L EIDEN Sleutelpas verdwijnt 'Ik wil gestraft worden, maar niet voor moord' Kartert tussen de kamerplanten Veel vrijwilligers hebben behoefte aan bijscholing ïoorderpark 'alleen laar beter' na bouw an ouderenwoningen Politiek doet hangplekken in de ban Blankers Koen krijgt Leidse aubade iNDERDAG 27 APRIL 1995 tlNDERD/ HENNY VAN EGMOND. 071-356414, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP, 071-356429 Modieus /j q De Leidse Hoge- I O school is met haar opleiding vormgeving en communicatie veel te mo dieus bezig, vindt het mi nisterie van onderwijs. Roeien y| q De roeiploeg van de I Wassenaarse Red- dings Brigade wil in juli Het Kanaal oversteken. De 33 kilometer lange tocht zal zo'n zeven uur duren. NNO 1895 27 April ne in dit nommer voorkomende advertentie blijkt dat de jlegenheid is opengesteld om zich als werkend lid aan te mel- n voor de Werklieden-zangvereniging .Kunst na Arbeid". Het ntal werkende leden bedraagt reeds 44 en in haar anderhalfja- bestaan heeft de Vereeniging reeds twee goed geslaagde uit- leringen gegeven. Het meerendeel der leden verwierf eerst na toetreding kennis der muziek. Dit zijn voor de Vereeniging ied sprekende feiten, welke haar recht van bestaan verzekeren, oge haar ledental daarom bij vernieuwing belangrijk toene- iNNO 1970 Maandag 27 april helihaven bij het Academisch ziekenhuis is vanmorgen voor it eerst na de opening gebruikt. Door bemiddeling van de ichting Eurotransplant haalde een helecopter van de Koninklij- Marine een nier. die bestemd is voor een patiënt in Deventer, transplantatie wordt in Groningen uitgevoerd. De tweede |er van deze donor, het slachtoffer van een verkeersongeluk, is lijntoestel naar Kopenhagen gevlogen, waar de Scandinavi- en aad rietveld protesten tegen de kap van jbomen in het Noorderpark Listen voor een deel op een verstand. Dat beweren bur- ïeester en wethouders in re- |e op de 101 bezwaarschrif- die tegen het bouwplan >r 69 zorgwoningen voor ou- ien in het park. De gemeente )ft haast met de bouw van huizen. Als de eerste paal voor september van dit jaar rdt geslagen vervalt de subsi- B en W hebben alle bezwa- tegen het bouwplan onge- id verklaard. let grote misverstand is, zegt woordvoerder van de ge uite, dat de mensen die pro- [eren denken dat het halve irderpark op de schop gaat. laar dat park is veel groter de meeste mensen schijnen /eten: meer dan 62.000 vier- ite meter. De bebouwing be lt zo'n 11 procent van het Van een ingrijpende aan- qan Middelkoop apt na vijf jaar it gemeenteraad van Middelkoop (Groen I ks) stapt na vijf jaar op als lid de Leidse gemeenteraad. In r ontslagbrief aan ^burge- ester C. Goekoop noemt zij argument, dat zij behoefte lt haar 'agenda meer zelf te men bepalen'. laatsvervangend fractievoor- er Van Middelkoop profileer- zich de laatste jaren vooral )r haar kritische houding te- 3 lover gemeente en politie als ging om de behandeling van kers en illegalen. Van Mid- koop wordt opgevolgd door Duijvensz, die na het vertrek wethouder H. de la Mar ook =èen tijdje lid was van dq ge- lenteraad. Ést II raadslid wilde al bij de vori- verkiezingen bedanken als van de gemeenteraad. Maar dat er na het vertrek van De Mar verschuivingen in de tie waren opgetreden wilde ien Links een poosje rust in tent. „Er is mij aangeraden nog even te wachten en dat ik gedaan. Maar nu zit er er een ingewerkte fractie en ik met een gerust hart op- tpen", zegt Van Middelkoop. ekke olietank oezastraat uit e grond gehaald lekke olietank in de Doeza- aat wordt deze of volgende ek verwijderd. De olievervuh werd twee jaar geleden al fdekt, toen in de straat de rio- ing werd vernieuwd. Om ver re verspreiding van de vervui- te voorkomen werd toen damwand geslagen. )e vervuiling is doorgedron- i tot een diepte van twee me en heeft zich verspreid