l€l?H0N Bovag wil snorfiets redden Kom langs en maak een proefrit meteen DAEWOO Nexia of een DAEWOO Espero! Daewoo wil snel af van 'Opel-look' Rover zoekt het hogerop met de 400 Weg en wiel MARED1JK175 LEIDEN 071-212911 'Hyundai schendt met advertentie reclamecode' Spaarnestad vol antieke fietsen DONDERDAG 27 APRIL 1995 'Stop met de verkoop van opvoerspullen REDACTIE PETER LODEWIJKS WEGWERKZAAMHEDEN Wijzigingen via ANWB: 06 - 9622 (75 ct/min). De werkzaamheden zijn dag en nacht en in beide richtingen, tenzij anders vermeld. Alkmaar - Amstelveen (A 9) Op diverse plaatsen, avond en nacht. Amsterdam - Den Haag (A 4) Tussen AIO en Schipholtunnel, avond en nacht. Amsterdam richting Den Haag (A 4) Tusen Nieuw Vennep en Rijswijk, avond en nacht. Den Haag richting Amsterdam (A 4) Tussen Leiderdorp en Leidschendam, avond en nacht. Eindhoven - Maastricht (A 2) T.h.v. Maastricht Airport, overdag. T.h.v. Meerssen, dag en nacht. Eindhoven richting Maastricht (A 2) Tussen knp. Leenderheide en Valkenswaard, dag en nacht. Arnhem richting Utrecht (A 12) T.h.v. knp. Velperbroek, dag en nacht. Jó T.h.v. Maarsbergen, avond en nacht. T.h.v. knp. Lunetten, avond en nacht. Den Haag richting Utrecht (A 12) Tussen Waddinxveen en Woerden, avond en nacht. Den Haag - Utrecht (A 12) T.h.v. Nootdorp, overdag. Tussen Zoetermeeren Nootdorp, overdag. Utrecht richting Arnhem (A 12) Tussen Maarsbergen en Veenendaal, avond en nacht. Tussen Veenendaal en knp. Grijsoord, overdag. OFFICIAL^p DAEWOO DEALER KRUISING SCHIPHOLWEG - OEGSTGEESTERWEG - W. DE ZWIJGERLAAN Veilig Verkeer Nederland: Veilig Verkeer Nederland (WN) onderneemt stappen te gen een advertentie van het Koreaanse merk Hyundai, die deze week in diverse kranten stond. De tekst 'Kun je het nog een kwartiertje ophouden?' in combinatie met een bord dat aangeeft dat de volgende Raststatte 50 kilometer verder is, suggereert dat je met deze auto met een vaart van 200 ki lometer per uur over de Duitse autobanen kunt zoeven. WN beschouwt dit als een overduidelijke schending van de vrijwillige reclamecode in de autobranche. Volgens woordvoerder Bert Wouden berg is daarbij afgesproken te rughoudend om te gaan met begrippen als snelheid, accele ratie en vermogen. Dat gaat volgens hem al jaren goed. Hij noemt het 'onverstandig en oncollegiaal ten opzichte van andere merken' dat Hyundai deze afspraak nu doorkruist. De stichting Natuur en Milieu vindt dat de advertentie echt niet kan. juridisch medewer ker Victor Jurgen noemt de ad vertentie 'ontzettend kortzich tig en uit de tijd'. Omdat de hoge topsnelheid alleen maar wordt gesuggereerd, durft hij echter niet te voorspellen of de Reclame Codecommissie deze manier van werven zal afwij zen. Een woordvoerster van de im porteur in Sassenheim ontkent dat het om een uit het Duits vertaalde advertentie gaat. „We hebben gewoon gezocht naar een creatieve manier om op te vallen tussen de andere advertenties." Autoverhuurders werken samen Een twintigtal kleinere autoverhuur-organisaties heeft zich aaneen gesloten in 'Ask for car rental', om beter te kunnen concurreren met grote, landelijk werkende verhuurders. De deelnemers blijven onafhankelijk als bedrijf, maar hanteren uniforme prijzen en voor waarden bij de verhuur. Ze hopen zo grote afnemers als lease- en verzekeringsbedrijven als klant te kunnen krijgen, wanneer die voor hun afnemers tijdelijk een vervangende auto nodig hebben. Samen bicden ze ruim zesduizend auto's aan in alle soorten en maten, en de mogelijkheid in de ene vestiging een auto te halen en hem ergens anders weer in te leveren. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij BUK IN HET VERLEDEN £mL*SL awHrtattfJrK - In het Autotron wordt op 12 mei een bijzondere autoveiling gehouden. Dan namelijk brengt veilinghuis Glerum de bekende Huisman-collectie onder de hamer. Zeventig sport- en raceauto's die oud-coureuren papierhandelaar Ben Huisman sinds 1956 bijeenspaarde zullen worden verkocht, samen met een grote hoeveelheid aanverwante artikelen, ook wel 'automobilia' genoemd. Het is een unieke verzameling waar dan ook vele liefhebbers op zullen afkomen. Naast de Lola T70 MK III, de Ford Falcon Sprint Monte Carlo uit 1964 en verschillende Ford Mustang Shelby's wordt ook een Jaguar XK120 Coupé uit 1953 (foto) te koop aangeboden. De legendarische XK120 was als tweezits roadster in 1948 dè sensatie op de London Motor Show. In 1951 kwamen er ook eer. 'drop head' (cabriolet) en een 'fixed head' (coupé met vast dak) op de markt. De coupé had een luxueuzer interieur, bredere portieren en een hogere daklijn dan de andere versies (in gesloten toestand) en als extra fraaie draadspaakwielen. Van deze uitvoering zijn tot 1954, toen de opvolger XK140 werd gepresenteerd, 2.678 exemplaren gebouwd. Op woendag 10, donderdag 11 en vrijdag 12 mei tussen 10 en 17 uur kan de Huisman-collectie worden bekeken. De veiling begint vrijdag 12 mei óm 19 uur. De catalogus k 45 geeft toegang tot de kijkdagen en de veiling voor twee personen. Te bestellen bij het Autotron, tel. 04192 -19050. foto autotron straatbeeld dreigt te verdwijnen. Met name de snor-scooters blij ken ook steeds populairder te worden bij andere groepen ge bruikers die helemaal geen be hoefte hebben ze op te voeren en er roekeloos mee te rijden, zoals moeders met kleine kin deren, ouderen en vele anderen die de snorfiets voor woon werkverkeer gebruiken. Die zouden ernstig worden gedu peerd door zo'n maatregel. Naast de stop op de verkoop van opvoerspullen. vraagt de Bovag fabrikanten de snorfiet sen zo te construeren dat ze vrijwel niet meer kunnen wor den opgevoerd. De Euronpse Unie zou duidelijke richtlijnen moeten uitvaardigen om de in dustrie in alle Europese landen daartoe te dwingen. Maar de Bovag beseft dat de branche de problemen niet al leen kan oplossen. „Uiteraard dient in Nederland ook vol doende aan de handhaving van de regelgeving te worden ge werkt. Daar is de overheid zelf verantwoordelijk voor", zegt Van Rooij. De Bovag roept de tweewielerbranche op om te stoppen de verkoop van opvoerspullen voor brom- en snor- „Als wij nu niets doen, kan het op 1 januari 1996 eens geheel afgelopen zijn met de snorfiets", aldus van Rooij, voorzitter Bovag-tweewielerbedrijven. schitterende Bucrane gaat waarschijnlijk niet in produktie, maar geeft wél aan wat we van Daewoo kunnen verwachten. foto cpd Daewoo heeft jarenlang de met GM-modellen als Kadett het beeld van de pro- odukten bepaald van de in groot ste derde Zuidkoreaanse autofa brikant. Daewoo, na Hyundai •jen Kia pu sinds kórt ook in Eu- (ropa actief, wil echter snel af scheid nemen van deze 'Opel- Als voorproefje presenteerde Daewoo gelijk al aan het begin naast de modellen Nexia en Es pero de 'Number One', een in recordtijd in elkaar gezet eigen studiemodel. De vlotte, op de Nexia gebaseerde tweezits ca ll briolet moest aantonen dat Daewoo heel goed in staat is ook zelf iets te ontwerpen. :0f de No.l ooit zal worden ge bouwd is nog onzéker, maar wel U duidelijk is dat Daewoo hard bezig is om een eigen modellijn op te zetten. President G.W. Park van Daewoo Benelux be- loofde in februari op de RAI dat er snel nieuwe, geheel zelf ont wikkelde modellen zullen ko- 1 men, ook met dieselmotor. Daartoe nam Daewoo het goed 3 aangeschreven staande Britse 3 ontwerpbureau IAD over en is 5 een contract gesloten met die- 3 selmotorfabrikant Steyr in Oos- tenrijk. 