EWR bedriegt Rijnwoude' \lphenaar wil herdenking Peter Stuyvesant ^dgekX'Zar!i'hout Rijn Veenstreek Ambtenarenkorps: Alphenaar moet meer betalen 3 'Nieuw spoor HSL niet nodig door minder treinreizen' -I Dorpshuis en Stek: vaart achter nieuwbouwplannen Groen Links Alphen plant tien bomen in Bulderbos 'Ter Aar moet glastuinbouw en melkveehouderij behouden' isdag 25 april 1995 chef henny van egmond. 071-356414. plv chef hans koenekoop. 071-356429 Winkeldieven betrapt in Aarhof phen aan den run Zo'n 42 artikelen hadden de twee Alphense eisjes van 16 en 17 jaar gistermiddag onbetaald in hun zakken fetopt in het winkelcentrum de Aarhof in hun woonplaats. De [eisjes namen toiletartikelen, kussenovertrekken, pennen, be- jek, cassettebandjes, fotoboekjes, sieraden en kaarten mee. Het jtaalbedrag van hun buit was 185 gulden. Na hun ronde door jait winkelcentrum werden de meisjes echter gepakt, ch ^brekers tuinieren in Alphen rejphen aan den run Een snoeischaar, een spade en 150 gulden 'rtfe de buit van een inbraak in een volkstuinencentrum aan de )eijdderbuurt. De daders moesten vier sloten vernielen en enkele aituren forceren om binnen te komen. alphen aan den run ruud sep Inwoners van Alphen aan den Rijn mogen wel wat meer betalen voor za ken als het ophalen van huisvuil en het aanvragen van een bouwvergunning. Dat is de mening van de 27 Alphense ambtenaren die in navolging van 120 burgers de gemeentelijke bezuini gingsenquête hebben ingevuld. Hoge re tarieven zijn bij de ambtenaren ver reweg favoriet als manier om de ge meentebegroting de komende jaren dekkend te krijgen. In hun mening over de bezuinigin gen wijken de ambtenaren op het punt van de hogere tarieven sterk af van de burgers. Bij de inwoners is een meer derheid tegen tariefstijgingen. Hetzelf de verhaal doet zich voor bij de onroe rende zaakbelasting. Een meerderheid van de ambtenaren \indt dat die best wel omhoog kan; de inwoners vinden in meerderheid dat de belasting niet mag stijgen. De verschillen tussen burgers en ambtenaren zijn verder vrij voorspel baar. De burgers vinden in grote meer derheid dat de gemeente wel wat min der kan uitgeven aan personeel, de ambtenaren vinden van niet. Het over grote deel van de burgers vindt verder dat er kan worden gesneden in de pro motie- en representatiekosten van Al phen, terwijl de ambtenaren daar geen uitgesproken mening over hebben. Afgezien van deze voor de hand lig gende verschillen zijn ambtenaren en inwoners het tfaak opvallend eens. Staat bij de inwoners bezuinigen op het carillon op nummer één. bij de ambtenaren staat het na de tariefsver hogingen op de tweede plaats. Ook het opheffen van de ombudscommissie staat bij beide groepen in de top vijf. Bij de zaken waarop in ieder geval niet moet worden bezuinigd, scoren bij beide groepen de brandweer en de cri minaliteitsbestrijding erg hoog. Begroting De enquêtes onder burgers en ambte naren wegen bij het .Alphense gemeen tebestuur mee bij het bepalen van de bezuinigingen. Om de begroting op termijn sluitend te houden zonder de belastingen te verhogen, moet Alphen de komende jaren zes miljoen gulden bezuinigen. mrgemeester Boelen haalt uit naar nutsbedrijf ^fjrgemeester M. Boelen van Rijnwoude voelt zich 'be- igen' door de Energie- en Watervoorziening Rijnland Hij ging gistermiddag in Leiden tijdens de alge- •nlne aandeelhoudersvergadering flink tekeer tegen de missarissen. Zijn onvrede komt voort uit de over- icht van het waterbedrijf van de EWR aan het Haagse Itsbedrijf DZH. Daarbij worden kosten gemaakt waar- "ook Boelens gemeente moet bijdragen. Rijnwoude :ft echter niets met de watertak van de EWR te maken, gemeente betrekt haar water bij het waterbedrijf :ho. al aangegeven dat die water- poot moest worden overgedra gen. Andere gemeenten waren daartegen. Wij hebben ons daarbij neergelegd onder de uit drukkelijke voorwaarde dat wa ter, gas en elektriciteit apart zouden worden geadmini streerd zodat wij in elk geval niet met de winsten en verlie- lEN WIM KOEVOET ;ens Boelen lapt de EWR af- ';en aan haar laars die ten idslag lagen aan de fusie iruit het nutsbedrijf is ont- ,,ïen tijde van die fusie", lichtte de gekalmeerde jemeester gisteravond toe, h^ben de WZHO-gemeenten ia) zen van het waterbedrijf te ma ken krijgen." Hij vervolgt: „Nu wordt het waterbedrijf alsnog van de hand gedaan. Een van de gevolgen daarvan is een versnelde af schrijving van 7.8 miljoen gul den. Dat zijn kosten die over al le gemeenten worden uitge smeerd. Ik weet wel dat het be drag per inwoner niet schrikba rend hoog is, maar mij gaat het om het principe. Die aparte ad ministratie was destijds een voorwaarde om akkoord te gaan met de fusie." Volgens gedelegeerd commis saris H. Groen is de structuur van de EWR niet meer zodanig dat nog kan worden gesproken over een afzonderlijk gas-, wa ter- en elektriciteitsbedrijf. „Er is een samenhang, de sectoren profiteren van elkaar: synener- gie. Niet voor niets gaat de dis cussie met het Haagse nutsbe drijf vooral over de vraag wat er nu eigenlijk allemaal bij het wa terbedrijf hoort." Groen geeft toe dat de ver snelde afschrijving ten laste van het eigen vermogen van de EWR komt (netto neemt het ei gen vermogen toe door de over dracht) en dat daardoor de drie EWR-onderdelen door elkaar gaan lopen. Onduidelijk bleef gistermiddag welke afspraken daarover nu precies zijn ge maakt. Groen heeft Boelen gis termiddag toegezegd de kwestie nog eens op papier toe te lich ten. Boelen wacht dat schrijven af. „Daarna beraad ik me op eventueel te nemen stappen", aldus de burgemeester van Rijnwoude. Burgemeester M. Boelen: 'Bedrogen'. FOTO BENDE BRUYN (Porpshuis wil mortuarium t tl ERSWOUDE-DORP •t Dorpshuis heeft verge- Órderde plannen voor de duw van een moruarium. lit zou moeten verrijzen aast het Dorpshuis, aan de rnt van de katholieke kerk. i de afgelopen jaren hebben leinere zaaltjes in het orpshuis al meermalen enst gedaan als mortuari- Het opbaren van overlede- »n binnen de muren van >t Dorpshuis stuit echter op in aantal bezwaren. Om te ïginnen wil de familie over li algemeen op elk moment j de overledene kunnen ko- ien en is dat zonder aparte [gang niet mogelijk. Daar- aast is het gebruik van het orpshuis als mortuarium por de andere gebruikers ims een onprettig idee. ooral het discreet naar bin- en en naar buiten brengen in de kist vormt een pro- eem. Tenslotte beschikt het orpshuis op dit moment iet over een koelcel voor de verledene. Het Dorpshuis gaat in ,'erleg met de plaatselijke egrafenisondernemers be- jken of de bouw van het odenhuis financieel haal- aar is. De gemeente heeft een bezwaar tegen de plan- en, maar betaalt niet mee. Is het Dorpshuis het mortu- ium kostendekkend kan cploiteren, kan het gebouw- e mogelijk al volgend jaar Dmer in gebruik worden ge- omen. KNELD - Een 44-jarige Leid- automobilist is vanmorgen ineld geraakt onder een ichtwagen op de Alkemade- n in Oude Wetering. De man id achter de vrachtwagen en or een touringcar. De vracht- gen en de personenauto nden voor de tijdelijke stop- ïten op de weg, maar de tou- gcar reed door en mangelde auto. De Leidenaar raakte meld. De brandweer bevrijd- hem. De man is naar een ken huis gebracht. HAZERSWOUDE-DORP RUUD SEP De gemeente Rijnwoude moet aangeven hoeveel geld ze over heeft voor de bouw van een peuterspeelzaal en een nieuvwjongerencentrum in Hazerswoude-Dorp. Als die cfuidelijkheid er is, kan het bestuur van het Dorps huis bekijken wat het voor dat geld kan doen. En komt er mogelijk schot in de zaak. De voorzitter Wim Jochems van het Dorpshuis heeft er vorige week bij het gemeentebestuur op aangedron gen nu eindelijk eens vaart te zetten achter de slepende kwestie van de nieuwbouw. Het Hazerswoudse jonge rencentrum werd tien jaar geleden in het voormalige Michelshuis ondergebracht, met de belofte dat er na zeven jaar nieuwbouw zou komen. Maar afgezien van een paar vrijblijvende onderzoeken, is er vanuit de ge meente nog niets gebeurd. Het Dorpshuis is bij de nieuwbouw van het jongeren