E. Klerks. Overleden J. Ouwehand, geb dec. 1937, man H.M.A. Weij geb. 8okt. 1931, echtg.1 Koelewijn M. Siebert, geb. Ijr febr. 1927, geh. gew. met J. d-5 Wolf A.M.L. Versantvoort, l 25 mei 1925, man J van dei| Niet, geb. 19 dec. 1929, man de Zeeuw, geb. 29 juli 1927, M. Willemsen, geb. 26 maart 1930. man J.J. Koot, geb. b-, maart 1940, man P. Eradus, geb. 19 maart 1922, ma Pot, geb. 3 maart 1928, man G.S. Lubbe, geb. 21 aug. 192£ man P.J. Boele, geb. 25 n 1913, man A.J. van den Ber^J geb. 6 juli 1929, geh. gew. J.M. van der Ploeg G. van Kli ren, geb. 21 maart 1939, maijd W.J.J. Dijsselbloem, geb. maart 1906, man P.A. den C den, geb. 4 dec. 1911, geh. j_ met P.A. Rullman J.M. BakkC geb. 1 jan. 1912, geh. gew. m' L.A. Bisschops C. van der Gu ten, geb. 5 juli 1911, man IV van Rijswijk, geb. 4 maart 19; man M. van Deursen, geb. lf1 aug. 1928, vrouw J. Veerhoe geb. 22 maart 1935, echtg. v< H. Lagerwerf. Gehuwd W.J.H.'Libbenga S R. Wumba A S. Couperus C.A. Molenaar H.P. Teeuwen E.D.B. Yperlaan J.B. 't Hart< G. de Wilde R. Pracht en E.Ar Lange N.E. Rost en S. Klein „Als man en enige Gerefor meerde Bonder werd ik in Gro ningen niet zo positief bena derd. Men nam het mij bijvoor beeld kwalijk dat mijn vrouw thuis zat met de kinderen en niet werkte. Deze houding had ik niet voorzien, hoewel ik wist dat de theologische faculteit in Groningen als vrijzinnig bekend staat. De botsingen tussen mij err de vrijzinnigen kwamen voort uit een totaal verschillen de visie op de Schrift. Zo had den we eens college over hoe je met homoseksuele gemeentele den om zou moeten gaan. De Bond maakt hierbij een onder scheid tussen geaardheid en praktisering. Voor de geaard heid hebben wij respect, maar praktisering wijzen we af. Toen ik daarbij Romeinen 1:27 aan haalde, werd daarop gereageerd met: 'Paulus is zo ouderwets, daar kun je in deze tijd toch niks meer mee?'. De Schrift leert mij, dat een christen iemand is die in Chris tus de enige Zaligmaker erkent. Ik haak dus af als mensen be weren dat het niet uitmaakt hoe je 1 lem noemt en dat de God Is- raëls ook Allah kan heten om dat bet toch allemaal op het zelfde neerkomt. Ik vind het vreselijk dat sommige christe nen niet eens meer geloven in het heilsfeit dat Christus voor ons is gestorven en dat Hij ook lichamelijk is opgestaan. De vi sies van een Van Gennep en een Kuitert wijs ik dan ook op grond van wat de Bijbel mij zegt, resoluut af. De Schrift is voor mij fundamenteel, het is voor mij van kaft tot kaft het Woord van God! Ik heb ernstige bezwaren tegen het hele Samen Op Weg-gebeuren. Als Gereformeer de Bonder kan ik niet samenwerken met christenen die kritisch met de Bijbel om gaan en zeggen dat die door gewone men sen is geschreven. Voor de Gereformeerde Bond staat het als een paal boven water dat de Bijbel door mensen is geschreven die ge ïnspireerd werden door de Heilige Geest. Maar het zijn niet alleen de cultuurverschil len tussen de verschillende kerken die niet te overbruggen zijn. Overigens werk ik graag breed samen, maar dan het liefst met de Christelijk Gerefor meerde Kerken omdat ik hun Schriftvisie als de mijne herken. Daarbij denk ik dat Sa men op Weg voor veel gemeenten een fi nanciële noodsprong is omdat de kerken met grote leegloop te kampen hebben. De gemeenten met een Gereformeerde Bonds- signatuur hebben daar geen last van. Het feit dat de plaats die ik nu bezet vorig jaar gecreëerd kon worden - en dat in deze tijd! - zegt wel wat over de financiële draag kracht en de betrokkenheid van de ge meente. In de loop van de jaren hebben mijn vrouw en ik mogen ontdekken, dat God met alles in ons leven Zijn bedoeling heeft. Toen mijn vrouw in verwachting van onze tweede dochter was. kreeg ze Rode Hond, waardoor onze dochter ernstig slechthorend geboren werd. Hoe erg het ook is, toch hebben wij hier ook veel positiefs door ervaren. Zo heb ik geleerd duidelijk te articuleren, wat vooral in het bejaardenpas toraat heel belangrijk is. Tijdens mijn studie heb ik de vijf dovenbeloften in Jesaja on derzocht, wat mij veel steun heeft gegeven. Vervolgens heb ben we onze dochter heel be wust naar de gewone basis school laten gaan, de school waar ik directeur van was. Dit ging heel goed, waardoor er nu verschillende blinde en slecht horende leerlingen op die school in Doornspijk zitten. Er is een wereld voor ons openge gaan, waar ik God toch echt dankbaar voor kan zijn. Hij heeft het zo gewild. Niets is volgens mij zo modern als de Bijbelse boodschap. De maatschappij waarin we leven doet het voorkomen, alsof we pas modern zijn als we mee doen met van alles en nog wat. Zo kan ik me vreselijk ergeren aan de paasfolders van Albert Heijn wanneer daarin naast ha zen en eieren afbeeldingen van het kruis voor commerciële doeleinden worden gebruikt. Dat is het bespotten van God. En wat levert onze 'moderne' maatschappij op? Gebroken hu welijken, kapotte gezinnen en ontzettend veel eenzaamheid. Ik vind dat de kerk posi tief moet reageren op dat soort maatschap pelijke zaken. Het ambt van predikant is voorbehouden aan de man. Maar in de ring en de classis ga ik wel met vrouwelijke dominees in ge sprek. In onze Hervormde Kerk is het nu eenmaal een gegeven dat ze er zijn. Ik pro beer niet in scherpe onverdraagzaamheid te vervallen, een fout die men aan de theologi sche faculteit in Groningen jegens mij wel maakte."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 18