in i stuk grond van vier meter idont de tank, die ooit werd egraven in opdracht van uit- rerij Sijthoff. De vervuilde nd wordt afgegraven. Het gat rdt gevuld met schoon zand. herinrichting van dat deel de Doezastraat begirit als stratenmakers klaar zijn met eerste deel, tussen de Jan Houtkade en de Raamsteeg. zal nog vier tot vijf weken Hren. tasting van het park door wo ningbouw is volgens B en W geen sprake. Omwonenden hebben er in hun bezwaren op aangedron gen, dat de plannen voor de zorgwoningen opnieuw in de inspraak worden gebracht. Zij voelen zich door die plannen overvallen en zeggen dat de voorlichting door de gemeente schaars en onduidelijk is ge weest. Maar dat is volgens bur gemeester en wethouders niet het geval. Op alle eerdere be sluiten, die allemaal zijn gepu bliceerd, werd door omwonen den niet gereageerd. Pas het ge wijzigde bouwplan van maart van dit jaar leverde de 101 be zwaarschriften op. Bouwen in het Noorderpark is volgens de mensen die pro testeren een aanslag op het toch al schaarse groen in Leiden- Noord. B en W stellen echter een opknapbeurt in het vooruit zicht, waar het Noorderpark al leen maar beter op wordt. leiden wim koevoet Hangplekken voor jongeren hoeven niet meer van de Leidse raadsleden. Dat maakten ze gis teravond duidelijk in de raads commissie wijkbeheer. Daar werd het startsein gegeven voor de tweede campagne \vijkinitia- tieven. Bewoners kunnen ook dit jaar voorstellen doen ter ver betering van hun wijk. Gehono reerde plannen worden met maximaal tien mille gesubsidi eerd. Uit een overzicht van de wij- kinitiatieven van vorig jaar blijkt dat het plan voor een hang- /speelplek in het Huigpark, na bij de Parkschool, een flop is ge worden. Het plan is niet eens uitgevoerd omdat de jongeren waarvoor het was bedoeld, niet meer op genoemde plek rond hangen. De Leidse Welzijnsor ganisatie probeert de jongeren terug te vinden. D66, CDA, Leiden Weer Ge zellig/de Groenen en de WD willen uit deze mislukking een verdergaande conclusie trek ken, namelijk dat hangplekken niet hoeven. Wethouder J. Lau rier (Groen Links) wees hen er op dat de raadsleden het project zelf hebben gehonoreerd. Toch zal de gemeenteraad eventuele nieuwe voorstellen voor hangplekken niet meer ho noreren. Overigens zitten zij dit jaar niet meer zelf in de jury. Die zal bestaan uit wethouder Laurier en drie nog aan te wij zen bekende Leidenaars. hoofddorp/leiden Fanny Blankers Koen, viermaal goud in Londen, kreeg gisterochtend ter gelegenheid van haar 77ste verjaardag een aubade onder het raam van haar woning. Het Leidse orkest de Dorsvlegels was voor deze massale serenade onder politiebegeleiding naar haar woonplaats Hoofddorp gereisd. Blan kers Koen lost morgenavond om 19.30 uur aan de Langegracht in Leiden het startschot van de negentien de Singelloop. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER Reddingspogingen gestaakt De Sleutelpas is gisteravond in de raadscommissie werk, sociale zaken en wijkbeheer ten grave gedragen. Wethou der J. Laurier (Groen Links) legde zich evenals zijn frac tiegenoot Y. Karakurt neer bij het gegeven dat er geen raadsmeerderheid is die de pas, ook niet in een andere opzet, een nieuwe kans wil geven. leiden wim koevoet Ook de andere voorstanders van de SP en Leiden Weer Ge zellig/De Groenen verzetten zich niet meer tegen het ver dwijnen van de vooral voor mi nima bedoelde kortingskaart. Om de Sleutelpas van zijn stigmatiserende effecten te ont doen was hij aanvankelijk voor iedereen te koop. Hoe hoger het inkomen, hoe duurder de pas, waarmee korting kan worden verkregen bij onder meer mu sea, bibliotheek, club- en buurt huizen en bepaalde winkels. De Sleutelpas liep slecht. De weinigen die er wel een hadden, maakten er ook maar spaar zaam gebruik van. Om de kaart