Harnas zweert wraak op Israël Spotprijs Le Pen neigt naar stemadvies op Jospin Buitenland Beestachtig optreden Tadic in dodenkamp im Broers beschuldigd van hulp bomaanslag Britten willen troepen weghalen uit Gorazde Turkije trekt grootste deel leger terug uit Irak WOENSDAG 26 APRIL 1995 WR Reuter UPI Westen krijgt rekening 'Tsjernobyl' kiev» Negen jaar nadat een van de Russische kernreactoren van Tsjernobyl ontplofte, vormt de centrale nog steeds een bedrei ging voor mens en milieu. Oekraïne wil ervan af. Voor de kosten moeten echter de westerse landen opdraaien, vindt de president van de republiek, Leonid Kuchma. Hij presenteert de lidstaten van de Europese Unie en de G-7 landen een rekening van ruim 6,5 miljard gulden voor de bouw van een nieuwe, gasgestookte elektriciteitscentrale. 'Door Tsjernobyl 125.000 doden' kiev» Tussen 1988 en 1994 zijn 125.000 mensen overleden als gevolg van de ontploffing van de kerncentrale Tsjernobyl in 1986, zo heeft minister van gezondheid Andrei Serdjoek gisteren gezegd. Het aantal ernstig zieken is veel hoger dan voor de ramp, aldus de minister. „Het is duidelijk dat de gezondheidssi tuatie van het Oekraïense volk door Tsjernobyl slechter wordt", zei de bewindsman. Tijdens de explosie en de brand in de cen trale kwamen 32 mensen om het leven. Twee miljoen mensen raakten door de straling geïnfecteerd. Boesak ambassadeur in Portugal kaapstad Anti-apartheidsstrijder Allan Boesak wordt benoemd tot ambassadeur in Portugal. Volgens EG-functionarissen is de Portugese regering van zijn benoeming op de hoogte gesteld, vier dagen nadat de Zuidafrikaanse vice-president Thabo Mbebi een onderzoeksrapport presenteerde, waarin de voormalige do minee wordt vrijgepleit van beschuldigingen van fraude. Afgelo pen maandag had president Nelson Mandela al aangekondigd dat Boesak een goede diplomatieke post verdiende. Amnesty: Italiaanse politie mishandelt Amsterdam Mishandeling van gedetineerden in Italië is in de jaren '90 sterk toegenomen. Er is een stijgend aantal klachten van mensen die in hechtenis geweld ondervonden. Dat zegt Am nesty International in een rapport over Italië dat vandaag is ver schenen. Amnesty beschrijft gevallen van mishandeling door functionarissen van de rijks- en gemeentepolitie en carabinieri. De slachtoffers zijn vooral immigranten van buiten West-Euro pa. De meesten komen uit Afrika. Ook het aantal klachten van Roma (zigeuners) stijgt. Soms worden minderjarigen mishan deld. DEN HAAG GPD De Bosnische Serviër Dusan Ta dic is vandaag als eerste be klaagde voor het VN-oorlogstri- bunaal voor ex-Joegoslavië in Den Haag verschenen. De aan klacht van het tribunaal heeft betrekking op acht specifieke gebeurtenissen tussen 24 mei en 30 augustus 1992 in en bui ten het 'dodenkamp' Omarska in het noordwesten van Bosnië. Tadic was volgens de aanklacht van het tribunaal een geregelde bezoeker van het kamp Omars ka. Volgens sommige getuigen in Duitsland was hij aangesteld als 'inspecteur met speciale op drachten'. Hij is aangeklaagd voor de volgende misdaden: Eind juni riep een groep Serviërs, onder wie Tadic, een aantal gevangenen bij zich, die zij schopten en met verschillen de voorwerpen hard sloegen.. Twee gevangenen kregen de opdracht een mede-gevangene, Fikret Harambasic, seksueel te verminken. Een van de twee be dekte Harambasic' mond om zijn schreeuwen te deYnpen, de ander beet een van zijn testikels 'af. Harambasic en twee andere gevangenen overleefden de martelingen niet. Een vierde werd zwaar gewond met de do den achterin een vrachtwagen Tussen juni en augustus 1992 werd in het kamp Omars ka een vrouw door Tadic ver kracht. Gevangene Sefik Sivac over leed rond 10 juli als gevolg van de mishandelingen door een groep Serviërs, onder wiéTadic. Een groep Serviërs, inclusief Tadic, sloeg een aantal gevan genen, die later op de dag op een na dood werden aangetrof fen. DORMAËL MAAKT UW SLAAPKAMER KOMPLEET. Kompleet slaapkomfort wil zeggen