'Buurthuis blijft van LWO' Zomerse binnenstad Eerste vlucht mooier dan trouwdag OENSDAG 26 APRIL 1995 Duo pleegt steunfraude sidenEen 40-jarige Leidse man en een 39-jarige Leidse vrouw worden ervan verdacht de sociale dienst voor 80.000 gulden te hebben opgelicht. Het duo heeft bekend vier jaar te hebben sa mengewoond zonder dit te hebben doorgegeven. Hond bijt eenden en eigenaar leiden Een hond heeft gisteren huisgehouden onder een aantal eenden en ganzen van een watervogelparkje aan de Ommedijk- seweg in Leiden. Het beest ontsnapte aan de aandacht van zijn 32-jarige Goudse bazin en sprong over een hek waarna hij enke le eenden en ganzen beet. De 55-jarige eigenaar van het gevo gelte kon de hond uiteindelijk pakken. Daarbij liep hij wel enke le beetwonden op aan hoofd en handen. Bouwvakker slaat autoruit in leiden» Een bouwvakker heeft gisteren op de kruising Schutters vel veld/Stationsplein een autoruit ingeslagen. Volgens de eigenaar 'I Ivan de auto, een 30-jarige Leidenaar, gebeurde dat zonder enige j aanleiding. De bouwvakker zei dat hij de Leidenaar een stopte- |- ken had gegeven. Nadat de man hem bijna omver zou hebben gereden, sloeg hij de ruit in. i. e ANNO 1895 Vrijdag 26 April De politie alhier heeft aangehouden en naar hare woonplaats 'doen overbrengen eene minderjarige, die korten tijd te dezer stede gediend hebbende, alhier eene woning had gehuurd, blijk- baar zonder medeweten van haren te Haarlem wonenden vader. Proces-verbaal is opgemaakt tegen een man, die in de nacht ru- j zie met een anderen man had, waardoor de nachtrust der om wonenden verstoord werd, en toen de politie hem aanmaande (huiswaarts te gaan daaraan weigerde te voldoen. Toen zij hem jn daarom wegleidde tot herstel der rust, schold hij de politiebe- J ambten en trapte een paar hunner. ANNO 1970 Zaterdag 25 april i enJ Aanstaande maandag gaat de vierde en laatste fase in van de re- igin constructiewerkzaamheden aan de voormalige Rijnsburger- i rotonde bij het Stationsplein in Leiden. Van de week is men vrij wel gereed gekomen met het kruispunt en de zuidwestelijke Sta- tionspleinrijbaan langs de woonflats. Men denkt voor de laatste fe. rotondefase ongeveer drie weken „werkbaar weer" nodig te heb- j ben. De werkzaamheden aan en bij het Stationsplein bieden j momenteel nog een vrij onoverzichtelijke aanblik. leiden Zomerse dagen zijn aangebroken in de Leidse binnenstad. De zon glinstert op het grachtenwater, terrassen staan langs de kades en de mensen zijn vrolijk. En op het Stadhuisplein krijgen de duiven weer aandacht. foto hielco kuipers Vete a Een oude vete is I weer opgelaaid. WD-fractievoorzitter Geertsema en activist Esau de Plessis voeren een pu- bliciteitsoorlog. Roeien a ft De roeiploeg van de I J Wassenaarse Red- dings Brigade wil in juli Het Kanaal oversteken. De 33 kilometer lange tocht zal zo'n zeven uur duren. Koets wordt Danssalon In Casa Danssalon In Casa. Dat is de nieuwe naam van de Koets-o- theek die op het punt staat na bijna 25 jaar te verhuizen van de Kruisstraat naar haar nieuwe onderkomen achter de Lam mermarkt. De nieuwe naam is door eigenaar Leo Kamphues bekendgemaakt. De opening voor genodigden staat gepland op dinsdagavond 9 mei en wordt opgeluisterd door wethouder J. Walenkamp, zanger Gordon en het Leidse duo Indigo. Alle moderne snuf jes die in het gebouw zijn ver werkt, worden dan gedemon streerd. Tien dagen later is de nieuwe discotheek voor het pu bliek geopend. Geen maatregelen na vechtpartij leiden opvangcentrum. De schermutselingen van maandagavond, waarbij zo'n twintig personen waren betrok ken, waren het eerste incident in het opvangcentrum. „Er is geen sprake van systematische problemen", aldus Korbee. De precieze toedracht