Leiden Rijnland basis voor regiobestuur 'Wijzijn een hele rustige club' mm m V L ilES «V :i B 1 ï'ri.; life jL Schoonmaakactie voor behoud Noorderpark AAANDAG 24 APRIL 1995 Roeivereniging Roeivereniging Rijn- I U land wil groeien naar 500 leden. Dat is mo gelijk nu de club een nieuw onderkomen heeft in Leidschendam. Afval /i yt In Leiden komt veel I I afval op de grote hoop terecht. Inwoners van Alkemade sorteren hun huisvuil veel beter, zo blijkt uit een onderzoek. Pinnende vrouw overvallen eidenEen 23-jarige Leidse vrouw is in de nacht van zaterdag )p zondag overvallen door drie mannen met bivakmutsen bij de ;eldautomaat aan de Schipholweg. Een van de mannen zette ;en mes op haar keel, de tweede trachtte met haar pasje geld op e nemen, de derde stond op de uitkijk. De geldopname misluk- vluchtten in de richting van het station. Ruzie over parkeren leiden Een ruzie over een parkeerplaats liep vrijdagavond op de Sumatrastraat uit de hand. Twee Leidse automobilisten van 30 jaar oud raakten slaags. Ze bezorgden elkaar een gebrc ken oogkas en een gebroken neus. Gasfles ontploft leiden Een gasfles is vannacht ontploft in een Fietsenstalling van een bedrijf aan de Admiraal Banckertweg. De klap was tot ver in de omtrek te horen. De oorzaak is onbekend. De stalling brandde geheel uit. Een geparkeerde bestelbus liep brandschade op. De politie vermoedt dat er opzet in het spel is. De gasfles zou geplaatst zijn in een vooraf gestookt vuurtje. Twee keer snelkraak leiden Een sportzaak aan de Doezastraat en de juweliersafde ling van V&D aan de Aalmarkt zijn in het afgelopen weekeinde door snelkrakers bezocht. Zondagochtend vroeg werd de voor deur van de sportzaak met een baksteen ingegooid. De eigenaar mist 27 trainingspakken en shirts ter waarde van 3000 gulden. Bij V&D werd vannacht een ruit ingeslagen. Voor de derde keer in korte tijd werd de juweliersafdeling geplunderd. Wat er weg is is nog niet bekend. ANNO 1895 Woensdag 24 April Door de gemeente-veldwachters P. v. d. S..en A. M., te Zoeter- vvoude/is proces-verbaal opgemaakt tegen J. V., orgeldraaier te Leiden, wegens het uitoefenen van zijn beroep buiten de daar- vastgestelde tijden. Er mag te Zoeterwoude tegenwoordig alleen Dinsdag en Donderdag gedraaid worden. (advertentie) Te koop, zeer geschikt tot verplaatsing: eén in zeer goede staat zijnde vijf-roeden-Hooiberg, een Karnmolen en een pas gebouwd houten schuurtje op steenen voet. Alles staat in de middellijke nabijheid van groot a ANNO 1970 vrijdag 24 april De rayonale bakkerijcommissie, waarbij de broodfabrieken en de bakkers in de wijde omgeving en in de Rijnstreek zijn aange sloten, heeft besloten geen brood te bakken en te bezorgen op koninginnedag. Ook op bevrijdingsdag en Hemelvaartsdag, die een week later vallen, zal geen brood worden gebakken en be zorgd. Het personeel heeft deze dagen vrij. Zaterdag wordt in het Hooglandse Huys aan de Moriaansteeg in Leiden tussen 11 en 12 uur voor iedereen die wil binnenlopen gesprek gehouden over de vraag „Merenwijk - oplossing Leidse woonprobleem"? Leiden zet proef met bus 48 door heeft fel geprotesteerd tegen de wijziging, omdat de Leidse bin nenstad voor de Voorschotense buspassagiers straks niet goed bereikbaar meer is. Het Leidse college stelt echter dat een halte op het Noordeinde/Kort Rapen burg de passagiers dicht genoeg bij het centrum brengt. De rou tewijziging, die voor een half jaar geldt, wordt in september doorgevoerd. leiden/voorschoten Onderzoek Kamer van Koophandel Rijnland, het werkgebied van de Kamer van Koophandel, heeft zo'n sterke economische samenhang dat het ook een goed uitgangspunt kan zijn voor de vorming van een regionaal bestuur. Dat zegt prof. J. Lambooy, hoogleraar regionale