0 Ook werd niemand minder dan de Italiaanse auto-ontwerper In een recordtijd bedacht Daewoo zelf deze No.1een sportcoupé op basis van de Nexia. foto daewoo Giorgio Giugiaro van Italdesign in Turijn ingeschakeld. Hij kreeg opdracht om voor de eeuwwisseling vorm te geven aan enkele nieuwe modellen van Daewoo. Italdesign zal drie- en vierdeurs auto's in de klasse van de Ren ault Clio en de nieuwe VW Polo ontwerpen. En verder een top model dat komt in de klasse van bijvoorbeeld de BMW 5-serie en de Audi 6. Daarnaast zal een nog niet met name genoemde ontwerper op basis van dat top model een piinivan (ruimtewa gen) ontwikkelen. Verder ligt het in de bedoeling dat LAD een Daewoo-model in de klasse van de Opel Astra/VW Golf zal gaan bouwen. Het Itali aanse bedrijf IDEA zal het ont werp voor deze Nexia-opvolger aanleveren. Het zal nog zeker twee tot drie jaar duren voor Daewoo met een eerste, zelfstandig ontwik kelde middenklasser kan uitko men. Om alvast te laten zien waar de samenwerking met Gi ugiaro toe kan leiden, had Dae woo onlangs op de autoten toonstelling van Genève een fraai studiemodel staan, ge naamd Bucrane. Deze ruim bemeten vierper- soons coupé is (helaas) niet be doeld om in produktie te wor den genomen. Maar wel zullen er elementen van de Bucrane in andere auto's voorkomen, zoals de grille bijvoorbeeld. Dat zal waarschijnlijk niet gelden voor de portierruiten, die aan het dak vastzitten en bij het openen van de portieren als een soort vleu gels naar boven openklappen. De techniek van de Bucrane is overgenomen van de Daewoo Arcadia, een topmodel dat in Europa niet leverbaar is. Deze Arcadia beschikt over een 3.2 li ter V6-motor die goed is voor een vermogen van 240 pk. Bij de Bucrane wordt dit vermogen door een viertraps automaat aan de voorwielen afgeleverd. ;rt daarmee op recente van minister Jorrits- van verkeer en waterstaat, vindt dat de branche maat- moet nemen om met de snorfiets te redden. Als niet snel een einde wordt ge maakt aan het opvoeren van deze gemotoriseerde tweewie- Iers, dan moet hel verschijnsel snorfiets maar geheel verdwij nen, zegt Jorritsma. De Bovag vreest dat daarmee een belangrijk alternatief mobi liteitsmiddel (gemakkelijk te ge bruiken en helmvrij) uit het W ROVER Thomas Autobedrijf B.V. Prins Hendrikstraat 99, TOffl Tel. 01720-92848 ALPHEN AAN DEN RIJN AUTO HOME St. Jacobsgracht 10-18 Leiden 071-121560 VIANEN» In de tweede helft van sep tember brengt Rover een ge heel nieuwe 400-serie op de markt. De Britse fabrikant begint met de vijfdeurs 416 Si, die in de loop van volgend jaar wordt gevolgd door an dere motor-opties en een vierdeurs sedan-uitvoering. De nieuwe 400 heet wel het zelfde maar heeft weinig meer met zijn voorganger te maken. Gebaseerd op de kort geleden gepresenteerde Honda Civic vijfdeurs (voor heen Concerto) heeft Rover een model neergezet dat goed aansluit op de grotere 600. Slechts de deuren ko men overeen met die van de Civic, de rest van het zicht bare plaatwerk moest