nieuw leven in blazen kwam wethouder Laurier vorige maand met het radicale voorstel om gratis maximaal 4.000 exemplaren te verstrekken aan mensen met een minimumin komen. Een brede raadsmeerderheid A/ilde daar echter niets van we ten. Laurier kwam gisteravond voor het laatst terug op het on derwerp. „Mij rest niets anders dan te stoppen en voor het be schikbare geld, zo'n 50.000 gul den, nieuw minimabeleid tot ontwikkeling te brengen." laurier betreurt het verdwij nen van de pas in hoge mate. „Indien mijn plan was geslaagd zou er een bereik zijn geweest dat in meer dan tien jaar mini mabeleid nog niet eerder is voorgekomen." Dat een Sleutelpas-nieuwe stijl een uiterst stigmatiserende werking heeft, is volgens Laurier maar ten dele waar. „De Sleu telpas is hier, in deze raadscom missie en vervolgens in de kran ten gestigmatiseerd", zei hij tot ontsteltenis van vooral WD en D66. Het besluit van gisteravond betekent dat de verkoop van de pas per 1 mei stopt. Passen die reeds in omloop zijn, zijn tot het einde van dit jaar geldig. Vliegen keren met de warmte terug in Groenoord u,ldenaar staat weer terecht voor doden ex-schoonmoeder leiden wim koevoet De zon schijnt een paar dagen en daar zijn ze weer, de vliegen in de Leidse wijk Groenoord. SP'er E. van Aelst kaartte de plaag gisteravond aan in de raadscommissie wijkbeheer. Hij woont zelf in de wijk en heeft sinds het mooie weer zo'n twin tig vliegen over de vloer. Ook vorig jaar speelde dit probleem in Groenoord, vol gens Van Aelst. De theorie is dat de overlast wordt veroorzaakt door de directe nabijheid van de vuiloverslag en de veemarkt in de Groenoordhallen. Van Aelst vroeg gisteravond hoe het staat met het onderzoek dat zou worden verricht. Wet houder J. Laurier (Groen Links) moest het antwoord schuldig blijven. Wie in een kart zit draagt een helm ter bescherming. „Maar er gebeurt bijna nooit een ongeluk", zegt Sjaak Duivenvoorde van Indoor Kart Leiden. FOTO HIELCO KUIPERS Skelters staan startklaar in Menkenhal den haag/leiden annet van aarsen „Het was moord." Volgens pro cureur-generaal A. Vast is er geen twijfel mogelijk. De dertig jarige Leidse eigenaar van een glazenwassersbedrijf, die vorig jaar maart zijn ex-vriendin zwaar verwondde en haar moe der doodschoot, had deze schietpartij volgens hem van te voren tot in details overdacht. Een stelling waar de rechter in augustus van het vorig jaar niet aan wilde. De procureur-generaal pro beerde gisteren het Hof er van te overtuigen dat het ging om een 'moord' en niet om 'dood slag'. Hij eiste twaalf jaar cel straf en tbs in plaats van de zes jaar en tbs waartoe de man door de rechter wegens dood slag en poging tot doodslag werd veroordeeld. De verklaringen van een ken nis van de Leidenaar, die vorige maand op verdenking van me deplichtigheid is aangehouden, moesten Vast gisteren op weg helpen om de rechters te over tuigen van zijn gelijk. De kennis heeft bij de rechter-commissa- ris onder andere verklaard dat de schutter een paar uur voor zijn daad gebeld had met de mededeling dat er een revolver moest worden gebracht en „dat het nu maar moest gebeuren Ook zou de schutter volgens het openbaar ministerie een dag er voor alle bedrijfspapieren aan zijn kennis hebben meegegeven omdat hij wist dat hij een tijd vast zou komen te zitten. De politie kwam de kennis op het spoor, nadat deze in Leiden verhalen was begonnen rond te strooien over de gebeurtenis. Die verhalen zijn volgens de Leidenaar, die zich gisteren voor het Hof moest verantwoor den, absoluut onjuist. „Er doen zoveel roddels de ronde, het lijkt wel of de mensen het erger willen maken", verklaarde hij gisteren. „Ik weet dat ik iets vre selijks heb gedaan en daarvoor wil ik ook gestraft worden. Daarom ben ik ook niet in ho ger beroep gegaan, hoewel