van het vechtpartijtje in een van de waslokalen is niet helemaal dui delijk. „Soms kijken mensen el kaar in de ogen en worden ze verliefd, nu keken de mensen elkaar diep in de ogen en werd het een vechtpartij", verklaart Korbee het incident. Er zijn geen maatregelen geno men tegen de asielzoekers, die maandagnacht in het opvang centrum aan de Willem van der Madeweg met elkaar op de vuist gingen. De vreemdelin genpolitie stelt geen onderzoek in en er zijn ook geen mensen overgeplaatst naar andere op vangcentra. „We hebben de mensen een waarschuwing ge geven dat ze in het vervolg wat meer rekening met elkaar moe ten houden", zegt onderdirec teur Maarten Korbee van het Bestolen man haalt portemonnee terug leiden tweetal aan en slaagde erin zijn beurs terug te krijgen. Hij kon de politie een goed signalement verstrekken. De politie kon hierdoor even later twee mannen aanhouden op het Levendaal. Het ging om een 21-jarige tijdelijk in Leiden wo nende man en om een man die weigerde zijn identiteit prijs te geven. Een 22-jarige Leidenaar is afge lopen nacht in de Maars- mansteeg mishandeld door twee mannen. De Leidenaar werd aangesproken door het duo dat hem schopte en sloeg en hem vervolgens beroofde van zijn portemonnee. Het slachtoffer rende achter het Directeur Ate Flapper tolereert overname niet Stichting vliegangstbestrijding trok veel mensen over de streep leiden annet van aarsen Vervolg van voorpagina Directeur Ate Flapper van de Leidse Welzijns Organisatie (LWO) tolereert de overname-plannen, die Wijkkomitee Plan-Noord heeft voor Buurthuis Het Spoortje pertinent niet. ,,Het Spoortje is van de LWO en dat blijft ook zo", zegt hij. Wij moeten van de gemeente wijkgericht en pro bleemgericht gaan werken. De tijd van het Buurthuis als ïuiskamer is voorbij." Spoortje niet meer welkom", zegt Cock Lafeber, voorzitter van de stichting die het buurt centrum De Kooi aan de Drif- straat beheert. „Het gaat echter niet alleen om de buffetprijzen. Directeur Ate Flapper van de LWO heeft bijvoorbeeld gezegd dat zo'n biljartclub, die al vijftien jaar in het Spoortje zit, geen rechten heeft opgebouwd en best er gens anders naar toe kan. In middels hebben we'bij het ge bouw van de speeltuinvereni ging in De Kooi en bij buurtcen trum De Kooi al veel groepen Directe aanleiding voor de uit- :ocht van gebruikersgroepen uit Het Spoortje was de verhoging van de buffetprijzen. Kostte een copje koffie bijvoorbeeld een ïaif jaar geleden nog vijftig :ent, al snel werden de prijzen verhoogd van 75 cent naar een gulden. Een groep als de Rail road Country Dancers zou bij de LWO vier keer gevraagd heb ben om een gesprek over de prijsverhogingen. Maar daar werd niet op gereageerd. „De groepen voelden zich in Het gehad met de vraag of er ruimte voor ze is. En sommigen zijn naar de welpenkeet van de scouting gegaan, tijdelijk", zegt Lafeber. Korting Volgens Ate Flapper waren de prijsverhogingen nodig vanwe ge de korting op de subsidie. De LWO moet fors bezuinigen en ook voor de komende jaren ligt er minder geld in het verschiet. „We verkopen de dranken nu tegen feitelijke prijzen, voorlo pig voor een half jaar. Na zes maanden gaan we de zaak eva lueren." Over het vertrek van diverse gebruikersgroepen: „Zo'n car navalsvereniging had natuurlijk best mogen blijven maar het is niet een kerntaak van het Wel zijnswerk. Het vertrek van de groepen is op zich geen ramp maar we hebben niemand Het Spoortje uitgejaagd. De gebruikers van buurtcen trum De Kooi verkeren nog in een riante positie, zegt Lafeber. Het buurtcentrum, waarvan buurthuis De Mirt-Honken deel uitmaakt, wordt beheerd door de Stichting Welzijnswerk De Kooi. Daarin zitten - naast de LWO - de speeltuinvereniging, OSC De Kooi (voor ouderen) en het wijkcomité. „De LWO heeft dus zeker niet als enige wat over het gebouw te zeggen", aldus Lafeber. Koffie Maar ook hij signaleert proble men in buurtcentrum De Kooi. „Vroeger kwam er iedere och tend een groep vrouwen koffie drinken. Gewoon gezellig een praatje maken. Van de veertig zijn er nu nog hooguit tien overgebleven. Dat gepraat over die prijsverhoging van slechts een paar kwartjes vertekent de boel. Op jaarbasis praat je al snel over een verhoging van 250 gulden per persoon. Als in Lei den de lasten met vijftig gulden worden verhoogd, is het huis te klein. Die groep vrouwen, die hier iedere ochtend kwam, was nu juist een groep die niet veel geld te besteden had. Ook de vrijwilligers lopen op hun te nen, hebben er eigenlijk niet zo'n zin meer in. De motivatie is weg." De wijkvertegenwoordigers uit De Kooi en uit het Noorder kwartier willen nu dat er een politieke discussie komt over hoe het verder moet met de buurthuizen. Donderdagavond leggen de vertegenwoordigers uit de twee wijken eerst de pro blemen voor aan de stadsdeel manager. De bijeenkomst heeft plaats in buurtcentrum De Kooi aan de Drifstraat. Leiden viert op 5 mei met tal van activiteiten de bevrijding. In een korte serie wordt de komende tijd een aantal van deze festiviteiten belicht. Vandaag een gesprek met Henny Kwik. Hij organiseert met zijn Werkgroep Bevrijdingsbal op 5 mei weer een groots opgezet bevrijdingsbal in de Stadsgehoorzaal. „Het bevrijdingsbal wordt een geweldig feest. Muziek, dansen, alles erop en eraan. Maar het is wel belangrijk te onthouden wat we eigenlijk vieren. De bevrijding van Nederland. Het einde van de verschrikkelijke Duitse bezetting. Daarom heeft de werkgroep ook een aantal tentoonstellingen georganiseerd, één in de Hooglandse kerk en twee in de Stadsgehoorzaal. En geven wij een boekje uit: 'Fragmenten van oorlog en bevrijding'. Dat doen we omdat wij de mensen willen laten zien waarom we onze bevrijding zelfs vijftig jaar later nog uitbundig moeten vieren. Daarom is het dus zo dat mensen in de ene zaal van de Stadsgehoorzaal lekker kunnen dansen en feesten en in de tentoonstellingszaal de meest ernstige zaken te zien krijgen. Oorlogsfoto's, pamfletten, illegale krantjes, propagandablaadjes van de Duitsers en documentaires over de oorlog en de bevrijding. De werkgroep heeft over de jaren heen zo verschrikkelijk veel materiaal verzameld. Dat willen we gewoon graag aan anderen laten zien. Spullen die we krijgen van mensen, die dat ergens op de bodem van een la gevonden hebben. Zo was er maandag nog een man die bij me langs kwam met een ingelijste jodenster. Was van zijn moeder geweest. Hij wilde graag dat wij die ster zouden tentoonstellen. Mensen die die ster dan zien worden dan herinnerd aan wat er tijdens de oorlog gebeurd is met de joden. Maar het is niet zo dat ik mensen wil verplichten die tentoonstellingen te bekijken. Zeker niet. Als mensen gewoon alleen maar willen feesten, kan dat ook. Daarom zijn dit jaar de tentoonstellingsruimtes ook overdag geopend en dus niet alleen 's avonds. Dan kunnen mensen zich 's avonds helemaal op het feest storten. En een feest dat wordt het. De grote zaal wordt helemaal aangekleed in de stijl van de jaren veertig. Legerjeeps, Amerikaanse en Canadese vlaggen, blikken waarin voedsel zat dat gedropt werd. Alles in de sfeer, we gaan terug in de tijd. Tijdens het feest spelen er zeven bands. Allemaal bands die typische jaren veertig muziek spelen. Glen Miller, dat soort werk. Echt swingen dus. Op het feest zijn ook geallieerde oud-strijders aanwezig. Mannen die ook in de bevrijdingsoptocht meelopen. Er komt ook een aantal Amerikaanse vliegers die ik zelf heb opgespoord. Ik was gefascineerd