economie in een rapport dat hij in opdracht van de kamer heeft samengesteld. nen het gebied, terwijl relatief weinig personeel van buiten Rijnland (bijvoorbeeld uit Den Haag) hier naar toe komen. Consumenten ten slotte doen een zeer groot deel van hun in kopen binnen Rijnland. Rijnland oriënteert zich eco nomisch gezien steeds sterker op het Noorden, het gebied rond Schiphol en Amsterdam en inmiddels ook op het oosten (Utrecht). De invloed van re gio's als Den Haag en Rotter dam/Gouda neemt af. Voor de economie en voor de ontwikke ling van de mobiliteit zijn zowel de Noord-Zuid-as (Hillegom- Lisse-Sassenheim-Leiden), als de Oost-West-as (Katwijk-Lei- den-Alphen-Bodegraven) van groot belang. Zaken die een re gionaal bestuur goed kan aan pakken hebben onder andere betrekking op verkeer (hot ver minderen van mobiliteit) en de ontwikkeling van woningbouw gebieden en lokaties voor win kels en bedrijven. Lambooy stelt verder in zijiT rapport dat eerder al is gebleken dat het Groene Hart geen economische een heid is en daardoor minder ge schikt is als uitgangspunt voor bestuur. „Niet de hoeveelheid groen in de regio's Gouda en Al phen aan den Rijn is maatge vend voor de economische en ruimtelijke ontwikkelingen, maar de aard van de bedrijvig heid en de economische rela- De routewijziging van buslijn 48 (ZWN) gaat door. Lijn 48, de verbinding Leiderdorp-Leiden- Voorschoten-Leidschendam, ijdt straks niet meer via de Breestraat, maar via het Noord einde. Zo wil het Leidse college begin maken met het terug dringen van het aantal bussen de Breestraat. Voorschoten Voor de Leidse wethouder J. Walenkamp van economische zaken komt die conclusie niet bepaald als een verrassing. „We hebben drie jaar geleden dezelf de redenering gevolgd toen we de gesprekken over bestuurlijke samenwerking aangingen met de Duin- en Bollenstreek." Walenkamp wijst er echter ook op dat er nog grote hindernis sen zijn te nemen om tot een grootschalige samenwerking te komen. „Uit economisch oog punt lijkt dat wel voor de hand te liggen, maar er speelt natuur lijk meer. Als het om woning bouw gaat is, gezien het ruimte gebrek de terughoudendheid van de regio wel begrijpelijk. We hebben indertijd besloten een begin te maken door het ge sprek aan te gaan met de Duin en Bollenstreek. Inmiddels zijn ook de inzichten in de Rijn streek veranderd." Walenkamp doelt daarmee op Ret gegeven dat de gemeen ten in het samenwerkingsver band IGOR in de Rijnstreek in middels hebben laten blijken niet veel meer te zien in de vor ming van een Groene Hart-pro- vincie, samen met de regio Gouda. Zij willen zich gaan richten op overleg met de Leid se regio. Uit het rapport van Lambooy blijkt dat er een sterke samen hang is tussen het bedrijfsleven in de regio Leiden, de Bollen streek en de Rijnstreek die sa men Rijnland vormen. Onder nemers kopen veel goederen binnen Rijnland in en halen hier ook een belangrijk deel van hun omzet. Ook de arbeids markt binnen Rijnland heeft een eigen karakter. Werknemers verplaatserv zich veelvuldig bin- Ook bromfietsers waren gisteren welkom bij de opening van het Nieuw onderkomen Motorclub Randstad gebouw van Motorclub Randstad. FOTO LOEK ZUYDERDUIN ties. de Directeur A. Berkhout Kamer van Koophandel ziet in het rapport een bevestiging van eerdere stellingnames van de Kamer. Hij meent dat voor de verdere ontwikkeling van hel bedrijfsleven een 'eenduidige regionale samenwerking var groot belang is. Omstreeks 400 motorrijders, af komstig uit alle delen van Zuid- Holland, wopnden afgelopen zaterdag de opening van het nieuwe clubhuis van Motorclub Randstad Leiden bij. De groep verzamelde zich bij Alberts Cor ner in Leiderdorp en ging onder begeleiding van politiemotoren in