ik het niet eens ben met de tbs, die de rechter mij heeft opge legd. Maar ik wil niet veroor deeld worden voor moord, want zo is het niet gegaan. Ik ben naar het huis van mijn schoon moeder gereden om te praten. Zij had mij even ervoor gebeld met de mededeling dat ik mijn dochtertje niet meer zou zien. Ik ben naar haar huis gereden om te praten. En toen is het ge beurd." Zijn kennis zou verhalen zijn gaan rondstrooien omdat „hij zich de hoogte in wilde praten", aldus de Leidenaar, „zo van, kijk eens in wat voor rare zaak jes ik nu zit". Ook zijn advocaat, mr. C. Korvinus, hechtte weinig waarde aan de verklaringen van de kennis. „Deze man, die al eens een jaar in een inrichting heeft gezeten, heeft zich kenne lijk ingebeeld dat hij méé be trokken is geweest. Die mensen zijn er, die verhalen verzinnen terwijl ze zichzelf daarmee strafrechtelijk ophangen. En nu komt de procureur-generaal met een paar bij elkaar gegrab belde en gezochte puntjes om het verhaal tot een moordver- haal te maken." De advocaat liet gisteren een vriend van zijn cliënt getuigen dat hij met de medeverdachte pas een dag na de schietpartij de bewuste be drijfspapieren was gaan halen. Korvinus greep het hoger be roep van het openbaar ministe rie aan om het Hof ervan te overtuigen dat de oplegging van tbs onterecht is. Hij had een contra-expertise laten uitvoeren door een psychiater, omdat de psychiaters van het l'ieter Baan- centrum volgens hem ten on rechte beweren dat zijn cliënt - eenmaal op vrije voeten - op nieuw zou kunnen toeslaan. Een groot deel van de urenlange zitting was gisteren ingeruimd om de twee van mening ver schillende getuigendeskundigen aan het woord te laten. De psychiater van het Pieter Baan-centrum schetst de Leide naar als een afhankelijke per soonlijkheid, die zijn aggressie lang onderdrukt en dan plotse ling een 'impulsdoorbraak' kan krijgen. Volgens de psychiater, die de verdediging inschakelde, is de man echter goed in staat rationeel na te denken en ging het één keer goed mis. Het hof doel uitspraak op maandag 8 mei. Organisaties vragen hulp wethouder leiden herman joustra Hé, dat is opvallend! Langs de rand van de overdekte kartbaan staan frisgroene kamerplanten. Benieuwd wanneer de eerste bladeren geel worden. Met al die uiüaatgassen van die gemo toriseerde skelters zal ze wel geen lang leven zijn beschoren. Valt reuze mee, zegt Sjaak Dui venvoorde van Indoor Karting Leiden. „Het percentage onver- brande gassen bij karts ligt een stuk lager dan bij gewone au to's. En we hebben hier een zeer goede afzuiginstallatie." 'Hier' is de Menkenhal aan de Vondellaan in Leiden, die In- door Karting Leiden voor de ko mende vijf jaar heeft gehuurd. Wie dat wil kan vanaf vandaag op een baan van ongeveer 350 meter naar hartelust door de vele slingerende bochten kar- ten. „Het heeft lang geduurd voordat we een geschikte hal vonden", zegt Duivenvoorde. „De meeste hadden een indus triebestemming. Daar kon dus nooit in gekart worden. Eigen lijk zouden we het liefst een ei gen hal hebben. Maar dat ligt helemaal moeilijk. En de inves tering is dan ook meteen zo enorm." Ze moesten toch al behoorlijk investeren. Ga maar na: de huur van de hal en de aanschaf van vijftien karts (ruim vierduizend gulden per stuk) kosten al een berg centen. Maar Duivenvoor de is ervan overtuigd dat die in vestering zichzelf zal terugver dienen. De indoorbanen elders in Nederland draaien fantas tisch. „Karting slaat duidelijk aan." Ben Bekker valt hem bij. „We hebben nu een paar kinderkarts in bestelling. Het lijkt ons aardig om elke week een middag spe ciaal voor de kinderen te orga niseren." Met karts die uiter aard een stukje minder snel over het parcours gaan. „Zo snel als een fiets ongeveer", ver klaart Bekkers. „Dat is voor kin deren al behoorlijk