centrum betrokken omdat dit multifunctioneel cen trum het Stek graag wil behouden als goede buur. Het bestuur wil daarmee voorkomen dat er op de plek van het jongerencentrum huizen worden gebouwd. „Want als er hier huizen komen, dan zullen ze het Dorpshuis moeten sluiten", vertelt jochems. „Om dan nog aan de geluidseisen te voldoen, zijn namelijk investeringen no dig die niet zijn op te brengen." In de plannen van het Dorpshuis is er naast het jongerencentrum en de peu terspeelzaal op het terrein plaats voor bijvoorbeeld een gezondheidscentrum. Om de (dure) nieuwbouw van het jongerencentrum op de huidige plek mogelijk te maken, heeft het Dorps huis een manier bedacht om de exploitatielasten van het Stek zo laag mogelijk te houden. De oplossing heet medegebruik. Het Dorpshuis zou eigenaar moeten worden van het pand van het jongerencentrum en zou het gebouw naast aan de jongeren ook aan derden kun nen verhuren. Min of meer toevallig liep het Stek-bestuur aan tegen de mogelijkheid om bouwkunde-studenten als afstu deerproject een nieuw jongerencentrum te laten ont werpen. Twee Rotterdamse studenten hebben inmid dels de eerste schetsen afgeleverd. Om de kosten te drukken hebben de studenten een gebouw bedacht waarin ook nog twee winkels, een ruimte voor een the rapeut en een penthouse zijn opgenomen. Wanneer van de zomer de definitieve tekeningen van de studenten binnen zijn, wil voorzitter Bakker van het Dorpshuis overleggen met de peuterspeelzaal en het Dorpshuis en wil hij op zoek naar gebruikers voor de commerciële ruimten. Bakker: „We willen het uiteinde lijk als totaal plan aan de gemeente presenteren." RUNSTREEK «RUUD SEP De aanleg van een volledig nieuwe hoge-snelheidsspoorlijn dwars door het Groene Hart is overbodig doordat de NS steeds minder reizigers vervoeren. Dat stelt het Platform Hogesnel heidstrein Nederland in een re actie op de jaarcijfers die de spoorwegen vorige week be kendmaakten. Uit de jaarcijfers blijkt dat de NS in 1994 voor het derde ach tereenvolgende jaar minder rei zigers vervoerden. En dat, ter wijl een nieuwe lijn voor de flit strein pas nodig wordt bij een stijging van het aantal reizigers kilometers met bijna vijftig pro cent. De terugloop in het aantal reizigerskilometers - tot iets meer dan 14 miljard - wijten de spoorwegen aan de beperkin gen op de OV-jaarkaart voor studenten, het kleinere aantal militairen dat gratis kan reizen en een tariefstijging. Om een verder terugloop van het aantal reizigers te voorkomen, willen de spoorwegen de komende ja ren de tarieven slechts zeer ge matigd laten stijgen. Het platform, waarin actie groepen tegen de hogesnel heidslijn zijn verenigd, gelooft echter niet in een gematigde ta riefstijging. Volgens het plat form zullen de tarieven de ko mende jaren nog flink moeten stijgen omdat de overheid de komende jaren stopt met subsi die aan de NS. Nu ontvangen de spoorwegen nog 1,4 miljard gul den rijkssteun. De spoorwegen hopen in de toekomst 21 miljard reizigerski lometers per jaar te maken. Bij zoveel reizigers is volgens de berekeningen van de NS de ca paciteit van het bestaande spoor ontoereikend om per uur vier hogesnelheidstreinen in te passen. Overigens gaat de TU- variant, waarbij het bestaande spoor gedeeltelijk verbreed wordt, ook uit van 21 miljard reizigerskilometers. bos. De tweede boomplantdag is nodig in verband met de gro te belangstelling voor een stuk jes bos op de geplande vijfde baan van de luchthaven. Groen Links Alphen werd eer der al eigenaar van een stukje grond in het bos. ALPHEN AAN DEN RUN De Alphense afdeling van Groen Links heeft tien bomen gekocht in het Bulderbos dat de uitbrei ding van Schiphol moet be moeilijken. De bomen worden morgen geplant, op de tweede boomplantdag ip het Bulder- Onderzoek naar sociale en economische structuur van gemeente Gemeenten krijgen vanwege hun ligging in het Groene Hart steeds meer restricties o bedrijfslocaties. TER AAR HERMAN JOUSTRA Ter Aar moet de komende jaren een beleid voeren dat is