geraakt door een foto van een vliegtuig, een J-17, dat voedsel dropt. Ik was zo nieuwsgierig dat ik ben gaan uitzoeken wie er in dat vliegtuig zaten. Het heeft maanden geduurd maar uiteindelijk heb ik ze gevonden. En zij komen nu ook naar Leiden om bevrijdingsdag te vieren. Ze waren het eerst niet van plan, maar ik heb ze enthousiast gemaakt. Het lijkt me geweldig die mensen binnenkort de hand te schudden. Zelf zal ik niet zo mee kunnen feesten. Ja, je organiseert zo'n feest en dan moet je nog van alles regelen, je bent de hele avond bezig. En die oud strijders die komen, die moet je ook rondleiden. Maar ja, ik vind De tentoonstellingszalen in de Stadsgehoorzaal zijn op 5 mei geopend van 11.00 tot 17.00 uur. Kaarten voor het bevrijdingsbal zijn voor 17,50 gulden te koop bij Henny's Rits, Jan vossens teeg 56 en Sigarenmagazijn Teun Fielemon, Bevrijdingsplein 1. Ook kunnen kaarten telefonisch gereserveerd worden, tel. 071 -765317. valerie leenheer» leiden herman joustra Dit keer lachen ze van de pret en niet van de angst. De viering van het eerste lustrum van de stichting Valk, een afkorting van de woordenoptocht Vlieg Angst Bestrijding Leidse Universiteit KLM, maakt duidelijk dat de deur naar het verleden bijna ge heel is dichtgeslagen. Ooit had den de genodigden allemaal vliegangst, maar dankzij de be handeling van Valk stapt eenie der nu met een redelijk gerust hart in een vliegtuig. Zelfs terugblikken op die perio de lijkt geen pijn meer te doen, in de zaal van het Acaemiege- bouw aan het Rapenburg. De anecdotes zijn niet van de lucht, nog voordat de eerste spreker het woord tot de aanwezigen heeft gericht. Mevrouw kan er nu om lachen. „Weet je nog die eerste keer in de vluchtsimula tor? Mijn man werd bleek en begon te hyperventileren! Na afloop zei hij: ik dacht dat ik doodging!" En manlief schatert mee. Toch verraadt zijn gezicht nog enig ongemak. „Niet iedereen raakt zijn angst helemaal kwijt", verklaart hij. „Maar door Valk leer je in elk geval je angst onder controle te houden. Ik voel me nog altijd niet helemaal op mijn gemak in een vliegtuig. Maar ik krijg ten minste geen paniekaanval Redder Valk, een stichting waarin psy chologen, gedragstherapeuten, de luchthaven Schiphol en de KLM samenwerken, is in elk ge val hun redder geweest, zo be togen de aanwezigen. Daarom is enige trots ook wel op zijn plaats, vindt ook professor René Diekstra, adviseur van de stich ting. „Circa zesennegentig pro cent van de behandelde perso nen vliegt weer zonder angst of met milde niet-belemmerende angst", houdt hij zijn gehoor voor. „Een groot deel van hen heeft in het dagelijks leven ook geen angsten meer of slechts milde angsten." Want vliegangst is eigenlijk een verzamelnaam, betoogt hij. „Vliegangst is vaak een uitdruk king van angsten die het dage lijks leven zo moeilijk maken." Zoals, sociale angst, de angst van iemand om zich in grote groepen mensen te begeven. Of hoogtevrees. Of claustrofobie. Of angst voor water. Of een combinatie van verschillende angsten. „De behandeling van iemand moet dus op maat zijn", zegt Diekstra. Drs. Lucas van Gerwen, direc teur van de stichting gooit ver volgens de ene na de andere anecdote de zaal in. Zoals van die man die ooit het gevoel had dat zijn hoofd door een was- wringer werd gehaald, elke keer als het vliegtuig startte. Die man is nu reisleider op vluchten naar het Verre Oosten. Of die anec dote van de man die niet wilde geloven dat hij zijn vliegangst voor het eerst had overwonnen. „Is dit echt Stockholm, of heb ben jullie de bordjes van de vluchtsimulator verhangen?" Of die van die vrouw die trots te rugkeert na haar eerste vlucht en tegen haar man zegt, die haar met een bos bloemen staat op te wachten. „Dit