hard." De karts voor volwassenen gaan een stuk harder. „Maar niet zo hard als ze in adverten ties willen doen geloven", stelt Duivenvoorde. „Zeventig, tach tig kilometer per uur zeggen ze. Maar dat halen de karts niet. Wat wel de topsnelheid is, weet ik niet precies. Ik weet wel dat er bijna nooit een ongeluk ge beurt." Dat moet natuurlijk worden uitgeprobeerd. Wie voor het eerst in een kart kart is natuur lijk de voorzichtigheid zelve. Je zal toch maar omduvelen met het wagentje. Eenmaal achter het stuur blijkt dat reuze mee te vallen. Al snel is duidelijk dat je het wel heel bont moet maken, wil je uit de, bocht vliegen. Om slaan lijkt bijna geheel onmoge lijk. De karts zijn behoorlijk breed, liggen vlak boven het wegdek en hebben daarom een uitstekende wegligging. De ge oefende rijder hoeft zelfs slechts zelden op de rem te trappen. Het gas loslaten is meestal wel voldoende. Let wel, de geoefen de rijder. De recreant kan het sowieso toch maar beter wat rustiger aan doen. Ook al heeft hij een helm op. „Want rammers kunnen we hier niet gebruiken", zegt Dui venvoorde. „Als iemand te ruw bezig is, opzettelijk probeert te botsen, halen we hem van de baan af. Zijn naam wordt dan in ons computersysteem opgesla gen. Pas na een paar weken mag-ie het dan nog een keer proberen, maar bij herhaald rammen is dat afgelopen." De wegpiraat kan dan in elk ge val twee vrijkaartjes voor de Formule I-race in België van 28 augustus op zijn buik schrijven. Degene die dit seizoen de snel ste rondetijd laat noteren - voor elke rijder wordt dat geregi streerd - krijgt die kaartjes. Dat seizoen loopt overigens tot 3 september. Daarna mogen de schaatsers het weer proberen. Duivenvoorde: „Ook daarom willen we het liefst een eigen hal. Dan kunnen we het hele jaar karten." leiden marieke mittelmeuer Een meerderheid van de vrijwil ligers in Leiden heeft behoefte aan scholing. De vrijwilligersor ganisaties bieden echter nau welijks scholingsmogelijkheden. Dat is een van de uitkomsten van het onderzoek 'Scholingsbehoefte Vrijwilligers' dat gisteren in het Leidse Volks huis is overhandigd aan wet houder Hennie Koek van on derwijs, zorg en emancipatie. Het onderzoek is uitgevoerd door het Platform vormings- en ontwikkelingswerk. Driehon derd vrijwilligers werkten er aan mee. Volgens llilde lansen, co ordinator van het platform, is het aanbod van scholing op dit moment nihil. Daarom vroeg zij Koek tijdens het aanbieden van het rapport met de vrijwilligers organisaties aan tafel te gaan zitten en erop toe te zien dat er een budget komt voor scho lingsactiviteiten. „Als je vrijwilli gers inzet om iets te doen, dan moet je er ook iets tegenover stellen", aldus Jansen. Hennie Koek beaamde dat vrijwilligerswerk een onmisbare schakel is in de samenleving en beloofde dat ze zou kijken wat er te realiseren valt. „Het is heel erg goed dat mensen zich inzet ten zonder dat er een salaris te genover staat", vindt Koek. Volgens Jansen hebben vrij willigers vaak geen behoefte aan scholing zolang die niet wordt aangeboden. Als er echter wel mogelijkheden zijn om een cur sus te volgen of een informatie avond bij te wonen, blijken veel vrijwilligers toch belangstelling te tonen. Voor de organisaties is het vanwege bezuinigingen ook steeds belangrijker dat vrijwilli gers geschoold zijn. Onder vrijwilligers blijkt behoef te te zijn aan heel verschillende soorten scholing. „Bij het oude renwerk, waar ook veel oudere mensen actief zijn, is er vooral behoefte aan praktische scho ling zoals hoe je iemand moet tillen", vertelt Jansen, „Bij ander vrijwilligerswerk willen veel mannelijke vrijwilligers leren notuleren of boekhouden en zijn vrouwen, heel traditioneel, meer geïnteresseerd in opvoed kundige aspecten."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17