gericht op het behoud en versterking van vitale glastuinbouwgebie den en gebieden waar zich le vensvatbare agrarische bedrij ven bevinden. Dit is nodig om de concurrentiepositie in beide bedrijfstakken ten opzichte van andere regio's te behouden. De economische ontwikkeling in deze bedrijfstakken is immers onzeker door veranderende in ternationale marktomstandig heden en scherpere milieu-ei- Dat is één van de belangrijk ste conclusies uit het eindrap port van het adviesbureau Buck Consultants International, dat in opdracht van Ter Aar en Lie- meer een onderzoek heeft uit gevoerd naar de sociaal-econo mische structuur van beide ge meenten. Land- en tuinbouw zijn de belangrijkste economi sche dragers van de twee ge meenten, zo concludeert het onderzoeksbureau. Het econo misch beleid moet dan ook vooral op deze bedrijfstakken zijn geënt. Om uiteindelijk tot een dergelijk beleid te komen is het echter eerst nodig de soci aal-economische situatie van de verschillende tuinbouwbedrij ven en melkveehouderijen in kaart te brengen. Op deze manier kunnen de gebieden waarin de tuinbouw met name is geconcentreerd worden 'afgebakend' en ver sterkt. In de praktijk betekent dat dat er naar gestreefd moet worden tuinbouwbestemmin- gen in andere gebieden over te hevelen naar zo'n concentratie gebied. Tegelijkertijd moeten in deze gebieden uitbreidingsmo gelijkheden worden geboden aan de verschillende bedrijven. Om alles in goede banen te lei den is uiteraard wel structureel overleg nodig tussen de tuin bouworganisatie WLTO en de gemeente. Een soortgelijk ver haal gaat op voor de gebieden waar de melkveehouderij met name is geconcentreerd. Ook hier dienen niet-agrarische functies uit de vitale gebieden worden geweerd. Het gaat kortom, daadwerke lijk om het verder concentreren van de beide bedrijfstakken in gebieden waar deze activiteiten nu al domineren en levensvat baar zijn. Verder staat in het rapport dat Ter Aar en Liemeer het best gezamenlijk een beleidsplan voor recreatie en toerisme kun nen opstellen. Veel acties op dit terrein hebben momenteel be trekking op kleinschalige pro jecten. Om die acties succesvol te laten zijn is het aan te beve len deze op elkaar af te stem men. De onderzoekers constateren bovendien dat de gemeenten vanwege hun ligging in het Groene Hart steeds meer restricties krijgen opgelegd met betrekking tot ontwikkeling en invulling van woningbouw en bedrijfslocaties. Daarom is overleg tussen de ondernemers verenigingen en beide gemeen ten ook onontbeerlijk om de ruimtebehoefte van bedrijven af te kunnen stemmen op de mo gelijkheden voor bedrijfshuis vesting. Daarom dienen ook de bestaande plannen voor herin richting van het centrum in Langeraar en Nieuwveen te worden gerealiseerd. Via deze schaalvergroting kan het voor zieningenniveau in stand wor den gehouden. 'HEN AAN DEN RUN» S VAN KUILENBURG had hem gerookt, maar ver wist Willem Poelen niets h Peter Stuyvesant af. Nu leeft grondlegger van wereldstad !w York zo voor hem dat hij Monumentendag in Alphen n herdenking voor Stuyvesant houden. Omdat uit spitwerk n de 61-jarige Poelen blijkt de directeur-generaal van ormalig Nieuw-Nederland in )hen verliefd is geworden en 6 augustus 1645 in onder duw is gegaan. Een week later in Breda het huwelijk isen Peter en Judith Bayard. .Dat is dus precies 350 jaar leden. Een mooi aankno- ïgspunt om iets mee te en", aldus de Alphense vut ter. „Misschien is het een leuk idee dat zoveel mogelijk Alphe- naren zich op Monumentendag in zelfgemaakte zeventiende eeuwse kledij steken. Maar eerst komt koninginnedag en de her denking van de bevrijding moet worden gevierd. Daarna zien welwel verder." Dat Poelen voor Monumen tendag heeft gekozen is niet vreemd. Op 9 september wordt de Swaenswijckbrug over de Rijn officieel geopend. En op de voormalige Alphense buiten plaats Swaenswijck is het des tijds allemaal begonnen tussen Stuyvesant en Judith Bayard, een verpleegster en zuster van zijn zwager de Waal Samuel Bayard, die op Swaenswijck