dat u meer doet dan een goed ledikant aanschaffen. Kijkt u maar eens bij Dormaël rond. Naar de rustgevende bedsystemen en matrassen, naar de donszachte en modische dekbebben, naar de even fraaie als praktische linnenkasten en andere slaapkamermeubels. En naar de gevarieerde en smaakvolle kollektie slaapkamers, in de meest uiteenlopende stijlen. In een 'aangeklede' slaap kamer is het plezierig uitkleden en wakker worden. ftsLAAPKAMERS elboulevard/Leiderdorp - Winkelcentri rt Rotterdam Utiecht Veenendaal Zeist Z\ SPECIALISTEN IN NACHTRUST Verzetsbeweging stelt Rabin verantwoordelijk voor dood Palestijn na verhoor De islamitische verzetsbeweging Harnas heeft premier schap van Abdessamad Herei Jitschak Rabin persoonlijk verantwoordelijk gesteld voor de dood van Abdessamad Hereizat, een 30-jarige Pales tijn die gisteren is gestorven na martelingen door zijn Is raëlische ondervragers. De organisatie kondigt aan dat Israël 'een hoge prijs' zal betalen. tel aviv ad bloemendaal correspondent Sinds januari van dit jaar, toen de Israëlische regering de vergunning tot martelen offi cieel verruimde, zijn vier Pales tijnse verdachten onder verhoor overleden. Een van de vier pleegde zelfmoord. In een pam flet dat gisteren werd verspreid in Hereizats woonplaats, He- bron, laat Harnas weten dat Pa- lestijnen tijdens hun verhoor het risico lopen van standrech telijke executie en moord. „De Islamitische Verzetsbeweging houdt de terrorist Rabin en zijn bende moordenaars verant woordelijk voor het martelaar- Hereizat werd zaterdagavond aangehouden in Hebron, op verdenking van lidmaatschap van 'Izadin al-Kassem', de ge wapende arm van Harnas. Hij werd eerst verhoord in Hebron en later in Jeruzalem. Een Israë lische arts, die hem voor zijn ondervraging onderzocht, be vond hem gezond en geschikt voor verhoor. In de loop van zondag werd hij overgebracht naar het Hadassah ziekenhuis in Jeruza lem, met ernstige verwondin gen aan hoofd en schouders. Een dag later raakte hij in coma en gisteren bevestigde een woordvoerder van het zieken huiszijn dood. Het Israëlische ministerie van justitie heeft toegezegd de om standigheden waaronder Herei zat is overleden te zullen onder zoeken, maar het 'Comité tegen Martelingen in Israël' heeft het Hooggrechtshof gevraagd om een onafhankelijk onderzoek. Het wil ook een wijziging van de bestaande voorschriften inzake martelingen. Het comité wijst erop dat in de afgelopen twee maanden vier Palestijnse gevangenen in Eind juni, begin juli beval een groep Serviërs, inclusief Ta dic, een groep gevangenen om 'als dieren' uit plassen op de grond te drinken. Ze sprongen de gevangenen op de rug en sloegen hen tot ze niet meer be wogen* Terwijl zij in een krui wagen werden afgevoerd, spoot Tadic een brandblusapparaat leeg in de mond van een van de slachtoffers. Een groep Serviërs, inclusief Tadic, sloeg gevangenen. Een van hen kreeg een touw om zijn nek. De Serviërs sloegen hem met staven en schopten hem met hun laarzen tot hij bewus teloos was. Rond 27 mei dwongen Ser vische troepen de bevolking van de streek rond Kozarac zich over te geven. Sommige inwo ners werden onmiddellijk ge dood, anderen moesten naar de stad Kozarac lopen waar ze per bus naar verschillende kampen in het Prijedor-gebied werden gebracht. Uit de colonnes men sen die in Kozarac waren aan gekomen, haalden leden van de Servische troepen, onder wie Tadic, vier moslim-mannen. Zij werden tegen een muur gezet en doodgeschoten. Rond 14 juni trokken gewa pende Serviërs, onder wie Ta dic, het dorp Sivci binnen en bevalen de inwoners hun hui zen uit te komen. Ze scheidden mannen van 16 tot 65 jaar van de vrouwen en kinderen. Vijf mannen werden voor hun hui zen doodgeschoten. In Jaskici werden zes moslims uit hun huizen gehaald. De Serviërs dwongen hen op de grond te gaan liggen, sloegen hen met dikke houten stokken, schopten hen en voerden hen daarna af naar een onbekende bestem ming. washington hans de