konvooi via de binnenstad naar de Hoge Morsweg 199. Daar, op de hoek met de Haag se Schouw, tegenover Formido en Pont Meyer, hebben de clubleden hun clubhuis eigen handig opgebouwd. Haarlemmerstraatwinkelier Peter Labruyére, die een eigen Harley Davidsonclub heeft, ver richtte de opening bij de be vriende vereniging. Labruyére, voor de gelegenheid gehuld in een opmerkelijk goud met zwart-pak, onthulde met een sleutel het logo van Motorclub Randstad. Dat gebeurde met stevige motorgeluiden, onder meer afkomstig van een oude Sparta motorfiets. Motorclub Randstad heeft meer dan 20 jaar op een zolder aan de Dolhuissteeg gezeten, vlakbij het Vrouwenkerkplein. De Dolhuissteeg is nog niet ver geten, want de clubleden heb ben het oude naambord mee genomen en boven de bar ge hangen. Randstad moest weg vanwege de bebouwing van het plein. De gemeente zocht een nieuwe plaats voor de vereni ging. en vond die op het par keerterrein van DOCOS tafel tennis. Vanaf dat moment re gelden de motorrijders echter alles zelf. „We hebben het be nodigde bedrag, 50.000 gulden, bij elkaar gebracht door certifi caten uit te geven. Zonder al die geldschieters was het nooit ge lukt", vertelt voorzitter Chris Witte. Net zo belangrijk was de zelfwerkzaamheid van de leden. „Afgezien van het fundament en het dak hebben we alles zelf gedaan. We hebben hier staan metselen, timmeren en schilde ren tot we er bij neemeien", al dus PR-man Arie Verboon. De nieuwe plaats van het clubhuis, aan de rand van de stad, is gunstig. „We kunnen hier direct de grote weg op. Dat is makkelijk, we hoeven niet meer door de stad te rijden. Sommige mensen vinden het een beetje eng, clubs van mo torrijders, die denken gelijk aan agressieve Hells Angels. Maar daar hoeven ze niet bang voor te zijn. Wij zijn net als andere mensen, alleen is onze hobby toevallig motorrijden", zegt Ver boon. Motorclub Randstad heeft direct contact opgenomen met de buurtvereniging en er is geen wanklank geweest. „Meestal verzamelen we alleen maar hier om tochten te maken. Wat dat betreft zijn we dus een hele rustige club", aldus Witte. Randstad heeft 80 leden, maar hoopt dat aantal de ko mende tijd te kunnen uitbrei den. „We stellen geen hoge ei sen. Iedereen vanaf 18 jaar met een motorrijbewijs is welkom. Motormerk maakt niet uit. De kosten bedragen maar 75 gul den per jaar, dus daar hoef je het niet voor te laten", zegt Wit te. De vrouwelijke motorrijders hebben hun eigen afdeling: zij noemen zich de 'Hotlips'. Randstad heeft het hele jaar door clubavonden op woens dag, vrijdag en zondag vanaf 22.00 uur. Verder bezoeken de leden motortreffens en sport evenementen in binnen- en buitenland en gaan ze soms ge zamenlijk op vakantie. De geza menlijke toerritten voeren de le den soms tot over de grenzen. Dat gebeurt bijvoorbeeld tijdens de provincierit op 30 april, die 800 kilometer lang is. Aanvang tussen 7.30 en 9.00 uur. Op zon dag 7 mei is er een zondagrit over 100 kilometer, aanvang 11.00 uur. „Ideaal voor begin nende motorrijders. Die moeten vaak nog veel leren, formatierij den, altijd beschermende leren kleding dragen, dat soort din gen", zegt Witte. Mororclub Randstad is bereik baar op nummer 071-322227 (clubhuis) of nummer 02523- 70476 (secretariaat). dat Ithaka geen eiland is, maar een deel van een eiland. Om precies te zijn: het gaat om het schiereiland Erissos dat deel uitmaakt van Kephalinië. Goekoop was zelf op onderzoek uitgegaan. Al zeilend had hij ve le plekken ontdekt die in het epos van Homerus waren be schreven. De resultaten van Goekoop stonden haaks op wat alle onderzoekers jarenlang hebben gedacht. De meeste on derzoekers meenden dat Ithaka was verzonnen door Homerus, maar Goekoop weet wel beter. Tastbaar bewijs