Leidsch Dagblad DAF-top doorgelicht Boerenbonden: Polen nodig voor oogsten van asperges Alphense ambtenaar eist 78.000 gulden van gemeente Scheidsrechter slaat door Wapenbroeders houden de wacht Geschorste rechercheurs CID worden vervolgd 14.17 15.69 16.73 GOED NIEUWS INSDAG 25 APRIL 1995 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40757 LOSSE NUMMERS ƒ1,65 Discussie Pyromaan Voetbalscheidsrechter John Zweden uit Den Haag leeft in het afgelopen week einde de kantine van afde- ingsclub BMT kort en klein geslagen. De oververhitte ar biter sloeg met een barkruk amen van het clubhuis capot. Ook ging hij aan lam- hangen en trok hij spul van de muren. Het be stuur van BMT schat de tota- jle schade aan het clubge- 3uw op 5000 tot 7000 gul- Van Zweden raakte over zijn toeren toen hij zijn auto, geparkeerd buiten het hek van het BTM-complex, be schadigd aantrof na afloop de wedstrijd BMT-Posta- Eén van de koplampen ingetrapt. Razend keer de hij terug en koelde zijn woede op het vrijwel veria clubgebouw. Een oogge tuige van buurman VCS schakelde de politie in, die echter te laat kwam om de veertien grote ramen van vijf millimeter dik te redden. De dader mocht, na het opma ken van een proces-verbaal, naar huis. In het bijzijn van de politie zegde hij toe alle schade te vergoeden, maar later kwam hij daarop terug. De Haagse scheidsrechter, bezig aan zijn vierde seizoen in de Haagse Voetbal Bond, heeft zijn loopbaan met on middellijke ingang beëin digd. Hij is het geweld tegen arbiters beu. Zijn auto zou al vaker zijn vernield door on tevreden supporters. Volgens eigen zeggen bedraagt dit keer de schade 2500 gulden. De Haagse zakenman kwam vorig jaar in opspraak toen hij T-shirts met de tekst 'Gullit, lafaard, eet op die ba naan, ga terug naar Milaan' op de markt bracht. In 1987 nam hij een plaatje op om veilig amateurvoetbal in Ne derland te promoten. Hij zong onder meer: Voetballen kan in Nederland Als we het maar met z'n allen doen Alle supporters hand in hand Vooreen goed sportief seizoen 2 Econoom Mohammed Q De politie in Ede heeft Rabbae van Groen- <3 wekenlang de handen Links kruist de degens met vol gehad aan het opspo- professor Arnold Heertje ren van de pyromaan die over winst en werk. I veertig branden stichtte. Onderzoek Nijholt 5 Het onderzoek van het j -j Voor Willem Nijholt is Oorlogstribunaal kan de rol van Cole Porter een bom betekenen onder toch weer een mijlpaal in de vredesonderhandelin- zijn carrière aan het wor gen. den. Wegens 'onregelmatighedenin België Wegens 'onregelmatigheden' bij het beheer van DAF België hebben de curatoren van het bedrijf een klacht ingediend bij de rechtbank van Turnhout. Volgens F. Meeter, de curator bij DAF in Nederland, gaat het onder meer om de verkoop van dealer-activitei ten. De klacht richt zich tegen de Raad van Bestuur van het inmiddels failliete DAF Bel gië. Daarin zat onder anderen de huidige president-directeur van het nieuwe bedrijf DAF Trucks in Eindhoven, Cor Baan. Ook oud-topman Van der Padt heeft jarenlang een zetel gehad in DAF België. turnhout cpd De rechtbank van Turnhout on derzoekt nu of er al of niet re den tot strafvervolging bestaat van de top van DAF België. De nen in ieder geval dat er 'gerede twijfels' bestaan over het beheer bij het bedrijf. Het gaat daarbij om de periode tot een jaar voor het faillisse ment in februari 1993. DAF Bel gië bestond uit een produktie- vestiging in Westerlo en een verkooporganisatie. De produk- tie is door het nieuwe DAF Trucks voortgezet. In Turnhout weigerde men vanmorgen, hangende het on derzoek, te zeggen hoeveel geld met de 