Wie doet 't met wie in de natuur Blinde rivierdolfijnen vol met chemicaliën Bedreigde vlinders Milieu DONDERDAG 27 APRIL 1995 Blinde dolfijnen, die leven in de twee rivieren de Ganges en de Brahmaputra in India, worden met uitsterven be dreigd door lanclbouwchemi- caliën, visnetten en dam- Ravindra Sinha, hoogleraar zoölogie aan de Patna Uni versiteit die een onderzoek uitvoert naar zoetwaterdolfij nen, zegt dat honderddui zenden van deze zeldzame zoogdieren al uit de rivieren verdwenen zijn. „Nauwelijks 3.500 van de bedreigde dol fijnen, die geen ogen hebben en hun richting bepalen door een soort sonar, zijn nog De rivierdolfijn is een door de Indiase wet beschermde diersoort. In een recent on derzoek ontdekte Sinha dat de dolfijnen 10 keer meer schadelijke chemicaliën in hun lichaam hebben dan de vissen die zij eten. Hij vond een hoog gehalte DDT, een pesticide die verboden is in de geïndustrialiseerde lan den maar in India nog steeds wordt gebruikt, en poly- chloor-bifenyl (PCB), dat ge bruikt wordt in de industrie. De chemicaliën komen in de rivieren terecht tijdens over stromingen en moessonre gens, of worden in het ge heim geloosd. Hoewel de vervuilingsgraad in de Gan ges de laatste jaren gedaald is, moeten volgens Sinha de boeren overschakelen op een organische manier van land bouw. Een andere bedreiging voor de dolfijnen vormt in teelt, die veroorzaakt wordt door de bouw van dammen in de Ganges, aldus Sinha. „De dammen verhinderen de dieren hun jaarlijkse tocht 200 tot 300 kilometer stroomopwaarts langs de Ganges en Brahmaputra te maken." Experts zijn nu van plan om enkele dolfijnen te vervoeren, zodat ze kunnen paren met dolfijnen in de vlakte bij Patna, 1.050 kilo meter ten oosten van New Delhi, aldus Sinha. Volgens Sinha lopen de dolfijnen ook gevaar door de fijne, nylon netten die ge bruikt worden door vissers. De dieren kunnen de netten niet waarnemen met hun so nar en raken er in verstrikt. den haag Het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij heeft een lijst gepresenteerd van vlinders die voortaan extra bescherming ge nieten. Het ministerie wil met beschermende maatregelen, onderzoek en voorlichting voorkomen dat de vlinders uitsterven. De zogenaamde rode lijst bevat 38 soorten bedreigde vlinders, met soms bijna poëtische namen. Zo zijn daar de purperstreepparelmoervlinder, de sleedoornpa ge, het dwergdikkopje, het pimpernelblauwtje, het tweekleurig hooi- beestje, de zilveren maan (foto), de rouvymantel en de kommavlinder. Dagvlinders hebben naast libellen van alle diersoorten het meest te lijden van de verslechtering van de natuur in Nederland. Veel soorten verdwijnen, terwijl de blijvers in veel minder gebieden voorkomen. Ons land kent van oorsprong 75 soorten inheemse dagvlinders. Daarvan zijn er de laatste jaren vijftien verdwenen. Van de overige zestig soorten worden er 38 als bedreigd beschouwd. foto martijn de jonge 1 K I U R E A S D 2 P A E N E R L E 3 B K O A N >j B N 4 G Y A D L I A E 5 G T A L E O R P 6 W S E T E R U R 7 S E I L T A D R 8 K Z O E M I S T 9 D I E S M O M N 10 N E O V O E I L 11 F E O R L D I E 12 K A O P N E D R 13 E D V A A O S R 14 A I p R G I E L OPGAVE OPLOSSING CITAAT Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vor men dat overeenkomt met de omschrijving. De resterende let ters vormen van boven naar be neden en van links naar rechts een citaat. Horizontaal: 1. borstharnas; 2. forum; 3. knaagdier; 4. hoffeest; 5. gang van een paard; 6. vis; 7. tokkel- fluit-, 8. landbouwwerktuig; 9. boze geest; 10. mist; 11. dun bladmetaal; 12. metaal; 13. steekvlieg; 14. maand. KRUISWOORDRAADSEL