voor zijn theo rie heeft Goekoop nooit gevon den. Maar daar komt misschien verandering in. Samen met Aad van den Heuvel ('Ook dat nog') vertrekt hij binnenkort weer naar de Griekse wateren voor televisie-opnamen. Op zoek naar concreet bewijs. Het zou wat zijn: een simpele burge meester van een provinciaal stadje als Leiden, die alle inter nationale wetenschappers de loef afsteekt. Vriendschap Wie zegt dat in de politiek vriendschappen niets waard zijn, komt af en toe bedrogen uit. DickTesselaaren Jit Peters, twee PvdA-kopstukken uit een niet al te ver verleden, bewijzen dat. In de gemeenteraad en het college van B en W waren het al dikke vrienden, zo dik dat zij - en hun PvdA - het voor het zeg gen hadden. Inmiddels zijn ze alleen op de wereld en dus hebben de oude vrienden elkaar weer gevonden. Ze delen sinds een halfjaartje een huis. En het antwoordappa raat: „Hallo, dit is het ant woordapparaat van Dick en Jit." Odyssee Cees Goekoop heeft één grote passie: zijn zoektocht naar itha ka. Vijf jaar geleden schreef de Leidse burgemeester een boek - 'Op zoek naar Ithaka. Een speurtocht naar het vaderland van Odysseus' - waarin hij ver slag doet van zijn onderzoek. Goekoop kwam tot de conclusie Valk-tulp Het moest er toch een keer van komen: Gerrit van der Valk, de roemruchte horeca-onderne- mer heeft sinds zaterdag zijn ei gen tulp. Gerrit doopte zijn per soonlijke bloem in het Alphense vogelpark Avifauna, een onder deel van het Van der Valk-con cern waar de toekan zich meer dan thuisvoelt. De Valk-tulp is een helderrode bloem met een brede gele rand. Een veelbelo vende tulp. volgens bloembol lenbureau Cebeco in Lisse, met een enorme houdbaarheid (minstens tien dagen) op de vaas. Een harde groeier ook, vandaar dat de tulp zo goed bij Gerrit van der Valk past. De Valk-tulp is veredeld door de firma Snoek uit Ens (Noordoostpolder), de eigenaar is Holland Bolroy Markt uit Hei- loo. De bloem is een eerbetoon aan Van der Valk vanwege 40 jaar onvermoeibaar onderne merschap. Gerrit van der Valk, in gezel schap van broer Arie en de rest van de familie was zeer te spre- :W :j'L- m,- if LsraaaTiruaTdenierswa^erwaiffl^eierfflfflerma leiden carine damen ken over zijn persoonlijke tulp, een kanjer ter grootte van een wijnglas. „De tulp is mijn even beeld: een grote boertige kop met weinig inhoud", schertste de succesvolle horeca-onderne- mer. Om zich vervolgens als een gemoedelijke grootvader te ver maken met zijn kleinkinderen, die hij de bloem voorhield: „Kijk,'dit is opa. Geef hem veel water, anders gaat hij dood." Het gebeurde allemaal onder het goedkeurende oog van Ri- nus Michels, de voormalige Oranje-generaal, die een goede vriend van de familie Van der Valk is. Avifauna plant jaarlijks 18.000 bloembollen. Het zit er dik in dat de variëteit Van der Valk straks niet zal ontbreken. Bevrijdingsfeest Hij was eventjes net zo ver baasd als de soldaten vijftig jaar geleden waren toen ze hem za gen. Herman Maas kreeg zater dag door vrienden een receptie aangeboden om te vieren dat hij in april 1945 in zuid-Duits- land werd bevrijd door de Ame rikanen. De manschappen van de tankeenheid keken destijds vreemd aan tegen de magere, kaalgeschoren man in Dachau- pak (no 69089) die op hen af kwam. Op de twaalfde etage van verzorgingsflat Cronesteijn blikte Maas zaterdagmiddag verrast de recreatiezaal in waar tal van bekenden hem de hand kwamen schudden. Meer dan honderd kennissen vierden zijn persoonlijke bevrij dingsfeestje mee. Onder hen staatsraad Til Gardeniers en de landmachtattache' van de Ame rikaanse ambassade, kolonel Thomas Sander. Maas, drager van het Verzetsherdenkings- kruis, werd toegesproken door docente Van der Meer van het Rijnlands Lyceum, die onder