was mooier dan mijn trouwdag". Van Gerwen vindt het alleen jammer dat zijn eerste cliënte niet aanwezig kan zijn. Hij be handelde de vrouw, een moeder van negen kinderen, reeds in 1980, nog lang voordat Valk werd opgericht. Acht van haar kinderen woonden in het verre buitenland. En vliegen durfde ze aanvankelijk nauwelijks. Zijn behandeling had gelukkig suc ces. „Alleen zit ze op dit mo ment even in Tanzania. Bij een van haar kinderen." ■ÜHMH WATERBORG B.V. 0?0~08443-30 JÉfek VERHUUR VAN: «11» Tenten. Dekkleden. Meubilair tevens Zeilmakerij Henny Kwik: „Het wordt een groots feest, maar er is ook aandacht voor de serieuze zaken." foto ben de bruyn het allemaal hartstikke leuk om te doen. 's Avonds na afloop thuis op de bank, dan neem ik er wel één." Overleden: Jan van der Klugt (1940-1995) Meubels waren zijn stiel, maar meer nog dan door zijn eigen Slaapkamercentrum profileer de de maandag overleden za kenman Jan van der Klugt zich in Leiden en omstreken als een initiatiefnemer, organisatoren bestuurslid pur sang. Altijd be zig op minstens zes fronten te gelijk, het liefst 24 uur per dag in touw. Voor zijn oogappel, de Leidato, voor het Meubelplein Leiderdorp dat mede op zijn initiatief tot stand kwam, voor de 3 October Vereeniging die elk jaar kon rekenen op zijn steun en voor nog veel meer instellingen, bedrijven of clubs. Bij de Leidato zat hij al sinds mensenheugenis in het be stuur. De laatste jaren trok hij als voorzitter van het uitvoe rend comité nadrukkelijk de kar. Tijdens de 33ste aflevering van de huishoudbeurs in de Groenoordhallen uitte hij in deze krant nog zijn tevreden heid over de voortgang van dit evenement. Zijn plannen voor het komende najaar had hij toen al weer rond. „Wat mij betreft komt er een halletje bij. Want we zijn voor de zoveelste keer alweer uit ons jasje ge groeid", sprak hij toen. Zijn vele werk voor de Leidato was overigens niet geboren uit idealisme, daarvoor was hij toch vooral op en top zaken man. „Ik heb hier nog nimmer geld meegebracht", sprak hij in datzelfde interview. „Op een beurs staan is leuk, maar er moet wél verkocht worden. Natuurlijk heb je wel eens een minder jaar. Maar geloof mij maar, een zakenman die drie slechte jaren heeft gehad, komt echt niet terug met zijn spul len", aldus de man die zelf al tijd één van de grootste stand houders op de beurs was. Naast zijn zaken en zijn be slommeringen voor de Leidato hield Van der Klugt zich pro deo ook nadrukkelijk bezig met tal van werkzaamheden voor bijvoorbeeld het Key Town jazz Festival, zijn water sportvereniging De Kaag en vooral ook de 3 October Veree niging waar hij achter de schermen van de optocht ope reerde. Bij die gelegenheden deed hij zich het liefst kennen als een gewone Leidse jongen. Dat die toevallig goed boerde, vonden anderen dikwijls inte ressanter dan hijzelf. Zoals hij evenmin te koop liep met het feit dat hij nogal wat geld weg gaf aan vooral ouderen die het slecht hadden. Veel vrije tijd gunde deze dui zendpoot zich niet. Als hij zich al aan zijn werk onttrok, was het om te varen met zijn boot. I Iet liefst legde hij dan aan bij een goed restaurant, want op culinair gebied gold hij als een kenner bij uitstek. I let was niet voor niets dat hij zo trots was op de recentelijke verwerving van De Beukenhof, de gere nommeerde uitspanning in Oegstgeest die is getooid met een Michelin-ster. Het nieuws van zijn dood sloeg daar in als een bom. „I lij had er ontzet tend veel plezier in nu het net na de verbouwing en koerswij ziging weer begon te lopen", reageerde zijn manager Ruud van Dijk. „Hij was enorm be trokken bij de zaak. I leel actief bezig. Zoals met alles trou wens."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13