een kostschool had. Dat Poelen tegen Stuyvesant is 'opgelopen' is louter toeval. Hij volgde een cursus over his torisch onderzoek en daarbij had hij een onderwerp nodig. „Toen dat ter sprake kwam was ik op wintersport, zodat alles al was geregeld en moest ik zelf wat bedenken. Op een gegeven moment las ik dat Stuyvesant in Alphen getrouwd zou zijn en iets later kwam ik weer tegen dat hij hier alleen maar in on dertrouw was gegaan. Tegen strijdigheden dus. Het leek me wel aardig om daar wat meer duidelijkheid in te brengen. Niet wetend dat het zo'n ver volg zou hebben", lacht de sinds vijftien jaar in Alphen woonachtige geboren Limbur ger. Tegenstrijdigheden die niet alleen Alphen betreffen. Ook zijn er enkele gemeenten in Friesland die claimen dat Stuy vesant in hun dorp is geboren. „Wolvega, maar ook Scherpen- zeel, Peperga en Blesdijke heb ben een monument dat herin nert aan hun beroemde zoon. Het meest logische is dat Peter op een pastorie tussen Blesdijke en Peperga is geboren", weet Poelen inmiddels uit contacten die hij in Friesland heeft. „Ook daar is men enthousiast over het idee om Stuyvesant te her denken. Ook vanuit de Verenig de Staten is er interesse. Charles Gehring uit Albany is bijvoor beeld bezig met het schrijven van een biografie over Stuy vesant. Dat hoorde ik nadat ik informatie had opgevraagd over de periode van Stuyvesant in Nieuw-Amsterdam en later New York." Voordat Peter in Alphen te rechtkwam had hij al een carri ère in de West achter de rug als gouverneur van Brazilië. Aruba, Bonaire en Curasao. Bij een veldtocht tegen de Spanjaarden om het eiland Sint Maarten was het eerste kanonskogel al raak. De kogel verbrijzelde het rech- teronderbeen van Peter. Hij kwam in het hospitaal terecht, waar het been werd geampu teerd." Daarna kwam hij naar Alphen waar hij bij zijn zuster Anna en zwager Samuel Bayard revali: deerde. Daar maakte hij vervol gens kennis met Judith Bayard. Rond de kerstdagen van 1646 vertrok Stuyvesant met de zwangere Judith en zijn zuster Anna - die inmiddels weduwe was geworden - naar Nieuw- Nederland om daar het gouver neurschap te vervullen. „Hij heeft daar eerst orde op zaken gesteld en vervolgens het ge bied tot bloei gebracht. Niet voor niets wordt Stuyvesant in de Verenigde Staten gezien als grondlegger van New York, dat destijds een van de forten van Nieuw-Nederland was", legt de Alphenaar uit. Maar er kwam ook het einde aan het gouver neurschap van Stuyvesant. De Engelse lord York nam op een gegeven moment Nieuw Am sterdam zonder slag of stoot in bezit, omdat Stuyvesant kenne lijk te weinig troepen had om zich tegen de Engelse over macht te verzetten" weet Poe len. In 1672 overleed de voor malig gouverneur in New York. STOMPWUK DORITH LIGTVOET Leidschendam zal binnenkort alleen tropisch hardhout ge bruiken met een certificaat dat is goedgekeurd door de Vereni ging Milieudefensie. Dit 'bewijs van goed gedrag' wordt afgege ven als het hout voldoet aan cri teria van de Forest Stewart-ship Council. Voor gekapte bomen moeten bijvoorbeeld nieuwe exemplaren worden geplant, zodat het tropisch regenwoud blijft voortbestaan. Hardhout dat is voorzien van dit certifi caat is echter nog niet op de markt. Tot het moment dat het certificaat wordt ingevoerd, zal de gemeente het verbod op het gebruik van tropisch hardhout handhaven. Dit geldt echter al leen voor die gevallen waarbij de gemeente opdrachtgeefster is. Toch heeft de gemeente al enkele succesjes té melden, bij voorbeeld bij het bouwproject van 76 woningen in Stompwijk. De eerste huurwoningen aan de Waterviolier zijn inmiddels op geleverd, de 35 koopwoningen volgen waarschijnlijk in juni en september. Proef Dit bouwproject is een proef op het gebied van milieuvriendelijk bouwen. Bij de huurwoningen en de premiekoopwoningen wordt alleen de onderhoudsge voelige voordeur gemaakt van het duurzame hardhout. Andere houten onderdelen worden ge maakt van grenen- of vuren hout.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15