'onregelmatigheden' ge moeid is geweest. Wel werd er op gewezen dat DAF België nog een vordering heeft uitstaan op DAF Nederland van meer dan 2 miljard Belgische franken (ruim 100 miljoen gulden). Volgens De Telegraaf van vandaag zou het in ieder geval gaan over de levering van een vrachtwagen aan paardenfokker Melchior. Die truck werd door DAF België geleverd. De beta ling van de vrachtwagen werd echter op last van DAF Eindho ven teruggestort. Volgens Mel chior was de vrachtwagen be doeld voor promotie van DAF. herdachte van randstichtingen li Ede gepakt politie heeft vanmorgen een jarige man uit Ede in zijn oning aangehouden op ver- inking van het stichten van 35 t 40 branden in Ede en omge- ng. De verdachte is geen on- •kende van de politie, al is hij loit eerder wegens brand- ichting in aanraking gekomen de politie, aldus woord-' lerder H. Munniksma. 1 ln de woning van de man is jiszoeking gedaan, maar het is et duidelijk of daarbij voor het iderzoek bruikbaar materiaal aangetroffen. Omdat de poli er nog niet zeker van is dat 21-jarige man alle branden reft gesticht, gaat het onder- iek voorlopig door. De aangehouden man wordt verdacht sinds begin in Ede en omgeving een 40 branden te hebben ingestoken. Het begon met aansteken van stapels afval vuilcontainers, maar gaan- eweg werden de branden eeds groter. Er zijn nooit per- lonlijke ongelukken gebeurd. De politie heeft voldoende inwijzingen om de man voor- ipig drie dagen in verzekerde ewaring te houden en te ver- Daarna wordt hij moge- oorgeleid bij de rechter- Het is de afgelopen week ove- igens rustig geweest, nadat in et paasweekeinde een cara- anloods en een carrosseriebe- rijf in Ede, een bandenhandel Bennekom en een veevoe- erbedrijf in Veenendaal in lammen opgingen. 'agina 3: 'Elke knaap met aan- teker op zak was verdacht'. leiden Leden van de Bond van Wapenbroeders kijken toe hoe het oorlogsmonument aan de Haagse Schouwweg in de takels wordt gehesen. Het monument, dat 51 soldaten eert die in de meidagen van 1940 sneuvelden in de slag om de Haagse Schouwbrug, moet enkele tientallen meters verderop worden geplaatst. Dat is nodig voor de aanleg van een rotonde. De Leidse afdeling van de Bond van Wapenbroeders houdt elk jaar op Hemelvaartsdag een herdenking bij het monument. Gisteren hielden ze, gekleed in net pak en met baret op, het werk nauwlettend in de gaten. Pagina Leiden: Wapenbroeders kijken toe bij huzarenstukje. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER HENK BOUWMAN Extra ertejStm waardebonnen alleen bij A&P Bij aankoop van één van de vangt u, door het insturen van de aktiezegel op de verpakking, maar liefst ƒ10,- korting op een Efteling ime). vragen op het I: 02154-83333 maakt alleen bij A&P ook nog 150 eerste prijzen van 50,- kans op waardebonnen om de 375 prijzen van 25,- Beantwoord A&P Service B V ELKE DAG GOED NIEUWS t/m 6 mei 1995 inleveren Aanbiedingen geldig t/m 29 april 1995 den haag anp De boerenbonden in Brabant en Limburg verwachten dat de asperge-oogst niet op tijd kan worden binnengehaald als mi nister Melkert van sociale zaken en werkgelegenheid blijft wei geren Polen een tewerkstel lingsvergunning te geven. Als deze situatie zich voordoet, zul len de telers via een kort geding hun recht proberen te halen. Dat bleek na afloop van het overleg tussen Melkert en de betrokken organisaties over de moeilijk vervulbare vacatures bij aspergetelers. Van de 8.000 a 9.000 vacatures worden de meeste door familie, buren en kennissen opgevuld. De reste rende 1.000 vacatures zijn moeilijk vervulbaar. Nu het weer de goede kant opgaat, kan de piek van het oogstseizoen