bruijn correspondent De Amerikaanse justitie heeft gisteren nog eens twee mannen in staat van beschuldi ging gesteld in verband met de bomaanslag in Oklahoma City. De twee, de broers James en Terr)' Nichols, werden al vastgehouden als getuigen. Maar justitie zegt aanwijzin gen te hebben dat zij mogelijk de hoofdver dachte in deze zaak, Tim McVeigh, hebben geholpen bij het vervaardigen van de bom die een negen verdiepingen hoog kantoor gebouw verwoestte. Reddingswerkers hadden gisteravond 96 lichamen uit het puin van het gebouw te voorschijn gehaald. Zij verwachten vandaag of morgen te kunnen doordringen tot de plek die 'de kuil' wordt genoemd, en waar naar verwachting meer dan honderd slacht offers van de aanslag bedolven liggen onder metershoge stapels puin. Volgens de autori teiten worden nog 167 mensen vermist, on der wie twintig kleine kinderen. Verwacht wordt dat het zoeken naar de slachtoffers nog de rest van de week zal gaan duren. De FBI maakte gisteren ook bekend nieuw bewijsmateriaal te hebben gevonden tegen de 27-jarige McVeigh. Er zijn sporen van chemicaliën gevonden op de kleren die hij bij zijn arrestatie vorige week woensdag aanhad, en in zijn auto. Het zou gaan om ammonium-nitraat, een soort kunstmest, die de basis vormde voor de 1.200 pond zware bom. Dergelijke sporen zijn ook ge vonden in de woonwagen in Arizona waar McVeigh tot voor kort zou hebben ge woond. Er zouden nu ook getuigen zijn die hem vorige week woensdag bij het gebouw in Oklahoma hebben gezien, kort voor de aan slag. McVeigh, die lid zou zijn van extreem rechtse paramilitaire groepen die de over heid als vijand beschouwen, heeft tot nog toe gezwegen tegen zijn ondervragers. Het enige dat hij kwijt wilde was dat hij zich een SARAJEVO Rtr/AFP Groot-Brittannië wil zijn troe pen terugtrekken uit Gorazde, een van de veilige zones in Bos nië, en hen laten vervangen door VN-manschappen uit an dere landen. De Britten willen hun mandaat dat in september afloopt niet verlengen. „We hebben dan anderhalf jaar in zeer moeilijke omstan digheden geopereerd en het lijkt ons fair dat nu anderen een deel van de last op zich ne men", zo verklaarde een woord voerder van het ministerie van buitenlandse zaken. De Britten hebben de VN gevraagd van hun taak ontheven te worden. Eerder verzocht Nederland de VN om aflossing van zijn troe pen in de enclave Srebrenica. Franse manschappen verlieten vorig jaar de moslim-enclave Bihac in het noordwesten van Bosnië. Hun plaats werd inge nomen door slechtuitgeruste Bengaalse soldaten. Zo'n 350 Britten proberen in Gorazde 60.000 mensen, over wegend moslims, te bescher men tegen de Servische Bos- niërs die de enclave hebben omsingeld. De Britten bevinden zich al ruim een jaar in Goraz de. Ze kunnen alleen te voet pa trouilleren, omdat de Bosnische Serviërs de blauwhelmen belet ten brandstof aan te voeren. Als de Serviërs op 9 mei tankwa gens met brandstof nog steeds weigeren de doorgang te verle nen, overwegen de Britten al hun activiteiten in Gorazde te de loop van hun ondervraging zijn overleden, een van hen door zelfmoord. De Israëlische wet staat martelingen toe, tenzij deze verder gaan dan het uitoe fenen van 'gematigde fysieke druk'. Wat die term betekent, staat omschreven in een gehei me bijlage. In januari, in reactie op aan slagen door Palestijnse zelf moordcommando's, heeft de regering bepaald dat ondervra gers bij het verhoor van ver dachte islamitische militanten tijdelijk verder mogen gaan dan het toepassen van 'gematigde' fysieke druk. Bij een zelfmoordaanslag met een bomauto in het zuiden van Libanon zijn negen Israëlische militairen gewond geraakt. Twee jeeps zijn verwoest. De bom ontplofte vlak bij het hoofdkwartier van de Westelijke Brigade van het leger in Bint Jbeil, in de zogenoemde Israëli sche veiligheidszone in het zui den van Libanon. De pro-Iraanse terreurorgani satie Hezbollah eiste de verant woordelijkheid ervoor op. ,De chauffeur van het voertuig