vork-gala roe-k-reu e--mis--1 km-iep-fa -aanvoer- acte-tres -herstel- st-vee-ek o--air--n mom-n-opa spijt-stal Flora en fauna geven steeds meer bedgeheimen prijs Overspel is in het koolmees-nest de gewoonste zaak v Vroeger was het voor losbandige mannen een koud kunstje om na een vruchtbaar slippertje hun vaderlijke verplichtingen te ontlopen: 'Die kan nooit van mij zijn', en daarmee was de kous doorgaans af. Tegenwoordig le vert een simpele DNA-proef het waterdichte bewijs van het biologische vaderschap. Daarmee ligt het seksleven van de mens helemaal bloot. Maar de DNA-trucendoos gaat steeds verder open. Zelfs de bedgeheimen van plan ten en dieren zijn niet meer heilig. i haar Een druppeltje bloed, of een stukje weefsel van een organisme bevat miljarden DNA-strengen. Elke ketting telt miljarden stukjes genetische in formatie die samen het bouw plan van het organisme vor men. Omdat het erfelijk materi aal van elk organisme uniek is, kan DNA prima worden ge bruikt voor identificatie-doel einden, bijvoorbeeld bij het op lossen van misdrijven. Deze zo geheten fingerprint-methode verraadt ook familiebanden, want vader en moeder stoppen ieder iets van zichzelf in de ge nen van hun nakomelingen. Ecologen buiten die DNA- kenmerken handig uit door stambomen aan te leggen van planten en dieren. Op die ma nier hebben wetenschappers bijvoorbeeld ontdekt dat kool mezen het niet.zo nauw nemen met de huwelijkstrouw: over spel blijkt in het koolmees-nest de gewoonste zaak van de we reld. DE RECHTER Op het Nederlands Instituut voor Oecologisch Onderzoek (NIOO) is DNA-fingerprinting hét sleutelwoord. Het opent deuren die anders voor ecolo gen misschien gesloten zouden blijven, zegt zoetwater-ecoloog prof. dr. Riks Laanbroek, één van de onderzoeksdirecteuren van de drie centra van het NIOO in Nederland. Ondanks de geavanceerde DNA-technieken is vooral bij planten het opzetten van een burgerlijke stand een hels kar wei, weet populatie-geneticus prof. dr. Jos van Damme, direc teur onderzoek van het NIOO- centrum in Heteren. „Het aan wijzen van de moeder is geen enkel probleem: zij draagt im mers de zaadjes. De vader daar entegen komt in de vorm van stuifmeel letterlijk aanwaaien. Een plantenpopulatie is dus vergeven van potentiële vaders. Bijkomend probleem is dat veel planten tweeslachtig zijn en zichzelf dus kunnen bevruch ten. Moeder is dan tegelijkertijd vader. Bij planten T R daarom eerst zien te achterha len of pa niet de moeder is. Daarné kunnen we pas uitzoe ken welke exemplaren directe familie van elkaar zijn," aldus Van Damme. Met de fingerprint-methode proberen de veldbiologen van het NIOO een vinger te krijgen achter de paringsgewoonten van planten. Die zeggen name lijk veel over de overlevingskan sen van een plantengemeen schap. Van Damme: „Want als moeder zichzelf heeft bevrucht, is er sprake van inteelt en dat kan, net als bij de mens, scha delijke gevolgen hebben voor de kwaliteit van de nakomelin gen." Ook de watervlo of Daphnia, die in grote aantallen en in ver schillende soorten de Neder landse meren bevolkt, houdt er een opwindend seksleven op na, zo blijkt uit DNA-onderzoek. Zomers planten de Daphnia's zich voort via onbevruchte ei tjes, dus zonder de tussenkomst van de mannetjes. Die mogen hun krachten sparen voor moeilijke tijden, als de tempera tuur gaat dalen. Parasieten De verschillende populaties wa tervlooien, die normaal gespro ken elkaar de kaas van het brood proberen te eten, verlie zen dan elk gevoel voor rang en stand en storten zich in seksue le avontuurtjes met leden van de concurrerende soorten. De Daphnia's die uit die