meer verwees naar de lessen van de Leidenaar. Als lid van de stichting samenwerkend verzet '40-'45 vertelt Maas op middel bare en lagere scholen over het ontstaan van het nationaal soci alisme, de oorlog en zijn tijd in Kottern, een van de 48 buiten commando's van het beruchte kamp Dachau in Beieren. Met vijftig jaar bevrijding in zicht FOTO HENK BOUWMAN heeft hij het er druk mee. Zo geeft hij vandaag les op het Rijnlands in Oegstgeest en is hij morgen te gast op het Agenes- /Bonaventura college. Op 20 mei 1945 was Maas de eerste die uit een Duits kamp terugkeerde in Leiden. „Toen had ik niks. Geen stamkaart en geen eten." Zaterdag, tijdens de receptie ontbrak het aan niets. Van vrienden en bekenden kreeg hij een cheque aangebo den. Het bedrag dat daarop staat vermeld zal hij besteden aan een 'oorlogsdoel'. Protest tegen bouwplannen Leiden is komen helpen met schoonmaken. „Het verdwijnen van groen ligt me na aan het hart", zegt hij. Hoewel hij zich kan voorstellen dat de gemeen te het Noorderpark 'vergeet', wijst hij ook op de rechten van de bewoners. „De gemeente stelt die bouwplannen op en verspreidt vervolgens een brief onder de bewoners dat er een informatie-avond over is. Maar toen die mensen daar naar toe kwamen werden ze voor het voldongen feit gesteld dat het verpleeghuis en die woonblok ken er gewoon kwamen. Dat kan natuurlijk niet." Daniel Young heeft op verschil lende manieren tegen de plan nen van de gemeente geprotes teerd, onder andere met be zwaarbrieven en een handteke ningenactie. Hij vindt dat het verpleeghuis en de woonblok ken beter op het terrein van het oude slachthuis aan de andere kant van de weg gebouwd kun nen worden. Young is bang dat de gemeente de bouwplannen doordrijft omdat dat financieel aantrekkelijk is. „Maar wij doen er alles aan om het Noorder park als ontmoetingsplaats van de bewoners te behouden." Young houdt in juli een mani festatie in het Noorderpark. „Met muziek, sport, spel, barbe cue en heel veel mensen", voor spelt hij. De schoonmaakactie die afgelo pen zaterdagmiddag in het Noorderpark langs de Willem de Zwijgerlaan werd gehouden, trok vooral werklustige kinderen en leden van Dwars, de jonge renafdeling van Groen Links. Ongeruste bewoners, verenigd in het buurtcomitè 'Vrienden van het Noorderpark' namen het initiatief voor de actie om de aandacht te vestigen op het feit dat het Noorderpark wordt bedreigd. De gemeente heeft plannen om het vervuilde en verwaarloosde park gedeeltelijk te bebouwen. Een verpleeghuis en drie blokken van 69 wonin gen zouden dan de helft van de ruimte opslokken. En een gede cimeerd park brengt spannin gen tussen de bewoners teweeg, vindt bewoner en initiatiefne mer Daniel Young. „De Marok kaanse jongens voetballen op het veldje hier en de Nederland se jongens daar verderop", wijst hij. „Als ze op hetzelfde veldje moeten voetballen komt daar Het is echter niet verwonderlijk dat de gemeente de waarde van het Noorderpark niet goed in schat. Het ligt vol met vuil. En dat is ook weer niet verwonder lijk want in het hele park staat maar één afvalbak. Jac van Rijn, coordinator Groenbeheer van de gemeente K buurman en paul de tombe Gedenkspeld Leiden voor Gijsman leiden Leyhte aan de Morsweg uit han den van sportwethouder H. de Goede. Gijsman is 30 jaar voor zitter geweest van de roeiclub. Tevens is hij voorzitter van buurtcomitè Hogewoerd en doet hij voor de Rotary leiden veel aan ontwikkelingsprojecten in Indonesië. Joop Gijsman, de scheidende voorzitter van de Leidse roei- en zeilvereniging Die I-eythe, heeft zaterdag de gedenkspeld van de gemeente Leiden gekregen. Hij kreeg hem tijdens een receptie in het clubgebouw van Die

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 9