is om het leven gekomen, aldus een verklaring. DIYARBAKIR/ANKARA/STRAATSBURG Turkije heeft gisteren ongeveer 20.000 man troepen terugge trokken uit het noorden van Irak, maar de Turkse premier (giller waarschuwde meteen dat de terugtrekking niet definitief is. „Als het noodzakelijk is. ste ken we nog een keer de grens over met dezelfde vastberaden heid", zei zij op een bijeen komst van haar Partij van het Rechte Pad. „Terrorisme is de erfenis die de Golfoorlog Turkije heeft nagelaten." Volgens kolo nel Silahcioglu zijn er nu nog ruim 10.000 man troepen in het noorden van Irak. De Verenigde Staten noem den het vertrek van een groot deel van de Turkse troepen een 'positief signaal'; de Iraakse Koerden reageerden opgelucht. De Turkse televisie toonde beel den van vertrekkende militai ren. Of de terugtocht voor de Raad van Europa bevredigend is, valt te betwijfelen. De parle mentaire assemblee van de Raad stemt vandaag over een voorstel Turkije als lid van de raad te schorsen wegens de in val in Noord-Irak. De Turkse militaire woord voerder, kolonel Dogu Silah cioglu, maakte het nieuws van het terugtreden van vijf briga des gisteren bekend in Diyar- bakir, in het zuidoosten van Turkije. De invasie van Noord Irak begon op 20 maart. Aan vankelijk zette de Turkse leger leiding 35.000 man troepen in. Op 7 en 8 april trok Ankara daarvan al 3.000 man terug. De troepen die nog in het noorden van Irak zijn, gaan door met het zoeken naar plaat sen waar de PKK zich placht te verstoppen. Zodra de Turkse militairen alle schuilplaatsen van 'de separatistische terroris ten' hebben vernietigd, keren ook zij terug, aldus de kolonel. Twee kinderen, Chase (3) en Colton (2), heeft het echtpaar Smith verloren bij de bomaanslag in Oklahoma City. Gisteren begroef het echtpaar hun twee jongetjes. foto reuter 'Wapenstilstand in Tsjetsjenië' moskou gpdde herdenking van de onder gang van na/.i-Duitsland. De De Russische president Boris wapens moeten zwijgen van 27 Jeitsin zal het bevel geven de april tot 15 mei. Dat deelde mi- militaire operaties in Tsjetsjenië nister-president Tsjernomyrdin te staken tijdens de feestelijkhe- gistermiddag in Moskou mee. den in mei ter gelegenheid van politieke gevangene voelt. Ook gaf hij de agenten zijn naam, rang en nummer, de ge woonte bij soldaten die krijgsgevangen worden genomen. Maar McVeigh is al twee jaar geen militair meer. De FBI ondervroeg gisteren ook de zus van McVeigh, die bij Buffalo in de staat New York woont. Ook zij zou er extreem rechtse sympathieën op na houden. De tweede hoofdverdachte van de aanslag is nog steeds voortvluchtig. De FBI raakt er steeds meer van overtuigd dat de aanslag het werk van een georganiseerde groep is geweest. De broers Nichols zouden in het verleden geregeld zelf bommen hebben gemaakt en die onder meer op de boerderij van James Nichols in het stadje Decker in Michigan hebben laten ontploffen. Net als McVeigh zijn zij aanhangers van extreem-rechtse mi lities. James Nichols zou eerder hebben op geroepen om rechters en president Bill Clinton te vermoorden. staken. De speciale afgezant van de VN voor ex-Joegoslavië, Ya- sushi Akashi, zou vanmorgen naar Sarajevo gaan om te on derhandelen over de herope ning van het vliegveld van de Bosnische hoofdstad. Zowel de Serviërs als de Bosniërs nemen volgens de VN deel aan de be sprekingen. Het vliegveld werd gesloten na nieuwe beschietin gen op een VN-vliegtuig op maandag. Moppe 8 mini ladenkast/CD kast. Onbehandeld triplex 32x20 cm, hoogte 68 cm. Van 69.