kruisingen foto united photos de boer voortkomen en hybriden wor den genoemd, zijn aanmerkelijk beter aangepast dan de rest en hebben daardoor verhoogde overlevingskansen. Weten schappers van het NIOO-cen- trum voor Limnologie (zoetwa- terbiologie) in Nieuwersluis zijn druk bezig te onderzoeken hoe dat mechanisme van de survi val of the fittest bij Daphnia's precies werkt. Sommige parasieten, zoals enkele bacteriën, zijn nóg ge wiekster als het om seks en voortplanting gaat. Omdat pa rasieten zich vaak alleen in vrouwtjes-insekten kunnen voortplanten, proberen zij langs allerlei slinkse wegen (onder an dere door besmetting) ervoor te zorgen dat de mannetjes in hun 'gastgezin' uitsterven, of dat de gastvrouw alleen nog maar dochters kan baren. Want meer vrouwen in het pleeggezin bete kent voor de parasiet meer broedmachines voor de eigen kroost. Het schaamteloos gluren in de slaapkamer van plant en dier dient uiteindelijk een nobeler doel dan alleen het bevredigen van de menselijke nieuwsgierig heid. Het identificeren van indi viduele organismen en het vast stellen van verwantschapsrela ties bieden meer mogelijldieden bij de instandhouding van be dreigde plante- en diersoorten. Voor hen is immers de vraag welk huwelijk de meeste vruch ten afwerpt van levensbelang. Mr. Jesse van Muylwijck iK Wil 6.R.AAG MUM CU6NJT BEZOEKEN, Die: DOOR EEN) 5TDOMWALS iS Ov/ERREDEN. BOES H E W E R Weersvooruitzicht VRIJDAG 28 APRIL Neerslagkans DOOR HANS VAN ES De Europese weerkaart liet giste ren mooi zien hoe Nederland nog altijd lag ingebed in hetwarmte- eiland, dat delen van Duitsland, Polen en de Benelux omvatte. Op veel plaatsen in Midden-en Zuid-Europa is het al dagenlang een stuk koeler dan bij ons, bij bewolkten regenachtig weer. Vooral Zuid-Frankrijk (ca. 10 gra den) en het Alpengebied kregen veel zware buien te verwerken. Scandinavië ging gebukt onder een late winteraanval; tot aan de Noorse zuidkust viel er sneeuw. Na een serie van drie dagen, waarin ons land een leuk voor proefje van de zomer kreeg voor geschoteld, moesten we vandaag weer terug naar de realiteit van april met lagere temperaturen en ook meer bewolking. Woensdag stond er een noord noordoostenwind, evenwijdig aan de kustlijn, zodat de invloed van het koele Noordzeewater alleen op de stranden merkbaar werd. Ach ter de duinen liep het kwik tot ca. 19 graden op. In de Kop van Noorc Holland en in Friesland werd het al een stuk frisser bij 12 graden. Naarmate de dag vorderde, kon vanuit de zonnige kuststrook de vo ming van stapelwolken worden gezien; verder landinwaarts. Deze smolten boven het midden en zuiden van het land aaneen tot een langgerekte lijn van buienwolken met plaatselijk weer stevig onweer. De koele Noordzeelucht vloeit vandaag door winddraaiing naar noord t tot noordwest over het hele land uit. Daarmee worden wolkenvelden meegevoerd. Morgen heeft de grote Europese depressie plaatsge maakt voor een uitloper van een hoog boven Groenland, dat onlangs met barometerstanden van ruim 1050 millibar de aandacht trok. He is ditzelfde systeem, dat mogelijk een barrière kan opwerpen v aanstormend depressiegeweld vanaf de oceaan. In elk geval blijft het de komende 36 uur droog en rustig weer. Na de i' doortocht van de wolkenvelden krijgt de zon meer ruimte. Veel wind staat er niet en bij een temperatuur van 14 tot 17 is het comfortabel 1' lenteweer. Op zaterdag komt een oceaanfront dichtbij, maar het is goed moge lijk, dat dit onschadelijk'wordt gemaakt door nieuwe hogedruk boven j1 West- en Midden-Europa. De wind draait naar zuid of zuidwest,1 mee geleidelijk weer wat warmere'lucht wordt aangevoerd. kans op reger gend droog. Maxima onge veer 10 graden. Engeland, Schotland, Wales en li Flinke zonnige perioden en op de mees te plaatsen droog. Morgen van zuidwes- volking, gevolgd SS totTö zuidwest-Enge- door regen. Middagtei lopend van 8 graden ir graden plaatselijk ir onweersbui. Middagtemperatuur van 13 graden aan de tot 18 graden in het oos- België en Luxemburg: Naast zon o< gen- of uiteenh Vlaams ten. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag half tot zwaar bewolkt en eerst nog hier en daar buiige regen, misschien met onweer. Morgen van het noorden uit meer zon en droger weer. Iets oplopende temperaturen; morgen uiteenlopend van 14 graden aan de Kanaal-kust tot 20 in ringen. Portugal: Overwegend bewolkt en perioden- regen. Morgen, later op de dag, van westen uit opklaringen. Middagtemp tuur ongeveer 18 graden; morgen Spanje: Wolkenvelden en op veel plaatsen af en toe regen.Aan de costa's in het zuidoos ten overwegend droog. Morgen, later op de dag, van het westen uit opklaringen. Middagtemperatuur meest tussen 17 i bui; morgen langs de Turkse westku zonnig en droog. Maxima van 19 grade rond de Dardanellen tót 25 op Cyprus. Duitsland: In het noorden geregeld zon en gend droog; elders ook flink wat wolkei velden en vooral vandaag nog k enkele regen- of onweersbuien. Midda, temperatuur meest van 15 tot 18 gr Zwitserland: Vandaag wolkenvelden en vooral noordflank van de Alpen nog buiige r gen. Morgen droger weer en meer ka op zon. Middagtemperatuur rond graden, vandaag op veel plaatsen enki graden lager. Oostenrijk: In het algemeen vrij veel bewolking t op veel plaatsen regen. Morgen op v plaatsen iets droger weer en iets m kans op zon. Middagtemperatuur ee rond 16 graden, morgen iets hoger. VRIJDAG 28 APRIL 1995 Zon- en maanstanden Zon op 06.17 Zon onder 20.5 Maan op 05.40 Maan onder Waterstanden IJmuiden Katwijk Hoog 03.45 16.05 03.18 15.: Laag 11.45 *00.00 11.26 23.4 Weerrapporten 27 april 0 i plaat- 22 graden; morgen selijk hogere maxim Canarische Eilanden: Droog. Middagtemperatuur rond 25 gra den. Marokko: Westkust: vandaag wolkenvelden en vooral in het noorden kans op regen. Morgen, later op de dag van het noorden uit opklaringen én droger. Middagtem peratuur morgen uiteenlopend van net onder 20 graden in het noorden tot bo- Tunesië: Vandaag perioden met zon en droog. Morgen meer bewolking en een enkele regen- of Onweersbui. Middagtempera tuur vlak aan zee rond 22 graden, mor- Zuid-Frankrijk: Vrij rustig weer en perioden met zon. Hier en daar ook wolkenvelden en kans op een regen- of onweersbui. Tempera tuur oplopend tot ongeveer 19 graden op morgen. Mallorca en Ibiza: Vandaag perioden met zon en tot de avond droog. Morgen meer bewolking en kans op een regen- of onweersbui. Van daag maximumtemperatuur rond 21 graden; morgen enkele graden lager. Perioden met zon maar ook bewolking en kans op buiige regen. Middagtempe- ratuu r ongeveer 20 graden; vandaag hier en daar nog wat lager. Corsica en Sardinië: Vandaag perioden met zon en droog. Morgen meer bewolking en enkele bui en, mogelijk met onweer. Middagtempe ratuur ongeveer 20 graden. Malta: Perioden met zon. Morgen later op de dag kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur iets oplopend tot ongeveer 22 graden. Griekenland en Kreta: Flinke perioden met zon, maar vandaag op het Griekse vasteland een kans op een regen- of onweersbui. Middagtem peratuur met name morgen op veel plaatsen 20 graden of iets hoger. Luxemburg Malaga Mallorca Stockholm licht bew. Warschau regenbui Wenen regen 18 13 25 8 19 11

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 14