al binnen enkele weken komen. Op zich hoeft dat geen problemen op te leve ren, als de telers maar toestem ming krijgen de honderden werkwillige Polen die al in het land zijn, aan het werk te zet- IPunt yt De priesters en pas- I Z torale werk(st)ers in Haarlem zijn bereid met de nieuwe hulpbisschop sa men te werken. Vechtpartijen in opvangcentrum Tot twee maal toe zijn vannacht zo'n twintig asielzoekers op de vuist gegaan in het opvangcen trum aan de Willem van der Madeweg in Leiden. Rond kwart over elf gisteravond de den zich de eerste schermutse lingen voor. De rust keerde weer, maar rond één uur 's nachts was het opnieuw raak. Vijf mannen moesten met lichte verwondingen naar het acade misch ziekenhuis. Over de oor zaak van de vechtpartijen tast de politie tot nu toe in het duis ter. Het geschil ontstond in het washok. Nederland wil Bossenverdrag den haag anp Nederland wil dat er een Bos senverdrag komt, dat alle bos voorraden in de wereld be schermt en niet alleen de tropi sche regenwouden. De minis ters De Boer (milieu), Van Aartsen (natuurbeheer) en Pronk o n twikkel i n gssamen werki ng) zullen zich hiervoor deze week sterk maken tijdens de slotver gadering van de VN-Commissie voor duurzame ontwikkeling in New York. HET WOORD IS AAN Godfried Bomans Het moment vlak vóór het mo ment waarop het prettige gaat ge beuren, dat is het allerprettigste ogenblik. VANDAAG Binnenland - Buitenland - Cultuur Economie/Beurs6 Familieberichten4 Feiten en meningen2 Programma's9 Randstad14 Regio11,12,13,15 Religie - Sport HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Af en toe zon Vannacht wolkenvelden, overdag ook af en toe zon en later op de dag kans op een regen- of on weersbui. Minimumtemperatuur omstreeks 8 graden. Middagtem- peratuur ongeveer 16 graden. Noordoosten wind, matig kracht 3 tot 4, aan de kust en op het IJssel- meer af en toe krachtig 6. haarlem allard besse Twee geschorste voormalige CID-rechercheurs van de politie Kennemerland worden door het openbaar ministerie in Haarlem vervolgd, aldus bevestigt persof ficier van justitie C. Hemmes- Boender. Het tweetal zou zich schuldig hebben gemaakt aan het schenden van het ambtsge heim door geheime informatie door te spelen en het verduiste ren van een computerdiskette met vertrouwelijke gegevens uit het politiebureau. Dit is geble ken uit het rijksrecherche on derzoek dat vorig jaar werd in gesteld naar het tweetal. De twee rechercheurs stapten begin 1994 naar de korpsleiding met de mededeling dat de toen malige CID-chef meerdere mis- stappen.zou hebben begaan. Zij meldden onder andere dat de chef had nagelaten de juiste maatregelen te treffen toen hij wist dat een Alkmaarse crimi neel doelwit ging worden van een moordaanslag. De korpslei ding kwam bij onderzoeken naar de aantijgingen tot de con clusie dat de chef geen blaam trof. Haar bevindingen werden later gedeeld door de rijksre cherche. Omdat de twee geen vertrouwen hadden in1 de uit komsten van de interne onder zoeken, ontvreemdden ze een computerdiskette en stapten naar de Nederlandse Politie bond en later naar de Binnen landse Veiligheidsdienst en het Amsterdamse politiekorps. Bronnen van deze krant leggen uit dat de aantijgingen zijn in gegeven door een onderlinge strijd tussen de toenmalige CID-chef en een van de twee re chercheurs die dezelfde functie ambieerde. ropese Unie in te schakelen. Hij vindt dan ook dat de sociale diensten uit de provincies Lim burg en Noord-Brabant bij standsgerechtigden moeten „stimuleren en sanctioneren" om de aspergetelers uit de brand te helpen. Werkwilligen mogen tot zeshonderd gulden per