anders om de Rover zijn eigen iden titeit te kunnen geven. Het familiegezicht wordt bepaald door de inmiddels bekende verchroomde grille en dito rand rond de kentekenplaat achter. De nieuwe 400 is 10 centi meter langer dan de huidige versie en zal derhalve wat hoger in de markt terecht ko men. Was bijvoorbeeld eerst de Opel Astra een voorname concurrent, nu heeft Rover meer de Vectra op het oog. De eerste motor zal daarom ook niet de 1.4 maar een nieuwe," 111 pk sterke, 1.6 li ter-variant zijn binnen de door Rover ontwikkelde compacte K-motorenreeks. Later volgt een 2.0 liter vari ant van de motor uit de Ro ver 800 en een 2.0 liter die selmotor met directe brand stofinjectie, die kort geleden in de 600-serie werd geïntro duceerd. De prijs van de vijfdeurs 416Si zal ongeveer 38 mille gaan bedragen. Haarlem staat de hele maand mei in het te ken van de antieke fiets. Publiek is welkom bij een reeks evenémenten zoals een Concours d'Elegance, onderdelenmarkt, toer tochten en wedstrijden in en rond de stad. Hoogte punt is op 26 mei het we reldkampioenschap voor antieke rijwielen in het Haarlemse Pim Muliersta- dion. De International Ve teran Cycle Association krijgt voor deze manifestatie gastvrijheid in Haarlem vanwe ge het 750-jarig bestaan van de Spaarnestad. Om in de stem ming te komen plaatsen de winkeliers van de Zijlstraat de hele maand een antieke fiets in hun étalage. Met een prijsvraag is een nieuwe fiets ter waarde van 750 te winnen. Vanuit de hele wereld komen zeker zo'n 400 liefhebbers van antieke fietsen met hun rasp- aardje naar Haarlem. Het zijn berijders van hoge bi's uit het jaar 1870. Als op een paard ge zeten torenen zij overal boven uit. De allereerste houten fiet sen zijn te zien, de eerste lage fietsen met kettingaandrijving, driewielers met enorme spaak- wielen voor volwassenen, antie ke racefietsen en transportfiet sen. Fietsen was een eeuw geleden geen sinecure. Onze overgroot vaders bewogen zich op mas sieve banden voort over klinker wegen en grindpaden. Fietsen waren peperduur in die tijd en bovendien niet al te veilig door hun gebrekkige remmen. De slechte staat van de wegen zorgde voor menig gebroken frame. Met de uitvinding van de luchtband door Dunlop werd het fietsen een minder schok kende ervaring. Opmerkelijk is dat de fiets van destijds in ba sisvorm nauwelijks verschilt van die anno 1995. Eigenaren van antieke fietsen koesteren hun karretje als een kind. Ze zijn met veel geduld en vakmanschap ge restaureerd. Daar voor werden assen opnieuw gedraaid, frames gemoffeld, leren zadels op nieuw bekleed en haardunne gouden biezen gelakt. Ook de antieke fiets is er om mee te rij den en niet om stil te staan. Bewonde raars kunnen op 25 foto velorama mei naar boerderij Zorgvrij in het re creatiegebied Spaarnwoude ko men waar van 5 tot 16 uur een 'century' wordt gehouden, een duurrit van 100 Engelse mijlen over een vast parcours. Ter plekke wordt die dag tevens een grote ruil- en onderdelenmarkt van antiek fietsmateriaal gehou den. Op 26 mei is er in de ochtend een Concours d'Elegance vanuit Spaarnwoude naar Haarlem, een presentatie van fietsen en hun berijders in passende, an tieke uitmonstering. Tot 13 uur worden de fietsen op de Grote Markt tentoongesteld. Om 15 uur op deze dag vindt»het we reldkampioenschap op antieke fietsen plaats in het Pim Muiier- stadion te Haarlem met als klapstuk de races op de hoge bi.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13