- voor Rijker wonen kan voor minden AMSTERDAM DELFT DUIVEN/ARNHEM EINDHOVEN/EKKP.RSRIJT HEERLEN SLIEDRECHT 'Smerige oorlog' verontschuldigd BUENOS AIRES» Rtr Het Argentijnse leger heeft zich gisteren voor het eerst verontschuldigd voor de zo geheten smerige oorlog te gen links tijdens de rechtse dictatuur in de jaren zeven tig. Toen zijn duizenden mensen ontvoerd en omge bracht. „We moeten de verschrik king die wij hebben doorge maakt niet langer ontken nen", zei bevelhebber gene raal Martin Balza in een toe spraak voor de televisie. „Ik kan alleen beloven dat wij de fouten van het verleden niet zullen herhalen." De gene raal zei dit drie weken voor de verkiezingen, waarin pre sident Carlos Menem een tweede ambtstermijn hoopt te krijgen. parus cees van zweeden correspondent Met ruim vijftien procent van de stemmen behaalde Jean-Marie Le Pen, de ultra-rechtse leider van het Fran se Nationaal Front, zondag zijn beste verkiezingsresul taat tot dusverre. Aangenomen werd dat de gaullist Chirac die stemmen in zijn zak kan steken als hij over twee weken voor de finale van de presidentsverkiezin gen in de ring treedt tegen Jospin, de socialist. Maar niet langer valt uit te sluiten dat Le Pen zijn 4,5 miljoen kiezers zal vragen hun stem uit te brengen op Lionel Jospin, waarmee deze juist over de drempel van het Elysée Paleis zou kunnen worden geholpen. Le Pen haat Jacques Chirac, vooral omdat deze als premier in 1986 het door Mitterrand ingevoerde sys teem van evenredige"vertegenwoordiging afschafte. Dit kiesstelsel had het voor Le Pen mogelijk gemaakt om na de verkiezingen in dat jaar met 35 partijgenoten het parlement binnen te marcheren. Maar Chirac haalde als premier het aloude districtenstelsel weer uit de kast, daarmee kleine partijen als het Nationaal Front de weg naar het parlement afsnijdend. Tijdens de verkiezingscampagne waren Le Pens gif tigste pijlen telkens voor Chirac'bestemd. Hij betichtte de gaullistische leider ervan met alle winden mee te waaien, en doopte hem 'Kameleon Bonaparte'. „Chirac wil van alle wallen meeëten", brieste hij. „Soms is hij voor de arbeiders, dan weer een aanhanger van Reagan. Maar in werkelijkheid is hij een Franse Clinton, hoewel een stuk ouder." Hoewel Le Pen pas op 1 mei bekend zal maken wat zijn stemadvies is, sprak hij maandagavond" op milde toon over Jospin. Wat hun beleid betreft, ziet Le Pen weinig verschil tussen Jospin, Chirac en Balladur. „Ze zijn alledrie sociaal-democraten", aldus de leider van het extreemrechtse Front National. „Wat dus doorslag gevend is, is hun kwaliteit als mens." En dan, zo liet hij doorschemeren, was Jospin te ver kiezen boven Chirac. Le Pen omschreef de socialist als een 'respectabel man' met een 'reputatie van integri teit'. Jospin noch Chirac heeft tijdens de campagne een buiging gemaakt naar Le Pen, die streeft naar herinvoe ring van de doodstraf en het buiten zetten van immi granten. Maar hij lijkt dat de rechtse Chirac meer kwa lijk te nemen dan de socialist Jospin. Of Le Pen werkelijk zijn aanhangers zal adviseren om op Jospin te stemmen, blijft twijfelachtig, maar hij lijkt zeker niet van plan Chirac te helpen. Daarmee rijst de beslissende vraag wie van de twee finalisten de meeste stemmen krijgt uit het extreemrechtse kamp. Jack Lang, de socialistische oud-minister van cultuur, baarde op de avond van de eerste verkiezingsronde enig opzien met een ogenschijnlijk gewaagde voorspel ling. „Vanzelfsprekend", zo zei hij, „zullen talloze aan hangers van Le Pen zich achter Jospin scharen". Maar nader beschouwd, is die voorspelling niet eens zo boud. Uit een onderzoek in opdracht van het dag blad Libération blijkt dat afgelopen zondag een groter aantal werklozen en laaggeschoolde arbeiders op I.e Pen heeft gestemd dan op enige andere presidentskan didaat. En uitgerekend deze twee groepen staan tradi tioneel dichter bij de socialisten dan bij de gaullisten. Als Jospin over twee weken de steun krijgt van socia listen, communisten, trotzkisten en groenen kan hij re kenen op bijna 39 procent van de stemmen. Aangeno men dat Chirac de stemmen krijgt die zondag werden uitgebracht op mede-gaullist Balladur en de nationalist De Villier, mag hij hopen op 44 procent. Dat betekent dat de aanhangers van Le Pen op 7 mei zullen uitmaken wie de komende zeven jaar president van Frankrijk is.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7