maand bijverdienen. Werk- weigeraars moeten een korting op de uitkering krijgen. Volgens de boerenbonden zet dit echter onvoldoende zoden aan de dijk. Nu gratis een allerliefste Veilig Verkeer Beer bij Robijn, Omo en Sun. Kan aan de autogordel worden geklikt Zo leren kin deren 't belang van gordels In 't verkeer. Robijn Intensief, pak 1.8 kilo Nieuwe generatie Omo, Omo Color of Omo Power, navulzak 1.7 kilo Sun Micro, normaal/citroen, navulzak 1 kilo Sun Spoelglans, flacon 500 ml samen Aanbiedingen zijn geldig t/m zaterdag 29 april a s. Zie de actlevoorwaarden in de winkel Deze week alleen bij Albert Heijn. Oh Melkert houdt echter vast aan Pagina 2: De asperge wordt het beleid om eerst werkzoe- niet gegeten, maar gevierd, kenden uit Nederland en de Eu- De Alphense ambtenaar E. Schuit eist van de gemeente een schadevergoe ding van 78.000 gulden. Schuit reed van 1974 tot 1984 als chauffeur op een kolkenzuiger en moest in die functie regelmatig met giftige en kankerver wekkende stoffen werken. Volgens de advocaat van de ambte naar liep de man door het werk zowel lichamelijke als geestelijke klachten op. Toen hij in 1982 bij de politie aan gifte deed van een voorval waarbij hij in aanraking was gekomen met to lueen, zou hij bovendien door zijn su perieuren zijn bedreigd, gesard en ge schopt. De advocaat van de ambtenaar doet in een brief aan de gemeenteraad ver slag van de lotgevallen van haar cliënt. Volgens haar voerde de man indertijd zijn opdrachten uit 'zonder dal hij enig vermoeden had dat het om zulke gevaarlijke stoffen ging, terwijl hij er van overtuigd is dat de leiding hem willens en wetens met gevaarlijke stof fen heeft laten werken'. Zo stak de man op een dag in 1982 nietsvermoedend zijn arm in de rom mel die hij even tevoren met zijn kol kenzuiger uit het washok van de ge meentelijke garage aan de Haven straat had verwijderd. Hij moest de la ding lossen op de vuilstort in de Cou pépolder en het deksel van zijn wagen wilde niet open. Enige tijd later kreeg de man last van rode plekken op zijn gezicht, zijn arm en andere lichaams delen. Nadat Schuit bij de politie aan gifte had gedaan van het voorval, wer den er monsters genomen van de vloeistof in het washok. Daarbij kwam vast te staan dat de vloeistof voor 78 procent uit het zeer giftige tolueen had bestaan. Het werken met gif leidde verder tot haaruitval 'zo hevig dat de plukken er bij bossen uit gingen vallen' en uitein delijk tot overspannenheid. 'Een en ander resulteerde in jarenlange be handeling bij artsen, fysiotherapeuten en ziekenhuizen. Nog altijd leeft hij in een constante onzekerheid over wat dit werk met giftige en kankerverwek-' kende stoffen in de toekomst nog te weeg zal brengen.' Nadat de ambtenaar in 1992 een rechtszaak begon tegen de gemeente, heeft Alphen zich in 1994 bereid ver klaard om te onderhandelen over een schadevergoeding. De vergoeding die de advocaat nu namens de man eist bestaat voor 3.000 gulden uit vergoe ding van geleden materiële schade, en 75.000 gulden voor immateriële scha de. De Alphense wethouder F. Dales van personeelszaken was gisteren niet bereid om commentaar te leveren op de zaak. Via een woordvoerder liet hij weten dat het hier naar zijn mening om een interne aangelegenheid van de gemeente gaat. PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. I I Ja, dat Is goed nieuws. Dus neem ik nu een proefabonnement. I Naam:Voorletters:m/v Adres: Postcode:Plaats: Nr. bank/giro: I Handtekening:. Leidsch Dagblad, Abonnee-service, Antwoordnummer 10050,2300 VB Leidt OF BEL 071-12 80 30 8 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1